lIEUWE HAARLCOURANT BUITENLAND. VAN OVERAL Het Patronaatswerk. De Ondergang van een Wereldmacht FEUILLETON Vrijdag 21 Klaart Tweede Blad Do nabetrachting van den Raad dier ge meente Schoten, welke in het nummer van 15 Maart jJ. gepubliceerd werd, bracht bij ue bespreking der subsidieaanvrage door den Bond van R.-K. Jonigenspalronaten aan het- lieut, dat bet werk der patronaten voor ve len nog onbekend is. Al beeft bet geen nu oin de veelsoortige liefdewerken, welke dooi do Katholieken beoefend worden, op de optn bare maint aan te kondigen, toch geven wy thans, om bet belang der zaak, gaarne ge boor aan bet verzoek der Keu actie, om duet werk ddr patronaten in bare kolommen te bespreken. Wat beoogen onze Patronaten! Hoe gaat men in een patronaat te werk om dat uocl te bereiken'* Hoe is de organisatie der Patronaten 01. derlhigl Wij handelen bier over de Jongens-Patro naten. L HET DOEL VAN HET PATRONAATS- WEZEN. De godsdienstige en maatschappelijke vor ming der leüen. Dit moge als een bombasti sche opzet en als eene nietszeggende alge- meenbo.d klinken, enkel gesoedkt om gewich tig te doen eu ais een gedrukte formule te clieuen ui artikel II der statuten; doch als meu de im-iebting en werkwyze dor afzon derlijke Patronaten kent, zal men door de practiscbe eu op het leven berekende metbode erkennen, dat de PÜlen met zoover van de „roos'' invallen. Het Patronaat ie opvoedend. Do inrichtingen, welke in Katholieke krin gen dezen naam dragen, dienen zooals zij heeten, ter bescherming van hare leden. Niet sleohts eene negatieve bescherming, welke t kwaad van hen traekt af te houden, terwijl zij werkloos blijven, doch een positieve be scherming, waardoor de jongens zelf de mid delen in uo hand worden gegeven om zLdhJ als godsdienstige vakmannen later door bet le ven te kunnen slaan. Het doel oer Patronaten is dus tweeledig Tracht de jongens op te leiden, opdat zij la ter godsdienstige en goede valnnenschen zijn. Deze taak is niet gemakkelijk. Do jongens zijn lid van bet Patronaat in de woeligste van bun levensjaren (van 12 tot 17-jarigen leeftijd). Zij hebben het gewone godsdienst onderricht in de school doorloopen en komen in de maatschappij. Een nieuwe levensperio de begint op de werkplaats, om zich voor bet vak, dat bum. levensarbeid zal worden, te be kwamen. In dezen leeftijd ontbolstert zioh meestal t jongenskarakter. De knaap, die zich in den trina zijner medemakkers soms ruw en on- banhhartig voordoet, is dikwijls door een verstandig en kalm woord onder vier oogen te treffen, eveneens blijft de jongens ziel in die jaren ontvankelijk, wanneer tot de geheeie clnb gezamenlijk een of ander ruw of onpisseiijk feit wordt aangeduid, als eene, W-etarbij nociii vaa fiiksolie durf, nocii ware p"6C&tipheid sproke kan wezen. D<an treft men dikwijls bun ridderlijkheid en keuren zij in wendig voor zich zelf datgene af, waarover jjj in het midden tanner medemakkers groot g DfTleidars voor dezen leeftijd zullen meest al slechts langzaam rijpende vruchten oog sten Maar die ruwheid is slechts de bolster, welke een teere pit omgeeft; en geluk iedere vrucht niet tot ontwikkeling konat m eiken grond, zoo leert ook hier de ondervinding, dat verschillende jongens, die een last waren voor bet eene Patronaat» bij een ander tot de goede leden behoorden. Het gewicht van bet moeilijke Patronaats werk wordt door de Kerk tsu volle ingezien. Op de jaarvergadering van den Booid van patron&atscomnus&iee te Boermand in 191b, sprak de Bisschop van dat diocees: „in alle parochies zija patronaten noodig en waar noff geen Patronaat is, moet er een worden opgericht, vooral vu. de toekomstige huidige mn^Bisf«k.op van Haarlem gaf in den Pro- svnodus van 1S17 Zijn verlangen over de Par tronaten tot ia enkele onderdeelen m uat- drukkebjken vorm te kermen. „Be Geestelijk heid bosoljouwe het Patronaat als een zaak van gewone, geregelde zielzorg; 2o. het Pa tronaat zij dan ook bij voorkeur parochiaal en zooveel mogelijk worde in iedere parochie een Patronaat opgericht, zeker voor jongens en waar noodig ook voor meisjes." Hierdoor staat het Patronaatswerk geken merkt als een Prlesterwenk, en het Patronaat als een blijvend instituut, waarvan een pries ter de leiding heeft. Hot Patronaat eener tarocÜke staat en valt dus niet met het ko men en gaan van een der Geestelijken. Het ia geen lielhebberijwerk. afhankelijk van den ijver en aanleg van den een of ander, het is logelasoht bij den dagelykschen arbeid, bö de „gewone, geregelde zielzorg". Hieraan ontleent het Patronaat zijn in vloed en kracht. De grondslag van een Pa tronaat is dus de godsdienst. De priester-direoteur wordt in zijn patro- naat&arbeid bijgestaan door bekwame, wel willende koeken, die de Patronaatscommissie vormen. Deze commissie traclit onder leiding van den priester biet doej te -bereiken 1 De school vrij© jongens degelijk helpen in alles wat zij in dezen leeftijd noodig hebben, om later als karaktervolle Roomsche vakmannen door bet leven te gaan. Hector Clarys, de geestelijke vader der pa tronaten in Holland, sprak in zijn rede, op den 29en Aug. 1908 te Koermond gehouden. „Een Fransch minister verklaarde openlijk, dat hü meer vreest voor één patronaat, dan voor tien bijzondere scholen." ant. J. KATTé, Patronaats- directeur. De gebeurtenissen van den dag. Er komt thans meer licht uit Parijs In onze overzichten van de laatste dagen hebben wij gewezen op de meningsverschillen in aai Raad van Tien, een verschil dazich laat samenvatten en de term -het f-ransche en het Amerikaansche standpunt. Wij gaven als onze meening te kennen, dat Wilson het wel winnen zou en zijn zin zou weten door te drij ven om het beginsel van den volkerenbond; in een voorlooopig. vredesverdrag met Duitschland vast te leggen om dan later bij een definitieven vrede een regeling te treffen, waarbij alle be schaafde naties zich op een bepaald onderwerp vereeenigden, zoodat van een werkelijken volke renbond gesproken kan worden. Er blijven dan nog verschillende vragen onbeantwoord, schre ven wij gisteren. Wij. kondten niet verwachten, dat het antwoord reeds zóó spoedig zou komen. De Parijsche correspondent van de Daily News zekle gisteren over den stand der bespre kingen van Woensdag onder meer het volgende: Wilson's stap werd aanvankelijk in sommige kringen met argwaan beschouwd, maar nu er kennen menschen, die nadenken, dat het toch de afdoenste maatregel is om de zaken te bespoe digen, die nog genomen is. Men kan nu zeggen, dat men den vrede niet in tweeën tot stand zal brengen. De voorwaarden voor den wapenstil stand en de voorloopige vredesvoorwaarden sa men met het statuut van het vol keren verbond zullen tegelijkertijd aan de Duitschers voorge legd worden. De vrees, dat dit de zaken nog meer zou vertragen, is nu terzijde gesteld. Vandaag is het werk om het statuut voor op neming in den voorloopigen vrede klaar ie maken reeds begonnen. Er is gisterenavond een confe rentie bij Wilson gehouden, waarbij ook Robert Cecil tegenwoordig was, wiens rede een gunsti- gen indruk in Amerikaansche kringen gemaakt heeft. Verder was ook kolonel House, (de Ame rikaansche gedelegeerde) erbij, Ik verneem dat dit overleg voortgezet zal worden tot de taak voltooid is. In stedte van oponthoud te veroorza ken, zal men vermoedelijk bemerken, dat dit werk gedaan zal zijn voor andere commissies, met name die voor het herstel welke tegen over giootere moeilijkheden staat dan de buiten wacht weet hare verslagen klaar te hebben. Robert Cecil heeft verklaard dat de overeen komst over den, volkerenbond in de voorloopige vredesvoorwaarden opgenomen kan worden, zoo als zij gereed ligt, maar nu er overleg wordt gehouden-, krijgt men den indruk d'at de overeen komst nog 6teviger gemaakt zal worden. De Amerikaansche viedescommissie deelt mede, dat een aanvullingsverslag opgesteld zal wor den en dat dit rekening zal houden met die amendementen, die in allen vorm aan het secre tariaat van de conferentie zijn voorgelegd. Zeer waarschijnlijk zal de gewijzigde overeenkomst ook betrekking hebben op onzijdige mogend heden. En omtrent de ingediende amendementen en de vraag, welke eigenlijk de beteekenis is der aanwezigheid van neutrale afgevaardigden te Parijs op het oogenblik, geeft volgend telegram aan de Daily News een zeer bevredigend ant woord: Wanneer de kwestie van den volkerenbond weer voor de Raad van Tienen komt, zal het belangrijkste amendement vermoedelijk bestaan In een voorstel van Léon Bourgeois tot oprich- tirtg van een internationale strijdmacht. Het voorstel heeft, sedert het voor het eerst gedaan werd, minder instemming gevonden, en heeft niet veel kans om aangenomen te worden. Smut's voorstel betreffende een parlementaire vergade ring, als volksorgaan van het volkeren vei bond, is herleefd en vindt meer steun dan een maand geleden; maar over deze kwestie zoowel als over die van de methode van vertegenwoordiging zijn de autoriteiten naar men verneemt, van meening dat, aangezien het charter van het verbond niet iets onveranderlijks zal zijn, het mogelijk en ge- makkelijk zal zijn, om het in deze richting te wijzigen, als dat noodig mocht blijken. Daarom zullen onze amendementen vermoedelijk niet In iet charter opgenomen of in de voorloopige vre desvoorwaarden begrepen worden. Aan de netelige kwesties, die dé Jappanners in hun voorstel betreffende de gelijkheid van ras en kleur te berde gebracht hebben, zal ten deele tegemoet gekomen worden in den tekst van het ontwerp-statuut. Het is opmerkelijk, dat de Chi- neesche republiek geweigerd heelt bij dit voor stel met Japan mee te gaan, daar zij terecht van oordeel was, dat de vriendschap van Ame rika en van 't Britsche rijk van grooter gewicht was dan de belangen van eenige duizenden koe- "ies. De onzijdige mogendheden, die door de con ferentie uitgenoodigd waren, om hun opvattingen over het ontwerp-statuut kenbaar te maken, hebben nu belangrijke memoranda bij het secre tariaat ingediend." Zonder uitzondering aan vaarden zij dat ontwerp' zooals het daar ligt en zij maken geen voorbehoud ten aanzien van de beginselkwesties. Het Zwitsersche stuk be vat een belangrijk pleidooi voor de altoos du rende onzijdigheid van Zwitserland, onverschil lig welke de algemeene verplichtingen van dte ledten van het verbond mogen zijn. Het beste bewijs voor de realiteit van het be staan van het verbond, kan men zien in het verzoek van neutralen, óm erkend te worden als leden van het verbond volgens het oorspronke lijke charter. De vredesconferentie zal dit ver zoek onverwijld in overweging nemen. In de informeele bijeenkomst met de neutralen die morgen in het Hotel Crillon wordt gehou den, zullen de Nederlanders naar men verneemt voorstellen om den Haag tot zetelplaats van het verbond te maken. De samensprekingen die gisterenavond gehou den zijn, bewezen hoe' goed het voorbereidende werk voor het verbond een maand geleden ver richt is en hoeveel het ontwerp verschuldigd is aan de opvattingen van de openbare meening, die vooral in Engeland, onder den invloed van de redevoeringen van Smuts, Wilson en Robert Cecil tot rijpheid waren gekomen. Het is mis schien een geschikte gelegenheid om te zeggen, dat ofschoon de naam van Smuts in het openbaar niet veel genoemd is, deze toch op het werk van de conferentie een machtigen invloed heeft gehad. Tot zoover de stand van zaken te Parijs, zoo als die bekend is. Er kan nog aan worden toe gevoegd, dat zes leden van de commissie inzake den volkerenbond, Lord Robert Cecil, kolonel House, Léon Bourgeois, Venizelos, Hijmans en Vesnitsj in een commissie benoemd zijn, welke met de vertegenwoordigers der neutrale mogend heden gisterenmiddag een bijeenkomst hebben gehad, teneinde hun standpunt over het ontwerp voor den volkerenbond te vernemen. Zaterdag zal de eerste volledige zitting van de commissie voor den volkerenbond worden gehouden, onder voorzitterschap van Wilson, teneinde de amendementen en voorstellen der neutralen te bespreken, alsook al datgene wat door de mogendheden ter conferentie is te berde gebracht sedert het ontwerp werd opgesteld. Het ligt in het voornemen dat de commissie daarna dagelijks zal vergaderen, teneinde het ontwerp zoo spoedig mogelijk een definitieven vorm te geven. Men verwacht dat deze definitieve tekst gereed zal zijn om te worden geteekend vóór het verdrag der vredespreliminairen. Zaterdag is dus een gewichtige dag! Gisteren heeft de opperste Raad der geallieer den nog een belangrijke zitting gehouden, gewijd aan het onderzoek van den militairen toestand in Galicië. Een officieel telegram werd gezon den aan de bevelhebbers van de legers van Oekrajieneis en Polen, die nog altijd met elkaar in strijd zijn. In het telegram wordt bevolen den strijd te staken. De Raad hoorde vervolgens het rapport van de commissie voor de Poolsche aangelegenheden, die dit met algemeene stemmen had aangeno men. Jules Cambon zette het doel uiteen» dat er in bestaat Polen te maken tot een levensvat baren staat, waarbij men zich houdt aan het nationaliteitenbeginsel en ongeacht de moeilijk heden van territoriale vorming. Polen toch is half omvat door Duitschland en heeft groote behoefte aan nationale autonomie en een gemak- kelijken en vrijen toegang tot de zee. Onder deze omstandigheden is het onmogelijk de gren zen van den nieuwen staat vast te steilen zonder Duitschers in te lijven. Deze, zoo werd door Tardieu opgemerkt, zijn daar trouwens door Dui ;hland heengebracht. Zij moeten beschouwd worden als gewone kolonisten. Het zou trouwens onrechtvaardig zija van een vroegere vermin king van een land een argument tegen het volk te maken. Lloyd George waarschuwde er voor geen voorwendsel aan de hand te doen voor i eenig Duitsch irredentisme in deze sriekenDeze opmerking sloeg vooral op het gebied ten O. van de Weichsel, waar vele Duitscners wonen. Het ontwerp van de commissie, dat in het algemeen Polen minder uitgestrekte grenzen heeft dan in 1772, wijst het een uitgang toe naar de Oostzee over een breede strook aan weerskanten van de Weichsel tot Danzig, met terzijdestelling van het gebied van Allenstein, waar een plebisciet zal plaats hebben. Lloyd George wees er op, dat een servituut op het gebruik van de Weichsel en van twee spoorwegen Danzig—Thora en 1Warachau wellicht voldoende zou zijn om Polen's economische onafhankelijkheid te waar borgen.. De commissie besloot vandaag een rapport samen te stellen op den grondslag van de inge diende opmerkingen. Het comité van de conferentie besloot verder vandaag niet te vergaderen, maar de premiers zullen onderlinge besprekingen voeren, welke ongetwijfeld zullen loopen over den vorm van de aan Duitschland op te leggen voorwaarden en over de vastlegging vafi den volkenbond in de preliminairen. Ten slotte zou vandaag de grensregeling voor Polen worden afgehandeld en de zending van de Poolsche divisie naar Warschau. Tusschen Polen en Pruisen wil het verder nog niet boteren. Wolff meldde gisteren: Bij de be sprekingen van de sub-commissie der Duitsche commissie voor den wapenstilstand met de com missie der geallieerden in Posen over de mili taire afbrekingslijn, zijn met betrekking tot de samenstelling van de desbetreffende commissie, die op den grondslag van wederzijdsche gelijk stelling zou zijn samengesteld, moeilijkheden ge rezen. De Duitschers hadden voorgesteld dat een neutrale voorzitter zou worden aangewezen, ver der een lid door de Pruisische regeering en een door de internationale (entente) commissie. De geallieerden hadden daarentegen de vol gende samenstelling voorgesteld: één geallieer de, één Duitscher, éen Pool, die zich dan nog twee leden zouden toevoegen, zoodat de geal lieerden onder alle omstandigheden in de meer derheid zouden zijn geweest. Daar men niet tot overeenstemming kon ge raken, zijn de onderhandelingen afgebroken. Deze afbreking der onderhandelingen is geen nadeel voor de Duitsche belangen, want ook de door de entente gedane militaire voorstellen hielden geen voldoende rekening met de Duit sche aanspraken. KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN Belemmering van den aanvoer van levensmid delen. De communistische Duitsche zeelieden verzetten zich tegen het halen van levensmidde len met Duitsche schepen uit de Ententelanden. Zij geven voor» de geallieerden niet te vertrou wen en willen de levensmiddelen uit Rusland betrekken. In den grond schijnt men echter net 'n bolsjewistische strooming onder de zeelie den te doen te hebben. De Begeering heeft be sloten dit terrorisme der Spartacistische zee lieden krachtig tegen te gaan. Keizer Karl naar Zwitserland. Met toe stemming der Duitseh-Ooatenrijksche Begee ring en onder bescherming van het Engelsclie Koningshuis gaat ex3feu&er Karl zich te Zwit serland vestigen. De bolsjewiki in de Oekrajine- Keuter verneemt, dat te Londen tot op gistermorgen nog geen officieel rapport was ontvangen van de ontruiming van Odesaa. De bezetting van Cherson en Nikolajef door de bolsjewiki geschiedde eerst na een hevigen strijd met de.Fransche troepen. De achterge bleven Duitsche garnizoenen boden blijkbaar geen tegenstand, leverden hun wapens in en verbroederden zich met de bolsjewiki. De geheeie Oekrajine is thans in handen der bolsjewiki. LMmborg voor do JPoIcu behouden. Volgens een bericht van den i'oolsclien generalen etaf gelukte het den Tolen de verbinding met hun bij Lemherg eft Grodek strijdende troepen te herstellen, zoodat de door de Oekrajiners voor genomen inneming van Lemherg mislukt teek ij nt. Nog steeds Spartaeus. De Spartacusbond lieoft een nieuw manifest verspreid, waarin op gewekt wordt niet tot afzonderlijk optreden in de verschillende plaatsen, maar tot een alge meene staking over geheel Duitschland. „Dit doel ziin we in de gevechten van deze ■week zeer veel nader gekomen. .Onverdroten zult ge verder strijden en de 'proletariërs van geheel Duitschland vereenigen 'onder de leuze: „Weg met Ebext-Soheideman-Noske- ...Weg met de nationale vergadering. Alle macht aan de arbeiderb.- eh soldaten- Tadenl" De „Vorwiirts" waarschuwt tegen al het on geluk dat uit dit plan der Spartacisten zal voortvloeien en verklaart dat met alle kracht te zullen bestrijden. De onafhankelijkheid van Luxemburg. De Kamer nam met algemeene stemmen een motie aan. waarin het verlangen wordt uitgedrukt Van de handhaving van de zelfstandigheid en de autonomie van het land. In antwoord op een vraag deoldo de minis ter van staat mede. dat do regeering niet uit genoodigd is tot de conferentie der neutralen to Tariis in zake den volkenbond. Verder heeft de regeering van Luxemburg aan Clemenceau als president der vredesconfe rentie een memorie gezonden, waarin gezegd wordt, dat het volk van Luxemburg eenparig een economische unie van het groothertogdom met de landen der Entente wenscht. f Kardinaal Bourne over het Zionisme. De „Morning Post" verneemt uit Eome: Kardinaal Bourne uit Londen vertelde mü van zün lange 'reis door Egypte en Palestina. Konstantinopel. "Bulgarije. Koemenië, Servië» enz. Met betrek king tot de Zionistische beweging zeide de kardinaal dat zün indruk was dat iedereen in Palestina behalve de Zionisten tegen het Zio- kisme was, zooals het daar werd uitgeoefend. Van je landgenooten moet je het hebben! Mejuffrouw Margaret Wilson, de dochter van 'den president der Vereenigae Staten, bevond 'zich sedert een dag of tien in het departement 'van de Oöte d'Or» waar zij een tocht deed door de Amerikaansche kampen om er voor de sol daten concerten te geven. Tijdens haar bezoek aan het kamp bij het plaatsje Aignay-ie-Due is kaar auto gestolen. De wagen was haar persoon lijk eigendom. Volgens den ..provostmarchal", die onmiddellijk een onderzoek heeft ingesteld, zou de diefstal gepleegd ziin door twee Ameri kaansche soldaten, die "Center nog niet gepaft ïijn. Juffrouw Wilson heeft haar concer#tocht ïiiet verder voortgezet en is naar Parüs terug gekeerd. Handelsregister in Frankrijk. Gisteren is de wet afgekondigd waarbij in Frankrijk een Handelsregister wordt ingesteld. Thans moet eike bnitenlandsche handelsonderneming, welke een bijkantoor of agentschap in Frankrijk ves tigt, zich bii dit register doen inschrijven. Do kosten van den oorlog. Cordell Huil Heeft voor het Ways and Means Committie uit let Amerikaansche Huis van Afgevaardigden 'een overzicht gegeven van 's lands finaneieek positie. Hij verklaarde, dat de totale kosten van den wereldoorlog 200 milliard dollar be Idroegen. niet meegerekend de verliezen aan materiaal en eigendommen, die nimmer bekend zuilen worden. De totale kosten voor de V. S. van 6 April 4ot 13 Juni bedroegen 30.205 millien dollar. Die der overige geallieerden van 1 Aug. 1914 af tot heden bedragen: Engeland 40.640 mil lioen, Frankrijk 23.400» Italië 16-000 millioen, 'Canada zes milliard. De jaarlijksche uitgaven der wereld ziin toe genomen van 10 milliard in 1914 tot 70 milliard 'in 1918, waarvan de V. S. meer dan 14 dec uitgeven. De interest van de geheeie schuld der geal lieerden zal in de toekomst tien milliard j 5aar bedragen. De financieele toestand van België. In de Kamer te Brussel diende de minister-president 'de begrooting voor 1919 in. die sluit met een ■deficit van meer dan 600 millioen op een totaal van 1154 millioen. Om in dit tekort té voorzien, •worden wetsvoorstellen ingediend in zake belas tingen op het inkomen, de successie, tabak» bier ten alcohol. Actie in de Engelschc textielindustrie. De •werkgeveis der katoenspinnerijen en -fabrieken (deelden in een gisteren gehouden conferentie 'aan de werklieden mede. dat zii den eisch niet konden inwilligen om de arbeidsuren van 55V£ tot 44 te verminderen en do bestaande loonen 'te blijven uitbetalen- De werkgevers stelden voor den werktijd op 4954 uur te stellen. In zake de loonquaestie verklaarden zii. dat de hui dige toestand van het bedrijf een verlaging der loonen wettigde. Zü wezen op de ernstige con- ourrentie en op het feit» dat hun industrie in hoofdzaak eon> exportindugtrie was. Do conferentie werd verdaagd om den werk- lieden gelegenheid te geven te beraadslagen. Vlek typhus: Nadat sinds ongeveer 14 dagen te 's-Gravenhage zich geen nieuw ge val van vlektyphus had voorgedaan, is vlek- typhus geconstateerd in een gezin aan den Loosduinischewcjg. De patiënten onder de ge zinsleden zijn overgebracht naar de verpleeg- barak achter Hou trust, terwijl de andere le den van (biet gezin ter ontsmetting en obser vatie zijn opgenomen in de barak aan den Tapijtweg. Te Hattem is de vlektyphus officeel door het medisch gezag geweken verklaard. De ba rak wordt, ontruimd en de verdachten ontsla gen. De ziekte heelt hier dus drie slachtof fers geëischt. Bij het kind van den timmerman H. Luis te Gaseeltermajveen is vlektyphus geconsta teerd. Opzienbarende verduistering. Te Arn •biem is dezer dagen een verduistering aan 't licht gekomen, ode meer dan 100.000 >et bedragen. Sedert tal van jaren werd door den heer A M. C. de directie gevoerd van een stoom- bootreedery aldaar. Toen de heer C. nu eeni- gen tüd zijn functie als directeur neerlegde, bleek, dat de boeken gedurende maanden niet meer bijgehouden waren. De belangheb benden wezen toen een accountant aan, om de administratie bij te werken. Daardoor kwam aan het licht, dat de zaak niet in orde was; een verder onderzoek over voorv-aanoe jaren toonde aan, dat de belanghebbenden BOJiAN Lii. uil, ruULAB, Mqne muren zün zoo doof en stom, dat gij hjer gorustelijk kunt zeggen wat gij Wenscht. Eij gingen tegenover elkander zitten; tus- •chen hen stond de met boeken en papieren overladen taf ei. Een mijner slavinnen, begon Mucda, Mimut geheeteu en afkomstig uit figypte, ia gisteren door de stadswacht gevangen genomen en aan den stadsprefect overgele verd. v Felix keek zijn gast argwanend aai^ want hij kende den gloeienden haat van de j>a- triciërs jegens de Christenen. Mag ik weten, wegens welke overtre ding uwe slavin zich in arrest bevindt? Een misdaad is het, die gelijk staat met een aanslag tegen den Staat. Nu weet S3 het. t Gij hebt mij nog nietB gezegd'. Ik was gisteren tegenwoordig! bij een vergadering van Christenen bulten de Fla- mimscke poort; Mimut was daar ook. Wat er na deze bijeenkomst voorgeval Jen is, weet gij even goed als ik. Een lichte ontroering gleed over het ge laat van Felix. JESpnige oogenblikken staar de hij Mucia aan; daarna kwam er een bittere lach om zijn mond en hij antwoordde: Gij kunt stellig op de dankbaarheid van UW verwant, den praetor Marcus Quinc- tilius rekenen, As gij wilt overbrengen, wat op die bijeenkomst is vooigevallen. Hij zal zich overgelukkig achten, ais hij zijn prae- toraat met een opzienbarende veroordeeling kan besluiten. Want Municius Felix voor de leeuwen geworpen.!... waarlijk, dat was een ongewoon schouwspel voor het Romein- sche gepeupel. Wees niet bevreesd, dat ik loochenen of mij verdedigen zou. Ach, hoe slecht moet toch de wereld zjjn, sprak Mucia zacht, als men overal ver raad en laagheid meent te bespeuren. Ik ken de wereld nog weinig, en toch moest ik al zooveel ongerechtigheid zien.... Neem mij niet kwalijk, sprak de rhe tor, een weinig beschaamd over zijn onge gronde verdenking. Wat is dan. uw verlan gen? Mucia, die reeds in twijfel verkeerde of zij wel goed deed, haar verlangen kenbaar te maken, bemerkte dat Felix' gedachten een anderen loep hadden genomen. Een oogenblik zweeg zij nog; desrop sprak zij Hot ongeluk, dat dit meisje getroffen heeft, verjoeg dezon nacht den- slaap van mijn'oogleden. Ik wilde haar aan den muil dor wilde beesten onlruaken en dacht bjj u goeden raad te vinden. Zoudi gij medelijden met eene slavin hebben? riep TelA levendig. Is zij dan niet geboren om een roemloozen, wreeden dood te sterven? Ik heb medegevoel voor ieder lijden en voor elke ellende, antwoordde Mucia. Gij spreekt als eene Christin. He spreek A3 ieder rechtschapen vrouw moest spreken, wier gemoed in opstand komt als zij onrecht ziet. Zoo leert ons onzo God, sprak Felix. Zoo leert mij mijn hart. Felix' oogen straalden van vreugde. gja gjj eens een belijdster van onzen God zoudt worden, riiyr hij .opstaande. „Eene Cornelia zou voor onzen God slechts gelijke waarde hebben als Mimut, doch in do oogen der wereld beteekende zij evenveel als dui zend andere geloovigen." Eene Cornelia kan geen god erkennen, die Rome's grootheid miskent en verlangt dat wij afstand doen van ons grootsch ver leden. Eene Cornelia zonder vaderlandslief de, zonder Romeinschen trots, zou tien naam niet waardig zijn, welken zij van zoo veel deugdzame Romeinen geërfd heeft. Ik gevoel mij echter niet zoo ver van hem verwijderd ais andere patricisciien, gewoon om onbe perkt over andere menschen te beschikken, ik erken zijn goedheid, zijn mildheid en zijn barmhartigheid; maar ik begrijp den dee moed en de onverschilligheid voor staats- aangelegenheden niet, welke de Christenen prediken. Wat zou de wereld zjjn zonder Rome en wat Rome zonder wereldheerschap pij Mucia vestigde haren blik vragend op Felix. Hij voelde echter, dat zij een ant woord wachtte en dat van dit antwoord wel licht hare bekesring. afhjng. Hij zag in, dat zij door hem wilde ingelicht worden, dat zij haren twijfel wilde zaan opheffen, dat zjj overtuigd wilde worden. i>at zeide hem de bleekheid van haar gezicht, dat trots de schijnbare bedaardheid hevige gemoedsbe weging verried; dat zeiden hem hare oogen die van diepe ge est es onrust spraken. Municius Felix kou niet dadelijk ant woorden. De beroemdo rhetor, die niet door ellende en mishandeling tot den gekruiaig-j den Verlosser was gevoerd, die niet door armoede en slavernij de ongelukkigen had Leeren liefhebben, maar door diepe studiën over de nietigheid der filosofie en over de onrechtvaardigheid der maatschappelijke toe standen in het hediensclie Rome tot het geloof der slaven was gebracht hij wist, dat hij eene patricische niet met ae taaL der onterfden in het christelijk geloof kon inwijden. Zooals hij zelf, was ook Mucia in de school der Grieksche sofisten opge voed; zooals hij zelf, genoot ook Mucia de voorrechten der heerschende klasse, die geen enkele reden had om zich over de inste.l.ngen van den Romeinschen staat te beklagen. Vóór ik uwe vraag beantwoord, be gon Felix na lang nadenken, zou ik u gaarne mijnerzijds eenige vragen stellen. En toen Mucia toestemmend met het hoofd knikte, sprak hij: Met welke bedoeling hebt gy de bij eenkomst der Christenen bijgewoond en u blootgesteld aaai de gevolgen van een aan klacht? Ik wilde uw God van nabij kennen. Wie nieuwe goden zoekt, heeft opge houden aan de oude te gelooven; wie ech ter bij het zoeken naar nieuwe goden de go- varen niet telt, die daarmede ve. bonden zijn, die wil en kan niet zonder goden leven. (Wordt vervolgd.) 70

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 17