II VAN OVERAL. 0e Ondergang van een Wereldmacht H'T ill in en om Haarferr^ WAT DE PERS ZEGT ORDE EN ARBEID feuilleton KORTE BERICHTE» Zatertsq 22 Kaart I? 15 Tweede Blad Een vervallen Nijverheid. EEN BESCHULDIGING WEERLEGD, >>Hè als gf, I». fell I» iii 8» Ba sluiting on sleeihlting der vanouds be kende Haarlémsche K a toen-M a a tsch app ij roept de herinnering wakker aan een oude Haarlemsche Nijverheid, ede, nu geueel vei Vallen, eens glorievolls dagen gekend heelt. In den tijd van het Spaanscihie Beleg was du omtrek van da Zijlpoort wed niet het t-oo- Bieeel van den felsten strsjd. maar toch van menigen uitval en Bc-harmutsriing. Waar nu ongeveer ..De Bierkan* staat, werden de voor- waarden bepaald, waar-op ne stad zou o% er- gaan in 's vijand» bezit. Maar ook van beter dagen, die inden loop van ruim drie eeuwen voor de hektliamge fcta-d s«n gekomen, weet dezelfde Zülweg te Vui-tellen. Tussehen Brouwers- en Garenko- kersvaarten gelsigen, was hij getuige van den bloei van brouwerijen en weverijen en bleekerijen, die da bronnen van welvaart mild deden vloeien. Reeds laag was hij een der hoofdwegen, waarlangs de vermogende Amsterdammers en de rijke Haarlemmers naar hunne kostbare buitenpiiaaLsen trekken. En tot voor kort, was. de ZrijiWeg het monu ment, waarop Btond te lezen èn waarom Haar lem den liefejijken naam van Bloemenstad veert èn waarom Haarlem ook nog kan wor den gerekend onder de belangrijke fabrieks steden. Geërgerd hebben wij ons nooit over de uitgebreide ..atoun fabrieken „De Gar en klos walman de reeks zwai-t getewde gebouwen allerminst den Zijlwcg en den Kinderhnissin- gol versierden, omdat wij wisten dat de fa briek warm mededong met het buitenland en o N -iderlandscho industrie groot blielp ma ken tV'ij hebben ons nimmer geërgerd, om dat wij wisten dat de pas ontluikende bloe men, de pas ontvouwen bladeren, het vroolijk vogelenkoor de tcekenen zijn van het ontlui kend natuurleven, waarop Haarlem trotseh gaat, maar omdat wij ook weten dat dam pende sehoorsteenen en gonzende en dreunen de raderen evenzeer machtige levensteekenen vormen. Nu zal de ergernis, voor wie er zidbi aan ergerde kauw gedaan zijta, want binnen en kele maanden zullen de gebouwen van de voormalige Haarlemsche Katoen-Maatsehap- pij Kjjn v erdwenen. Voor het vrijkomend ter rein "is reeds een stratenplan opgemaakt en velen, die nu slecht of onbehuisd zijn, zien vit naar liet oogenblik, waarop zij op deze nieuwe gemeenteterreinen een woning zullen betrekken. Zooals wij ook reeds meldden, zal de Provinciale Griffie er verrijzen. Wij wild&n in dit verband even wat ver tellen over de oude Haarlemsche Katoen nijverheid. La'ten wij eerst er aan herinneren, dat „t Katoenfabriek" en „Previnaire" nog wel be- kendo namen zijn. voor de Haaxlem&oiio Ka- tóenmaatschappij, maar dat de fabriek eigen- geul ijk „De Garenklos" heette is minder be kend, evenmin als dat de buitenplaats van don-heer Jhr. v. d. Poll (nu ook al gemeente- ifcrrein, terwijl de Heerenbehuizing gebruikt wordt alts bijisohool voor M. O.) „Nijrvea*veld" heette. m I Van de opstallen der fabriek noemen we het z o- roodgarenmagazijn en de plaat- •enijderO; het „glazenpalete",<le droogkamer. het hoe e gebouw en de stijfsel branderij, het hoofdgebouw, het witmagazijm het kleuilhlms, laboratorium, de vnurkarners, de harssmelte- rij de oude smeerstal, het nieuwe ketelhuls, het afsteurgdbouw, het di-oogmaehfnelokaaJ, het waterreinigingsgebouw het krablokaa de nieuwe handdrukkerij, de blauwververij, de rolgraveerderij. de draaierij en smederij, de nieuwe blauwververij en gasfabriek, het kalander- en hatikmagazijn, de witbleek, de oude droogkamer, het oude rekmachinelokaal, de oude droogtromme 1 kairier, he ijzer g Zijn, om van de ketelhuizen, schoorsteenen, kantoorgebouwen en woonhuizen niet te spre ken Genoeg om in herinnering te brengen de •uitgestrektheid van bet terrein, samen 4 ELA. 18 Are 18 M2. Zooaia men weet, kocht de gemeente die voor 260.515. Ruim driekwart eeuw heerscfhlte er een steeds groeiende nijverheid, tot 'op eens de wereldoorlog zijn alles vernielenden invloed deed gevoelen. Verdween eerst de katoen- fabriek van den heer Schoolmeester, „Pré vinaire" moest langzaam aan zijn capaciteit verminderen om ten slotte stil ta staan. Nu heerseht er sinds November bedrijviglheid, maar de bekende zolderschuiten, Ihtoo-g beladen 'net katoenrollen, zien we niet meer. De laat ste maanden is het een inwendig sloopen, Bijna allo ketels zijn er reeds uit, de maohi- lieiiën zijn meerendeejs weg. Kuipen, hout- Werk, enz., werden weggevoerd en weldra zal alles leeg zijn, totdat even later de slooper Nog is één gebouw bezet, nl. perceel L, de -z.g. nieuwe handdrukkerij. Dat gebouw is met ingang van 3 Januari j.l. opgevorderd door den commandant van het voorloopig demobilisatiepark te Haarlem. Vandaar dat men bij de Garenkokersvaart telkens een schildwacht ziet. Haarlem telde indertijd drie groote katoen- fabrieken, nl. die ven Wilson aan de Leidisohlo Vaart, waar nu de Wilhelminastraat is en waaraan hat- Wilsonsple-in herinnert; die van Broekman, de „Phoenix", aan het Bolwerk, bij het Vrouwenhek en die van V ervaeke en Previnaire bij de Zijlbrug. Zij allen werden na 1830. na de afscheiding van België opgericht. Aanvankelijk werden ze vanwego bet toenmalige „Fonds van Nij verheid", dat tot het Departement van Finan ciën blehoorde, met belangrijke geldelijke voorschotten gesteund. ,,'t Fabriek van Previnaire" werd later de „Haarlemsche -Katoen-Maatschappij''. Vooral ons Nederlandsch-Indië was een groot afzet gebied." Menig Javaantje sierde ziahi met een veelkleurige sarong en kabaja, uit Haarlem afkomstig. Onze lezers weten, dut zij mees terlijk de kunst van batikken verstaan, maar de volksman kan om de duurte zijn eigen meesterwerk niet dragen. Haarlem ver schafte hem zijn pseudo-batik. Kranig wist men er het gebatikte na te mazen. Na den krach in Indië in 1884, werd de noodzakelijkheid ingezien ook Op andere markten afzet te zoeken, hetwelk op zooda nige wijze mocht gelukken, dat Ned.-Indië in •die jaren, slechts een zeer klein deel der pro ductie van deze fabriek betrekt en verreweg het grootste deel op andere markten (spe ciaal Afrika) gereeden aftrek vond. Van de beoren Jacobson en Hartoigh werd ia 1846 de weverij en spinnerij reeds aange kocht, De spinnerij werd in 1858 opgeheven, terwijl in 1887 de weverij werd stopgezet. 1 Maart 1888 werd ze in publieke veiling ter amotie verkocht. Dertig jaar lang is „Prévinaire" dus uit sluitend katoeiidrukkerij geweest. Aan den heer Borski is in den bloeitijd dei- weverij een gedeelte der bijgebouwen ver- Ihtüurd, waarin een machinale hennepspinnerij werd geplaatst. Ook is er een tijdlang een zijdespinnerij gevestigd geweest. Het zijn niet de eenige fabrieken, die Haar lem een naam bezorgden op het gebied der weverijen. Andere textiel-indusfrieën verdwenen even eens reeds veel vroeger. Zoo waren er in Haarlem eenige fabrieken, waar passementen, franjes, kwasten en an dere garnituren werden vervaardigd. Data is hier nog een fabriek van katoenen dienieten geweest. Voor onze mannelijke lezers zij even in herinnering gebracht dat dieniet een wit gestreept katoen was, dat nu weinig meer gemaakt wordt. Da Haarlemsche dlenietfabriek was in 1801 opgericht door Jan Honing. Zijn fabrieaat vond gedurende langen tijd. veel aftrek en overtrof het Engelsohe dieniet verre. Ook vatn deze fabriek is thans geen spoor meer over, Een beeld van hot aardeche vergankelijke! In een hare* laatste nummer». had 'de I£aan»the „N. Ort." het mini"" 'terie Ruya da Be&rerubrouck besohuldijrd. 'dat de uitbreiding dia het ministerieel program in November 1.1. kreeg, niet in de eer ste pl&ata met eigen beginselen rekening Meld, maar dat die ingegeven was uit angst voor 'de revolutie, wil men liever, door dé hoop zoo het best de revolutie te bedwingen. Door het „Vaderland!" wordt de ongegrond heid dezer beschuldiging, duidelijk aange- 'toont. Het unie-liberale orgaan schrijft t „Natuurlijk bestrijden wij niet 3é 'Onmis kenbare waarheid, dat wij allen, en dug ook de Begeering, in November 1-1., een zekeren invloed ondergaan hébben van de zoo bij uit stek gewichtige gebeurtenissen in Buiten en Binnenland, en het) zou zelfs zeer ver keerd wezen, Indien dat niet ha geval ware geweest; een denkend menaoh staat toch niet naar revolutie en. revolutiepoging te kijken als «ene koe naar vuurwerk. Maar de vraag is. of dis gebeurtenissen van November een goeden of kwaden invloed op het Ministerie hebben gehad» en dan moeten wij dien beslist goed noemen. En dit wel hierom, omdat dia gemaakt heeft, dat het tem-po, dat voor her vormingen oorspronkelijk was vastgelegd, door de Regeering werd ge/bracht in overeen stemming met den polsslag van den tijd. zonder dat iets aan die hervormingen is toe gevoegd of veranderd, waardoor ze voor die hervormingsgezinden. die beslist tegen alle revolutie zijn. onaannemelijk zouden zijn ge worden. Daarenboven heeft de Regeering zieih wijselijk gehouden aan het zoo juiste advies van den heer Dresselhuy», dat men nooit eenige hervorming mag toestaan met het pistool op de borst, en zoo is dan ook de amplieering van het ministerieel program en heti versnelde tempo eerst gekomen, toen het voor ieder duidelijk was. dat Mr. Troelstra zich niet alleen in de machtsverhoudingen, maar ook in den wil van de overgroote meer derheid des volks en het plichtsbesef van de Regeering absoluut had vergist." Do Volkerenbond. In het „Utr. Dagbl." Schrijft prof. J- de Louter een breedvoerig hoofdartikel over den Volkenbond. Hij acht het onderwérp-verdrag in geenen deele onberispe lijk. „Het kenmerkt; zich door onverklaarbare leemten en schier onoverkomelijke gebreken. Het toont talrijke sporen van overhaasting: de Fransche en Engelsche tekst stemmen zelfs niet altijd overeen. Het kent een ondra gelijk overwicht toe aan de groote mogend heden, misken-t de kleinere en verliest aldus een der grondbeginselen van het volken recht! de gelijkheid der. souvereine staten, schromelijk uiti het oog. Het bepaalt zich tot een ruw en vluchtig schema van orga nisatie, maar verzwijgt hoofdzaken, zooals de vermelding der oorspronkelijke leden en do toetreding van anderen, de regeling hun ner onderlinge betrekkingen, voor zoover die niet tot het bondsverdrag behooren en hier door zijn bepaald. Het behelst zelfs niet eene duidelijke omschrijving van het doel van den bond en sohiet schromelijk tekort in de af bakening der grenzen tussehep de verschil lende organen en hunne bevoegdheden- Kort om. he' i» een vóor-ontwerp, een blok mar mer. dat ternauwernood de gewilde en be doelde lijnen van het in de ziel van den kun stenaar geboren beeld uitdrukt, maar toch een torso, die veel belooft en onweerstaan baar boeit. De kritiek ia Met blind maar waardig en verheft luide hare stem van alle zijden, zelfs uit den boeeem van het Amerikaansche volk, dat tot dusver zójon president zoo kraohtig en eenparig heeft gesteund. Zal zij er in slagen het ontwerp te verdrinken in den stroom van grieven! God verhoede het! Moet het onge rept worden aanvaard? Het zou bijna even noodlottig zijn. Het vordert veeleer, nauw gezet onderzoek, onbevangen blik en gemoed, gegronde en onpartijdige beoordeeling. Neu tralen kunnen met vrucht daartoe bijdragen, tenzij srii wegens de talrijke leelijke boomen de schoonheid van het woud. de friachheid van zijn adem, de kracht zijner bekoring en bescherming uit het oog verliezen. Zij moe ten zioh weten log te maken van overge ërfde vooroordeelen, van moedelooza twijfel en doffe onverschilligheid, opstijgen uit het alledaagsche tot het ongewone, doordringen in den geest, die Wilson en de zijnen bezielt, hunne aanhangers medesleept. hunno tegen- atandeis prikkelt en allen verbijstert;." Ten slotte atelt prof. De Louter de vraag: Zal Nederland toetreden? Heti ia. schrijft hij, waarlijk 'e hopen; „mits vooreerst de Volkenbond getrouw iblijvo aan zijn oorspronkelijke bedoeling door alle Europeesehe en andere beschaaf de staten op 'gelijke voet op te nemen en niet ontaarde in een aoooord tusaohen de over. minnaars om den overwonnene voor zijn euveldaden te straffen of te vernederen en aldus de kiemen van toekomstige oorlogen te zaaien, mita in dé tweede plaata binnen zijin schijnbaar veilig grenzen geena onder- hand&liiifc&ii ©n aftprakoa van «taalkundig*© atrekkineo word on fpedujd, welke anvereenigv baar sdjn met de ondubbelzinnige en heilza me doeleinden, welke de Volkenbond beoogt; mits eindelijk in de derde plaat» deze tot stand kome door de volkomen vrije toestem ming en toetreding van alle leden, die al dus in de niet alleen formeele maar ook we zenlijke gelegenheid worden gesteld om de grondslagen en voorwaarden van toetreding de strekking en werking der voorgeslagen middelen en organen van uitvoering, den om vang en duur der aanvaarde Verplichtingen kortom de onderscheiden bestanddeelen van den bond rustig en grondig te overwe gen en te aanvaarden." „Ja," vervolgde dé meneer, „mijn naam ie X en nu ben ik bier gekomen om miin vrouw eens •te laten kijken in welke plaats ik een deel van toiin jeugdjaren heb moeten slijten." „Bij eeu beetje nadenken," vervolgde de heer Wind, „herinnerde ik mü den naam van den oud-verpleegde nog heel wel. Ik spoorde hem natuurlijk aan te vertellen uit ziin verdere leven." „Toen ik," zoo verhaalde de meneer ..uit „De Kruisberg" ontslagen was (we leefden nog in de oude periode), kwam ik weer bij m'n vader huis. Vader was een eerste dronkenlap die nij tot werken aanspoorde, ondat hii 't verdien de geld in drank zou kunnen omzetten." ,,Maar 'n leven in zulk eén huiselijke omge ving stond mii allerminst aan. Ik gooide het met vader op 'n aoooord: ik wordt koloniaal, stelde ik. voor dan moogt gü 't handgeldl" ..Drie honderd gulden handgeldl Hoeveel jenever dat wel was! Zoo iets stond vader aan!" „Ik ging naar Indië en in m'n vrijen tijd wijdde ik mij aan studie. ,,Dat zag op zekeren Bag iemand die de kazerne bezocht." „Waar studeer jé voor," vroeg hü mij. ..Ach," zei ik, „voor iets wat ik toch nooit worden kan." „Nu vertel eens op?" „Als u 't dan weten wil, ik zou graag notaris willen worden. Maar.maar. „Geen maren," viel de gulle Indischman in de rede. „Als dat je ernst is, dan zal ik je helpen." „Om 'kort te gaan." besloot de meneer, ,>ik ben er gekomen en bekleed nu in onze Oost een mooie positie." „En thans vertoef ik met verlof in het vaderland en logeer -te Nijmegen. Maar nn wilde ik zoo graag m'n vrouw de „Kruisberg" eens laten zien en zelf m'n jeugdherinneringen eens opfrisschen." „Zoo komen zii natuurlijk niet allemaal terecht," glimlachte de heer Wind. „Maar, vindt u dit niet een interessant geval ?"- Brandstichting en diefstal. Dnderdag- hvond werd brand ontdekt in de kamer boven Be woonkamer van den vader en moeder van het Diakonie Mannen- en Vrouwenhuis te Alk maar, waarin een 70 oudjes zijn ondergebracht. 'Een paar kamers stonden reeds in vlam, maar 'het gelukte den vader met behulp van de buren den brand meester te worden en de brandweer 'voltooide de blusscbing. Verdacht van deze brandstichting werd de '27-jarigedien stbode gearresteerd, die na een 'langdurig verhoor, bekende den brand te heb ben gesticht en een geldkistje met 3000 gulden, 'dat op haar aanwijzing werd teruggevonden, te hebben ontvreemd. Huwelijksplannen schijnen haar tot do daad te hebben gebracht. Dat men den brand meester werd is zeker 'een geluk, daar het gebouw tot een van Alk maar'» mooie oude gebouwen beboort. bloeduitstorting in 'de hersenen kreeg, aan 3a' gevolgen waarvan hii Woensdag is overleden. De territoriale bevelhebber van Overijsel heeft het verbod tot het houden van paarden- en veemarkten in alle gemeenten, behalve in de grensgemeenten, ingetrokken. Het plan lekte Donderdag uit. dat een aantal gedcmobiliseerden wilden trachten den goudsmidswinkel van Speyer. in de Kalver' Straat te Amsterdam, te plunderen. Inderdaad •liepen veel godemobili&eerden heen en weer. Om ■plundering te voorkomen» werden agenten voor 'en winkel geplaatst, terwijl voortdurend door net revolvers bewapende agenten in de Kalver- Btraat wordt gesurveilleerd". Men meldt aan de „Res.boae," dat twee onderofficieren, die tijdens den brand in de Oranjekazerne te 'a-Gravenhag» aan het red- lingswork hebben deelgenomen en erg bezweet iin geweest, koude bebben gevat, die zulke ern stige gevolgen heeft veroorzaakt, dat- 2jj in het nilitaire hospitaal moesten worden opgenomen, 'waar z.ij dezer dagen ov-erleden ziin. Een dezer is volgens zijn verlangen te Groningen be graven. Een R.-K. Vereent gin? van Kerkbouw en -versierders. Op initiatief van bet Bur. der Algem. R.-K. Werkgevers-vereeniging heeft zich eén comité gevormd, met het doel, een R.-K. vereeniging te stichten van allen, die aan do bouw en do versiering der E.-K. kerken hun arbeid geven. Het comité bestaat uit: Mr. L. G. Korten- liorst, voorz., A'dam; mej. Fbemia M-olken- boer, A'dam; en de heeren J. E. Blom, Utr- -,bt P. G. Buskens, Rotterdam; Jos. Cuy; Roermond; Michel Cuyper6, Roermond; Jan Dunselman, Amsterdam; Kees Dunselman, Amsterdam; Jac. van Gils, Rotterdam; Do rus Hermsen, Dén Haag; Ant. B. G. Molkenboer, Den Haag. EOMAN UIT HET POOLSCH. 71 Ik weet reeds lang, even ntoed fat de veelgoderij met hare zinlooze fabeïen een bijgeloof is, waaraan nog slechts het gepeupel vasthoudt, antwoordde Mucia. Ik eveo goed als gij, dat sedert vele eeuwen filosofie en dichtkunst vermoeden t at^er een éénig God is, die beter en edeler m dan wii menschen. Ook mij zijn de ge schriften bekend van Zeno. Plato. Aristo' ^eies. Cicero en andere wijsgeeren en dich- »crs, die spreken van een van" alle mensche- zwakheden bevrijde, rechtvaardige en weldenkende Voorzienigheid. Men heeft mij &-zegd, dat de Christenen in zulk een Voor- 'U-nigheid, in hun God verpersoonlijkt, ge- GorJen' Is verwonderen, dat ik dezen Won -/ne^ e'3'en oogen heb willen aanschou- °°rf?« verwondert rnjj geenszins, omdat eigdo vo..t!00r Wcetgieriglieid tot den Gekrui- '•Van de^V*010"51 ben. Maar allen aanhangers °li'ie orde zal het verwonderlijk oor- komen omdat zulke .weetgierigheid 't hoofcl kan kosten. .Wat bete-ekent mii' het leven zonder die wetenschap? Zij zagen elkander aan, hij uitvorschend, zij moedig. Er lag zooveel beslistheid in hare oogen, dat FeLix aan de oprechtheid van hare woorden niet kon twij felen. Hij was er van overtuigd, dat zij niet hepro&ven zou haar hoofd in zekerheid ta brengen, als de Staat haar naar het leven stond. .Onze God. voer Felix met weeke stem voort, beloont aardsche ellende met het eeu wige leven. Gelooft gij aan een voortbestaan des menschen aan de andere zijde des grafs? Ik bid tot de schimmen mijner voor vaderen. Daardoor spaart gij' mij de moeite, u to overtuigen, want het Christendom berust hoofdzakelijk op het geloof, niet slechts aan één God, doch ook aan de onsterfelijk heid der ziel. Ik ken menschen, die spotten met het veelgodendom en de schimmen hunner voor vaderen hoog in eere houden, maar toch verklaarde vijanden van uw geloof zijn. - Niet onzen God haten die verblinden, doch Diens goedheid en rechtvaardigheid... Verstaat gij mij? vroeg Felix, daar hij be merkte, dat Mucia's oogen vragend op hem gericht waren. 1 „Uw rechtschapen hart zal mij dadelijk verstaan." Van de Kruisberg tot het Notariaat! Een Redacteur van „De Standaard" braobt deizer lasren een bezoek aan donbekende verbeterings- nriohtinift „De Kruisberv' en doet daarvan ver slag in een zestal artikelen: aan het laatste is het volgende ontleend: Weer in 't hoofdgebouw terug, toont ons de 'Onder-directeur, do heer Wind. een heels rii por tretten van oud-verplooiden. „Of ze nogal goed terecht komen.'! vragen wij- ..Daar valt over 't algemeen niet over te kla gen," krijgen we ten antwoord. Ex ziin zelfs 'schitterende resultaten bu. Een geval moet ik H tooh even verhalen: •>'n Paar jaar geleden rijdt hier een auto Voor. 'n Heer en dame stappen uit en vragen verlof om de Inrichting to mogen bezichtigen. >.U zult me natuurlijk niet meer kennen," zoo maakt de heer zich bekend, „maar ik ben een oud-verpleegde. -Woensdag werd naar het gesticht Calva- 'riënberg te Maastricht overgebracht een elec- 'tro-monteur der Stroomverkoop-Mij.. die in de 'electrisehe buis te Graetheide in aanraking 'kwam met een hoogspanningskabel. Dr. Quaed- Vlieg. die juist passeerde, vond den man bewus teloos op den grond liggen. Do kunstmatige 'ademhaling werd toegepast, doch do man was j'aan armen en beenen vreeaelük verbrand, zoodat dïo Hohaamsd&elojx zullen moeten worden afirer zet- Da eigenaren van de beide bioscopen te Apel doorn. zijn er toe overgegaan, hunne bezoekers in vexeenigingen te organiaeeren. waarvan men tégen 10 cents per jaar lid kan worden. Zoo doende behoeft men geen atedelüke belasting voor de plaatsbewijzen te betalen. Deze belas ting werd onlangs van 10 op 20 gebracht, 'hetgeen blijkbaar niet naar don zin ia van de houders der opanlbare vermakelijkheden. Dertig arbeiders bij de Nederlandsche Zoutinduatrie te Boekelo staken. Ze vragen tien cent loonaverhooging per uur. De directie wilde drie cent toestaan. Het vierjarig dochtertje van Ben caféhouder B. Kamohuis. in de Hoofdstraat te Apeldoorn, kwam Donderdagmiddag het huis uïtloopen, 'juist toen een auto van het radiostation te Aasel uit de richting Arnhemsche we» pas- boerde. Ondanks het krachtig remmen van den chauffeur, kwam het kind onder den auto te recht en werd dood opgenomen. De belasting-verruimings-plannen van minister De Vries zullen voor de gemeente Hil versum een „strop" worden- In den Raad werd 'medegedeeld, dat van forensen niet meer de volle belasting zal mogen worden gevraagd. De schadepost zal voor Hilvorsum ongeveer 'f 250,000 bedragen. Op het graf van den vermoorden burge- neester van Beesd, den heer Hondelink. zal 'oor de gemeentenaren een monument geplaatst worden. Een belangrijk bedrag is reeds bijeen gebracht. Zaterdagavond U aan 't station Staats- poor te Enschede, bij groote drukte die er Itiid heerseht om maar gauw door de douane e komen, de 49-jarige gehuwde timmerman Seinen uit Lonneker, die van zijn werk uit Hengelo kwam, gevallen, waardoor hij een De strijd in den Textielnijverheid. De be sturen der Textielarbeidersorganisaties te Enschede hebben Donderdag een schrin „n ver zonden aan het bestuur der Fabrikantenvereeni- ging aldaar, met do mededeeling. dat de toege zegde verhooging-en (40 tot 65 en de 5214- ua-ige werkweek niet zullen worden geaccep teerd en waarbij verzocht wordt, alsnog de 49- nrige werkweek in te voeren en de loonen met nog 16 te willen verhoogen, waardoor de loonen kunnen stijgen tot een minimum van. 20 per week. Op dit schrijven wordt antwoord verzocht on. a.s. Maandag. Dinsdag a.s- vergaderen de arbeiders weer en liet ligt in hun bedoeling dan een definitieve beslissing te nemen. Financieële steun aan de R.-K. Metaalbewer. kers. Van de zjjde der R.-K. Vakorganisaties wordt ons het volgende meegedeeld Het R.-K- Vakbureau met zün meer dan '100.000 leden heeft zich bereid verklaard, den strijd van den R.-K. Metaalbewerkersbond te steunen. Het heeft daartoe het .fond» bij staking en uitsluiting, hetwelk den R.-K. Textielbond in 'den strijd te Tilburg mede in staat stelde, pl.m. 150.000 gulden aan de stakers uit te koe ren. ter beschikking van den R.-K. Metaalbe- werkersbond gesteld. De R.-K. Metaalbewerkersbond is door dit krachtige fonds der R.-K. vakbeweging in staat, voor letterlijk on bepaal den tiid ziin «ta kende leden uit te keeren. al zou hier zelfs een half millioen gulden mee gemoeid ziin. Naast dezen steun, waarvan de R.-K. Metaal bewerkersbond dóór ziin lidmaatschap van dat jfond# zioh het recht verzekerd heeft, heeft dis L.-K. Vakcentrale 'n landelijke steunbeweging in het leven geroepen» temeer, waar alle kans bestaat, dat het conflict zich belangrijk zal uit breiden. daar het niét onwaarschijnlijk is. dat naast Amsterdam en Utrecht, in nog verschil, lende andere plaatsen het ultimatum zal wor den gesteld. In de pers circuleerde een bericht, waarin werd medegedeeld, dat de direoti® van ..Werk spoor" van plan waa de fabrieken te Zuilen stop te zetten. De directie deelt nu mede. dat het niet in haar voornemen ligt.de fabrieken te Zuilen te sluiten- Bovendien "zou zij hiertoe niet gerecht tigd zijn. daar alléén het bestuur van den Metaalbond. dat in dit conflict voor alle werk» gevers optreedt, te beslissen heeft over even- tueele uitsluitingen. Spoorwegpersoneel. Vanwege den R.-K, Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël, wordt meegedeeld, dat jl. Dinsdag een bespreking gehouden is tussohien de di rectie» der spoorwegen en de vertegenwoor digers der organisaties over de door de direc tie voorgestelde loonregeling. Door St. Raphaël, P. O. B. en N. B. was een rapport op het voorstel der directies in gediend. Betoogd werd het minimum-loon in overeenstemming te brengen met den gestel den eisch van 8. De directie kon hieraan met het oog op de genomen beslissing voor het overige personeel niet voldoen. Evenmin konden de directies staande da bijeenkomst een beslissing nemen aangaande Felix sloeg de oogen ten hemel, als zocht hij een ingeving van boven, en sprak d,an met gedempten stem: De machtige en beschaafden van onzen tijd. vervolgen den God der Christenen, wijl deze óéne en dezelfde waarheid voor alle menschen zonder onderscheid geopenbaard heeft, voor grooten en kleinen, voor wijzen en ongeletterden. D0 machtigen verlangen e«n bijzondere voor zich. alleen. Volgens hun oordeel hebben de onterfden van do tegenwoordig bestaande wereldorde geen aanspraak op recht.Alsof dé ellendig ste onder de ellendigen met evenzeer als de almachtige Imperator als monsch gevoelde, dacht en leedl Zij baten de goedheid en rechtvaardigheid van onzen God, dewijl Hij, ofschoon deemoedig, a™ en geduldig, den geheelen regeeringsvom van het Romein- scho rijk bedreigt en vordert dat de fouten van oen l&ng! vorl^dcn. hersteld worden. Onze God, dezelfde waarheid voor alle menschen verkondigend, heft do slavernij op. Hij verwerpt de hebzucht en het egois me en neemt voornamelijk de onterfden in bescherming. Hij belooft straf voor het kwaad, loon voor het goede en brengt schrik onder de geweldenaars en hoogmoedigen. De ziel boven het lichaam stellend, veraf schuwt Hij wellust en dergelijke buitenspo righeden. Deze God ,zoo goed. en barmhar tig, is vreeswekkender en ontzaglijkcr dan alie andere goden; Hij brengt een storm over de wereLd te weeg, die over alle we- velddeeien zal bruisen, en de jpuinhoopen van de oude wereldorde zal vernietigen. Onze wereld is verouderd en verwelkt, zij is verworden tot ccn kinderachti'gen spotter en oen teugeLLooze wellusteling; daarom moet zij voor een andere plaats maken. Dat zien al deze egoisten, wier ziekelijke voorstellin gen en begrippen hun een gemakkelijk en rustig bestaan op aarde zouden hebben moe ten verleenen, zeer goedl in, en dat is de reden, waarom zij onzen God vervolgen. „Maar tevergeefs verschrikken zij met zwaard, vuur eu wilde dieren in het circus. Onze geschiedenis is om zoo te zeggen gis teren begonnen en reeds zijn wij zoo talrijk dat, als wij vandaag of morgen besloten den Staat belastingen of soldaten te wei geren, de „heeren der wereld" zouden in zien, dat zij zonder ons niets Iconden be ginnen. Dadelijk zouden zij ervaren, dat liet Christendom diep ingedrongen is in de legi oenen, den Senaat, de gerechtszalen en de scholen. Het vurig verlangen der naar een boter, edeler geloof hakende menschheid verbreidt het zaad van onze leer over het geheele rijk en waar dit zaad in een klagend hart of een vertwijfelde ziel valt, daar bloeit overal een nieuwe Christen, een nieuwe apos tel en martelaar op. Wij zijn geen secte meer, wij zijn een machtige kerk. Spoedig zal ons kruis boven de kronen der heerschers en de paleizen der machtigen glanzen." Hoe langer Felix sprak, hoe warmer werdi zijn toon, hoe levendiger zijn gelaat; in' zijn oogen glansde het vuur van jeugdigen ijver. Ons is de wereld I 'ging hij' voort, de hand! opheffend. .Want wij brengen de in gedommelde menschheid woorden van le vendig geloof, troostende hoop en Innige liefde; wil brengen nieuw licht aan de wan- hopigen, erbarming aan de ongelukkigen. Met bewondering zag Mucia naar den rhe tor; haar blik. week Met van zijn Uppen. Hoe anders klonk de taal van dezen kaan Ban die der sceptische, spettende nlo» sofen, waarvan zij sedert hare jeugd omge ven was. Hij spotte niet, hij ontnam den menschen hun idealen niet, maar.... hij ge loofde en beminde zijn God. Aan de waarheid van uw^ taal, sprak Mucia met duidelijke ontroering in haar sten® zou ik niet durven twijfelen. Maar waar- '*n laat gil u vervolgen, als gij meent zoo sterk in aantal te zijn? A A- "T L K \Wordt vervolgd.)!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5