Êenig op de wereld. VAN OVERAL ff VRAAG EN AANBOD "Tragenbus STADSNIEUWS. The American Stoppage Co. KUNST EN KENNIS" KERK EN-SCHOOL ORDE ÉN ARBEID SPORT 'EN LEGER'EN VLOOT INGEZONDEN Waardoor wordt het aantal advertentiên in de rubriek van de Nieuwe Haarlemsche Courant voortdurend grooter Doordat deze advertentiên in TWAALFDUIZEND Katholieke gezinnen gelezen worden en dus wel succes MOETEN hebben. Heeft machines en perso neel om goed, vlug en goed koop alle Dames-, He es-en Militaire- en Kerkelijke kiee- ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. Filiaal i KRUISSTRAAT 4. UIT BOEK EN BLAOV MENDA 14 ftiaari 1919. Ir—1. goedgekeurd. moet worden uitgebracht bij de Nederland- •ohe regeering kon hij mij geen bijzonderhe den geven. W el kon hij zeggen, dat de com missie door de Britsche autoriteiten op de vliegkampen en in de Vliegtuigfabrieken zeer hartelijk waren ontvangen. l)e twee ieden der commissie, de heeren van Everdingen en Bos, keerden heden naar Nederland terug. Het is zeer waarschijnlijk, dat twee andere leden, de heeren Fuid en Van Heyst, naar Nederland terug zullen vlie gen en op het marine-terrein te Amsterdam «uilen landen. Hedenavond wordt de Nederlandsclie di recteur-generaal der posterijen en telegra fie, de heer Westerveid, hier verwacht om mot den Britschen postmaster-general Je con- fereeren in zake een luckt-maildienst tus- •ohen de beide landen. Draadlooze telegrafie. Volgens een Ha- vas-telegram uit Parijs ,d.d. 12 dezer, heeft op een daartoe gedaan ve.rzoek, de Fran- «che regeering de Fransehe industrie ge machtigd, om aan Nederland toestellen voor iraadlooze telegrafie te leveren van denieu- draadlooze telegrafie te leveren van de nieuwste vindingen. van 'den bedriiïs-ingenieur voorgesteld, dat de arbeiders aan het werk zoua'en blüven ea dat door de oontaotcommissie hunne grieven. en wenschen onderzocht v orden. waarna misschien eene oplossing1 van het geech.il gevonden ban word.en. De arbeiders willen van eene eventu- eele bemiddeling niets weten en, blüven bii hun eisoh, Zii zün voor een groot gedeelte aange sloten bii a'en Ned. Miinwexkersbond; en enkelen ook bii den Ohristelüken Miinwexkersbond. De besturen der arbeiedersorganisaties moeten den staikenden arbeiders aangeraden hebben op het voorstel van den bedxiifs-ineenieur in te gaan. Deze weigeren echter. Mareechaussées zün naar het bruinkoolveld gezonnen, ten einde eventueele relletjes tegen te gaan. De stakers houden zich. rustig en. de staking zal vermoedelijk niet van langen diuur zün. Slordige administratie. Er looDen vreemde geruchten over den toestand aan het brandstof - fenbureau te Zwolle- Naar de ..N. Grt." uit. goede bron verneemt, moet aan fraude niet ge dacht worden, wel aan slordigheid in de admir metratie, waarnaar thans een nauwgezet onder soek wordt ingesteld. Sedert Augustus LI.. toen de nieuwe directeur optrad, laat de brandstof- voorziening steeds meer te wenschen over, zoo' dat büv. turf in d.e stad totaal ontbreekt. Een aanhouding. In een hotel te Kerkrabo. dat sinds geruimen tüd minder gunstig srtond aangeschreven, heeft de gemeentepolitie de hand weten te leggen op een Aken aar. wiens op sporing en aanhouding door de Duitsehe politie vu gevraagd. De Duitscker was n.l- gevlucht mot een bedrag van 24.000 mark. welke som be hoorde aan den vader van zün verloofde. Bin nenkort zou hii in het huwelijk treden. De Daitscher bezooht de voornaamste «t&dan van «os land. deed overal giroote verteringen en Ipya.m, bijna zoo arm als een kerkmuis» in Kerk rade aan, in gezelschap van een dame van Btinder goede reputatie uit Amsterdam. Hü werd gevankelijk naar het huis van ber wering te Maastricht overgebracht. Belletjes te Baarn. Uit Baarn wordt aan de „U.h" gemeld: Reeds Maandagavond gistte het te Baarn. De «taking der tuinlieden had de gemoederen van velen in beroering gebracht. Des avonds, tiidens Ae inspectie der burgerwacht in het gymna stieklokaal der Julianaschool aan den Eemnes- Mrweg. had zioh een groote menigte, waaronder «ioh eenige kopstukken der S- D. A. P. bevon den, verzameld voor dit gebouw. Bü het verlaten van het lokaal werden de manschappen uitge jouwd en gesard. Zü behielden echter hun kalmte en keerden, gevolgd door tartende troep jes huiswaarts. Door 'het optreden der politie onder leiding van den inspecteur, den heer Mul ler du Celllèe. bleef het hierbij. Dinsdagavond echter had de demonstratie een ernstiger karakter. Tiidens de oefening, der bur gerwacht had zich wederom een groote menigte verzameld voor bet gebouw. Onder leiding van den inspecteur werd de straat voor het gebouw door een viertal agenten afgezet. Voordurend de politie geaard. Toen eenig© personen gehoor wilden geven aan het verbod hun «{gezette gedeelte te passeer en, arresteerde de ikwpeoteur een der demonstranten. Terstond «tormde de menigte op den insoeoteur aan om dan arrestant te ontzetten. Toen het bleek, dat men tot handtastelijkheden zou overgaan, trok ken de agenten die sabels en werden gevoelig® klappen uitgedeeld. Nadat een paar malen «en charge was uitgevoerd, waren de betoogers wat gekalmeerd en werd de arrestant, benevens een tweede, naar het politiebureau gebracht. Den gehe^jon crocnd bleef he nog rum© In de omgevins. doch het scheen wel, dat de Mhrik er in zat, waarschijnlijk ook wel doordat, •r versterking der politie gekomen was. In de serie Mannen en Vrouwen van Betee- kenis, uitgave der Hollandia-drukkerij te Baarn, verscheen als no. 1 en 6 (nieuwe reeks)Presi dent Wilson. Passiebloemen. H. J. M. Donders. Uitgave Hoes en Verbiest, Gouda, da. Dit boekje, met een mooi titelblad van Jan Wiegman, is een mooie Vastenlectuur. De schrijver noemt ze ethische en aestetische schet sen. Hij had er tusschen haakjes achter kun nen zetten: meditaties. Het welverzorgde boek je omvat een fraaien inhoud met hier en daar diepe en mooie gedachten. Vooral in dezen be sloten tijd wel ter lezing aan te bevelen. Arbeid vermoeit. Door Dr. Jac. van Ginneken, S. J. - N.V. De R.-K. Boek-Centrale. „Taylor maakt zich van de vermoeidheid zij ner arbeiders al heel gemakkelijk af. Van de vela vraagstukken, die zich hierbij voordoen, had hij niet het flauwste vermoeden," aldus de aanhef van dit vlot geschreven verhandelïnge- tje van den geleerden pater Jezniet, die zich heeft doen kennen ads een warm bestudeerder van het Taylor-systeem en het geeft meteen de strekking van het boekje aan. Voor hen, die het Taylor-systeem in zijn voor- zoowel als in zijn nadeelen willen leeren kennen Is de nauwge zette lezing van dit boekje noodzakelijk. Men krijgt respect voor de groote belezenheid van pater van Ginneken en de warmte en volko men beheersching, waarmede hij zijn onderwer pen behandelt. Achtereenvolgens behandelt de schrijver: vermoeidheid en vermoeienis; geestelij ke vermoeidheid de vaste volgorde der ver- moeidheid-phasenschaffen en pauzes; de ver schillende vermoeidheidstypenproefondervinde lijk vermoeidheidsonderzoeklessen voor de practijk; de risico van den arbeid. Men ziet hieruit, aan welk een grondige behandeling de schrijver het onderwerp onderwerpt. De N. V. R.-K. Boekcentrale zorgde voor een handige, nette en keurige uitvoering. Promotie Honoris Causa. De eeixaat der Eei-daolie universiteit heeft don hear mr. J. Op- penheim, lid van den Raad van State, ouid- hootflewaar, ter gelegenheid van diens 70en ver jaardag benoemd tot doctor in de staatsweten- iahappen honoris causa. De plechtige promotie zal plaate hebben op Donderdag 27 Maart a.s. 's namiddag» te 9 uur ia het «root-auditorium van het academiege bouw. Een conflict bü de Bergerode. Ondier d<3 Srbeidera, werkzaam bii de bruinkolenmaat- iwhappü ,,De Bergerode," is een staking uitge broken. De staking omvat vierhonderd man. Naar de „Tel verneemt, ia de oorzaak het ont- élag yan. eenige werklieden. De overige arbei ders nm en daar geen genoegen mede en hielden «antiddellnk op mot werken. Zü verlangen in- trekking van aet ontsla j? en voTcler looD3v©r"J hootfin#. Een minimum loon van 82 nor wte»ek iwordt geëiseht, voorts kosteloos gebruik van het benoodigde gereedschap en invoering van eoné eiekteverzekering. zonder kosten hiumerziids. [Ook hebben zü verschillende grieven. De directie der „Bergerode" heeft bü aqwide Haarlemsclie Jachtclub. Door den heer H. Kersken Hzn. werd Zaterdagavond in de Kroonzaal voor de Haarlemsohe Jachtclub een lezing gehouden over het behandelen van zeilen van Boh'epen en jachten in het bijzonder. De heer Kersken leidde zijn lezing in, door te zeggen, dat voor een schipper (eige naar) het van het grootste belang is te ,we- teq, hoe de tuigage behandeld moet worden. Hoewel hij bevreesd, was dat het voor vele leden der H. J. C. bekende feiten zouden zijn, meende hij, dat voor tal van jongere leden en jong:zeilers het van groot belang zou zijn te weten, hoe een nieuw zeil inge zeild en gebruikte zeilen behandeld moe ten worden. Om dit duideliik te maken, moest hii van de kleinste bijzonderheden aï beginnen en werden de onderdeelen der tuigage bespro ken.. Daarna werd de loop der zeilbanen en 'do rek van 't zeildoek besproken, om duide lijk te maken, waarom het zeil op de door hem besproken wijze behandeld moest wor den. Ter verduidelijking waren door de Cur sus voor Jacht-zeilers te Amsterdam, mast en grootzeil met de daarbij behoorende val len, beschikbaar gesteld, waardoor de leden der H. J. C. na de pauze het hun medege deelde practisch in toepassing leerden bren gen. Duidelijk werd gemaakt, waarom het zeilen volgens den heer Kersken nipt al leen een zomer- maar ook een wintersport is. Hij betreurde het, dat vele amateurs de opvatting huldigen, alleen schipper te zijn, als zij aan het roer staan, maai'hij overtuig de door zijn voorbeelden, dat het zeker van belang is, ziclx op de hoogto te stellen van alles, wat tot een schip behoort om zoodoende geheel onafhankelijk te zijn, daar dit met het oog op het meer en meer in gebruik komen van schepen bevaren alleen door en met amateur-bemanning van groot belang is. Daar de avond te kort bleek om alles in zijn geheel te behandelen, beloofde de heer Kersken In een volgende lezing deze te ein digen. Daarom stelt het bestuur zich voor de eerstvolgende lezing tot een propaganda- avond te maken en den toegang open te stellen voor ieder belangstellende. DAMMEN. Ned. Dambond. Voor de derde klasse-com petitie. afdeeling Noord, van den Nederland- schen Dambond, heeft de Haarlemsohe Dam club. II met. 15—6 (rewonnen van de Ameter- damsche Damvereeniginei „Tavenu." KAMPIOENSCHAP ROTTERDAM. De heer L. Boa» won in herkamo van D. H. Möllenkamp en heeft daarmede het kannioan- ïchap. van Rotterdam voor .1018/19 behaald. Inlevering: van wqpens. Men meldt aan ae ,.N. Crt.", dat in alle in ataat v'an belec zii ode «©meenten, in het «ezag&gebied van den territo riaal bevelhebber in Overüsel. uit «ezonderd zeven, waaronder Arnhem, die inwoners Alle wapens in hun bezit aan de autoriteiten moeten inleverefct. Voor dan Inhoud dezer rubriek stelt da RatfdOtir zich niet aansprakelijk. HET BOOFDÖOMITó VAN ACTIE. By het bezoek aan verschillende plaatsen in Nederland door onzen Ambtenaar blijkt, dat eenige vereenigingabesturen een verkeerd be grip hebben omtrent het werken van het Hoofd comité van Aotie. Tijdens de Novemberwoelingen werden spon taan plaatselüke eomité's van Verweer opge richt. Ten-einde aan de georganiseerde R.-K. arbeiders leiding te «even trad een Hoofd comité uit de R.-K. Arbeidersbeweging1 op. om zoodoende het nationaal verband te kunnen ver zekeren door middel der plaatselüke werklieden- vetreeni gingen. Het resultaat daarmede bereikt is voldoende bekend. In tusschen nam de beweging tegen de revo lutie een moer nationaal karakter aan. Dit feit was aanleiding voor de Katholieken om even eens van taktiek te veranderen en hun bewe ging meer nationaal in te richten- Om dit doel beter te bereiken bleek het wen» schelijk de nationale organisatie der Katholie ken in Nederland, n.1. de K. S. A. en het Cen traal Bureau te Leiden, te maken tot uitgangs punt en leidende factor i» de beweging. Derhalve werd opgericht oen Hoofdcomité uit de K. S. A. bestaande uit de voormannen der Arbeider»-, Middenstands-, Landbouw-. Pa troons- en Ambtenaren-Organisaties. Ook de R.-K. Vrouwenbonden kregen haar vertegen woordigden in het Comité. Dit Comité nam de leiding over. terwül het Hoofdcomité uit de Arbeidersbeweging werd ontbonden. Het eerste werk van het nieuwe Hoofdcomité bestond in de vorming van een Dageliikseh Bestuur. Tot voorzitter werd gekozen den heer J. van Rijzo wijk, voorzitter van het Bureau voor de R.-K. Vakbeweging, tot secretaris den heer Mr. A, Tepe. directeur van het Centraal Bureau voor de K. A. te Leiden, tot penning- moester den heer A. H. J. Engels, secretaris van den R.-K. Land- en Tuinbouwbond in het Bis dom Haarlem. Als Cfëestelük Adviseur wordt het Hoofdcomité ter zijde" gestaan door den ZeerEerwaardan Hooggelaarden Heer prof. J. D. J. Aengenent, Hoogleeraar te Warmond. De verdere taak van het Hoofdcomité bestaat hierin, dat getracht zal worden in elke gemeente in Nederland, waar dit kam een Comité van Actie tegen een nog steeds mogelijke revolutie in het leven te roepen. Daarom wil het Hoofdcomité van Aotie uit de K. S. A. in iedere stad, in ieder dorp van het Vaderland eene afdeeling stichten. Daar waar plaatselüke Comité'» der K. S. A. bestaan, treden deze, of een uit hun midden te benoe men commissie op als comité van Actie. Waar xulke oomité'a niet bestaan zal getracht worden deze zoo spoedig mogelijk te stichten. Waar zulks eohter nog niet mogeliik mocht blijken, zal men traohten uit de besturen der ter plaatse bestaande Stands- en Vakorganisaties Comité's van Aotie te vormen, die eveneens ressorteeren onder het Hoofdcomité. Nu. is li.tor daar verwaixin» ontstaan- Sinds November toch hebben steden en dorpen een comité van actie opgericht. Daarin hebben naast de Katholieken ook Christeliiken en an dore oirdelievenden staatsburgers zitting. Met iiver hebben deze Comité's gewerkt en na November zün zü een krachtige steun geweest voor het oprichten en instandhouden van de plaatselüke burgerwaoht. Nu heerscht in sommige plaatsen de meeniing, dat de Katholieken voldoende hun plioht hebben gedaan door hunne medewerking aan zoo'n plaatselük comité te verleenen en de leiding van dit Comité te aanvaarden. Niets is minder waar dan dat. Zal de Aotie der Katholieken in Nederland zich behoorlijk ontwikkelen., zal zii de kan» bieden tot inder daad goed georganiseerd verzet tegen elke revo lutionaire poging, thans of in de toekomst, dan is een krachtige doelbewuste organisatie noo- dig. Die organisatie moet staan onder de opper- 1 aiding van het Hoofdcomité, teneinde eenheid van Actie en onderling verband te verzekeren. Het georganiseerd verweer wordt due geleid door het Hoofdcomité van Aotie. dat door mid del van bet Nationaal Bureau, Laan 13 's-Gravenhage, c£e noodige inlichtingen en opeg.©, vens verstrekt. Ook het steunen van een Militaire tegenactie, het waken over het Vaderland door een voorbe reid zün op internationale politieke verwikke lingen ia een doel, dat door het Hoofdcomité, steunend op zün plaatselüke afdeelingen. be reikt moeten worden. Moge deze uiteenzetting ®r t°e leiden verwar ring op te ruimen, een groote eenheid te helpen bevorderen onder de Katholieken in Nederland en daardoor versterking dor georganiseerde Katholieke kracht. Het Hoofdcomité ontleent zün sanctie aan de nationalo Katholiek© organisatie», dde uit haar midden een der beste mannen aanwijzen om in dit Hoofdcomité zittin» te nemen. Op een desbetreffend verzoek van het Hoofd comité, mocht de goedkeuring op zün streven ontvangen worden van het Nederlandsch Epis copaat, in de volgende bewoordingen: „In antwoord op Uw verzoek, gericht tot Z. „D. H. den Aartsbisschop van Utrecht hu vervat „in Uw schrijven van den 11 Februari 1919. >,vei'leenen Wü bü dezen namens het Doorluch- „tig Episcopaat van Nederland:. Onze goedkeu- „ring aan de stichting van het Hoofdcomité van „Actie dor K. S. A., zoodat in het vervolg door >,H.H. D-D. H.H. do Bisschoppen van Nederland „dit Comité zal worden erkend als het eenige „Algemeen© Comité van Actie voor der Katho lieken van Nederland." Dat alle Katholieken thans heenstappen over kleinigheden, en hunnen daadwerkeliiken steun verleenen. moreel en financieel, om tot uiting te doen komen de «rooto geestelijke en maat- schappelüke kracht, die wii door eensgezindheid kunnen ontplooien. Voor hot Hoofdcomité van Actie der K. S. A.. HET DAGELIJÏKSCH BESTUUR. Haarlem, 11. 8 '10. Geachte Redactie 1 Naar aanleiding van het ingezonden stuk. ge titeld „Frappez toujours." onderteekend door N. en voorkomende in uw blad van 10. 8, '19 verzoek ik .u beleefd1, om plaatsruimte voor het volgende Dé toon, waarop u het stuk schreef was bit ter, dook .wanneer men bedenkt, hoe dn-treprig ü'e geldelijke positie der Biiz. onderwüzers ia kon men veel in dien toon vergoelijken. Want geachte Redactie, nu de schoolstrijd voor het algemeen vormend lager onderwas büna ten einde is, mag het wel eens gezegd worden, dat men tijdens dien strüd ondermeer ook deze «mistige fout gemaakt heeft, dat men te veel geldelüke offers op de schouders der Büz. onder wüzers zelf geladen heeft- Men richtte maar Bijz. Ècholen op, zonder zich vooraf te vergewis sen. of er genoeg gelden aanwezig waren, om het onderwüzend personeel bü voortduring een redelük salaris te kunnen waarborgen. Het bouwen deer school en het Onderhoud er van moest wel ten volle bekostigd woorden, want geen architect, aannemer, timmerman, metse laar, smid, werkster, boekhandelaar, enz. dacht er aan, om, nu het een biiz. school gold. beneden een gangbare belooning te gaan werken. De büz. onderwüzers echter moesten zich natuurlijk wèl geven voor zeer lage tractementen. Nu is echter de oorlog gekomen met zün duurte en daardoor zün de salarissen der biiz. onderwüzers van dien aard geworden, dat de tiioi niet ver meer af ia. of zelfs de meest ongeschoolde arbei ders zullen er tereht voor bedanken, voor zulke loonen hun krachten te geven. De toestand der biiz. onderwüzers is dus on houdbaar. Het ia waar, de gelükstelling ie in 't zicht, doch dit schijnt nu eenmaal een probleem te zün, dat niet één. twee, drie is op te lossen- Bovendien kleven er aan Dr. De Yasser's ont werp hoe goed ook bedoeld en gewaardeerd zooveel ernstige fouten en is het door de on derwüzers organisaties zoo unaniem mogeliik ver onvoldoende genoemd, dat het beter is. wat, dit onwerp pas na goede bestudeering en, wat te hopen is, ook na radicale omzetting, wet wordt, want anders worden alle onderwüzers dus ook de bijzondere, voor de zooveelato maal weer eens met een zeer onvoldoend salaris af gescheept en.... voor jaren lang. Hoe het tij echter, de gelükstelling komt erwel. al duurt het wat lang en voor het jaar om is. hoopt men algemeen ze in het staatsblad te hebben. Bet,er een late. maar goede gelükstelling, dan een vlugge, die niet deugt. Dit alles neemt eohter niet wee. dat de Biiz. onderwüzers niet langer kunnen wachten, geen dag en «een naobt. De gemeentebesturen mo- K-en van den wetscover oJe behTilnzame Jxarwl niet bieden, vooralsno». -daarom rust on do ocbool- besturen m.i. de dure verplichting zelf reddend op te treden. En dat kunnen ze beet. Ze behoeven dit nog maar voor een luttel aantal maanden te doen. Heel gemakkelijk zour den ze hun onderwijzers ^-f een goede duurte- toeslag in eens kunnen uitbetalen maande- lüks zooveel in voorschot geven, dat hun sa larissen gelijk warden aan die, welke Dr- De Visser in tiin ontwerp voorstelt. Het betoekent voor do betrokken besturen hooestena het ren teverlies van die voorschotten, want aan. het eind van dit jaar komen er voor da schoolbe sturen vele gelden vrii.daa r het ontwerp van Dr. De Visser, terugwerkende kradht tot 1 Jan. 1919 voorstelt. Geachte Redactie, waar de Bii®. onderwüzers die jaren door opoffering na opof fering gebracht hebben, de het recteliik. dat dé eohoolbesturen, gesteund door alle katholieken naar draagkracht, voor het laatst dezen be- trekkelük kleinen wederdienst bewliaen1. Dat het aldus geschiede en spoedig U Redactie dankend, verbliif ik. Hoogachtend. Uw dwn. H. J. SPOOK. Leidsohe etr. 112 Haarlem- Noot der redactie. Volkomen onderschrijvend» dat de bezoldiging van het onderwüzend perso neel zoo spoedig mogelük dient aangepast to worden aan den verhoogden levensstandaard, meenen wü bii bovenstaand® redeneering toch eene opmerking te moeten maken. Het lijkt ons billüker, wanneer de actie der bijzondere ondter- wyzera om loonsverkooeing zich voornamelijk richt naar Den Haag en zii trachten zoo spoo- dig mogeliik finanoieele gelükstelling, van openbaar en bijzonder onderwijs te krijgen en bovendien het aanhangige wetsontwerp zoo goed mogelük trachten te maken. Het verwüt aan de school besturen Hikt öns niet geheel billijk. „Nu is eohter de oorlog gekomen met zün diuurte". zegt de inzender en hii knoopt daar aan zeer juiste beschouwingen va3t voor de ver minderde koopkraoht der biizondere onderwij zers. Was het niet juister geweest te besluiten tot verminderde koopkraoht van het geld in het algemeen, dus ook voor do schoolbesturen, die evenmin als dé biizondere onderwüzers de- orrie- verhoofiingen op een ander konden afwentelen of compens-eexen, Vr.i Ik heb zeven zoons, waarvan er Vier gediend hebben, 2 al® milicien en 2 als land» stormer. Moet de vijfde zoon, die van lich ting 1919 is, ook dienen, of kan daar vrijstel ling van verkregen worden? A n t w.. Hij is dienstplichtig. V r,: van J. G. van G. te H. Aatw,: U kunt geen nwer kinderen ont erven. Ala u speciale bepalingen ia uw tes tament wilt maken, zouden wij n aanraden u tot een notaris te wenden om raad. V r.: Kunt u mij ook zeggen bij wie ik mij moet opgeven om lid te werden van 't Ge nootschap der Stille Omgang en hoeveel de onkosten bedraden van 't lidmaatschap? Aatw.. Secretaris is dé heer H, S. Tlbuis Jb'zn., Warmoesstraat 5, Haarlem. He con tributie is niet hoog. V r. Boe oud ongeveer is Troiejstra? Is hij getrouwd en heeft hij kinderen? An t \v.: De heer Troelstra is 20 April y.P,o'rgedraggp, geboren. Hjj is getrouwd. Of hij kinderen heeft, weten wij niet, omdat het ons bitteï weinig geinteresseerd heeft. V r: Is een Nederlander van geboorte, die op 18-jarien leeftijd (ibijv. in April 1901) naar Amerika is vertrokken en na verloop van 15 jaar (Februari 1919) weer naar Nederland i» teruggekeert, na terugkeer in Hol land nog dienstplichtig? Aatw.: Van dergelijke gevallen spreekt de militiewet niet. Ge zult wel tniet meer woj den opgeroepen. V r. Kunt u mij ook inlichten wanneer de Commissie voor steun aan de Militairen (Gedemobüiseerden) weder zitting zal hon den? Antw. Die commissie houdt nog1 steeds zitting. V r. Mijn zoon wilde dienst nemen bij da genie. Toen hij eohter in Utrecht hoorde, dat hij voor 4 jaar moest teekenen, verkooa hij dat niet en keerde terug. Na een week haalden ze hem als deserteur, maar daar hij natuurlijk geen deserteur was, werd hij na twee dagen weer los gelaten. Heeft hij nu reoht op vergoeding voor den tijd, waarop hij van zijn vrijheid is beroofd geweest. Antw. Recht niet, doch laat uw zoon zich wenden tot den minister van oorlog. Gebouw „S t. B a v o'\ Smedestraat 8 uur Rederijkers. 8 uur Stille Omgang. Bpaarbanit St. Kusa JNaarn. aa Geopend van half 8—hall 9. Consultatie-ibur e a u. Ged. Oudé Gracht 41. 8 uur Vereeniging tot Bestr der Tuberculose te Haarlem. Bisschoppelijk Aluseum. Jans« straat 79, geopend van 10—uur, tegen betaling van 26 cent. Personalia. Tot voorzitter van den Vijf1 huizerpolder is gekozen de heer L. G. Prins, te Overveen. Raadsverkiezing. De stemming van den ge meenteraad zal piaats hebben op 23 Mei a.s., D© candidaatsteliing heelt piaats op ti ApriL moemboilententoonstelling. Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt, dat de on derhandelingen met de gemeente Heemstedó inzake den afstand van een deel van het wandelboeck „Groenendaai" voor de in 1921 te houden tentoonstelling, van Burgemeester en Wethouders dier gemeente alien gehoop- ten steun ondervinden, zoodat eerlang ook hieromtrent eene definitieve beslissing mag worden tegemoet gezien. Benoemd is als tuinbouwkundig-architect dei' tentoonstelling de heer D. F. Tersteeg te Naarden. Vrijstelling van den dienst» Bxj voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlich tingen ten behoeve van het aanvragen van vrijstelling wegens kostwinnerschap zitting worden gehouden op Zaterdag 22 Maart, dea vjn. tusschen 9 en 12 uur, én voor vrij stelling wegens eigen vrij willigen dienst ea broederdiens t op Donderdag 27 Maart, op denzelfden tijd ter secretarie. Faillissementen. Gisteren werd in staat van faillissement verklaard Theodorus Ge- rardua Veen, koopman» wonende te Haarlem, Spaarnw o uders traat 89. Heohter-Com missari« Mr. de J-osselin de Jong. Curator: Mr. J H. Monnik. Beëedifd. Als makelaar in alle vakken te Wormerveer werd beëedigd de heer J Aten, aldaar, Hooger beroep werd aangeteokend door: J, P. A., wonende te Haarlem, terzake voortge zet misdrijf van diefstal, veroordeeld tot ee« maand gevangenisstraf. Oefeningprogram van de Landstorm com pagnie Haar/era, Zaterdag 15 Maart van 2 tot 5 uur nm. en Zondag 16 Maart van 9 tot 12 uur. v.m. schieten enz. Schietterreiu te Overveeu. Dammen. Zondag speelden te Haarlem voor de competitie Ned- Dambond. Do Haarlemsohe Damclub II. Tancnu. A'dom. 1. Ph. F. Ameluna 20. J. Adam» Czn, 1—1. 0» >2r~*~Q* ^—0. 2-0. 0-2. 1—1. »—0, 2. H. Boks 8, P, v. Rossum Jr. 4. O. J. v, Wiik 5. J. Jacobs an Azn, 6. H. v. Rossum 7. J. Siegerist 8. J. Q. v. Waard 9. F. A. Wiokerink 10.0. R. Uabriëk S. A. Dooh ten bem G. v. Daalen. P. Severiena. J. Meiier. L. v- Bock el. J. Adam* Jr. Joh. Esohler. J. D. Timmanr 0. A. Weiaz. 5. Bet was «en spannende «trüd- Beide clubs hadden kampioenkan?»n. De reserves der „H. D. O." hebben echter hunne meerderheid mei sprekende cijfers getoond en hiermede once» slagen het 8e klasse kampioenaohat» veroverd met 5 van de 6 punten. Een pretatis waarmede wii hun gelukwens schen. Ged-ep. Staten hebben bericht van onS* vangst gezonden: aan het gemeentebestuur van Haarlem inzake de aanvulling der Po litieverordening betreffende het aanwijzen van Fabrieksterreinen ten Dosten van het Spaarne, zoodat dit raadsbesluit dus is goed gekeurd en niet ter, vernietiging zal jforde»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 8