LevensmiddsisflvoorziBnmg. BINNENLAND Sterke Schoollaarzen REGEERÏNGS-VISCH. Grensincidenten. Gemeente-Electriciteitsbedrijf P. W. TWEEHUIJStil, STATEN-GENERAAL. EERSTE blad" BENNEBROÉK Kiompenbons-Heemstede. 42ste JAARGANG 9895 E3AAR een haü pond brume boonen een pond Groene Erwten een half pond jam k 55 cent per pond; op Bon C. No. 55: een stuk kali-zeep van 2 ons een stukje klei-zeep halt pond suiker een half pond suiker een pond visch ÖE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1428 EN 2741 Dit nummer bestaat uit 2 bladen uitgifte Schoennenbons PER KWARTAAL f2,25; PER WEEK 17 y, CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,60 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTiEN 20 CENTS PER REGEL -f 20 CORLCGSTOfcSLAG. EU CONTRACT BELANGRIJKE KORTING 3 ons Amerikaansch spek op BON NO, .48 der, Vleeschkaarten, alle letters, 7827. Posf-rekening No. 13968. (NEDERLAND EN DE VOLKERENBOND. Sarteljorïsstraaf 27. TEL. 7071 VERKEER EN POSTERIJEN UIT ONZE OOST'" EERSTE KAMER TWEEDE KAMER De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis: dat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende het tijdvak van 22 tot en met 2S Maart 1919 op Bon C. No. 52: x a 11 cent per pond; op Bon C. No. 53: a 11 cent per pond; - op Bon C. No. 54 3 cent per ons, en (20 vetzuur) k 10 cent per.stukje; dat deze zeep uitsluitend verkrijgbaar is bij den Winkelier bij wien men als klant staat ingeschreven dat liet publiek verplicht is zoowel de kali- zeep als de kleizeep te betrekken en door den Winkelier geen kalizeep mag worden afgeleverd, indien daarbij niet tevens kleizeep wordt ge nomen dat de lengte van een stuk kali-zeep van 6 cent (twee ons) ongeveer 10 c.M. bedraagt op Bon C. No. 50: a 30 cent per pond; op Bon 33e tijdvak der Kindèrsuikerkaart: k 30 cent per pond; op Zaterdag 22 Maart 1919 van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon op vertoon vau VISCHKAART NO. 5701—6900 in de Gemeentelijke Vischhal; op vertoon van VISCHKAART NO. 6901—7700 in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, 7813 F, DE JONGE. op Maandag 24 Maart op het Raadhuis te Ben nebroek. Nummers worden afgegeven van des avonds 61/271/2 uur. Uitgifte der Bons van 810 uur. De uitgifte geschiedt zoolang de voorraad strekt. Heeren schoenwinkeliers, die nog schoenen bons voor de gemeente Bennebroek in hun bezit hebben, of nog posten hebben openstaan, waar voor geen kennisgeving van uitbetaling is inge komen, worden verzocht hiervan kennis te geven aan de Commissie te Bennebroek 1, met vermelding van data. 2, het aantal der bijgevoegde bons. 3, de grootte van het bedrag der nota. De Commissie belast met uitgifte van Sc/wenenbons te Bennebroek. Verkrijgbaar bij te slagers te HAARLEM, van 18—22 Maart De Postcheque- en Girodienst alhier heeft voor aangeslotenen bij dezen dienst de gelegen heid geopend om het aan de gemeente verschul digde voor ELECTRISCHEN STROOM door overschrijving te voldoen. De betaling geschiedt dan zonder aanbieding van kwitantie en zonder dat een girobiljet be hoeft te worden ingezonden of eenige andere handeling is te verrichten. De verbruiker ontvangt van het postkantoor bericht van overschrijving en eene gespecificeerde maandrekening. Aan verbruikers van electrischen stroom wordt medewerking verzocht yoor deze eenvou dige wijze van inning, De Directeur, 7825 J. A. REUS. Ingevolge besluit van het Kon. Nat. Steun comité, wordt aan Klompenhandelaars bericht: 1, dat door hen nog tot en met 30 April 1919 klompen op toeslagbons verkocht mogen worden; 2, dat alle toeslagbons voor klompen, welke op of na 1 Mei 1919 door hen worden aange nomen, als ongeldig beschouwd zullen wor den en derhalve niet voor verrekening ,in aanmerking zullen komen; 3, dat alle vóór 1 Mei 1919 bij hen ingewis selde bons uiterlijk 10 Mei 1919 bij, de Plaat- sciijiie Comité's dienen te worden ingeleverd. Aan rechthebbenden wordt medegedeeld, dat uitreiking van klcmpenbons 26 April 1919 v-mdigt. 'm HET STEUNCOMITÉ. Het gaat met de grensincidenten van kwaad tot erger. Kwamen zij tot vóór meerdere weken, toen de Belgische anuexionisten nog de hoop koesterden, dat hun honger naar land, wat hun niet toekomt, door een uitspraak der vijf Geallieerde mogend heden zou bevredigd worden, bij uitzondering voor, thans, nu die hoop zoo goed als verijdeld werd, zijn die incidenten niet van de lucht. Men zou er haastten vaste rubriek voor kun nen openen in de bladen. Het schandelijk optreden aan de Nederlandsch- Belgische grens bij Maastricht van drie Bel gische soldaten tegen een Nederlandschen sol daat-commies, die zijn plicht deed tegenover smokkelende vrouwen, mag wel als het toppunt van ongehoorde en weerzin wekkende brutaliteit beschouwd worden. Weinig scheelde het, of onze landsman had er het leven bij ingeschoten. In tegenwoordigheid der wederzijdsche mili taire autoriteiten zou de zaak worden onder zocht. Wij hoorden er niets meer van, maar meenen te rifogen verwachten, dat dé schuldigen aan hun gerechte straf niet zullen ontkomen. Intusschen, te verwonderen behoeven wij ons niet over dit optreden van Belgische militairen aan de grens, nu wij in het „Laatste Nieuws'* van Brussel lezen, dat de Belgische militaire censuur, de Belg. bladen indirect heeft aan gespoord „tegen Nederland op te hitsen.' Ontving de socialistische „Volksgazet" niet de volgende aanschrijving, zoo uitermate geschikt om ,de volkshartstochten in België tegen ons land aan te blazen en in vlam te zetten? „Holland aan de terugtrekkende Duitsche troepen dén doortocht door Hollandsch Lim burg toegestaan hebbende, zal er geen enkel bezwaar gemaakt woiden tegen het doen verschijnen van eenig artikel van verzet in de Belgische pers tegen die schending der neu traliteit, noch tegen eenig artikel om 't even welken maatregel aanbevelend, vanwege de geallieerden, als gevolg van die daad."0 ra^vermlidr', heeft de Mende Belgische so cialist Camille Huysmans zijn afkeuring over die aanschrijving uitgesproken. 5 Wij vragen echter: mag deze schandelijke aan schrijving gehandhaafd blijven? Mogen onze grensbewakers daardoor in de uitoefening hunner rechtmatige functie voortdu rend, met gevaar voor hun leven, blijven bloot gesteld aan de door niets gerechtvaardigde vijandige gezindheid van tegen hen opgehitste Belgen? Ons dunkt, dat hier voor onze Regeering niet slechts gereede aanleiding, maar dringende reden bestaai, om aan de regeering te Brussel verklaring en uitleg te vragen. Enkele dagen geleden vroeg een lid der Bel gische Kamer aan den Minister van Buiten- landsche Zaken om opheldering over het feit, dat in sommige Nederlandsche bladen Vlaamschc ac tivisten schrijven; een feit, dat bijv. door het „Handelsblad van Antwerpen", van weinig of geen belang geacht werd. Een reden te meer voor onze Regeering, om op hare beurt te Brussel nadere inlichtingen te ver- langen inzake hoogst belangrijke feiten, te weten: ontoelaatbare grensincidenten, die o. m. te wijten zijn aan aanschrijvingen van het allooi zooals wij hierboven even aan de journalistieke schandpaal spijkerden. Men seint uit Parijs aan de ,»N. R. Ct.": Kolonel House heeft de vertegenwoordigers der verschillende neutrale staten in Europa 'en Amerika tot een bijeenkomst opgeroepen, die Donderdagmiddag aal worden «©houden. 'Er aal worden beraadslaagd over de daelno- iningi van do neutrale staten aan den Volke renbond. Zwitserland en Nederland hebben reeds memoranda voorgelegd, waarin deze lan den ziek uitspreken ten gunste eener wijze Van deelneming, waarbij zii, in geval van een militair optreden, hun neutraliteit niet zouden behoeven prijs te «even- Vnaigeu van Kamerleden. Het Kamer lid De MuraAt heeft tot den minister van .Wa terstaat de volgende vragen gericht: I. Is het juist, dat bij de permanente saLariscommissio het voornemen bestaat, voorstellen te doen tot algeheele herzie ning van liet Bezoldigingsbesluit 1918 en op dlon grond liet advies over het door den minister van Waterstaat ingezonden ontwerp tot verhooging van do bezoldiging van .hét postpersoneel aanhoudt? II. Zoo ja, is do minister dan niet van oordeel, dat zulks in strijd zou zijn met de aan die commissie toegekende bevoegdheid, en wat denkt de minister nu te doeu omtot een spoedige uitvoering van zijn voorstellen te geraken? Vragen van Kamerleden. Het Kamerlid De Groot, heeft de volgende vragen tot de, Ministers van Waterstaat en van Oorlog ge richt: „Achten de ministers den tijd nu niet ge komen om aan het dringend verlangen van handel en industrie te gemoet te komen door uitbreiding ta geven aan Ibtet spoorwegverkeer in one land, voornamelijk tussoheu de gxoote handelscentra en m het bijzonder tu&schen Amsterdam en Rotterdam? „Zoo ja, zijn, de ministers dan geneigd in de allereerste plaats hun aandacht te schenken aan Liet inleggen van sneltreinen, in de och tend- en late avonduren tusschen de beifre groote handelssteden van ons land? Prof. Dr. A. H. Struycken. Het „Dag blad van N. Br." verneemt, dat prof. dr. A. H. Struycken, die onlangs to Amsterdam eeii zware operatie heeft ondergaan, hersteld is en na een korte periode van rust, wederom naar zijn woonplaats zal terugkeeren. Een kanaal door Limburg? Uit Parijs wordt aan de ,,N. R. Ct." geseind: De internationale commissie voor havens en waterwegen stelt voor, dat aan België 't recht wordt verleend een kanaal aan te leggen, dat 'de Maas met den Ryu verbindt. Deze bepaling zou In het vredesverdrag worden opgenomen. De Belgische commissie ter vredesconferen tie heeft geadviseerd, dat Nederland zal worden opgeroepen om aan de onderhandelingen deel te nemen en gedelegeerden naar Parijs te zenden. De mislukte gcldleening te Zaandam. In de Woensdag avond gehouden vergadering deel- 'de de burgemeester, de heer Ter Laan, mede, 'dat- de mislukking van de geldleening moest ge weten werden aan de terzelfdertiid door de Ned. "Bank genomen maatregelen ten aanzen van het gemeenteliik oredietpapier, De moeiliikheden die daardoor voor de gemeente dreigden te ont staan, ziin echter door de flinke, royale wijze, waarop de minister van Binnenlandsche Zaken zich na eenige bespreking, waaruit hem duide lijk werd, dat het met de financiën volkomen in orde was van productieve uitgaven en crisis- uitgaven, zich bereid had verklaard de gemeente te helpen. De minister stelde namelijk een cre- diet in uitzicht van 2 millioen, wanneer de ge meente in moeilijkheden zou komen. Deze mede- deelingen schrijft de ..Tel.". die door burge meester Ter Laan met groote ingenomenheid Bwerden gedaan, werden door de leden eenpai'isr huet inst&mixiinfir or t vanjtren. Wat „Het Volk" nu van deze „flinke» royale handelwijze" van Minister Ruys? Of zal het cfe redding van Zaandam dood zwijgen, nu de door het blad zoo verguisden Minister, hier de redder uit deu nood is? Nederlandsche tjalk gestrand. Een Ne derlandsche tjalk, van Grimsby paar de Fy- ne, onderweg met een lading meel, is, naar door „Reuter" uit Londen gemeld wordt, tusschen Sunder en Soutjishields op het strand geslagen. De bemanning, bestaande uit vijf personen, is gered. Het schip, zal waarschijnlijk geheel wrak word,en. 100 millioein tot 1 Meö. (Minister Van IJsel steijn heeft bij do Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, waarbij wordt aange vraagd een bedrag van 100 mill, gulden voor do levensmiddelenvoorzienimg gedurende de eerste vier maanden van 1919. In de toelichting deelt de minister mede dat gedurende deze periode geen verande ring zal worden gebracht in het distributie beleid, noch in het systeem ,nooh in de prij zen. De prijs van kot witbrood zal, in strijd niet de oorspronkelijke bedoeling, niet wor den verhoogd. Eerst met ingang van Mei zal het mogelijk zijn om vast te stellen, langs w^Ikc banen de levensmiddelenvoorziening zich in de toekomst zal moeten bewegen. In Mei toch zal hoogst waarsch ij nlij k van tal van artikelen een groote voorraad aan wezig zijn, die het mogelijk maakt met hot stelsel van rantsoeneering te eindigen en voor tal van artikelen den handel weer ge heel vrij te laten, terwijl de ruimere werk gelegenheid het moge^L zal maken de loo- nen allengs aan de zieh ontwikkelende be drijfsomstandigheden te doen aanpassen. Ge durende deze eerste vier maanden echter moet het distributiestelsel nog worden ge handhaafd en daarvoor is noodig een bedrag van ongeveer 110 millioen gulden, waarvan 910 of 100 milii°t!LL d°or het rijk en de resteerende 10 niilüoen door do gemeenten moet betaald worden. De minister deelt verder nog mede, dat de distributie van levensmiddelen, huishoude lijke artikelen en brandstoffen over het jaar 1918 aan het rijk ISO millioen gulden heeft gekost, terwijl door de Staten-Generaal was toegestaan een bedrag van 201 millioen gul don over do eerste 3 kwartalen. Dat er dus over 1918 een overschot is geweest van '21 kiillioen gulden is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat in verband met de gebrek kige aanvoeren van tal van artikelen, kleine re rantsoenen moesten worden verstrekt dan waarop gerekend was. De 4 maanden, waarvoor liet aangevrag- de crediet moet dienen, zijn al bijna om. De Staten-Generaal zullen de aangevraagde 100 millioen dus .wel goedkeuren. De Vlektyphus en de scheepvaart. Dc Mi- nieter van L., N. en H. brengt ter kennis vaa belanghebbenden dat, blijkens mededeoling van den consul-generaal der Nederlanden te Kopenhagen, allo Nederlandsche havens dooi de Deensche regeering besmet zijn verklaard wegens vlektyphus eu dat eeu quarantaine van drie weken is ingesteld voor allo vaar tuigen, komende uit of aangeloopen hebbende Nederlandsche havens. Deze maatregel zal op de volgende wijze worden toegepast: Alle vaartuigen, komende uit Nederland- sohe havens, welke personen aan boord heb ben, die vóór en gedurende de reis eu bij aan komst geheel gezond ziju en die vrij van lui zen zijn, zullen na onderzoek door dc quaran taine-autoriteiten worden vrijgelaten. Indien dergelijke schepen personen aan boord hebben die luizen hebben, dan worden die personen ontluisd en de schiepen daarna vrijgelaten. Indien zich echter in den loop van de laat ste drie weken vóór de aankomst een geval van vlektyphus aan boord heeft voorgedaan, of indien de zich aan boord bevindende per sonen verdachte ziekteverschijnselen tóonen, dan wordt het betrokken vaartuig di-ie we ken in quarantaine gehouden. Deu zieken of verdachten wordt verbinding met het laad, onder controle der quarantaine-autoriteiten, toegestaan. Aanbevolen wordt, dat de gezagvoerders van uit Nederland naar Denemarken vertrek kende schepen zich voorzien van een bewijs van do Nederlandsche gezondheidsautoritei ten, uit hetwelk blijkt, dat zich geen geval van vlektyphus of eenig verdacht ziektege val aan boord heeft voorgedaan, zoomedo dat bedoelde gezagvoerders nauwlettend toezien, dat de bemanningen en eventueele passagiers vrij van luizen zijn. l^lpemmmg scheepvaart Noordzce-kanaaL Met behulp van een groote drijvende bok der Amsterdamsche Droogdok-Mij. wordt thans getracht de door aanvaring van het stoomschip ./Rijnstroom" besciLiadigde ebdeur der nieuwe sluis te IJmuiden te lichten en te verwijderen. De scheepvaart moet nu geheel dooar de oude sluizen plaats hebben. Dit gaat ook niet al te vlug, aangezien deze niet volkomen in orde blijken te zijn; er kan namelijk alléén over den vloed worden geschut. Steun voor gedemobiliseerden. De St. Crt. meldt, dat eën dezer dag au wordt inge steld een oommissie, waarbij belanghebbenden schriftelijk in beroep kunnen komen van be slissingen, genomen naar aanleiding van de steunregeling van 27 December 1918. Deze commissie zal heeten „"Beroepscom missie ondersteuning gedemobiliseerden'' en zal gevestigd zijn te 's-Gravenhage, Nieuwe Uitweg 12. Bezwaarschriften kunnen reeds thans worden ingediend. Het Kon. Nat. Steuncomité zal voor deze commissie één lid aanwijzen. Voorts zijn tot het aanwijzen ieder van een lid aangezocht: de Ministers van. Arbeid, van Marino en van Oorlog, dc Kon. Nat. Vere.cn. lot Steun aan Milicions, do Bond van Nod. Dienstplichtigen en de JR.-K. Bond van Diienst plichtigcn. Betoogmg van Postpersoneel. Gisteren trachtte het postpersoneel te 's Hage in op tocht naar het Binnenhof te trekken. Dit werd op de Groote Markt door de politie, die te paard en te voet aanwezi g was, verhinderd. Herhaaldelijk werden de betoogers door de politie verspreid, waarna zij zich bij het post kantoor verzamelden. De meesten begaven zich echter te 2 uur aau het werk, zoodat de betoogiag allengs verliep. Er waren veel nieuwsgierigen op de been. Omtrent de gisteren in het Volksgebouw aan de Prinsegraoht geihiouden protestverga dering van postpersoneel en ander personeel in rijksdienst, vernemen wij nader dat au af loop dér vergadering de heeren Noordhoff, voorzitter van den Centralen Nederl. Ambte narenbond, Kuiler, voorzitter van de Haag- sche afdeeling en Nieuwhoff, secretaris dier afdeeling, zich naar het Departement van Binnenlandsche Zaken hebben begeven ten einde door Minister Jhr. Ruys de Beeren- brouck in audiëntie te worden ontvangen. De Minister liet de heeren echter verwijzen naar zijn ambtgenoot van Waterstaat, aangezien .onder diens departement het postpersoneel ressorteert. Toen hierop de deputatie deu Minister Het weten dat de actie niet slechts 't postperso neel, maar ook ander personeel in rijksdienst gold, werd den heeren medegedeeld dat de Minister op het oogenblik geen tijd had' hen te ontvangen. De deputatie begaf zicihl hierop naar het gebouw der Tweede Kamer teneinde de be middeling in te roepen van de sociaal-dern. Kamerfractie. De Kamerleden de heeren Schaper en Helsdingen voegden zich daarop toe aan de deputatie, die vervolgons bij den Minister Jhr. Ruys de Beeroubrouck werd toegelaten. In tegenwoordigheid van genoemde twee Kamerleden, heeft de deputatie daarop den Minister gewezen op den slechten geest onder het personeel vooral ten gevolge van onvol doende ealarieering. De deputatie drong ei- daarom bij den Minister op aan, dat ln uf- w achting van de definitieve duur tob ijs lag- regeliug en salarisherziening aan het geheele overheidspersoneel ten spoedigste een bedrag van 100 als voorschot zal worden uitge keerd. De Minister verklaarde zich bereid om dit vorzoek in den oerstvolgenden ministerraad te zullen aanhangig maken. CRISIS-A ANG ELEGENHEDEN. Ruim 1 m/llioen ton graan. De intorge- allieerde commissie te 's-Gravenhage heeft do N. O. T. kennis gegeven, van de volgende vorhoogingen van rantsoenen van artikelen, welke door bemiddeling van do N. O. T. hier ta laaide worden aangevoerd, het jaar rant soen van graan voor broodbereiding is ver- oogd tot 1.050.000 ton; dat van rijst (met in begrip van mout, sago, eapiocu, arrowroot, manioca en stijfsel) tot 200.000 ton; dat van offie tot 45.000 ton, en dat van, llio'nm» tot 2750 ton. Bovendien is de ranlsoenecring opgeheven van gedroogde vruchten, aoodat de aanvoer daarvan kan geschieden tot zoodanige hoe- INGEZONDEN MEDEDEELING. 3512 veelheden, dat hierdoor aan de behoefte voor biunenlandsobt gebruik kan worden tegemoet gekomen. iQprr. Bur.' Vervoer van melk. De cxtra-lroinen voor melk vervoer van Leeuwarden naar Am sterdam, Den Haag en Rotterdam zijn opge heven. Opgeheven rantsoeneering van goederen. De volgende artikelen kunnen ougerantsoe- neerd worden aangevoerd: Rubber- en metalen gasbuizen, confectie- kleeding, inzonderheid overjassen, vesten, broeken, bretels,, h einden, rokken Japonnen, gekleede jassen, petten, boorden en dassen, van katoen, zjjde, wol of gemengde stof, wa terdichte kleeren, maar geen gebreide goe deren; dameslinnengoed (geborduurd, gegar. neerd met kant of gezoomd) en borduurwerk, behalve kunstzijden guipure. Consignatie van deze artikelen aan do N, O. T. blijft voorshands noodzakelijk, zoodat voorloopig; nog consenten moeten worden aangevraagd. (Corr.-Bureau) Export van kalfsvellen en ruuderhuiden. De export van kalfsvellen naar Engeland, welke eerst een 400.000 stuks zou beioopen, is naar de „Vee- en Vieeschhandel" meldt, gereduceerd tot ongeveer een achtste deel hiervan. Het zijn alle vellen van 10 pond en neer die men aan de overzijde van het Ka naal wenscht. De lichte vellen zouden nu bestemd zijn voor Amerika. Nog steeds heerscht er flinke vraag in den handel naar deze veilensoort met het oog op dezen export Er zuLLen, behalve bovengenoemde kalfs vellen ook een veertigduizend huiden naar Engeland Worden geëxoorteerd. Groote vertraging in het Telcgraafverkeer met Engeland. Naar de „Telegraaf" gisteren op het hoofdtelegraafbureau te Am sterdam vernam, is biet telegrafisch verkéer met Engeland gedurende een groot gedeelte van den macht door een grooten brand te Lo- westoff gestoord geweest. Eerst om 1 uur des nachts kwam Londen op een draad op, terwijl in den loop van den nacht het verkeer over 2 draden hersteld werd. De bestaande vertraging is hierdoor dus bijzonder vergroot. Geen inkrimping van den suikeraunplant Het „Hhld." verneemt, dat in de zitting van den Volksraad van 8 dezer, Ihlet voorstel, betreffende inkrimping van den suikeraan- plant, verworpen werd met 20 tegen 10 stem men, hetgeen een bevestiging is van de ver onderstelling, dat de maatregel niet zou door gaan. ClioLra. De correspondent van de „N. R, Crt." te Soerabaja seint aan zijn blad: Op de Karimondjawa-eilamden, met een bevolking van 700 zielen, zijn 150 mensehen aan cholera gestorven. Er. was geen medische hulp. .Vergadering .van Donderdag 20 Maart. Slechts zeer kort was dit hooge College in openbare vergadering. Zonder geredeka vel of stemming, werden een drietal wets- outwerpjes aangenomen, waaronder dat tot verhooging der Ouderdomsrente voor zeven- tigjarigen van f 2 tot f 3 en (voor rentetrek- kende gehuwde, paren) van f 3 tot f 5. Daarop gingen de Senatoren in de afdee- lingen, Tót .1 April hebben ze nu vacantie. i[ergad,ering yan 20 Maart, geopend 1 uur. i i P© Belastingontwerpen. 'A ia specialiteiten in belastingzaken zijn de Socialisten toch maar kinderen vergeleken bij d,e Communisten. De roode heer vaa den Tempel moest het ln dezen finaal afleggen tegen DAVIÖ .WIJNKOOP. (C. P.), die een- vou.djg zelde, geen belastingen door do rc- geering op te loggen to wenschen. Genialer kan het niet. Want zei dolle David, al dat geld .wordt niet besteed voor voiksontwikke- Iin& maar voor vofksverdpmming. En orn d.eze pr achtste Hing te demo ris tree ren, noem de onze .vriend de. fuiancieele gelijkstelling van het bijzonder en het openbaar onder wijs. Ook eischte hij annuieering der Staats schulden, terugeisching der goederen in de d.oode hand, schrapping der budgetten van Oorlog en Marine en soortgelijke kleinighe den meer. Oorlogswinst mag in geen vorm hoegenaamd gemaakt worden,da-irom moet do oorloge winstbelasting geen 30 maar 100 pet. bedragen. In óón .woord, het leek wel of David zioh reeds als een toekomstig Bols jewistisch Minister van Financiën in het vrije Rijk der Nederlanden beschouwde. Als steeds getuigde do rede van den heer DE GEER (C. H.) van diens deskundigheid. Uitvoerig bestreed hij hot betoog van den soclalistischen heer Van den Tempel, die jeweerd had, dat de strekking dezer ontwer pen was om 20 millioen meer te halen. Do opbrengst is 70 mill. De specialiteit Van den Tempel had maar eventjes de 50 millioen uit do Verdodigingsbelasting vergeten. Hij werd in figuurlijkon zin natuurlijk let terlijk door den heer De Geer afgemaakt, {log betoogde de christelijk-liistorische afge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1