STAD EN STREEK ORDE EN ARBEID lH miVERHclÜ ue:oi£K EN VLOOT»" LANDBOUW EN VISSCHERIJ KUNST EN KENNIS* V ^UIT BOEK EN BLAOt De Grenswijziging van Haarlem. Waar gaan wsij heen? Kooit tevreden. Het hoofdbestuur dier Kederl&njdsehe Vereenigiiaws van Spoo-r- en Tramwegpersoneel heeft een aan het spoor wegpersoneel gericht manifest doen versprei den. waarin de verwerping der m otic-Klecro- toper door de Tweede Kamer aan de R.-K. en Prot. Christelijke Kamerleden vérweten wordt. Van de motie-Hermans wordt geen heul ver wacht; het personeel heeft, naar het manifest bejoosrt, aan de gevallen beslissing niets voor het heden, terwijl het Kamerbcslnit voor do toekomst gevaarlijk wordt genoemd', wi.il het personeel nu reeds, vastgelegd ia op een mini mum. van S,per dag voor de volgende loon regeling. die voor jaren zal gelden. Actie van tra m-p ersone el» Gis teren heeft te Utrecht een deputatie uit de hoofdbesturen van den R.-K. Bond »St. RaphaëB' en den Prot. Chrietelojken Bond: van Spoor- en Tramwegpersoneel een langdurig onderhoud gehad met de directie der Neder lands oho Tramweg-Haatschappü. in zake Ihat invoeren van een nieuwe loonregeling voor het personeel dezer onderneming. De organisaties hadden in haar reedö te vo ren ingediend ontwerp een minimum van 8 per dag gevraagd, wat in deze conferentie ver der door de vertegenwoordigers uitvoerig werd toegelicht en verdedigd. Do directie verklaarde echter, dat de inkom sten der maatschappij niet toelieten daaraan gev olg te geven, zoodat zij, wat het voorstel der organisaties betrof, omtrent het minimumloon, afwijzend moest beschikken. Wel was ze bereid» als gevolg van de onderhandelingen met de organisaties» haar eigen loorfCntworp te her zien» wat inmiddels was geschied en waardoor du loonen van het personeel thans weer waren verhoogd. Een conducteur, die onder do oude loonregeling gemiddeld een loon van 13 ver diende. zal nu op oen maximum van 24.50 worden gebracht. Over het algemeen werden do loonen ver hoogd. terwijl tevens de toezegging werd ge daan, dat de kindertoeslag zal worden gehand haafd en. in afwachting van wat de directies der hoofdspoorwegen zullen doen. voor de eerst volgende maanden hoogstwaarschijnlijk nog drio weken extra-loon worden gegeven. Dezelfde regeling, die door de- directie voor het N. T. M.-personeel der Ooster-Stoomtram- Maatsch.appii gelden. li-K. Z E£VISSCilEIiSBOND. Naar het „Centr." meldt, is in een Woensdag te Utrecht gehouden vergadering de R.-K. zee- visscherabond St. Petrus opgericht. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren P. Sier» voorzitterA. J. Muhren. secretarisK. Kwakman» A. Tol. allen te Volendam: A. Dien der te Kampen: A. de Boer en W. de Boer, beiden te Volenhove. i If"* t 5 ü£.L Zwitserland officieel verte genwoordigd op de J a ar beurs. Zwitserland zal op de Utreehtsche Jaarbeurs officieel vertegenwoordigd ziin. Er komt een inlichtingenbureau, waar men. zio.h door 'Lwit- eersohe ambtenaren op de hoogte zal kunnen" laten brengen van de Zwi teers dhe nijverheid en haar groote ontwikkeling in d'e laatste jaren. (Hld.) Toelage Verlofspe r s o n eel. Aan alle militairen» behoorende tot het varlofs- personeel» die gedurende het tijdvak van 14 tot en mot 21 November 1918 inverband met de des tijds heerschende buitengew,one omstandig heden vrii willig van onbepaald klein) verlof onder de wapenen ziin teruggekeerd, kan oen toei ago worden toegekend voor den duur van gemeld tijdvak, ten bedrage van 6 por dag voor een officier en 2 por dag voor een mili tair beneden den rang van officier. Voorts is bepaald, dat aan die vrijwilligers bii den landstorm bii opkomst onder de wape nen. wanneer van den vriiwilligen landstorm in verband met buitengewone omstandigheden in zijn geheel of gedeeltelijk ©en militair gebruik wordt gemaakt, de volgende toelagen worden verleend: «gedurende het tijdvak 1 November 1018 tot 1 Januari 1919: aan of fixeren 6, aan onderofficieren 2 en aan minderen (soldij inbegrepen 1 per dag; na 1 Januari 1919: aan officieren 6» aan onderofficieren en mandie- deren 2 per dag. De aritillerie-inriah tinge n. De ».N. Gt.'' zegt het bericht in het „Hbldu" te kun nen tjpvestigen. dat men zich aan da arillerie- inridntingen reeds bezig houdt mat het denk beeld om teven» voorworpen voor vredesdoel einden te gaan vervaardigen. Onder zulke voor werpen zal men in de eerste plaats verstaan be- noodigdiheden voor het Btaatsmiinbedrüf (schop pen, houweelen, electriscko boormachines» enz.") MERGEL. Vóór den oorlog waren onze landbouwers en tuinders vrijwel gewoon geraakt aan het gebruik van kunstmest, en in de meest» streken waren d» oogsten van het veld erg toegenomen. Tijdens £ea verschrikkelijken krijg stond de aanvoer van kunstmest groor tendeels stop gedeeltelijk door verminde ring van productie, een ander deel omdat de stoffen voor oorlogsdoeleinden werden aangewend. Nu werd ook in vredestijd wel mergel voor bemesting gebruikt, maar onze boeren haddon zooveel plantenvoedingsstof- fen, waarvan ze do waarde hadden leeren kennen, dat zo naar iets nieuws minder uitkeken. Maar nu tijdens den oorlog, het S0brek mxn kunstmest zich meer en meer eed gevoelen, waren velen uiterst blij, dat hun kalkmengsel in vrij groote hoeveelheid te koop werd. aangeboden. En in enorme kwardmms werd er gekocht. Men meende in kalkmergel alles te vinden, wat de plan ten noodig hebben. En daarin zit juist het verkeerde. Halkinergel bevat koolzure kalk en anders niets. .Waar men derhalve kalk voor bemesting noodig heeft, kan men ge- fust kalkmergel uitstrooien, b,v. bij zure perceelen, bij1 heideontginning enz. Evenals Alle kalk meststoffen, heeft1 mergel het ver- Bogen, om den humus in des Jbodftm snel ler tp doen verteren. .Op humitenjke akkers ia hij in staat het rustend bodemkapitaal rentegevend te pieken en zoo den oogst te vermeerderen. Maar daarmede wordt de grond juist verarmd. En wanneer op zand gronden met weinig humus veel mergel wordt gebruikt zal de grondt daar spoedig uitgeput .worden. Bijt het scheuren van .gras land, waar men te doen heeft met een oudje,, taaie zode, zal deze te eerder verteren bi] het gebruik van kalkmergel, en dan zal de voorraad opgehoopt voedsel te spoediger on der het bereik der plantenwortels komen. Thans is de vrede aanstaande en de aanvoeg van kunstmest zal spoedig ook weer regel matig-worden, hopen wij. Dan kunnen onze landbouwers en tuinders weder oordeelkun dig bemesten, en zij zullen vertrouwen wij; van kalkmergel verder uitsluitend gebruik maken, waar een kalkbemesting noodig en nuttig is. Fruit v oiling. .Van wes'e de N.B.R. K. Tuinbouwbonid zal binnenkort een groote groen ten- en fruitveiling worden opgericht. Uitvoer jonge ruinen, Volgens die Vee- eni Vleesehhandel heeft het iNiedlerl. Land- bouwcomitó aan d'en minister van landbouw' geadviseerd tot uitvoer van jong© en zoo mo gelijk ook van andere ruinen. Congres van handelaren in pluimgedierte. De ingetreden vredes toestand maakt het noodzakelijk, dat verschil lende belangrijke kwesties op het gebied van den pluimgedierte en konijnenteelt en den daar aan verbonden handel onder het oog worden gezien, o.m. de wenschelijkhoid van ©en rijks- merk voor het uitvoer bestemde dieren. Het bestuur van den Ned. Pluimvee- en Kaniiinenhouderabond, (iN. P. K. B.j bereidt daartoe een congres voor» waarvan die minis' ter van landbouw het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Tilly Koenen. Tilly Koenen ontving, naar men meldt-, twee aanbiedingen uiit Amerika om een uitgebreid concerttournée te ondernemen. Zij zal dus zeer waarschijnlijk-aanstaanden winter ons land weder voor geruimen tiid ver iaten. De subsidie-commissie. N aar de Tel." verneemt» wordlt door minister De Vis ser thans overleg gepleegd over die samenstel ling der commissie, dlie de vraag zal onderzoe ken van subsidieering van tooneel- en operage zelschappen. Er zullen ook eendge kunstenaars in de commissie worden benoemd. Het plan moet ziin. om als voorzitter te vragen d'en hoer mr. A. I- entenier van V lissin gen, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Geridderd. De tooneelspeler Willem van der Veer .is ter gelegenheid, van ziin too neel jubileum. waarvan, hij de opbrengst geheel het strekken ten bate van het Montenegrijnsch Comité door de Regeering van Montenegro benoemd tot ridder in de orde van Danilo. „Met Katholiek Comité van Act ie te Haarlem*, floor J» A. de LobeL De heer J. A, de Lobel de man die het weten kan heeft goed werk verricht met in een brochure vast te leggen wat er in Haar lem door het Katholiek Comité van Actie is gedaan tijdens de woelige Novemberdagen. Dat heeft zijn nut, want het zou jammer zijn, wanneer dit reusachtig, goed geregelde woyk om het revolutiemonster te bedwingen, zon der meer aan de vergetelheid zou zijn prijs gegeven. Daarvoor is de maand November een te goede leertijd geweest. En'als is de verschijning wat laat gekomen later dan aanvankelijk was bedoeld het hoekje bevat zooveel wetenswaardigs, dut het ook nu neig hoogst actueel kan worden ge- noomd en zeker zal beantwoorden aan zijn doel: onderrichting van hen, die gaarne ken his willen maken met een meer systematischs wijze van werken in revolutiedagen, hij groo.- te stakingen, in verkiezingstijden en hij an dere ingrijpende acties. Zoo beschouwd heeft dit boekje waarde niet alleen voor Haarlem en Haarlemmers, maai ook voot hen buiten de stad, die 'geroepen kunnen worden in ernstige tijden leiding te geven, of die bp de hoogte van wetenswaai dige bijzonderheden willen blijven. Bovendien is de lezing van het boekje een genot om den pittigen, smakelijkeu verhaal trant en om het genoegen dat men smaakt bü de herleving van de laaiende geestdrift, die alle contra-revolutionnairen in die 'dagen bezielde. Het zal ook voor iedereen die het leest, een studie zijn van het vraagstuk van massa-actie en massa-uiting. Den Haarlemmers in het bijzonder bevelen wij de lezing van het boekje met warmte aan. Zij zullen er geen spijt van hebben en het 'na bezing zuinig opbergen om het te gelegene! tijd te raadplegen en het ov er jaren nog eens ter lezing te geven aan hun kinderen en klein kinderen. Want 't boekje is.ook een brok Haarlem- sche geschiedenis en behoort als zoodanig evenzeer teihuis in ieder huisgezin als in het stedelijk archief. Ten slotte kunnen we nog mededeelen dat het boekje reeds nu bij het publiek een gun stig onthaal heeft gevonden. Diploma H. Familie - C. N. Ten lings. Van den uitgever C. N. Teulings te 's-Her- togenboseh ontvingen wiji ter recensie een plaat der H. Familie, als diploma der opdracht en aanneming in de Aartsbroederschap dei H. Familie. Het geheel voldoet goed en voor het doel is het een mooi stukje lithografie. De drie tafereeleu waarin de H. Familie wordt voorgesteld, zijn door hun voorstelling bijzonder voor dit diploma geschikt. De uit voering is echter caiet bepaald fijn te noemen. De figuren van Maria met het Kindje op 'het eerste tafereel. Jezus als knaap en do H. Jozef op hot tweede tafereel, zijn niet geluk kig, alhoewel de kleuren zeer goed zijn. De zware rand die het geheel ia verband houdt, is zeer goed van stijl en vorm en mooi van kleur en zwaarte. De regel „Jezus, Ma riia en Jozef, wij nemen ouzo toevlucht tot U'\ doet echter te flets aam door het te lichte blauw. Ook de initialen in dien regel maken hot geheel daarvan tegenover de rest van het diploma tot „"nict-af' zijn, terwijl het niet in het midden staan van dien regel met de opdracht {door het vignet KH.9.) dat ge- deelte onrustig maakt. De zwakke en losse bloemenrand om den boven aangegeven mooien zwaren rand, had o.i. beter weg kunnen blijden en neemt iets van ftet overigens waardig geheel weg. „DE JONGE VOLKSBOND". De heer C. A. P. Dammers schrijft in „De Volksbanier1' een en ander over „Da Jonge Volksbond" in Haarlem, waaraan wij het volgende ontleen en. „Kort na het verschijnen van het Bisschop pelijk Communiqué, waarin, bepaald wordt, dat er geen Adspirantvakafdeel i ngen meen mogen bestaan, werd aan. den Z.Eerw. heer Pastoor Boogman» te Haarlem opgedragen door Mgr den Bisschop, om te overzien alles wat in de stad' Haarlem, voor de jeugd wordt gedaan, in dat werk de eenheid te bevorderen en zoodanige instellingen in het leven te roe pen, als nog noodig mochten blijken in hot- belang der R.-K. schoolvrije jeugd. De Vakorganisatie mag zijn jongens slecht® bij uitzondering bijeenroepen en dan, nog onder leiding van een speciale commissie,' dus, zoo redeneerde men, er moet een orga nisatie worden gesticht, welka tot doel heeft, de jongens-adspirantleden der vakorganisatie op te leiden tot goede degelijke Roomscht^ Vaklieden en vereeniginggmenschen. Intusschen zij opgemerkt, dat dit niet voor alle jongens noodig is, omdat een groot deel der adspirantleden op Patronaten ziju onder gebracht en daar het noodige onderricht ont vangen. Er moest dus een yereeniging worden op gericht van alle Adspirantleden der Vakbon den, welke niet op een Patronaat zijn. Een vereehiiging voor a^Q jongens, een stands- organisatie dus, want de leden oefenen alle denkbare vakken uit. De naam der Standsorgamisatie voor de grooten werd genomen en geschikt gemaakt voor de jongeren. Zoo kreeg men den naam „De Jonge Volkshond". Als voorzitter fungeert een Geestelijke be noemd door Z. D. H. den Bisschop. Deze heeft het bestuur van den Volksbond aangeschre ven en verzocht een aantal looken op te geven waaruit Z Eerw, zicli een bestuur kan kiezen. Dat is geschied. Het bestuur bestaat .thans uit genoemden Geestelijke als voorzitter en zes leden van den Volkshond. Het blijkt hier uit duidelijk, dat de "Volksbond im deze oi- ganlsatie niet veel te zeggen heeft. De ver- eeniging is zelfstandig, maar behoort dooi den Volksbond beschermd te worden. De Volksbond heeft daar ook het grootste belang bij, want de jongens worden opgekweekt tot leden van zijn organisatie, evengoed als tot leden van de Vakorganisatie. ALs regel zijn de jongens lid van de Vak- Organisatie, die dat niet direct wordt, zal het zeker heel spoedig zijn, want er wordt gere geld op aangedrongen, niet alleen in het al gemeen, maar tegenover eiken jongen in het bijzonder. Om. de veertien ckvsroix liébt>en de joiigexu» naar leeftijd in twee groepen verdeeld, on derric'ht in Godsdienstige, sociologische en voor zoover noodig politieke wetenschappen. Voor hen die werkelijk willen studeeren en zich voorstellen in de toekomst een rol ts spelen in de beweging, bestaat gelegenheid zich aan te sluiten bij de propagandaclub, welke tevens een debatingclub is. Een jaarlijksdh Triduum, Retraitefonds, deelnam® aan kerkelijke feesten en derge- lijken, staan natuurlijk ook op het program ma. Verder zorgt de „J. V." voor vakonderwijs, plaatsing op werkplaatsen, fabrieken en kan toren, ook voor bescherming der jongens in de werkgelegenheden. Daartoe heeft hij, uit de vakorganisatie, een stel degelijke manuien opgekregen, die toezicht houden op de jongens ia hun omgeving en die aan de jongens zijn voorgehouden als hun vertrouwensmannen iu de fabriek. De „J. V heeft een bibliotheek yan sociale en apologetische werkjes, en wenscht deze bibliotheek ook uit te breiden op vakkundig terfein. Voor ontspanning' heeft hij een strijkorkest en tooneelvereeniglng. In de toekomst hoopt hij ook «en voetbalclub op te richten. Dat is „De Jonge Volksbond". Een aan vulling dus der Patronaten, maar een die direct samenwerkt met stands- en vakorgani satie. Toen wij deze organisatie iu het leven heb ben geroepen, wasser niet veel liefhebberij bij die vakorganisatie. Het Aakbureau ihad gewaarschuwd voor onze beweging. Als ge volg daarvan ging mén or slechts schoor voetend toe over om zitting te nemen in het bestuur. Maar nu? Enthousiast zijn zij, r'ie nader kennis hebben gemaa^t niet onzen Jon- gen Volksbond. Eén verlangen werd reeds uitgesproken, dat toch a^° adspu'antledeu der Vakhonden or lid van zouden zijn óók die thans in de Patronaten zijn ondergebracht Maar dat gaat niet. Inmiddels blijkt daaruit wel dat wq met de „J. V." op den goeden weg zijn en daarvan veel nut kunnen verwachten, zdowell voor den Volksbond als voor de Vakorganisatie, Zooals wij reeds meldden, hebben B en W. van Haarlemmerliede c. a. aan ued. btaten rap port uitgebracht inzake de annexatie-wenschen van Haarlem. Wij laten dit rapport nu hieronder volgen0 Naar aanleiding van uw brief d.d. 12 Juli 1918, no. 106, hebben wij de eer UEdelGroot- Achtbaren liet navolgende te berichten. Bij ons schrijven d.d. 10 April 1917 G. No. 87/2, onderwerp Grensregeling Haarlem, heb ben wij onze bezwaren tegen de annexatie van de daarin genoemde gedeeltén onzer gemeente uiteengezet. Wij oordeelen die bezwaren afdoende en hiel den ons overtuigd dat die, in het bijzonder wat betreft de annexatie van een gedeelte van Zuid- Schalkwijk en van den Veer- en Waarderpolder,. door U zouden worden gedeeld, en dat althans annexatie daarvan niet zou kunnen of mogen geschieden, dan tegen een evenredige contra prestatie aan onze gemeente voor hetgeen haar zou worden ontnomen. Deze contraprestatie zou bestaan in toevoe ging aan onze gemeente van de overblijvende gedeelten der gemeente Sloten- (de dorpen Sloten en Osdorp). Immers in die toevoeging zou, althans ten deele, de vergoeding kunnen worden gevonden voor het nadeel en de schade, die door onteige ning van de in de annexatieplannen van Haar lem begrepen gedeelten onzer gemeente is ge legen. Het wil ons voorkomen, dat Uw College dat nadeel onderschat en dat het daaraan is toe te schrijven, dat het, tegen onze verwachting, de voorgestelde grenswijziging, ook zonder eenig daaraan verbonden billijke compensatie en con traprestatie, gegrond, ja zelfs billijk acht. Daardoor immers is geheel uit het oog ver loren: 1. dat de grootere gemeente Haarlem ten koste van onze kleinere gemeente eenzijdig wordt bevoordeeld, 2. dat door de opneming van belangrijke ge deelten aan onze gemeente haar voortbestaan in hooge mate wordt bedreigd, terwijl de lasten der gemeente, door een veel kleiner aantal zielen moeten worden gedragen en dus evenredig veel zwaarder zullen drukken dan te voren. Onze gemeente telt nl. thans ongeveer 4500 zielen en komt de door Haarlem voorgestelde grensregeling tot stand, dan worden aan haar circa 2000 inwoners onttrokken, zoodat zij is teruggebracht tot een plattelandsgemeente van circa 2500 inwoners. Dat zou op zichzelf reeds een afdoende reden kunnen geacht worden te zijn tot niet-goed:keu- ring van de voorgestelde annexatie, daar het zeker ongewenscht is, tusschen twee groote ge meenten als Amsterdam en Haarlem, eene zoo kleine gemeente te laten bestaan, "Waaraan de bronnen van inkomsten, welvaart en ontwikke ling, zijn ontnómen, Hoe gegrond ook Haarlem de annexatie voor zich moge achten, voor' haar welvaart en ont wikkeling," met nog meer grond geldt voor onze gbmeente het behoud voor wat zij heeft, opdat haar welvaart en ontwikkeling niet voor altijd worde belemmerd, ja onmogelijk wordt gemaakt, hetgeen onbetwistbaar het geval zou zijn, indien voor hetgeen haar aan grondgebied wordt ont nomen, niet een behoorlijke toevoeging van grondgebied, dat de gelegenheid biedt tot ver meerdering van welvaart en ontwikkeling en daardoor voorkoming van achteruitgang, ja van pauperisme tegenover staat. Door toevoeging voorkomt men, niet slechts het gevaar, dat dreigt voor de naast gelegen groote stedert, door het kunstmatig in het leven roepen van een tusschen deze beiden gelegen verarmde plattelands-gemeente, met al de daar aan verbonden nadeeüge gevolgen, maar ook het onrecht zelf, dat aan de "kleine gemeente wordt aangedaan. Daarom zeiden wij aan het slot van het in den aanhef dezes aangehaald schrijven„zonder deze contraprestatie hebben wij tegen deze voor gestelde grensregeling volstrekt onoverkomelijk bezwaar." Toen wij dit schreven meenden wij te mogen verwachten, ctet die gevraagde contraprestatie zou kunnen worden gegeven. Bedi'iegen wij ons niet te zeer, dan zijn de omstandigheden sedert dien zeer gewijzigd en is het toen bestaande vooruitzicht van toevoeging van de overblijvende gedeelten der gemeente Sloten (de dorpen Sloten en Osdorp) aan onze gemeente, die zich daartoe èn door hare nauwe en onmiddellijke aansluiting aan onze gemeente zoo bij uitstek leenen èn door haar landelijke be volking zoo bijzonder eigenen en daarbij zouden aanpassen, thans veel geringer, ja zelfs schijnt de mogelijkheid daarvan vrijwel uitgesloten te zijn. Eenerzijds toch wordt door Sloten met kracht tegen elke annexatie geageerd en geprotesteerd, anderzijds vordert Amsterdam voor zich niet minder dan geheel Sloten op. Komt de annexatie niet tot stand, dan kan van toevoeging, van eenig deel er van aan onze gemeente evenmin sprake zijn, als wanneer de door Amsterdam ^voorgestelde en reeds in be ginsel aangenomen annexatie van geheel Sloten, werkelijkheid mocht worden. Wij mogen hierbij niet onvermeld laten, dat het gemeentebestuur van Amsterdam beslist ons voorstel tot overleg over de verdeeling van Sloten en het afstaan van een deel er van aan onze gemeente, heeft afgewezen. Het laat zich dus voorzien, dat het aan Haar lem toestaan der gevraagde grensregeling, d. w. z. ontneming van de meergenoemde gedeelten aan onze gemeente, voor Haarlem groot voor deel, voor onze gemeente daarentegen alleen, groote schade zal opleveren. Ten slotte verwihzen wij nog naar de in ons schrijven van 10 April 1917 tegen de voorge stelde annexatie ontwikkelde gronden, waarin wij uiteenzetten, dat voor de annexatie van de ge deelten sub 2, 3 en 4 daarin genoemd, zelfs geeii redelijke grond aanwezig is, daar de uit voering der plannen, waarvoor de annexatie daarvan wordt gevraagd, slechts in een zeer pri mitief stadium van voorbereiding is, en de wer kelijkheid van de totstandkoming ervan nog in geen afzienbaar aantal jaren is te berekenen. •Wij vertrouwen Uw College thans te hebben overtuigd, dat zoo aan de voorwaarden der con traprestatie voor de ontneming der door Haar lem gevraagde gedeelten onzer gemeente, niet wordt of niet kan worden voldaan onze bezwa ren daartegen alleszins gegrond zijn en deze ook door U zullen worden, gedeeld. GEMEENTEZAKEN. DE STRAATBELASTING. Do heeren J. J. v.d. Veldt en Klein tobben een voorstel ingediend om de heffing der straatbelasting te bepalen op: voor gehouwen en hunne aankoorigheden met een belastbare of een geschatte belastbare opbrengst van: van 200 tot heneden 250 2 250 300 300 400 2H 400 500 2K 500 600 3 600 700 8K 700 800 9ho •I II 800 3K 900 8K ,1000 4 tegen betaling van niet meer 'dan 'f 0.20 pep persoon; een en ander voor zooveel betreft deze vrij stelling; mits geen winst wordt beoogd tenzij ten bate der inrichting zelve. Aan artikel 6 verordening n worde toegs. voegd: „tenzij binnen drie jaren na afkondiging van het kohier of betëekehing van het laats te dwangbevel, de gegoedheid van den belas tingschuldige weder dermate gewijzigd is, dat invordering zonder ernstig bezwaar kan ge schieden. In dilt laatste geval doen Burgemeester en Wethouders aan den Rsad zoo spoedig mo gelijk ©en voorstel teneinde het besluit waar bij de oninvorderheid is verklaard, weder in te trekken. Verder stellen zij voor de perceelen van 200 huurwaarde ook vrij te stellen. De Vereen, van Huiseigenaren verzocht de verordening- niet aan, te nemen. De pont aan het Spaarm B. en LW. stellen voor f 1000 uit te trek ken om de pont in het N. B. Spaarns wati te verbeteren en aan den walkant een stei gertje te bouwen. De heeren Poppe e.a. stellen eveneens eeni- ge wijzigingen voor, allereerst wat betref t d© uitzonderingen, waaraan zij willen toevoegen: 5e. welke uitsluitend dienen als inridh- ting tot verplegen van zieken en gohrekki'gen; 6e. welke uitsluitend dienen als inrichtin gen ter bevordering van kunsten en weten schappen of tot algemeen nut, mits daarin uitvoeringen,■voorstellingen of bijeenkomsten plaats hebben voor het publiek toegankelijk Apollo-theater, Een mooie natuurfilm, waarbij indrukwek kende berggezichten te bewonderen zijn, en in scherp contrast met de voorgaan de een actueel journaal, bestaande uit op- namen ten tijde der onlusten te Berlijn, voi- men de inleiding van hef. programma. En onwillekeurig rilden we bij die revolutie- tooneelen, erger nog dan oorlog, en keken w« om ons heen, doch bemerkten tot onze ge ruststelling, dat we nog in een bioscoop in Haarlem zaten, in het veilig Holland, en het geen we zagen maar een film was. En toch. daar was alles werkelijk gebeurd. Een cou-boy drama uit de „Far West" nam daarna gansch de aandacht in beslag, waarna het hoofdnummer gaat „De wraak cener Dan seres", in 3 acten. 'm Boeiende .geschiedenis, vol verwikkelingen, die op het einde, na eeni- ge spannende tafereelen, gelukkig goed af loopt. Een leuke klucht in 2 acten. Een uut Gravin", besluit dit afwisselende programma. Nieuw Haarlemsch Kinder koor. Na een drukke zomercanxpagne, waarin dit koor twee openbare, door duizenden bezochte Zondagmorgen-uitvoeringen in den Haarlemmer hout gaf en een eveneens door duizenden bijge woond concert op het terra3 en in den tuin van het Brongebouw, wordt het winterseizoen met het instudeeren der Cantate „Nederland en Jong Holland" van den Zwolschen componist R. Bo- kelman besloten. Met toewijding is aan dezen echt-natio- nale vaderlandslievende in dezen tijd beteekenis- volle Cantate door de leerlingen, wier aantal in tusschen tot 700 was geklommen, gewerkt. Dins dagavond zullen 700 frissclie jongens- en meis jesstemmen, ondersteund door kloeke vleugel piano's, zingen van Nederland's grootheid in 't verleden en van zijn saamhoorigheid in hef lieden en. zijn beteekenis in de toeikomst. Daar aan voorafgegaan een zevental vaderlandsche schoolliederen, benevens eenige van Philin Loots' mooiste kinderliederen uit den bundel „Levensmorgen". Dammen. Onder groote belangstelling ga ven de heeren J. W. en P. Jt v. Dartelen Don derdagavond 1.1. een altemeerende simultaan seance voor leden ai genoodigden van de on langs opgerichte Zandvoortsche Damclub, waar»- aan door 23 personen werd 'deelgenomen. De simultaanspelera wonnen 15 partijen, ver- loren 5 partijen tegen de heeren: J. Termes, C. Paap, C. de Geer, V. v. Petegem en H. We ber en speelden 3 partijen remise tegen de heeren L. Obree, P. Witkop en C. Keur. Duur der seance 2 ,uur, dus gemiddeld 5 mi nuten per partij. Voor de simultaanspelera een mooi succes. Loon actie in de kloodinsriia. duatrie. Donderdagavond! hielde die afdtee- lingr Haar lom vain dien Bond in de Kloadiinfiau- diusti'io ©en zeor druk bezochte verffadierine in dt Karsoboom voor koeren-kleermakers, waar da heer T. v. d'. Hees:, bomdavooraitter. dia loon- ©isolien besprak. Gevraasrd wordt voor die dameekleermakert een uurloon van 85 cent noot den 8-uren-werrk- dlafl?. Voor do hoorenkloormakors ia oen aeihoed» nieuwe rosrolinar ontworpen. Kebasoard op oon. uurloon van 70 cent. Thans eon 8-uwn werkdlai* in dit bedrijf in te voeren aohtt© spreker onmo- 'Selük. door dep. velen huisarbeid, die in dezen tak van industrie beotaat. Wel moet zeer sterk worden xroiiverd. dlat de werkdlacen worden be- kort tot 9 a 10 uur daasrs. In dat verband deelde spreker mode. d'a;t door de landeliike bonden een acirea tot dien minister zal worden aorioht mot verzoek om een verbod van huisindustrie: zoo noodiki in een overscans: van 8 of 4 jaar. D« loonaotie zal in eamenworkinai mot andere bon den worden kevoord. GARNI20ENSBERICHTEN. De reserve-sergeanten A. W. v. Vo seix van het 19e en J. Pauw vaa het 5e Reg. Inf. zijn bevorderd tot vaandrig bij het 10e resp. 21e Reg, Inf. De vaandrig L. P. F, A. M. Lohbeok van het 10e Reg. Inf. is benoemd bot reserve 2e luitenamt. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij; Roei- en Zedlvereen. Friescho Varkensmarkt 1, vischsloep; Dekker Prinsen Bolwerk 16, handschoen; M. v. Sta veren, Brouwersvaart 84, geldstuk; M. V. d. Horst, Ged, Raamgracht 4,2 keer bellen, mond harmonica; E. v. Waveren. Lombardsteeg A kiadersdhoentje; J, C. Wiekaxt, Teylerstraat 9, ijsmuts; P. Preyer. Rollandstraat 34* fluit; Hulpbureau, Van ZompeLstraat, eenig© stuk ken hout; J. Koops, Paul Krugerstraat 27 rood, bal; Bur. van Politie. Smedestraat hand kar. Gevonden voorwerpen terug te be komen bijA. Schouten, Fabriciusstraat 8, gym nastiekschoen; A. Wassenaar, Lombardsteeg 5, handschoen; D. Paauw, Koningstraat 11, ar beidskaart: M. Verberne, Brouwersvaart 72, ring; F. Horeman. Oosterstraat 26, portemon- naie met inhoud; W. Roëll, Wagenweg 30, hand schoen; C. Beek, Rijnstraat 11, horlogeketting; H. Verbruggen, 2e Zuidpoldersaraat 27, hand doek; J. v. d. Brink, Krom 29, overschoen: C4 Hoogeveen, Oranjeboom straat 186, pet; H, H, Luyken, L. Margarethastraat 40B, rijwiel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 12