legefTén vloot ORDE EN .ARBEID KERK EN*SCHOOL KUNST EN'KENNIS LANDBOUW EN VISSCHERU RECHTSZAKEN HANDEL EN NIJVERHEID Het drama op de Noord-Zee. KORTE BERICHTEN UITLOTINGEN "den, dat wordt betwyfeW, of 't wel spoedig kan worden heropend. Al het linnen- en wollen goed is gestoleii, tot een gezamenlijke waarde van ruim loOb Dieven en inbrekers. De laatste twee da« jen werden te 's-Hertogonboseh niet minder dan 2G personen wegens diefstal gearrcfe teerd, waaronder vier Haagselie rijwieldio ven en elf militairen, onderofficieren en min deren, verdacht van diefstal van goederei uit militaire magazijnen. De overige verdach ten hadden zich schuldig gemaakt aan dief stal van een geldkistje, inhoudende 500 ten nadeele van een vischhandelaar; zee: groote hoeveelheden steenkolen op het sta tionsemplacement, sigaren en lepeltjes. Nog werd ingebroken bij een öohoenwinkelier ii de SneJlstraat, bij wien een dertigtal paafl schoenen werd ontvreemd. De dader biervat is nog niet gearresteerd. Een valsclie beschuldiging. De hoofd commissaris van politie te 's-Gravenhage ont ving dezer dagen een anmiemen brief, waai rn werd medegedeeld, dat, wanneer men den dader van den moord op den gepensionneer den kolonel Van Dille wilde arresteeren, mei een met name in den brief genoemd persoon moest hebben, wiens adres te 's-Graven hag eveneens werd vermeld. De Arahemsche po iitie werd met den brief in kennis gesteld ei do inspecteur van politie, de heer A. Bros chef der recherche, begaf zidh. naar Den Haag mi een onderzoek in te stellen. Hij zocht den aangeduiden persoon op en stelde hem vat den inhoud van den brief op de hoogte. Tei- stond verklaarde de man dat die brief liet werk moest zijn van een vrouw met wie b-jf op voet van oneenigheid stond. Ook dez vrouw werd door den heer Bros in verhoo. genomen. Z« ontkende aanvankelijk hardnek kig den brief te hebben geschreven, doch nat een langdurig verhoor bekende zij de schrijf ster te zijn en verklaarde dat het haar bedou ling was om haar vroegeren beminde te tref fen. Ten overvloede heeft de man, die me den moord niets heeft uit te staan, zijn aliilï bewezen. Vlektyphus. In 5 gezinnen is gisteren te Rotterdam vlektyphus geconstateerd- De moord op den burgemeester van Beesd. Aangaande dien opziienbarenden moordt vernemen wij nader het volgende: Maandag ontving de burgemeester bezoek van een paar zwervers, die broodkaarten vroegen, welke hun geweigerd werden. Men vermoedt, dat onder hen de dader si huilt. Het onderzoek van het Tielsche gerecht zal waarschijnlijk leiden tot aanhouding van den vermoed olijk en dader, een bewoner van een woonwagen. Hij zelf was niet in den wagen aanwezig, maar de verklaringen van zijn vrouw wekken ernstige vermoedens tegen hem. In verband met het gebeurde zijn Woensdag in de omstreken van Utrecht twee mannen en wen vrouw aangehouden, personen die in ker miswagens rondtrokken en op wie zeer ern stige verdenking rust, betrokken te zijn bij den moord op den burgemeester der gemeen te Beesd. Zij bekenden bij deze geschiedenis betrokken te zijn. Een hunner heeft zelfs op den uiikijk gestaan, doch zij ontkennen het plegen van den moord, waaraan volgens hen een ander schuldig zou zijn. Naar dien vier den persoon wordt nu nog gezocht. De dris verdachten werden Woensdagmiddag zwaai- geboeid vanuit de gemeente Ouden Rijn oveu gebracht naar Utreflh.t, waar zij aan het hoofdeommissariaat van politie werden inge sloten. Bij het dadelijk aangevangen onderzoek was ook tegenwoordig de heer Van, Ledden Hulsebos, de bekende politiedeskun dige uit Amsterdam. Te Winschoten werd Zaterdag bij de fir ma Van Berg een brief per post bezorgd, die Februari 1887 uit Veendam was verzon den! Die brief is dus 32 jaar onderweg go weest. Te Aal ten heeft een ingezetene een aan slagbiljet uit Dinxperlo thuisgestuurd gekro gen 'om zijn waterschapslasten ten bedrag van.één cetf-t te voldoen. Als de moeite en kosten betaald zijn, zal er. wel veel van overblijven. Een paar honderd arbeiders van he bruinkolenveld Heerlerheide der Maatschap pij Bergerode, hebben wegens een ontsla® kwestie den arbeid neergelegd. Het te Deventer op te richten monumen® voor nu wijlen president Steyn zal aldaa verrijzen op het nieuwe, in verhand met dei bouw van een gemeenschappelijk 8. 8. en H IJ. S. M.-station, aan te leggen groote plein De stakende meisjes aan de Ned. Ka toenspinnerij te Hengelo bestoten in een ven gadering met de besturen der arbeidersorga n'isaties het werk te hervatten. De Direct! verklaarde opnieuw dat de meisjes by het werken op proef, naar de nieuwe tarievep geen schade zullen lijden. In het Liesboech hij Breda is weer eeni kinderlijkje gevonden, ongeveer op dezelfde plaats waar de vier andere werden ontdekt Het is het lijkje van een klad van ongeveer* 1 jaar. In den nacht van Maandag op Dinsdag is diefstal met inbraak gepleegd in het wijn. Dakhuis der fa. Leehner, in de Lange Kerk straat te Schiedam. Ontvreemd werden 1-vat jenever, 10 demijshus en samen 180 L. gedis tilleerd en 32 fleeschen der fijnste merken, ter waarde van 1000. Door de activiteit van een agent van politie zijn de beide dieven ge pakt, terwijl het gestolene in hesl'ag is ge nomen. Te Bunschoten is ingebroken in het kan tcor van het levensmiddelenbcdrijf. De ge heele vorraad broodkaarten voor de oieflw periode werd ontvreemd. Aaa het bijkantoor van de Twentsche Bank te Rotterdam, vervoegde zich Dinsdag de kantoorbediende M. die een cheque, groot 4250, aanbood ten name van iemand, die bij de Bank geen orediet had. De politie heeft den op lichter gearresteerd. Vrüe Zaterdagmiddag, Nu de Minister van Arbeid heeft overwogen de verplicht vrije Zaterdagmiddag speciaal voor vrouwe* en jeugdige personen in te voeren, maar dam» bij tal van uitzonderingen toe te staan, heef het Ned. Verbond van Neutrale Vakvereeni gingen zich tot den Minister gewend ten eim de in bedoelde uitzonderingsgevallen een an dere dan den Zaterdagmiddag vrij te does geven. Ned. R.-K. Hanzebond van Röwidhandela ren en -Herstel/ers. Dinsdag 11 Maart hield! bovengenoemde Bond een propaganda-verga- dering in Café „De Pool" te Amsterdam Een aantal R.-K. vakgenooton, woonachtig in het Bisdom Haarlem, waren aanwezig. De vioe-voorzitter, de heer J. Verkroost opende da vergadering op de gebruikelijke wijze en zette in het* kort het doel dezer bij eenkomst uiteen. Vervolgens sprak de heei Chris. M. Jansen, Directeur van het Centraa Hanze-Bureau te Amsterdam, over de nood zakelijkheid en de beteekenSs van midden stands-vakorganisatie op Katholieken grond slag, terwijl de bondsvoorzitter, de heer O F. Arts, het streven en de inrichting van de zen vakbond uiteenzette. Tot slot sprak ook de ZeerEerw. Bondsad viseur, Rector P. Stroomer, een woord vai aanmoediging tot de aanwezigen, die na eeni ge zeer geanimeerde discussie allen als lit van den Bond toetraden. Na bespreking van de verder te voerei propaganda en de benoeming van een oom missie ad hoc werd de vergadering met dei Christ, groet gesloten. R.-K. bond oontroleurs. 'directeuren en bureauchefs van Gend en Loos. Zondass. 16 Maart, des middags om 12 uut zal ia het hotel „NooT-dbrabant" te Utrebht cie oprichtingsver gadering plaats hebben van den R.-K. bond van controleurs, directeuren en bureauchefs der alg. Expeditie-onderneming Van Gend en Loos. De concept-statuten en het huishoudelijk re glement zijn reeds ontworpen cfoor de commissie van voorbereiding, bestaande uit de heeren B. van Aalt en. J. ICoenen. A. Mollen, voao. direc teur te 'e-Hertopfentoosoh» Niimosren en "Venlo on reotor van Liompd te Helmond. De R.-K. Standsorganisatie in het Aartsbis dom. Do laatste week werden in het Aarte bisdom nieuwe afo'eelingen opgericht, te Oos terhout, Stadskanaal. Joure. Lemmer. Heesr Roodhuizen, Riissen. te zamen meer dan 300 leden tellend- Na een opgewekte propaganda- verga dering gaven zich te Hilversum 135 nieuwe leden op als lid der R.-K. Sianoeorgani- eatie. In de afgeloopen maand sloten zich 10 nieuwe afdeelingen aan bij onze spaarkas. De federatie stelt in overleg met den R.-K. Vrouwenbond een uniforme regeling vast voor de Vrouwen- standsorganisatie. De bloei en groei der Katholieke Sociale Actie. Het mag niet langer verzwegen wor den 1 Nu de Federatie der R.-K. Werkliedenvereeni- gringen reeds meermalen in verslagen en berich ten heeft gemeld, dan een groote bloei der werk- liedenvereenigingen valt te constateeren: nu het R.-K- Vakbureau reeds heeft verzekerd, dat ongetwijfeld het 100.000ste lid binnen enkelf dagen in zijn register kan worden ingeschre ven; nu de Katholieke Middenstandsbonden, de Katholieke Land- en Tuinbouwbonden en R.-K. Vrouwenbonden met den daa in ledental sterk vooruitgaan, au moet ook het Centraal Bureau der K. S. A. haar vreugde doen bliiken over de heerlijke opbloei en steeds toenemende belang stelling voor het werk en de organisatie der Kaholieke Sociale Aotie. Sinds November id- werden niet minder dan 86 nieuwe Plaatselijke Oomité's der K. S. A. opgerioht en wel in de navolgende gemeenten: 1. É'ennebroek; 2. Bleiswiik: 3. Boskoop; 4. Bornerbroek; 6. Eemnes8. Etten (Geld.): 7- Frederiksoord; 8. Geesteren (Almelo): 9. Haarle (O.); 10. Kamerik; 11. Kuinre: 12. Lae- derlïoltbuls-Heinb:; 18. Lattrop: 14. Langera'af (gem. Ter Aar); 16. Middelburg: 18. Niikerk 17, Netterdenj 18 -Obdam19. Óude Riin (TJtr.): 20. Pannerden; 21. Raalte: 22. Renkum; 23. Reutem (Ootmarsum); 24. Rossom: 25. Roe lof arendsveen; 28. Rietmolo (bii Need©): 27. Rijswijk; 28- Steggerda: 29. Tubbergen; 30. Twello: 31. Vianen: 32. Vierakker (bii Zut- phen); 33, Venhuizen (N.-H.): 34. Volsen (Driehuis); 35. Wageningen; 36. Wiik bii Duur stede. De oprichting van tientallen van PI. Comité'a is nog in voorbereiding en staat od het punt- verwezenlijkt te worden. Op zeer vele plaatsen, waar de vestiging van een PI- Comité niet mogeliik was. werden iive- rige correspondenten aangesteld. Gedurende de laatste drie maanden werden door het Centraal Bureau der K. S. A. meer sprekers uitgezonden dan over de afgeloopen twee jaren. De groei en het enthousiasme der Katholieke Sociale Aotie is verblijdend. Laten wij hopen, of liever: laat ieder Katho liek er voor zorgen, dat zii blijvend is. Nog dit jaar moet het aantal PI. Comité's verdrievoudigd zijn. CENTRAAL BUREAU DER Z KATHOLIEKE SOCIALE AOTIE TE LEIDEN. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft, aan den Weleerw. heer P. A. W. J. Koelman eervol ontslag vierleend als kapelaan te Harme len, en als zoodanig benoemd den Weleerw- heer H. van der Yeer. Een tuvfproduct als surrogaat voor kolen. De „Weltwirtechaftszeitung" meldt, dat men er in Duitschland in geslaagd is, minderwaardige turf tot uitstekend© turfkolen te verwerken. De methode wordt toegepast bii de ..Bernische Braunkohlen-Gesellsehaft" fin bestaat daarin, dat turf in ijzeren vaten tot 350 graden Reau mur zoo lang verhit wordt, tot er zich geen waterdamp meer afscheidt. Dan worden de kra nen gesloten en de turf nog 10 uur lang op deze temperatuur geb-ouden. Het op deze wijze ver kregen product bevat dan 53 pot- koolstof. 16 pot. zuurstof. 8 pet. waterstof en 5 pet. asoh. Het hoeft een warmtevormoBwn van 8500 warm te-eenheden en is ©en uitnemend surrogaat voor kolen. Terugkeer kader. De commandant van het veldleger heeft bepaald dat alle kapiteins, luite nants en onderofficieren der infanterie, thans nog dienstdoende bii andere regimenten dan die. waartoe zii organiek behooren. op 15 Maart a.e. bij hun vredesregimenten moeten ziin tsrucee- keerd, tenzii daartegen zeer overwegende dienat- bezwairon bestaan dan wel de detach eer ing door den minister van oorlog of den waarnemendën opperbevelhebber tot een bepaalden datum is gelaat. De legering onzer Iraeoon. iNaar de ..Tel" verneemt, heeft de waarnemende opperbevel hebber, generaal W. F. Pop» aan den inspecteur der Genie het volgende bericht: „Uit bij miji ingekomen rapporten van tóe betrokkken autoriteiten omtrent de legering van troepen, is gebleken dat de kazernes en ba rakken waarin de in hun vredesgarnizoenen en tijdelijke vredes-standplaatsen teruggekeerde troepen thans gehuisvest ziin. tilden» <fe mo bilisatie over het algemeen, 7-©®r veel hebben geleden; in sommige garnizoenen ziin die ka zernes en barakken bepaald uitgewoond te noe men. ,iUwe aandacht wordt bijzonder gevestigd op de navolgende garnizoenen, ten aanzien waar van ©enige ontvangen mededeelmgen in het kort ziin overgenomen 1. 's-Gravenhage. FredenkskazerneDe kamer» verkeeren in een toestand van onvol doende onderhoud. Het dak lekt. De zolderin gen zijn slecht en stuiven door. De arrestanten- kamers laten veel te wenschea over. 2. Leiden. Doelenkazerno* De legering laat veel té wenschen over- De kazerne is een oud gebouw, waarin alleen door Kostbare ver anderingen afdoende verbetering brengen Toch zal zooveel mogeliik in d®.rieoht© lege ring voorzien moéten worden- Het logjes der onderofficieren is Slecht. 3. Den Helder. Barakken: De onder officieren ziin gehuisvest in oen dagverblijf van een manschappen-barak. Dit dagverblijf is door een beschot, dat niet tot den zolder reikt gescheiden van het daarnaast gelegen soldaten-verblijf, waardoor do onderofficieren niet vrij zijn. De kazerne: De manschappen- privaten zijn onhygiënisch. De petroleum-ver- liehting in de kazerne «n in het bomvrij© hos pitaal is slecht en gevaarliik. 4. Assen: De barakken voor da manschap pen van le regiment infanterie, -o bataljon 12e reg. Inf. en 4e aïdeeliag 4e regiment veld artillerie ziin zeer slecht, uitbreiding van meu bilair is noodig. Voor 4e afdeeling 4e regt. veld-artillerie ziin bovendien noodig: cantine. badlokaal, verbete ring van de afwatering, van de waseligelegon- heid en van de privaten. 5. Breda: Het kazernement van het 3e re giment veld-artillerie is zeer onvoldoende. Ge- heele verbetering ia alleen te krijgen door den bouw van een nieuwe kazerne. Zooveel mogelijk moet in den ongunstigen toestand worden voor zien. 6. Amsterdam: De barakken op het voorma lige Entos-terrein ziin slecht. 7. Leeuwarden: Het onderofficiers-logies eischt Verbetering- 8. Legerplaats bij Oldebroek: Legering is hier slecht. „Ton aanzien van de vorengenoemde garni zoenen zii nog het volgende vermeld Ad 1. Door den commandant 2e regiment veld-artillerie te '-Gravenhage werd 14 Januari aan het departement van Oorlog gevraagd om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van de noodigo materialen. Hierop is geen ont- woord ontvangen. Op 26 October 1918 werd door den minister van Oorlog bepaald, dat nieuwe strafkamers zullen worden ingericht. Hiertoe is tot dus verre niet overgegaan. Ad. 3. Een© buitengewone aanvraag voor verbetering van de manschappen-privaten is door den garnizoenscommandant te Den Helder reeds ingediend. Eleetrisohe verlichting is volgens dien commandant in uitzicht ge steld. „In verband hiermede verzoek ik u een aan schrijving te richten tot de eerst-aanwezende ingenieurs, waarin hun wordt opgedragen, de versischte verbeteringen aan te brengen, de benoodigde gelden aan te vragen, te bevoeader plaatse op een spoedige beslissing aan te drin gen ten aanzien van aanvragen, waaromtrent geen beslissing werd genomen en de uitvoering te bespoedigen- „Ten slotte verzoek ik u> in verband met den dringenden eisch, om den troep behoorlijke legering te verschaffen, deze aangelegenheid air van zeer spoedeischenden aard te beschou wen. waarbij i'k aanteeken. dat de voreischte voorzieningen moeten worden aangebracht, ook terwijl de troepen in de kazernes en barak ken gelegerd zijn." De Pliosphor/eten in Twentlxe. Men schrijft aan het „Hbld.": In het noord-oostelijk deel van Twenthe met name in de gemeenten Weenselo, Oot marsum en Tubbergen, zijn in den laatster tijd phosphorieten uit den grond gedolven grauwachtige „steenen" of versteeningen in allerlei vormen en grootte. Het groote gebrek door den oorlog aan phosphaatmeststoffen deed vooral dr. v. d. Sleen te Haarlem op het idee komen, om te onderzoeken, of de eigen bodem niet in dit tekort zou kunnen voorzien En deze natuurvorsoher en chemicus ontdekt' in de buurtschap Rossum al aanstonds eei phosphoriotveld met naar schatting minsten een drie- vieVhomderd kubieke meter do/.ei versteeningen. Bij chemisch onderzoek bleek echter, dat deze „knollen'' slechts 25 k 80 pCt phosphaat bevatten, terwijl die uit het buiten land minstens het duibbele ervan opleveren Maar ongeveer 2/3 van het phosphor zuur wag In zopdanigeii ttoestand a a uwe fig, dat hef waarschijnlijk zeer gemakkelijk door de plan ten kon worden opgenomen. Bij zijn verdere onderzoekingen vond'dr. v. d. Sleen nog ver schillende ander phosphorietveliden en in April 1918 namen verschillende firma's de ontginning ter hand, waarhij wel bleek, dat de exploitatiekosten voor do meeste te hoog worden. Anderen legden met energie verschil lende velden bloot. Te Ootmarsum. zoo onge veer nog het middelpunt der ontgonnen phos- pfcaatvelden, wordt nu een groote fabriek ge< bouwd, waar de phosphorieten verder „be werkt" en gemalen worden. Tal van landbou wers en grondeigenaars hebben reeds hun be stellingen van phosphorietmeel gedaan en, naar de leveranciers berichtten, zal waar schijnlijk nog vóór Mei met de aflevering een b'egin worden gemaakt, 't Is -wel jammer, dat eerst cldn met deze bemesting de proef kan worden genomen. Want voor vele gewas sen komt ze beslist te laat. Een najaars- of een vroege voorjaarsbemesting hadi verre de voorkeur verdiend'. Maar de gedolven hoeveel heid is nog niet zoo bijster groot. Men schat de verzamelde ph osphori etsteenen op een meel productie van c.a. 10.000 M3. of 1500 wagons, Slagen de proefnemingen, dan is er zonden twijfel een goede toekomst voor deze mest stof te wachten. Nieuwe lagen zullen dan worden, opgespoord en ook de gelukkige be zitters van gronden, waarin zich deze steeneu nog mogen bevinden, zullen niét verzuimen, hun slag tel slaan, want menig Twentsche grondeigenaar hee)ft reeds 'een mooie som voor sijn grijze „knollen" uit zijn heidevelden' weiden of hou wakkers opgestreken. De bereiding van phosphorietmeel ga-aï heel eenvoudig in zijn werk. Nadat de „knol len", van allerlei vorm en grootte van een duivenei tot een kleine eocosnoot toe, uit dei: grond zijn gegraven, worden ze over horren van zand of klei gezuiverd. Daarna worden ze naar de phosphaatfabrieken \ervoerd, om daar nogmaals door wasschen gereinigd er. vervolgens in groote molens tot meel gema len te worden. Een zeer eenvoudige bewei- king dus! Dit meel komt dan onder den naam van phosphorietmeel in den handel. Het uitvaren van v/sschersvaartuigen. Naar aanleiding van de mededeeling, dat 'mei ingang van 1 April a.s. aan de visseherij al leen een nieuwe uitvaartvergunninR word', verstrekt als de reederijeu zich verbinden do schepen na een termijn van niet langer dan 21 dagen in een Nederlandsche haven te doen terugkeeren, verzoekt men ons van bevoegde zijde het volgende op te nemen. Met ingang van 1 April a.s. zal aan rceders van visechsrsvaartuigen tegen intrekking der tot nu too in gebruik zijnde formulieren, een gewijzigde vergunning tot uitvaren worden verstrekt. De voorwaarden, waaronder tic nieuwe vergunning wordt verleend, zijn de zelfde als die, welke tot nu toe aan de vorigf vergil mi Lagen verbonden waren, doch zijn uitgebreid met de bepaling, dat de gevangen visch in Nederlandsche havens moet worden aan wal gebracht. De termijn, binnen welke do vaartuigen weer in een Nederlandsche ha ven moeten ziin teruggekeerd, is onveranderd vastgesteld op 21 dagen, tenzij bijzondere toestemming voor een laugeren duur is ver kregen. Spoorwegdiefstallen. De Utreelitsche re cherche heeft geruimen tijd geleden een aan tal personen gearresteerd onder verdenking van spoorwegdiefstallen of heling. Gisteren stond de eerste groep dezer lieden voor de Utrechtsche Rechtbank. In ide eerste plaats stonden terecht drie remmers, allen te Utrecht, die gedagvaard waren ter zake diefstal van boter ten nadeele eener Coöperatieve vereenigins. Zij hadden m.l. in den nacht van 19 op 20 Dec. 1.1. nit een ■goederentrein nabij de Vlasakkers onder Amersfoort v ij f vaten boter naar buiten go- worpen. Daar stonden handlangers gereed, die de vaten in een hosch in den grond stop ten, waarna ze den volgenden dag werden op gegraven en met paard en wagen naar Utrecht vervoerd. Een koopman-hovenier kocht de vijf vaten voor 1000 en verkocht ze weer aan vier Utrechtsche banketbakkers. Ter zitting herriepen beklaagden ten deele bun vroeger afgelegde bekentenissen. Er werden tien getuigen geboord. De subst.- officier van justitie mr. J. P. Amshoff, eischte tegen twee beklaagden twee jaar en dri« maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest; tegen een békl. 1 jaar gevange nisstraf. Beschuldigd van heling in deze zaak ston den achtereenvolgens terecht een sleeper te Zuilen, een kruidenier te 's-Gravenhage, een schippersknecht te Utreoht en een los remmer ll f\ Bi" Mr. Amshoff eischte resp. 1 jaar gevange nisstraf, 1 jaar en 6 maanden, 1 jaar en t maanden en 1 jaar gevangenisstraf, voor al len met aftrek. LOTEN AUGSBURG k EL. 7 VAN 1864. Loting op 1 Februari 1919. 20 Seriën: 21 122 215 820 520 590 616 «48 719 793 856 1016 1099 1158 1180 1873 1919 1968 2020 2137 Premietrekking 1 Maart. LEENING VAN LUIK 1897. Trekking van 20 Januari 1919. De hoofdprijzen zijn gewonnen door de vol gende nummers: Serie 478 no. 3 fr. 10000; serie 3198 no. 4 tr. 200; serie 9193 no. 22 fr. 200; serie 25165 no. 19 fr. 200; serie 32287 no. 12 fr. 200. Nummers uithetaalhaar met 150 fr. 478 9196 19737 20455 29533. Nummers uitbetaalbaar met 125 fr. 478 18 14876 25 17850 1 23689 31025 7 9196 8 17069 25 21410 23905 16 31186 11 1106$ 11 17492 22442 5 26608 16 32287 4 Do overige nummers uitbetaalbaar met 400 franc. Uitbetaling 1 September 1919. LOTEN PARIJS. Trekkingen op 5 Februari. A. 8 pCt. PREMIELOTEN 1912. Hooge prijzen: 267188 fr. 50.000; 186717 fr. 10.000; 17519 28181 208075 428815 en 674551 fr. 1000. 5 lb 16 In het laatste nummer van „Stemmen des Tijds" komt eene verhandeling voor van den psychiater prof. Bouman over het geruchtma kende geval op den Katwiikschea logger „Noordzee." We ontleenen er het volgende aan: „Het zal u nog wel versoh ia het geheugen liggen, a'at een Katwiiksche logger in de Noord se© drijvende werd aangetroffen, geheel an al afgetuigd, terwijl nader bleek, dat drie van de bemanning vermoord waren en de anderen ver schijnselen van stoornis in do geestvermogens vertoonden. Zij werden eerst naar Engeland ge bracht, en vandaar naar ons land' gestuurd, Daar ik in de gelegenheid was den hoofdpersoon te onderzoeken, informaties ia te winnen bii een der matrozen en bovendien de uitgebrachte rapporten mij tei inzage verstrekt werden (Dr Dekn'atel en Dr. Plet breng ik daarvoor dank) ben ik in staat do bijzonderheden en de toelich ting van dit merkwaardig geval van psychische infectie te geven. Vast staat., dat- de hoofdper soon abnormaal was ©n dat de andere leden' Van do bemanning geheel onder züne suggestie «jn gekomen De bovolkiag van de vissers plaatsen. zooals Kat wuk en Schevemusen. i, een eigenaardige, zoodat ik meermalen in miin, vroegere practiik de personen uit die plaatsen wanneer ze abnormaal waren geworden door ■«de eigenaardige karaktertrekken, die zij ver toonden. kon herkennen. Reeds eenigszins ang stig door het mijnengevaar, teleurgesteld door de slechte vangst, min of meer ook onder den indruk van het groote wereldgebeuren, waren do gemoederen in een eigenaardigen toestand, waardoor aa bijzonder vatbaar waren voor de suggestie. De hoofdpersoon had den avond voor zijn vertrek een bezoek gebracht aan ziin schoonzuster en hij had bespeurd, dat zii bezig was met haar ziel. Hij had thuis den Biibel op geslagen en ziin oog viel op een tekst uit Prediker. Zijn vrouw moest toen verder lezen, want zelf kon hü niet goed lezen. Hij was overtuigd, diat hij ook xneetr moest doen voor xiine bekeering. Hij wat wat stil en in zichzelf gekeerd aan boord, maar overigens was zijn gedrag niet opvallend. (Na het lozen van een stichtelijk stukje in een krant was hii gaan nadenken en sprak hü den volgenden dag over ziin bokee- iring. Hij had Jezus aan het kruis gezien met liet hoofd knikkend en den geestgevende hoo- ren zeggen „hot is volbracht." Hem was ge openbaard. dat do wereld vergaan was (meer malen was in do kranten gewezen oo de teeke nen der tijden, oorlogen en geruchten van oor logen als de voorbereiding voor het vergaan der wereld) hii had het hooren donderen en zien bliksemen. Hü hoerde bazuingeschal, wat ook spoedig door een paar andere leden der bemanning werd waargenomen. Het was prach tig weer en er bevond zich' niets om hen. hoen. l\etwelk dit geluid had kunnen' verklaren. Ge-[ troffen door dit wonder, sohonken de leden der bemanning ook aan de mededeeling. dat de wereld was vergaan, geloof ©n vernamen z©, dat ze naar Jeruzalem moesten varen- Des morgens (men sliep niet en at weinig, zat steeds bijeen om do Schriften te onderzoeken) ging ü'e zon prachtig op en hii duidde op klaarver- schijnselen van ongemoene pracht, die hun he" Jeruzalem, waarheen zii gaan moesten, voor- tooverde. Verschillende opvarenden zagen wer keliik, dat de zon een onaeineeaen verm had aangenomen en dat daar omheen luchtverschiin- eelen, een schoon tafreel met toren en orach tige gebouwen verschenen. Een. van de bomen ning zei nog: ik zie een gewone wolk. maar hij durfde niet erg optreden- omdat iedereen overtuigd was. Des avonds werd de bovenmeneoheliiko kracht aldus gedemonstreerd. Een bijbel werd in schub nen stand met kracht op de tafel geplaatst, zoo sohuln. dat liet boek stellig moest rijn omge-' vallen, maar het kon niet omvallen. -Toen werd gezeRd, dat de sterkste man den Bübel niet zou kunnen omgooien, en de schipper, die het beproefde, was er niet toe in staat. Een van de schepelingen had zich afzijdig gehouden. Nadat de hoofdpersoon telkens bii hem aangedrongen had. dat hii schuld zou be lijden en gehoorzamen aan de stem yan God', «prak hij voor de bemanning, dat Mi de kraoht God» zou bewijzen en op 5en toeken dat bij zou geven, hem zou laten, dansen on het dok, Toen dijt werkelijk gebeurde ,(d© man wa» waarschijnlijk aan hoftigen angst ten prooi, zijn gelaat vertrok, hü zag ei verschrikkelijk uit) kwam men geweldig onder den indruk en viel de bomanning weder in de schuld voor God en zag met eerbied en vrees naar hem op. Hü zei toen, dat er een duivel aan boord was, die zich in den persoon die gedanst had. had geopenbaard en de duivel moest verdelgd wor den- De man werd gedood en na enkele dagen nog twee anderen van de bemanning Het lugu bere verhaal van deze moorden spaar ik u. al leen wil ik «r op wiizen, dat men bii het werpen Van een der lijken in zee ook gezamenlijk ge- ziohtshalluoinaties kreeg. Toen men de logger, „de Hoop" zag._ beval de hoofdpersoon dat een boot zou uitgezet worden, waarin de schipper met 4 anderen zouden plaats nemen, die aan „de Hoop" zou den gaan meedeelea. dat de wereld was vergaan en zü eveneens naar Jeruzalem moesten varen, dat de leider bekeerd en wonderen had verricht. De schipper van „de Hoop" hftd veel kunnen voorkomen, indien hii den toestand doorzien, had. Heao kroeg echter niet den in druk. dat de overtuiging van de soheoelingen muurvast was, van het overboord werpen van een der hunnen werd met gerekt «u hü had hen aangeraden zoo spoedig mogelijk naar hun te rug tekeeren. r Eon paar gevoelden neiging om bp „rde Hoop" over te gaap, maar om versdhillendiöredenen deed men het tooh niet eg men keerde terug naar de „JToordzee." Langzamerhand whs de hoofdpersoon alleenbeerseher geworden. Wan neer hii het beval, knielden zii allen voor hem neder; wanneer hü commandeerde de duivels aj te makeu geschiedde dit. Tenslotte kwam het bevel dat alles wat over boord kou geworpen worden, weg moest. Netten, zeilen, lijnen, houten snaken, de red dingsboot. alles werd weggeworpen en zoo dreef het sohio zonder licht rond. Allen gingen naar kooi. aen van hun dacht er nog over om over boord te springen, hü zag n.l- een stuk hout drijven en daoht: dan word ik miseohien opgepikt. Hij deed het echteer niet en daoht au zullen we allen moeten sterven. Over de schuldvraag zegt Trof. Bouwnfm tenslotte: „Sohuldbosef kwam in dien zin. datfhet be sef, dat ze hiervoor later ter verantwoording zouden worden geroepen hun door het contact met ana'eren veel duideliiker werd en dit als ware verlammend op hen werkte. Nleta is gemakkelijker maar ook dwazer Jan om aan te toonen, dat verschillende van' de be manning intellectueel© defecten ver toonden, reeds voordat zii onuer 'de suggestie kwamen van den leider. .f Wel moet vastgehouden worden aan het feu. dat zü ten allen tijde van het bedreven der feiten ziekeHlk gestemd waren wat hun ver- atandeUike vermogens betreft. Het ïs dan pok volkomen juist gezien, dat. in het rapport de ontoerekenbaarheid wordt aangenomen." M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 12