STADSNIEUWS. VAN OVERAL TELEGRAMMEN. KERK EN'SCHOOL ORDE WaRBÊID" Verkeer erc Posterijen K.OMTË BEBIOHTEtl DRANKBESTRIJDING UIT ONZE OOST DE vlektyphus. AGENDA 13 ^aart 1919. KANTONGERECHT Eerste Nederlandsche^ Katholiekendas Dezer dagen is door het Comité voor de Neder- iandsche Katholiekendagen een circulaire ver zonden aan de locale comité's van de K. S. A., en in plaatsen, waar zulk een comité niet be staat, aan de ZeerEerw. Pastoors, teneinde de welwillende medewerking te verzoeken van de locale comité's of van Pastoors voor het aan werven van leden van den eersten algemeenen Katholieken dag, welke dit jaar zal gehouden worden te Utrecht op 23, 24 en 25 September. Het best zal die medewerking geschieden, doordat, zooals in de circulaire vermeld staat, in iedere plaats een of meer propagandisten "wor den aangesteld, die bij de meergegoede katho lieken aankloppen om zich als*lid te laten in schrijven. Het lidmaatschap geeft recht op een bewijs van vrijen toegang tot alle vergaderingen en op het gratis ontvangen van het Programma boek en het Veislagboek, dat eenige honderden bladzijden zal beslaan. Met het oog op de duur te van 't papier en de drukloonen en op anue- re hooge onkosten, die een betooging als een Nationale Katholieken dag van zelf meebrengt, is üe prijs van dat lidmaatschap moeten gesteia worden op tien gulden. Nu blijkt echter omtrent de beteekenis van dat lidmaatschap misverstand n bestaan, omdat sommigen meenen, dat alleen degenen, die zich ais lid laten inschrijven den Katholiekendag zullen kunnen bezoeken, zoodat zeer veien, namelijk al degenen, die geen tien gulden kunnen betalen, zouden zijn uitgesloten. Herinnerd zij echter aan hetgeen in het laatste persbericht omtrent den Katnoliekendag reeds werd vermeld, dat het namelijk het streven is van het Hoofdcomité om den prijs van de entrée voor de afzonderlijke vergaderingen van den Katho liekendag jurst zóó laag te stellen, dat hij bin nen ieders bereik zal vallen en dus iedereen aan den Katholiekendag zal kunnen deelnemen. Doch om zulks mogelijk te maken, wordt een beroep gedaan op de meergegoede katholieken. Wanneer zij door het lidmaatschap van tien gulden de hooge onkosten helpen dekken, zal de entrée-prijs voor de niet-leden uiterst laag zijn. De bewering, dat het instellen van het lid maatschap van tien gulden een ondemocratische handelwijze zou zijn, mist dus allen grond en kan alleen voortkomen uit misverstand. Immers door het aanvaarden van dat lidmaatschap wordt den meergegoeden juist de gelegenheid geboden om hun solidariteitsgevoel voor de min- dergegoeden te toonen. lenslotte zij nog vermeld, dat het lidmaat schap niet vraagt een jaarlijksche storting van tien gulden. Bedoeld, is niet meer dan één stor ting voor dezen Katholiekendag De zaak Arts-Van Rijzewjik. Naar he „Nieuw abi. v. h. Zuiden" verneemt zal de com missie in zake het onderzoek der kwestie Arts- Van Rfjzewijk, heden de laatste biieenkoms houden, waarop c:etui een zullen worden ee- hoord. Heden, zal mr- P. M. Arts gehoord worden. Een stakingsrefcrendum. Op de gisteren te Emmen (Dr.) gehouden vergadering van veenarbeiders werd o.a. besloten bii stemming onder alle aangesloten leden te laten uitmaken» of tot staking zal worden overgegaan, (Tel.) Tot verdwijnen veroordeeld Met vreugd vernemen wij, dat het Partijbestuur der Oom monistische Partij aaai de leden een eircu laire gericht heeft, waarin het mededeelt, da dc finaneicele toestand v&n „De Tribune" zo< kritiek is, dat 't blad nog slechte enkele we ken kan worden staande gehouden. Wanneer deze pestbuil onder de Nederland sclie dagbladen verdween, dan zouden we di ten zeerste toejuichen. Daarmede zou een instrument tot geeste tüke volksvergiftiging van de baan wegge veegd zijn. Een Nederiandsclie Leerstoel te Honden. Volgens den Londenschen briefschrijver vanh et „N. v. d. D.", zal met den aanvang van het nieuwe leerjaar, dezen zomer, een hoogleeraar in het Nederlandsoh aan de .Uni versiteit van Londen worden benoemd. Het nieuwe stembiljet. Het nieuwe stem biljet heeft een wijziging ondergaan, welke de duidelijkheid ten goede is gekomen. Op het vorige stembiljet stonden de verschillende liis ten zóó naast elkaar gedruk. dat sommige kie- *ers een hokje zwart maakten van een candi- daatwien ze niet bedoelden te stommen. Deze vergissing kan thans bii het nieuwe stem biljet niet meer zoo gemakkediik plaats vinden. De lijsten op het stembiljet ziin nu zoo naast elkaar gedrukt, dat de lijsten met even num mers (2, 4 enz.) iets lager geplaatst ziin dan die met oneven nummers (1. 8 enz.) Hierdoor is bereikt, dat de stemhokjes der even nummer» juist vallen tegenover de scheidingslijnen. die de eandidaten van de oneven nummers van el kaar scheiden. Zoodoende is het uitgesloten, dat er vóór en achter den naam van den candidaat zich een wit stipje bevindt. Geen opheffing der N. U. M. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Yoorloopig .Verslag over de N- U. M. Ook de Regeerina acht het herstel met het vriie handelsverkeer met het buitenland in Let al—emeen belang wenschelijk bii de loopende contracten, met het buitenland. In het bijzonder geldt dit het agril cultural agreement. Aan de N. U. M. ie een groote taak opgedragen zoodat het on dit oogen blik niet mogeüik is zonder meer tot opheffing der N. U. M. over te gaan. Uitvoerverbod opgeheven. De ,»Tel. meldt dat het uitvoerverbod van graan ui de Vereeniigde Staten ie opgeheven. CRISIS AAN GELEGENHEDEN. Onze kolenvoorziening. Naar wij verne tten, moet de kolenpositie van ons land, .voor de maand Maart gunstiger zijn dan zij was voor Januari en Februari van dit jaar. De rijkskolendistributie is er dientengevol ge toe kunnen overgaan de rantsoenen voor industrieele doeleinden te verhoogen. Het is en blijft evenwel moeilijk omtrent de toekomst van onze kolenvoorziening voor spellingen te doen, omdat deze geheel af hangt van de vraag, hoe zich de toestanden in het buitenland, speciaal in Duitschlnnd, zullen ontwikkelen. Uit België worden tegenwoordig verschil lende aanbiedingen gedaan voor de levering1 van kolen. Het komt daarbij echter vaak Voor, uat aan diverse liandelaurs dezelfde partij wordt aangeboden, hetgeen de onder handelingen bemoeilijkt. Infcussehen is de overeenkomst tot het •Jeveren van 350.000 ton Belgische kolen aan ions land thans definitief afgesloten. Deze kolen zullen echter, niet in 6 maanden, zoo als aanvankelijk gemeld werd, maar in 8 maanden worden geleverd. .Tegenover den jmport van deze 350.000 ton staat geen con traprestatie van export van eenig artikel uit Nederland. Blijkbaar hoopt men in België dat de Neder Iandsche regeering er niette min toe zal overgaan een aantal melkkoeien n£»ar België uit te voeren, al is het ook maar een geringe hoeveelheid omdat er in Bel-t gië een nijpend gebrek heerscht aan melk, zoodat men zelfs kinderen en zieken niet van voldoende melk kan voorzien. Omtrent de overeenkomst met de IJmuider reeders betreffende de levering van steen kool voor de trawlvisscherij tegen een hoe veelheid versche visoh, vernemen wij, dat de IJmuider reeders op de van Belgische zijde gedane aanbieding nog niet zijn inge gaan, omdat hun uit het advies vam het Rijkskolenbureau gebleken was, dat de aan geboden kolen absoluut ongeschikt waren voor de trawlers. De onderhandelingen wor den evenwel voortgezet en men hoopt, dat zij zullen leiden tot de aanbieding van Bel gische zijde van betere kwaliteit kolen. Wat den aanvoer van steenkolen uit Ame rika betreft ,deze hangt geheel af van de beschikbare scheepsruim te; zoo nu en dan komen eenige scheepsladingen Amerikaan- sche kolen binnen. De aanvoer uit Engeland is, zooals wij reeds meldden, in verband met de mijnwer kersstaking op het oogenblik stopgezet. De invoer van Manufacturen. Een IIeu.ter- benen t uit Londen, meldt: In het Engelsche Huis van Afgevaardigden vroeg Stoker, waarom groote hoeveelheden Lan- cashue-manufacturen van export naar Scandi navië, Denemarken en Nederland werden terug gehouden, tot groote ongerief van de Engelsche kooplieden en van hun clientele in de landen. De regeering moest maar onmiddellijk alle be perkingen op den uitvoer van manufacturen naar die landen opheffen. Bridgeman, de vertegenwoordiger van het ministerie van koophandel antwoordde, dat de Engelsche regeering overwoog, in hoeverre het mogelijk zou zijn die beperkingen op .te heffen en aat er stappen gedaan waren om over dit on derwerp de bondgenooten te raadplegen. Koper, koperdraad enz. De Miniaer van. L., N. en H. heeft met ingang: van 1 April inge trokken de beschikkingen houdende verbod van aflevering en vervoer van nieuw rood koperdraad, nieuw bronsdraad en afval daarvan: betreffende het verkrijgen, van vervoerde wij zen voor uit electrisehe geloidinnanetten vrijge maakt koper en kabel: betreffende het vrijmaken van kouer uit ge- leidingsnetten houdende uitzonderingsbepalingen op het verbod van verkoop, aflevering en vervoer van oud roo-d koper, oud brons in alle soorten en oud geel koper: houdende verbal tot vervoer van Nederiand sclie bronzen en nikkelen pasmunt. Met ingang van 1 April wordt, het Riikskan- toor voor koper opgeheven. Het verbod van vervoer en aflevering van oud rood koper iu alle soorten» oud brone in alle soorten, oud ceel kooer in. alle soorten, draaisel, snippers en ander afval van nieuw rood koper, brons en geel koper, benevens van blokken en staven, verkregen door versmelting van alle soorten oud rood koper, alle soorten oud brons» alle soorten oud geel koper of van draaisel, snippers en ander afval van nieuw rood koper, brons en geel koper en tevens de daarbij gestelde maximumprijzen ziin door den minister ingetrokken. Pasmunt. De Minister van L., N. en H heeft goedgevonden, met 1 April in te trek ken (het verbod tot vervoer van Nederland sehe bronzen en nikkelen pasmunt. Ontslag van cririspersoneel. Aan alle amb tenaren van het levensm.idd«lenbedri.if te Zeist is ontslag aangezegd tegen 1 Juli. Ongeveer de helft zal reeds met 1 Juni ontslagen rijn- Alle distributieambtenaren te Steenwiik heb ben bericht ontvangen, met 1 Mei a.8. ontslagen te zullen worden. Na cfien datum zal hun volle salaris nog over twee maanden worden uitbe-; taald. Drankbestrijding. In „Sobriëtas" schriift, pater P, A. Rijken, O, P. een artikel over Plaatselijke keuze, het instituut, dat aan het volk de gelegenheid geeft bii referendum te verklaren, dat het voor opheffing der drink- lokalen is. In katholieke drankbestriiderskringen zal het indruk maken, dat pater Riiken schriift: „Om deze redenen oordeelen wii den tiid voor Plaat selijke Keuze thans rijp genoeg. En dezelfde redenen pleiten ervoor, dat de katholieke drank bestrijders zich ervoor verklaren en er voor ijveren." De schrijver bedoelt dan Plaatselijke keuze te beperken tot de „vergunningen" en het referen dum zich te laten uitspreken over de kwestie, terwijl de beslissing dan blijft aan de overheid. Treinverbindingen met België. De Bel gische „Standaard" meldt: De rechtstreeksche dienst voor reizigers en goederen wordt met ingang van 9 Maart her- A teld tus8chen Brussel {Noord) en de stations Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Roozendaal en Utrecht. ».ti 4_,' oer der rijwielen naar Nederland wordt berekend als volgt: Voor Roozendaal, 1 zitplaats 2 fr. 15; twee zitplaatsen, 3 fr, 15. Voor andere stations 3 fr. 50 en 4 fr. 50. Technische Hoogeschool in Indië. Naar oe „Ingenieur" meldt, is de voorzittel' van het Kon. Instituut voor Hooger Technisch Ouder wijs in Ned. Indië. de heer J. W. Uzerman. met de „Jan Pieterszoon Ooen" naar Indië ver trokken. vóórzien van de meest verstrekkende machtiging van den Raad van Beheer, om ini overleg met dc Indische regeering, de stichting der Indische Technisohe Hoogesohool voor te bereiden en tot stand te brengen. Met hetzelfde stoomschip vertrekt naar Indië prof. ir. J. Klopper, die bestemd is om op te treden ais de eerste reotor-magnifious der I. T. H. De reis en het verblijf in Indië zal vermoe deiijk 6 maanden duren, in welk tiidsverloon. naar men hoont, de voorbereiding volledig zal worden tot stand gebracht. j-ggnsCTWin i.wsswxft'1" iM.'Jwwewwmwni i■aa*rrtf^ Do burgemeester van Beesd vermoord. Dinsdagnacht, omstreeks twee uur, is, naar het „Hbld." meldt, de burgemeester van het Betuwsohe dorpje Beesd, de heer J». W. Hondelink doodgeschoten. Op dat uur hoorde de heer Hondelink, wiens slaapkamer in de burgemeesterswo ning: is gelegen tegenover de raadszaal, eenig gerucht. Hij schoof ^het raam open en moet toen zeker hebben gezien, dat een pl£nk was gelegd over een sloot naast het raadhuis en een ladder geplaatst tegen den muur. Toen de burgemeester het hoofd en een gedeelte van het bovenlichaam naar buiten stak ,om te zien of er onraad was, viel een pistoolschot, De heer Hondelink werd midden in het hart getroffen. Zijn zuster, die met hem samenwoont, snelde oogenblikkelijk ter hulp, maar zij kon niets meer ontdekken van eenigen moor denaar. Den daders is men tot nog toe niet op het spoor. De heer Hondelink .was als burgemeester en als mensoh zeer gezien. Hij is slechts 31 jaar oud geworden. Nederlandsche havens besmet verklaard. Bij het Departement wan Buitenlandsc-Le Zaken is bericht ontvangen, dat de Deensebe regeering alk Nederlandsohe havens besmet heeft verklaard wegens vlektyphus. Vlektyphus. Met goedvinden van het staatstoezicht op de "V olkaarezoudheid ziin thans de maatregelen tegen het voorkomen van vlek typhus, welko in het Zu i d-Limb urgtsclie miin- distrdet sedert eenigen tiid waren genomen, weer ingetrokken. De ziekte is aldaar tot drie gevallen, waarvan één met doodeliiken afloop» beperkt gebleven. In den. sigarenwinkel der Wed. Beij aan 't Haarlemmerplein te Amsterdam hebben inbre kers Dinsdag hun slag geslagen. Behalve voor eenige honderden guldens sigaren en sigaretten ontvreemdden zij een geldtrommel met sieraden geld en papieren van waarde. Een aangehoude ne moest wegens gebrek aan bewijs weder op vrije voeten worden gesteld. Zondagnacht omstreeks half acht is ten huize van een melkslijter in de Kinkerstraat te Amsterdam, terwijl de vrouw even een bood schap deed, en de man alleen thuis, in slaap was gevallen, ingebroken. Door onbekende per sonen werd een bedrag van f 1500, benevens eenige gouden en zilveren voorwerpen uit een linnenkast gestolen. Door openbreking van een kelderdeur heb ben inbrekers zich toegang weten te verschaf fen tot de magazijnen van de firma Guthertz, in damesstoffen, Keizersgracht 179 te Amster dam. De ongenoode gasten ontvreemdden zijden stoffen tot een waarde van f 1100. Door de rijksambtenaren te Westervoort werd een rijtuig uit Didam aangehouden, nu niet met een dubbelen bodem, doch met een dub bele kap, waarin zeer vernuftig verborgen wa ren 33 cloozen Kwatta, elk a 100 stuks. Het nette rijtuigje met paard en smokkelwaar werd in beslag genomen. Te Sleeuwiik bii Gonucliem is-een bende ontdekt van een 20-tal personen, waarbij jon gelieden* van goede huize, die in den laatsten tijd inbraken bij nacht pleesden en riiwielen. geiten, kippen, gereedschappen enz. roofden. Vijf personen dezer bende ziin gisteren gevan kelijk naaT Dordrecht overgebracht en ter be schikking van den officier van Justitie gesteld. Zaterdagavond zijn uit het Huis van Be waring te Leeuwarden, twee gedetineerden ont vlucht- Een van hen is een zeer beruchte ri.iwiel- dief, afkomstig uit Amsterdam. Sinds eenige dagen werd een sleuteltje van do sleutelkast. hangende in de slaapplaats der bewakers, ver mist. In een onbewaakt oogenblik. de gedeti neerden genoten door hun gedrag het volste vertrouwen, hebben zii den sleutel van de deur der binnenplaats uit dat kastje weten te be machtigen. Althans langs dien weg moeten rii hun riikswoning verlaten hebben. Tot- heden geen spoor van de ontsnapten- DE DOOD VAN ADMEREYDA. PARIJS. De weduwe van Almereyda, de directeur van de „Bonnet rouge," die op 14 Aug. 1917 in de gevangenis is overleden, heeft bij de justitie oen aanklacht weigcns moord op haar man tegen een medegevan gene, zekere Bernard, die werkzaam was in de ziekeriafdeeling ingediend. De meenin- gen over den dood van Almereyda loopen uiteen; volgens de gevangemaclokter is hij zijn natuurlijken dood gestorven, de genees- heeren, door den rechter van instructie Drioux met 'een onderzoek belast, conclu deerden tpt zelfmoord; volgens hen zou hVj hij zich met zijn sclioenvetois geworgd heb- bCn DE VOORLOOPIGE VREDE. PARIJS, 11 Maart. (Reuter). Niettegen staande alle anders luidende verklaringen geeft een hooge autoriteit als zijn meening to kennen, dat het verdrag voor een voor- loopigen vrede niet vroeger uan m het mid den van April gesloten 2a' kunnen worden. De censuur cp telegrammen. Men se»int ons uit Washington: De Aereenigde Staten em Engeland hebben eeu overeenkomst «etrof. fen waarbij de dubbele telograrnmen-eeffsun 1 met 13 Maart wordt afgeschaft. De censuup zal van. nu af aan a IK en in het land var afzending geschieden. >^.1 .1—„,1—J - Hooger onderwijs voor alle klassen der bevolking. De senaat der Rijks-universiteit te Leiden heeft eën adres tot de Koningin gericht waarin hij wijst op de noodzakelijk heid van een zoo ruim mogelijke openstel ling van het Hooger Onderwijs voor alle klassen der bevolking. De Senaat betuigt in het adres zijn in stemming met het voorstel der Regeering om op ruimer schaal studiebeurzen beschik baar te stellen voor onvermogende jonge lieden van buitenge wonen aanleg en ver zoekt II. M. voorts ook bij de Staten-Gene- raal aanhangig te maken een voorstel tot wijziging der Hooger Onderwijswet ter af schaffing yan dc collegegelden. De behandel/u^ der li. O.-Wet. Aan de Tweede Kamer is ]een telegram verzonden door de atfdeeldn# Utrecht en Omstreken der St. Lebuinus-Vereeniging van B.-K. Bijzon dere Onderwijzers in het Aartsbisdom Utrodht waarin op ga-oud der overweging, dat pas tweel maanden na het afdeelingsonderzoek der We(j tot verbetering van de Onderwijzerssalari sseu het Voorloopig Verslag daarvan is verschenen en met het oog op den nood in menig onder wijzersgezin, die „onverwijlde" voorziening met den dag meer noodzakelijk maakt, met allen nadruk' wordt aangedrongen op den meesten spoed bij de behandeling van de Wel opdat deze nog voor het Paasch-reces ten eui- do worde gebracht. Actie iu de Textielindustrie, Uit Enschc dó wordt aan „Het Volk" gemeld: Alle vakbonden in de textiel-industrie heb ben de voorstellen der fabrikanten-vereeni- giiig onaannemelijk verklaard. Op de conferentie van Vrijdag an. zal doo: de arbeiders worden voorgesteld invoerin van den 8-urendag, thans 9-urendag, in 193 een garantieloon van 20 en-een loonsver hoogimg van 75 tot 90 pCt. boven de loonei van 1914. Overeenstemming verkregen. Tusscher de N.-V. P. F. van Vlissingen en Co's Ka toenfabrieken te Helmond en de Ned. E.-K Textielarbeidersbond „St. Lambertus" is n* ampele bespreking overeenstemming vprkrt» gen over de arbeidsvoorwaarden van het per scneel van bovengenoemde firma. s» Ingevoerd wordt de 8-urige arbeidsdag me vrijen Zaterdagmiddag (45-urige arbeids week), 6 Vakantiedagen per jaar met behoud var kon. Uitbetaling Christelijke feestdagen, terwij de loonen tot volle tevredenheid der arbei ders en der organisatie in ovefeenstemmiiij wei-den gebracht met den verkorten arbeid» dag en den verhoogdén levens-standaard. Gebouw „St. Bavo". Smedestraat. Rechtskundig Advies half 0 uur. Kan toorbedienden, 8 uur Vrouwenbond, 8 uur. St». Martha-vereeniglng KL Hout weg 13. Betrekkingsbureau ,van 8—9 uur. St, Elis a o e t b s-V ereeniging vaa 12 uur. Bisschoppelijk Museum. Jana- etraat 79, geopend van 105 uur, tegen betaling van 25 cent. BLOEMENDAAL. Café, „Rusthoek," Jbalf 8 Vergadering IJsclub. DE SALARISSEN DER BtK. POLITIE BEAMBTEN. „De R.iL politiebeambte" is opgetogen over de verbetering der politiesaiarissen waaraan de gemeenteraad onlangs zijn goed keuring hechtte. Dat is niet te verwonderen, Moest vroeger elke verbetering afgebeden en afgesmeekt worden dan weer eens voor hei kader, dan weer eens voor het personeel, Onder ons huidige bestuur waait een irissche wind, die, wars van alle kleingeestigheid, met één frisschen ruk ëu aan kader èn aan korps gaf waarop de menschen recht hebben. „De R. K. Politiebeambte." noemt den 19 Februari 1919 een historisclien dag. Na veel lof te hebben gebracht aan den nieuwen Commissaris van Politie, den heer Schuite maker, waarmede het personeel zeer in zijn schik blijkt te zijn, schrijft hét blad verder: „Waren wij gedurende de laatste jaren al aardig vooruit gekrabbeld met onze sa larissen, de sprong welken wij nu gemaakt hebben is zeer groot en zelfs de stoutste® onder ,ons, hadden niet durven verwachten dat dit zoo spoedig bereikt geworden was. Op een eenige maanden geleden gehouden vergadering waar onze R.K. Raadsleden de heeren Mr. Bomans en Klein het woord voer den, laatstgenoemde, voor een grondtoon van f 22 per week met behoud van den duurte- toeslag van f 4 per week plus f 0.50 voor ieder kind beneden de 16 jaar, dus ee® standaardloon van ol.m. f 26 per week, én eerstgenoemde voor een gezinslaon, geba seerd op een dito grondloon, werd met aige- meene stemmen een motie aangenomen, waarin was neergelegd het door die heeren bepleite loon, en deze motie gepubliceerd en. ter kennis gebracht van B. en W- en den Raad van Haarlem. Gedienstige en verdienstelijke superieu ren (die zijn er gelukkig in Haarlem) zorg den wel dat óók onze nieuwe C. v. P. deze gegevens kreeg. Het 'gevolg daarvan was dat onze nieuwe Commissaris van Politie den Raad advi seerde Een minimum weekloon van f 26» voor het proefjaar; f 27 bij vaste aanstelling na één jaar, tot een maximum van 'f 33 (let •n\sl per week). Maar het mooiste van deze regeling is, dat het maximum wordt bereikt in 10 (tien) jaar tijds ongeacht welken rang men. ook bekleedt, dus ieder politieman. Wij zijn er nog niet 1 Bovendien: f 1 per week voor het Politiediploma met aanteeke- ningen zonder deze f 0.50 per week. En dit alles was zoo uitstekend gemotï- tiv-eerd, zoo goed geargumenteerd door on zen Comm. van Politie ingeleverd, dat het door den Raad zonder tegenstemmen ia aan genomen." Een welgemeend dankwoord daarvoor aan hem op deze plaats. Ook de Raadsleden, welke zich zoo bij zonder voor het Politiekorps beijverd heb ben, een hartelijk dankwoord. Vergeten wij niet in het bijzonder te ver melden den A. R. heer de Braai, meer in bijzonder het R. K. Raadslid Jonckbloedt, die een pleidooi hield voor het behoud van den kindertoeslag en natuurlijk onze Eere- Voorzitter, den Wethouder Mr. Romans, die het geopperde van den heer Jonckbloedt in een motie belichaamde. Het deed ons genoegen het aloude idee van Mr. Bruch, den erkenden Politievriend, n.l. het instellen van een Commissie van ad vies inzake de politie, nog eens te hooren. Bedenken wij dat tijdens het regentschap van den heer Nolthenius, den hoofdinspec teur, als waarn. C. v. P. nog 8 agenten van politie wegens een zeer gering verzuim ziju ontslagen en dat liét hoofd der recher che v. d. Beek een soortgelijke commissie wél werd ingesteld, dan kunt u zeker onze V1'eugde over dit idee wel verklaren. Wij twijfelen er niet aan oJTonze heer Commis saris van politie zal ook hierin aanleiding vinden, om te adviseeren tót hef instellen van zoo'n Commissie, om te voorkomen dat wordt gemeten met ongelijke maten. Verder werd nog bepleit herziening van de diensturen, wat ook door den voorzitter van den gemeenteraad (den waarn. Burge meester) zeer gewenscht geacht werd. Dit zal ook, gezien de adviezen en de samenwerking tusschen de autoriteiten en vereenigingeu, zeer spoedig in een voor ons gunstigen zin worden opgelost. UIT HET POLITIERAPPORT. De distributie-politie blijft nog altoos ac tief, ze zit zelfs op Ovei-voen. Daar hield iemand zich bezig met het frauduleus ver voeren van aardappelen. Hij keek raar op z'n neus toen de Haarlemsche distributie- politie hem verbaliseerde en de piepers ui- beslag nam. Met de rijwieldiefstallen wordt 't wat dun ner den laatsten tijd; reeds dagen achtereen lezen we: „er is gisteren óén rijwiel ge stolen." Ook vandaag kregen we een dito opgaaf. Misschien heeft het feit, dat er te genwoordig nogal wat rijwieldieven worden opgespoord, hieraan ook „schuld". Te Half weg zijn er gisteren weer twee gepakt; het zijn F. R. en B. H., resp. 17 en' 18 jaar oud dat is tegenwoordig zoowat de leef tijd beiden wonende te Haarlem, waar zé een zwijntje hadden gejaagd. Ze zijn ter beschikking van de justitie 'gesteld. Ten slotte hebben Amsterdamsche recher cheurs hun Haarlemsche collega's een dienst bewezen met het in de Amstelstad aanhou den van twee personen, die in het bezit waren van een stel zilveren kandelabres, °P 28, Febr. j.l. gestolen ten nadeele van een Haarlemsclie winkelier. Eerst za«en we n viertal inwoners van Zandvoort terecht staan, die op verboden er on a hadden freloopen en bovendien bii die a-clesren- lieid in 't bezit waren van zaa-en, biilen. e.d„ waaruit Meek, dat ze noa iets anders van plan waren. Ze hoorden allen f 15 of 15 d. teaen zich eiseken. Een hunner zeide. dat hii aéén hout xiezaaad had- Of dat noa scheelde in de boete, vroea hii. Na eenige zaakjes over het, loonen on ver boden «rond werd teaen eeu bakker, die in ziin deea z.g. bak- en braadvet had verwerkt, 30 of 30 d. aeëisekt. Vervolgens «tonden eeniae 1 omp-enkoonlie- den van de Bakcnesseraraeht terecht. Zii moee ten zich verantwoorden wea-ens handelinaen in strijd met de hinderwet. Zii hadden n.l. verza melplaatsen van lompen» beeneri en veilen ge houden, zonder hiervoor vere'iinnine to hebben. Een hunner had wel vergunnina aan de ge meente gevraagd, doch met het oog od heer- schende besmebteliike ziekten was dit gewei gerd. Inmiddels heeft hii tóch vergunning ge kregen van den Raad van State, die er dus andera over daefit. d»au de aumeonto. HÜ hoorde 40 of 40 dagen teaen zich eïschem de andere 1 80 of 80 dagen. Het laatete zaakje was wel het belangwek kendste. De heer C. N.. bedrijfsleider van de Coöp. Melk centrale in de Pieterkiesetraat. moest - terechtstaan wegens het in voorraad hebben van ondeugdelijke karnemelk. Vóórdat het getuigenverhoor begon, vroeg de verdediger. Mr. Bruch. even het woord en vertelde, dat die melk het eigendom was van. de gemeente. Alle melk wordt geleverd door de regeering aan de gemeente en deze distribueert ze weer ou 4 5 centrale punten ih de stad. De melk is trouwens ge adresseerd aan de gemeente Haarlem. De man, <Üie bekeurd ia aldus vervolgde Mr- Bruch had niets over die melk te zeggen» want een gemeente-ambtenaar verdeelt ze onder de Slijter». Geen seconde i« de melk het eigendom van een ander. Al het personeel der centrales is eigenlijk in dienst der gemeente. Als getuige wordt eerst gehoord Dr. Borst Pauwels, die do melk onderzooht en tot de con clusie kwam. dat ze niet eens voor veevoeder geschikt was! De heer Kluit, chef der afdeeling melk van het levensmiddeleubureau. verklaart, dat Mr. Bruch's betoog volkomen juist is. Alle melk iï van de gemeente. De kantonrechter zag toen verder van het getuigenverhoor af: er stonden nog ongeveer 6 getuigen te wachten. De ambtenaar van het U. M. zelde in zijn requisitoir, dat in deze zaak natuurlijk vrij spraak moest volgen, hetgeen sur. dan ook bii deze deed- W el wilde apa'. er even od wiizen» dait hii het niet oirbaar achtte, dat z.i. toch getracht was, de melk te verkoouen «n er door Dr. Borst Pauwele vermoedelijk te laat is ingegrepen. Mr. Bruoh kwam met het oog au den goeden naam der melkcentrale teaen de eerste bewering op. Reeds e morgen» vroeg om 7 uur was het kantoor van Dt. Borst Pauwels opgebeld met h«t verzoek, de melk. die nog arriveer ren moest, te komen rien. Eerst te half elf ie dit echter geschied. Al dien tijd heeft de melk a'aar dus gestaan, maar niet ten. verkoon! Verder doelds de heer Kludt nog mede. dat hij" direct wordt gewaarschuwd als de melk niet goed de» ook door de centrale, waarvan bier sprake is. Zoo eindigde dit belangrijk® zaakje, waarbü eigenlijk de gemeente ili beklat ar d e had moeten staan1 Eerstdaags zien we den heer Joh. de Breuk, waarnemend burgemeester, voor den kanton rechter vorsahiinen Burger 1. Stand. Ondertrouwd; 12 Maart. J. J. van Leersum en N. IJ ven; B. J. vaa Dijk en A. M, van Kampen: W. A. van Ze® nen en T, Tinlceleuberg; E. K. F ei bh en O. M. Wijkhuizen. Getrouwd: 12 Maart: »T. A. Kousen en O. M, Vorzeiiberg; P. van Poelje en S. Koijzer: P. W. van Goor en O. G. Assendelft; .1. H. Tie» leman en M. v. d. Oostorkainp. Geboren. 11 Maart: z. van A. Maerten—v, Berloo; d. van O. M. B. Kap tij u—Berg; z. va® M. E. B. v. d. Bergh—Vessoling; 12 Maarti d. van T. BosmanBartel». Overleden: 9 Maart: J. Wieddjk, 85 j., Tul- penstraat; 10 Maart. J. WinkelSpaans, 79 j< Assendel verstraat; 11 Maart: W.» 7 mnd., i van C. Spoelder, N. Gracht; M. GroenevelA»* Kloes, 80 j.., Jdnsstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 8