MEM IMiL COURANT BUITENLAND. De Ondergang van een Wereldmacht. STATEN-GENERAAL. feuilleton De gebeurtenissen van den dag. Vrijdag 14 Maart Tweede Blad KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN EEliSlE KAMüh Vergadering van 13 Maart. Het -schijnt ernst te worden met den Vol kerenbond. Gisteren kwam de belangrijke tijding uit Parijs, dat aan alle onzijdige lan den van Europa, Azië en Zuid-Amerika een uitnoodiging is gezonden om vertegenwoordi gers te zenden ter bijwoning van gen niet- officieele particuliere conferentie te Parijs op 20 Maart, teneinde hen in de gelegenheid te stellen hun gezichtspunten omtrent den volkerenbond uiteen te zetten. He uitnoodi- gingen zijn gezonden door het bureau dei vredesconferentie. 'Dat kan een interessante vergadering wor den; .Wilson en zijn vrienden kunnen dan toouen in hoeverre het hun ernst is met de bewering, dat de Volkerenbond het insti tuut moet zijn om den vrede en het toekom stig geluk der wereld te waarborgen. Up de gisteren te Londen voortgezette con ferentie van de Volkerenbond-vereeniging werd een motie aangenomen, waarbij wordt voorgesteld, dat een artikel zal worden ge voegd bij het ontwerp om elke belemmering van g odsdienstvrijheid af te keuren. Zoo zul len er nog velerlei wenschen en verlangens naar voren komen, en de voornaamste taak der oonferentie van 20 Maart a.s. lijkt ons dan ook zelfbeperking van de afgevaardig- De oproep is gedaan aan alle on zij dig e mogendheden; de vredesconferentie houdt dus Duitschland en zijn vroegere bondge- immsoliïn, dMDuitechland kort na 20 Maart zal worden opgeroepen om het oonceot-vredesverdrag te komen halen. Volgens den „Beraner Lokal Anzeiger" is de Duitsohe vredesdelegatie thans derini- tief samengesteld. Zij zai bestaan uit den minister van buiteniandsche zaken, graaf Brockdorff-Itantzau, verder uit de ministers David en Giesberts, den Beierschen gezant in Bern, dr. Mülier, den bekenden hooglee raar in het volkenrecht, prof. Schücking en den Hamburger koopman .Warburg. Of men den verslagen vijand veel meer zal toestaan dan het ontwerp vredesverdrag door te lezen en te teekenen, vaifc te be twijfelen. Toch doet men in sommgie Duit sohe kringen alsof men verwacht, op voet van gelijkheid te Juuinen onderhandelen. Gisteren had mm. te Berlijn een bespre king plaats over de door Duitschland bij de komende vredesonderhandelingen na te stre ven doeleinden en over de eischen van de tegenstanders. Voorzitter was graaf Bern- storff, ter vervanging van minister Brak- dorff-Bantzau, die verhinderd was. De voor zitter wees er op dat volgens persberichten binnen acht ét veertien dagen het ontwerp van een voorioopig vredesverdrag aan Duitschland zou worden voorgelegd en dat de moeilijkste beslssiingen zullen moeten worden genomen. De koioniaLe kwestie en de kwestie der arbeiderswetgeving zullen waarschijnlijk eerst bij den deiinitieven vre- tie ter sprake komen. JDe heer .Bernstori'f wees er verder op ,dat de rijksregeering op het standpunt s.aat dat voor de komende vredesonderhandelingen alleen de door Duitschland en door zijn tegenstanders aan vaarde 1-1 punten van Wilson en oe in Vi n son's redevoeringen het vorige jaar opge- stelde beginseien van een rechtvacii dige vie- desregeling als richtsnoer moeten dienen. De vertegenwoordiger van de handelspo litieke aid.ee.ing van het departement van buiteniandsche zaken besprak daarop die beginselen van Wilson, die op het econo misch leven betrekking hebben en hij wees erop, dat de tegenstanders tot dusver, zeo- als art. 21 van het Parijsche voikerenbondr ontwerp bewijst aa,n eerbiediging van die beginselen met dachten. Over dit referaat, dat over de volkenrechtelijke kwesties han delde ontspon zich een lange discussie. De vertegenwoordiger van de Iveulsche handels- we re ld eischte, dat de regeering tegen het plan van den vijand om een links-Bijnsche bufferstaat te maken, zou opkomen en wees op de noodlottige economische scheiding van het gebied links en rechts van den Rijn. Verschillende sprekers brachten de belan gen ter sprake van hun kringen, o.a. wees de vertegenwoordiger der ijzerindustric op de noodzakelijkheid van een spoedig herstel der Duitsche eredieten in het buitenland. Warneer de Duitsche gedelegeerden werke lijk meen en, op deze wijze met succes te Pa rijs te kunnen debatteeren, zullen zij goed doen zich nog beter van de stemming van hun overwinnaars op de hoogte te stellen. De laatste vergadering- van den Oppersten Oorlogsraad, Woensdagmiddag trader leiding van Clemenceau gehouden, nam wederom eenige voor Duitschland weinig vriendelijke - beslissingen. Men hield zich bezig met de voorwaarden, die ten aanzien van den ludhtdienst aan Duitschland zullen worden opgelegd bij den v oorloopigen vrede. De voorstellen werden aangenomen. Met bet oog op de groote rol van de luchtvaart tijdens den oorlog, zoowel wat betreft de samenwerking met de artille rie als wat de offensieve operatiën betreft, leek het van belang scherpe maatregelen te nemen om in dit opzicht Duitschland te ont wapenen. Daarom besloot de Raad om van Duitschland te eischen de uitlevering van alle vliegtuigen en het te verbeiden tot den vrede nieuwe toestellen te vervaardigen. Omtrent 'het lot van de vliegtuigen is nog geen be slissing gevallen en er is dus nog njet vast gesteld of ze zullen worden vernietigd of onder de geallieerden verdeeld. Op v-oorstal van de Britsche en Amerikaansche gedele geerden had een bespreking plaats over de vraag of er geen verschil zal worden ge maakt ten1 aanzien van commereieele lucht vaart. diie onder zekere voorwaarden na den vrede aan Duitschland zon worden toegestaan en de militaire luchtvaart, die het verboden zal blijven. De zaak zhl nader worden on. derzocht en de vraagstukken van de handels luchtvaart zuilen worden overwogen door een aeronautische oommissie onder leiding van den Fransehen afgevaardigde Aubigny. Op één punt openbaart zich in Entente kringen met den dag een steeds milder stem ming, al zal daarbij dan, zooals wij gisteren schreven, het eigenbelang wel een rol spelen, wij bedoelen de voedselvoorzie ning van Europa, speciaal dter Centrale landen. Roberts, de Britsche levensmiddelencontro leur, die op het oogenblik te Parijs vertoeft als lid van den oppersten eoonomischen raad, verklaarde gisteren aan de pers, dat er geen levensmiddelentekort in de wereld was, wel een schaarschte "aan zuivelproducten, maar niet wat andere levensmiddelen betrof. Et was evenwel gebrek aan scheepsruim te, grot» te voorraden levensmiddelen lagen in verre streken, maar de vraag was hoe deze te ver voeren. Ongetwijfeld was de levensmiddelen toestand in geheel Etiropa zeer slecht. De rapporten der Britsche vertegenwoordigers in Duitschland bewezen, dat het Duitsche volk bijna uithongerde. Hij kon haast niet be grijpen, hoe de Daitsehers het zoo lang had den knnnen uithouden. Nu moesten er stap pen worden genomen om de voedselvoorzie ning van Duitschland te vergemakkelijken, teneinde het Duitsche volk in staat te stellen zich te herstellen. Hoe eer de vrede tot stand kwam, 'boe eer dit vraagstuk kon worden ter hand genomen. In verband met de quaestie van de opheffing der blokkade, zetteRoberts uiteen, dat er reden was om aan te nemen dat enkele Euro- pecscbe regeeringen groote levensmiddelen- voorraden hadden verzameld, omdat zij on zeker waren over de toekomst, en -bij een lan ge voortduring der blokkade zonden zij trach ten om deze voorraden intact te houden. Hij geloofde eveneens, dat vele particulieren voor raden hadden opgeslagen, zelfs in Duitsch land. Wanneer de blokkade werd opgeheven en de handel weer normaal werd, zouden deze voorraden vrijkomen en medehelpen om den toestand te verbeteren. Intusschen was het lot van de armen in doze landen verschrikkelijk- De Britsoke ver tegenwoordiger i-n Lemborg meldde, dat het sterftecijfer 20 pCt. meer was dan het geboor tecijfer. In Weenen was de toestand kritiek, in Praag hongerden do menseken uit et, konden zij zich ook geen kleeren meer ver sohaffen. De Britsche rsgeering had juist besloten om onverwijld 200 ton gecondenseev de melk naar Praag te zenden. Duitschland nocllf de andere behoeftige lan den bezaten geld om de noodige voorraden te koopen, en uitgebreide 'relief-maatregelen zouden moeten worden genomen. Het bin- nenlandsche verkeer in deze landen was m d« war en bij gebrek aan voedsel waren dt arbeiders niet in staat om hun werk voort te zetten. Daarom moest de opperste econo mische raad niet alleen levensmiddelen ven- schaffen, maar ook het transport en de dis tributie daarvan in de betrokken landen re gelen. De verstrekking van levensmiddelen aan de noodlijdende landen zon in de eigen lan den geen schaarschte veroorzaken, zooals sommigen vreesden. Er was genoeg voedsel in de wereld en mits er voldoende scheep» ruimte beschikbaar was, zou er genoeg kun nen worden aangevoerd. De lens is dus. bouwt schepen en nogmaai» sc hepen. Voedsel is er genoeg, een verblij dende verklaring na de algemeen heerschende vrees voor een wereld-hongersnood. Voedsel om het bolsjewisme tegen te hou den; er kan niet genoeg op aangedrongen worden. Nauwelijks toch is bet Spartacu» oproer in Berlijn en omgeving zoo goed ai» bedwongen, of er komen vandaar nieuwu, verontrustende berichten. Van verschillende betrouwbare zijden vev neemt n.1. de „Nat Zeitung". dat thans onder de arbeidersbevolking van Berlijn weer le vendig propaganda gemaakt wordt voor een nieuwe algemeene staking. Deze zou zich echter niet tot de hoofdstad beperken, maai in het geibeele rijk moeten uitbreken. Al» datum wordt genoemd de 26e Maart, de ope ningsdatum van het Radencongres. Inmid dels is echter de opening van. dit congre» uitgesteld tot 8 April. Wat staat het arme Duitschland nu weer te wachten!-- Vrouwenwraak. De ..Daily Mail" meldt uit Sydney, dat op de jaarvera-aderimr van. den Nation alen Vrouwenraad werd besloten voor taan nooit meer Duitsohe goederen te koopen Bescherming van groote gezinnen. Het schijnt, dat men in België meer en meer oen wee opgaat van Frankrijk; in Antwerpen al thans lii'kt onder de huisheer en het parool te zijn uitgegevengeen huis verhuren aan mem schen met kinderen. De verhuurders» die zelf nog wel genegen zouden ziin aan gezinnen met kinderen te verhuren, beweren, dat ook zii daarvan moeten afzien, omdat de families op de andere étages of in. het beneden- of boven huis in dat geval zouden vertrekken. - Het „Handelsblad v-an Antwerpen" vestigt die aandacht der autoriteiten op dit toenemende euvel, dat ten slotte de welvaart, het geheele bestaan van het land bedreigt. Laat men zich toch spiegelen aan Frankrijk, waarschuwt het blad, waar dergelijke averechtsehe opvattingen mede voor een groot deel schuldig staan aan de ontvolking van dat land. Een dansverbod. De politico resident van Berlijn beeft voor 't politiedistrict Berlijn be paald, dat alle openbare dansgelegenheden van heden af verboden zijn. Gezien den ernst der tijden verwacht hij. dat de burgerij ook zal afzien van het inrichten van particuliere dans- vermabelükheden, althans tot een minimum zal beperken. Moch deze verwachting niet ver wezenlijkt worden, dan zullen overheidsmaatre gelen worden overwogen. Hulde aan Lloyd George- - De ..Daily Tel." vestigt de aandacht op hetfeit.dat aan Lloyd George de eer toekomt een belangrijk aandeel te hebben gehad in de vestiging van de thans _algemeen geworden overtuiging, dat de hoofd taak der geallieerde staatslieden op de confe rentie is ervoor te zorgen, dat aan den honger- toestand in Duitschland een einde wordt ge maakt. Het blad is het volkomen eens met hen. die van oordeel zijn, dat de aanvaarding door den geallieerden raad van de afschaffing van den dienstplicht in Duitschland de grootste triumf ia in Lloyd Ge or ge's politieke leven. Nu deze beide aangelegenheden tot een beslissing ziin gebracht, is het volgens het blad geen wonder <lat thans de besprekingen ter vredesconferentie gevoerd worden in een atmosfeer van hoop volle activiteit. De eischen van Italië. In het memoran dum van de Italiaansche gedelegeerden ter vredesconferentie worden ceëischt het gebied van de Boven-Etsch, Trentino en de Julische Alpen. Verklaard wordt, dat alleen de Julische Alpen de Italiaansche oostpoort kunnen af sluiten. Verder worden Gorizia, Triest. Pola. Fiume en een aarttai steden en dorpen aan de Adriatische zeekust en in het binnenland on betwistbaar Itahaansclh genoemd, terwiil ver klaard wordt, dat ter workominfc van allo ffe^aar éen rechtmatig* deel van Dalmatië te rug moet komen aan Italië. Nader wordt gemeld; Te Spalato zijn Italiaansche troepen geland. Op het protest der Kroatische inwoners ver klaarde de Engelsche admiraal, die het bevel voert over de haven» dat de Italianen hetzelfde recht hebben als de andere zegevierende Enten temogendheden. De Engelsche troepen en schepen zijn daarop vertrokken en de Italiaan sche generaal nam het commando over de stad en de haven op zich. De Amerikaansche bezettin.gsbataillons ver lieten de stad F-iume. De Spaansehe consul die tevens de Amerikaansche belangen vertegen- woordlgt. noodigde de onderdanen der V. S uit zich gereed te houden voor het vertrek Amerika wil in het a-s. Italiaansch-Zuidslavi sche conflict volkomen neutraal blijven. W ilson. Wiison is gisterenavond te Brest aangekomen. De socialiseer.ugswet. In de gisteren ge houden zitting van tie Duitsche maUohale vergadering te Weimar, werd de wet regelen de de kolen-industrie in tweede en derde lezing definitief aangenomen. Tegen stemden de onafhankeiijken en het grootste deel der rechterzijde. De soeialiseeringswet word in tweede en derde lezing aaugenomen met de stemmen van rechts tegen. De Engelsche arbeiders en de Volkerenbond Reuter meldt uit Honden, dat de parlemen taire eoinmi&sie van bet congres der vakve» eenigingen en bet hoofdbestuur van de ar- beiderspar'jj besioten hebben gezamenlijk een nationale arbeiuseonferenue bijeen te roepen, om den toestand te bespreken in verband met den Volkerenbond, De oonferentie zal den 3en April te Londen worden gehouden. Bedenkelijke politieke toestand m Beieren. Uit Munchen wordt aan bet JB. Tagebl." geseind, dat aan de overeenstemming tus- schen de Beiersche socialistische partijen, die besloten hebben den Landdag tegen 17 Maart bijeen te roepen, door de onafhankeiijken weéi een eind is gemaakt. De laats ten hebben zich in een manifest vóór de dictatuur van biet proletariaat verklaard en begroeten de com munistische partij als een zusterorganisatie, waarmee zij samenwerken willen. Zij weige ren zich te houden aan de afspraak met de gematigde socialisten getroffen- Deze scheuring in de gelederen der' Beier sche socialisten kan voor Beieren ernstige gevolgen hebben. Heit spoorwegverkeer te Berlijn hervat De spoorwegdirectie verklaarde, dat he den het spoorwegverkeer met de stadsbaan van Berlijn en op de lijnen naar het Oosten kan worden hervat. Het - goederenvervoer zal eerst over eenige- dagen normaal zijn. Een wereldrevolutie De „Times" verneemt uit Helsingfors, dat de Russische sovjet-regeering ei* op uit is om haar krach ten te coneentreeren op een plan voor een wereldrevolutie. Er zal een „internationaal commissaris" worden benoemd. De eerste zal zijn een Zwitser, Moor geheeten, die vriend was van Lenin, Trotzky en Sinow^ef, tijdens hun verblijf in Zwitserland vóór de revolutie. Ook een Britseh onderdaan die erg in de gunst'staat van Tsjitsjerin, zou een belangrijke rol te spelen krijgen. Een aanslag op do Regeoring in do V. S. De politie deed hedenmorgen vroeg een inval in een gebouw aan de oostzijde der rivier en nam 198 mannen en twee vrou wen gevangen. Men zegt, dat de vereeni- ging van Russische boerenarbeiders in Ame rika het gebouw had betrokken waar een hoeveelheid geschriften werd in beslag ge nomen. Verscheiden boeken in het Russisch gedrukt, wekten op tot het omverwerpen der Amerikaansche regeering. Een der vrouwen was onlangs gearresteerd en veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, wegens spionnage, maar vrijgelaten hangende het hooger beroep. Algemeen debat. Voor wie gaarne kennis neemt van hoogstaan de ideeën over Staat en Christendom, over de vrijheid bij sociale hervormingen, over orde en geweld, over den oorlog en den Volkerenbond, heeft de vergadering in den Senaat, veel wetens waardigs opgeleverd. Het was prof. BAVINCK (A.-R.), die op het voetspoor van Dr. Kuyper, maar toch weer heel anders, over al deze onderwerpen, in een keurig gestyleerde rede sprak. De hoogleeraar stelde in het licht, dat de Staat, afgezien van de persoonlijke overtpiging der regeerders, niet kan nalaten een positieve houding aan te nemen ten aanzien van de Chris telijke beginselen en betoogde verder, dat de eenige weg om die beginselen te handhaven, de weg is der koninklijke vrijheid. Daarom ver heugde hij er zich over, dat de Regeering eener- zijds orde en gezag wil handhaven, anderzijds vrijheid en verdraagzaamheid wil huldigen. Komende in meer concreten zin tot de sociale taak der Regeering, omschreef prof. Bavinck deze, als het geven eener andere organisatie aan de Maatschappij. Dat dit zal geschieden in democratischen zin, had zijn sympathie. Maar men moest niet vergeten, dat alle standen be- hooren tot den deinos, tot het volk, als de Staat maar niet optreedt als een diaconie en maar blijtt geven zonder te vragen hoe het gegevene besteed wordt, zulks tot schade voor de eigen activiteit der Maatschappij. Indeidaad, gulden woorden, de ernstige over weging van elke .Regeering, overwaard. Het groote onderwerp van den dag, de Vol kerenbond, in zijn beschouwingen opnemend, wéés spr. er op, dat ons land slecht staat aan geschreven, omdat men van de zijde def Entente niet begrijpen kan, dat wij neutraal zijn geble ven in een voor hen zoo rechtvaardige zaak. En daarom te meer verlangde hij, dat we ons in verbinding zullen stellen met andere neutrale landen, teneinde straks niet geïsoleerd te staan aio de Volkerenbond tot stand komt. We moeten rekening houden met de idee, die wordende is. En ook als de Volkerenbond voor ons niet zeer aanlokkelijk mocht zijn, zullen we wellicht van twee kwaden het minste móeten kiezen, om daar naast het internationaal recht zooveel mogelijk te dienen op de Vredesconferenties, die zich wat meer met het recht in tijd van vrede en wat min der met het recht in tijd van oorlog zullen heb- be^eMfNlSTEUReVAN BINNENLANDSCHE ZAKEN, Jhr. Ruijs de Beeienbrouck, legde ten aanzien van ons buitenlandsch beleid, in het bijzonder ten aanzien van België, eene verkla ring ai, die onze lezers elders in dit nummer zullen aantreffen. Wat haar sociale maatregelen betreft, in dil opzicht meent de Regeering de ware vrijheid ta dienen. Daarom rekent tij inzake de sociale wet geving, op de volledige medewerking van da meerderheid der Kamer. Met nadruk wees de premier er op, dat de prijs van producten in hoofdzaak niet wordt bepaald door werktijden en werkloonen. Dit in antwoord op de bezwaren tegen verhooging van loonen en verkorting van arbeidstijd. De ondervinding in andere landen heeft geleerd, dat hooge leonen en de 8-ureu- dag volstrekt niet behoeven te leiden tsi vermin dering der productie. En bij onzekerheid op dn stuk dient rekening gehouden met het in de ge- heele wereld merkbaar streven naar loonsverhoo- ging en verkorting van arbeidsduur en niet de overweging, dat onthouding op dit punt zou leiden tot conflicten en tot uittocht van arbei ders; wat zeker niet bevorderlijk zou zijn aaa de productiviteit. Het sociaal program der Regeering en de uit voering der ondeiwijsbtvrediging, staan bij d.t Kabinet op den voorgrond. Eerst daarna zal de herziening der Grondwet aan de orde komen. De Minister kwam er onomwonden voor uit, dat de Regeering, zij het ook geleidelijk, zoo spoedig mogelijk alle crisismaatregelen over boord wil werpen. Niet minder belangrijk was zijn mededeeli.g, dat ten aanzien van de defensie-kwestie een a - wachtende houding noodzakelijk was, al zsul.j democratiseering en bezuiniging haar ga.n gaan. Den onvertrouwbaren aard der S. D. A. i bleek Jhr. Ruijs volkomen te doorschouw-.!. Vandaar o. m. zijn mededeeliug, dat er stee;e gevaar blijft bestaan, dat de meer bezadigder, in die partij zich door de heethoofden zul. laten meesleepen. De Regeering gaat dan ook voort, door openlijke en geheime maatregelen volk te behoeden tegen een revolutie naar Rus sisch of Berlijnsch model. Zij is waakzaam er. bezorgd en spoort alle ordelieveaden aan tc. waakzaamheid en organisatie tegen mogel:_ u revolutionnaire aanslagen. Aan t eind zijner rede verklaarde de premie., met beslistheid, nat het Kabinet volkomen homo geen is, ook ten aanzien van het financieel be leid. Op eenvoudige, maar duidelijke wijze, zetle DE MINISTER VAN INANCiEN, de heer De Vries, den toestand der schatkist uiteen en ver dedigde zijn belastingplannen. Zijn rede werd ingezet met de mededeeln;., dat in de nieuwe Lager-Onderwijswet de sala rissen van openbare en bijzondere onderwijzers ten laste van het Rijk zullen komen en de kosmn van gebouwen en exploitatie der scholen, zoowel van openbare als bijzondere, aan de gemeen ten Wat aan ae gemeenten te zamen een besparin zal geven van 8 millioen per jaar. Met den meesten nadruk betoogde voorts dt Minister, dat het absoluut onmogelijk is. n;t-. uit de directe belastingen te halen dan hij z voorstelt Echter wil ook hij de kleinen Zv. mogelijk sparen. Daarom zal hij van t cacao, koffie en thee - afblijven ais de-a. c middelen wat hij evenwel niet zeer wa. - - schijnlijk acht genoeg opbrengen. Dan zul. de arbeiders slechts 35 millioen van de i j millioen, die uit de indirecte belasting mor.-.i komen, meebetalen. Hetgeen neerkomt cp f 5. per ccid en per jaar. Daartegenover staat, dal zij y .f belangrijke sociale maatregelen in rui' zuiA-u oiilvaiigen. Onder meer mochten wij verder uit den mi.aa terieelen mond vernemen, dat een berschatting is bevolen van meubilair'en huurwaarde voor x Personeele belasting, doch dat de grondslagen haardsteden en rijwielen zullen vervallen; {int in de Successiebelasting in de neergaande lime niets meer dan tot dusver zal moeten won.- betaald, doch in de opgaande linie door broers en zusters 10 pCt. meer; dat het voorontwerp voor een belasting op weeldeartikelen gereed is; dat de Minister in beginsel er nieis tegen heen ongekuwden 20 pCt. meer in de beiasiDgeu te doen betalen. De Crisisuitgaven hebben sinds 1 Augustus rÉ 1918 65 millioen per maand bedragen, waarin per maand 30 millioen voor militaire uitgaven, 24 millioen voor duurtebijslagen, millmen vooi behoeftige buitenlanders, 7.7 millioen voor ult- keering van oorlogswinstbelastiag at. gemeen ten. De Minister wil den crisisschuld aflossen in 15 a 20 jaar. Evenwel wil hij het denkbeeld van den heer Colijn, om de aflossing 30 jaar te dogi duren, doch dan den suikeraccijns toch af te schaffen, overwegen. Daartoe moet hij echter eerst de beslissing der Tweede Kamer over de motie-Ter Laan betreffende een heffing in een afwachten. In avondziiting werden door prof. VAN EMBDEN (V.-D.) nog eens zijn bekende be zwaren tegen de belastingpolitiek van den Mi nister ontwikekld. Geruststellend voor de groote gezinnen was de toezegging van deu MINISlER VAN FI NANCIEN, dat in de verschillende belastingen met die gezinnen rekening zou gehouden worden. Nog verklaarde hij, dat een indirecte belasting op weelde-artikelen bepaald economisch zal werken. Het einde was, dat hoofdstuk 2 z. h. -st. werd aangenomen. 65 ROMAN Uil liEr EUOLaC'H. Niet waar, een patricische die het christelijke bijgeloof aanneemt; wordt met het zwaard gestraft? Zioo schrijft het de wet voor, ant woordde Marcus, verrast door de onver wachte wending van het gesprek. En wat moet men doen om een patri cische vrouw voor het gerecht te brengen? vroeg Tuliia haastig. liet is voldoende, oen aanklacht bij den praetor in te dienen, dat zij deelneemt aan do nachtelijke bijeenkomsten der chris tenen. En als zij dit misschien ontkende? Men moet bewijzen hebben. Het beste haar te doen vólgen en op heeterdaad te betrappen. Ik dank u. Maar wat scheelt u toch, vroeg Mar kus, meer en meer verwonderd over Tul lia' s vagen. Uwe handen beven, uwe oogen 'onkelen bijna woest en een koo.rtsacntig. rood ligt op uw wangen. Zoudt ge mis schien ik? antwoordde Tuliia spottend. Zou ik het bijgeloof van het gepeupel en van de slaven dce.en? Zou ik, een Aomeiusche. een patricische, christin en zuster van de ellendigste scuepeois kunnen zyn? Ik had gemeend, dat gij mij beter keuüet. Na een poos l'lu»sterde zij Een stem in nnjn bmnenste, zegt mij, dat Mucia. tot het oosterscüe bijgeloof zal vervaLen. En dan zoudt gij haar willen....? riep Marcus ontzet. My keek Xulüa met starenden blik aan Mucia, onze bloedverwante, voegde hij er verwyt-sma aan toe. Mijn aker naaste verwant ben ik zelf, antwoomde dulua, hét voorhoofd i rouse nu. iu hare hame trekneu lag zooveel onver biddelijke vastberadeuueid, uat Marc-us zijn gelaat ontzet ter zijue wendde. Ik zou niet gaarne aan uw wraak blootgesteld zijn, merkte lnj op ernstigen toon op, maar ik zeil' zou ook met tot zu-k een wraak in staat zijn Omdat gij hiervoor niet genoeg man zijt, antwoordde Tuliia. Waarlijk, zoo hau ik het niet bedoeld, toen ik u aanried Mucia uit den weg te ruimen, sprak Marcua treur.g, terwijl hij opstond. Hij greep hare beide handen, schudde die heftig en voegde er kort aan toe; „Vaar- well" Tuliia hield zijne handen vast en drukte ze bemoedigend, met de belofte, dat zij den volgenden dag op zijn bruLoltsfeest zou ver- soiiijnen, als iuj gedurende den nacht niet van rneeniiig was veranderd. Een ijzig gevoel doorliep Marcus' geheeie lichaam, toen hij het huis zijner nicht verliet. Dadelijk nadat Marcus haar veriaten had liet TUiRa eeu voor haar persoonlijke be diening bestemden slaaf roepen, en toen deze, een kleine, dikke .scheeioogiga Griek, voor haar .stond, sprak zij. Men heeft mij gezegd, dat gij de kunst verstaat om aan elke deur af te luisteren wat er binnen in de kamers voorvalt. De slaaf verbleekte, liet het hoofd zak ken en wachtte sidderend het vonnis, dat op de woonien zijner meesteres zou moe ten volgen. Tul.ia sprak echter met een genadig lachje; an nu af wil ik gebruik maken van deze kunst. Kom liier 1 De Griek viel haar te voet jLk wil weten, wat Mucia Cornelia op eiken tijd van den dag doet, te huis en buitenshuis, wien zij omvangt en met wien en waarover zij spreekt. Als gij deze op dracht goed volbrengt, wacht u een loon dat gij niet zoudt durven droomen; beliegt of bedriegt gij mij, dan zult gij onder stok slagen sterven. Nu kunt gij gaan. Meesteres, gij zult van txken stap en elk woord van Mucia Uornena ingelicht wor den, beloo'id-e de slaaf, waarop hij de schoen- spitsen van Tuliia kuste, opstond en rugge lings de kamer verliet. Om het bevel zijner meesteres dadeujk uit to voeren, naderde hij behoedzaam Mucia s kamer en scnoof het voorhan? der deur bij na onmerkbaar terug. Het zwakke licht eener nachtlamp verried ai spoedig, dat er zich in de kamer niemand bevond. Langs de mu ren cn de gangen sloop de slaaf voorzichtig voort, overal opmerkzaam luisterend doch nergeas vqnd hij een spoor van Mucóa. Eindelijk ging hij den tuin onderzoeken, doch ook daai- luisterde en tuurde hij te vergeefs. HOOFDSTUK XX. Mucia had een oogenblik te voren het huis verlaten begeleid doo,r hare slavin M - mut en twee Germaansohe Gladiatoren, van wie een met een brandenden fakkel voor afging en de ander met het ontbloote zwaard volgde. In een donkeren mantel gehuld, spoedde zij zich door kleinere straten naar de Flamiiusche poort. Door deze poort nam zij den weg langs den Linker Tiberoever. Mucia's troep was niet de eenige. Van alle zijden doken groepjes hienscdien op die in dezelfde richting voortgingen. Do streek werd, hoe verder men kwam, kaler en verlatener. Slechts hier en daar glansde midden in de kleine tuinen een lichtje. Van verre liet zich het geklots van de golven des xibers hooren, om als het ware de nach telijke stilte, die rondom heerschte, nog meer te doen uitkomen. Langer dan een uur- was Mucia gegaan, toen de gltu. .alor, die don fakkel droeg, voor een póórt stil hield en dsrie maal klop te. Een kijkgat werd opengedaan en men hoorde binnen een zachte «tem doen. De gladiator maak to een krumteeken. fluisterde eenige woorden en daarop werd do deur opengedaan. Mucia bevond zich nu in een tuin, te mid den waarvan tegen den donkeren achter grond de omtrekken van eon groote schuur te zien waren. Uit dit gebouw weerklonk een honderdetemmig lied, dat, op gedemp ton toon gezongen, aan dit gebouw iets eigenaardig raadselachtigs gaf. Den mantelkap diep over het voorhoofd neertrekkend, betrad Mucia, voorafgegaan door den eersten gladiator, terwijl Munut en de andere gladiator volgden, de schuur, en bleef dicht bij den imgang staan. Nie mand bekommerde zich om haar; onbe merkt kon zij haar blikken laten ror.dzwo- ven (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 11