LevensRiidileieaYoerziening. ïieescnflisirtme Haarlem Qistriiutieiiedrijf Heemstede. BUITENLAND. binnenland Sterke Schooilaarzen KAAS. VEETELLING 1919 De Ondergang van een Wereldmacht. P. W. TVüÊtHyiJStrt, Verstrekking van goedkoope Brandstoffen. korte buitenlandsche berichten FEUILLETON DëfJSÜtAS II MAAKT IS19 «2st« JAARGANG 9887 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1428 EN 2741 PER KWARTAAL f2,25; PER WEEK 17 V? CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,60 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 20 CENTS PER REGEL -}- 20 OORLOGSTOESLAG. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te^HAARLEM brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende het tijdvak van 11 tot en met 15 Maart 1919: op Bon C. No. 43: een ons Jonge Goudsche kaas 20 plus a 8 cent per ons; dat met ingang van Donderdag 13 Maart 1919 ZONDER BON mag worden verkocht: OUDE NAGELKAAS a 8 cent per ons JONGE a 61/2 De Directeur voornoemd, 7463 F. DE JONGE. Verkrijgbaar op Bon No* 47 der Vleeschkaar- ten, alle letters7459 d ons Amerikaansch spek a 20 cent per pns, alle werkdagen der week 9—15 Maart van 9—12 en 1—5 uur, bij: Wed. KGOMEN, Breestraat. KRUYER, Leidschestraat 29. CH. GEUKERS, Haarlemmerliedestraat. C. DE BOER, Gen. Cronjéstraat. Wed. VAN DOOREMAALEN, K. Begijnestr. 7. VOORDERHAKE, Zijlstraat 10. VAN LEEUWEN, Kleine Houtstraat 111. C. BENRAADT, Hoogstraat. P, SMITS, Kiuisweg. A. SMIT, Bakkerstraat. L. KUYK, Schagchelstraat. Wed. BRAAKMAN, Jacobijnestraat. De Directeur van het Openbaar Slachthuis brengt in herinnering, dat de 7459 zal eindigen op Woensdag 12 Maart, verwijst naar de desbetreffende advertentie in dit blad van Zaterdag 1.1. Roept alle inwoners van Haarlem, die van de in hun bezit zijnde paarden, runderen, schapen en varkens nog geen opgave deden, op, zulks alsnog te doen, ten Raadhuize op Woensdag 12 Maart, tusschen 93 uur. Vestigt de aandacht op de in bovengenoemde advertentie bekend gemaakte strafbepalingen, welke bij niet nakoming dezer oproeping kun- oen worden toegepast. 7459 De Directeur voornoemd, C. F. VAN OYEN. UITBETALING van de te veel betaalde geldén over de 4e WIN- TER-HUISBRANDRANTSOENEERING (1 Eenheid: y2 H.L. Eierkolen, 200 korte turven) (Kamerbewoners 1 H.L. Anthraciet) aan het kantoor: Jacobstraat 3 rood. Voor de ingeschrevenen, wier namen aanvan gen met de letter M., op Woensdag 12 Maart 1919, voorin, van 911 Yz ure, en nam. van 24Va ure. 7461 Medegebracht moeten worden de kwitantie van betaalde brandstoffen van bovenstaand rantsoen en het bewijs van inschrijving (groen kaartje). Beschikbaar vanaf Woensdag 12 Maart a.s. op Bon No. 74b uit het Levensmiddelenboekje l1/^ ons KAAS 20 plus op Bon No. 75b uit het Levens tniddelenboekje I ons KAAS V.V. Zoolang de voorraad strekt is Nagelkaas ver Vijgbaar zonder bon. 7454 De Directeur van het Distributiebedrijf te Heemstede, J. A, GELDORP,. De gebeurtenissen van den dag. Uit Pariis komt weinig nieuws. Wacht men daar op Wilson, alvorens verder belangrijke besluiten te nemen? De opperste oorlossraad heeft teisteren besloten, dat de groote mogendheden voor da economische en. finaneieele commissies vertegenwoordigers zul len aanwijzen voor de mogendheden mot spe ciale belangen in deze aangelegenheden. De beraadslaging liep vervolgens over het rapport der militaire deskundigen, hetwelk maarschalk To oh had voorgelegd en dat be trekking heeft op de definitieve militaire posi tie van Dutsshland- "De voorwaarden van het rapport werden vastgesteld en de conclusie er van aangenomen. Daarna vergaderde ook de Raad van Tienen om ove* het rapport van Toch te beraadslagen. De Temps weet over dat rapport het volgende te vertellen: Het rapport van maarschalk Toch legt ver band - tuasohen de maatregelen ter toepassing van de beginselen, door den oppersten oorlogs raad aanvaard. Het betreft de werving door vrijwillige dienstneming voor 12 jaar van een leger in Duitohland. dat niet meer dan 140-000 man zal tellen alsmede beperking van staven, bewaping enz. Niet onmogelijk, dat de beraad slaging verscheiden zittingen zal vullen. Donderdag a.s. zullen de Duitsche vertegen woordigers in de proviandeeringscommissie te Brussel worden samengeroepen om de op 8 Maart j.l. onderbroken onderhandelingen te Spa voort te zetten. Yalt er omfrent de Vredesconferentie weinig te vertellen, dee te meer nieuws komt er uit BerRim. Gisteren maakten wij in het kort melding over hernieuwde straatgevechten door de Spar- taoisten tegen de regeeringstroepen aange bonden. Vooral in de Berliinsche voorstad Lichtenberg is het optreden der Spartaeisfen meer dan beestachtig geweest. Zii waren in deze zeer bevolkte wük .teruggedrongen en poogden er alle openbare gebouwen en het station in hun macht te krijgen. In het postkanoor was een bezetting van 60 man regeeringstroepen ondergebracht. Zaterdagmorgen liepen de Spar- tacisten. voor het grootste gedeelte uit jongens beneden de achttien jaar besaande. te hoop. Q/n drie uur 's middags trek deze bende, gewapend met machinegeweren en münenwerpers. naar het postkantoor, om dit gebouw te bestormen. Zij beschoten het huis met zware mijnen en machinegeweren. De bezetting deed eerst een duizend man telden en die het postkantoor volkomen ingesloten hadden, was een verdedi ging op den duur niet mogelijk. De bezetting heesoh daarom de witte vlag. om te kennen te geven, dat zij zioh wilde overgeven- De Sparta- oisten drongen daarop het postkantoor binnen ontwapenden de bezetting, die uit een officier en 54 man bestond', en brachten de gevangenen naar een school, die in de buurt van het hoofd bureau van politie in Lichtenberg staat. Op de binnenplaats van deze school schoten de Spartacisten den officier en de 54 jnan dood. Na het veroveren van het postkantoor begon de bestorming van het hoofdbureau van poli tie, dat eveneens met-mii en werpers en machine geweren beschoten wera'. Het gebouw had ook een bezetting regeeringstroepen. ongeveer 80 man sterk, die zich met alle kracht verdedigde, doch tegen de overmacht der Spartacisten niet veel kon doen. Na een gevecht van een half uur gelukte het den Spartacisten het hoofd bureau van politie te veroveren. De geheele be zetting wera' ontwapend en gevangen genomen, evenals allo in het gebouw aanwezige burger lijke geüniformde ambtenaren, ongeveer tach tig man, en de in het gebouw wonende familie der ambtenaren, onder wie ook de hoofdcom missaris van politie, de hoer Nowack, met vrouw en kinderen. Het grootste gedeelte van <fe agenten werd op de binnenplaats van het politiebureau doodgeschoten, het kleinste deel werd weggebracht en op de binnenplaatsen van huizen in naburige straten afgemaakt. Van de niet-geüniformde ambtenaren werden er eerst een paar vrijgelaten, die echter, toen zii het op een loepen zetten, door de SpartScisten in den rug warden gesohoten. De overige beambten werden naar een binnenplaats A de War- schauerstrasee gebracht en daar stuk voor stuk doodgeschoten. Hetzelfde lot zou de hoofdcom missaris Nowack moeten deelen. doch het ge lukte hem te ontkomen. De Regeering schijnt van plan haar gezag wat k-rachtidadiger te doen gelden- Jammer at zu dit niet eerder deed! De opperbevelheb ber ra de Marken, Miuiater Noske vaardigde de volgende proclamatie uit: „De wreedheid en dierlijkheid van de tegen ons atrydenae Spartacisten dwingen mij tot de volgende orderledor die met de wapens in de hand tegen cie regeeringstroepen strijdend wordt aangetroffen, moet onmiddellijk worden doodgeschoten." En wij geloeven. dat het wapengeweld der, regeering voorloopig niet krachtig genoeg kan zijn om het oproer te bezweren. Onder haar eigen soldaten zijn tal van onbetrouwbare ele menten en de Spartacisten «even de strijd nog niet op. Het schijnt zelfs, dat zij gisteren op nieuw versterkingen hebben gekregen. Gisterenavond om ze» uur werd officieel meegedeeld: de regeeringstroepen hebben Neu- köln tot de ceintuurbaan bezet. De bereikte linie loopt paar het noorden over het Silezische station. Triednoheheim tot de noordgrens van Mo abt- De ontwapening maakt goede vorde ringen. Het ligt Br het voornemen een aanval op Lichtenberg te doen. Het tijdstip daarvoor kan echter noa niet worden opgegeven." Vannacht is etr nog hevig gevochten en alles wiist er op, dat do Spartacisten hun verzet nog niet opgeven. De meest onbetrouwbare elementen worden, onder do matrozen gevonden, die goeddeels naar de oproerlingen zijn overgeloopen. Daar om heeft de regeering bekend gemaakt, dat de marine-divisie is ontbonden. Elk vroeger lid der volksmarinedivisie. now met een wapen in de hand wordt aangetroffen, zal voor den krijgsraad terecht staan. China e» Japon. jjet rommelt nog steeds in het verre Oosten. ;Wat Japan pre cies in zin heeft ia niet recht duidelijk; maar dat het land der rijzende zen naar een gelegenheid zoekt om zijn macht ten koste van China uit te breiden is wel zeker. De Japansche premier heeft onlangs verklaard, dat er thans voor zijn, land een gelegenheid wa3 om zijn bijzondere belangen in het na bijgelegen Chineesohe rijk te behartigen als zich in geen duizend jaren meer zou voor-, doen. Immers Europa heeft nu zijn handen' vol met zijn eigen aangelegenheden. Dit was meer 'openhartig dan beminnelijk gezegd. En tegen de plannen om o.m. Kiautsjau te bezet ten en China tot een vazal van het eilanden rijk te maken, is nu dr. .Wang, de tweede gedelegeerde van China ter vredesconferen tie, in de „New-York World" met kracht opgekomen. Of het helpen zal? Gevolge» v»11 de ondervoeding. Blij kens een medodeeiing yan den gemeentelij ken gezondheidsdienst te Weenen zijn van de 68.849 kinderen, die door den Weenschen universiteitsprofessor Von Pirquet in den afgeloopen zomer op de Weensche scholen werden onderzocht, er slechts 4887 in een bevredigenden gezondheidstoestand bevon den. Kolletjes te Ltfmdeia. Na de arrestatie van .Amerikanen door üe Britsche politie wegens hazardspel, deden Amerikaansche soldaten en matrozen driemaal een aanval op het politiebureau in iBowstreet te Londen. Zij trachtten er binnen te dringen, doch wer den'teruggedreven door charges met den wapenstok. Onder de gewonden zijn twee manschappen der Amerikaansche militaire politie, die Blagen met den wapenstok kregen toen zij1 hun revolvers trokken om de orde te herstellen, daar de agenten zich vergis ten in hun identiteit en hun bedoelingen. De Amerikaansche autoriteiten stellen een commissie van onderzoek In. Uit de Sovjetrepubliek. Ho-e het op 't oogenblik in Petrograd toegaat verneemt de de „Times" uit HeLingforsHet beroemde paleis van prins Yoessoepof, bevattende een zeer kostbare galerij kunstschatten en schil derijen van Nederlandsche, Italiaansohe, Spaansche en Russische meesters, is Maan dag j.l. aangevallen en geplunderd. Volgens de „Pravda" was het paleis den 21en Febru ari tot nationaal eigendom verklaard. Ras- poetin werd. er in December 1916 vermoord. Op bevel van den commissaris voor open baar onderwijs is het beroemde Alexander Nevsky-klooster, bevattende verschillende kerken en een bekende bibliotheek, tot ge meentelijk eigendom verklaard en veranderd in een danshuis ,een bioscoop, een openbare keuken en een kazerne voor de roode garde. Aan 't verkeerde adres. Het Tweede Kamerlid Jan ter Laan sprak Zondag j.L op een vergadering van vertegen woordigers van Toonden van Overheidsperso meel, aangesloten bij het N. V. V. Het ging om te protesteeren tegen het nieuwe wetsontwerp ®er Heg nering inzakt duurtetocslag aan rijkswerk lieden. De heei ter Laan, meende bij die ge.egenlieid het vol gende verwijt tot onze Regeering te moger richten: - „Wat heeft die Ohrrstelyke regeering na de historische November-week gedaan, om de talrijke sociale vraagstukken tot oplos sing te brengen? Zij heeft een contra-revolu tie in het leven geroepen, teneinde daar door de aandacht van die sociale vraag stukken af te leaden." Wanneer de spreker de vorige week betei geluisterd had in .de Tweede Kamer, had hij deze vraag niet behoeven te stellen. Bij de behandeling van 't voorstel Lohman c.s. tot wijziging van het Reglement van Oi de, zeide n.L de heer Schaper: „Wij zijn au reeds bijna half in Maart en zijn nog lang niet door de kegrootangen, dat is toch eenvoudig een schandelijke toe stand. Men heeft bovendien geen recht van critiek op de Regeering, om deze in verzuim te stellen, als men haar niet in de gelegen heid stelt, met de Kamer te arbeiden.'' De rijkswerklieden, aangesloten bij het N V. V. zullen dus hot best doen eens bij Injfi» vriend Schaper te gaan hoor en, hoe het komt dat „de sociale vraagstukken door deze Ito geering aog niet tot oplossing zijn gebracht.' Zij zullen dan vernemen, dat de schuld ligt bij Wijnkoop; Duys, Kleerekooper en dezulken, die met eindelooze redevoeringen, interpol laties en moties het de Regeering onmogelijl maakt met de Kamer te arbeiden. j Nederland en België* Geen inbeslagneming van Ncderlandsehe schepen. Aan het bericht, dat. van in-beslag neming van Nederl. binnenvaartschepen door de Belgische autoriteiten ter bevoeeder plaatse niets bekend is, knoopt de „Msb." de bemerking vast. dat de binnenvaartschepen geen natio naliteit en geen vlag voeren, zoodat daarop geen angariwrecht van toepassin» is. Een an- gariereoht van. 1835 is trouwens onbekend. Voor7,0over bet wordt erkend, a'abeert dit uit de 14e eeuw- De beslissing van den Raad van Tien. De „Temps" meldt, dat de beslissing omtrent de 'herziening van de tractaten van 1839 dooi den Oppersten Oorlogsraad wensehelijk ver' klaard - aan de Nederlandsche Regeering zal worden medegedeeld en tot die Regeering de vraag zal worden gericht, of zij er in toe stemt, dat diie verdragen als één geheel wor den beschouwd en herzien. Die tractaten waarvan er een is gesloten tusschen Nederland en België, een tusschen' Nederland en de mogendheden en een tus" solien België en de mogendheden stellen allereerst de grenzen tusschen Nederland euj België vast. Verder kennen zij verschillende voordeelen toe aan België met betrekking tot het handelsverkeer langs Nederlandsche wu» gen. Ten derde wordt or in bepaald, da^ Antwerpen uitsluitend handelshaven zal zijn Eindelijk bevatten die tractaten nog verschil lende artikelen over de verdeeling der «laats schuld en over zekore kwesties van interna, tionaal privaat-rock telijken aard, die nu geen: belang meer hebben. Ann^xionische koppigheid. Tc Brussel Is een reusachtige plakbrief op de muren ver schenen waarop in drie kleuren het „nieuwe België" geteekend is. Dit nieuwe België bevat een groot deel van bet Rijnland en van Ne- derlandsch Limburg binnen zijn grenzen. De gewezen Dnitsche Keizer. Uit Parijs wordt dM. 9 Maart aan het „H. N." geseind: Het vraagstuk betreffende het lot van den fewezen keizer wordt lastiger, nu de rechts, urndige adviseurs van de vredesgedelegeoi den geen middelen aan de hand hebben ge daan" om tegen hem op/te treden als tegen een misdadiger en het is de vraag of men dit ooit zal kunnen doen. De commnesie» die belast is met het onderzoek naar da verant woordelijkheid heeft, naar verluidt, nog geen besluit genomen, hoe in dit geval te handelen. Maar het is altijd nog mogelijk, dat een op lossing zal worden gevonden, waarbij hij naar een eiland zal worden verbannen, gelijk dit met Napoleon geschiedde. Indien in dezen geest wordt beslist, blijft het de vraag hoe op wettelijke wijze hem uit Nederland te krijgen, Dit zal natuurlijk met groote moeilijkheden gepaard gaan, maar aan den anderen kant zal hij, indien men hem toestaat in Nederland te verblijven, ongetwijfeld zoo lang hu leeft een bedreiging zijn voor den wereldvrede. Het feit; dat Duitschland op het oogenblik een toonbeeld van anarchie en een chaos v>, brengt velen er toe te gelooven, dat, indien de vredesconferentie thans niet handelend op treedt, de keizer en de kroonprins gemakkir' lijk steuu zouden vinden van lieden, die hen in de macht willen herstellen. Er zijn velen, die goed op de hoogte zijn met den toestand in Duitschland, die stellig verklaren,, dat ds meerderheid der bevolking de terugkomst van den keizer en van den kroonprins gaarne zou zien. WET OP IIET LAGER ONDERWIJS. Aau het voorloopi» versla» van het wets ontwerp tot regeling van het Lager ouderwus, outlecnen 'wij het volgende: Tegenstanders van de regeling •Door enkele leden werd verklaard, dat zii er ROMAN UIT HET POOLSC&, Nu wordt gij1 erg toeschietelijk I brom- do Eabiua. Omdat- gij mij daartoe hebt uitgetart! zwegen. De praetor schreed langs de puilen op en neer, in sombere gedachten. iTabius keek hem tersluiks na. Schoonvader sohoonzoon koesterden geen vriendschap pelijke gevoelens voor elkander; zonder de edelheid van den een en de spilzucht van ,9en ander zouden zij van elkander gesehei- rW» zijni zonder ooit een wederzien te wen- •5Shen. Maar alle parvenu's in Rome be nijdden Tabius om zijn verbintenis met de Quinctiliëra en de schuideischers van den praetor dreigden deze met publieke verkoo- ping van zijn huis en Sijn familie-kleinoot- diën. i Fabius wilde niet de eerste zyn om de onderhandelingen voort te zetten. Toen hij echter Marcus het voorhoofd zag fronsen, werd hij angstig en besloot den knoop door te hakken. Als gij uw positie begrijpen wildet, zoudt gij me gelijk geven, zeide liij Marcus naderend. ik ,u Livia's bruidsschat niet ter hand stel, dan heb ik daarmede slechts uw, welbegrepen belang voor oogen. Overbodige voorzorg, sprak Marcus. Maar gij weet toch zelf zeur goed, dat gij do waarde van het geld niet kent. Vrekkigheid is niet de ondeugd der Quincfciliërs. .Voor schuldeischers heeft een Quinc- tiliër die niet betaler» kan dezelfde, waarde als een vrijgelaten slaaf. Gramstorig wendde Marcus zich om, en mat Fabius verachtelijk van het hoofd tot de voeten, zeggende: Ik heb het u reeds eenmaal g;ezegd, de tribuun Pubüus biedt mij de helft van zijn vermogen, als ik met Livia breek. Gij doet vergeefsche moeite, als gij mij kwilt doen schrikken door het aantal mijner schuldeischers. Gij draagt de helft van den bruidsschat aan mij af... of ik treed terug. Wederom trad een zwijgen in. Fabius streek weder over zijn baard en volgde de bewegingen van den praetor. Spreekt liij de waarheid of dingt hij slechts? vroegen zijn listige oogen. De verwantschap met een patriciër, wiens stamboom in de 'oer tijden van Rome's geschiedenis een aan vang nam, stond gelijk met 't senatorpurper. Fabius wist, dat een familiebetrekking nmt Marcus hen» alle deuren opende, dat zij zijn verleden jiitwisohto en hem bracht pp een trap'van eero, waarnaar- de belastingpach ter thans vurig haakte, want hij meende Mammon genoeg gediend te hebben. Voor zuik een doel kan, men een deel van zijn vermogen opofferen! Maar aan den anderen kant gebood hem zijn aangeboren gierigheid om zijne millioenen te behoeden voor de lichtzinnigheid van oen bekenden door draaier. Reeds wilde hij Marcus weder naderen, toon deze zelf op hem toeliep, zeggende. Het zou overigens voor u veel beter zijn, als gij uw vermogen op mij ovordroegt, Want de zaak van die Germaansche. slavin is nog niet geëindigd. ik vind geen verband tusschen mijn vermogen en die slavin. Als gewezen advocaat zult gij toch wol weten ,dat liet vermogen van iemand, die eerloos is verklaard, aan den Staat vervalt. Ik geloof dat de goddelijke Marcus Aura- lius ,iiw. miljoenen niet zou versmaden in INGEZONDEN MEDEDEELING.. Bapieljorisstraai 27. TEL. 7071 3512 niet toe wilden medewerken oru uit 's Rijks ka* gelden beschikbaar te stollen voor het bijzon der onderwijs. Bovendien wenschten zii in areen Keval een afzonderlijke regelin» van de salaris sen der onderwijzers, omdat zü den noodtoe stand der bijzondere onderwiizers beschouwen als èen machtsmiddel, waarvan gebruik ware te makeu bij q'o behandeling der voorstellen tot volledige uitwerking van art. 192 der Grond wet. Gok eenige andere leden verklaarden nadruk kelijk niet met het voorstel te kiumeu moe- gaan. Zij vreesden, indien zii hun stem aan het ontwerp gaven, bedrogen te zullen uitkomen bi: de volledige uitwerking van art. 192. Nooit hadden zii bii de rechterzijde eenige liefde be speurd voor de deugdelijkheid Van het onderwijs noch van de overtuiging van de noodzakelijk heid, dat overal gelegenheid zii openbaar laser onderwijs" te volgen. Vole leden verklaarden, dat zii niet zóó af wijzend tegenover het wetsvoorstel stondenzii betreurden echter de afzonderlijke indiening van het ontwörp, 't geen niet in overeenstem ming met 't standpunt der Bevredigings-Coni- tnissie. Bovendien waren zii van uieening. dat men bü een goede wetgeving de salarieering niet wel kon scheiden van de aleemeene rege ling. Echter erkenden deze leden, dat dit ont werp de voorkeur verdient boven het voorstel- Lohman c.s. doordat het geleidelijk de jaar wedden der openbare en bijzondere onderwij zers regelt en van een bepaald stelsel uitgaat, hoe men dan ook over dit stelsel ma» denken. Zii hoopten, dat het voorstel, tot volledige uit werking der beginselen zou ziin ingediend, voordat het thans aanhangige wetsontwerp in openbare behandeling zou komen. Hierbij werd opgemerkt, dat velen tot de on- derwijsbevrediging hadden medegewerkt om oen einde te maken aan den schoolstrijd en nu viel er niet aan te twijfelen of elke nartii wensch- te het onderwüs zoo goed mogelijk, maar het kon niet worden ontkend, dat omtrent de vraag wanneer het onderwijs goed is te achten, verschil van meening zioh kon openbaren. In dien nu de voorstanders der bijzondere school hun in zioh zelf volstrekt rechtvaardige eischen reeds zien ingewilligd, dan is de vrees volko men gewettigd, dat de andere partü. in den. strüd, voor wat zü ale goed onderwijs be schouwt, de zwakste positie inneemt. VooïBtauders der gelijkstelling. Zee voel leden konden zioh me bovenstaande de beschouwingen absoluut niet vereenigen. Met ingenomenheid hadden zü bespeurd, dat ook de Regeering overtuigd bleek van de nood zakelijkheid om ten spoedigste verandering to brengen in den aanzienlijken achterstand, die op het stuk der jaarwedden bii het bijzonder onderwüs valt waar te nomen- Dat er leden waren, die niet mede wilde wer ken om steun te verleenen aan het biizondei onderwüs, oordeelden zü hoogst afkeurenswaar dig, alleen reeds omdat de Grondwet deze ateun- verleenin» uitdrukkelijk voorschrijft en zii ook aan dit artikel trouw gezworen of beloofd heb ben. Met klem kwamen zii op tegen het middel om den nood der onderwiizers te gebruiken tot afdwinging van bepaalde concessies. Voorts gaven zü hun verbazing er over te kennen, dat sommige nooit van eenige liefde bü de reoh- terzüde hadden bespeurd voor goed onderwüs. Zii gaven deze leden in overweging, de behan deling van dit voorstel aan anderen over te laten, die uit eigen ervaring konden vertellen, hoeveel do reehterzüde voor haar onderwijs heeft over gehad. Ook werd betwist, dat de paoificatie afhan kelijk moaht worden gesteld van een algemeen» verheffing van het onderwijs. Het omgekeerde is veeleer het geval. Gel ka telling zooveel mogelük in rechten en plichten meet voorafgaan en daarna kan ge zamenlijk worden gewerkt aan de verheffing van het onderwüs in 't algemeen. Het zou ook wel eens kunnen blüken. dat na de gelijkstel ling der jaarwedden, de voorstanders van vér strekkende hervormingen van het. volksonder wijs zoowel rechts als links zouden worden aangetroffen en hun wenachen zouden hebben te verdedigen tegen leden aan beide ziiden der Ramer te vinden. De salarissen. Sommige leden vroegen zich af of het ra- wenscht is om de jaarwedde op een vast. bedrag bü de wet te bepalen. Zulk een stelsel zou tot ernstige bezwaren aanleiding kunnen geven- Door enkele leden werd do fixatie der salarissen vooral voor het platte land betreurd. Zü waren van meening. dat de eenige manier om op het platte land goede onderwüzers te krügen hierin dezen tgd, n,u het volk vaa alle zij den om staataondersleuning roept! Men hoort over-, al zeggen, dat de nood werkelijk groot is. Fabius gevoelde klaarblijkelijk groote on rust wat, den praetor voel genoegen schonk. Hij streek zijn baard niet meer, maar plukte dien in de grootste opwinding. Piuto verslinde dio Germaansche sla vin 1 riep hij toornig. Had hij haar maar verslonden, anK woordde Marcus. Maar ik weet, dat men van haar nog geen spoor ontdekt heeft Verdwenen is zij, maar om misschien over eenige dagen onder de hoede van den pre fect Servius weer op te duiken. Ik vermaak u het vijfde doel van mijn vermogen en schenk ik u voor uw persoon lijke behoeften elk. jaar honderdduizend ses tertiën. i. Wordt vervolgd.) tl pog-iius om z.iah met maoti-necewor011 Ux verde digen Bü dit gevocht vloeide er veel bloed. Doch tegen de Spartacisten. die meer dan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1