IETS 1'ilL T VAN OVERAL. Wereldmacht. \n en om Haarlenf\ WAT DE PERS ZEGT ORDE EN ARBEID De Ondergang van een KORTE BERICHTEN FEUILLETON - Zaterctig 22 Haart - Tweede Blad Esn vervallen Nijverheid. - V v» avk *»e D® sluiting en Bledhfting der vanouds be leende Haarlemseka Kato?n-Mii a tóehappii, roept de herinnering -wakker aan een oude Haarlemsoko Nijverheid, die, nu geheel v er- valien, eens glorievolle dagen gekend heeft. In den tijd van het Spaans «lis Beleg was do omtrek van de Zijlpoort wed niet hot too- ineeel van den felsten strijd, maar look van nïenigea uitval en seharmutsaling. Waar nu ongeveer „De Sierkan'' staat, werden do voor waarden bepaald, waarop da stad zou over gaan in 's vijand» bezit. Maar ook van beter dagen, die in den loop ■van ruim drie eeuwen voor de heldhaftige stad zijn gekomen, weet dezelfde Ziilweg te vertellen. Tusoohen Brouwers- en Garenko- kersvaarten gelagen, was hij getuige van den bloei van brouwerijen -en weverijen en bloe-kerijen, dia de bronnen van welvaart mild deden vlooien. Reeds lang was hij een der hoofdwegen, waarlangs de vermogende Amsterdammers en de rijke Haarlemmers naar hunne kostbare buitenplaatsen trokken. En tot voor kort, was do Zijfhvctg het monu ment, waarop stond te lezen èn waarom Haar lem den liefelijken naam van Bloemenstad voert èn waarom Haarlem ook nog kan wor den gerekend onder de belangrijke fabrieks steden. Geërgerd hebben wij ons nooit over de uitgebreide katoenfatbrieken „De Garenklos", waarvan do reeks zwart geteerde gebouwen allerminst den Zijlweg en den Kindonhluissin- gel versierden, omdat wij wisten dat de fa briek v.arm mededong met het buitenland en «na» Nederlandsch® industrie groot hielp ma ken. Wij hebben ons nimmer geërgerd, om- dal wij wisten dat de pas ontluikende bloe men, de pas ontvouwen bladeren, het vroelijk vogelenkoor de teekenen zijn van het ontlui kend. natuurleven, waarop Haarlem trotscli gaat, maar omdat wij ook weten dat dam pende schoorsteenen en gonzende en dreunen de raderen evenzeer machtige laveustèekenen vormen. Nu zal de ergernis, voor wie er ziohl aan ergerde, gauw gedaan zijn, want binnen en- ijkele maanden zullen de gebouwen van de- voormalige Haarlemsche Katoen-Maatschap pij zijn verdwenen. Voor het vrijkomend ter rein is reous oen stratenplan opgemaakt en velen, die nu slecht of onbehuisd zijn, zien uit naar het oogenblik, waarop zij op deze oiie tl we </omeenteterreinen een woning zullen betrekke»; Zo-oals wij ook reeds meldden, zal de Provinciale Griffie er verrijzen. Wij wilden in dit verband even wat ver tellen over da oude Haarlemsche Katoen- nijverheid. Laten y/ij eerst ör fUüii lieriuiteren, d&t t Kato en fabriek" en „Prévinaire" nog wel be- leende namen zijn voor de Ha-arleuieolie Ka- to en maatschappij, ma-ar dat de fabriek o-icPen- genlijk „De Garenklos" heette is minder be kend, evenmin als dat de buitenplaats van den hoer Jkr. v. d. Poll (nu ook al gemeente- terrein, terwijl de üeereibböhuiz»ingebruikt wordt a lis bijschool voor M. O.) „Nijverheid.** heette. Van de opstallen der fabriek noemen we het zroodgarenmagazijn en de plaat- snijderU' het .glazenpaleis", de droogkamer, het hooge gebouw en de styfseibrandern, het hoofdgebouw, het witmagazya, het kleunhirns, laboratorium, de vnui'kamers, de haissine te- rij, de oude smoerstal, het nieuwe ketelhuis, het afstourgdbouw, het dnoogmadblinefokaal, het waterreinigingsgebouw, het krab lokaal, de nieuwe handdrukkerij, de blauwververij, de rolgraveerderij. do draaierij en smederij, de nieuwe blauwververij en gasfabriek, het kalander- en batikmagazijn, de witbleek, de oude droogkamer, het oude rekmaohinelokaal, de oude droogtrommelkamer, het ijzermaga zijn, om van de ketelhuizen, schoorsteenen, kantoorgebouwen en woonhuizen niet te spre ken. Genoeg om in herinnering te brengen d® uitgestrektheid van het terrein, samen 4 HA. 18 Are 18 M2. Zooals men weet, kocht de gemeente die voor 260.515. Ruim driekwart eeuw heersdhtte er een steeds groeiende nijverheid, tot op eens de wereldoorlog zijn alles vernielenden invloed deed gevoelen. Verdween eerst de katoen- fabriek van den heer Schoolmeester, „Pré vinaire" moest langzaam aan zijn capaciteit ■verminderen om ten slotte stil te staan. Nu heerscht er sinds November bedrijvigheid, maar do bekende zolderschuiten, Woog beladen met katoenrollen, zien we niet meer. De laat ste maanden is het een inwendig sloopen. Bijna alle ketels zijn er reeds uit, die machi- neriën zijn meerendeals weg. Kuipen, hout werk, enz., worden weggevoerd en weldra zal alles leeg zijn, totdat even later de slooper komt. Nog is één gebouw bezet, nl, perceel B, de z.g. nieuwe handdrukkery. Dat gebouw Is met ingang van 3 Januari j.I. opgevorderd door den commandant van het voorloopig demobilisatiepark te Haarlem. .Vandaar dat men bij do Garenkokersvaart telkens een schildwacht ziet. Haarlem telde indertijd drie groote katoen- fabrieken, nl. die van Wilson aan de Leidsohlo Vaart, waar nu do Wilhelminastraat is en waaraan het Witeonsplein herinnert; die van Broekman, de „Phoenix", aan liet Bolwerk, bij het Vronwenihek en die van Vervaeke en Previnai.ro bij de Zijlbrug. Zij allen werden na 1830. na de afscheiding van België opgericht. Aanvankelijk werden zo vanwege het toenmalige „Fonds van Nij verheid", dat tot het Departement van Finan ciën behoorde, met belangrijke geldelijke voorschotten gesteund. ,,'t Fabriek van Previnaire" werd later de „Haarlemsche Katoen-Maatschappij". Vooral ons Xcxlerlandsek-Ihdiö was een groot afzet gebied. Menig Javaantje sierde zicto met een veelkleurige sarong en-kabaja, uit Haarlem afkomstig. Onze lezers weten, dat zij mees terlijk de kunst van batikken verstaan, maar do volksman kan om de duurte zijn eigen meesterwerk niet dragen. Haarlem ver schafte hem zijn pseudo-batik. Kranig wist men er het gebatikte na te mazen. Na den krach in Indië in 1884» werd de noodzakelijkheid lingeaien ook op andere markten afzet te zoeken, hetwelk op zooda nige wijze mocht gelukken, dat Ned.-Indië in die jaren, slechts een zeer klein deel der pro ductie van deze fabriek betrekt en verreweg het grootste deel op andere markten (spe ciaal Afrika) g ere eden aftrek vond. Van de beeren Jacobson en Hartogh werd in 1846 de weverij en spinnerij reeds aange kocht. De spinnerij werd in 1858 opgeheven, terwijl in 1887 de weverij werd stopgezet. 1 Maart 1888 werd ze in publieke veiling ter amotie verkocht. Dertig jaar lang is „Prévinaire" dus uit sluitend katoendmkkerü geweest. Aan den heer Borski is in den bloeitijd der weverij een gedeelte der bijgebouwen ver- iltunrd, waarin een machinale hennepspinnerij werd geplaatst. Ook is er een tijdlang- een zijdespinnerij gevestigd geweest. Hot zijn niet de eenige fabrieken, die Haar lem een naam, bezorgden op het gebied der weverijen. Andere textiel-industrieën verdwenen even eens reeds veel vroeger. Zoo waren er in Haarlem eenige fabrieken, waar passementen, franjes, kwasten en an dere garnituren werden vervaardigd. Dan is hier nog een fabriek van katoenen dienieten geweest. Voor onze mannelijke lezers zij even in herinnering gebracht dat dieniet een wit gestreept katoen was, dat nn weinig meer gemaakt wordt. De Hoarlemsohe dienietfabriek was im 1801 opgericht door Jan Honing, Zijn fabricaat vond ged-urende langen tijd veel aftrek en overtrof het Engelsche dieniet verre. Ook van. deze fabriek Is thans geen spoor meer over. Een beeld van het aardeche vergankelijke! EEN BESCHULDIGING WEERLEGD, In «en iiarer laatst# nummer*. JiaU 'da Haftgscha „N. Ort." het minis terie Ruya dé Beerembrouck beschuldigd- 'dat de uitbreiding die het ministerieel program in November 1.-1. kreeg, niet in. de eer st o plaatB met eigen beginselen rekening hield, maar dat die ingegeven was ui* angst voor 'de revolutie, wil men liever, door de hoop zoo het best de revolutie te bedwingen. Door het „Vaderland" wordt de ongegrond heid dezer; beschuldiging, duidelijk aange- 't'oont. Het unie-liberale orgaan sckrijf'j „Natuurlijk bestrijden wij niet dé onmis kenbare waarheid, dat wü allen, en dug ook de Regeering, In November 11., een zekeren invloed ondergaan hebben van de zoo bij uit stek gewichtige gebeurtenissen in Buiten en Binnenland, en heti zou zelfs zeer ver keerd wezen, indien dat niet he geval ware geweest; een denkend mensah staat toch niet naar revolutie en revolutiepoging te kijken als een® koe naar vuurwerk. Maar de vraag is» of die gebeurtenissen van November ©en goeden of kwaden invloed op het Ministerie hebben gehad» en dan moeten wü dien beslist goed noemen. En dit wel hierom, omdat die gemaakt heeft, dat het tempo, dat voor her vormingen oorspronkelijk wae vastgelegd, floor de Rogeering werd gebracht in overeen- stemming met den polsslag van den tijd, zonder dat iets aan die hervormingen is toe gevoegd of veranderd, waardoor ze voor die hervormingsgezinden, die beslist tegen alle revolutie zijn. onaannemelijk zouden zün ge worden. Daarenboven heeft de Ragecring zich wijselijk gehouden aan het zoo juiste advies van den heer Dreaelhuvs. dat men nooit eenige hervorming mag toestaan met het pistool op de borst- en zoo is dan ook de amplieering van het ministerieel program en het versnelde tempo eerst gekomen, toen het voor ieder duidelijk was. 'dat Mr. Troelstra zich niet alleen in de machtsverhoudingen, maar ook in den wil van de overgroote meer derheid des volks en het plichtsbesef van de Regeering absoluut had -vergist." De Volkerenbond. In het „Utr. Dagbl." fechriift prof. J- de Louter een breedvoerig hoofdartikel over den Volkenbond. Hij acht bet onderwerp-verdrag in geenen deele onberispe lijk. „Het kenmerkt; zich. door onverklaarbare leemten en schier onoverkomelijke gebreken. Het Hoont talrijke sporen van overhaasting: de Frauscfbo en Engelsche tekst stemmen zelfs niet altijd overeen. Het kent een ondra gelijk overwicht toe aan de groote mogend heden, miskent) de kleinere en verliest aldus een der grondbeginselen van het volken recht, de gelijkheid der, souvereine staten, schromelijk uit het oog. Het bepaalt zich tot een ruw en vluchtig schema van orga nisatie, maar verzwijgt hoofdz-aken, zooals de vermelding der oorspronkelijke leden en de toetreding van anderen, de regeling hun ner onderlinge betrekkingen, voor zoover die niet tot het bondsverdrag béhooren gn hier door ziin bepaald. Het behelst zelfs niet eene duidelijks omschrüving van het dool van den bond en schiet schromelijk tekort in de af bakening der grenzen tusachen de verschil lende organen en hunne bevoegdheden- Kort om. he1 i» een vóor-ontwerp, een blok mar mer, dat ternauwernood de gewilde en be doelde lijnen van het in de ziel van den kun stenaar geboren beeld uitdrukt, maar toch een torso, dis yeel belooft en onweerstaan baar boeit. Do kritiek is niet blind maar waardig en verheft luido hare stem van alle zijden, zelfs uit den boeeem van het Amerikaansche volk, dat tot dusver zijn president zoo krachtig en eenparig heeft gesteund. Zal zü er in slagen het ontwerp -te verdrinken in den stroom van grieven? God verhoede hetl Moet het onge rept worden aanvaard? Het zou bijna even noodlottig zyn. Het vordert veeleer, nauw gezet onderzoek, onbevangen blik cn gemoed, gegronde en onpartijdige beoordeeling. Neu tralen kunnen met vrucht daartoe bijdragen, tenzii zü wegens do talrü'ke leelüke boomen de schoonheid van het woud. de 'frischheid van zün adem, de kracht züner bekoring en bescherming uit het oog verliezen. Zü moer ten zioh weten log te maken van overge ërfde vooroordeelen, van moedelooze twijfel en doffe onverschilligheid, opstijgen uit) het alledaagsdhe tot het ongewone, doordringen in den geeet, dia Wilson en de zünen bezielt, hunne aanhangers medeslee.pt, hunno tegen standers prikkelt en Ml en verbastert." Ten slotte stelt prof. De Louter de vraag: Zal Nederland toetreden? Het ia, schrijft hij. waarlijk te hopen; „mi té vooreer at de Volkenbond getrouw blyve aan zijn oorspronkelijke bedoeling door allo Europeesdh# en anoore beschaaf de staten op gelijke voet OP te nemen en niet ontaarde in een acooord tussohen de over winnaars om den overwonnene voor zijn euveldaden te straffen of te vernederen en aldus de kiemen, van toekomstige oerlogen te zaaien» mits in de tweede plaats binnen ziin «oibünbaar voolie» aranzen eraan o onder- hand cl in/reu on afspraken van staatkundig^) strekking worden geduld, welke onvoreenig- baar zün met de ondubbelzinnige en heilza me doeleinden» welke de Volkenbond beoogt; mitis eindelyk in de derde plaats deze tot stand kome door de volkomen vrüe toestem ming en toetreding van alle leden, dia al- Idua in de niet alloen formeel® maar ook we zenlijke gelegenheid worden geeteld om de grondslagen en voorwaarden van toetreding de strekking en werking der voorgeslagen middelen en organen van uitvoering, den om vang en duur der aanvaarde verplichtingen kortom de onderscheiden beatandd'eelen van den bond rustig en grondig 'te overwe gen en te aanvaarden." •.Hé....?* „Ja," vervolgde de meneer, „mijn naam is N en nu ben ik hier gekomen om miin vrouw eens *te laten kijken in welke plaats ik een deel van taiin jeugdjaren heb moeten slijten." »Bü een beetje nadenken." vervolgde de heer Wind. „herinnerde ik mü den naam van den oud-verpleegde nog heel wel. Ik spoorde hem natuurlijk aan te vertellen uit zün verdere leven." „Toen ik," zoo verhaalde de meneer .,uit ,,De Kruisberg" ontslagen was (we leefden nog in de oude periode), kwam ik weer bii m'n vader huis. Vader was een eerste droukenlan die nü tot werken aanspoorde, opdat hii 't verdien de geld in drank zou kunnen omzetten." ,,Maar 'n loven in zulk een huiselijke omge ving stond mii allerminst aan. Ik gooide het met vader op 'n acooord: ik wordt koloniaal, stelde ik voor dan moogt gü 't handgeld!" >,Drie honderd gulden handgeld! Hoeveel jenever dat wer was! Zoo iets stond vader aanl" „Ik ging naar Indië en in m'n vrijen tiid wijdde ik mii aan studie. ,,Dat zag op zekeren idag iemand dia de kazerne bezocht." „Waar studeer je voor," vroeg hü mii. >,Ach," zei ik, „voor iets wat ik toch nooit worden kan." „Nu vertel eens op?" „Als u 't dan weten wil, ik zou graag notaris willen worden. Maar.... maar.... „Geen maren," viel de gulle IndUcbman in de rede. „Als dat je ernst is, dan zal ik je helpen." „Om kort te gaan," besloot de meneep. ,,ik ben er gekomen en bekleed nu in onze Oost een mooie positie." „En thans vertoef ik met verlof in het vaderland en logeer te Niimegen. Maar nu wilde ik zoo graag m'n vrouw de „Kruisberg" eens laten zien en zelf m'n jeugdherinneringen eens opfrisschen." „Zoo komen zü natuurlijk niet allemaal 'terecht," glimlachte de heer Wind. „Maar vindt u dit niet een interessant geval?" Brandstichting en diefstal. Dnderdag- 'avond werd brand ontdekt in de kamer boven de woonkamer van den vader en moeder van het Diakonie Mannen- en Vrouwenhuis te Alk maar, waarin een 70 oudjes zijn ondergebracht. 'Een paax kamers stonden reeds in vlam, maar 'het gelukte den vader met behulp van de buren den brand meester te worden en de brandweer voltooide do blussching. Verdacht van deze brandstichting werd de '27-jarigedien stbode gearresteerd, die na een 'langdurig verhoor, bekende den brand te heb ben gesticht en een geldkistje met 3000 gulden, 'dat op haar aanwiizing werd teruggevonden, te 'hebben ontvreemd. Huwelüksplannen schijnen haar tot de daad te hebben gebracht. Dat men den brand meester werd is zeker 'een geluk, daar het gebouw tot een van Alk maar'» mooie oude gebouwen behoort. bloeduitstorting In de hersenen kréég, aan Üe gevolgen waarvan hü Woensdag is overleden. De territoriale bevelhebber van Overijtel heeft het verbod tot het houden van paarden- en veemarkten in alle gemeenten, behalve in de grensgemeenten, ingetrokken. Het plan lekte Donderdag uit. dat een aantal gedemobiliseerden wilden trachten den goudsmidswinkel van "Speyer. in de Kalver- Straat te Amsterdam, te plunderen. Inderdaad ■liepen voel gedemobiliseerden heen en weer. Om plundering to voorkomen, werden agenten voor ien winkel geplaatst, tersvül voortdurend door net revolvers bewapende agenten in de Kalver- straat wordt gesurveilleerd. Men meldt aan d9 „Res.bode," dat twe& onderofficieren, die tijdens den brand in de Jranjekazerne te 's-Gravenhage aan het red- lingswerk hebben deelgenomen en erg bezweet •iin geweest, koude hebben gevat, die zulke ern stige ge^lgen heeft veroorzaakt, dat zü in het uiiitairo hospitaal moesten worden opgenomen, Waar zij dezer dagen overleden zün. Een dezer is volgens zyn verlangen te Groningen be graven. Een R.-K. Vereenigin? van Kerkbouw en -versierders. Op initiatief van het Bur. der Algem. R.-K. Werkgevers-vereeniging heeft zich een comité gevormd, met het doel, een R.-K. vereenigihg te stichten van allen, die aan de bouw en de versiering der R.-K. kerken hun arbeid geven. Het comité bestaat uit: Mr. L. G. Korten- horst, voorz., A'dam; rne.j. Plhemia Moiken- boer, A'dam; en de heeren J. E. Blom, Utrecht P. G. Buskens, Rotterdam; Jos. Cuypers, Roermond; Michel Cuypers, Roermond; Jan Dunselman, Amsterdam; Kees Dunselman, Amsterdam; Jac. van Gils, Rotterdam; Eorus Hermsen, Den Haag; Ant. B. G. Molkenboer, Den Haag. Yan de Kruisberg tot het Notariaat! Een Redacteur van „De Standaard" bracht dezer lagen een bezoek aan de bekend© verbeterings- nnchting „Do Kruisberg en doet daarvan ver slag in een zestal artikelen: aan het laatste is het volgende ontleend; Weer in 't hoofdgebouw terug, toont ons Se "Onder-directeur, de hoer Wind, een heele rü por tretten van oud-verpleegden. ,Of ze nogal goed terecht komen,'* ivragen wij. .Daar valt over 't algemeen niet over te kla gen," krijgen we ten antwoord. Er ziin zelfs 'sohitterende resultaten hu. Een geval moet ik "u tocih even verhalen: »'n Paar jaar geleden rudt hier een auto voor. 'n Heer en daine stappen uit en vragen Verlof om de Inrichting te mogen bezichtigen. zult me natuurlijk niet meer kennen," zoo maakt do heer zich bekend, „maar ik ben een oud-verpleegde. Woensdag werd naar het gesticht C'alva- Viënberg te Maastricht overgebracht een eleo- tro-monteur der Stroomverkoop-Mü.. die in de 'electrische buis te Qraetheide in aanraking 'kwam met een hoogspanningskabel. Dr. Quaod- Vlieg, die juist passeerde, vond den man bewus teloos op den grond liggen. Do kunstmatige 'ademhaling word toegepast, dooh do man was 'aan arn-en en heenen vroeseliik verbrand, zoodat 'dïe lidiaamsdeelen. zullen moeten wordon affire zet- Do eigenaren van de beide bioscopen to Apel doorn, zün er too overgegaan, hunno bezoekers 'in vcreenigingen te organiseeren, waarvan men tegen 10 cents per jaar lid kan worden. Zoo doende behoeft men geen stedelüko belasting Voor do plaatsbewijzen te betalen. Dezo belas ting werd onlangs van 10 op 20 gebracht, hetgeen blijkbaar niet naar den zin is van de houders der openbar© vermakelükheden. - Dertig arbeiders bü do Nederlandsohe Zoutindustrie te Boekelo staken. Ze vragen tien. cent loonsverhooging per uur. Do directie wilde 'drie cent toestaan. 1Het vierjarig doohtertje van don caféhouder B. Kamohuis, in do Hoofdstraat té Apeldoorn, kwam Donderdagmiddag het huis uitloopon, 'juist toen een auto van het radiostation te Assel uit do richting Arnhemsohe weg pas seerde. Ondanks het krachtig remmen van den chauffeur,'kwam het kind onder den auto te recht en werd dood opgenomen. De belasting-verruimings-plannen van minister De Vries zullen voor do gemeente Hil versum een „strop" worden- In den Raad werd medegedeeld, dat van forensen niet meer do volle belasting zal mogen worden gevraagd. Do schadepost zal voor Hilversum ongeveer J 250,000 bedragen. Op het graf van den vermoorden burge- neester van Beesd, den heer Hondolink, zal 'oor de gemeentenaren een monument geplaatst worden. Een belangrijk bedrag is reeds bijeen gebracht. Zaterdagavond is aan 't station Staats- poor te Enschede, bü groote drukte die er Itiid heerscht om maar gauw door de douane e komen, do 49-jarige gehuwde timmerman Seinen uit Lonnékor, die van zün werk uit 'Hengelo kwam. gevallen, waardoor bü een De strüd in den Textielnijverheid. De be sturen der Textiedarbeidersorcanisaties to Enschede hebben Donderdag een schriiv„n ver zonden aan het bestuur der Fabrikantenvereeni- ging aldaar, met de mededeeling. dat de toe-ge zegde verhoogingen (40 tot 65 en de 521^- urigo werkweek niet -zullen worden geaccep teerd en waarbij verzocht wordt, alsnog do 49- urige werkweek in te voeren en de loonen met nog 16 te willen verhoogen, waardoor de loonen kunnen stijgen tot een minimum van 20 per week. Op dit schrijven wordt antwoord verzocht op a.s. Maandag. Dinsdag a.s- vergaderen de arbeiders weer en het ligt in hun bedoeling dan een definitieve 'beslissing te nemen. Financieële steun aan de R.-K. Metaalbewer kers. Van de ziide der R.-K. Vakorganisaties wordt ons het volgende meegedeeld: Het R.-K. Vakbureau met zün meer dan 100,000 leden heeft zioli bereid verklaard, den strüd van den R.-K. Metaalbewerkersbond to steunen. Het heeft daartoe hot fonds bü staking en uitsluiting, hetwelk den R.-K. Toxtielbond in den 6trüd te Tilburg mede in staat stalde, pl.m. 150.000 gulden aan de stakers uit te kee- xen, ter beschikking van den R.-K. Metaalbe werkersbond gesteld- Do R.-K. Metaalbawerkerabond is door dit hrflottige fonds der R.-K. vakbeweging in Staat, voor letterliik onbepaajden tüd ziin sta kende leden uit to koeren, al zou hier zelfs een half millioen gulden mee gemoeid zün. Nflaat dezen steun, waarvan do R.-K. Metaal bewerkersbond door zün lidmaatschap van dat •fonds zioh het recht verzekerd heeft, heeft de R.-K. Vakcentrale 'n landelük® steunbeweging in het leven geroepen, temeer, waar alle kans bestaat, dat het conflict zioh belangriik zal uit breiden, daar het niet onwaarschiinlük is, dat naast Amsterdam en Utrecht, in nog versohil. lende andere plaatsen het ultimatum zal wor- eu gesteld. In de pers circuleerde een beriaht. waarin werd medegedeeld, dat de directie van Werk spoor" van plan was de fabrieken te Zuilen stop te setten. De directie deelt nu mede. dat het niet in haar voornemen ligt.de fabrieken te Zuilen te sluiten- Bovendien zou zü hiertoe niet ger&cE* tigd zün, daar alléén het bestuur van den. Motaalbond. dat in dit confliot voor alle werk» gevers optreedt, te beslissen heeft over even- tueele uitsluitingen. Spoorwegpersoneel. Vanwege den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael, wordt meegedeeld, dat jl. Dinsdag een bespreking gehouden is tussdhJen de di recties der spoorwegen en de vertegenwoor digers der organisaties over de door de direc tie voorgestelde loonregeling. Door St. Raphael, P. O. B. en N. B. was een rapport op het voorstel der directies in gediend. Betoogd werd het minimum-loon in overeenstemming te brengen met den gestel den eisch van 8. De directie kon hieraan met het oog op de genomen beslissing voor het overige personeel niet voldoen. Evenmin konden de directies staande de büeenkomst een beslissing nemen aangaand» ROMAN UIT HET POOLSCH. 71 Ik woet reeds lang, even gped alfl jgdj» 'dat de veelgoderij met hare zinlooze fabelen een bijgeloof is, waaraan nog slechts het 'gepeupel vasthoudt, antwoordde Mucia. Ik -urp.ot even goed als gij, dat sedert vele eeuwen filosofie en dichtkunst vermoeden dat er een óénig God is, die bet,er en edeler is dan wii menschen. Ook mij zjjn de ge schriften bekend van Zcno. Plato, A ris to ri; les. Cicero en andere wijsgeeren en dich ters, die spreken van een van alle jnensche- Ujke zwakheden bevrijde, rechtvaardige en edeldenkende Voorzienigheid. Men heeft mij 'zegd, dat de Christenen in zulk een Voor zienigheid, in liun God verpersoonlijkt, ge- looven. Is het te verwonderen, dat ik dezen God met eigen oogen heb willen aanschou wen? —- Dit verwondert mij» geenszins, omclat ®?k ik door weetgierigheid tot den Gekrui- _'gdc gekomen ben. Maar allen aanhar^rers •'fado oude orde zal het verwonderlijk voor komen omdat zulke .Weetgierigheid 't hoofd kan kosten. -Wat hct&ekent m(j' het leven zonder die wetenschap? Zij zagen elkander aan, hü uitvoracnend, rij moedig. Er lag zooveel beslistheid in hare oogen, dat Felix aan de oprechtheid van hare woorden niet kon twij- felen. Hij was er van overtuigd, dat zij niet beproeven zou haar hoofd in zekerheid te brengen, als de Staat haar naar het leven stond. .Onze God- voer Felix met weeke stem voort, beloont aardsche ellende met het eeu wige leven. Gelooft gij aan een voortbestaan des menschen aan de andere zijde des grafs? Ik bid tot de schimmen mijner voor vaderen. Daardoor spaart gij' mij de moeite, u te overtuigen, want het Christendom berust hoofdzakelijk op het geloof, niet slechts aan één God, doch ook aan de onsterfelijk heid der ziel. Ik ken menschen, die spotten met liet veelgodendom en de schimmen hunner voor vaderen hoog in eere houden, maar toch verklaardo vijanden van uw geloof zijn. Niet onzen God haten die verblinden, doch Diens goedheid en rechtvaardigheid... Verstaat gij mij? vroeg Felix, d,aar hij be merkte, dat Mucia's oogen vragend op hem gericht waren. „Uw rechtschapen hart zal mij dadelijk verstaan." Felix sloeg de oogen ten hemel, als zocht hij een ingeving van boven, en sprak dan met gedempten stem: De machtige en beschaafden van onzen tjj'd vervoLgen den God der Christenen, wijl deze ééne en dezelfde waarheid voor alle menschen zonder onderscheid geopenbaard heeft, voor grooten en kleinen, voor wijzen en ongeletterden. De machtigen verlangen een bijzondere waarheid voor zich alleen. Volgens hun oordeel hebben de onterfden van de tegenwoordig! bestaande wereldorde geen aanspraak op reent. Alsof de ellendig ste onder de ellendigen met evenzeer als de almachtige Imperator ais mensch gevoelde, dacht en leedl Zij haten de goedheid en rechtvaardigheid van onzen God, dewijl Hij, ofschoon deemoedig, arm en geduldig, den gehcelen regeeringsvorm van het Romein- scho rijk bedreigt en vordert dat de fouten van een la.ng verleden, hersteld worden. ,,'Onze God, dezelfde waarheid voor alle menschen verkondigend, heft de siaverny op. Hij verwerpt de hebzucht én het egois me en neemt voornamelijk de onterfden in bescherming. Hij belooft straf voor het kwaad, loon voor het goede en brengt schrik onder de geweldenaars en hoogmoedige». De ziel boven het lichaam stellend, veraf schuwt Hij wellust en dergelijke buitenspo righeden. Deze God ,zoo goed en barmhar tig, is vreeswekkender en ontzaglijker dan alle andere goden; Hü brengt een storm over de wereld te weeg, die over alle wo- relddeelen zal bruisen, en de puinhoopen van de oude wereldorde zal vernietigen. Onze wereld is verouderd en verwelkt, zij is verworden tot een kinderachtigen spotter en een teugellooze wellusteling; daarom moet zij voor een andere plaats maken. Dat zien al dezo egoisten, wier ziekelijke voorstellin gen en begrippen hun een gemakkelijk en rustig bestaan op aarde zouden hebben moe ten verleenen, zeer goed! in, en d&t is de reden, waarom zij onzen God vervolgen. „Maar tevergeefs verschrikken zij met zwaard, vuur en wilde dieren in het circus. Onze jjeschiedenls is om zoo te Zf^fgen ^gis teren begonnen en reeds zijn wij zoo talrijk dat, als wij vandaag of morgen besloten den Staat belastingen of soldaten te wei geren, de „heeren der wereld" zouden in zien, dat zij zonder ons niets Iconden be ginnen. Dadelijk zouden zij ervaren, dat het Christendom diep ingedrongen is in do legi oenen, den Senaat, de gerechtszalen en de scholen. Het vurig verlangen der naar een beter, edeler geloof hakende menschhcid verbreidt het zaad van onze leer over het geheele rijk en waar dit zaad in een klagend hart of een vertwijfelde ziel valt, daar bloeit overal een nieuwe Christen, een nieuwe apos tel en Martelaar op. Wij zijn geen secte meer, wij zijn een machtige kerk. Spoedig zal ons kruis boven de kronen der heersckers en de paleizen der machtigen glanzen." Ho© langer Felix sprak, hoe warmer werd zijn toon, hoe levendiger zijn gelaat; in zyn oogen glansde het vuur van jeugdigen yver. Ons is de wereld I 'ging hy voort, de hand opheffend. Want wij brengen d© in gedommeld© menschheid woorden van le vendig geloof, troostende hoop en Innig© liefde; wil brengen nieuw licht aan do wan- hopigen, erbarming aan de ongelukkigen. Met bewondering zag Mucia naar den rhe tor; haar blik week niet van zyn lippen. Hoe andere klonk de taal van dezen Afri kaan dan die der sceptische, spottende filo sofen, waarvan zü sedert hare jeugd omge ven, was. Hü spotte niet, hü ontnam' den menschen hun idealen niet, maar.... hij ge loofde en beminde zyn God. Aan de waarheid van uw taal, sprak Mucia met duidelyke ontroering in haar stent zou ik niet durven twijfelen. Maar waar- -»tn laat irü u vervolgen, als gij meent zoa sterk in aantal te zijn? 'Wordt vervolgd.)!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 19