IlistrÉtieMijf Heemstede. binnenland Sterke Schoollaarzen Economisch perspectief: VEETELLiNG 1919 P. W. TWLEHUIJSEN, Verstrekking van goedkoope Brandstoffen. Veetelling Gemeentelijke üèntraie keuken heemstede. Nederland en België' DONDERDAG 13 MAART 1919 42ste JAARGANG 9889 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 2,25; PER -WEEK I71/, CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,60 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 .ADVERTENTIEN 20 CENTS FEB REGEL -j- 20 CORLCCSTCESLAG. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING btRSTE BLAD Dit nuinmer bestaat uit 2 bladen UITBETALING arkwaartiigs woprdën Air aarteljorissiraai ^7. TEL. ml/I Verkeer en Posterijen A A De Directeur van het Openbaar Slachthuis vestigt de aandacht van Heeren Stalhouders, Sleepers, Brarulstof[enJiandelaars en van alle andere houders van Paarden, Runderen, Schapen en Varkens op hunne verplichting, om van deze dieren opgave te doen voorde Veetelling 1919. Voor inwoners van Haarlem zal hiertoe nog gelegenheid bestaan ten Raadhuize op Vrijdag 14 Maart, tusschen 9 en 3 uur. Bij nalatigheid in deze kan een strafvervolging worden inge steld, welke leidt tot gevangenisstraf, boete en inbeslagname van den veestapel. De Directeur v. h. Openb. Slachthuis, C. F. VAN OYEN. .an de te vr^l betaalde gelden over de 4e W1N- TER-HUISBRANDRANTSOENEERI'NG (1 Eenheid: y2 H.L. Eierkolen, 200 korte turven) (Kamerbewoners 1 H.L. Anthraciet) aan het kantoor: Jacobstraat 3 rood, voor de ingeschrevenen, wier namen aanvan gen met de letters P, Q, R. op Vrijda 14 Maart 1919y voormiddags van 9—11 y* ure en nam. van 2—4y2 ure. Medegebracht moeten worden de kwitantie van betaalde brandstoffen van bovenstaand rantsoen en het bewijs van inschrijving (groen kaartje). Zaterdag 15 Maart geen uitbetaling. Den houders van Runderen, Paarden, Scha pen en Varken* wördt er aan herinnerd, dat de opgaven uiterlijk Vrijdag 14 Maart 1919 moeten geschieden aan het Distributiebureau Achterweg van 9—1 uur en van VA—4% uur. Bij niet voldoen aan dezen oproep stellen zij zich bloot aan de bekend gemaakte strafbepa lingen. 7528 Do Directeur van het Distributiebedrijf te Heemstede, J. A. GELDORP. Dc lente is op komst en een vleugje van heur adem suizeld al door het nog kale geboomte en struikgewas; de vogels kweelen en tsjilpen weer en het zonnetje schietkoesterende stralen uit. En met de lente dringt ook verjeugdiging in on» economisch leven. Stuk voor stuk, soms bij meerdere stukken tegelijk, worden de crisis-maatregelen, Waar onder we zoolang gebukt gingen en zuchtten, opgeheven. De sinaasappelen met de ons zoo glunder toelachende geliefde kleur, prijken weer aan lokkelijk voor de glazen der winkeliers, en voor wie scherp toekijkt in de winkels die hij bezoekt, wordt het duidelijk, dat zeer langzaam en haast onmerkbaar, maar zeker en geleidelijk^ de geregelde toestanden van vóór den oorlog, op hun terugkomst zijn. Er is dus reden tot blijdschap. Maar die blijdschap is niet onvermengd. Ze is dooraderd met gemotiveerde bezorgd heid. Ten Oosten van ons land woelt en kringelt over een ontzaglijk groote uitgestrektheid, de draaikolk van het steeds verder om zich heen- grijpend, alle economische welvaart in de onpeil bare diepte sleurend Bolsjewisme. Elders om ons heen dreigen werkstakingen in reuzenbedrijven. In Engeland bezwoer de premier Lloyd George dë mijnwerkers, toch niet hun eischen door te zetten, die onafwendbaar zouden leiden tot het sluiten van tal van fabrieken. Hij wees hen er op, dat een overdreven op drijving van den productieprijs de Britsche nij verheid van de wereldmarkt zou werpen, met het noodlottige gevolg: verlamming van Engeland's handel, werkloosheid van honderdduizenden Britsche onderdanen. Ook ons land doorleeft een economische crisis die velen met ons, bezorgd gadeslaan. Ook hier stuit ons speurend oog op eischen, tot ultimatums toegespitst door de werknemers van verschillende industriën. Loonsverhoogingèn en vermindering van arbeidsduur zijn de hoeksteenen, waarop het gebouw dier eischen wordt opgetrokken. Hoeksteenen van graniet, in meerdere geval len door geen ander materiaal vervangbaar. Echter - zullen bij inwilliging dier eischen, meerdere takken van handel en nijverheid niet ten doode opgeschreven worden? Wat hier ook van zij, te ontkennen valt niet en wij stellen dit met voldoening vast, in Neder land stellen zich Handel en Nijverheid met een mate vangeestkracht, die bewondering en waar deering afdwingt, te weer tegen de economische gevaren, die ons van alle kanten bedreigen. Zoo pas hebben we onze derde Jaarbeurs gehad. Eu al waren de omstandigheden, jammer genoeg, dit jaar van dien aard, dat het aantal bezoekers, vergeleken met de vorige twee jaren, betrekkelijk gering was; dat de meeste „stands" hun gemaakte onkosten niet gedekt zagen, ten gevolge van de slapte in zaken op de Jaarbeurs, zulks neemt niet weg, dat uit het houden zelf der derde Jaarbeurs, voldingend bleek, dat de Hollandsche ondernemings- en handelsdurf nog ingebroken en volkrachtig voortleeft. Wij moeten echter onze oogen goed open doen en dan den scherpen blik op het verre Oosten gericht houden. Want van daaruit dreigt voor geheel Europa dus ook voor ons land belemmering en verstikking van den economischen opbloei. Het centrale punt waarin deze bedreiging wortelt, is Japan. Wij zullen deze bewering waar maken, door enkele feiten uit Japan's geschiedenis der laatste jaren naar voren te schuiven. De handelsbalans van Japan sloeg in 1915 te zijnen gunste om; zijn scheepvaart-heeft een pduchte macht verworven, het heeft zijn natio nale schuld voor een «root deel gedelgd. HET MENU der Gemeentelijke Centrale Keuken bestaat voor Maandag en volgende dagen uit: BRUINE BOONENSOEP - ZUURKOOL KNOLRAPEN - ERWTENSOEP - HUTSPOT - SPERZIEBOONEN. Voor het menu van Maandag moet worden ingetrokken Bon No. 54 der Peulvruchtenkaarf, Tegelijk met RIJKSBOi ERBO'N NO. 7, in gaande 16 Maart, moet worden ingetrokken .BON NQ. 76 b uit het Levensmiddelenhoekje. Op Zaterdagavond 15 Maart mag reeds op dezen bon worden verkocht. 7534 De Directeur van het Distributiebedrijf te Heemstede, 7534 J. A. GELDORP. Vóór den oorlog, in 1914, droeg elk belas tingplichtige in Japan een 8 a 10 maal grooter deel van de staatsschuld dan in de Vereenigde Staten en een deel 4 maal zoo groot als in China. Van dien druk is het land bevrijd, het is door den oorlog schatrijk geworden, ten mil- liardenregen daalde neer, 'waarvan de geschie denis geen tweede voorbeeld kent; zijn goud voorraad is meer dan verdrievoudigd, en het heeft ruim 1,575 milliard gulden tegen hoogen lüterest geleend aan de wereldrijken van het Westen: Engeland, Frankrijk, Rusland, die vroeger met minachting op het land van de Rijzende Zon neerzagen. Reeds in het eerste oorlogsjaar verdwenen E-uropeeschc waren in massa van de markt in het Verre Oosten. Op de Japansche markt won nen Australië en China. En Japan begon op groote schaal uit te voeren naar Engeland, Frankrijk, Rusland, Italië en, dichterbij, naar de Ver. Staten en Ned.-lndië. In Moskou richtten Japansche industrieelen een zijdefabriek op met ettelijke millioenen kapitaal. Opmerkelijk is de uitbreiding van den han del met China met 989 pGt. boven dien van vóór den oorlog. De havens van Argentinië, Brazilië, Chili, liggen vol stoomschepen onder Japansche vlag; de spoorweg door de Andes tusschen Chili en Argentinië vervoert groote hoeveelheden Japan sche waren. Groote kapitalen hebben Japan ners in Mexicaansche ondernemingen belegd. Naar Zuid-Afrika worden sedert enkele jaren Japansche waren in Japansche schepen ver voerd. Tot welk aanzien en zelfbewustheid' Japan reeds is gekomen, blijkt in Brazilië, waar de Yokohama-Specie Bank een bijkantoor vestigde en zijn verplichtingen vereffent niet in sove reigns of dollars, maar in -Japansch geld. De yen als internationaal betaalmiddel! Nu in Europa de prijzen van grondstoffen, loonen en vrachten ontzaglijk gestegen zijn, kunnen de Japanners met de beperkte tarieven hunner gesubsidieerde stoomvaartlijnen, lagere loonen, goedkooper grondstoffen, gemakkelijk met Europa concurreeren. Daaruit volgt al onmiddellijk, dat Europa het vooralsnog slechts tot een gedeeltelijk herstel zijner vroegere gunstige handelspositie kan brengen.. 1 :i L, Maar het is vooraf in Engelsch-Indië, een reusachtig afzetgebied, dat de Japansche han del veroveringen gemaakt heeft. Vóór het noodlottig jaar 1914, werden allerlei artikelen alleen door Duitsëhland en Oostenrijk naar Britsch-Indië uitgevoerd. Dat geschiedt nu door de volijverige Japan- ^oet zich echter een omstandigheid vwLmtJ1"? tof nad?el strekt cq waarvan onze l en kooplieden profijt kunnen trek- goeneren, door Japan geleverd, voldoen niet altijd. Tal van klachten over de minderwaardigheid van Japansche artikelen werden uit Engelsch- Indië vernomen. Dit v/erkt natuurlijk verlammend op den voortbloei van den Japanschen uitvoerhandel. Maar de Regeering te Tokio is op haar „qui vive." Ze schijnt het gevaar in te zien. En daarom worden door de regeering zelf, de uit te voeren artikelen aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Tot de Japansche handelsverenigingen heeft de regeering een aanschrijving gericht, waarin zij verantwoordelijk gesteld worden voor het onderzoek, dat moet geschieden volgens bepalin gen die de regeering in overleg" met de geor ganiseerde verenigingen, voor het geheele label vaststelt. Hier wordt door dc Japansche regeering een voorbeeld op economisch gebied gesteld, dat ook door onze Regeering in het belang van onzen toekomstigen uitvoerhandel met zorg onder, de oogen dient te worden geziey Bescherming van den Handel door de Regee ring tegen onsoliditeit en an vertrouwbaarheid der handelaars, dus beschermipg van den Han del tegen zichzelf, kan onder zeker omstan digheden, plicht der Regeering zijn; die bescher ming, in den vorm van een krachtig en doel- trefiend ingrijpen door de wetgeving, kan ont zaglijk veel bijdragen tot den economischen bloei van een land. Stelselmatig volgehouden knoeierijen op leve rantie-gebiecl bij den uitvoerhandel, loopen ouvermijdelijk uit op een wegkwijnen, gevolgd door de vernietiging van handel. Moge onze Regeering voortdurend een waak zaam oofr houden op den ongerepten naam van den Nederlandschen Uitvoerhandel. Nu ook die Handel in ons land zich met geestkracht en ijver opmaakt, om zijn plaats van voor den oorlog, niet alleen opnieuw in te nemen, roaar ook aanzienlijk te yen uiman, lijken ons, in het welbegrepen belang van dien Handel zelf, rgëeungswaakzaamheid en -toezichtals het moen regeenngsmaatregelen in bovenge noemde richting, beslist nöodig. De Y ryziiiinig-dKmperatisëbe professor Van Embden heelt gist©ren jn de Eerse Kamer merkwaardige woorden gesproken, die het onthouden wel waard zijn. De nieuwe senator besprak de samenstel ling van bet kabinet en wraakte-het. dat Mgi. Nolens en Jhr. ituy-g uitgingen van het stand punt, dat er een cbristeUijk kabinet moest komen. V olgeus professor Van Emb den gebood de politieke toestand de vorming van een gemengd-democratiseh. kabinet. Nu zullen wij over deze meening niet val len. Het is al sinds jaren een stokpaardje van de vrijzianig-detoacraieii om met meer vooruitstrevende elementen uit de christe-. lüke^ party cm, voornamelijk uit de Katholieke, eer. democratische parlementaire groep te vermen, waarop eventueel een regeering .wam te bouwen. Deze pogingen zijn gelukkig ton nog toe altijd mislukt en wij nemen het den 'boer Van kanoden niet akwaUjk, dat .liij. nog. maals een aasje in die jrichting uitwierp. Waar wij eehjer up 'willen wijzen is h^t nieuwe argument, hetwelk deze Vrijzinnige Amsterdameche hoogleraar in de Eerste Kamer voor zijn betoog naar voren bracht. Maken de -dieper liggende beginselen een scheiding noodzakelijk! vroeg ik. En hij, voeg de daaraan toe: Het Kabinet verklaarde de Overheid als Gods dienaresse te beschouwen. WANNEER DIT WERKELIJK DE'GRONIM VAN KUN NEN VEREENIGEN. Er zijn ml. vele vrijzinnigen, aldus prof. Van Embden, die niet alleen meer bij het rationalisme willen leven die haken naar meer. Daarom was hot, volgens dozen sprekei zeer goed op deze wijziging in de geestesstroo- mingen te wijzen. Natuurlijk ie de wijziging nog in gang, maar men moot begrijpen, dat de oude, liberale opvattingen antiquair zijri geworden. Met eenige verbazing noemt men van deze woorden uit een radioalen mond als die van prof. Van Embden, kennis.. Natuurlijk kunnen wij niet anders dan ons er over verheugen, wanneer de oud-liberalu opvatting-, dat dc-Overheid niets met God of met Godsdienst te maken heeft, als versleten- antiquiteit op zij wordt gezet. Wij zullen inmiddels een gelegenheid af wachten, waarbij het er op aankomt in regee- ringsimaatreg'eleii van '1!° verheven roeping der Overheid te doen blijken en dan ia then rie van prof. Van Embden en het nieuwe inzicht, dat volens hem (hans vele vrijzinni gen bezielt, toetsen aan hun daden. De stemming- over de Opera-subsidie b.v. was al een goede gelegenheid geweest; of zit ten die heter denkende radioale vrienden van prof. Van Embden nog niet in de Tweede Kamer? Een verklaring. boer de la Croi, de eerste minister van België, legde bij de openingder Kamerzitting van gisteren de volgende verklaring al: Ik heb de 'eer aan de Kamer mede te deelen, dat de intergcaihe-orde opperste raad, recht gevend aan de vraag der Belgische Deputatie, het oordeel heelt uitgesproken, dat er reden bestaat tot de herziening der tractaten van' 19 Aj>nl 1839. Het parlement en het land, vervolgde de minister, zullen deze uitspraak met voldoe ning vernemen. Zij zullen er in zien den voorbode van beslissingen,, welke op Bei- gië's lotsbestemming eeu. hehzamen en blij- venden invloed zullen uitoefenen. Qp 12 Maart 1839, juist tachtig iaren geleden, was deze omheining getuige yan de afscheids woorden van de gekozenen der Belgische provinciën, welke door het traciaat der XXIV artikelen van België zouden gescheiden wor den. Met een zelfde ontroering begroet de Kamer dit treffend samenvallen. Al de Kamerleden hoorden dezo woorden staande aan en juichten haar toe. Vragen van Kamerleden. jjet kamerlid Mr. Bonians, heeft tot den Minister van Oor log de volgende vraag gericht: Ts het waar, dat de Minister heeft gelast, dat den werklieden derartillerie-inrichtingen die in een vrij 'huwelijk samenwonen, een üuurteb'ijslag zal worden uitgekeerd op go- lijken voet als aan de gehuwden? Vragen van Kamerleden. Het Kainarlic va* Beresteiin lieeft aan don minister van Bui- tenlandscho Zaken dc volgende vraa-tr trericht: Heeft do bespreking in het Engokohe parle ment over den Engelsehen gezant te 's-Graven- liaga aanleiding gegeven aan tfeu minister om aan de Engelsche regeering te doen bliiken vyn do waarde die door de Nederlandsehe regeering wordt gehpekt aan den persoon van 6ir Walter Townley en aan de wijze waarop Mi gedurende de oorlogsjaren in Nederland ziin taak heeft -op gevat? Het dreigend conflict in de metaal-industrie Ia venband met liet dreigend conflict in de 'metaal-industrie, had de" „Msb." e-en onder houd met een invloedrijke persoonlijkheid uit de kringen der Katholiek georganiseerde me taaibewerkers. Het blad vernam, dat, zoo de staking- a.s. Maandag niet meer te keeren zou zijn, da&i bij jn Amsterdam alleen, naartoe de actm zich voorloopig'beperkt, circa 4500 arbeiders betrokken zouden wezen. Daaronder zijn een kleine 600 Katholieken, georganiseerd in ue afderling Amsterdam van den R.-K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy". De eischen, vervat in het z.gr. „ultimatum" betreffende arbeidsduur en uurloon, worden door de Katholieke orgamsatie ten volle on derschreven, daar de thans bestaande loqp* regeling verre blijft beneden de door bet vak- bureau aanvaarde normen. Op de Dinsdagavond in de St. Joseph-Qe- zellenvereeniginig te Amsterdam gehouden vergadering van de R.-K. Metaalbewerkers, waar deze door den iheer F. Schaaper uit Krommenie, en door pater M- J. Smits O.S.A. den geestelijken adviseur, werden toegespro ken, kwam een stemming tot uiting, boe vast beraden ook. zich onderscheidde door ernst en gematigdheid en den levendigen wense-h der arbeiders naar oplossing van het conflict door georganiseerd overleg nog eens duide lijk aan den dag deed komen. Om daartoe te geraken wordt door de voor mannen der samenwerkende organisaties nog bij voortduring met kracht gewerkt. Er ih.eb ben nog steeds conferenties plaats tusschen het bestuur van den Met-aalhond en de vei trouwensmapnen der arbeiders, en er bestaat gegronde lioop, (lat- men ten slotte alsnog vóoi Maandag, wanneer de staking zou worden geproclameerd, tot overeenstemming komen zal. Men seint aan de „Tijd" uit Den Haag, dat een Katholiek Kamerlid, pogingen aanwendt bij den Minister van Arbeid, mr. P. J. M. Aalberse, om dezen to bewegen zich als be middelaar aan te bieden. Wetsontwerp Brievenposterij. Aan de Me morie van Antwoord betreffende het wets ontwerp tot regeling der brievenposterij is het volgende ontleend: De Minister kan het oordeel niet deelen van de letien. die verklaard hebben zich niet te kunnen vereenigeu, met het voorstel, omdat het geenszins zou vaststaan, of het bedrijf een no deel i,gr saldo zon opleveren, inuiieii re kening werd gehouden met de diensten, welke door de posterijen kosteloos worden bewezen. Bij toepassing van verrekoning wegens de bestaande postvrijdommen zou niet meer dan 2jü00.0€0 kunnen worden verkregen. Die verrekeningen zijn voor de schatkist boven dien atcdhts' hookiiiiigspositie, vveike daajin geen geld brengen. Een nagenoeg algeheele herziening van het systeem van dienstuitvoering voor de" ver schillende onderdeelen van den dienst der posterijen wacht overigens op de bekrachti ging van het aanhangig wetsontwerp. Het voornemen bestaat om gelijktijdig met het in werking treden van de nieuwe wet wij ziging te brengen in de uitvoerbepalingen betreffende: 1. geoorloofde hijvoegingen, wijzigingen, enz., en gedrukte stukken, nieuwsbladen en monsters, teneinde overeenstemming te ver krijgen. met de internationale bepalingen; 2. uitreiking van brieven met aangegeven waarde (in ontvangst nemen door derden tot bedragen van .1000 inplaats van 600); S. expree-seb estc 11 i ng (overeenstemming met het bodeloon van telegrammen); 4. invoering van verhuiskaarten; 5. busrecht; 6. verkieer met vreeonde landen (gelijk making van de tarieven voor het verkeer met de landen, welke niet tot de Algemeene Post Yereeniging zijn toegetreden met die voor de Vereeniginigslanden). Vrees voor teruggang van het verkeer van eenige overwegende heteekeinis^ als gevolg der voorgestelde verhoog) tigeu behoeft nie te bestaan. Do Minister kan voorts niet toegeven, dat het nu niet het juiste oogenblik ware om tot tariefverhooging over te gaan. Herziening van het recht wegens brieven met aangeoeven waarde is overwogen, doch niet wenselielijk geoordeeld. Wijziging hooger onderwijswet. Aan dc memorie van toelichting van het wetsontwerp tot wijziging van bovengenoemde wet. ontleenen wij het volgende: Bij liet afdeelingsonderzoek verklaarden vele leden dat rij met instemming hadden, kennis ge nomen van dit wetsontwerp. Zii vertrouwden dat de toepassing niet zou leiden tot achterstel ling van studenten, welke aan Nederlandsehe onderwi.islqrichtin.gen hunne vooropleiding heb ben genoten- Do verwachting werd uitgespro ken dat niet, door al te aereedeliik studenten uit den vreemde ter wille te ziin, de eischen waaraan ons hooger onderwiis behoort te vol doen, in het gedrang zullen komen. Ook wenschte men dat niet enkel voor buitenlaad- -suhe jongelui, maar evenzeer in beoaalde geval len voor hen. die hier to lando hunne voorberei dende opleiding ontvingen, gelegenheid zou worden gegeven examens af te leggen aan onze technische hoogeschool en universiteiten, zon der dat zii in het bezit ziin van een dioloina als bedoeld in artikel 11. 12. 123, 124 der liöocer oridorwiiswet. Verscheidene loden hadden teeen het ontwerp bezwjiar. Het was hun allerminst duideliik waarop de herhaalde verzekering steunde, dat. Vaar verwaoht mag worden in de naaste toe komst meer studenten uit den vreemde hunne opleiding aan Nedorlandsehe universiteiten en INGEZONDEN MEDEDEELING. 3512 do technische hoogeschool zullen komen zoeken. Zij konuen niet de opvatting deden dat de gel dende regeling van art.'lZU en 132 belemmerend werkt. Het kwam dézen leden minder gewenscht voor den minister eene zoo groote bevoeadueid te geven als bii dit wetsontwerp wordt voorge steld. De kwestie der binnenschepen. Naar aan leiding van een bericht in een der Nederlanu- sehe dagbladen, dat de Beigjpcke autoriteiten beslag hebben g.elegd op N .dcrmndsche Mn nenvaaa-tschepen, verneemt het Persbureau Vaz Dias van bevoegde Belgiseihe zijtle, dt volgende lezing omtrent de toedracht der zaal „Het betreft hier 52 oorspronkelijk Belgi sche schepen, die de Duitschers z.ch geduren de de bezetting hebben toegeëigend en vveike door de Duitsaho maatschappij „Tiefbau Ge sollsehaft" voor rekening van de „Bergarbeif Gesellsobaft" werden geëxploiteerd. Bij nade ring van den wapenstilstand werden <fe scho pen aan de z.g. Hollandsche Mij., die vooi deze gelegenheid was geschapen, de „Aan bouw- en Materialen-Maatschappij", verkocht, Inderdaad ging de helft der sc-hepen den dag vóór, de andere helft den dag na den wapeir stilstand aan deze maatschappij over. De be wijzen van de Duitse lie exploitatie dezer sein pen, zijn in handen van de Belgische mili taire autoriteiten, die, gezien deze omstandig, heden, deze schepen geen verlof hebben wil len geven naar Holland te varen en ze m beslag hebben genomen. Van in,beslagneming van werkelijk Hollandsche schepen op grond van het angarioreebt, is dus niet in bet minst sprake, R.-K. Gemeenteprogram. De commissie door het bestuur van den Algemeenen Bond vau,« R.-K. Kies vereen ia-ineen in Nederland1, belast met het ontwerpen van een R.-K. Gemeentepró- gram, is met de samenstelling van bedoeld pro gram- gereed gekomen. De publicatie ervan kan binnen enkele dagen worden verwacht. Controle op vreemdelingen. In verschillen de steden van ons land heeft eene nieuwe con trole plaats gehad op de in ons land- vertoeven de vreemdelingen. Zii die niet in het bezit waren van de vereischte papieten. werden naai het hoofdbureau, van politie geleid- Dezo hernieuwde controle dienst om na te gaan. of ex aan onze grenzen voldoe ado toezicht is. Een Neder/andseh schip vergaan. Reuter seint uit Londen: Hot stoomschip „Madioen" ontmoette gis- het Nederlandsdbe stoomschip „Prinsen- dat term 1 gracht" in zinkenden toestand. De^,Madioen'' seinde om hulp naar het Engelsche oorlogs schip „Centaur." De bemanning ie gered en ongedeerd. Do „Prinsengracht" werd daarna door de „Cen taur" tot. zinken gebracht, daar zij gevaarlijk dreef v-oor de scheepvaart, (De „Prinsengracht" was een kleine boot van 334 ton, in 1918 te water gelaten, en toebe- hoorénde aan de Vrachtvaart-Mij. Amster dam). CRISIS-A ANG ELEGENHEDEN. Verbouw op gescheurd grasland. Het is gebleken, dat door sommigen aan de ministe- rieelo beschikking van 25 Februari, betreffen de den verbouw van gewassen op grasland, ge scheurd ingevolge de Scheurwet 1918. de uit legging word't gegeven, als zoude deze verbouw thans geheel vxii ziin. De minister van L.. N. en H.. aeh-t het daarom noodig, bekend te maken, dat de teeltregeling voor 1919, mede van toepassing ie on den ver bouw van de gewassen op land dat ingevolge genoemde wet in bouwland is omgezet. Gesaceharineerde suiker. Het Bureau voor Mededeclingen inzake do voedselvoorziening meldit In verband met den Keringen voorraad zal door het rijkskantoor voor suiker geen gewone suiker meer worden beschikbaar gesteld voor hotels, café'8 en dergelijke, benevens voor limo- naaefabrieken en dergelijke, maar zal aan deze sóórt verbruikers eene hoeveelheid gesacchari- neeide suiker, merk „Dubbel "Zoet." worden, ge distribueerd. Van dit artikel geven 50 K.G- de zoetstof van 100 K.G. gewone suiker. De spiritus Vrij? Naar de „Tel." verneemt, zal binnenkort de brandspiritus vrii komen. De maximumprijs bodraagt thans 0.70, doch ver wacht mag worden, dat na opheffing daarvan de prijs zal dalen tot 0.45. Telegrafisch protest. Door een 50-tal suikerverwerker3, deelnemers aan de Derde Jaarbeurs is een telegram aan den Minister van Landbouw gezonder^ waarin met kracht geprotesteerd wordt tegen het voornemen van den Minister om, In afwijking van het college van keuringsdiensten in Nederland, gesaccharineerde suiker te verstrekken aan diversemdustrieën en waarin, voorts te ken nen wordt gegeven dat de verwerking van saccharine in de suiker tot dusver altijd ge golden Heeft als eene vervalscliing. Do Luelifcvaart-commissic in Engeland. de Londensclie berichtgever van het „Hbld." seint d.d. 12 Maart: De heer Van den Bergh van Heemstede.,' secretaris der Kon. Ned. Luchtvaart Ver- eeniïfing, lid der commissie, aan welke do Nederlandsehe regeering heeft opgedragen een onderzoek in te stellen ftetreifénde d©a luchtvaartdienst Nederland—Engeland, deel de mij heden mede, dat de Men der com missie ten zeerste voldaan zjjn over de resul taten .van hun bezoek. Daar echter verslag-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1