Levensmiddglenvoorzieniiiy. Vleesohdistnbutie Haarlem. Distributiebedrijf Heemstede. HEïïtenland" feuTlLetön REGEERINGS-VISCH Verstrekking van goedkoope Brandstoffen- uitbetaling Gemeentelijke Centrale keuken Heemstede. Ernstig aan 't werk. O P R U I MN I «I 8. P. W. TWEEHUIJSEN, Dö Ondergang van een Wereldmacht "de ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 2,25; PER WEEK CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,60 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1428 EN 2741 ADVERTENTIEN 20 CENTS PER RECEL 20 l0 00RL06STCLSLAG. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De Directeur van het Gemeentelijk Le vensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld; op Vrijdag 24 Januari van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon EEN POND VISCH op vertoon van VISCHKAART No. 12101—13300 in de Gemeentelijke Vischhal; V1SGHKAART No. 13301—14300 in het Pand, ingang Koningstraat. Gedurende het tijdvak van 25 Januari tot en met 7 Februari 1919.:. Op bon B. No. 83: I ons huishoudjam 11 cent per ons. Gedurende het tijdvak van 25 tot en met 31 Januari 1919: Op bon B. No. 84: een ons gort k 2y3 cent per on3 of 13 cent perpend.. Op bon B. No. 85: een ons capucijners a 27 cent. per pond. B. No. 86: een ons witte boonen k 23 ct. per pond. Bcgi B. No. 87 een half stuk Succes of Red-Star-Zeep 71/8 cent. Op Bon B. No. 88: twee Regeerings-chocoiadereepen A 121/2 cent verpakt of 12 cent onverpakt. Op Bon B. no. 89: een half pond suiker 5, 30 cent per pond. 25ste tijdvak der Kindersuiker Op bon Op Op het kaart: haif pond Suiker. a, 30 cent per pond. Verkrijgbaar op BON NO. 42 letters 1, J, K en L, 2 ons lever- en 2 ons bloedworst k 50 ct. per pond, of 4 ons Hoofdkaas k 70 ct. per pond. 5621 Deze artikelen kunnen worden besteld op Vrijdag 24 Januari van 84 uur bij: VAN LEEUWEN, KI. Houtstraat 111, P. SMITS, Kruisweg 38. L. MONTAUBAN, Pieter Kiesstraat 2b'. Deze artikelen kunnen worden gehaald op Zaterdag 25 Januari van 1 4 uur bij: H. KOOY, Hagestraat. BROEKHOF, KI. Houtstraat. D. HARTEL, Nassaustraat 5. Verkrijgbaar op bon No. 40, letters Y en Z en' op BGn No. 41, letters P, R, S en T Twee ons bevroren paardenvleesch Dit vleesch kan worden besteld op Vrijdag 24 Januari van 84 uur bij: J. STOELMAN, Schagchelstraat. Wed. KOOMEN, Breestraat. F. BENRAAD1Spaamwouderstraat 69. P. BANN1NK, Zijlstraat. Dit vleesch kan worden gehaald op Zaterdag 25 Januari van 1 Wed. VAN HONSCHOTEN, Begijnhof. W1SKER, Kerkhofstraat. JANSEN, Korte Annastraat 2. van de te veel betaalde gelden over de 3e HUIS. ÖRANDRANTSOENEERING (V2 H L- Antbr. 1/2 H.L steenkolen, 1 H.L. Cokes, 100 Korte Turven, 25 KG. Briketten) aan het kantoor Jaoobstraat 3 rood. Voo» hen wier namen aanvangen met de let ter B op Vrijdag 24 Januari 1919, voorin, van 9—liy2 uur sa nam. van 24]/2 uur; en voor hen wier namen aanvangen met de letters A, C, op Zaterdag 25 Januari 1919, voorm. van 9113/2 ure. 5^24 Medegebracht moeten worden de kwitanties van betaalde brandstoffen (3e winterrantsoen) en het bewijs van inschrijving (groen kaartje). Men wordt .verzocht 0.15 ter afpassing mede te brengen. HET MENU bestaat voor de week vau 27 Januari't/m. 1 Februari uit: BRUINE BOONENSOEP - SAVOYEKOOL - HUTSPOT. - ERWTENSOEP - ROODE KOOL - SPERSIEBOONEN. Voor het Menu van Maandag moet worden ingetrokken Bon No. 37 der Peulvruchtenkaart. Beschikbaar vanaf Vrijdag 20 Januari, op Bon No. 19b uit het Levensmiddelenboekje 2 stukken harde kalizeep (1 ons per stuk) a 3 cent per stuk. 5613 De Directeur v. h. Distributiebedrijf te Heemstede, J. A. GELDORP, Wat ons te wachten staat, indien do Neder- landsche Bolsjewiken er in slaagden, in ons land ook maar voor korten tijd heer en mees te to spelen, mag als bekend ondersteld wor den. Wij zetten dit meermalen in onze kolom men uiteen. Tooh heeft het den schijn, alsof velen niet genoeg doordrongen* zijn van. do noodzakelijk heid der Burgerwachten, die in tijden van revolutionuaire woelingen, leven en eigendom der goedgezind en moeten beschermen. Er zijn nog veel te veel nienschen, die mee lies, dat het zoo'n vaart niet zal loopen, dat men in one goede vaderland veilisr is. Wel is waar leest men dag op dag over de schanddaden der revolutie en hare uitbrei ding buiten onze (grenzen, en kan men zonder zijn denkvermogen sterk in te spannen, de uitgesproken of onuitgesproken bedoeling onderkennen der Bolsjewiken. om de geheele wereld, ook Nederland, in een revolutionai ren warboel to herscheppen, maar, zoo rede neert menigeen: och, het plan van Troelstra om in November bier revolutie te verwekken, is immers mislukt, en de Wijnkopianen, nu ja, dat zijn maar een handjevol opgewonuen loven- en ruziemakers. Wie zóó redeneert, dringt niet door de op pervlakte der dingen heen. .Want zóó staat de zaak allerminst. De eigenlijke toestand wordt schoon uit de doeken gelegd door het Katholieke Kamerlid Henri Hermans in de „Limb. Koerier": „De Emtente-mogendkcden voeren thans oen zeer gevaarlijke politiek. Zij onthouden, vooral aan de Centrale landen, nog steeds de noodige levensmid delen en oischteu de vorige week, bij de verlenging der wapenstilstand, de uit levering van duizenden landbouwwerk tuigen. Dit moet noodzakelijk den revo- lutionnairen geest aanwakkeren en ook doen doordringen op het platteland. - De Bolsjewiken kunnen niet beter wen- sohen; want hun hoofddoel: de wereld- revolutie. wordt er door bevor- derd.op doeltreffender wijze dan zij zeiven dit zouden kunnen doen. Troepen van de Ehteute?landen bezetten een deel van Duitschland en staan aan het groote gevaar bloot, dat zij evenals indertijd de Duitsehe troepen in Rusland, met de revolutie-baecü worden ge ïnfecteerd. Het wil mij toeschijnen, dat dit bij do geweldige propaganda der Bolsjewiken nauwelijks te voorkomen is. Zóó is de situatie van het oogemblïk. Weinig scherzinnigkeid is noodig, om al thans de groote mogelijkheid van een ver der uitbreiden der revolutie aan te nemen. En dan! Welke wordt dan do positie vaii ons eigen landt 1 Wij worden dan omringd van revolu tionuaire landen, wier regeeringen waar schijnlijk spoedig een einde maken aan de onderlinge vijaudscbapp en elkander steu nen bij het streven naar een wereld- omwenteling. Zoo waren w(j ook eens omringd van oorlogvoerende landen. Ook toen verkeer den wij ia een gevaarlijke positie, maar wat beteekende dit gevaar niet weinig verminderd door de onderlinge vijand schap der oorlogvoerende genslanden bij net gevaar eener besmettelijke ziekte als de revolutie is.'' Inderdaad, dat is juist gezien. Daarbij komt, dat door den dood van Liöh- kneciit en Itosa Luxemburg, de verbittering in de gemoedereu dei* Communisten in Ne derland, tot oen hoogen graad gestegen is. Die verbittering uitte zich in onomwonden en krasse termen op de herdenkings-vergade- ring voor de beide gedoode revolubionnairen, dezer dagen te Amsterdam gehouden. Daar riep de communist Kitz uit» dat, als het aan hem lag, do revolutie morgen zou uitbreken. a En hij spoorde zijn toehoorders aan, zich voor de revolutie „klaar'' te maken. Y olgens dezen spreker worden hij en zijn geestverwanten door de kapitalisten ver moord. Men moest zegen, zeide hij veeibe- tookeiiend, dat het omgekeerde geschiedde. Niet murder te misduiden taal sprak onze oude bekende, David Wijnkoop. „In Duitsekland is gewerkt met geweld om het kapitalisme (lees; de geheele gevestigde, wettige staatsorde) omver te werpen; wij zul len er ook hier niet voor terug deinzen." Men ziet het, de communistische gang makers in ons land, steken steeds driester het hoofd op, worden iederen dasr loslippiger in het uitflappen hunner misdadige plannen. Niet als wij er op verdacht zijn, zullen de Communisten hun slag trachten te slaan. David Wijnkoop zeide 't in de herdenkings vergadering, waarvan wij gewaagden: „Wij kiezen niet het moment, dat iedere bourgeois en iedere bourgeois-kneoht gewapend is,terwijl we weten, dat hel proletariaat die wapens mist." De revolutie in Nederland is echter o.i. te voorkomen, wanneer èn de Regeering èn alle ordelievenden in het land. zich met gebruik making der geëigende, doeltreffende midde len er zich schrap tegenover zetten. De Regeering Het is ons bekend is gereed om, zoo ncodig, elke poging van re- volutionnair geweid, met geweld krachteloos en onschadelijk te maken, al hangt zij, en met reden, al haar maatregelen niet aan de groote klok. - En om 0113 volk wOwrbaar to maken» kennen we geen doeltreffender middel, in 't algemeen, dan de oprichting en versterking van Burger wachten. Gelukkig is men daarmee in de weer. Vergeten wij ook vooral niet, dat niet in onze gelederen, maar midden in onze sa menleving, een vijand staat, in afwachting van do dingen die komen zullen. Die vijand is de S. D. A. P. Zij smaalt en scheldt wel op de Spartaeis- ten. Communisten. Anarchisten of hoe die „isten" ook nicgen heeten, maar, haar leiders verklaarden het ronduit, zij is en blijft de partij der Revolutie. Zij zou, we zijn er van overtuigd, zich aan de zijde van Wijnkoop e.g. scharen, wanneer deze, door den Duitsehen socialist en Rijksbe stuurder Scbeidemann als „straatroovers" gebrandmerkte lieden, daadwerkelijk aan de winnende hand zouden zijn. Mr. Troelstra beeft Zwitserland verlaten en bevindt, zich weer m 't land. Er bestaat geen reden om te gelooven aan een kentering in ziin revolutionnaire aspira- tics. De rol van onruststoker, van viescker in trocibel water is kern te verleidelijk. Ook op zijn gangen en wegen dient gelet. .Daarom we zoggen het den heer Henri Hermans na moge ernstiger dan tot dus ver, gewerkt worden aan de weerbaarheid van ons volk; aan de oprichting en vester- king overal van Burgerwachten, die leven en veiligheid moeten beschermen, wanneer het monster der revolutie van alle zijden ons land bedreigt en deor verraders onder het eigen volk wordt binnengelokt." OVERZICHT. DE vredesonqebha&deumgen taft OPVOLGER VAN WILSON? DUITSCHLAND - PORTUGAL. In het behandelen der Russische kwestie is bijkbaar opnieuw .stagnatie" gekomen. On danks de officieel© mededeeling dat de raad der groote mogendheden gisteren definitieve voorstellen omtrent Rusland zou formuleeren. is er, volgens bet gevoelen der gedelegeerden, geen zeker middel voor den moeilijken en ge vaarlijken toestand. Noch Sasonoff, noch de sovjet-agenten zul len naar Parijs komen als woordvoerders voor de Russische belangen, maar een onder zoek zal worden ingesteld betreffende de bin- nenlandsehe toestanden in Rusland. Uit het feit, dat de raad der tien ministers niet ge neigd schijnt fe zijn om nog andere deskun digen inzake de Russische quaestie te hoeren dan Noulens en Seavenius, leidt men af dat tot non-intervenitie is besloten. Voor het oogenblik schijnt de taktiek der afwachting het te winnen, en zal men zich tevreden stellen met de krachtige organisatie van Polen, waar men een barrièrre zal op stellen tegen het bolsjewisme. Daarenboven zegt hot „Petit Journal'', zal vermoedelijk aan. do grenzen des lands een onderzoek wor den ingesteld naar de middelen om Rusland weer op te heffen, en wel door geallieerd 3 per sonen, die goed op de hoogte van de zaak zijn. Een tijd geleden zullen weinigen vermoed hebben, dat de oud-president van Amerika nu misscheu nog een rol zou gaan spelen in het wereldechouwtoonoel. De „Times" meldt uit New-York dat volgens den YVashingtanschen correspondent van de „Evening Sun" Taft waarschijnlijk de opvolger van Wilson zal zijn als vredesgedelegeerde, zoodra de presi dent naar de Vereenigde Staten terugkeert. Hoewel bij republikein is, acht men hem in het algemeen als gedelegeerde aannemelijk, voorarom zijn pTestige als oud-president. Hij schijnt er zich trouwens reeds eenigs- zins op voor to herciden en heeft volgens de „Times", in Toronto een rede gehouden, waar in hij een welsprekend pleidooi hield voor den volkenbond.dan dat ze aan Engeland zou houding met Engeland. Hij opperde het denk beeld, dat het heter zou zijn indien de Duit sehe koloniën zouden worden beheerd door den volkenbnd, dan dat ze aan Engelan zou den komen. Dat zou later onvermijdelijk aan leiding geven tot tegenbeschuldlgingen en on der zekere elementen in Frankrijk en Ame rika het gevoelen wekken, dat Engeland den oorlog ten eigén bate had geëxploiteerd. Dat zou wel onjuist zijn, maar al zullco mogelijk heden van misverstand moesten worden ver meden. Het van de daken schieten door de fanatie- ken der Spartacisten blijft nog doorgaan. Het Bsrlünsche publiek raakt er al aan gewend. Maar ook de relletjes op den bcganen grond herhalen zich nu en dan. Maandagavond ging het er nog lieeter dan .gewoonlijk" toe. Een gewapende Spartacusbende ondernam tegen zeven uur een aanval met geweren en hand granaten op het Anhalter station, die echter 1I00T de regecringstroepen werd afgeslagen. De uitslag der verkiezingen staat nu vrij wel vast. Het officieel e resultaat wordt eerst Zondag bekend gemaakt en het is mo gelijk: dat dit wijzigingen van belang brengt fn de particuliere berekeningen, doch niet van zooveel belang dat er verandering zou komen in de hoofdzaak, dat de burgerlijke part"en de meerderheid hebben, maar dat de ®or s- tische partijen met de democratische ook weer cc,, zeer sterke meernerncia vormen. Het heeft niet veel gescheeld, of Duitsch land zou een socialistische republiek gewor den zijn. Do beide roode partijen hebben nu samen 188 zetels. De „regeerings-socialisteii" vertegenwoordigen oiijnreveer 45 pCt. van het toraal aantal leden dor Constituante. In den ouden Rijksdag hadden zij 86 zetels. De Spar- tacus-menschen zijn geen stap vooruitgegaan (vergissing voorbehouden); zij hadden vroe ger 22 zetels en thans.... 22! Zij zullen nog wel eens extra denken aan de bloedige dagen in 't begin van 't nieuwe jaar. Het Centrum heeft een zetel verloren; de democraten wonnen er 31. De eonseivatieven verliezen er 11 en de nationaal-liberalen 20. Een eigenaardig contrast met den onder vele volkeren beersohende republikeinechen •geest, vormt wel de toestand in Portugal, waaromen „met alle geweld" Manuel weer op zijn troon wil zetten. Het noorden van Portugal schijnt reeds in handen van de royalisten te Oporto is een nieuwe regeering gevormd en is Maiiuel, de vroegere^ koning*, opnieuw tot koning uitgeroepen, niettegen staande deze zelf. wien het verblijf in Enge land en het ambtelooze leven goed schijnt te bevallen, zijn liooge afkeuring van de mo narchale beweging heeft doen kennen. Manuel heeft voorzichtigheid geleerd, hij wil blijkbaar eerst de kat eens uit den boom zien, afwach ten hoe de bewoging in Portugal zal ver- loopen, afwachten ook hoe de hoogmogend en die tegenwoordig over het lot van de wereld beschikken, over een mogelijk herstel van de monarchie in Portugal denken. DE VREEDESONDERHANDELINGEN. Gisterenmorgen te 11 uur kwamen aan den Quai d'Orsay bij oen de president der .INGEZONDEN MEDEDEELING. Banieljopissiraat TUL. 4071 Ver. Staten, de eerste-ministers en ministers van buitenlandsche zaken der geallieerde n. iidheden, alsook Baron Makino en de he-r Motsui, de Japansche gedelegeerden. De Poolscho kwestie werd besproken, en maarschalk Focii geraadpleegd. Besloten werd onverwijld een missie naar Polen te zenden, bestaande uit twee gedelegeerden, een burger en een militair, van Amerika, Engeland, Frankrijk en Italië elk. De ministers keerden daarop terug tot de Russische kwestie. President Wildon las een voorstel voor, dat om drie uur zou worden besproken. DUITSCHLAND. i>o sc,/ou on dc voedsel voorziening. Reuter verneemt, dat de Duitsehe koop vaardijvloot binnen twee drie weken zee zal kiezen om onder toezicht der geallieerden mee te werken aan de voedselvoorziening, voornamelijk voor de centrale landen. Verder zullen worden uitgeleverd passa gierschepen, welke worden gebruikt voor de repatrieering der troepen, in het bijzonder van Amerikaansche naar de V. S., Britsche naar Australië, enz. alsmede vrachtschepen, gezamenlijk metende 2'/2 millioen ton. Men zal Duitschland waarschijnlijk toe staan een aanzienlijke hoeveelheid levens middelen, in het bijzonder tarwe, vetten en gecondenseerde melk, te koopen en in te voeren. Ook omtrent het gebruik der Oostenrijk- sche schepen wordt onderhandeld. De stakingen Ten gevolge van de staking moeten hon derden bedrijven stilstaan,: die van electri- sclie kracht afhankelijk zijn. De zaken kun nen pas laat in den morgen door het don kere weer.geopend worden en moeten reeds vroeg in den namiddag, met uitzondering van eenige groote warenhuizen, sluiten. Gisteravond te 6 uur is men tot overeen stemming gekomen. Berlijn kan binnen kor ten tijd rekenen op hervatting der electro sche verlichting en voor later opdien avond op hervatting van het tramverkeer. Naar een W. B. uit Essen meldt, gingen Dinsdag bij de ochtend- en middagdaling in het Reinsch-Westfaalsche kolengebied ge middeld 20.000 man aan het werk. In hoven Silezië wordt in 44 van de 65 mijnen gestaakt. De aanstokers. Het „Bexlinèr Tageblatt" meldt, dat tegen den ex-leider der volksmarinedivisie Dorrenbach een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd. Hel materiaal der beschuldiging is reusachtig..Naai thans vaststaat, was het alleen Dorrenbach, die in opdracht van Liebknecht en Rosa Luxemburg de gebeurtenissen van 23 en 24 December in scène zette om de regeering ten val te brengen. Men vond een omvangrijke correspondentie tusschen Dorrenbach en de beide overleden Spar- tacusleiders. De matrozenopstand, in December werd door Dorrenbach met behulp van vervalsch- te documenten kunstmatig op touw gezet. Dor renbach vervalschte onderteekeningen om de ma trozen tegen Wels op te hitsen. Toen de grond hem te warm onder de voeten werd, had hij ook uit de divisiekas geld weggenomen. Naar Wolff meldt, is Radek weder sedert twea dagen je Berlijn, waar hij met de Spartacideo in verbinding tracht te treden. De verkiezingen. Thans zijn de resultaten bekend van alle 37 kiesdistricten met 421 afgevaardigden. Gekozen zijn 166 meerderheidssocialisten, 22 onafhan- kelijken, 75 democraten, 89 centrum, 4 Welfen, die tot het centrum gerekend kunnen worden, 37 conservatieven, 23 nationaal-liberalen en vijf wilden. De socialistische partijen tellen dus samen 188 leden, de burgerlijke samen 233, een burgerlijke meerderheid aus van 45. POLEN. De strijd in de Ockrajine wordt voortirezot. De Oekrajiners bombardeeren Lembere. Et vallen vele slachtoffers onder do bursters. On dier dë pevansren Stcriomen Oekrajiners bevindt zich de Oostenrijkscke kapitein Karnzik. Bii Polen trekken do Polen al stariidende voor uit, namen Rohrbrucik en Nakel en omsingel- den Bromborg. Do Duitsehe regeering rust fewoe legers uit tegen Polen onder generaal YVoyrach. In Polen heerecht overal volmaakte rust en kalmte. Overal ontvangt men Paderewski met groote vreugde. Bij besluit van den oppersten Poolschen Volksraad worden alle tot de lichtingen 1897, 1898 en. 1899 behoorendie Polen uitgenood'igd. ROMAN UIT HET I'OOLtóCH. De jonge meisjes gelijken in niets op op onze grootmoeders; en oen vrouw zonder vooroordeelen zal ook heel wat toegeven der voor dien vroolijken praetor zijn. Maar ik zie bij u nog geen spinnewielen, geen weefstoelen, riep Marcus rondkijkende. Pu- blius zal u zeker in een der volgends dagen bezoeken. Ik zou door mijn slaven uitgelachen Worden, als ik nu nog verandering zou wil- len brengen in de inrichting des huizes. Ik beproeven, dc rol van matrone ook zon der die afgezaagde coinedie je spelen. Misschien treffen wij elkander aan op het Mars veld; do dag is zoo schoon. Met deze woorden nam Marcus afscheid Van Tullia. De warme Ootoberdag lokte geheel Rome naar het Marsveld. Wie niet verplicht was. Ju winkel of werkplaats te arbeiden, trok naar dezen stadstuin. Het Marsje' lag op den linkeroever van "en Tiber en ..uiji een groote oppervlakte gronds in. Eens hadden de vaderen der republiek vele honderdduizenden roeden gronds voor openbare doeleinden bestemd on. do Caesars en patriciërs hadden deze wijde vlakte met schoone gebouwen getooid, welke thans eiken Romeinschen burger met trots vervulden. Ilicr verhieven zich de the aters van Pom pejus, Balbus, Marcelius; het •Flamische circus, het stadium van Domi- tianus, de Agrippijnsohe en Minervabaden. lijke schatten opgehoopt; hier had de mces- leresse der wereld onder den trotschen koe pel van het Pantheon haro goden geplaatst. Langs donkere lanen en door -laurierbos- schen, tusschen welke met gras begroeide ruimten langzaam glooiden, glansden witte met kiezelzand bestrooide wegen. Talrijke banken lokten de moede wandelaars tot zit ten uit, terwijl allerlei schouwspelen in ten ten de lediggangers tot verstrooiing uitnoo- digden. Kindereu speelden en ravotten op de grasvelden; goochelaars en koorddansers overschreeuwden elkaar bij de aanprijzing hunner kunststukken. To voet en te paard, in karren en in draagstoelen stroomden langs talrijke wegen nieuwe menschenmassa's aan. Hét gedruisch overstemde da luide klach ten der bedelaars en het geschreeuw dei- hunne waren aanbiedende verkoopers. De bedelaars lichtten do f af els omhoog, waarop ,de overheid hunne gebreken of ongelukken Hier waren in talrijke zuilenhallen onmete-jiad opgeschreven, terwijl de kramers hunne waren den voorbijgangers zoo diclit moge lijk onder den neus schoven. De eene prees zijn vruchten aan, een tweede verhief den lof zijner gebakjes, een derde probeerde zijn geluk met allenei versierselen. Als zij wer den teruggewezen, lachtén zij elkander uit. Aan den zoom van een laurierboechje bij den Porticus van Agrippa ^aten op een steenen bank twee Germanen, dezelfden wel ke dien morgen stoornis hadden teweegge bracht in den stoet van Fabius. Met net hoofd op de handen geleund, keken zij naar het bonte gewemel en zwegen, als verdoofd van' het gewoel van dc were' Atad, Voor hunne oogen ontroiuv. zich een schier eindeloos bont tooneel van weelde en levens lust. In verguldo phaëtons, in purperen draagzetels, op vlugge rossen trokken aan lien voorbij, dc meesters der wereld, gedra gen en omgeven door slaven van allo kleu ren en alle talen. Tegenover hen verhiel' zich, op den helderen, bla.uw.en achtergrond: des hemels, de prachtige Porticus. Honderd zuilen van Phrygisch marmer droegen, het reusachtig dakgewelf. Daar werden slaven verkocht en elfenbeen, Spaansche wol, Chi- neesche zijde, linnen en kleurig glaswerk uit de fabrieken van Alexandrië, Grieksche wijnen, Egyptische kruiden, Arabische reuk werken, visschen uit de Zwarte ee, kazen uit Helvetic, smaragden uit den Oeral. Do arbeid en het zweet van allo volkeren dien den hier de genotzucht van het wereld.be- heerschende, gelukkige Rome. G(j hebt haar dus nergens bemerkt? vroeg do prefect zonder zijn houding te veranderen. Ik heb het geheele Marsveld tot in do meest afgelegen hoeken doorzocht; uwe bruid is nergens te vinden. Men lieeft haar goed verscholen, antwóorddo Hermann, En weder zwegen zij. (Wordt vervolgd.' UWE HAARLEMSCHE COURANT l-ffs 1 'Z'™- 1 3512

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5