STAD EN STREET Advertentien. BERICHTEN™^ INGEZONDEN Woo n w agens. De plek nabij do stoom jont is een geliefkoosde pleisterplaat» voor Woonwagens. Zaterdagavond stonden er 11, gelukkig vertrokken er 8 nog dien avond. Maar Zondagsmorgens stonden er geen 8, maar 13. UIT DE ZAANSTREEK UIT ONZE VORIGE OPLAAG GEMEENTERAAD. DE VOORZITTER deelt mede, dat de ge meente,'eigenares is geworden van de com binatie der perceelen van de voormalige Ka- fcoenrnaatsoliKippÜ voor 1 26O.O0O, benevens van een huis aan het Singel, vlak er bij gelegen. Een nieuwe Provinciale Griffie? Haar gaan waj neen? jFELEGRAFiSCH^WEERBERiCHTS DINA H00GGREEF Mevr. lohanna Petronella 'de Sonnavllle, ONZE TIJDINGZAAL. In onzo tijdinfizaal zijn thans geëxposeerd verschillende Belgische betaalmiddelen, die de groots steden gedurende den oorlog uitfi&yen- Voorts spotplaten en earieaturen in prentbrief- baartvorm, welke op het oogenblik in België worden verkocht: een vleugeldeel van een Engelsche vliegmachine. Duitsche ondierschei- dingsteekens en andere oorlogsoverblijfselen. EGMOND-BINNEN. De K.-Kath. Tooneel- Vereenigmg „Ons Genoegen', gaf Zondag- haar 2de voorstelling voor dezen winter. De opvoe ring' der verschillende nummers, zoo voordrach ten als tooneelstukjea had een talriiker PU- hliek verdiend. Verklaarbaar is het echter wel. dat de zaal niet geheel gevuld was. als men na gaat, dat we lüer in een week hebben gehad een concert van de fanfare. Zaterdagmiddg: een kindervoorstelling van prof. Mullens met zijn in teressante goocüeltoeren en zijn marioimetten en dan Maandag- nog een dansavond. EGiMUND-BINNENTot veeteller is aange wezen J. Kramer, aan wien voor 12 Maart alle stuks voo in de gemeente moet zijn opgegeven. HOOJDDORP. Zondag 2 Maart j.l. gaf de afd. Hoofddorp van den Ned. it. K. Volksbond haar jaarfeest. Te ongeveer zeven uur opende de voorzitter de feest vergadering. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter uit, over het organiseeren van de jeugd daar dit in dezen tijd een gebiedende eisch is. Vervol gens werden de ongeorganiseerden op hunnen plicht gewesten zich te organiseeeren in de vak- en siandsorganisatie. Door spr- werd herinnerd aan do goed geslaagdo Retraite, welke enkele dagen geleden ia gehouden. Rog een aardig moment vond plaats. De leden van de tooneelclub hadden hun leider, den heer L. Thuis, een verrassing bereid. Een mooi rookstel werd hem door den voor zitter met enkele Welgekozen woorden aange boden. De heer Thuis was hiermede ten zeerste vereerd. Nadat het Bondslied gezongen was, trad de tooneelclub op met een tweetal Blijspelen, n.l. „Een fuif met hindernissen," Anti-alcoholisch Blijspel met zang in één bedrijf, door Leo Smeur, en „De Keizer komt." Blijspel in twee bedrijven, door Ben ar do- Als we in aanmerking nemen dat het de eer ste maal is dat de Tooneelclub optrad, dan kun nen we volop tevreden ziin over het spel. wat de jeugdige spelers te zien hebben gegeven. E-n ziin we de overtuiging too gedaan dat er onder de bekwame leiding van den heer Thuis, sr in de toekomst werkelijk zeer goed spel'ge presenteerd zal worden. Nadat een der medespelenden nog een voor dracht ten beste bad gegeven, was het woordl aan onzen ZeerEerw. heer pastoor, voor het uitspreken van he<t eluitingswoord. Z. E. sprak het bestuur met enkele vriendelijke woorden toe voor datgene wat zii steeds in het belang der leden verricht heeft. Sprak de hoop uit dat cle ongeorganiseerden zich bii den "V olksbond zullen aansluiten. Aangenaam vond spr. liet. dat er ook enkele donateurs aanwezig waren, en hoopte dat dit voox-WeJd navolging zal vinden. Vervolgens sprak de pastoor nog over de Retraite, en hoopte dat hii nog eenmaal het genoegen zouj smaken te kunnen zeggen: al miin parochianen hebben als eens een Retraite mede gemaakL De heer van Westen had de verzorging op zich genomen voor goeao pianomuziek. Het is een uitstekend geslaagde avond ge weest. WIJK AAN ZEE. De afd. Wijk aan Zee van den R.-K. Volksbond gaf Maandagavond een feestje aan hare leden in de zaal van café B. Sohelvis. 't Was er vol: wie zou er ook bii een, feestje ontbreken! De heer W. Olsthoorn. uit Velseroord en Berkhout uit Beverwijk gaven eenige voordrachten ten beste. Veel lof oogstte hiermede de heer Olsthoorn in. Zeer verdien stelijk was deze in het nabootsen van dierenge luiden en vogelengezang- Bovendien^ moeten wij hem lof toezwaaien voor ziin mimiek. AD hij voor den dag kwam, was het een aanhoudend lachen bij 'U publiek. De eenvoudige man bad succes van zijn optreden. De heer Berkhout viel minder in den smaak. Waren ziine gesites etiif en was zijne stem minder prijzenswaardig, in de keuze ziiner stukken was hii ook niet gelukkig. Zijne voordracht van den barbier en diens wijze van scheren, was verre van.fijn Tn de korte pauze wekte de keer Ad. Schelvis op tot uitbreiding van. den. R- K. Volksbond doo nieuwe leden en vóór 't sluiten wees hii hie nogmaals op. tevens dank brengende aan J v. d- Meij, door wiens tussohenkomst bet mo gelijk was geworden, dat de arbeiders van df Ballaetmii. ook tegenwoordig konden ziin. Met een kort woord van dank van den Eerw adviseur aan de heeren, die hadden voorgedra gen, werd het gezellige avondje besloten. We ziin er zeker van, dat de bloei o'er af- d-eeling er middellijk door bevordert- VELSEN. Inbraken. Door het uitsnij den van een ruit verschaften inbreker» zich toe garag tot den winkel van de Wed. R. alhier, en namen tab'ak en sigaretten en chocolade xnee. Ook in den schoenwinkel van den heer B. werd 's nachts een ruit ingedrukt. De heer B. hoorde het echter en de inbreker» sloegen op de vlucht. De ponten. De kleine kandpoht is Ju reparatie, zoodat de overtocht 's nachts om heeft""" °°k me^ stoompont plaats Diefstal. Een partij spek is gestoten uit het magazijn van de Ooöp. Verbruiks-Vereen. „De Eendracht'' van de arbeiders der papier fabriek. Gemeenteraa d. Dinsdagavond ver «aderde de gemeenteraad. Aanwezig alle leden: Twee vacatures. De voorzitter doet mededeeling van de in gekomen stukken. Een adres van de Ver. van Ambtenaren In dienst der gemeente Velsen, om invoering van den vrijen Zaterdagmiddag. Als voren van de afd, Velsen van den Ned, Bond van Werklieden in openbare diensten bedrijven inzake het verleenen van terug Werkende kracht aan de periodieke verhoo- Jtï&gen van sommige werklieden, Een schrijven van bet bestuur van den ge» meentelajken Woningraad, waarbij wordt vei» zocht bij de berekening van den erfpaehts- canon de kosten van bestrating en rioleering vast te stellen naar de prijzen v§m 1914. Een advies van betzelfde bestuur om gun stig te beschikken op het verzoek van de op zien ter s bij den woningbouw inzake toekening van een duurte toeslag. Worden in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van M. Vader om eervol ont slag als leeraar aan de Burgeravondschool, met ingang van 1 April a.e., wordt eervol verleend. Een advies van de Commissie voor gas en water, inzake beheer van het eventueel te stichten gemeentelijk elektriciteitsbedrijf. B. en W. deelen mee, dat zij bot niet gfc wenseht achten thans een beginselverklaring te vragen ten aanzien van bet beheer van clit eventueel te stichten bedrijf. Voorts deelen B. en W. mede: Dat do koeten der maatregelen ter voorko ming van vlektyphus in deze gemeente bo dragen plan. 100 per week. Ook zouden zij gaarne eenige barakken aahkoopen, die te Hattem of Wolfiheze te koop zijn. B. en W. worden gemachtigd de noodige maatregelen te nemen. Dat Mr. Dr. W. P. is to Haarlem zich op uitnoodiging van bun college bereid beeft verklaard de gemeente in voorkomende geval len van advies te dienen. Dat bet aan de gemeente Velsen verleende voorschot uit 's Rijks kas nader wordt bepaald op 1.615.000, teneinde de gemeente in staat te stellen een gelijk voorschot te verleenen aan de R.-K. Woningbouwvereeniging ten bo hoeve van de stichting van ai'beiders-wonin gen. Inplaats van 303, zullen 306 woningen worden gebouwd. Van den heer W. Tolder Jr. is bericht In gekomen, dat hij zijn benoeming tot lid van den Raad van Beroep voor de ambtenaren niet aanneemt. Nog is ingekomen een adres van de Woning stichting „Patrimonium" te IJmuiden, inzake do uitbetaling der termijnen voor woning bouw. Wordt in handen van B. en W. ge steld. Aan de agenda wordt toegevoegd een vraag van eenige raadsleden inzake bet toewijzen van gereed zijnde woningen te Velsen en IJmuiden. Een adres van de afd. Velsen van den Ned. Bond van Dienstplichtigen om te voorzien in de werkloodheid dor gedemobiliseerden, wordt verwezen naar de raadscommissie Vftlor de werkverschaffing. In behandeling komt het adres der salaris- ccmmissie, van verschillende adressen en voorstellen betreffende de regeling der be zoldiging van de ambtenaren. Eerst worden gernimen tijd a]gemeenc be schouwingen gevoerd. Daarna wordt gestemd over de amendementen. Het amendement-Bosman cjs.. om het sa laris van. den coucierge-bode van het gemeen tehuis te stellen op 15001750, wordt met 6 telgen 7 stemmen aangenomen. Een amendement-Netscher, om het salaris der hoofden van de scholen E en F gelijk te stellen met dat der andere hoofden, wordt verworpen met 211 stemmen. Een amende ment-Brink om aan de hoofdagenten en agem ten-schrijver,welke met ingang van den datum waarop de salaris-regeling«der politie in wor king trad, in dienst waren, bet kleedinKsrotd uit te betalen, wordt met 94 stemmen aange nomen. Een amendement-Brink, om het salaris der deurwaarder te bepalen op 1500—2100, wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Een amendement-Brink om de jaarwedden der Directeuren van bet gasbedrijf en van de waterleiding te bepalen op 2900—3500 en van den Directeur van den Reiniging», dienst op 2700-/ 8300, benevens vrije wo ning, wordt aangenomen met 10—3 stemmen. Met 12—1 stem wordt aangenomen 't amen- dement-Landeweerd, om ,de salarissen dieft* hoofden van scholen als' volgt te bepalen, school A 2500-3200; scholen B, O, D, G. en H 2200—2900 en scholen E en F 2100—2800 Met algemeene stemmen wordt aangenomen een amendement-Landeweerd om de ver plichte hoofdakte te beioonen met 200. Een amendement-Landeweerd. om het hei- halingsonderwij» te beioonen voor bet hoodf met 2.25 en voor de onderwijzers en ondei- wijzer essen met 2.per lesuur, wordt met 94 stemmen aangenomen. Met 94 stemmen wordt aangenomen een amendement-Landeweerd om het salaris van den Directeur der Burgeravondschool te be palen op 250 en voor alle leeraren op 65 per cursusuur. Het voorstel van den beer Vermeulen, om den rang van adjunct-commies 2e klasse tei secretarie te doen vervallen, wordt aangeno men. Tegen de beer Landeweerd. Het voorstel van B. en W. om hot salaris van den Isten Inspecteur Van politie te stel len op 2250—2750. wordt,met 7-8 stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W, om het salaris van den commissaris van politie vast te stellen op 8*2003800 wordt aange nomen met 85 stemmen. In stemming komt nu het voorstel der sa larisoommissie, aangevuld met de amende- menten. De heer Vermeulen zög£ nu er zooveel ge wijzigd is, niet .te kunnen voorstemmen. Do heer Blom zegt, dat de lieer Vermeulen, wiens partijgenoot, Smeenk na zekere Novenv ber-geheurtenissen ook pleitte voor salarte- verbetering, zeker niet meer bang- is voor re volutie. Da heer Landeweerd vraagt over hei voorstel in tweeën te stemmen, n.l. voor de onderwijzers afzonderlijk. Het eerste deel wordt aangenomen met 9- 4 stemmen. Tegen de heeren Sluiters, Uyten- daal, Vermeulen en Handgraaf. Het tweede deel, betreffende de onderwijzers, wordt aan genomen met 112 stemmen. Tegen de hee ren Handgraaf en Vermeulen. De vergadering wordt hierop geschorst tot do volgende week Dinsdag. VELSEN. R.K. Dienstplichtigen. Na een gehouden vergadering in bet gebouw van den R.K. Volksbond op Wijkeroog, waarin als spreker optrad de beer G. Ellerkamp uit Rotterdam, is alhier een afdealing van den R.K'. Bond] van Dienstplichtigen opge richt. UITGEEST. Inbraak. Ons dorp schiint. tegenwoordig het operatiegebied te ziin van fietsenbanden. Dezen nacht nu heeft men door Inbraak twee fietsen gestolen, bii den beer H. ■Kluffc- ZANDVOORT. .Op, .verzoek van den Gar nizoenscommandant te Haarlem is door de politie alhier aangehouden de deserteur £T. K„ die gevankelijk naar zijn garnizoen is teruggebracht. ZAND VOORT. Bij de politie is aangifte gedaan van de ontvreemding van afsluithek ken voor twee villa's. ZANDVOORT. Door de politie is proces verbaal opgemaakt contra B. H., wegens het inwerpen van ruiten. ZANDVOORT. Burgerl. Stand. Ondertr.: A. Bot en H. A. Vigelius. Getrouwd. Bh. van Iluisdain en A. C. Bie renbroodspot. A. Keesman en ,W. M. Boef. A. Koper en A. Terol. Geboren: z. van KoperKerkman. d. van A. Keur—Terol. Overleden: Th. van der Ploeg, 1 mnd. J. van der Meij, 28 jaar. P, Molenaar, 13 maanden. ZANDVOORT. De Burgemeester v. Zand- voort vraagt opsporing van een uit een wachtlokaal van het station der H.IJ.S.M. ontvreemde uniformjas der H.IJ.S.M., de jas is van donkerblauwe stof van binnen met baai gevoerd. De jas is voorzien van tien knoopen (H.IJ.S.M.-model) en aan den bin nenkant gemerkt 4de kwartaal 1918. In een der zakken bevinden zich een huissleutel, een dienstbiljet en een boterham, verpakt in een grauw papieren zak, waarop staat Vooruitgang. ZAANDAM. Daar alhier overgegaan wordt tot geleidelijke opheffing van het levensmidde- lenkantoor, hebben bereids een 10-tal personen aanzeg van ontslag ontvangen, een viiftal beeft •den dienst vrijwillig Verlaten. ZAANDAM. In verband met eene aan de Hembrng gepleegde kwikdiefstal ziin door de politie eenige personen in arrest genomen, die echter blijven ontkennen. Zoo juist hebben ze bekend. ZAANDAM. Sedert Vrijdagavond wordt al hier vermist een 14-jarig meisje, dat de ouder lijke woning aan de Menscbihofetraat i» ont vlucht en daarin niet is wedergekeerd. De poli tie vraagt inlichtingen. ZAANDAM. Naar wjj vernemen zal de groote voorjaarsmarkt met daaraan verbonden Paasch- tentoonstelling plaats hebben op Donderdag 10 April. ZAANDAM. Het aantal leerlingen dat zicb liet inschrijven voor de Centrale Ambachtschool voor do Zaanstreek, bedroeg 51, waardoor het totaal aantal leerlingen 154 wordt- Vermoede lijk zullen dezen niet. allen geplaatst kunnen worden, zoodat ernstig gedacht wordt aan den bouw der nieuwe school, waarvan de plannen reed» klaar zijn te beginnen. Hedenmiddag half twee kwam de Gemeen teraad bijeen onder voorzitterschap van den heer Joh. de Breuk, waarnemend burge meester. Afwezig was de heer Schreuder. Ondcrwijzcrssalarissclu. Het pracadvies van B. en W. qp de saLa- risvoorstellen van Mr. Bruch luidt, zooals bekend, af wij zeilt). Allereerst betreuren zij dat Mr. Bruch over de wijze van voorbereiding der voor stellen in het college in het openbaar mede- deelingen deed. Voorts verzetten zij zich te gen het voorstel met het oog op de aanhan gige wet-De Visser, en met het oog pp de verleden jaar plaats gehad hebbende salaris herziening. Met kracht komen zij verder er tegen op, dat terugwerkende kracht zou worden gegeven tot 1 Januari 1919 en zjj betwisten dat de onderwijzers met groep VII van de ambtenaren gelijk gesteld dienen te worden. Bij bet praeadvies is een uitvoe rige nota gevoegd van den heer Mr. Bomans. Wethouder BRUCH zal trachten aan te too- nen, dat B. en W. en deitaad. niet geheel meer vrij staan, maar dat Z1J Enigszins gebonden zijn. Spr- memoreert de vergadering van 30 Oct j.l. en het door den heer Reinalda gevraagde of een formeele herziening der jaarwedden of een verandering in oi.if©T0 der Paarwedden noodig was? Spr. leest van die vergadering het desbetreffende voor. waaruit z. i. blijkt, da namens B. en. W. in dj© vergadering door den heer Bruch omtrtent die eal ariaregeling gezegd is. Er staat dus dat toen gesproken is over de noodzakelijkheid der salai isregeling door B. en W. althans niet door h°m weersproken- Spr. wil er op wijzen, dat in a'it verband de beele Raadt onder den indrak w88, d'at B. en W. er zoo voor stonden, dat een materieelo herziening der onderwiizerssalarissen zou noodig zün, ak die in! andere siteden hoog©1 gesteld worden. In do vergadering van 1© Nov. ging het alleen om die 200. In d© vergadering van 18 Dec. kwam de formeeel© herziening aan de orde. (De vergadering] duurt joort.) Naar wij gneenen te weten is liet piet onmoseliikt, dat op de door de gemeente hedenmorgen gekocht® terreinen aan do Kin derhuissingel een. nieuwe Provinciale Griffie zal verrijzen. Sinds jaren werd £ezocht naar een ge schikt terrein hiervoor en er was o.a. ook reeds sprake van, dut het terrein van het tegenwoordige Brongcbouw hiervoor zou wor den aangekocht. Deze Plannen werden eoh- ter niet doorgezet. Personalia. Voor 't examen nuttige handwerken ziin geslaagd do dames H. H. Wicherink, G- Teensma, O. W. Prakken, G. Stuurman, allen te Haarlem. De ondersteun in gaan. do wor k- looze slagersgezellen. Op initiatief van de afdeeling Haarlem van den Ned. Sla- gersgezellenbono' had Vrijdag 5.1. een bijeen komst plaats van do te Haarlem gevestigde or ganisaties van slagersgezellen, ter bespreking van do steunregeling aan de door de crisis ge» troffen gezellen. Algemeen was men van oordeel dat de on dersteuning welke vanwege bet Steuncomité werd verstrekt ontoereikend is, vooral waar bij de vaststelling vkn dieze ondersteuning de slagersgezellen in een lagere klasse worden ge-1 plaatst als waar zij volgens bun verdiensten recht op hebben. Besloten werd dan ook het Algemeen Steuncomité te verzoeken de onder steuning te berekenen naar een grona'ioon van 19. DE NIEUWE BEPALING DER HINDER WET. B. en W. hebben gisteren afgekondigd de nieuwe door den llaad aangenomen bepalingen omtrent verbouwing van bepaalde gedeelten onzer stad enz. De voornaamste bepalingen luiden Artikel 1. Voor het oprichten, hekken of gebruiken van een der in artikel 2 der Hinder wet genoemde inrichtingen, wordt aangewezen het deel van de gemeente gelegen ten Oosten van het Spaarne. Artikel 3. Het is verboden, elders in de ge meente de bedrijven uit te oefenen, waartoe de oprichting of het gebruik vereischt wordt van inrichtingen, voor welke als plaats, waar zij uitsluitend in de gemeente mogen worden op gericht, aanwezig zijn of mogen worden ge bruikt, is aangegeven het ia artikel 1 van deze verordening bedoelde terrein. Artikel 3. De verbodsbepalingen bedoeld in art. 2 is niet van toepassing: a. op bedrijven, bedoeld in art-. 2 der IIm- derwet, welke op het tijdstip van afkondiging dezer verordening reeds in de gemeente in wer king zijn krachtens eene vergunning bedoeld bii de Hinderwet b. op do bedrijven, die onder geen ander nummer dan 1 van art. 2 der Hinderwet val len; c. op de bedrijven, waarvoor door Burge meester en Wethouders ontheffing wordt ver leend, een en ander onverminderd de bepalin gen der Hinderwet. Artikel 4. Deze verordening treedt in wev king op den dag volgende op dien barer afkon diging en geldt voor den duur van 20 jaren. Zevende Bjacjhcciacert. Het Biandenburgscli Concert ia E-clur van Bach (voor Btrijkorkest met viool, fluit, hobo en trompetsoLij opende den avond ruim en weelderig: men werd verrast door den sHa lende n, klaterenden klank, de aristocratische verhevenheid en subiliteit in de metriek, de innerlijke en uiterlijke regelmatigheid die hier praentig is, omdat deze Kunst zoowel de jeugd als de voltooiing is der absolute mu ziek. Hier leeft de muzikale verpuring der renaissance, de decoratie der wereld, de lach van het vernuft, het geluk van de aardsche scnatten. Bach kende de betoovering der itatiaansche vurigheid en de streelende scüoonlieid der Eransche gratie. Hij instru menteerde zijn B.randenburgsciie concerten (waarvan iedere maat axzonderlijk schooner is dan de Passionen en Cantatas) in deze sferen en maakte er muzikaie monumenten van. Men voelt wel dat ook hier de beginse len liggen van den hoogmoed, der muziek, maar in,deze zuiver-instrumentaie werken hoort men toch bovenal het hooge spel van het genie, dat alle dartele sierlijkheden uit den geest van. zijn tijd in verheven rust vormde tot muzieü, tot levende schoonheid. In Mieze kunst, dat is de instrumentale, schuiLt Bach's eigenlijke waarde. Ik kan Peter vati Anrooy man innigste bewondering schenken vpo-r zijn dirigeeren. Bach klonk levendig en jeugdig overal. Het eerste deel in een luidruchtige vaart van klank, het Andante in de subtielste en zaclit-zonnigsté kleuren. Dit was in, 't bijzonder heerlijk, overaL beefde deze r(jke, weelderige en coquette poiyphonie, met kleine, springende en indifferente lichtfenkelingen. De gesty- leerde schoonheid was met het laatste Alle gro volkomen. Wij hebben dezen avond ook Dvorak's Amerikaansche symphonic (no. 5) gehoord: breed-geconcipieerd, meesterlijk geconstru eerd in een volkomen-evenredige, nergens oppervlakkigen, overal zinrijken vorm; ver vuld van zwaar;gepassioneerden klank cn in sterken rythmus. Niet zonder openhartige ruwheid, maar nergens burgerlijk en laf en nooit ordinair. Maar wij hebben van Anrooy bijzonder met warmte te bedanken voor de uitvoering van César Eranck's poème Le chasseur maudit. Ilij voldeed aan ons verzoek en gaf het hier zeldzaam (misschien nooit?) gespeelde meesterwerk in een verrukkelijk élan, dat niet te vergeten is. Romantisch en hevig-hartstochtelijk stormt deze muziek rusteloos, met onbeheerschte stuwingen en meesleepende kracht. Het is een zeldzame in spiratie, die de Chasseur Maudit als de mensch en zijn hartstochten te zien geeft midden in den strijd. Hoor de roep van de hoornist: het leven, het leven! Hoor ai de passies in al deze instrumenten en u voelt hoe deze meester oneindig méér gaf, dat zijn poëtisch programma hem zelf voorspiegelt. Het was een geweldige schoonheid en van Anrooy was de levendige, vurige dichter van den avond! Niet de zangeres Birgit Engell, die nog steeds niet boven haar stem kan denken en voelen, die misschien zeker geen kinders_pel met haar orgaan, maar wei met de kunst speelt en misschien voor altjjd? Ze waren bewonderenswaardig de twee aria's van Mo zart, maar toch vervelend en bijna zoo ver velend als de liederen van Brahms en Vol- lerthn. Wij hebben genoeg van sentimen- taliteiten. H- P« A* UIT HET POLITTE-RAPPORT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn. uit een winkel in cle Anegang eenige costuums en mantels ontvreemd. Door opensnijding van een glasruit aan de achterzijde verschafte men zich toegang. 12 0 0 K. G. bruine loonei. Een fa brikant hier ter stede verkocht aan zijn per soneel bruine boonen. Dit mag zoo maar niet. Vandaar, dat de distributiepolitie de bruine boonen in beslag nam. Het was 1200 K.G. Een banketbakker is bekeurd wt&ens het verwerken van vetten in strijd met de distri butie-voorschriften. Een hoeveelheid werd in beslag genomen, Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morg'en van 6 MnArt Hoogste barometerstand 766.3 m.M. Va- lentia; laagste barometerstand ,744.8 m.M., 'Thorshavn, Verwachting (van' 'den avond tan. B'toft den avond! van ,7. Maart): Matige wind uit' Westelijke richtingen, meest zwaarbewolkt! tot betrokken, waarschijnlijk nog eenige. ré-* gen, iets zachter. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE S. D. A. P. EN DE REVOLUTIE. Juffrouw S. D. A. P. is altijd heel listig. Revolutie schrikt af. De operette-revolutie in November heeft juffrouw partif veel kwaad berokkend. Ons Nederlandscke volk denkt neg te nuchter. Er is wat anders op gevon den. Revolutie! Wat is dat? Jan Gerritsz zeide in den Raad „Het is een langzaam, schier onmerkbaar overgaan vaa de tegenwoordige kapitalistieelie maatschap pij in «en socialistisch georganiseerde gemeen schap.'' Onze vriend Poppe vond het zoo mooi, dat Z. Ed.Acihtb. heel gewichtig hetzelfde twee maanden later in den Raad herhaalde. Een zoodanige revolutie (wat wij evolutie heeten) zou door de S.D.A.P. bedoeld worden en in November zijn voorgestaan. Lezer, voelt ge de tegenspraak? Theoretisch een geleidelijke overgang, prak tisch een geforceerde omstandigheid. In No vember was het we degelijk een gewelddadig ingrijpen en wilde men koste wat kost, d«. regeering verjagen. Zij, die om bewijzen vragen, verwijs ik naai hetgeen de socialistische voormannen vóór en op 12 November (lees o.a. de brochure van Mr. Bomans) en hetgeen Vliegen, Polak en v. Kol na 12 November hébben gezegd en geschreven. Om kiezers voor de a.s. verkm zingen te winnen, wordt er weder de bekend© draai aan gegeven en spreekt men zelfs van een hetze der Katholieken tegen de S.D.A.P. Arme slachtoffers van Roomsche vervol ging. Zij willen ons diets maken heel iets anders te "willen dan Wijnkoop e.s., en zeggen dan nooit de revolutie in dien geest g. wild te hebben. Revolutie, d.w.z. een spontaan gewelddadig ingrijpen, waarbij burgers van een en het zelfde land elkander uitmoorden enz. Wij willen even de kopstukken laten spreken. Marx verklaarde iin zijn manifest: „dat zijn doeleinden slechts bereikt kunnen woi den door de gewelddadige omverwerping der geheelo tegenwoordige maatschappij-orde." Alsof dit nog niet duidelijk genoog was, zei hij op het Haagsch congres, 24 jaar later. „Het geweld moet de hefboom van onze revo lutie zijn; op het geweld zal men mettertijd appeleeren moeten,, om eindelijk de heer schappij van den arbeid te vestigen." Bebel, die arm geboren, doch als een kapi lalist stierf, verklaarde: „Men ontstelle zich maar niet over deze mogelijke aanwending van geweldde geschiedenis leert dat ten allen tijde de nieuwe ideëen in den regel slechts door gewelddadigen strijd tot gelding kwamen." De vader Liebknecht sprak profetisch van den moord op zijn zoon. „Het löger bestaat ten slotte uit zonen van het volk, die wij door on zo revolntionnaire propaganda winnen. Ala - dé dag komt, zullen geweren en kanonnen zich vanzelf omdraaien om de vijanden van het socialistisch volk neder te werpen." Als de verwaterde Marxisten, de z.g. revi sionisten, zeggen geen bloed te willen, maken zij het ons gemakkelijk hen te gelooven zoo lang zij nog samenwerken en slaafsche vol gelingen zijn van de echte revolutie-predikeri» Propagandisten, doorziet het socialistiscE gedoe en waakt. Met dank voor de plaatsing, geachte redac tie hoogachtend, KLEIN. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven dat onze innig geliefde Echtgenoote en Moeder na een plotselinge ongesteld heid in den ouderdom van 48 jaar is overleden. Uit aller naam, J. J. DRA1JER PETERNELLA ALIDA JOHANNA DINA MARIA ADR1ANA HENDR1KUS HEEMSTEDE, 4 Maart 1919 Kerklaan 117 De plechtige Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Vrijdag 7 Maart tn de Parochie kerk van den H. Bavo te Heemstede te kwart na acht en om hali tien de gezongen H. Mis van Requiem, daarna begrafenis. Heden overleed tot onze diepe droefheid voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden onze innig geliefde Moeder, Be huwd- Groot- en Overgroot moeder Weduwe van den HoogEdel- Gestrengen Heer I. M. A. VAN HELLENBERG HUBAR, in den ouderdom van ruim 82 jaar. 's Prinsenliage, 4 Maart 1919. Uit aller naam, O. M. L. VAN HELLENBERG HUBAR, Heemstede. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 3