STAD EN STREEK Bij Frans Hals. Naa2- men aan iet „Vaderl." meedeelt, is in 1918 in Den Haag, alles en alles,fietsen, lood, juweeien, effecten, enz. meegerekend, voor een totaal bedrag van anderhalf mil- lioen gulden aan waarde gestolen. Deze taxa tie zou aan den lagen kant gehouden zijn. De gemeenteraad van Emmen (Dr.) heeft Dinsdag met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij alle leden hun mandaat op 20 Maart a.s. ter beschikking van de kiezers stellen, als de regeering niet bijspringt om de financieele positie der ge-- meente te verhelpen door de bijdrage ad f 1.45 per inwoner te yerhoogen. Ond r Sint Jansteen (Zeelana) .'sWioens- dagavond de landoouwer A. onck, die zich 70 meter van de grens bevond en niet op Belgisch grondgebied was geweest, aange schoten door 'n Belgischen grenspost. De man werd onder de knie' in het linkerbeen getroffen. In verband met de oplichting van 800.000 sigaren, waarvan we reeds melding gemaakt hebben, is nog gearresteerd de koopman G. -M. S. Bij denn koopman M., in de Spuistraat'te 's Gravenhage, zijn60.000 sigaren van de partij in beslag genomen. In Loosduinen zijn er 20.000 verkocht. Door seldaat-kommiezen werd te Steen deren een zekere D. uit Zelfiem aangehouden, die in de kap van het rijtuig 130 kg.kwatta vervoerde. Paard en rijtuig werden in be slag genomen. Donderdag is een militair deserteur, v. d. T., die uit de Morsch-kazerne te Leiden naar Gravestein werd overgebracht en trachtte te ontvluchten - door den sergeant geleider in den schouder geschoten. De man, viel ter aarde en is per brancard naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Te ^Testenholt (Ov.) is de boerenwo ning, bewoond door A. Klavers en "VV. van Duuren, tot den grond toe afgebrand. Van de levende have kon een geit gered worden. De oorzaak is vermoedelijk schoorsteenbrand. In de school te Doorns_pijk in de buurt schap Noordeinde is ingebroken en het spaar geld der leerlingen, benevens allerlei goe deren en schoolbehoeften ontvreemd. Van de daders geen spoor. Uit de goederenloods van 't station DrunenHeusden is, door inbreking, een kist met 10.000 broodkaarten gestolen. De dief, een uit Amsterdam afkomstig persoon is later te Nieuwkuijk door den veldwachter na een hevig gevecht gearresteerd. Woensdagmiddag zijn met den trein, die om 2.30 te Leiden van Utrecht aan komt, onder sterk geleide van rijksveldwach ters, 10 Bussen aangekomen, die hier te lande waren ingerekend wegens het maken van bolsjewistische propaganda. Vandaar zijn ze naar Botterdam gebracht en naar Eusland getransporteerd. Te Exloërmond is de 20-jarige H. L., door de duisternis misleid, met de fiets te water geraakt en verdronken. Te Ganzedijk gem. Finsterwolde (Gr.) is Woensdag het lijk van de vrouw van den schoenmaker J. Smit uit 't kanaal opgehaald. De dyphteritis neemt te Lochem weer !oe. Er zijn verscheidene gevallen. Benige klassen der 2e openbare lagere scholen zijn naar huis gezonden. Te Ierseke (Z.) woedde Woensdagmid dag ongovaar 3 uur oom. kort doch: hevig onweder, gepaard met hevige stortregens en sterken hagelslag. In een dichtbevolkte buurt sloeg de bliksem in een arbeiderswo ning, sprong over het dak van den eenen schoorsteen naar een anderen, dien hijge heel vernielde, doorboorde het met planken beschote»»dak en schoot ^oor den muur en door den planken vloer den grond in. Wonder boven wonder werd geen brand ver oorzaakt. De bewoners, man en vrouw, wa ren doodelijk ontsteld docli bekwamen geen letsel. Ondergeteekende deelt den geachten lezers yan dit blad mede, dat hij hoopte D. y., Maandag aanstaande zijn functie als hoofd redacteur der „NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT' te aanvaarden. LOUIS M. WETERINGS. Ge hebt, naar aanleiding der restauratie der zeo „Haken" zooveel over schilderijen ge lezen, dat ik u ditmaal daarover niet reppen zal. Laten we nu bij het binnenkomen links afslaan en die kleine kamers opzoeken. Zeker zijn ook daar voorwerpen van kunst. Zie bijv. dat prachtig beschilderde en ^beeldhouwde achterblad van ©en boerenapeedwagen en rondom u aan den waad ddo uithangteekenen. In een. vTOeger een bovenlicht van een patri cisch huis ziet ge vIn de Lampetkan". De lampetkan in het midden is van een model, dat wij niet meer kennen. Het geheel uit een emk gesneden is een meesterstuk van Kef f- nst. Uit een stuk hout gesneden is ook de meesterlijk bewerkte smidse, ook een boven licht. Nog grooter, maar ook fraai bewerkte is het uithamgteeken, waarin ge leest: Koek bakkers- en "Kruidenierswaren. Zeefiwschc chocola, Janhagel, koek, bruidsuikers enz. Gp den grond ligt een groote ijzeren hoed met een driekleurigen band. Dat is een vrijheids- hoed, die Ihing op een vrijheidsboom, herin nerend aan de eerste dagen van den Fran- achen tijd met de Gelijkheid, Vrijheid en Broe dersohap. Nu dat kamertje in. Wat vreemden indruk geeft datl Wat voor ongekende vooi werpen! Was dat een hun aak vat! Die eiken houten ton Of huik diende om er zedelooat vrouwen in ten toon te stellen! Wij zouden dat geen mi3del vinden om zulks vrouwen meer zedelijkheidsbegrip aao. te brengen. Dn, ringen dienden om de huik te kunnen road>- dragen. Dat zal die vrouwen ook wel nier beter hebben gemaakt. Vindt ge dit geen meesterwerkje van houtsnijkunst? Boven in het midden is een wijzerplaat. De dood zetelt erboven, een zwijn baant zich er onder haan. Gad er aan ziet ge het wapen van Haarlem Het geheel is verfeuld en geschilderd. Dit voorwerp heet „Uurwijzer des doods". Daar op werd aangeduid op welllven tijd Justitie zou w orden gedaan. De. tér dood veroordeel de kon dus zien-wanneer zijn laatste uur had ges,agen. Vroeger hing deze sombere uur wijzer op de Schepenkamer, nu het werkver trek van Haarlem's gemeente-eecrotaris. (Daar vóór Was het ongeveer een halve eeuw ge leden afgebroken. Zoo als ge op eenige platen op het gemeente-archief en de schilderij van Berckheyde kunt zien, stak dat schavot een heel eind op de Groote Markt vooruit en steunde op eenige pilaren. Zoo -hoog en breed was deze ruimte dat paard en wagen er on der konden rijden, als eenige paaltjes dit niet hadden belet. Ge kent zeker wel de zegs wijze: „een blok aan het been", om aan te duiden, dat wij in onze bewegingen en hande lingen door iets worden belemmerd? Welnu, daar hebt ge een stel. Die klem kwam om de énkels. De twee voetblokken waren door een ketting verbonden. Dit toonbeeld van een nog middeneeuwsche bestraffing is afkomstig uit een dar Haarlemsche gestichten, waai gestraften zekeren tijd moesten rondloopen met blokken aan de beenen. Daar ligt nog een enkel-voetblok. Wat brandmerken bo- teekend, weeïge stellig- wel. Welnu, hier ziet ge (ie eigenlijke, beteekenis gedemonstreerd. Op dezen kleinen ijzeren haard staat een ijzeren komfoor. Daarin brandde als er -gv braad moest worden, een kolenvuur. Die ijze ren bout diende om het vuur op te ratelen. Hier op dezen kleinen ijzeren haard liggen eenige brandmerkijzers. Ge herkent .het wa pen van Haarlem in den stempel. Zeker on noodig uw phantasie op te roepen. Een be st hrijvinig van het brandmerken laten we- achterwege, evenals den dienst der beuls zwaarden. Laten we liever naar die twee kleeding stukken zien. Het eene is een reusacibtg groot hemd. i Eenmaal droeg de reus Cajanus dat en dat kleine behoorde tot de garderobe van Simon Jane Paap. Op den grond ziet go een paar schoenen van den reus en den dwerg. Kijk, daar hangen ook hun portretten en als ge den tekst wilt lezen, dan kunt ge heel wat bijzonderheden van deze natuurwonderen le zen. Tegen een pilaar in de Groote Kerk vindt ge de maat van dat tweetal aangegeven De dwerg was Simon Jano Paap, een vis seherszoon van Zandvoort en daardoor in de wandeling Jaap je van Zandvoort genoemd. Om zich te laten zien,heeft bij de wiereld rond gereisd en was dan gewoonlijk deftig in 'i zwart met korte broek en zij een kousen ge kleed, dikwijls droeg hij dan ook een gene raalsuniform. Ais hij vöor het publiek op trad, was het zijn eerste zorg zicih met pi© perig stemmetje te informeer en, of iemand der aanwezigen te eeniger tijd een zoo klei nen persoon ontmoet had, als hij het voor recht had te zijn, waarop het eenparig ant woord steeds ontkennend uitviel. Van tijd'tot tijd vertoefde Zijne Kleinheid ook bij zijn familie te Zandvoort en liet zidh- dan, wan neer hij het naburige Haarlem wensekte te b'ezoeken, door zijn zuster, een stevige visck- vrouw, op haar rug in de kriel vervoeren, welke hem niet te nauw en haar niet te zwaar viel. Ook woog hij om de waarheid te zeg gen, volstrekt niet boven de 14 Kilo en was maar 0.705 Meter lang. Zijn voorhoofd en gelaat waren die van een kind beneden het jaar. Hij werd 25 Mei 1789 to Zandvoort geboren en overleed 2 December 1828 te Dendermonde in België. Vandaar is zijn lijk naar Zandvoort gevoerd, om aldaar in de dorpskerk te worden begraven. Zijn gebeente is, zegt men, later uit de kerk ge roofd en spoorloos verdwenen. De reus Daniël Ca janus was een gewezen vaandrig in dienst van. Augustus II, Koning van Polen. Xn deae uniform ge hem ïiier. Zijn levensgroote afbeelding, door B. Brand in 1749, hing tientallen jaren terug in het Pro veniershuis, waar Hout- en Gierstraat .samen vloeit, en 'niet van ver, maar van zeer nabij de scliooiio zware iepenboom roes. Over de zen boom, waarvan menig Haarlemmer zich neg de ontijdige rooiing herinnert, is inder tijd tusschen wijlen Dr. J. van Vloten (woonde einde Kléverlaan op Klev-erooird) en den Raad der gemeente Haarlem zooveel te doen geweest. Dq reus Cajanus nu heeft in het Proveniershuis zijn laatste levensdagen als provëMer of kostkooper gesleten. Bij een deftige familie werd hier ter stede 'smans ihemd beiwaard, waarmeid© de kezitter om het in zijn gansche lengte door anderen te la ten zien en waardeuren, op een stoel ging staan, ris waaneer het door zijn hand omhoog gehouden, tot op den grond afhing. Van dezen reus, die gezond zijnde, 8 voet 4 duim mat, (dat is meer dan 214 Meter) va demde 9 voet 2 duim en leefde op een grooten voet van 1414 duim. Van hem wordt vei ihiaald, dat hij op zijn dooie gemak zijn pijp aan een straatlantaarn opstak. Ook staat van hom geschreven, dat hij een knop boven op een kaarskroon, ruim elf voet hoog met de hand omvatten kon. De reus Is niet oud ga- worden, nl. maar 46 jaar. Hij overleed in 1749. Hem waren 7 jaren meer toebedeeld dan de dwerg S. J. Paap. Deze haalde niet veel boven de 39 jaar. Zoo we weten, stierf die in het buitenland om zijn laatste rustplaats op z'n geboortegrond te vinden. De reus ligt in het koor der Groote Kerk, waarin de Brouwerskapel zijn maat met die van den dwerg door een toetssteentje in den muur aangewezen wordt Ligt Ik zejg te veel. Want voor jaar en dag-is zijn graf geruimo en zijn sommige zijaèr grove beenderen naai- (hiet Leidsch Museum, andere te Haarlem in het Kabinet van Natuurlijke Historie van de Maatschappij der Wetenschappen, overge bracht De levensgroote schilderij prijkt nu. in de groote zaal van het Stadhuis, dicht 'bij de klók. Van de begrafenis zegt een oud schrijver o.a. het volgende: „Den 3en Maart in de Groote Kerk begraven wordende, was de plechtigheid van zijne begrafenis ongemeen De zwaarte van de kist en het lijk deed de verzorgers zijner begrafenis besluiten, om niet de gewone dubbele doodbaar te gebruiken, maar de kist te zetten op een daartoe opzet telijk ingerichten wagen met vier wielen, naai dien do rouwkoets te klein was, en dus met twee paarden, met rouwkleeden behangen, be spannen naar de kerk zou rijden. Heeren Kejrkemeesteren hadden, alvorens ten dien einde een roef op do kist laten maken, die, evenals de kisf negen voet en zeven duim lang was en die, om de buitengewone lengte, nog jaren lang is bewaard gebleven. Boven op bet roeverkleed, was. aan de eene zijde, geplaatst 'smans groot-zwaard of houwet, met een zwaai- zilveren gevest op de «cibede en aan de wederzijde de draagband (ports épeé) en zijn groote lederen handschoenen." Hij was weleer nl. Oornet of Vaandrig ge weest. Ook is hij bij de meeste hoven in Eruo- pa, alsmede in ons land om zijn ongewone lengte te zien geweest. Daarmede had- hij zooveel verdiend, dat hij in het Proveniers huis zich kon inkoopen. Zijn lijk werd op do Bovenbeschreven dubbele draagbaar va:n de ingang der kerk naar den grafkelder (later aan de familie Hodsken gekomen) gedragen en daarin bijgezet. De lijkstatie was deftig en bestond nit 65 paren genoodigden. In de Houtstraat was bet geweldig druk. De stoe pen stonden vol toeschouwers en duizenden .waren op de been om deze ongewone bagra fenis te zien, GARNIZOENS-BERIOHTEN. Aan den sergeant Van Kooy van het 21e Reg. Inf. is vergunning verleend in zijn rang over ta gaan bij de troepen in Ned. O.-Indië. De le luit. J. A. van Schaik van bet 2le Reg. Inf. wordt werkzaam gesteld bij den vaandrigscursus te Breda, De le luit. R. C.- van der Garden, thans dienstdoende bij Ihet 10e Reg, Inf. gaat op 22 Maart as. over bij bet Reg. Grenadiers. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. v- Hooidonk. Warmoesstraat 14, ring met sleutels; G. Braakman Soutman- straati 8, schoolkaart E. N. E. T.M. Kooy, Hagestraat 3. dameshorloge: A. v. d. Berg. Bil- derdijkstraat' 22, zilverbonJ. Braspenning, Gasthuisv-est 45. heerenhandschoen; J- v. d. Mark, Heerensingel 129 D, portemonnaie met inh.M. Zwart, EendjeShioorstr. 27. portemon- Rusienburgerlaan 33. dasA.Dirks, Rozen- naie met inh.: 3- Zwemmer. Parklaan 52, bril; A. Zwemmer, Jansstr. 74, das: A. J. Ryers, prieelstraat 36 A, stopsleutel: A. Fakkel. Lot- tertraat 4£, schoolkaart E- N. E. 1'.: J. Hees terbeek, Assen del verstraal. 29. rozenkrans: M. Eiohelaar, K. Wijngaardstraat 10. damesporte- monnaie met inh-: J. J. Herweeh. Harmenjans- weg. 66, riiwielkettingP. Knotten, L. Boogaardstr. 14. reticule; P. Giesbergen, Vrouwesteeg 1 manrteleeintuur. Terug te bekomen bij; R. Sweerts, Kleine Houtstraat 117> Potloodhouder; J. vaa Deui- sen, Bexkhcydestraat 28, oorknopje; A. Aukes Ged. Oude Gracht 111. boodschappenzak; H. Heijns, Zijlstraat 54rood, broche; A. Gerritsen L. Poellaan"ICrood. sehooltascb met inlhioud; H. Hartman, Oranjeboomstraat 158, matrozen kraag; H. Broers, Amsterdamstraat 3zwar\, abonnement N-Z.II.Ï.M, AKERSLOOT. Eindelijk! Wat reeds weken, ja maanden te voren door eenige vooruitstrevende katholieke mannen werd bepioefd, en voorbereid, is nu een feit, nl. er is eene afdeeling van den R.-K. Volksbond opgericht. Een der hoofdbe stuurders uit Amsieiuam, de heer Smit, hield Woensdag na het loi in het lokaal van den heer C. Dekker een korte rede, waarin het doel, het nut en de noodzakelijkheid van den R.-K. Volkshond werd aangetoond, het resultaat was, dat pl.m. 160 personen zich hij de jongste der afdeeiingen aansloten, rot slot netuigde Z.Eerw. pastoor zijne ingenomenheid met ae oprichting en sprak den -wensen rnt, nog jaren met den R.-K. Volksbond meue te kunnen wei ken tot hejl en opbloei van de werkdaciige katholiciteit; BLüEMHNDAAL. Iloemendaals B.oei. Deze vereeniging nieid in hote. „Vreeburg" bare jaarvergadering. De voort-.tc.r, MT. Leo- ni, zegt ,n zijn openingswoord, dat iiij, even als Cato ue Dude in di n llomeinschen Senaat, geen vergadering van BI. Bt. kan presidee- ren, of bjy moet spreken over de annexatie. l\a een overzicht van de geheele annexatie geschiedenis te lie eb n gegeven, meent epr. in verbana tuut de a.s. verkiosiinssett voor do Trov. Staten tn ooii in verband met de zienswijze van dar tegonwoordigen Minister van bwnenl. Zaken niet pessimistisch te hoeven zijn. De 'secretaris, Jkr. de Jonge van Cam- pens Nieuwiand, somt daarna in-zijn jaar verslag de werkzaamheden der vereeniging op, waarvan v. ij al.een memoreeren: het fi nancieel steunen der „Crisis-Courant." De rekening van den penningmeester, in ontvangsten en "uigaven sluitend met een bedrag van f 2619,vo worut door een commis sie van 3 ledcu otmerzockt en goedgekeurd. Dij de, volgens regiement noodige be stuursverkiezing, wordt u de aftredenden' bij acclamatie herkozen, v oor aanvullingmet twee lederi, steit het Bestuur voor, twee da mes te benoemen. Zonder tegenstand wor den gekozen mevr. Molière—Gouda en Mevr. Poutsma. in de vacature Heekman wordt gekozen de heer Lutterveld. Nadat de begrooting was vastgesteld, en niemand iets voor de rondvraag bleak te hebben ,werd de vergadering gesloten. BLOEMENDAAL. Burg. Stand. Qeboren: z. van C. M. E. BleekerRóssing; d. van A. de Wilde—de Clercq; z. van w. BosMeijer; z. van G. Elsingavan Gameren; z. van R. P. Verharefl—Mees. Ondeitr.: hi. Nieuwenhuijs en C. de Wilde. Overleden: J. Pater, 49 J- Jansen, 71 j. E. P. F. Ghezzi, 46 j.; M. J. Thomas, 76 j.; M. J. Meijer, 76 j.; A. M. van Gervé, 34 j.; J. Veenis, 54 j.; P. Meijer, M. Richmond, 71 j.; M. Braams, 33 j.; A. de Waard, 63 j. EG MOND-B INNEN. Het R. K. Comité voor de gemeenteraadsverkiezing jneld Donderdag avond eene vergadering, die door Ongeveer 150 kiezers bezocht was. Medegedeeld werd, dat tot voorzitter van het comité was aangewezen C. Orij tot secr. J. Levering en tot penningm. J. Hopman Wegens het bedanken van een nd van den Hoef werd het comité aangevuld niet den heer J. de Waard. Op voorstel van het comité werd besloten de 7 aftredende raadsleden zonder stemming op de groslijst te plaatsen, terwijl daaraan nog een 13-tal namen zouden toegevoegd worden. Hier na icon ieder lid 3 namen opgeven van candida- ten voor de groslijst, wat tot resultaat had, dat wellicht slechts 15 personen daarop zullen voor komen, Besloten werd verder, da- de officieële candidatenlijst 10 namen z°u bevatten. Er zul len nu stembiljetten worden gezonden aan alle R. K. kiezers, Vfaarop de namen der candidaten in alphabetische, volgorde. Deze biljetten moeten op Zondag 16 Maart op de daarop aangege ven plaatsen en tijden in oen stembus bezorgd .worden. Kiezers, die _,an deze stemming deel nemen moeten 10 punten voor de hen uitgekozen namen zwart maken. De officieële lijst zal dan zoo spoedig moge lijk na gedoemden datum worden Bekend ge maakt. Wij sporen de kiezers aan van hun recht om invloed op de candidatenlijst uit te, oefenen door inleverihg .van het toegezonden biljet ge bruik te maken. EGMQND-BINNEN. De kosteiooze vhcinatie zal plaats hebben te Egm. a. d. Hoef op Woens dag 12 'Maart en te Egm.-B, op Zaterdag 15 Maart, telkens om 11 uur - 'a middags in de openbare school. MEDEMBL1K. Uitslag verkooping door No taris Kruimel op 6 Maart 1916 in het locaal van J. A. J. Beers voor den heer A. Langereis. Een woon- en winkelhuis met tuin en 2 pak- huisjes aan de Nieuwstraat. Kooper de heer J. Schoon, f 7013.Een pakhuis Goudbloems gracht, kooper W. Heerdt, f 1603.—. Voor den heer E. J. de Git, 1 winkelhuis met schuur aan de Goudbloemsgracht, opgehouden voor de som van f 4350.Voor den heer I. D. Blok, 1 win kelhuis met erf aan de Kaasmarkt, opgehouden voor f 3020.genoemd perceel is later onder hands verkocht aan den heer A. Roemer. Een woning in de Bangert, van den heer Blok, was reeds vóór de verkooping verkocht. VELSEN. De Ned. R.-K. Bond van Dienst plichtigen „St. Joris" afdeeling Velsen werd Dinsdag 4 Maart, des avonds half acht, zoo als wij reeds meldden, opgericht. Nadat de vergadering zich door onderling gezellig kouten had bezig gehouden door den spreker, den heer Ellenkamp uit Rotterdam, eerst om kwart over acht kon arriveeren, zoo wisten de leden rich dan onderling die tijd te benutten totdat de spreker aankwam. De spi. werd door de aanwezigen verwelkomd en be trad den katheder, zette, op duidelijke wijze "uiteen 't doel v. d. R.-K. Bond en wist de vergadering ook duidelijk aan te toonen, ho« gevaarlijk 't is zich in de handen onzer roo tle vijanden te begeven en hoe noodzakelijk 't is zich te organiseeren in „St. Joris". De aan wezigen hebben zeker genoten en ook zekei den geachte spreker goed begrepen daar ei zeer weinig personen de zaal verlieten toen de vergadering dan na de schitterende rede van* den beer Ellenkamp in een huishoudelijke vergadering overging. De zoo pas opgericht'*» vereenitg'ing bleek reeds 60 leden te tellen. - Een mooi resultaat. Nadat de beer H. v. d. Bos nog gebruik had gemaakt van bet stellen eener vraag, welke door de spr. duidelijk en genoegzaam werd beantwoord, ginig men over tot de verkiezing van 3 bestuursleden en Werden tot bestuui gekozen. G. Beuken, voorz.; J. Mooy, secr.; P. Heereman, penniagm. Daarna werd bij stemming tot afgevaardigde voor de Stiah- ting\ ergadering, welike gehouden wordt te Utreehit op Zondag 9 Maart, waarvoor do heer G. Brakenhof werd gekozen. Een hai- teiijk woord van dank aan den geachten spi. was zeker op zijn plaats, waarna deze nuttige en leerzame avoad met den Christelijk en groet werd gesloten en ieder zeker zeer vol doende naar buis ging. Moge de afdeeiing groeien en blóeien en daarvoor zal zeker ieder lid zijn best doen Ook de vredelievende niet-dienstplichtigen wordt neg verzocht vooral door giften en do naties, deze vereeniging te steunen, die ten alien tijde tegen ieder revolutionnair streven kiaehtig zal strijden. HAARL.MEEK. Vrii willige Land storm. Het aantal deelnemers aan den vrii- wiliigen landstorm neemt in deze gemeente nog steeds toe. Dageliike melden zich near ion ere mannen aan. die zich bereid verklaren om in geval van nood als regeeringsgetrouwen pal te staan voor or.de en wettig gezag. Met bet oog op de thuiskomst van de lichting 1Ö17 is de gelegenheid opengesteld tot deelna me tot Zaterdag 15 dezer. Wii herhalen voor hen die het nog niet wetenoefeningen ziin aan déze vrijwillige verbintenis niet verbonden. Ge makkelijker kan bet dus al niet- JSl aar wï.i vernemen ata.1 de Etaarlöna- mermèer" (onze gemeente beeft een ei,gen landstorm-af deeling) binnenkort weer bijeenko men tot het behandelen van verschillende zaken. HAARL.MEER. Benoemd Tot commies redacteur ter secretarie dezer gemeente is be noemd de beer A. G. Deelen te Waalwijk. HAARL.MEER. Deserteur. Het is. ge bleken dat de aangehoudene J. van T. die be kend heeft verschillende diefstallen gepleegd te hebben, is gedeserteerd van ziin korps te Lei den en terzake van eenige misdrijven noa voor den krijgsraad moet terecht staan. Onder ge leide van 2 rijksveldwachters is de man Woens dagmiddag naar zijn garnizoen overgebracht. Het schijnt, dat v T. ook behoort tot het uit- brekersgilde; meermalen wist hij uit arrest te ontsnappen en zich langen tiid schuil te hou den. HOOFDDORP. In een gehouden vergadering van de drie besturen der R. K. Kieavereenigin- gen in deze gemeente, is o.m. het volgende be sloten Er zal een centraal bestuur gekozen wor den, uit de besturen van de drie R. K. Kies- vereenigingen- Hare taak zal ziin, de voorbe reiding en tie leiding der gemeenteraadsverkie zingen in deze gemeente. Er zal door de drie kiesvereenigingen een groslijst worden ingediend, bevattende twaalf candidaten. Bij loting is uitgemaakt dat de R. K. Kies ver. in district III de lete> in distriet I de 2de en in district H de 3e plaats zal innemen op de groslijst. De plaatsing op de groslijst zal als volgt plaats vinden: De eandidaat die bet hoog ste stemcijfer zal bereiken in de kies vereeniging zal No. 1, 2 of 3 geplaatst worden, naar mate in welk district hij gesteld is. B.v- wie in Hoofddorp bat hoogste stenjmencijfer in de kiésvereesiging bereikt, heeft, zal als No. 3 op de lijst geplaatst worden. Daarna zal een stem ming plaats vinden tusschen de overige negen candidaten (uit iedere kiesver. drie) door de gezameliiko leden van de drie kiesvereenigin gen Wiie van de negen candidaten hethoogste stemmenoiifeï heef t bereikt, zal als No. 4 op de lijst geplaatst worden, enz. Het is thans nog moeilijk te voorspellen of deze methode van stemmen de meeat aanbeve lenswaardige ie. Het zelfde is te zoggen of er al dan geen advies gegeven moet worden- Al jijn er velen op tegen dat er advies gegeven wordt, toch ZÜ5 de motieven oie aangevoerd worden, om advies te geven wel do overweging waard, wat ik ik met een voorbeeld wensch te illustreeren. Stel voor dat bij de eerste stemming in de kiesvereenigingen de personen die de meeste stemmen op zidh vereenigd hebben landbou wers zijn, dus bijgevolg als No. 1. 2 en 3 op de lijst geplaatst worden, dan is er alles voor te zeggen dat de 4e plaats op de lijst door oen arbeider zal worden ingenomen. En bijgevolg een dusdanig advies wordt uit gebracht. Het zelfde zo» ook kunnen gebeuren als het tegenovergesteldehet geval was. b.v. dat drie arbeiders de eerste plaateen op de liist zouden innemen, Bü het betuur van den R.-K. Bond van Kies vereenigingen. heeft men bii de verkiezing van leden voor (ft II Kamer ook met een en ander rekening gehouden, en zoodoende haar advies bepaald- Zijn we goed ingelicht dan zal de volgend* week Woensdag de kiesvereeniging in distrioj II vergaderen, en zal' de stemming over d< candidaten plaats vinden. Laat iedeie kiezer zorg dragen op die ver gadering present te zijn. HOOFDDORP. Door het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Hoofddorp, is voor enkele dagen terug aan den raad dezer gemeen te een verzoek gericht om inzake gemeente bo lasting, het onbelastbare inkomen te willen verhoogen Van 500 op 700. Tevens wordt verzocht om ter ontlasting van de groote ge zinnen. de aftrek voor kinderen onder zestien jaar, als volgt te bepalen: le kind 40; 2e kind 50; 3e kmd 60; 4e kind 76; 5e kind 9C en verders voor ieder kind I0Ó. Het adres ia door bijna alle R. K. en Christelijke organise- ties met instemming ontvangen, en hebben dan ook vol gaarne hunne adhaesie betuigd met het verzoek. Moge dit billijke verzoek ook bv de raad een gustige ontvangst wachten. HAARLEMMERMEER. Paardenfokkeriin de Haarlemmermeer. Men schrijft ons nog uit Haarlemmermeer Geen wonder was het, dat in de vergadering van de vereeniging „Vooruit" tot bevordering van de paardenfokkerij in de Haarlemmermeer j.l. Donderdagmiddag nadat de uitslag van de premiekeuring was bekend geworden een prettige stemming heerschte. De «beide hengsten van deze vereeniging, „Ci- rus" en „Cromwell" werden door de keurings commissie nummer 1 en 2 geplaatst bij de ge houden premiekeuring en kregen tesamen 1600 premie. Voorzeker een aardige duit, maar veel mooier is nog de eer welke „Vooruit" op die manier heeft verworven, want zij bedoelt de belangen van de paardenfokkerij in dezen vruchtbaren pol der te bevorderen en het blijkt nu wel, dat zij goede kenners zijn en extra fokmateriaal bezit ten. Deze hooge onderscheidingen zijn tevens ook een pluimpje voor de verzorgers van deze kostbare dieren, de bekende fokkers Zijlmans en Bulk; zij lieten zich beiden op de monsterbaan dan ook zien in hun beste kwaliteit. Het dekgeld werd in de vorige vergadering bepaald op f 51 per paard. Tevens werd be sloten de hengsten te laten op hun tegenwoor dige standplaatsen, maar ze om de drie dagen te doen verwisselen. Tot leden van de Commissie van Toezicht wer den benoemd de heeren J. C. Beets, Jan Knibbe en P. Noordam. - Met algemeene stemmen werd f 7500 a f 8000 toegestaan voor een verplaatsing en ver grooting van de tribune; deze zal straks gele genheid geven voor de ontvangst van „hooge" bezoekers en 1500 zitplaatsen bieden. Als ninjiwe leden werden toegelaten de hee ren A C. Schaap, H. Schoo, J. Meyer, H. Meek- hof en D. van Wieringen. HILLEGOM. Onze Gascommissie. Men schrijft ons; De ontevredenheid en het gemop per over de voortdurende gaslooze uren bijna den geheelen tijd van den dag, neemt steeds grootere afmetingen aan, zulks te meer, wijl het gas, dat verstrekt wordt, van zeer slechte quali- teit heeten mag. Men vraagt zich af, hoe 't komt, dat zulk een nooit gekenden toestand in onp gemeentelijk gasbedrijf is ingetreden, een toe stand, die nu reeds- ruim 2 maanden onafge broken duurt We willen hier voor onze lezers een paar woorden over die oorzaken zeggen. De schuld schuilt allerminst bij den directeur'der fabriek, die steeds op de bres staat om de zaak zoo goed mogelijk te laten marcheeren. Zijn adviezen werden echter volstrekt niet immer op gevolgd, zij vonden integendeel in de Gascom missie en in den Raad meestal grooten tegen stand. Het alléén radicale middel, dat ons "van. de zwarte lijst had kunnen houden, wilde men niet: afsnijding bij overtreding van een vastge steld maximum vierk. M. Te Lisse heeft dit systeem allerheilzaamst gewerkt, terwijl wij nu maar steeds de dupe zijn van onze grootere royaliteit van voorheen. Het egoïsme der vroede vaderen, die zelf in overgroote meerderheid de grootste gasverbruikers waren (en zijn) heeft zich met hand en tand verzet tegen de nood zakelijkheid van afsnijding; Toch heeft de prak tijk overal geleerd, dat hiervan alléén heil te verwachten is. Hier gebruikte men maar raak, terwijl het verschil tusschen het vastgestelde maximum kubieke meters en die daarboven, slechts 5 cent bedroeg. Het moest begrepen zijn, dat zóó feitelijk geen maximum bestond. Onder de meergegoeden heeft men maling aan die 5 ct. per kub. M. meer, men brandt maar raak. En men denke nu niet, dat wij overdrijven; men staat er gewoon paf van, hoeveel gas verbruik* wordt. De werkelijk spaarzamen worden de dupe van het werkelijk verkeerde beheer dat nog steeds bestendigd wordt en 'i zou een weldaad zijn, als 't Rijkskolenbureau ingreep. HILLEGOM. Propagarida-avond. Donderdag hield de afd. Hillëgom van den Ned R.-IC Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden een propaganda-vergadering. in het Patronaatsge bouw. Als spreker trad op de heer Haver, vrij gestelde van den Bond. De leden waren allen trouw opgekomen, doch van de niet-leden schitterden nog velen door hun afwezigheid. De voorzitter opende de vergadering met den Chr. groet en gaf het woord aan den geachten spreker. In eenige goed gekozen woorden zette spreker het geestelijk en tijdelijk belang van dé K.- en W.-bedienden uiteen en schetste De slechte salarissen en toestanden op nog zeer veel kan toren. Ook in de bloembollenstreek is de positie van de kantoorbedienden nog allesbehalve roos kleurig en worden door den Bond ernstige stap pen gedaan, om hierin verbetering te brengen. Alle aanwezigen, die nog niet georganiseerd waren, gaven zich op als lid van den Bond. Spreker hoopte, dat allen ijverig propaganda zullen maken, want alleen dan zal de Bond, die reeds vele verbeteringen tot stand bracht, in staat zijn een algeheele gezonde toestand te schapen. Nadat de spreker nog enkele vragen der leden beantwoord had, dankte de voorzitter hem voor deze aangename en leerrijke avond en sloot de vergadering met den Chr. groet. VELSEN. Geboren: van J. van der Steen; Niehoff. z. van A. Heeiexnans-H'eeraekOT'k. d. v an O. J. A. Schouten-Spruit. van O. WiikeavSweeren. Overleden: J. P. Binkhorst» 2 j., z. y* J. 1>. r. Binkhorst en J. H. Zuicterduin. A. E. ArDz. 3 j.. z- van J. Amz en O. van den Bo», T. A.- Verkooijen, 2 j., d. van P. Verkooiien en O. Kui.r per j. K. Nagel, djv van K. Nagei en M. Brakenhoff H- M. Brugse, 84 j.» weduwe 'M T. de Leeuw. „IJrn. Crt." SCHAGEN. Burg. Stand. Overleden: A. Pos» ker. oud 76 jaren; Grietje Lagediik. 66 jaar»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6