BUITENLAND. Brieven uit Borneo. Elck wat wils Zaterdag 22 $aart Derde Biafl De gebeurtenissen van den dag, „Bkiiot, eerste klasse, enkele veis Sanda kan!" „88 guldey!" Heel gemakkelijk on dat op de missie in onbekend Borneo. Wel om van Papar naar Sandakan to gaan is gemak kelijk, Kclioon aan tegenovergestelden kant; beiden even hoog", beiden 5.5! gr. boven den Evenaar. Do trein boemelt u naar Jesselton. on een paar heele mooie stoombooten brengen n in 40 uur naar de hoofdplaats. Het reuzenaiiland is omringd van eilanden en silandjes, met en zonder naam; honderden koraalriffen juist boveu on honderden juist onder het watervlak. Zelden gebeurt het dat fa „steamer" „vast" ait en moet dan wachten op den vlood, of ook wel eens op een andere stoomboot, die dan sleepcrsdfenst moet doen en de noodi ge fondstukken als „haver" op slokt. Er zijn twee stoombooten die dienst doen tussen en Labuan (fa eiland aan den Westkant) en de haven in N. Borneo en Zam- boanga ('Philippijnen), dio beiden 180 en 200 ton) behooreu aan een locale company. Dan nog een stoo m vaar tin a atsehappij tusschen Singapore en rond-Boraeo-; oen andere van Hongkong—N.-V.; een andere van Australië —BorneoHongkong; Borneo—Manilla. Al len flinke booten van 500—1000 ton groot. Er zijn praehthavens hier, en 't is gezegd dat de geiheeie Britsche vloot voor ank ei- lig gen kan in de drie havens van Jesselton, Ku- dat en Sandakan, met een diepte van 18 fa- thonus zeg 55 Meter! Jesselton aan den Westkust is de uitvoerhaven van rubber, ro tan ruwe tabak, buffels, huiden, copra (ge droogde kokosnootenvleescb). Kudat in het Noorden, van' tabak, rubber, vruchten en woudvoortbr engelensandakan van hout, steenkool, tabak, eetbare vogelnestjes. De invoer bedraagt alles, zelfs rijst, want er wordt niet genoeg verbouwd om allen te voorzien; de rijstbouw is alleen in handen van Doesoens; en dat ie heel primitief, als de gewillige lezer gelezen heeft in deze cou rant, fa paar maanden geleden. De Doesoens met aanverwante stammen leven langs de Westkust en hot binnenland in. De Oostkust is heel dunnetjes bevolkt mot menschen: hier is het rijk vaai olifanten, orang-oetans, neus hoorns, enz. Juist hier en daar langs de kust wat mahomedaaneeh visschersvollc. Sandakan ligt aan do Oostkust. Toen de N. B. Company in 1876 dit stuk l'n handen kreeg bestond Sandakan 'nog niet. Er was fa baai, golf, prachtig gelegen en beveiligd voor de Noord-Oost moensoen; die hier spookt van October tot Maart en die heel wat zeilschepen en kleinere schepen naar den kelder helpt (op dit oogenblik blaast de wind weer met „forse majeur"). De Ibaai ia zoon 20 K.M. lang en 'u 5 breed, en buiten een of twee eilandjes van gelijke breedte. In 1876 waren er langs dien heelen baai nog geen 10 volwassen mannen- Een paar klelue heu vels door grooteu kring van kooge heuvels omsloten, werd een prachtplaats gerekend voor hoofdzetel. Hier verscheen, biet eerste gouvernementsgebouw eu werd „Elopura'' ►choone stad! genoemd. De visscliersnettea N. B. kent. Spoedig zetten zich Ghineezen dé hoop van Borneo en Sandakan groeide, zoodat zij nu een 10.000 inwoners telt, met fa 30 Europeanen. Vier verschillende missies. Onze, Anglican nsche, Luthersche en de. laat ste 4, 5 jaren ook een Amerikaanfiche van Adventisten. AllenIhebben scholen en d'e We eerste ook 'n Zusterschool met school Voor meisjes. Do school jongens zijn ongeveer 500 ia aantal en van dat getal hebben wij er 180; niet kwaad. Meisjes zijn er 'n 200 in de 4 scholen en onze zusters hebben ongeveer' 90 leerlingen! We zijn verre weg de eersten! Als u de baai invaart, moet ge aan stuui- boord (of is fa bakboord?) gaan zitten en ge ziet Sandakan isi panorama. De buizen heu velen hoven elkaar tot hoog op. Aan uw lin kerkant ziet u tegen hoogr heuvelgroen de witte toren van onze kerk zieb scherp aftee- kenend en even kan u het rieten dak men van ouzo „pastorie". Uw oogen wendende ziet u in het midden van het Sandakan-tooneel 'n vierkante witte toren met klok de stads toren; die klok wint het van alle andere plok ken, want ze logpt harder dam een renpaard. Hoog boven in cirkel liggen dc „bungalows" van Europeanen, Alles wat u voor u ziet is Ohiaeeseh, Japaneesch en Eropeeseb Sanda kan alles geïmporteerd! Even verderop staan de huizen op palen in het water; waar Maleiers wonen met Stilus en Phi]ippinoes en Cbiiieescbo koelies, dat is de „achterbuurt", «eu tooneeltje. voor een Jan Steen! Verderop bog' krijgt u een handelshuis, een „cifbsk factory" dat roode menie en verfstof voor katoen uit do .Mangrove" werkt een zaag- fabriek en houthandel. Iu al déze is Europeeseh kapitaal met ver- Sehiriende Europeanen als opzichters. De noot h"t vaslgeineei'd met 'n anker en kabels; we zeggen den Europeeschen kapitein vaarwel met flinke handsohudding en gaan aan land. VersohiHeulde Chineecton staan met open mond u aan te gapen. een vreemde eend in de bijt. Do Doeeanen allen Ghineezen met fa Europeaan a an fa hoofd. We passeeren, wat, gemakkelijk is voor blanken huid en we staan 'buiten. Vlak voor u misschien 200 Metei* ligt een groot, prachtig gebouw fa handelshuis van den over het géheeie Oosten welbekende Araerikaansohe firma't schoonste gebouw iu Sandakan. Er „werken" een dozijn Europeanen met een honderd kler ken Ghineezen en Indiërs Eechtsch stra ten alle evenwijdig en bijna alleen in G'lii- neesthe handen; dat zijn de winkelstraten respectievelijk straat 1, 2, 3 en 4 genoemd en alles in gelijken bouwtrant. Dat is de straat waar niemand bang is voor microben en bao- cillen, wf.ar zindelijkheid v«r te zoeken is. Ze kunnen vuil zijn, doch juist iemand recht van Europa valt het op, doch als men een paar jaar onder de inboorlingen „gegeten" heeft, heersdbt hier zindeliikheidMen wordt overal aan gewoon, behalve aan hangen, als t zeggen is. Eenige winkels, prachtig mooi, die van alles en. nog wat; verkoopen; gepatro- nigeerd door Europeanen en rijke Ghineezen. We loopen tot bij het Handelhuis en rechts is het telegraaf-en postkantoor, daarachter de verschillende gouvernementsgebouwen. Links een groot open veld recreatie-grond met mooio wegen rondom. Over dat velid 3 h 400 meter rijst het Europeewhe clubgebouw tegen fa heuvel aan. Een steenen gebouw, flink, luchtig en ge rievelijik. Even terzii staat de olub van de kan toorklerken Ohineeseh. Japanoch, Indisch en kleurling. We loopen het sportveld langs, liul zen aan één kant en achter do huisjes om, gaan we den heuvel op. Hier ligt het politie bureau met 'n 30 agenten, de weg recht door loopt naar MaleLsok Sandakan. De missie weg op, één minuut en 1 inkeek ligt de Anglikaanscbe Missie: steenen kerk: houten dominé-thui»hout zusterklooster met twee ..maagdekes" (Virgius) ais ze genoemd worden houten jongensschool. ItecMaaf weer een weg die naar der reoreatie-grond loopt. Hier be gint onze Missie: Zeven huizen waar katho' lieke klerken wonen, en tien, twaalf Btappen de pastorie ligt voor u. Het missionarishuis is flink, groot, doch wordt oud en oude huizen herbergen een leger van wandluizen en kak kerlakken als iemand een vlooien- en apen- theater beginnen wil, hij komo bier! Het huis is als andere huizen een groote waranda: een ruime kamer midden-in: aan weerskanten ka mers; een overloop en slaapzaal van de inter nen"» volop ramen rneli .Venetiaansehe jalou- ziën. Onder twee schoollokalen; alles zoowat 80 voet lang, met cementen vloer. Hier wordt van alle» en nog wat door dikko hersenpan ingo- pomt. Dikwijls valt het zwaar om hier school meester te moeten apelen, vooral als men oen paar jaar eehfc missieleven in het binnenland beleefd heeft, 't Is took hier veel „béter"; zit in de beschaving, overal vlak bdigoed eten, 'beter dan met inboorlingen in binnenland', d-edli bijna gaen direct missiewerk en dat ver wacht fa missionaris. Wel indirect natuurlijk •en door de sabelen kunnen bijna alle christenen hier de gave dps II. Geloofs ontvangen. Bijna allo klerken en hun getal is hoog zijn christenen en het meerendeel katholiek, (geweest is bli de Zusters, waar dan den can- teahen dag instructies wordt gegeven. Ik heb hier twee klassen alles in Engelsch met fa 50 jongens. Die jongens kunnen er fain. Velen met guiten facies, die 'h penseel Van fa Bembrandt waard fain; kwajongens en hun streken! Dikwijls «doen ze mii lachen en zóó zorgen voor mijn 'gezondheid, want lachen Hoet goed, sdiudt de lever en me(J dat orgaan in orde. loopt a'o gaheele lichaam-machine !goed. Hun grootste ondeuigd is liegen! Dat kunnen ze! Docih dat is over de geheelo Oost; "t is onbegrijpelijk en volhouden, volhouden ïnaar Eén staaltje! Een jongen had fa ander ge beten. Allebei, met onschuldige gezichten veer den Huan. „Heb jij1 hem gebeten?" »,Neen Tuan!" „Heeft (hij jolt gebeten!1" ..Ja Tuanl" „Niet waar!" „Wel^waar!" „Wel. de tanden staan nog In de hand," het bewijs ie daar. ,.Gauw. heb je hem gebeten of niet?" „Neen, grijp fa stok Spaansche riet pak fat in 'zfa kraag, en geef 'm ..opslag." ..Luister Tuan, luister; we waren aan het' vechten. Ik hitd mijn mond: open hij stak rijn hand er in juist toen ik mijn mond dicht deed!!! Je lacht, hij laoht, wij lachen! toch krijgen allebei fa warme broek» „niet meer vechten!" Liegen! Je ziet voer je oogeu iels uitvoeren, ja snapt, zo op lieeterdaad en toch zullen ze ontkennen en bewijzen dat zé er niet waren.; ja ze zullen volhouden als u wilt dat 20 heelemaal niet voer it staan. Ala h'et te pas komt zulleni ze zwart, wit liegen en wit zwart, zóólang dat zé zelf niet meer weten, wat het is. Liegen» dat buiten dat, goede jongens! Lie gen is geen ondeugd hier. fa' Is fa deugdj be kwaamheid; getuigend van scherp! verstand; 'n goede kop." Het grootste gedeelte van onze jongens zijn 1 Ohineeseh1, doch er zUn 'Japanners. ïfaüippe- Saoes. Zulus. Caleiers, Doezoen. Wyahs, kleur lingen: kinderen van Europeeseke vaders en een of ander soort moeder, die dan ..internen" zijn. Dan nog een mengelmoes van Ohineeect- 'Maleisouo congonaat. We hébben hier twee half-Hollandsche jongens; 4 Dujtsobers. 7 En- gelscho, 2 Schotten, 1 Portugeeschen. fa Is 'n school van een goed dozijn verschillende talen! De eerste twee, drie jaar wordt hen schrijven, lezen, rekenen geleerd ia Oliineosch en Maleisoh en ook Enge]sok- Daarna wordt alles in het'Engelsch gegeven en zoo één jaar 'en ondergeteeken-do ona'eTwijst hen. Dan spre ken ze al een heel mondje Engelsch en als ze dan nog een 'jaar blijven, dan fain ze ,,knap". De moesten spreken heel goed Engelsoli. ook gramatioaalstellen goede oomposities te sa men: converaeeren en gebruiken dan woorden die nooit in conversatie gehoord worden, boog en geleeffd klinkende woorden, kruiden hun p i' a at.jes- o ixl e r- on Dik-faila om to lachen! lederen dag goven we godsdienstleer en al len moeten do Catechismus loeren, of ze christen willen worden of niet. Velen, die niet mogen van huisuil; anderen, <Me onverschillig alles wel gelooven, doch Lu schoei moeten fai den catechismus kennen en luisteren naar den uit leg! Velen oud-schooljongens hi&T, die heide nen fain," doch die natuurlijk onsympathiek zijn en een der hoope is dat hunne kinderen katholiek worden. Do Zusters, een Eugelseke, lerscho en Hol landsche. hebben een onderwiissekool. kost school, waar ook vele dagkinderen komen. Schrijven, lezen» (rekenen. Engelsch, naaien, werken, borduren» pianospelen en alle» en nog wat'; die worden aan den man geholpen ge woonlijk aan een of andere klerk én zoodoende spreekt heel Sandakan Engelsch. Tenminste het geïmporteerde Sandakan. Vele kinderen lelie, van hui» uit Engelsoh praten- 't I» nu dus fa Engelsche missie in Borneo! Zoo u kunt be grijpen dat het hier niet, erg „onbeschaafd" en „wild" en .'kop.pensnellerig" is. Ook al geen menschenetorsalleen bloed- ■zuigers, oh die muskietenI Preekon en bieehthooren is allee Engelsch! De meeste verstaan wel Maleisch ook doch alleen dat Handelsmaleisch i» makkelijk. Een 200 woorden en je zet ze maar achter elkaar Holland'sehe of Engelsche of Fransfaie con structies fa hindert niet en men verstaat u; zóó is Maleisoh makkelijk. Doch als u malciscli (studeert, komt er wel een grammaire voor don dag en constructies ejl v00ral met de werk woorden is het ingewikkeld pdooh niemand be kommert zich daarom. Nemen alleen maar de woorden en plaatsen de werkwoorden rhswooü in den Vifrischief en klaar is Kees! Dat zijn de woorden die dagelijks voorkomen en vuile woorden doch andere woorden, die nooit in samenspraken gebruikt worden, kent niemand alleen maar fa Maleier, Daarom is Maleisch wel noodig, omdat bijna iedereen wat spreekt en men zich kan behelpen doch voor ons is het noodig de taal van het volk te leeren en dat is niet gemakkelijk! Vroeger jaren heb ik wat Cchineesch geleerd; doch ben toen ver plaatst naar Heinsa en kwam alleen onder de Doesoeus. Chineesch was vergetenToen naar de Milandes, weer naar de Doesoeus en nu hier! Hier is dan alles Engelsch; doch ik ben bezig met wat Chineesch te studeerenwant er is ook nog een Chineesch Sandakan buiten de stad. Als u den grooten heuvelkting oversteekt komt u weer in een vallei met lage heuvels en daar allen tuinlieden: werken overdag als koelies en «arden dan nog groenten, vruchten enz., die ver docht worden. De duizenden Chineesjes daar moeten ook een kans krijgen om te hooren over God, over onzen goddelijken Yerlosser, over lie mei en heleen oorfleel. Ze hadden wel kans nu. doch ze zijn wat afgesloten door hooge heuvels' komen wel dagelijks in de stad en zien dan dié verschillende „vreemde duivels," doch onder hen wordt niet gewerkt. En dat katholiek geloof pakt de Chineezen en maken goede christe nen; geen in woord en schrijven; doch katholiek in daad en werkelijkheid. Ik loop daar dikwijls voor den namiddag als het wat koeler wordt door hun tuintjes doch helaas! Zij kennen geen Maleisch en ik juist een paar woorden Chineeschzoodoende is er weinig conversatie. Doch ik heb plannen, en ik hoop ze te verwezenlijken als onze Overste hier komt. Misschien wil de geduldige lezer wel eens een Weesgegroetje bidden voot mij, neen, liet draait niet uit op een bedelbrief; dat komt later wel weer eens. Van een goeden N. N. van Haarlem kreeg ik een maand of misschien 5 weken geleden een half honderd gulden. Als ik een briefje schreef, geadresseerd: N. N. Haarlem, denk ik, dat zulk een brief wel niet terecht zou komen; daarom, omdat ik weet dat die goede gever een lezer is van de N. H. C., bedank ik hem hier van ganscher harte voor zijn milde gift: dubbel aangenaam omdat hij onverwacht kwam en juist tegen Kerstmis; wanneer er zooveel noodig is voor een missionaris. Moge uw milde hand altijd gevuld zijn! Ik geloof nat het welletjes is voor vandaag. Mijn vingers stijf, mijn pen stomp; mijn inkt „op", Zetter, zet n punt s. v. p. J. STAAL', Pr. Miss. Sandakan, 26 Jan. '19._ Het wordt nu ernst met den volkerenbond. Na al de aarzelingen en twijfelingen, ua al dc elkander tegensprekende berichten, zou men nu haast bang worden van de snelheid, waarmede de zaken op eens te Parijs vorderen. De Amerikaansche gedelegeerde, kolonel House heeft gisteren medegedeeld, dat volgens hem het ontwerp der vredesprelirninairen Zater dag over acht dagen gereed zal zijn. Het zou House verwonderen als de definitieve tekst niet over drie weken te Versailles aan de Duifsciie afvaardiging werd aangeboden. Die vredespreli rninairen zijn om zoo te zeggen dè echte vredes voorwaarden en het is ounoodig te zeggen, dat de volkenbond er in opgenomen zal worden. Er zal vervolgens gebeuren wat er reeds in 1870 gebeurd is. Dc preliminairen van Versailles in januari 1871 waren het echte vredestractaat, dat door het tractaat van Frankfort eenvoudig goedgekeurd werd. Er zullen waarschijnlijk vier verschillende tractaten zijn, nl. een voor elk der vijandelijke landen: Duitschland, Oostenrijk, Bulgarije en Turkije. House zeide ten slotte, dat men ten onrechte de commissie voor den volkenbond beschuldigd heeft den arbeid der conferentie vertraagd .te hebben. Dat is geheel onjuist, want de com missie was het eerst gereed en haar arbeid was reeds een maand voltooid. Maar men heeft toch den onzijdigen tijd moeten gunnen om het ont werp te onderzoeken en hun amendementen te overwegen. Zoo'n ondeugende commissie, zou men bijna zeggen! Zij heeft de internationale pers maar laten praten en schimpen op haar achterlijkheid. Zij was al lang met haar werk gereed, doch heeft daarover in alle bescheidenheid ter wille der neutralen gezwegen! Nu seint Reuter wel, .dat een invloedrijk lid van de Britsche delegatie gezegd heeft, dat, naar zijne meening, de voltooiing van het voor- loopig vredestractaat en de aankomst van de Duitschers te Versailles een week later zouden plaats hebben dan House had voorspeld, maar wat maakt nu één week uit voor een zoo ge wichtige zaak? Laten wij dus het beste hopen en vertrouwen, dat vóór Mei in het land is, er een voorloopige vrede met Duitschland is gesloten en nog wel een, die feitelijk gelijk staat met een definitieve en waarin bovendien het volkerenbondsplan is vastgelegd. Ook de vrees, dat Wilson's volkerenbond slechts een maaksel zou worden van vij.f groote mogendheden, vermindert, wanneer men kennis neemt van de wijze, waarop de volkerenbond- commissie met de neutralen vergadert. Die commissie, samengesteld uit Lord Robert Cecil, Leon Bourgeois, kolonel House, Hijmans, Venizelos en Wesnits, heeft Donderdagmiddag in het Hotel Crillon de vertegenwoordigers ge hoord van de staten, die tijdens den oorlog onzijdig zijn gebleven, te weten: Argentinië, Chili, Columbia, Denemarken, Nederland, Para guay, Perzië, San Salvador, Spanje, Zweden, favitserland en Venezuela. Cecil, die voorzitter was, heette de afgevaar digden welkom. Zij gaven allen hun instemming te kennen met het ontwerp, sommigen, zelfs onder de afgevaardigden van de Zuid-Amevi- kaansche staten, gaven te dezen opzichte bizon der hartelijke verklaringen. Vervolgens begon het onderzoek van het ontwerp, dat de vredes conferentie op den 14den Februari heeft goed gekeurd. Eigenlijk gezegd was er geen discussie. Maar na voorlezing van ieder artikel afzonderlijk maakten, de vertegenwoordigers der neutralen bezwaren en ontvouwden zij amendementen, De Zwitsersehe afgevaardigde Rappart diende als tolk en vertaalde in het Fransch en het Engelsch. De voorgestelde 'wijzigingen hadden allei\ eerst tot strekking het getal der secundaire staten, vertegenwoordigers in den Uitvoerenden Raad1 van den Bond, te vermeerderen. Naar men weet, voorziet het ontwerp, dat ia beginsel aan genomen is, in de vertegenwoordiging van slechts vier staten buiten de groote mogendhe den naast die van de vijf groote mogendheden in den Uitvoerenden Raad. De Deensche gèzanten te Parijs, gesteund door de andere afgevaardigden, wenschen op zijn minst vijftien staten in den Raad vertegenwoor digd te zien. De Zweedsche gezant te Parijs stelde voor, dat de vertegenwoordigers van verschillende groepen staten om de beurt zouden worden be noemd. Cecil zeide, dat, als het aantal vertegenwoor digde groote mogendheden van vijf op zeven werd gebracht, dat dan wellicht dienovereen komstig, dat van dc kleine van vier tot zes zou kunnen worden verhoogd. Een andere, zeer interessante strooming oewapeuiug aau hei ccrdoel der regeenagerr re onderwerpen en voorts aan te geven op welke wijze de gevaarlijke gevolgen van den aanmaak der oorlogsbewapening tot staan gebracht kun nen worden. Aldus spreken ook de onzijdige sfaien zich uit in den zin van het verzoenende amendement dat Léon Bourgeois uit naam van Frankrijk heeft neergelegd en waarvan de strek king is een commissie in het leven te roepen, die de bewapening van de verschillende staten vast stek. Ten slotte hebben de onzijdige afgevaar digden den wensck te kennen gegeven, dat inter nationale conflicten voor een bijzondere instel ling tot verzoening gebracht worden, vóór zij aan den uitvoerenden raad voorgelegd worden, gelijk artikel 12 voorziet. Maar Cecil en Bour geois hebben geantwoord, dat het essentieele deel van het vraagstuk lang door de commissie be-v studeerd is en dat zij zich na rijp beraad bij de oplossing van artikel 12 heeft neergelegd. De commissie heeft het door de onzijdige afgevaar digden te berde gebrachte op de beste wijze ontvangen en deze afgevaardigden betoonden zich voldaan over de bespreking. Het onderzoek betrof Donderdagmiddag slechts de eerste vijf tien artikelen van het ontwerp, dat er zes-en- twintig telt. Gisterenochtend zou het onderzoek afgeloopen zijn. Hedenochtend zou de commis sie zich vereenigen om van gedachten te wisse len over de door de onzijdige staten voorge stelde wijzigingen. Vorderen dus de besprekingen tusschen de neutralen en de groote mogendheden goed, de groote heeren zelf zijn het onderling nog niet eens. Met betrekking tot de corlogs-schaaeloosstel- lingen verneemt Reuter nnil. van gezaghebbende Engelsche zijde, dat er nog geeue overeenstem ming bereikt is, uitgezonderd op twee punten. Ten eerste dat Duitschland iederen cent moet betalen die het betalen kan, en ten tweede dat Duitschland niet tot den laatsten cent toe oi iets wat daarop lijkt, kan betalen. Deskundigen verschillen van meening over de vraag hoeveel Duitschland kan betalen en de vredesconferentie kan de zaak niet beslissen, vóórdat de deskun digen tot eenige overeenstemming zijn gekomen, 'kre deed zich kennen, die, terwijl zij de toelating van de staten in den volkenbond zoo gemakkelijk mogelijk wil maken, een vermindering vai^ be wapening wil verkrijgen en controle over de oorlogsfabricaties. Men herinnert zich, dat de grondslag van liet ontwerp veel minder ver ging. Artikel 8 droeg aan den uitvoerenden raad op de vaststelling van een matige militaire Als die verkregen is, rijst nog het moeilijker probleem, hoe de overeengekomen schadeloosstel ling zal worden verdeeld. Men inoet niet ver geten dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat Duitschland zich onmachtig verklaart tot beta len, zooals sommige Duitsche leiders reeds aan bevelen. Zulk een beslissing zou weliswaar zeer zeker Duitschland in moeilijkheden brengen, maar zou voor de geallieerden zeiven zeer las tig zijn. De vraag wanneer de schadevergoeding za! of kan worden afbetaald, is slechts in de tweede plaats van belang. Eenige financieele speciali teiten stellen een termijn van 30, anderen van 50 jaar voor. Van grooter beteekenis is echter de vraag van de rentebetaling over de hoofdsom. Gezegd wordt, dat de Britsche gedelegeerden hoopvoller zijn gestemd omtrent de vraag of Duitschland inderdaad in staat za! zijn een be vredigende schadevergoeding te betalen, dan de rransche en Amerikaansche gedelegeerden maar allen zijn het erover eens dat betaling al- een te verwachten is van een verarmd Duitsch land. Latere berichten melden, dat de commis sies van deskundigen de eischen tot vergoe ding tot 8.000.000.000 p. st. hebben terugge bracht, welk bedrag met de rente tot 16.000.000.000 p, st. zou stijg-en, over 40 jaai verdeeld, rn&ar naar de meouiug va/n Ame- rikaansché deskundigen zijn de beschikbare bronnen van Duitsebon rijkdom iu binnen- en buitenland op zijn hoogst 2.400.000.000 p. st. waard. Bij deze fifaialthig js ]ict dal van da baar by het gebied buiten Duitschland be- rekend, liotgecn nanr li€t oordöcl dor com- missie door de geallieerden kan worden ge- konfislreerd. Indien men deze zienswijze aan vaardt, zonden 1.600.000.000 voor de onverwijl de aflossing van de oorlogsschuldeu beschik baar komen, terwijl nog 800.000.000 p. st. zou dienen to worden betaald. Om het ovenwicht to herstellen, meent men in Amerika, dat men voornamelijk op do Duitsche handelsbalans moet afgaan. Dit heeft do vraag op het ta pijt gebracht, in hoever de Duitsche nijver heid met die in de rest der wereld zal mogen eoncurreeren. De Fransdlie vertegenwoordi gers meeneu, dat de Duitsche nijverheid moet worden geknot door belasting van in- en uit voer. Do Amerikaansche en de Britsche op vulling hellen er .daarentegen toe over, Duitschland to veroorloven, de indu.strieele bedrijvigheid te hervatten opdat Ibtet zoodoen de zijn schulden aan de geallieerden kan a fdoen. Do Amerikaansche leden der commissie van deskundigen houden het ervoor, dat de Duitsche in- en uitvoeren jaarlijks ongeveer 10.000.000 p. st. zullen opbrengen, in welk geval de schuld in 12 jaar gedelgd kan zijn. Do Fransohen en tot zekere hoogte ook1 dc Britten zijn geneigd, een veel zwaarder eisch tot vergoeding tc stellen, over een veel langer tijdvak verdeeld. Er is oveneens meenüngisversehil over de toekenning van do vergoedingen. De Fransohen maken aan spraak op A en voorrang voor de verwoesting van gebieden, dio bezet zijn geweest, terwijl de Britten die op den grondslag der oorloge- TREKJES LXXiX Eén uit. velen. Aoo meens was fa gekomen. Hjclens n uitvoering van fa "dilettantell-too- Omcltib had ie er zin in gekregen. Wat was dóór nou eigenlijk-hn om zoo'n •j?ol te spelen? Klein kunsie Als je nou bijvoorbeeld die rol nam van die huisknechtdie vent zei geen tien woorden hh toch lachten de menschen zich fa bult om 'm. fcn wat voor bizonders deed die vent nou? Niksheelemaal niks En wat fa succes hadden die lui allemaal. 1 'jn, als 'r zoo om je gelachen wordt. als je fan zoo te zeggen fa aantrekkingspunt van de heele zaal bent.... en dan dat drie.... vier- waai ophalen van fa scherm na afloop van elk i''n beminnelijk glimlachje en fa «ente buiging dankte je dan voor fa daverende S telkens weer oplawaaide. i tesschen, de bedrijven door hadden de tedisdien fa allemaal zoo over je.en als je in zaai kwapi keken zt- allemaal naar je en v 2 ze elkaar aan. 00 heel onverschillig-weg liep je dan tus schen de menschen jjoor eu luisterde stiekum naar de gesprekken over fa stuk en 't spel vanzelf hoorde je ze dan opgetogen praten over je eigen rol. Dat moest toch echt fijn wezen.... tn na afloop der uitvoering bleven de spelers nog n uurtje ondfer elkaar naboomen over fa suc cesover de scènes waar dc mengchen het meest om gelachen hadden er werérfa rond je gegevengeklonken op de-goeie-afloop spietsen afgestoken enzoovoorts enzoovoorts In dien roes van gedachte» had ie zich dien zelfden avond bij een der bestuursleden opge geven als werkend lid der tooncelvereeniging. Of ie 'r al eens wat aan gedaan had Ja, dat ging nogal, loog ie, en hij had zoo 't idee bij zich, dat ie 'r uitstekend geschikt voor was. Nou, dan moest ie op de eerstvolgende ver gadering maar 's komen om 's kennis te ma ken en meteen fa proeve van bekwaamheid af te leggen. Dat kwam net mooi uit, want ze gingen weer gauw fa nieuw stuk instudeeren. En hij kwam Z'n beste pak had ie aanz'n gezicht glom van gemoedsbeweging en zeepsop-overlading. Na het gebruikelijke, algemeene stoelen-gestot- ter, gevolgd door wederzijds voorstellen en landjes geven, werd ie welkqjn geheet en door den voorzitter, die hem verzocht, zijn proeve van bekwaamheid af te leggen, dan zou 'r gestemd worden of ie al of niet als lid kon worden toege laten.... „Proeve van bekwaa. Ja, fa gedicht of voordracht, afijn, wat ie kon.... „O! Was dat de bedoeling?" Ja, dan had ie dat niet goed begrepen- - want eigenlijk kon ré niks uit zfa hoofd. „Weet u niks meer uit vroegere rollen?" „Vroegere rollen O ja.... nee, dat is al zóo lang geleëe. De vergadering zweeg in vele talen. De voorzitter bracht uitkomst. Ze zouden dan meteen maar fa nieuwe stuk beginnen te lezen en dan moest meneer meteen maar meedoen. Dat stemmen kwam later wel. Z'n lezen ging hortend en met onzinnige klank Vormingen gepaard. De leden keken elkaar tersluiks aan en gaven elkander heimelijke stonipjes en kneepjes. Na afloop zcide hij, dat fa natuurlijk fa boel beter zou gaan, als ie eenmaal z'n rol maar kon. Dat begrepen ze allemaal. Er werd voorloopig nog niet gestemd. Toen ie thuis kwam vond ie, dat 't 'm toch wel wat tegengevallen was. Hij was al half van plan om 'f op te geven. Maar dan zag ie ineens weer dien doodgewo- nen huisknecht, die met zfa eenvoudige wijze van spreken en zfa gewone manier van doen de menschen zoo aan fa lachen had gemaakt. En zichzelf zag ie op 't tooneèl staan met het gezicht naar 'n applaud'iseerende menigte De avond der uitvoering kwam. Hij was zenuwachtig en deed erg druk..- Twee uur van te voren stond ie al in een der kleedkamers zfa boeltje uit te pakken, dat voor fa grootste gedeelte uit overbodige bagage be stond. Hij was de eerste, die door kapper eu costu mier geholpen werd en toen ie klaar was, keek ie nog eens met zorg in z'n rol. De andere leden van fa gezelschap kuip ion '11 oogje en haalden met 'u gebaar van onzeker heid him schouders op. Omdat de rol niet groot «as hadden ze fa zoo maar gelaten, maar best was 't niet gegaan op de repetities. De zaal liep vol.. de muziek bracht vroo- lijkheid onder fa publiek, fa Scherm ging op. fa Duurde nog 'n kwartier eer hij aan de beurt kwam. Zenuwtrillend stond ie bij den leider, die met fa boekje in de hand fa stuk volgde. Eindelijk rnoet ie opkomen, Hij speelde De mensch lachten De menschen gierden Na afloop, toen fa publiek klapte, kwam ie terug om óók nog eventjes mee te buigen met de anderen. Toen klapten de menschen nog harder. En ze lachten weer» hi de pauze ging ie de zaal in'....!'. Hij hoorde ze praten over 't stuk Maar niet over hem. In den foyer schoof-ic in fa hoekje en dronk fa kopje koffie En luisterde.... In fa clubje dames cn heeren hoorde hij opeens -z'n rol noemen. -■*— „Hoe vond je die?" riep er een, „Onbeholpen." „Zat geen greintje spel in." „Treurig." „Misselijk." „Hoe lcommc ze in 's hemelsnaam Sin die vent?" „Ilij werd finaal uitgelachen." „Ja, wat werd ie uitgelachen, hét'* Ongemerkt sloop ie w^g. Hij kwam niet bij 't napretje. Er behoefde niet over 'm gestemd tc Worden op de volgende vergadering. G. N. 9; -n-»r<l<>n door eeuig'e Duitecliers in vroege '70 „German town" gedoopt. Nu is Elopura ver beten en Sandakan is de naam, dien leder in »Zü maken, «■oedo dli ris tenen en zoo kruien. we fcatüiolieko families* want niemand, trotiw.t> Kóórdat de bruid een paar maanden „intern" wonen zoowat 4 mijlen ver duizend'c Chinee- zen van bij Canton de arms (en der armen „Niks An!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 9