MEIIWE HURL COURANT BUITENLAND. VAN OVERAL De Ondergang van een Wereldmacht WAT« DE PERS ZEGT STATEN-GENERAAL De gebeurtenissen van den dag. FEUILLETON Donderdag 13 Maart - Tweede Blad In ons overzicht van gisteren gaven wij te kennen, dat het sluiten van den voorloop igen vrede tegen eind April kan worden verwaeibx. Sommigen schijnt dit niet vroeg genoeg te zijn, waarom berichten wordên verspreid, dat het voorloopig vredesverdrag reeds in het einde deztT iuaand geteekend kan worden. Uit Parijs werd daartegenover gisteren als de meening van „een hooge autoriteit'' geseind, dat het verdrag „niet vroeger" dan in het midden tan April zal kunnen gesloten wor den. Laten wij niet voorbarig zijn en hopen, dat do lieve Meimaand den officieelen vrede brengt (Het is misschien goed er aam te her inneren, dat wij nog altijd in het tijdperk van den wapenstilstand leven.) De vijf of zes weken, die daa nu nog resten, lijken bij lange na niet te ruim, om nog alle ongeregelde zaken in orde te brengen. Daar is vooreerst do grensregeling in Oost-Duitsch- land met de Poolsche kwestie; dan de veel ingewikkelder grensregeling in het Westen met E lzas- Lotharing en en de Bij us treek. Hier staan allerlei tegenstrijdige belangen tegen over elkander. Dan komt de vraag, die nu reeds aan de orde is, hoe Duitschland zijn schuld zal be talen. Een eigenaardige moeilijkheid heeft zich de laatste dagen opgeworpen. Men heen, 51.1. ingezien, dat het oorspronkelijk wraak plan, om de Duitschers op de wereldmarkt te boycotten en iederen aanvoer van grondstof, fen to beletten, niet houdbaar is. Wanneer het volk niet werken kan, kan het ook niet betalen. Maar, wanneer Duitschlaad wel grondstof fen krijgt, dan bestaat de kans aldus liet men zich in Fraasohe kringen uit, dat het weer spoedig en te gemakkelijk zal kunnen concurreeren. Het „Journal des Débats" zegt nu, dat de geallieerden op dit punt tot overeenstemming zijn gekomen, waarbij rekening is gehouden met de verschillende belangen die op het spel staan. De aangenomen beginselen zijn volgens het blad de volgende: Duitsohland zal betalen met zijn liquide ao tiva in den vorm van. wissels op het buiten land, met zijn goud-reserve en eindelijk met den uitvoer van zekere producten naar dt neutrale en geallieerde landen. Deae laatst» manier van betalen doet de vraag rijzen van een gedeeltelijke opheffing der blokkade. Een andere vraag is de ontwapening van Duitsohland. De „Daily Chronicle" verneemt uit Parijs, dat het ontwerp inzake de militaire vooi- waarden, aan Duitschland op te leggen, be paalt, dat Duitschland twee maanden tijd zaï krijgen om de voorwaarden te aanvaarden. Het aantal officieren van het Duitsehe leger zal worden beperkt tot 4500. Het aantal ooi kngssdbepen zal worden beperkt tot 6 pantser schepen, 5 kruisers, 12 destroyers van 800 ton en SS -van kleiner afmeting. Een kleine vloot zal Duitschland dus aog mogen behouden. Het leger zal, zooals wij gisteren reeds meldden, tot 100.000 man wor den teruggebracht. Over al deze punten kunnen liet de geallieerden gemakkelijk eens worden. Belangrijker echter dan deze getal len zijn de gevolgen, welke uit het plotseling verdwijnen van het Duitsdhe militarisme voortvloeien. Het is, alsof de wereld zich de laatste dagen opeens bewust wordt, dat uit do ontwapening van Duitschland consequent International e ontwapening moet voortvloeien. Keuter seinde gisteren, dat de besluiten van den oppersten oorlogsraad om het Duitsehe leger tot 100.000 man te reduce eren, op vrij- willigen grondslag zoowel in als bulten con ferentiekringen worden beschouwd als de grootste slag ooit aan de conscriptie (loting) toegebracht. Dit is de zienswijze van alle ge delegeerden ter conferentie. De gisteren ge vallen beslissingen werden met algemeen© stemmen genomen voor zoover het de gede legeerden betreft. De oppositie kwam van (hun militaire raadgevers, behalve de Brit- sche. Natuurlijk, de militaire blijven voor eigen paroohie preken. Opvallend ia, dat de En- §elsehe militaire adviseurs daarop een uitzon- ering maakten. En toch ia dit niet te ver wonderen. In Engeland Is het militarisme altijd even weinig bemind geweest als bij ons. Het blijkt verder, dat het voornamelijk Lloyd George is geweest, die het voorstel van. de ontwapening van Duitsohland Iheeft geredi geerd en doorgedreven om, over Duitschland neen, tot «en internationale afschaffing den legers te komen. In Engeland begint men dit in te zien en schijnt het denkbeeld een gunstig onthaal te zullen ontvangen. Dinsdagmiddag had nl. te Londen de eerste vergadering plaats van de conferentie van volkerebbend-vereenilgingen. 10 Staten waren vertegenwoordigd. Daar hadden interessante besprekingen plaats over de volkerenbcoda- idee. De voorzitter, Lord Shaw, huldigde daar Lloyd George's ingrijpend voorstel om het Duitsehe leger tot 100.000 man terug te brengen. Onder toejuichingen van zijn gehoor zeidc deze spreker: De kwestie der ontwapening is verreweg de meest practisoh© van alle resul taten, zoowel nit internationaal als uit sociaal oogpunt. Die landen, die meer dan vier jaar lang in den strijd zjjn gewikkeld, moeten, ten zij de beschaving moet verdwijnen, verlost worden van den druk der uitgaven voor legd en vloot, anders zullen de volkeren in staat zijn de beschaving vaarwel te zeggen en zal de maatschappij hierdoor worden ontwricht. Ziedaar één lichtpunt in dezen donkeren tijd: do mogelijkheid van sterke vermindering der militaire uitgaven. Met instemming lazen wij ook, dat op de vergadering critiek werd uitgeoefend op den voorgestelden uitvoerenden raad van den Volkerenbond. Er werd op gewezen, dat niet als eisch moest worden gesteld het nemen van besluiten bij eenparigheid van stemmen, een meening, vroeger ook in dit blad vei- öedigd. De bekende Grieksoh© vrijheidsheld, Venizelos, legde er den nadruk op, dat men niet moest trachten den Volkerenbond aan stonds tot een volmaakt instituut te maken. Men moest beginnen met te aanvaarden, wat men krijgen kon en dan langzamerhand een beter samenstel vormen. Precies wat vroeger in dit blad werd be toogd: laat men van den Volkerenbond het beste maken, wat er voorloopig van te ma ken is en hem niet aan onvervulbare idealen opofferen. Nog meer lchtpunten heeft de dag van gisteren gebracht, nl. een toenemend besef in de beschaafde wereld, dat men Duitschland zoo spoedig mogelijk van voedsel moet voorzien, om het bolsjewisme niet naar het westen te doen overslaan. Een Engelseh blad verneemt, dat voorna melijk de Noordwestelijke Staten van Ame rika Europa van voedsel zullen voorzien. De benoodigde hoeveelheid wordt op 300.000 ton per maand g-esohat. Het is voornamelijk onder Engelseh-Amcri- kaansehen invloed, dat Duitschland weldra zijn aandeed in. dit voedsel zal krijgen. En het is een wel begrepen eigenbelang, dat deze machthebbers daartoe drijft. Zulks kwam teekenend uit in een rede. die de Amerikaan- sehe secretaris van Staat, Kobert Lansing, dezer dagen te Parijs op een receptie van de Amerikaansche vredesdelegatie hield. Lan sing hield eerst een lofrede op de eenwen oude vriendschap tusschen Frankrijk en Amerika (zulke aan het adres van de Ameri kaansche repubfikeinsche partij, die op het oogenblik druk bezig is om stemming te ma ken tegen Wilson en den Volkerenbond ou der voorwendsel, dat de president zich een concept-voikerenbondplan door Clemenoeau in den zak heeft laten stoppen. Daarna gal Lansing een zeer juiste teekening van de stemming der wereld tegenover Duitschland. Het medelijden dat men zou kunnen gevoe len voor de onsekuldigeu onder de Duitschers verdween welhaast wanneer men zajar hoe Frankrijk en andere landen van de binnen vallende legere te lijden hadden gehad. Hij, Lansing, had de verwoesting met eigen oogen aanschouwd, hij was in de loopgraven ge weest bij Verdun, aan de Marne, aan de Somme. En hij verklaarde dat de'wereld een onbetaalbare schuld van dankbaarheid had aan de troepen, die jaar in, jaar uit hadden volgehouden. Nn het groote conflict was geëindigd, moes ten nienwe vraagstukken worden opgelost, nieuwe gevaren bestreden. Over de ruïnes van het eenmaal groote rijk lekten vlammen naar het Westen. Gevoelens van baat en wraak mochten geen beletsel vormen om het vuur te stuiten, dat weldra de Duitsehe grenzen zon bereiken en andere landen be- dreigen. De voorwaarden, welke de sociale rust voedsel gaven, moesten worden veran derd en er moest naar worden gestreefd om in Duiieciklamd de orde te herstellen door vrede en voedsel. Om Duitschand in staat te stellen weerstand te bieden aan de anarchie en aan het despotism© van de roode terreur, moest het levensmiddelen kunnen koopeu en verdienen. De industrieels voorwaarden moesten worden hersteld bij het vredewet- drag, niet uit medelijden met het Duitsehe volk, maar omdat de overwinnaars er het meest van zouden hebben te lijden, indien het niet gebeurde. Men bon zooveel schadeloos stelling eisohen als men wilde, maar tenzij het Duitsehe volk de grondstoffen voor zijn industrie kreeg, en in de oommercieelo gele genheid werd gesteld om de producten van. zijn arbeid op buitenlandsohe markten te ver- koopen, kon Duitschland nooit, zelfs niet ge deeltelijk, betalen voor al het kwaad dat bet bad verricht. Wanneer de tegenwoordige staat van wanorde voortduurde, zou er geen verantwoordelijke Duitsdhe regeering meer rijn om vrede mee te sluiten, en sterk genoeg om de bepalingen van het vredesverdrag nit te voeren. Ei- mocht geen tijd verloren gaan, wanneer de wereld moest worden gered van de anar chie zóoals rij van de autocratie was gered. Er moest onverwijld vrede worden gegoten, en schepen met levensmiddelen moesten de Duit- sche havens binnenloopen. De wereldkrisi», j diende te worden tegemoet getreden zonder dat het gezonde oor-deel mocht worden ver troebeld door gevoelens van wraak. Jammer, dat dit gezonde inricht niet eerdat is gekomen 1 Thans ziet men dt anarchie in Duiischland voor de tweede maal de rust in Europa be dreigen. Wamt al heeft er het nu allen sohün van. dat de Duitsehe Regeer in g op het ooaeniblik den toestand' meester is. noch die toestand «elf. noch do regeerink wekken veel vertrouwen, dat rust en orde nu voor goed hersteld riin. Volgens hot blad die ijveuzzeituner". ik de BerUjnsche voorstad Liahtenberav hst brand punt van hefc_ Spartaciatisch verzet, sdster-eu- voofbaido'ag biiua zonder gevecht bezet. De troepenmacht, dlie de stad omsingelde, was bui tengewoon steak. De stad werd volkomen vol gens bet vastgestelde plan bezet, zonder dat een sahot viel. Bii het krankrinniaeageatioht Heriberger vond men twee mitnaiUeniB en wagens met munitie (handgranaten), die de gevluchte Spartaoisten in den steek hadden gelaten. De gevangenen werden onder bedekking naar het politic-presidium te Berliin «ebraoht. Verschillende andere berichten spreken nog van het uitzuiveren van Snartacistieche broei nesten. Het ie er de laatste dagen ..hard tegen hard" toegegaan. Al wie. met wapens werd aangetrof fen, werd op staandea voet doodgeschotenZulk een tnverbiddriiik uitvoeren van de order van Noeke. kan slechts worden toegejuicht. Maar er schijnen van den kant der xeceeringettoepen ook daden bedreven riin. die niet door den beugel kunnen en die mogeliifc opnieuw verzet zullen uitlokken. Dinsdag was het tractementedag voor de leden van de m atrozenditvigi© en van de soldaten wacht. Hun betaalkanoor was de Franxösische strasse. De ingang daarvan ie op de binnen plaats van het huis. De regeer!nggtroepen had den erop gerekend, dat nog vele leden van ge noemde organisatie, die officieel nog niet af- lfiie«ahaft is. hun geld zouden komen innen. In stilte was het gebouw van alle kanten omsin geld. Reeds 's morgens biitiida begon de toe loop van matrozen. Men liet de niets vermoe dende traetementsheffers het huis binnen gaan en nam hen vervolgens op de binnenplaats ge vangen. Die daar kwamen, waren waareohiinliik niet leden, die tegen de regeeoringstroepen vooh ten en slechts ©en gedeelte ervan droeg dan ook neg wapens. De meesten sehikten zich kalm in hun gevan genneming. maar verscheid enen verzetten zich er tegen. Die werden dan blijkbaar zonder nor- don doodgeschoten, want het officieels bericht meldt dat 24 van de 250 gevangenen standirech- terlijk gefusilleerd moesten worden. Hoe het daar toegegaan is, kan men ook opmaken uit de mededeeling in dit bericht, dat de manschappen van de regseiingstroepen zioh heel mooilrik door hun aanvoerders van niter*attaxuren Heten af houden. Zulke dingen zijn natuurlijk weinig geschikt om een kalmen geest te verwekken 1 Het tweede Spartaeusoprier schiint inmiddels verloop en; moge het 't laatste rijn geweest. KORTE BUITENLANDSOHE BERICHTEN Wilson. George Leygnes, minister van marine, en Andró Tardieu, hooge commissaris voor de Fransch-Amerikaanache aangelegen heden zoudenFariis gisterenavond verlaten om zich naar Brest te begeven teneinde president Wilson aldaar vandaag te ontvangen. Orlando, de Italiaansch© premier is Dinsdag, ochtend te Parijs aangekomen. Brussel als zetel van den Volkerenbond- De Belgische minister-president Delacroix heeft Zaterdag bii die ontvangst van een gezelsohan Amerikaansohe journalisten gevraagd, dat de journalisten in hun land een beweging zouden op touw zetten ten doel hebbende dat Brussel werd gekozen al® zetel van den Volkerenbond. Een gouden penhouder voor Clemenceau. Een tiental jonge meisjes, leerlingen van een lyceum te Pariis. heeft aan Clemenoeau een gouden penhouder aangeboden en als eeniige gunst gevraagd, dat ceze penhouder zou ge bruikt worden voor het toeken van het vredes verdrag. Clemenceau antwoordde hierop met een toespraak, waarin hii vertelde» dat hij in zijn tijd een heel slechte leerling was geweest, wat hü weet aan het oude opvoedingssysteem. Als echte Fransohman nam hij do gelegenheid te baat om complbneaties te geven aan de tegenwoordige vrouwenemancipatie. Na ©ven gezwegen te hebben, besloot Clemen- oeau: Ik heb kinderen en kleinkinderen: iullie wordt dus toegesproken door eau grootvader. die zeer getroffen is door jullie Idee. Zeker, ik zal het vredesverdrag met jullie penhouder tee- kenen. En ik zal alles. hoor. alles doen opdat dit verdrag rechtvaardig en duurzaam zal riin» en dat jullie, kinderen, niet den anarst «n het leed zult hebben te verduren, die helaas het droevig deel zijn geweest van jullie moeders. Olemencean kuobte even om ziin ontroering to verbergen en daarop kuste hii de meisjes. Gouverneur voor Elzas Lotharingen. De bladen melden, dat Jonnart na langdurige be sprekingen met Clemenceau diens voorstel heeft aanvaard om af te tredan als gouverneur, generaal van Algiert. ten «inde de leiding van het algemeen bestuur over Ekas-Lotharingen op rich te nemen. De Duitsehe oorlogsschepen. Sedert den terugkeer van Lloyd George is de Britsehe dele gatie van meening veranderd omtrent het voor stel tot hot doen zinken der uitgeleverde Duit sehe oorlogsschepen. Zii zou namelijk bereid riin aan Frankrijk. België en Italië toe te staan er enkele van to behouden, ofschoon Engeland riin eigen aandeel zou laten zinken. Engeland zou aldus Amerika ontheffen van de noodzakelijk heid om hot voorgestelde vlootprotwam uit te jVoeren, dat berugt oid het beginsel, dat. geen natia zulk een overmachtige vloot mag bezitten, dat zii daardoor do ander© leden van den vol kenbond ter zee zou kunnen overheerschen. De Amerikanen keuren hot afstaan van een beperkt, aantal schepen aan Frankrijk en Italië goed. daar hun vloten geen noemenswaardige wijzi ging zouden brengen in het evenwicht, onder de zeemogendheden, behalve tegenover Duitsch land en Oostenrijk. De staking in het Ruhnrebied geëindigd. De arbeiders van de mijnen .«Dentscher Kaiser", „Neumühl" en ..Oourl" riin hedenochtend weder voltallig aan den arbeid gegaan, zoodat de sta king in het Ruhrgebied voorlotpig als geëin digd kan worden beschouwd. TROELSTRA'S AVONTUUR. Tn een lezenswaardige nabetrachting daar over, stelt het „Vad" zich de vraag, of, na het mislukken van dit avontuur, niets meer van dien aard van de zijde der 8. D. A. P. valt te vreezen. Het blad antwoordt, dat dit aller minst het geval is. mA1h het woord, wat de 8. D. A P. als partij nog maar steeds niet heeft gespro ken, nl. dat zij voorgoed van alle geweld afziet, maar niet komt is dit, omdat zij, zoodra door omstandigheden, welke dan ook, de kans voor den heer Wijnkoop weer gunstig zal lijken, precies weer hetzelfde zal doen en moeten doen. wat zij in No vember deed. Zeker, daar komt Wj, dat -als de heer Wijnkoop een Troeletra was, d.w.z. een firstolass maai, velen in de S. D. A. P., die wij nu maar als de fractie. Sanne» zullen betitelen, veel lierver zijn vaan zouden volgen dan die van den Lei der, maar de vrees voor het succes van Wijnkoop, is het hoofdmotief. Een vree*, die in den grond een vrees is voor de ar beiders, die met bet minste inricht be giftigd zijn; maar zoo gaat bet, als men den moed mist om aan den arbeider te zeggen: Gij dwaalt. Dien moed ibetbben de hoeren Oudogeoet en Troelstra reeds gemist bij do spoorwegstaking van 1903, die zij onberedeneerd vocaid-en. maar dio zij moesten steunen vanwege bet „prole tarisch sentiment". En 15 jaar van na denken beibben de beer Oudegeest c.s. nog niet verder gebracht dan tot bet stand punt, dat zij wel alle moeite moeten doen om hun arbeiders van dolzinnigheid af te houden, maar dat, als dit niet gelukt, zij hen in hunne dolzinnigheden moeten steu nen. Zoo is er van twee kanten gevaai, dat in den grond maar één is, en dat ie de vrees voor Wijnkoop, die de politieke partij, do 8. D. A. P. tegen haar zin, tot anarchistisch avontuur noodzaakt, en da© Ihaar bijwagen, het N. V. V. dwingt de teugels, die de leiders der vakorganisatie in handen hebben te vieren. En hoe groot gevaar in hot laatste ligt, zien wij in Engeland, waar de staak-maar-raak beweging telkens minder door de leider, der vakorganisatie bedwongen kan wov den." EEKSTE KAMER Vergadering van 12 Maart. Algemeen* beachouwiiufwi. Ook Prof. VAN EMBDEN (V.-D.), het pas- gekozen Eerste-Kamerlid, juichte de houding toe der Regeering in de Novemberdagen en hoopte, dat zij baar tegelijk tactvolle ea krachü- fe houding zal handhaven. Hij laakte het in de D. A P., dat deze zich nog steeds op het standpunt stelt van overheeisching der meerder heid door een minderheid. Terecht zag de lieer Van Embden daarin een gevaar voor de ontwik keling der gezonde democratie. In dit verband hield hij een pleidooi voor de toenadering tus schen de democraten van Rechts en Links. Ook de belastingplannen der Regeering werden door den heer Van Embden besproken Hij meende, dat de directe belastingen nog wel wat meer konden opgevoerd worden dan de Minister van Financiën dacht. Van uitbreiding Ier accijnzen wilde hij niets weten en de fis cale tariefsherziening vertrouwde hij niet. Nadat de heer FRANSSEN (A.-R.) op spoe dige regeling der eedskwestie had aangedron gen, was het woord aan DR. KUYPER (A.-R.) De groote oude man hield een vrij lang be toog, dat hij, als naar gewoonte, in meester lijken vorm wist te kleed en en dat voor een ruim 80-jarigen, buitengewoon helder van formulee ring en frisch van voordracht was. Spr. bracht aan het Ministerie hulde voor zijn hou ding inzake de Belgische kwestie, verheugde zich over de houding van het Zuiden des lands en verklaarde zich pijnlijk getroffen door de on dankbaarheid van België. Ten aanzien van de Scheldekwestie, in verband met het tractaat van 1839, wilde hij afwachten welke de houding zal zijn van Parijs. Wat den Volkerenbond aangaat, spreker achtte dien naam onjuist voor een verhond van enkele staatslieden, gesloten om op de beste wij ze uit den oorlog te komen, voor een caricatuur van 't ideaal, waarmede we hebben gedweept Daarom beval hij aan, dat wij voor ons een voudig zullen voortgaan op den weg, welken we sinds de Eerste Vredesconferentie nebben inge slagen en ons vooralsnog niet zullen inlaten met hetgeen te Parijs gebeurt; zulks te meer, daar men ons daar met wat al te veel nonchalance behandelt en wij ons als koloniale en neutrale mogendheid niet op bevel van anderen tot een oorlog kunnen laten brengen. In dit verband betoogde spr., dat het wen- schelijk zou zijn ons voorloopig nog zoo krach tig mogelijk te wapenen, vooral met het oog op onze koloniën. Inzake het arbeidsvraagstuk waaiscuuwde de heer Kuyper tegen internationale regelingen en verklaarde hij het noodzakelijk, dat het maat schappelijk niveau der arbeiders zal worden op gevoerd door onderwijs, meer loon en korter arbeidstijd. De financieele rede van den heer van Nierop had ditmaal niet veel om het lijf. Spreker drong aan op bezuiniging, vooral op Oorlog en Marine en ook hij achtte de grens der directe belastingen vrijwel bereikt. Van een heffing in eens wilde hij even weinig hooren als voorheen. iWtEDE Kamer Vergadering van Woensdag 12 Maart, ge opend 1 uur. Deze Kamerzitting moet om haar korten duur, als vrijwel mislukt beschouwd worden. Veel werd er niet in verhandeld. Een drietal amendementen op het voorstel TROELSTRA c. s. tot instelling eener commissie voor buiten- landsche aangelegenheden kregen hun beslag. 1. dat van den heer VAN DOORN, om de commissie te verplichten op bepaalde tijden mededeelingen te doen aan de Kamer; 2. dat van den heer BEUMER, om de mo gelijkheid van het opleggen van geheimhouding aan de commissie te doen vervallén 3. dat van den heer VISSER VAN IJZEN- DOORN, om alle leden der Kamer het rech te geven de bijeenkomsten van commissie ei Regeering bij te wonen. Alle 3 de amendementen werden verworpen. Dat van den heer Beumer met 45 tegen 22 stemmendat van den heer van Doorn met 56 tegen 11 stemmen, dat van den heer Visser van IJzendoorn met 49 tegen 13 stemmen. tiet voorstel zelf werd daarop aangenomen met 56 tegen 8 stemmen; die van de heeren Visser, van IJzendoorn, Niemeijer, Beumer, Kolthek, Kruyt, Wijnkoop, van Vuuien en van der Voort van Zijp. Afzonderlijke vermelding verdient nog dat Dr. NOLENS (R.-K.) zijn ergernis er over uit sprak, dat in de Eerste Kamer aan de Tweede Kamer verweten is, dat hier te veel gesproken wordt. Hij bescliouwe dit als een persoonlijk feit. De besprekingen, diè hier in de Kamer gevoerd worden, zijn noodzakelijk voor de con trole, die door de Kamer op de Regeering moet worden uitgeoefend. Wij hebben hier tot nu toe nieta gedaan dan wat dringend noodig was. Spr. hoopt, dat de Kamer ook verder bij be langrijke wetsontwerpen de praatjes zal logen straffen die omtrent haar werkwijze in omloop komen. De Ministers moesten in de Eerste Kamer aanwezig zijn in verband met de Algemeene Beschouwingen der Staatsbegrooting. Daarom werd de vergadering verdaagd tot Dinsdag a.s. 1 uur. Inbraak in een sanatorium. Het dag- senator »um der Vereenigin# tot bestrijding der Tuberculose te Deventer, dat, na twe* jaar gesloten te zijn geweest dezer dagen zot worden heropend, heeft ©en bezoek van in brekers gehad. Dez© bobben zóó huisgobou. 64 roman uit het poolsch. En ik meen; dat het beter zou zijn, op de ijdelheid van deze lieden te specu- leeren; uit deze bron kunt gij haar believen scheppen, zonder ze ooit uit te putten. Ik geloofde, dat de patriciërstrots voor altijd in mij uitgedoofd was, antwoordde Marcus mistroostig, en toch wordt juist thans dat spook van vroegere dagen in mij wakker; ik vind mijn verbintenis met Fabius afschuwelijk. Ik benijd Publius om zijn karakter. Dat spook komt dan waarschijnlijk u slechts plagen, als geldgebrek u bedreigt, merkte Tuliia met een ironisch lachje op. En als gij u hierin zoudt vergissen? vroeg Marcus boos. - Dan zou mijn vergissing een aange name verrassing zijn. Gij weet, dat ik steeds van u -gehouden heb. Zij greep zijn beide handen zij zaten nevens elkander op dezelfde sofa en •Prak yerder.; In uwe plaats zou ik voor den onbe kenden morgen niet bang zijn. Voor een goeden raad, die mij.uit de klem helpt en dien ik juist bij u hooptei te vinden, zal ik u van ganscher harte dank baar zijn. Uw lot ligt in uw eigen hand. Be treed een weg, die sleohts weinig schreden van u af ligt en gij hebt niets meer noodig om u gold. te verschaffen. Ik zie dien weg niet. Binnen eenige weken legt gij het prae- toraat neder en hebt gij recht op het be stuur van een wingewest. De Senaat zal geen weigerend antwoord geven, vooral wanneer gij den imperator Lucius Verus en Publius voor u hebt. In zoo'n wingewest kunt gij een heel vermogen terugwinnen binnen wei nige jaren. In het begin van dit jaar zullen slechts twee pro-praeturen te bezetten zijn, die in het land der parthen en die in noordelijk Germanië, en in beide landstreken staan de barbaren weder op. En gij, een Quinctiliër, vreest voor gevaren? vroeg Tullia, de hand van den praetor loslatende. Ik vrees voor de vermoeienissen die ik niet gewoon ben, antwoordde Marcus. De bestuurder van onrustige wingewesten moet waakzaam zijn als een hond. Ook stuiten mü al die fraaiigheden in ©ea openbaar ambt tegen de borst; die audiënties, twistgedin gen en vonnissen i® zak on, die mij niets aangaan, ja ook de gewelddadigheden, zon der welke het bestuur eener afgelegen pro vincie niet mogelijk is- Dan blijft "u slechts de dienst bij Fa bius over, bemerkte iullia en stond op. van de sofa. Tuliia.... vleide Marcus. Mijn bittere woorden herroep ik niot, sprak Tuliia trots. iWie niet bevelen wil, of het niet kan, moet dienen. Gij vergist u, wanneer gij meent dat do jonge Livia zich door u zal laten leiden en uitplunderen. De dochter van zulk een roofzuchtigen vader kan onmogelijk een duif zijn. Ik heb haar maar een paar malen gezien en gehoord, doch dit was genoeg om te weten wat u wacht. Livia berit haar vaders beslistheid! en sluwheid, wat g« spoedig zult ervaren. Hij wut mij doen schrikken. Ik waarschuw u. Niet zulken troost heb ik in mijn ver twijfeling van u verwacht, sprak Marcus toonloos. Omdat ik het goed met u meen, heb ik den plicht u de waarheid te zeggen. Baad mij iets beters aan. Ik ken geen anderen raad: ga naar de wingewesten. Heb medelijden! iWat zou ik in de provinciën doen? antwoordde Marcus met het gebaar en de uitdrukking van een beaarg1- stigd kind. Jullia zag hem met verachting aan. Het is waar, wat zoudt gij in de p«>- vinoiën doen, zonder de vroolijke en iilo- sofeerende liomeinsohe wereld 1 Gij kunt slechts schoonzoon en gedienstige heiper van een Fabius zijn. De praetor liet het hoofd zakken als een beschaamde knaap. üijt gij boos qp. mij? vroeg hij op weeken toon. Hoe zou men boos kunnen zijn op verwende kindaren, als zij zelve schuld be kennen? Huw met Livia en draag uw juk, zoolang het spook van Rameinaohen trots in u het niet verachtelijk maakt. Ja, dat spook laat zich in mij hoeren, doch slechts zelden, zei Marcus, rich zei ven trachtende gerust ta stellen. Zooveel te beter voor u; lk hoop, dat het, bij u ten minste, geheel tot zwijgen moge komen, zei Tuliia. Ten minste bjj mij? Kent gij' het mis schien ook? vroeg Marcus, door den toon harer woorden verrast. Tullia hief het schoone hoofd in de hoogte, in hare oogen bliksemde het. Ik zou, in uwe plaats, geen oogenblik weifelen in de keuze van mijn weg voor de toekomst, sprak zij met mannelijke kracht. Neem mij niet kwalijk: Vrouwen be sturen geen wingewesten, bracht Marcus iD het midden. ik heb gezegd: in uwe plaou» Als vruuw heb lk een anderen uitweg, die ove rigens ook voor u openstaat, als gij te wei nig manhaftigheid in u gevoelt. LWelken? vroeg Marcus levendig, aLsol dit de gewensohte inlichting zou geven. Vrouwen hebben dolk en vergift, ant« woordde Tullia hoog opgericht, met een dia- pen rimpel tusschen de beide wenkbrauwen. Met verrukten blik keek Marcus eea oogenblik tot Tuliia op; dan zekte hij: Loo verheven en schoon hob ik u nog nooit gezienI Ik bewonder ul Waarachtig mot Publius, die, naar ik hoor, u onlang» weder bezocht hoeft, zoudt gij een schoon naar vormen. Ik benijd u om uw rirots...,. Maar wat schoeit u? voegde hij er bij, toen hij Tullia plotseling zag verbleeken. y.ij nam weder naast hem plaats op - de sofa en sprak zaoht: Het schijnt mij toe, dat Publius' ge? dachten zich niet met mij bezig houdeh, wanneer hij in het huis der Corneliërs ver wijlt. Een kort zwijgen trad in. Toen greep Tullia den praetor bij beid a handen en vroog; gejaagoi (Wordt veivolKd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 11