VAN overal. «KERKEN^ SCHOOL® ORDE EN ARBEID jWKUNST EN KENNIS Opruiming van BASCULES korte berichten Uit den Omtrek. UIT ONZE WEST [UIT BOEKEN BLAOv H. J. VAN DER MEER, Schagchelstraat Met ingang van 20 dezer zal gedurende eeni- ge weken gelegenheid bestaan tot uitvoer naar de geallieerde landen van ruinen, in het bezit van alle veulentanden en van hengsten, niet in geschreven in een openbaar paardenstamboek. Van stamboekhengsten, die zijn afgekeurd door de algemeene keuringscommissie voor de paardenfokkerij, kan bovendien afzonderlijk ver- funning tot uitvoer worden aangevraagd bij de J. U. M. Import uit Engeland- Reuter seint uit Londeu Onu'er de gewone waarborgen worden thans vergunningen verleend voor vriien uitvoer naar Nederland van schuurpapier, schuurlinnen. ar tikelen van aimiuiuin. vilt. behalve wollen vilt- bont. linnen, manufacturen, linnen, garen en linnen draad. Vetzuren enz. Het Bureau voor Mededee lingen inzake de Voedselvoorziening veetligtt er üe aandaoht op van belanghebbenden, dat het verbod van verwerking» ver voer. aflevering en verhooging van vetzuren en soaostock. afval- votten van de margarinefabricage en den ver koop daarvan en het vervoer van potasch en braliloog nog niet is opgeheven. Onze vetmntsoeaioering. Het vrijgeven van'slachtvetten is niet te verwachten vóór 2 Mei; dan zal de vetrantsoeneering wor den opgeheven, met uitzondering van die van de goedkoope normaal-margarine, ten dienste van de volksklasse. De andere vet ten zullen dan echter vrij kunnen worden verkocht. Rijkskantoor voor vee opgeheven. De minister van L. N. en H. heeft ingetrokken, de maxiumprijzen voor: paardenhhuizen, al- de maxiumprijzen voor: paardenhuiden, al le soorten kalfsvellen en platen van kaifs- pinkc- en grasvellen met kop en pootenj ari j.l. Opgeheven wordt met ingang van 14 de zer het Rijkskantoor voor vee en paarden. De maximumprijs voor kinderschoenwerk ingetrokken. Ingetrokken is de bij be schikking van 23 Januari j.l. vastgestelde maximumprijzen voor z.g. „omgekeerd" kin derschoenwerk. Vervoer en aflevering van puardenvlcesoh vrU- Het verbod van verduurzamen van vleesch, en dat van vervoer en aflevering van verduurzaamd vleesch is niet toepasse lijk verklaard op paardenvleesc.il. Maximumprijs voor brandspiritus. Inge trokken zijn de maximumprijzen van brand spiritus. Geen voe muur Italië. „De Veehandel" deelt mede, dat, in tegenstelling mei gepubli ceerde berichten, er geen sprake is van uitvoer van vee naar Italië. De onderhandelingen, met de Fransche re geering gevoerd over den export van een duizendtal Nederiandsche melkkoeien, ver- ■keeren in een zoodanig stadium, dat ieder oogenblik de definitieve beslissing te ver wachten is. De broodrantsoeneering. Ondanks de tegenspraak van het Nederl. Coi'respondent ie. bureau handhaaft ue ..Meieriische Crt." haar bericht over de opheffing der broodraateoenee- xinrr, daar haar bron Koen twijfel laat. Z.ii voegt er aan toe, dat uit het fait, dat de rageering .van den oogst 1919 liefst zoo weinig mosreiiik van de boeren wenscht te ontvangen, kan wor den gedistilleerd, dat onze graanvoorraad niet zóó gering is» als de „zeer bevoegde zijde" vau het Corr. Bur. het gelieft voor te stellen. Mr. Th. -Nuyens, Do Amigoe di Curacao meldt, dat zich in de kolonie een comité heeft gevormd, om den aftredenden gouverneur van Curacao, mr. Th- Nuyens. bij zijn terugkeer naar Nederland een huldeblijk aan te bieden. ."Voorzitter van het comité is mr. J. B. Gorsira» procureur-generaal. groot, door F. Dekkers. De getemde Huis heer, door Max, *-* De Sterke, door Daaf Sutove. De ctrisis in de Metaalindustrie. Naar ons ter oore komt, zal Zaterdag a.s. te Am- dam een groote gecombineerde vergadering van de 5 samenwerkende organisaties wor den gehouden. In deze vergadering zou definitief worden beslist, of er Maandag a.s zal worden gestaakt De „Tel." verneemt, dat het feit, dat de R.K. en christelijke organisaties getracht hebben, minister Aalberso als scheidsrech ter in het geschil te doen optreden, zonder daarbij in overleg te treden met de centrale commissie uit de vakbonden, groote ontstem ming heeft gewekt bij de overige organisa ties: de Alg. Ncd. Bond, de Landelijke Fede ratie en de Neutrale Bond. Ook deze kwestie zal in de vergadering van Zaterdag ter sprake gebracht worden. Nog verneemt het blad, dat de afdeelingen Utrecht van de vijf samenwerkende organi saties, Zaterdag in „Tivoli" te Utrechtj zul len vergaderen. In deze vergadering zal be sloten worden eenzelfde ultimatum, als ta Amsterdam, aan de Utrechtscke werkge vers in de metaalnijverheid te zenden. €en dergelijke actie zal 21 Maart _te Rot terdam en 7 April a.s. te Hengelo worden ondernomen. Het winkelbedrijf on de 8 uren werkdag. Door den algemcenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden., is aan den Minister van Arbeid een adres gezonden, waarin er wordt op aangedrongen, ook de werknemers in het winkelbedrijf in het 8 uren wetsontwerp op te nemen, zon der eenige beperking of overgangsbepaling. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft ■benoemd tot Kapelaan te Lisse, den "VVelEerw. neer P. A. M. J. Koelman, priester uit het I Aartsbisdom Utrecht. i' Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht i heeft benoemd tot assistent te Hamers- .veld den Weleerw. heer J. A. H. Naber. II J>e dubbele exemplaren van dje Ainster- ^ÜÜamsche bibliotheek. De Belgische „Stan- Paard" schrijft: De rector der Hoogesohpol .van Leuven heeft in een schrijven aan het rAmsterd,amsch gemeentebestuur het aanbod van 6 Januari 1915, om de in de bibliotheek .van Amsterdam voorhanden dubbele exem- plaren, welke daar gemist 'kunnen worden, I ter beschikking van d.e Leuvensche univer- siteit te stellen, dankbaar aangenomen. Het Rökssubsidie voor de Ned, Opera. Blijkens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Versla® der Eerste Kamer over 't begrootingsontwerp van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, wordt 't votum, waarbirhet Voorgestelde subsidie voor de Nederlandtcoho Opera werd geweigerd, door dien minister be treurd. Hy waardeert ten zeerste de gevoelens der leden, die hem dankten voor de verdediging (Van zijn voorstel. ^TY]'aojR' of het wellicht mogelijk zal wezen i de N ederlanosahe Opera onder anderen vorm 1o steunen, zal eerat aan de orde kunnen komen» fHedat de in uitzicht gsetelde oommissie, wolkar ^benoeming binnenkort kan worden tegemoet Realen, haas rapport zal hebben uitgebracht. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE {Van deze week bevat de volgende; PLATEN: Prof. dr. Alph. Steger. H. M 'e Koningin in Zeeuwech-Vlaanderen, met 'to'». Curasao, met 6 foto'e, Juist <y naar een schilderij vftn G. Induno. Jon» ie uit Piana dei Greci op Sicilië. D< A lm do Oranje-Kazerne, met 7 foto*». in ZwDserland. Na den oorlog, me Herman. - Moer Lch grijpt*' D°mOCraye 0n4 J TEKST: Bij mijn portret. Levensdurf (tëoor H. B. v. d. Sande, Geen regen ei jïegen, door Jan Paul. Gelijk gij zaait, zul £grüjnaalen, do°r M. van Amstel, —Hoe ijs!ijle V lektyphus. De 35 manschappen van de marinekazerne te Nieuwediep, die 3 weken g» leden voor vlektyphus in observatie ziin ge gaan. ziiu gisteravond uit het hospitaal ontsla gen. Do vlektyphus heeft zich verder niet onder de manschappen uitgebreid'. De moord te Beesd. Len der in verband met den moord aangehouden zwevers- Larsee. heef' bekend den burgemeester to hebben doodge schoten. Hij en Kwartel, die van medeplichtigheid wordt verdacht, ziin onder sterk- politieceleide uit Utrecht naar Tiel gevankelijk binnenge bracht. L. werpt de schuld op een uo» voortvluchti- gen Duitscher. Keiler geheeten. maar onder ziin kornuiten bekend als Bittermanu. Hii heeft dezen eerst kort na den moord leeren kenner, vermoedelijk eerst Zondag. "Van plan te Breesd in te breken, heeft hii uit Buurmalsen Zondag getelegrafeerd aan twee kennissen te Utrecht! om Zondagavond 11 uur onder Rumpt te ziin. Ze zijn daar ook gekomen, maar hebben L. niet verder vergezeld, daar hii voorgaf van phtn veranderd te ziin en nu naar de paardenmarkt, te 's-Heriogenbosch te gaan. Larsee, K. w ar Lel en KLelier ziin datvroo naar Beesd vertrokken, waar L. en Keiler op de be kende wijzo in het gemeentehuis ziin binnenge klommen- L. ging voorop. Zii kwamen binnen door een raam op de gang tegenover de slaap kamer van burgemeester Hondelink. Toen deze. gewekt door het leven, de deur ziinor hamer opende, heeft K. althans volgens het verhaal van L. hem het dooaeliike schot toegebracht. Door den val van het liik sloeg de slaapkamer deur weder dicht. Met hun drieën ziin ze te Rumpt de Linge overgevaren, waarin Keiler de revolver heeft weggeworpen. Onder leiding van dr. Van Led den Hulsebosch wordt daar thans naar gevischt. Keiler is daarop in de richting van de grens gevlucht, terwiil L. en Kwartel naar Utrecht zijn getrokken. De lezing die Kwartel van do zaak geeft, komt met het bovengemelde overeen. Tusschen a'ie beiden schijnt een minder goede verhouding te bestaan- Kwartel zegt» dat Larsee Zaterdag bü een twist op Kwartei's zuster heeft gescho ten, welk schot echter miste. In haar logement heeft men tussehen haar kleeren een revolver gevonden. Het staat echter vast. dat hieruit het doodeliike schot niet is gelost. Door een der overburen van den vermoorden burgemeester, worden nog de volgende bijzon- derhuden meegedeeld De dieven dachten., dat zij dn het kantoor waren, maar zii kwamen op de slaapkamer van onzen burgemeester. Op heti geluid werd hii wakker, waarna hii zich haastig begon te klee- den. Hii had pas één kous aan toen de dieven voor hem stonden en hem doodschoten. Op den knal en den gil van den burgemeester is ziin luster wakker geworden, die dadeliik naar boven ging. De deur van ziin kamer kon ze echter niet bpenkrügen. Daarop is ze naar de buren goloopen. die met behulp van iiaehti waoht en politie de deur openden. Deze was niet gesloten maar kon njet geopend worden, omdat het lijk er achter lag. By' G. op Marien waard hadden ze de ladder weggehaald en er 12 sporten afgezaagd, omdat die te lang was. Het lijk vertoonde in de hartstreek een zeer klein wondje. Nu zijn er bü een diefstal van broodkaarten op een der dorpen in deze streek ook t.wee revol vers van rijksveldwachters gestolen. Het kaliber van het wapen, waarmee hot sehot gelost ie. moet met dat van degestolen revolvers over eenkomen. Maatregelen der politie te 's-IIage. Dezer dagen verscheen van den hoofdcommissaris van politie in de Residentie een kennisgeving, dat alle vreemdelingen die daar ter stede verblijf houden, zioh moesten aanmelden teneinde van nieuwe passen te worden voorzien. Hot liidt geen twüfel of deze maatregel was tevens be doeld als controlemiddel od de minderge- wensahte elementen onder hen. Gisteren heeft do recherche, af deeling vreem delingendienst» een onderzoek op groote schaal gehouden ten einde na te .gaan of aau den op roep van den hoofdeommiesaris wel gevolg was gegeven. Verscheidene café's en restau rant werden mot een bezoek verrast, hetgeen een begrijpelijke opschudding teweeg bracht onder de vooral in het namiddaguur talrijke bezoekers. De talrijke vreemdelingen of wie daarvoor worden aangezien, moesten aan de reoherobeurs hun identiteitskaart ïoohen en waar deze nog niet wa» vernieuwd, werd hun. len spoedigste daartoe ta ver- LAGEN PRIJS voegen bü het hoofdbureau van politie, af dee ling vreemdelingendienst. De relletjes te Baarn. Ook Woens dagavond was het rumoerig in de buurt der Julianaschool, waar de burgerwacht oe fende. Een groote menigte had zich daar verzameld. Een sterke politiemacht zorgde, dat de straat vrij bleef. Tegen half aoht kwam de burgemeester, die de leiding op zich nam. AI spoedig begonnen de betoogers de politie uit te schelden en te treiteren, terwijl en laatste 'ook enkele steenen werden gegooid, waardoor.de agent B. en de brigadier dei' Rijksveldwacht v. d. L, getroffen werden. •Toen de commandant der burgerwacht, ba ron ter Heerdt, het oefenlokaal verliet, werd hij gemolesteerd, tengevolge waarvan zijn motorfiets defect geraakte. Ook de leden werden lastig gevallen; o.a. vernamen wjj, dat de bankier de C. p. mishandeld is. Een doortastender optreden der politie is wel jvenschelijk, wil het hoofd der gemeente tenminste niet, dat het gepeupel het gezag overweldigt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ontmoette de soldaat-kommies Cox te Val-kena waard, drie Belgische smokkelaars, die een groote .Hoeveelheid jenever vervoerden. Toen hii hen sommeerde te blüven ajaan. sloegen zii op de vlucht, waarop hü een schot loete. Een Bels viel doodelük gewond neder en is in het cast huis te Eindhoven aan du gevolgen overleden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag. is te Edam ingebroken in het kantoor der N. V. „Gestam"; (Kaashandel). De twee brandkasten zün ijverig bewerkt, maar het is den dieven nieti gelukt, de solide deuren te openen- Uit een schrüftafel is ongeveer 100 ontvreemd. Alle turfmakers in de lage venen in de ge meente Opterland hebben het werk gestaakt- Zii eischen 2-5 ct. loon meer per veenroede (16 M2), wat de verveners weigeren. Ook het laden der turfschepen is gestaakt, Te Steenwük en omstreken heeft men van wege den zeer hoog en waterstand, den arbeid in de veenderijen, die sedert eenige weken in volle werking was. moeten staken. Alle veende rijen staan blank. Op de Strookulzenfakriek Concordia te Boxtel zijne alle diijfriemen gestolen, tenge volge waarvan het geheels personeel als werk loos naar huis moest worden gezonden. T'e Lemmer heeft het kind van den vie- scher P. P.. te Lemmer, bijna 1 jaar oud» zich zoodanig aan kokend water gebrand, dat het, is overleden. Nabü het station Echt is Dinsdagmiddag de 70-jarige weduwe Bookers bii den overweg aldaar door een sneltrein overreden en gedood. De Riiksveeartsenijkundicen dienst in het distriet GroningenDrente heeft dezo week in verschillende gemeenten in do provincie Groningen en ook in enkele gemeenten in de provincie Drente, beslag gelegd op verschillen de etuk» vee. dat geslacht werd in striid met do bepalingen. van het «laehtvort>od. Te Valtkerniond wil men de aardappelen zoo spoedig mogelijk kwiit- Een deputatie van boeren zal naar den minister gaan om het on derwerp te bespreken ook met 't oog op het. fieit, dat er ..plaatsen" ziin. van welke nog geen H.L. is verzonden. Men berekent dat er noa 100,000 H.L. in den Valtkermond voorradig ziin. De kwaliteit wordt snel minder. Werkloozen veroorzakten Woensdagmid dag half zes een relletje in de Nienwstraat te Dordrecht, terwijl een deputatie door het steun comité ontvangen werd om eischen aan te hooren, door de werkloozen gesteld in zake de nitkeering. Er werd met steenen geworpen en met een revolver geschoten. De politie joeg de massa met de sabel uiteen. Arrestaties hadden niet plaats. Woensdagnacht half één werd -een spiegel ruit ingedrukt aan de Haarlemmerstraat 56 te Amsterdam, waar de firma du Cro een heeren- modemagaziin heeft Een rechercheur wilde den dader arresteeren. doch deze vluchtte» waarna hii door een revolverschot tot staan werd ge bracht. Op de Heerengracht 160 te Amsterdam, in het modemagazijn van de firma Drilsma. lieten dieven zich gisternapht insluiten. Voor een waarde van 3000 is? ontvreemd, Woensdag zün te Haaksbergen weer een paar bekende goudsmokkelaars ingerekend- Bii f-ou-ilieering kwam een bedrag van j 4000 aan goudgeld te voorschijn. Er zün enkele dagen geleden te Waals dorp 500 scherpe patronen uit een patroon- caisson gestolen. Dinsdagavond kreeg een te Leeuwarden in garnizoen liggend soldaat G. W. ruzie met zün vrouw, welke zoo hoon liep. dat hii de vrouw ëfen messteek in den rechterarm toebracht. G- werd door de marechaussees gearresteerd, (V. D.) SCHOTEN. - Gemeenteraad. De open bare vergadering wordt 's nndd&gg te 2 uur heropend. Aan de orde is 't voorstel tot het aangaan van een leening 170.000 ten behoeve van het grondbedrijf. De heer HOOIJ wil den tijd van aflossing-van 50 op 75 jaar stellen en meent, dat rente en aflossing niet uit de gewone inkomsten gehaald moeten worden; liet woord „gewone" zou bij dus in 't voorstel willen schrappen en er cnn willen toevoegen, dat de aflossing groot er "worot, zoo dra de gronden vervreemd worden. De heer DE VRIES wil de kening splitsen in twee lee ningen, groot 100.000 en 70.000.^ Dit vooi. stel wordt verworpen mot 10—3 stemmen on het voorstel Hooy wordt aangenomen mot 7—6 stemmen; tegen stoxnden de hoeren Dra- sohen, Verkooij, Verton, Bies, v. d. Vall en Boxs. B. en W. stelleu voor den rentevoet te brengen op ten hoogte 6 pCt,; wordt aan genomen, In behandeling komt nu het voorstel tol- liet instellen van een grondbedrijf. De heer d. Vall brengt hulde aan. B. en W. voor de spoedige afhandeling der zaak en spreekt er zijn vreugde over 'uit, dat Schoten hierdoor en Hinken slap in do goede richting gaat. De heer Hcoy vindt, dat men met liet plan voor het grondbedrijf wat lioog gegrepen heeft; anderzijds L&d spr. gt urne gezien, dat sommige zaken wat gepreciseerd waren ge worden, Toch wil de heer Hooij om het groote belang voor de gemeente de zaak niet ophou den en spreekt de beste wenschen uit voor den bloei van het grondbedrijf. Hierna wordt na eenige discussie de verordening op het 'grond bedrijf zonder hoofdelijke stemming ongewij zigd aangenomen. Hetzelfde geschiedt met de verordening op de instelling eener comm. van bijstand vokm het grondbedrijf. Tot leden van de commissie van bijstam worden benoemd de heeren Schutte, Blom en v. d. Vall. Besloten wordt tot het benoemen van een unificatie-commissie, die de salarissen van alle ambtenaren en onderwijzers in de go meente-dienst zal herzien. Gekozen worden de heeren Hooij, Prusehen en Bies. Aan de orde is een voorstel van den heer Pruschen om een adres te zenden aan de Tweede Kamer betreffende de positie van do onderwijzers; hierin wordt gevraagd, de algemeene rijksregeling zóó samen te stellen, dat in elk geval de Schotensche onderwij zers er niet bij te kort komen. De heer Blom is er tegen, dat dit adres zoo maar zonder overleg wordt weggezonden daar dient eerst over beraadslaagd te worden want dit is een kwestie van. zeer groot belang. Spr. wil het adres eerst naar B. en W. zenden om prae-advies. Na eenige gedachtenwisseliiiig vindt de heei Pruschen goed, dat B. en W. aan de raad een adres ter goedkeuring zullen overleggen. Aangenomen wordt een motie van den heer Wolff, waarin de mensehelijkheid wordt uit gesproken, dat in bet landelijke gedeelte van Schoten niet méér vervolgingskosten dooi belastingschuldigen worden betaald, dan Jn bet stadsgedeelte. Aangenomen wordt de motie van de heeren Blom, v. d. Vall en Pruschen, waarin de mee ning wordt uitgesproken, dat bij vacatures bij het onderwijs, zij die op de voordracht staan, geen bezoeken dienen te doen by raads leden, om z-icli aan te bevelen. In behandeling komen de voorstellen tot het verleenen van subsidie aan bewaarscholen der R.-K. Bond van Jongeuspatronaten en het K.-K. Patronaat voor Meisjes. De heer Hooy vindt het wel wat ver ge zocht, om voor die weinige subsidie, 1.20 pei jaar en per leerling, nog controle op het on derwijs te willen uitoefenen. De heer Schutte vindt bewaarscholen ondingen en hoopt, dat do subside daarvoor niet wordt verleend. De heer Souverein e»a. komen hier tegenop. De heer Verton wil toch controle; die subsidie kan later verhoogd worden. Er wordt zeer lang geredeneerd over bet voorstel. De heei Pruschen o.a. bepleit het maken vbn alge meene voorwaarden ter subsidiëering vaix de verschillende instellingen, diie hierom ver zoeken. Do heer Blom vindt dit onnoodig. D,e patronaten o.a. krijgen reeds subsidie van rijk en provincie, die toch géén subsidie zul len verleenen aan instellingen, die niet aan de hiervoor gestelde eischen voldoen. Waar voor moeten er nu nog weer extra gemeente lijke voorwaarden komen? Dat wordt on doenlijk voor die inrichtaingen. Ten slotte wordt besloten, de voorstellen aau te li-ouden. B. en W. zullen dan in een volgend© vergadering komen met nadere in- lichtingen betreffende den aard en werkwijze der te subsidiëeeren instellingen. Bij de aanneming der wijziging vau de po litieverordening bepleit de lieer Blom uitbrei ding van het politiekorps. De toestand is op 't oogenblik zóó, dat de politie-agenten 's Zondags vaak niet hun godsdienstplichten kunnen waarnemen. Verder dringt spr. aaa op invoering van den 8-urigen arbeidsdag voor de politie, bijgevolg instelling van een drie ploegen-stclsel. De voorzitter zegt, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk deze kwestie zullen onderzoeken en alles zullen doen om hieraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Bij de behandeling der ingekomen stukken vraagt do 'heer Blom bespoediging van de vernieuwing der schooling aan de Paul Kru- gerkade etc„ ook omdat er groote werkloos heid heerseht. Na een pittige discussie over persoonlijke zaken, wordt de vergadering ge sloten. SCHOTEN. De feesten der St. Luciaschool. In de Schotensche kroniek van 26 Fe bruari werd nog een nabetrachting gehou den over de feesten der St. Lucia-school. De uitdrukking van den schrijver, dat Pastoor Meeuws Z, G., indien hij nog in leven was geweest, d.e Kerk in een lustooyd zou heb ben herschapen, heeft een der parochianen eenigszins onaangenaam getroffen. De in zender vindt dit een scherpe uitdrukking tegenover Pastoor Wentzel en zegt, dat deze gedaan heeft, wat in zijn macht was, om de kerk in een behoorlijk feestkleed te ste ken, maar dat de middelen hem ontbraken; om zulks op grootsche wijze te doen. (Die scherpte hebben wij en waarschijnlijk de meeste onzer lezers niet gevoeld. Red.) Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat de schrijver der Schotensche Kroniek niets onaangenaams bedoeld heeft, doch alleen het verschil der omstandigheden van toen en nu heeft willen aangeven; hetzelfde wat thans de parochiaan veel uitvoeriger in zijn ingezonden stuk doet, dat echter te veel plaatsruimte inneemt om het geheel te plaat sen. l Gaarne nemen wij echter zijn aanspo ring tot de parochianen over, om den Zeer- eerw. heer Pastoor bij feestdagen met bloe men te bedenken ter versiering van het al taar. Tevens wenscht de parochiaan een be roep te doen op de ijverige zelatrices, om bij de parochianen aau te kloppen, teneinde den pastoor in staat te stellen, den nieuwen Kruisweg te voltooien; zijn bedoeling is, van de parochianen een weielijksch offertje te verkrijgen totdat-, het benoodigde bedrag bijeen is. I j - Wij juichen dit voorstel van harte toe; bij ondervinding weten we, dat een derge lijke inzameling elders veel succes heeft ge had. SANTPOORT. Bij de ton overstaan van notaris Boerlage gehouden verkoopin# werd het Klein Stationskoffiehuis met woon- en winkelhuis nabij het •station alhier, dat ing*j zet was op 6500, bij afslag opgehouden, VELSEN. Bij de door den makelaar D. Bus alhier gehouden veiling werd de opstal van het huis met bergplaats aan den Hout of Koningsweg, boek Noorderluan alhier ge koeUf door H. K. Gerlenb'aeihi te Wijk aan Duin voor 1765. .VELSEN -De roadieerkicziiuriuj.. Do »l«m- miua roo». de L». «emeeateraaikrerklealiuganTB voor onze gemeente bona aid. ou Vrüdag 16 Mei VELSEN. Het orisispersoueol. Aan een zestal sohrüfstera en aohrüvers van het Loveiumiddo- lenbedriif alhier ia tegen 1 Mei ontslag ver. leend. Hot overblijvende nersoneel» 27 in getal, za] D-tslaa" kriigen, BE VER V, IJK. In den nacht vau Woens- oa® op Donderdag is ingebroken in Ibiet K. 1 v n waarin juist deu volgenden dag ^boelhui» gehouden zou worden. Eeu tweetal rijwielen benevens revolvers werden meegenomen. HEEMSKERK. R.-K. Volksbond. Woensdag avond had de tweede bijeenkomst. Diaals van den pas opgeridhten R-K. Volksbond, 't Gold d-ezen avond voornamelijk de installatie van de leden en den G. A. Ook deze avond was een waai suoces. Een volle zaal. terwiil o.a. aanwezig waren een aantal koorzangers, de ZeerEerw. Heer Pastoor met beide kauelaana en de eminente, allen bezielende Centraal Voorz., de heer Smit uit Amsterdam. Onder de flinke leiding van deu Voorzitter» den heer G. Kloeg. had de vergadering een aan genaam en opgewekt verloou. Hoofdschotel wa3 de rede van den Centraal president, tinte lend van jeugdig vuur» docc deesemd met den echt Katholieken geest. De leuze: Voor God Kerk, Koningin en Vaderland, doorgevoerd zooals de heer Smit ze uitlegde, moet aan den Volksbond een reuzenkracht schenken- Verder wees Spr. od vele zaken, welke door den olksbond moeten behartigd worden, als ondersteuning bii ziekte, afdeeling voor zang en muziek» ontwikkelingscursussen, bouw- vereenigingen enz. Bii de installatie van den G. A., merkte Spr. op. dat hii Kap. Warmer- hoven reeds vier jaar gekend had als G. A. van den R.-K. Volksbond te Maassluis en alzoo de vereeniging alhier van harte geluk kon wen schen. v Nadat uit volle borst 't Bondslied gezongen, was en de heer Smit ter opluistering 't Haar- lemsehe Evangelie had laten hooren. zeer tot genoegen der aanwezigen, verkreeg ook de G. A. het woord, om hul-cle te brengen aan den. Zeereerw. Heer Pastoor en deu heer Smit voor hunne medewerking. Met groote litjfde voor de nieuwe afdeeling wenschte Z.Eerw. ziin ueslo krachten te geven aan den vooruitgang en den bloei van den R.-K. Volksbond en vertrouwde op de medewerking van bestuur en leden, ook al zal er wel eens verschil van meening ziin. De voorz. bracht een woord vau dank aai allen die medegewerkt hadden tot het wel slagen, van dezen avond, waaraan ook do Zeei Eerw- Heer pastoor eenige gevoelvolle w 00rd»-- toevoegde. Hierna werden nog eenige zaken beenrokeh waarna sluiting. WORMER. Stille Omgang. De Vor mers willen dit jaar zelfstandig aan den Stil len Omgang' deelnemen. Daarom Zondag vei- gsdering na de Vespers. Distributie. De week van 15—22 Mrt. zullen de volgende artikelen gedistribueerd worden: 2 ons witte boonen; 2 ons citroen- hoionenj 2 ons rijst; 1 pak kaarsen; 1 strak leizecp; 1 pakje (1 ons) Julienne soepgroen ten; 1 pakje pudding; 'A pak kindermeel voor kinderen tot IA jaar en A pa-k pakmeel. - Nieuwe militaire schoenen. De volgen- de week zullen de nieuwe militaire schoenen nog eens verkrijgbaar gesteld Worden, zy, die een paar wenschen, doen goetl dan tv koopen, daar dit de laatste maal is. De dag en tijd wordt nader bekend gemaakt. Begin van brand. Woensdagnacht ontstond brand in den hooibei-g van den heer J. Wesel. Door 't spoedig ingrijpen der mo torspuit, werd verdere uitbreiding voorko men. HAARLEMMERMEER. - Vlektyphus. - Te Aalsmeer hebben zich zes gevallen van vlektyphus voorgedaan. Drie patiënten ziji» reeds aan de gevolgen overleden. De gezinnen waarin deze ziekte voorkomt zijn geïsoleerd. f Donderdag bracht de Inspecteur van 'de Volksgezondheid ©en bezoek aan de gemeente alsmede de ontsmetter van „Het Witte Kruis" uit Haarlemmermeer. Brutale d/ei'stal. In den nacht van 12 op 13 Maart j.l. is ontvreemd door middel van opensluiting ten nadeele van. den nianu- facturier P. Goes alhier, de inhoud van een iar, gevuld met manufacturen (gemaakte en ongemaakte kleeding) tot -een gezamenlijke waarde van niet. minder dan 2506. De ontvreemde goederen zijn overgeladen en daarna vervoerd op eeu hittenk&r, onf-^ vreemd ten nadeele van een buurman vaa den manufacturier. Do politie stelt een onderzoek in. De bestolene is door dezen brutalen diefstal totaal geruïneerd. Jubileum G. Slootweg. - As. Maandag 17 Maart zal het 25 jaar geleden zijn, dat de ïeer G. Slootweg, thans öbef-gemeente-veld- wacbter te Hoofddorp, in deze gemeente in politiedienst trad. Het zal den jubilaris dien dag zeker wel nSiet laan bewijzen vaat belangstelling ont breken. Slootweg staat bekend als een bij uitstelt ijverig politieman mefc ©en buitengewoon sohoTpen speurzin. Tal van politiezaken zijn door hem, hoewel ze eerst en aanvankelijk al» hu hef duister gehuld schenen, tot volkomen klaarheid gebracht. Gewoonlijk wordt., wan», neer iemand jubileert, een x-eoks van deugden opgesomd, waarvan vele dikwijls zeer „ge zocht" zijn. Van dezen jubilaris kan naar waarheid worden betuigd, dat zijn toewijding en diepst^ ijvt-r voorbeeldig zijn. Waarneer in een zaai klaarheid moet worden gebracht, zal Sloot weg niet rusten voor en aleer 'hij zijn doe)1 bereikt heeft; het is hem nooit te vroeg ei nooit te laat, wanneer de belangen van den dienst hem roepen. Slootweg is een bü uitstek geroutineerd po litieman, iemand die liefde gevoelt voor zij» vak. Een niet te onderschatten voordeel, waar van velen reeds profiteerden, is ook, dat deze man „de Meer' met zijn meer dan 18000 huur ders oppervlakte op zijn duimpje kent. Even- zoo hare inwoners; iedereen kent Slootweg maar Slootweg kent ook vrijwel iedereen. Hij is een vraagbaak voor tal van personen en autoriteiten; hij heeft gedurende een kwart eeuw dezen mooie0. polder zidb zien ontwikke len en groot worden en zijn scherp waarne mingsvermogen stelde hem. in staat met veel en velerlei zijn voordeel te doen. Wij vernamen, dat de jubilaris voornemen» s binaien niet al te langen tijd don politie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2