Eenig op de wereld, J BINNENLAND STATEN-GENERAAL. ^VRAGENBÜi^" STAD EN STREEK VAN OVERAL KERK EN*SCHOOL HANDEL EN NIJVERHEID The American Stoppage Co. KQhfc. EUIÏEKLAHD3CHE BERICHTEN TWEEDE KAMER Heeft machines en persoi neel om goed, vlug en goed koop alle Dames-, Heeren Militaire- en Kerkelijke klee ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. Filiaal a ICRtf SSSTÜAAT 4. Om te protes);eereu tegen cle i^partacisti- BCjho spoorwegstaking te .Halle hebben al daar de telegraaf- en telefoonambtenaren, de autoriteiten en de doctoren gestaakt. Vol gens het „Berl. Tagebl." trekken door de -hoofdstraten van Halle groote menschenmas- sa's, doch ÏS het nog niet tot ongeregeldheden •gekomen. De „Voss. Ztg." echter meldt, dat in genoemde stad qproer is uitgebroken. Essen. De door de 6taking der nyjnwerkers ver oorzaakte schade is voorioopig niet te over zien. Terwijl op sommige plaatsen reeds het grootste go Drek aan gas heerscht, zijn in enkele dagen de cokesovens geheel uitge gaan; het bedrijf hier kan niet voor zes weken hervat worden. Wat dit beteekent voor de gasverzorging van het geheele in- dustriegeoied, benoeft niet nader aangetoond te worden. Het Belgische sociologische instituut Solvay heeft aan de vredesconferentie een adres gezonden, waarin erop wordt aange drongen, dat de Fransche taal wordt aange nomen ais de internationale taal, welke a.s zoodanig onderwezen moet worden op alle wijsiiir.chtingen in de landen ,die aangeslo ten zijn bij den Volkenbond. De „Dany Express" verneemt dat het Ministerie van Binnenlandsciie 'Zaken be sloten heeft oia ai.e Duitscners zonder uit zondering uit het iand te zetten, wanneer- zij uit de intsrneeringskampen worden ont- s.agen. Heen Duitsck kelner zal in Enge land motren blijven. Deze week wordt een aroot aantal kelners, waaronder veie die in de groote hotels van het West-end hebben gediend, gerepatrieerd. Liemenceau ging gistermiddag weer voor het eerst uit. Hij werd door de menigte luide toegejuicht. Er wordt een hevige strijd gevoerd met de Boisjewiki aan het Estlandsche front Windau is op de Boisjewiki veroverd. De Eranscke krijgsraad veroordeelde Guübeaux, den redacteur van „Demain", bij verstek ter dood wegens verstandhouding met den vijand. In het Amerikaansche leger wetsontwerp is een bepaling» ingevoegd Voor de handha ving van een leger van. een half millioen man. De Entente noopt de Tsjechen om Te- ichen te ontruimen. Verklaring van den Minister van Buitenlandsche Zaken. De Minister van Buitenlandsche Zaken» jhr. mr. dr. Van Karnebeek, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer bii den aanvang der vergade ring de volgende verklaring afgelegd: Zooals ik de eer had onlangs in deze verga dering kenbaar te maken, was aan het gezant schap te Brussel opdracht gegeven aan de Bel gische regeering naar aanleiding van haar communiqué nadere inlichting te vragen no pens de mededeelingen door haas te Parijs ge daan. Iel antwoord Qaarop werd van. do Bélgisdke xegeering een nota van 22 Februari ontvangen van den volgenden inhoud: ,Jn antwoord op het memorandum van 18 dezer heeft het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de eer aan het gezantschap der Neder landen te doen weten, dat de Belgische delega tie ter conferente van Parijs bij de vertegen woordigers der vijf groote geallieerde en geas socieerde mogendheden een voorstel heeft aan hangig gemaakt om onderhandelingen te ope nen. strekkende tot herziening van zekere be- palngen der traktaten van 19 April 1839. »Zooals het communiqué, waarnaar het ge zantschap verwijst, aangaf, heeft de Belgische delegatie den wensch geuit, dat Nederland aan die onderhandelingen zal deelnemen, als onder teekenaar van die traktaten. „Indien het voorstel van België door de con ferentie wordt aangenomen, zal de Belgische delegatie in do gelegenheid zijn de Nederland- sche regeering bekend te maken met de Belgi sche zienswijze inzake de vraagstukken, die in het bijzonder voor Nederland van belang zijn, Naar aanleiding van dit antwoord zij het mij vergund te constateeren» dat de Belgische regeering niet aan de uitnoodigang der Ne- derlandsohe Regeering heeft voldaan en haar geen opening van zaken heeft wensehen te geven. Dit wordt door de Regeering be treurd met het oog op de waarde, die zij hecht aan de handhaving van een goede%ver- standhouding, welke geacht mag worden in het belang van beide landen te zijn. Wanneer deze aangelegenheid door het standpunt dei Belgische Regeexing in een phase mooht komen die aan die verstandhouding minder bevorderlijk zou kunnen zijn, wijst de Regee- ring daarvoor alle aansprakelijkheid af. Zü heeft zonder op*het verzoek om inlich tingen terug te willen komen in dezen zin, de Belgsche Regeering nader bericht. Voor zoover overigens in het antwoord de Verantwoordelijkheid voor het streven: der Bel gische Regeering en voor den verderen loop van zaken wordt afgewenteld op de vertegen woordigers der vijf groote mogendheid te Pa rijs, veroorloof ik mii in herinnering te bren gen, dat het Nederlandsohe standpunt ten aan zien van «ebiedsafstand en aantasting van vaststaande rechten» zooals dat in mijn verkla ring van 14 Februari werd geformuleerd» aan de Regeoring dier Mogendheden den 18den dezer, overeenkomstig mijne mededeeling, werd genotifieerd. De Regeering stelt zich voor aan die Regee- tringen der groote Mogendheden mededeeling to doen van de verklaring, die ik heden de eer heb af te leggen. Vergadering van Woensdag 26 Febr., 1.15 n.m. Nadat de Minister van Buitenlandsche Za ken een verklaring heeft, af gelegd inzake de houding der Belgische regeering betreffende de annexatieplannen (zie hier boven), hei- vatte de vergadering de beraadslaging ove» de bear°oting van Arbeid. Mevrouw GltOENEWEG (S.D.A.P.) begint aardig op de veelpraters onder de roede hee- ren te gelijken. Zo had het mi over de particuliere ziekenverpleging1, dio volgens haar, fiasco had geleden. Maar toen zij een pleidooi begon voor moederechapszorg door den Staat, die gepaard dient te gaan met steun aan de groote gezinnen, riep de heei BOMANS (R.-K.) haar terecht het verwijt toe, dat zij tegen de motie-v. d. Laar voor steun aan die gezinnen had gestemd, wat niet verhinderde dat mevrouw Groeneweg ook al met een motie voor den dag kwam, waarin de Regiering uitgenoodigd wordt om tot een premie; vrije uitkeering te komen bij zwanger schap en bevalling van alle \rouwen. die dez« noodig hebben voor de vervulling van 'hun moederplichten. Deze motie zal gedrukt en later behandeld worden. Op den heer HAAZRVOET (R.-K.) die krachtige maatregelen tegen beroepsziekten bepleitte en zich uitsprak voor uitgebreide maatregelen tegen de tuberculose, volgde de heer DECKERS (R.-K.), die even mevrouw Groeneweg onder handen nam.' Want deze dame had zich» zeer geringschattend uitgela ten over't „klaarstcomen" van jonge meisje» voor ziekenverpleegster te Nijmegen onder Katholieke leiding. In de Bisdommen 's Bosch en Breda aldus Dr. Deckers bestaat een vereeniging het Geel-Witte Kruis en deze vereeniging weet, dat er een groot gebrek Is aau verpleegsters t© plattelande. Daarom heeft men geschikte meisjes van het platte land naar Nijmegen gehaald om hen een b n-aandelijkschen cursus in ziekenverpleging te laten volgen. Dan keeren zij naar hun eigen gemeente terug, waar zij uit loutei naastenliefde de lijdende menschheid helpen, altijd onder leiding van geneesheeren, die veei prijs op dezen bijstand stellen. Belangrijk was weer de rede van den MI NISTER VAN ARBEID, den heer Aalberse. Zeer spoedig zal, in afwachting van de aan het einde van het jaar te verwachten alge meens herziening der Woningwet, een ont werp bij de Kanier inkomen tot bespoediging der procedure voor de" subsidieering van Wo- ningbouwvereenigingen door uitschakeling van o.a. de Ged. Staten* en tot uitbreiding der verkorte onteigeningsplannen ook tot facul tatieve uitbreidingsplannen. In liet ontwerp tot aigemeene herzienning zullen worden opgenomen verplichte gemeen telijke vvoningbenrs, eenvoudiger en sneller uitvoering van ontéigeningsbesluiten, de mo gelijkheid van het opleggen can er woning telling, dwangmaatregelen tegen gemeenten, die weigeren mede te werken aan de uitvoe ring der Woningwet, bepalingen omtrent kee- teubouw, uitschakeling der gemeenten bij verleening van voorschotten in gevallen (b.v. in de mijnstreken) waarin het Rijksbelang primeert. De Gezondheidswet zal einde Mei, begin Juni, bij de Tweede Kamer inkomen. De af- deeling Volksgezondheil van bet Departement van Arbeid zal worden gesplitst in een afd. Gezondheidsdienst en een afd. Woningdienst, elk met een eigen inspectie.. De opleiding van ziekenverpleegsters zal worden bevorderd door fjnancieelen steun. Ter bestrijding van beroepsziekten zullen bepalingen worden voorgesteld in verband met de Ongevallen wet. Eneen herziening der Drankwet' zal aan de orde kunnen komeü als er in het derde jaar dezer periode nog tijd over blijkt voor kot doen van voorstellen. Nadat verschillenle sprekers gerepliceerd en andere spreikers enkele wensehen hadden geformuleerd, diö de Minister beloofde in overweging te zullen nemen, werd de begroo ting z. In. st. goedgekeurd. Morgen 1 uur n.m. voortzetting der ver gadering. Haarlemsche Prosyno-dus. Uit de acten en statuten van de Prosynodus, gehou den te Haarlem a'en 3en Februari j.l. neemt de ,»Maasb." met machtiging van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, het volgende over: IX. no. 1. Volgens bepaling, van den H. Stoel Ons onlangs medegedeeld, moet de ca non 1247, 1 van het Kerkelijk Wetboek, in Ons diocees stipt onderhouden worden. Der halve worden bii de geboden feestdagen voort aan bijgeteld: H. Sacramentsfeest, Onbevlek te Ontvangenis van Maria en heit feest van den H. Joseph, bruidegom van O. L. Vrouw. XVI. Bij de aanbesteding en uitvoering van bouwwerken zullen d© ons rekenplichtige Be sturen voortaan op het volgende hebben te letten 1. voor de aanbesteding mogen uitslui tend katholiek georganiseerde patroons wor den uitgenoodigd. 2. bij de uitvoering van eenigzins aanzien^ hike bouwwerken zii niet dezelfde persoon én architect én aannemer tevens. XX. Teneinde overal de zoo noodzakelijke sociale vereemigingea in het léven te roepen en zoo deze reeds zijn opgericht» het gewen,ech- t© verband te brengen tussclxen de verschil lende bestaande veroe nagingen, wordt den W.E. Pastoors bjj dezen gewezen op het groote nut van Sociale Aotie en verzocht zulk een comité in hun parochies op te richten. XXI. Uit betrouwbare opgaven is Ons ge bleken» dat het getal der R.-K. meisjes uit de zoogenaamde buiten-parochies, die zioh in de groote steden komen vestigen, jaarlijks toe neemt. Zóó bedroeg dit getal over 1917 voor Amsterdam 1500 en voor 's-Gravenhage"*1200. Onnoodig zal het zijn, er op te wijzen,* wat gevaren te midden van het stadsleven haaf ge loof en haar deugd noodzakelijk moeten be dreigen. 'Am echter die gevaren zooveel moge lijk te keeren» of althans te verminderen, zul len de Eerw. Pastoors er voor zorgen, dat in hun Parochie worde opgericht een correspon dentschap der R.-K. Vereeniging tot bescher ming van Meisjes, opdat, wanneer de meisjes zich naar de steden verplaatsen, dit door be middeling van genoemde vereeniging geschie den kunne. Minstens eens in het jaar, n.l. op den tweeden Zondag aa Pasehen, zal het adres van de plaatselijke correspondente van den kansel aan de geloovigep worden bekend ge maakt. Voor de oprichting van een correspondent schap riohte men zich tot de presidente, me juffrouw H. P. Lefébure, de Lairesaestraat 70» Amsterdam. XXII. Ingevolge het besluit, den 28sten Mei 1918 genomen ter vergadering van het Doorl. Episcopaat, wensehen Wij met bijzonderen nadruk deaandacht Onzer Eerw. geestelijk heid te vragen voor de Algemèene R. K. Werkgeyersvereeniging. Het is Ons uitdrukkelijk verlangen, dat de priesters elke hun aangeboden gelegenheid be nutten, om zoo in het openbaar als in het bijzonder de Katholieke werkgevers van hunne parochie te overtuigen, dat hét ook hun plicht is, zich confessioneel te organiseeren. Hot Boc-rotariaat vaai tronoemde reegi is gtovesti get:Pr*--ne err gracht 721» Amsterdam. straat 12a, te 's-Gravenhage. De dieven zijn zeer waarschijnlijk naar bin nen gekomen door het verbreken van 2 Lips- sloten. In het perceel hebben zij daarna alles overhoop gehaald: kasten en bureaux zijn nage snuffeld en leeggehaald, zoodat voor een groote waarde is ontvreemd. Tevens hebben zij een groote ijzeren geldkist medegenomen, waarin een groot bedrag aan contanten geborgen was, benevens een aantal gouden munten, waaronder van zeer groote waarde. Verder zijn ontvreemd een aantal zilveren lepels en vorken, een gouden schakeltasch, eenige kostbare parels, eenige photographietoestellen, enkele kostbare zilveren klokjes en verder alles wat maar eenige waarde had. Het licht hadden de heeren overal aangestoken en vergeten uit te doen. Met den buit zijn ze weer door de voor deur verdwenen, welke ook door hen is open" gelaten. in IM V r.Kan ik mijn betrekking met 6 weken opzeggen tegen Mei of moet ik» nu ik de Nieuw jaarsfooi aangenomen heb tot Augustus blijven? Ik word per drie maanden betaald. A n t w.U kunt den dienst tegen Mei op zeggen. doch' u moet dan bii vertrek de Nieuw jaarsfooi teruggeven. V r.Mevrouw gaat zieh 1 Mei elders ves tigen en heeft mij den dienst opgezegd. Heb ik nn recht qp mijn Nieuwjaarsfooi. Mevrouw zegt van niet. Ik ben er toch op gehuurd geweest en geheel- buiten miin schuld moet ik den dienst verlaten. Mijn geheele familie woont alhier. Om dio reden heeft mevrouw mij niet gevraagd mede te gaan. A a t w.Indien u op nieuwjaarsfooi gehuurd bent. hebt u er recht op. V r.Wat kosten 500 exemplaren van het Katholiek Werkprogram der Tweede Kamer. Antw.: Wendt u tot een boekhandelaar. V r. Ut woon in een buitenhuis, waar veel pissebedden in zitten. Wat is daar tegen te doen? Zoo heb je dat gedierte verwijderd en na een poosje zie je ze weer verschijnen? Antw.: Het nest trachten op te sporen en de beesten met kokend water vernietigen. V r.: Op welken datum is er op Zondag een hardrijderij op de schaats gehouden in den Y-polder in de maand Februari van dit jaar? Antw.: 9 Februari. Vr.: Ik heb een stuk land, (lichte afzan- derijland), groot 250 roede (RijnL) Is het ge raden om er nu kalkmergel op te strooien? En zoo ja, hoeveel? Antw.: De hoeyeel'heid en 't gebruik van kalkmergel hangt af van de plantensoort, die u op dien grond wil planten. Het is due gewenscht nw vraag nader toe te lichten. V r.Bestaat er ook een degeliik mida'el, om wijnvlekken te verwiidieren uit een zwart mar meren schoorsteenmantel A n t w.: De plek zal moeten overgepo- liist worden. Jaar- Geen Teugdigie personen meer bij de behandeling van strafzaken. Door den Minister van Justitie is een wetsontwerp ingediend tot tót uitvaardigen van een verbod van toelating van jeugdige personen tot bijwoning vai^ openbare terechtzittingen in strafzaken. Het betreffende artikel luidt als volgt: »,Tot bijwoning van eene openbare te rechtzitting worden, tenzij in bijzondere gevallen, ter beoordeeling! van den presi dent, als toehoorders niet toegelaten min derjarige personen, die den leeftijd van "achttien jaren nog niet hebben bereikt.1 Het Kon. bezoek aan Limbu.ï.g. In verband met het Koninklijk bezoek op a.s. Zaterdag aan Limburg vernemen wij, dat Hare Majesteit per koninklijken trein van de residentie naar Limburg zal reizen, in verband met de annexatieplannen. Vrijdag nacht zal II. M. in den slaapwagen doorbren gen te Susteren. Zaterdagmorgen zal de Ko ningin een bezoek brengen aan Sittard, Heer len, Vaals, Wjjire, om dan per auto over Valkenburg, Meerssen naar Maastricht te ko men. Hare Majesteit wordt daar verwacht te half vier n.m. Daar zal de Koningin ontvan gen worden ten stadhuize door het gemeente bestuur en het ftrovinciaal en plaatselijk anti-annexatie comité. De Koninklijke Zang- vereeniging „Mastreechter Staar" en het ste delijk symphonie-orkest zullen de ontvangst opluisteren. Voor het stadhuis zullen de vereenigingen toet hare vaandels en banieren opgesteld zijn Op het Vrijthof zullen zich de schoolkinde ren verzamelen. Hare Majesteit zal per auto voorbij de rijen rijden. Hierna zal de Ko ningin een bezoek brengen aan vSt. Pieter" en Oud-Vr oenhoven, om te 6.39. uur .weer terug te reizen naar 's Hage. Kon. bezoek aan de Jaarb e.u'.r.s. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voorne men a.s. Vrijdagmiddag een bezoek te bren gen aap de Jaarbeurs te Utrecht. Hare*Majesteit denkt daartoe met den trein van 12 uur 20 min. zich naar Utrecht te begeven en vandaar ten 6 uur .7. min. naar de Residentie terug te keeren. DE BELGISCHE 'eISCHEN. t Volgens de „Tel." heeft d,e Belgische re gpering den tekst d,er eischen zooals die door m.n. Hijmans ter conferentie te Parjjs geformuleerd zijn, aan de Nederlandsche re geering doen toekomen. Volgens een Eeuterbericht werden in, ü.e 'gisteren gehouden namiddagvergadering dei- vertegenwoordigers van de geassocieerde mo gendheden de voorwaarden, waaronder de Belgische aanspraken en de daarop betrek king hebbende vraagstukken in beschouwing genomen zullen worden, ter. vaststelling neer gelegd. De eerste Limburgse he beurs. Men schrijft aan de „Tijd": Limburg zal zijn eerste Jaarbeurs gaan hon den. De Utrechtsclie Jaarbeurs behoeft van haar Zuideliike collega geen concurrentie te duchten. De plechtige open int' van deze Eerste Limburgecihie Jaarbeurs zal plaats hebben op Maandag 3 Maart, te Helden-Paimingen. De Sociëteit „Vriendenkring" heeft de lei ding van deze Jaarbeurs op zich genomen. Het aantal inschrijvingen op het gebied van land- öetaüng vaiT 25 cent bouw- industrie en handel, stam boekhengsten en dito merriën, hoornvee, konijnen en pluim gedierte is zeer groot. Op^ die Jaarbeurs zijn een lunchroom, vor- verschingskramen enz. aangebracht. Extra trams zullen worden ingelegd. Eventueel© baten van deze tweediaagech© Jaarbeurs komen ten voordeele van het Groene Kruis en de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. AGENDA 28 Februari 1919. Gebouvv ,,Sl. Bavo -e.uaal Leden Metaalbewerkers 8 uur Rederijkers 8 uur Leden Meubelmakers 8 uur. Stadsschouwburg. VA uur. N.V. Ned. Opera: De Troubadour. Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Nieuw Haarlemsch Kinderkoor: Volks-Con- cert t' Paleis van Justitie» lHn. Bureau voor Consultatie. Spaarbank öt. itosa Naeoauhtao Geopend van half half 9. Bisscüoppelijk Museum. Jana- straat 79, geopend van 10—5 uur, tégen 2 uur Raadsverga- De toestand op bet eiland Marken. Men schrijft aan het „Vad.": Het distributiebedrijf heeft een tekort van f 2600. üed. Staten van Noord-Holland eischen dat in 1919 de hoofdelijke omslag met dat be drag zal worden verhoogd. De hoofdelijke om slag bedraagt 1800 pei' iaar en moet dus komen op f 44Ö0. Twintig iaar geleden is onder burgemeester Nielant ook een poging gedaan tot belastingverhooging, met als gevolg een groot spektakel. Daarom zijn twee Gemeenteraadsle den bij den Commissaris der Koningin geweest om de gevreesde herrie te voorkomen. De Raad wilde het tekort over drie jaren veideelen. De Commissaris der Koningin wilde daarvan niets weten. De directeur van het distributiebureau heeft zijn biezen gepakt. De gemeente-veldwachter, een gewezen jong Rotteraamsch "politieagent, verdient bij het dis tributiebureau nu twee gulden per week. Van zijn salaris van f 12 per week kan de man geen uniform betalen. p Een goede vangst. Begin December 1918 werd te Enkhuizen ingebroken in een goe derenloods van het station. Het onderzoek deed het vermoeden vallen op zekeren Wijt, die e IJmuiden werd gearresteerd onder den naam van Pommeren en die tot zijn operatieterrein a la oud-employé van de H U-S.M. in den regel de goederenloodsen der Maatschappij uitkoos. Deze Wijt brak even gemakkelijk uit als in. Enkele politiebureaux bleken voor hem geen ge schikte bewaarplaats te zijn. Reeds den volgen den dag was hij dan al gevlogen. Van een zijner inbraken verdacht, werd hij te Enkhuizen voor een maand door de politie naar Hoorn overgebracht en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Het gelukte hem ook daar, na in het hospitaal geplaatst te zijn, uit te breken. Na een onmiddellijk ingesteld onderzoek werd W. gearresteerd, zoodatUuj thans veilig achter slot en grendel zit. Inbraak te 's-H age. In den nacht van Zondag op Maandag is wederom een in braak gepleegd, thans in het perceel Spui- BLOEMENDAAL. dering. SCHMULLER-KREUTZER. Bsetliovon-progr anima. Drie Sonaten de sterk© en humoristische» opus 30, no. 2, in O mineur: de blanke I, majeur-sonate» opus 24 en de telkens ontstel lende Kreutzer-sonate. Ik kon mii bü dit in: tieme, maai- oneindiK-riike mqsiceoren dichter en inniger bii de yvarme menscheliikheid van Beethoven voelen dan bii vele groote, orkestrale concerten. Ik weet niet wat voor verstillende betoovering er altijd komt van deae kamer- muziek, waarin iedere melodie een illusie geeft; waarvan gieen enkel muzikaal element een systeem verraadt en waarin slechts de onmiddelliik© inspiratie hét begin en bet einde was der compositie. Men kan zich geen genialer, geen kooger en geen inniger schoonheid als volkomenheid en «©eateluk evenwicht voorstellen als bii de contouren dezer melodiën» de zeggingskracht dezer rhytnmen en de kleur dezer harmonieën. Ik geloof, dat het innerlijke evenwicht van deze muziek boven alles bewonderenswaardig is. Men kan bij deze muziek slechts met verrukking denken aaa de natuur, de altiid-beerliike natuur, en men kan dan ook met verachting denken aan de vooze en huichelachtige wereld, waarin deze muziek verdwaald oplicht en blinkt en weer» voor de zooveelste maal de waarheid zegt. de liefelijke blijdschap uitstort in bloesemende klanken, in alles denkbare schakeeringen van ontroering. Beethoven was slechts oprecht en hij over laadde dien tijd met schoonheid. Beethoven heeft nooit gephii 1 o so fee rdmaar hij» de zuivere dich ter, heeft de schemeringen van het leven vau licht doordrongen en zóó innig, zóó op roe» en zóó mooi is deiz© muziek, dat men soms geneigd is er slechts even met kleine kinderen om te glimlachen. Ik doel, evenzeer op de ilreutzor-sonate als op de beide andere; ik kan ten slotte zelfs de geweldige hartstochtelijkheid van de Kreutzer- sonate niet anders zien als een helder poeêm van sohpone zonnige, zéér blijde en prachtige natuurlijkheid, met een alles-beschiinende smachting naar goddelijke genade. Er zou lang te praten ziin over dit alles» maar men moest de muziek maar hooien! Van de bedde artist-en deed de pianist Leonid Kreutaer zich kennen als de ware Beethoven man. Hij speelde, dichtte, en zona aan het klavier en alles wat men tevoren droomt over doze muziek vindt men lichtend in ziin spelen- Ik meen na Friedberg nooit een pianist gchooTU te hebben» die zóó pr a eh ti g- diep speelt. Schmul Ier speelde absoluut-muzikaal en virtuoos, met bekende origineel© manieren, bijzonder ip «ees tige passagesmaar de echte schoonheid leefde tenslotte in Kreutzer's speten. H. F. A. G AR NIZO ENS B ER ICH T EN iioor den Commandant de# Ie Divisie is de bronzen medaille voor liTjarigen trouwen dienst toegekend aan den sergeant le klasse C. J. Böhm van het 10e Régiment Infanterie. De vaandrigs J. Gaastra, A. W. Bohade van Westrum, B. M. Bulten. C. L. v. Lennep, J. G. Tammene. H. A. Schayt. J. W. Lamme W. Bambergen, D. J. Huitinga. J. A. Herfst en H. A. Romp van bet 21e Ree:. Inf. zijn jjeiiik ge- steid in de positie van 2e Luitenant Door den commandant uer m juivisie is cm bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst toegekend aan den fourier C. R. van Weterinig van het 10e Régr. Inf. De milicien-sergeant J. J. D. v. d. Berg, dienstdoende bij bet 10e Reg. Inf., is bevoi derd tot den rang van vaamlrig. GEMEENTELIJKE GRONDAANKOOP. Naar wij vernemen, hebben Gedep. Staten van Noord-Holland goedgkeurd het Raausos- sluit van den gemeenteraad van Öciioten tot aankoop van gronden voor nitbreidin»' v- wegen in de richting der gemeente Bloem daal. VV ij vernemen nog, dat de gemeente Schoten thans ook eigenaresse is geworden van de akkers, gelegen achter het kerkhof en toeb- hoerende aan den heer Bruning. H. F. C. naar Zweden. H. B.C. maak i, volgens de Zweedsche bladen, met Paschen een toer naar Gothenburg, voor het spelen van eenige vriendschappelijke wedstrijden. IX Zweedsche bladen begroeten de komst van cu. „oudste Nederlandsche club" met vréugde. De nieuwe schilderkunst. Aan de vele zeer belangrijke lezingen door het Comité-Bierens de Haan georganiseerd, werd gisterenavond weer eene toegevoegd, door het spreken van den heer Verhuijsen, den directeur van dé Kunstnijverheidsschool alhier, over ,.D» nieuwe schilderkunst". Voor een al te weinig talrijk gehoor (waarom toch wordt voor deze lezingen een zoo hooge en daarom velen verhinderende entree-prijs gehe ven?) heeft de heer Verkruijsen ontvouwd welke aigemeene waarden in de nieuwe schilderkunst voor hem aan den dag treden.Ieders subjectieve overtuiging omtrent de te noemen kunstwerken en kunstenaars volkomen latende gelden, wilde hij zoo, hoorden we zien welke objectieve winsten de nieuwe richting meer speciaal in d schilderkunst ons biedt. Daartoe werd aan:., vangen met er op te wijzen, wat door de kunste naars gegeven wordt. En daar blijkt dat te zijn drieërlei. Eerstens zijn er onder hen de natura listen, d. w. z. zij, die ons niet anders, niet meerder weergeven dan de zich rondom opdrin gende natuur. Vervolgens zij, die, verder gaande, in ons stemming wekken. En ten derde en dat zijn de waarlijk grooten die in hetgeen zij verbeelden, als het- ware on§ een lichtstraal doen opvangen van den, het absolute, van God, Die zich in de werkelijkheid rondom ons open baart. Na op voorbeelden van ieder dezer onderscnei- 'dene gaven en persoonlijkheden (Mauve, Breit- ner, Toorop enz.) te hebben gewezen, deed'spr. zien hoe voor hem eigenlijk slechts alleen door de zooeven het laatst genoemden ware kunst wordt verwerkelijkt. In hoeverre nu de moderne schilderkunst aan het verlangen naar wat wij zouden kunnen noemen „het lied der eeuwig heid in den tijd" wordt voldaan, werd achter eenvolgens nagegaan bij de verschillende „isten" (kubisten, futuristen, absolutisten), waarvan zoo menige tentoonstelling van „de onafhankelijker!" werk deed zien en daarbij bleek hoe weinig het gelukt was „liet onvergankelijke aan het eindige uit te drukken." Toch hebben alle momenten in de nieuwe rich- tingen. (vruchten van onzen bewustwordenden tijd) beteelcenis. De vorm- en kleur-synthese zijn wel de werkelijke waarden, welke er uit werden geboren. Een Toorop zou niet gekomen zijn tot de volle schoonheid zijner onvergankelijke schep pingen, indien daar niet was gehoord dat mis schien dikwijls schreeuwerig maar toch goed be doeld protest tegen de burgerlijkheid in de kunst. Om weder te komen tot een opbloei, een opbou wen, moest eerst worden afgebroken de zucht naar niet meer dan getrouwe natuur-weergave, waarin zoo vele. kunstenaars zich verloren ,en verliezen. (Men denke aan de „net echte" ha ringen op de bordjes.) En uit dit afbreken, uit dit protest, kan en zal iets goeds geboien wor den. Want het is toch veelszinshet bewijs, dat velen gaan verstaan, dat waar de géést spreken gaat, de natuur wel niet geheel haar beteekenis verliest, maar toch- slechts middel, laat ons zeg gen, noodzakelijk middel wordt tot meer. Na de pauze werd dit alles door lichtbeelden verduidelijkt. En ook de wijze waarop daardoor het werk van een Van Gogli, Toorop, Mendes da Costa, Altorf en zoo velé anderen werd naderbij gebracht en het werk van een Mon- diaan, Archipenko e. a. werd becritiseerd, deed ons hoorders den heer Verkruijsen fe meer dan ken voor wat hij gaf. VAN HET POLITIERAPPORT. - Een 16-jarige jongen is verbaliseerd, we- gens het rooken op den openbaren weg. Een bakker uit de Bilderdijkstraat is be keurd wegens het afleveren van brood in beslo ten tijd en een bakkersknecht wegens het uitvoe- 1 CLl-! Door 2 agenten zijn hedennacht in de KL Houtstraat aangehouden E. N. en J. G., stoker en varensgezel. Zij waren in het bezit van hand- Schoenen, loopers, bos sleutels en breekijzer. Br is voor gezorgd, dat zij met deze gereedschap* pen niets konden uitvoeren. Gisteren zijn e 5 rijwielen gestolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 8