LgfgnsmiËëiemerzigiiii!. Kiiisiohneb igpsüngei. BINNENLAND VAN OVERAL. Sterke Schoouaarzen Vragen van den dag HtbEERiNGS-VISCH. STATEfl-GEffERAAL P. W. TWLtHÜIJSEM, m eerste kamer i.A3f 42ste JAARGAkq 9898 DE ABONKEMENTSPRilS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL t 2,25; PER WEEK 17ft CENT; FRANCO PER PGSÏ PER KWARTAAL f 2,60 B!J VOORUITBETALING BUrsEAUX: NASSAU LAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 ADVERTENUEN 2j CENTS PtR REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING e£ERST£ BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen een ponti visph feiax RiuniKtetniiandeiprljs vaoi* Maïzena Zu vsifjke peht-ek. Nederland en België. VERKEER EN POSTERIJEN 1W££D£ KAMER Barteljopisstraat 27. TEL. 707) KORTE BERICHTEN OURANT Qe Düecteur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te .HAARLEM brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Woensdag 26 Maart 1919 van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon a 14 en 22 y2 cent per pond, op vertoon van VlSCh KAART NO. 9501-12000 m üe Gemeentelijke Vischfaal; op verioon van ViSCllKAART NO. 12001—14000 in het Rand, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, 7946 F. DE JONGE. De uemeentebesiurtn van HAARLEM, L...x.\EBROEK, HEEMSTEDE en SCHOTEN brengen ter kennis, dat door den Minister van L., N. en H. de is vastgesteld op 30 cent per pakje van 3/10 K.ü. 7947 eigen persoon niet van dis der éóne, groote Katholieke zaak weten te onderscheiden. En dit ten nadeelc van Brabant's en ons aller reputatie. Wij gaven gisteren een uittreksel van het rapport een-er commissie, door den burge meester van Tilburg ingestetld om te onder zoeken in hoeverre het lid van den Baad dier gemeente, de heer mr. P. Arts, gppoogd (had, zich zelf in zijn qualiteit als raadslid ten koste er gemeente te bevoordeel en. Een zuiver plaatselijke aangelegenheid zal men zeggen, waarvoor onze belangstelling tot het „ge- mengd nieuws" kan beperkt blijven. Dat is juist, maar deze aangelegenheid noopt ons iw-ftrtÉ algeunecne opmerking, AveJko o.i. niot f onder belang is voor de Katholieke Staats- por j, dus ons allen aangaat. Men kan nu in een deel der Brabantsrihé bladen wederom pagina's druks aantreffen over „do zaak Arte". Morgen komt er een „zaak-van-Bijunvijik". Immers, uit boosheid te gen zijn aanklager, heeft mr. P. Arts reeds bekend gemaakt, van den beer Van Bij ze wijk dingen te zuilen pubüceeren, welke zijn be schuldiger als Kamerlid en voorzitter van hel R.-K. Vakbureau onmogelijk zullen ma- keil. Zulke campagnes zijn in ons vriendelijke Zuiden schering en inslag, voornamelijk wan neer, zooals thans, verkiezingen aan de orde zijn. In het geval, dat ons nu aanleiding geeft lot Oret maken van deze bemerkingen, is er toevallig een publiek belang in het spel, n.m. in hoeverre een Raadslid en een candidaat voor de provinciale Staten, voorkomend op de Katholieke lijst, gehandhaafd mag blijven. Maar in het geval-Arts, contra van Rijze- wijk, is het een zuivere persoonlijke strijd, waarvan liet motief alleen een weinig dhtiste- iijke revanche is. Zoo kunt gij uit de poLitieke geschiedenis van Brabant staaltjes met tientallen naar vormi brengen. Een aantal personen met 1 -11 k aspiraties beschikken over een dag- :dje, waarmee zij in naam der Katholieke .k hun eigen persoon dienen. In Bergen Zoom voeren de ^Avondster" en rde Z om" geregeld hanengevechten, zuiver per- jooflEjko twisten tusschen de heeren Juten en Vertinden. En hoe sterk de beginselen daarbij meespreken blijkt herhaaldelijk, dat, wanneer een der strijdende partijen het on derspit debt, hij zich zonder blikken of l loz n tegen de Katholieke kiesvereeniging in candidaat laat stellen of wel openlijk propaganda maakt voor voorkeurstemmen, zooals den vorigen zomer nog gebeurde. Zulke toestanden zijn ons hier vreemd, waar wij alleen beginselstrijd*-kennen tegen liberalisme en socialisme en niet den poii- tic-leen persoon maar de door hem voorge stane theorieën bestrijden. Tot nog toe konden wij onzen eigen weg gaan en onze vrienden beneden den Moer dijk de twijfelachtige weelde van den strijd tusschen Katholieken en Katholieken gun nen. Maar sinds de Evenredige Vertegen woordiging is ingevoerd hebben ook wy be lang bij ééne strijdwijze van onze ééne Ka tholieke Staatspartij. Zonder den zedenmeester te willen spelen, zouden wij toch onze partijgenooten Tn het Zuiden, vooral in West-Brabant, wel eens vriendelijk willen verzoeken zich aan den personenstrijd te ontworstelen. Was dit voor hon misschien tot nog toe een prikkelende sport, hét wordt nu een gevaar. Reeds meer malen is in die richting een wenk gegeven, amt steeds weinig resultaat. Er is o.i. maar één middel n.l. dit, dat de onbaatzuchtige invloedrijke en hoogstaande personen, die do Rooinsche streek gelukkig in overvloed te.t, eens in het openbaar hun gezag- laten gelden. Het Brabantsche volk aat zich gaarne leiden en luistert naar een gezaghebbend woord. Men laat echter de De Schelde. Het „Laatste Nieuws", bet Brusselscho blad, waarvan J. Hoste de be stuurder-eigenaar is, schrijft onder Ihet op- sohéft: „De loodsen vragen naar daden'', het volgende. Ja, over de Schelde wordt geweldig gebab beld. En velen praten er maar op los. 't Is toch niet door de verspreiding van onjuisthe den, door het wekken van misverstand, dat men do Soheldekwestio oplossen kal. Senator C-oppieter» beeft aan een dagblad schrijver «enige zonderlinge verklaringen af gelegd, die hier en daar overgenomen zijn. Ze komen hierop neer, dat Nederland de Schelde verwaarloosde en zich door tijdroovende on derhandelingen tegen alle Belgische plannen voor verbetering der scheepvaart verzette. Nederland kantte zich tegen verbetering in de yevliohti-ng, afbakening, enz. Immers, be vordering der scheepvaart op Antwerpen is nadeelig voor Botterdam. In zeamanskringen wekt deze verklaring opzien. Zooiets vertelt Coppieters in een tijd, dat juist de Belgische loodsen verontwaar digd zijn over de nalatigheid van de Belgische overheden. Niet door den toestand te verbloe men, krijgt men verbeteringen. Als Ooppieters beschuldigingen aanvoeren wil dat hij die eerst en vooral tot eigen over lieden richte. Nederland verwaarloosde dus, volgens hem de Schelde. Weet Coppieters dan niet, lioe vreemde kapiteins over den Belgisdhén loods- dieitet klaagden! Niet over do loodsen, die ze als wakkere, behendige kerels roemen. Maar de Belgische loodsdienst voor den Scheide- dienst staat nu machteloos, omdat hij over geen stoomkotters beschikt, wat reeds sedert 1910 gevraagd werd. De Nederlanders hebben reeds lang stoom. Ntet de Nederlanders werkten plannen tot verbetering tegen, doch dat deden de Bel- gisdb'e overheden, welke eenvoudig allerlei voorstellen van helderziende loodsen in de scheurmand deden terecht komen. De Nederlanders zorgden voor een moderne verlichting en hun vuur van Westkapel is een der beste van Europa. De Belgische loodsen klagen, dat de Neder- landsche collega's veel meer waardeering van hun oversten ondervinden, dan zij van Jh-ua Belgieeho, De Nederlaadsche vuurschepen zijn bij de onze vergeleken salons, zei ons een Belgische loods. Toen de „West-Hinder" in den grond geloo- pen werd, gingen Belgische hazen een Neder- landsch lichtschip bekijken. Ze vonden het veel te schoon en te weelderig. De Belgen konden het wel met minder doen! Dat zijn andere stemmen dan die van se nator Coppieters en we deelen ze mee, niet alleen ter wille van de waarheid, maar voor al ook ter wille van onze eigen scheepvaart. Er kon heel wat minder over de Schelde ge babbeld en ihëel wat meer voor gedaan wor den door onze besturen. Mgr. Nicotra. H. M. de Koningin ontving Maandagmiddag te 12 uur ten Koninklijke Paleize in gehoor, Mgr. Sebastian Nicotra, belast met de Pauselijke vertegenwoordiging hij Harer Majesteits Hof, met den rang van Apostolisch Internuntius, ter overhandiging van zijn geloofsbrief. Na afloop van de ontvangst door de Konin gin, werd mgr. Nicotra ontvangen door Zijn Kon. Hoogheid den Prins. O Het spoorwegongeluk bij Weesp. Dien aangaande vermeldt de Memorie van Ant woord op het Voorioopig verslag betreffende de Waterstaatsbegrooting, dat, volgens ont vangen bericht, de H. IJ. S. M. bare houding tegenover de slachtoffers van het spoorweg- oi geluk nog niet heeft vastgesteld. De Maat schappij wacht nog op rechtskundig advies daaromtrent. heel wat beter besteed door de bedrijven in gang te bonden dan wanneer daarmede later de nood moet gelenigd worden van hen," die wegens gebrek aan work, uit die bedrijven moeten worden ontslagen. De uitvoer van zaaizaden. Op de vragen vanjhet Kamerlid Bakker, betreffende uitvoer van niet voor groententeelt beuoodigdo zaai zaden, luidt het antwoord van den Minister van L., N. H.: „Inderdaad zijn er aanzienlijko hoeveelhe den groentenzaden in ons land aanwezig, wel ke slechts door eeu deel veer binnenlandsrib gebruik, noodig zijn. Dat bot overtollige niet wordt geëxporteerd, is echter niet te wijten aan belemmeringen ia den uitvoer, doch aan slechte prijzen in het -buitenland of wel onrno- golijkheid om de zaden daarheen te zenden. „Alle tuinbouw zoden, die voor de binnen- laadsckie behoefte niet noodig zijn, mogen thans - voor zoover de voorschriften van de Nedcrlandselio Begeering betreft uitge voerd worden, zoodat geen verdere maatrege len ter bevordering van den uitvoer kunnen worden genomen. Uitvoer naar Ncd.-Indië. N.LP.A.'s Haagsche correspondent verneemt van be voegde zijde, dat do belemmeringen, tot dus ver aan uitvoer van Nederland naar Neder- landsch-Indië verbonden, weldra zullen ver vallen. Vermoedelijk zal binnen een das* of tjen het .verkrijgen van uitvoervergunnin gen naar onze Oost niet meer noodig zijn. Uitvoer uit Engeland. -- Reuter seint uit Londen, dat het verbod tot uitvoer is inge trokken van do navolgende artikelen en goederen: chroomerts, ferro vanadium, droog loodwit,, stalen draad, verschillende d'faden van metaal, zijden draad, tussorzij'den ga rens en twist. De distributie. --De aangekondigde ver gadering van do bestaren der groote ge meenten en van de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten met den minister van L. N. en H. en mr. Schim van der Loeff, ter bespreking van de verdere maatregelen inzake do dstriïoutie, heeft gisterenmiddag aan het departement van landbouw plaats gehad. De ranteoeneering van brood. Door den Minister van L. N. en H. is aan de burge meesters bericht, dat vooralsnog van een beëindiging der broodrantsoeneering geen sprake ia. Kaarsen. - De minister van L., N. en II. lieeft met ingang van 1 April, ingetrok ken: lo. verbodsbepalingen op den verkoop en de aflevering, van kaarsen en van grond stoffé-n tot het fabrioeeren daarvan.; 2o. maximumprijzen voor kaarsen en voor pa raffine. Oale|i.um-carbid. Da minister van Land bouw heeft, met ingang van 1 April, inga trokken de verbodsbepalingen op de afle vering en het vervoer van calcium carbid de distributie-regelingen en da maximum prijzen van dit artikel. De regelmaat der treinenloop. In de Me morie van Antwoord op het Voorioopig Ver slag betreffende Hoofdstuk IX der Water staatsbegrooting, erkent de Minister, dat de regelmatigheid der treinenloop te wenschen overlaat, maar de minder goedo hoedanig held der verstrekte brandstoffen zullen ech ter voorshands invloed op den treinenloop blijven doen gelden. Het ligt sinds eenigen tijd in de bedoeling de enkelsporige spoorwegbrug over het Hol- landedh- Diep te vervangen door een brug voor dubbel spoor. zich daarvan behoort te onthouden, is 'n stel ling welke niet opgaat. De voorgestelde regeling ter bestrijding van heling moet zich ook uitstrekken tot „verloren zaken," vooral omdat het vaak niet te bewijzen is dat een zaak is ontvreemd, maar voornamelijk, omdat, wanneer een voor werp van waarde inderdaad verloren is, het helaas dikwijls gebeurt, dat de vinder het zich toeeigent en het bij een opkooper te gel de maakt. Met betrekking: tot het artikel betreffende de teruggave van stukkeu van overtuiging mag niet worden gedadht aan. het voor den strafrechter gevoerd civiel proces. Het hevel tot teruggave van stukken van overtuiging is in zijn wezen een maatregel van admini stratieven aard. Do Minister oordeelt het alleszins te verde digen dat de strafrechter bii de administra tieve daad der teruggave van stukken van overtuiging nog met andere burgerlijke aan spraken rekening houdt dus van degene, bij wien do voorwerpen zijn in beslag genomen. Dat door de voorgestelde bepaling het (han delsverkeer sterk zou worden aangetast, kan niet worden toegegevon. Juist uit do kringen van het handelsverkeer is op wijziging van van artikel 219 Sv. aangedrongen. Ds. Barbas by den ex-Keizer. Naar de „Tel." meldt, heeft Ds. Barbas te Haarlem, op uitnoodiging van graaf Bentinek, een bezoek gebracht op liet kasteel te Amerongen, waar bij een onderhoud heeft gehad met den voor- maligen keizer van Duitechland. Zomertijd, De zomertijd zal op de Nedei- landsche spoorwegen worden ingevoerd in den nacht van 6 op 7 April om 2 uur. Dan zullen alle 8tatioD6uurwerken een uur worden terug gezet. -:u: '•oy bij verkiezingen vaak te veel over vrijbuiters, dis de belangen van hun Lichamelijke opvoeding. Men schrijft ons W oensdag 26 Maart a.s. zal opgericht wor den een R.-K. Diocesane vereeniging voor leiders en leidsters van lichamelijke oefeningen. De vergadering zal worden gehouden te Am sterdam des middags 2 uur. in 't St. Wallibror- duspatronaat. Willibrordusiraat. Allen tvorden dringend uitgenoodigd. ClfialS-A KG BLEGENllEDEN. De nood der industrie. Door den Minister van Binneniandsehe Zaken is een schrijven gericht aan B. en W. der gemeenten van den volgenden inhoud: Van verschillende zijden bereiken mij klachten van fabrikanten, dat hun bedrijven met stilstand worden bedreigd aangezien zelfs de geringste bestelling géheel uitblijft door de gevestigde meerling, dat bin nen afzienbaren tijd op alle gebied de prijzen zullen>dalen. Van particuliere zijde bezien, is dit staapunt zeer wel te verklaren. De Mi nister is evenwel van meening, dat de over heid in deze behoort voor te gaan, om, zij -het ook slechts door matige bestellingen, de indus trie door dezen zwaren tijd heen te helpen. Wij ontleenen aan de Memorio van Ant woord op het Voorioopig Verslag betreffende hoofdstuk IX (Waterstaat) de Staatsbegroo- ting nog het volgende: Nieuwe schuts/uis te IJmuiden. De onderhandelingen voor do onteigeningen voor den bouw der nieuwe schutsluis te IJmuiden zijn mislukt, eensdeels wijl de eischen buitensporig hooger waren geworden, anderdeels wijl eeu der eigenaren overwegen den invloed bleek uit te oefenen op de aan biedingen van een groot aantal der overigen en het derhalve bii i®t mislukken der onder handelingen met dien eenen eigenaar ook niet meer mogelijk was met»do overige eig na ren in der minne tot een schikking te komen. De te kiezen bouwwijze van de sluis is nog bij de directie in studie, dat op dit oogenblik nog geen keuze kan worden gedaan omtrent het bouwstelsel zal echter niet tot vertraging in de uitvoering van het 'bouwwerk leiden. v Bestrijding van heling. Aan de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp in zake nadere voorzienin gen ter bestrijding van heling, is het volgen de ontleend: Met handhaving van den opzet van het ont werp heeft de Minister van Justitie ernstig gestreefd naai- tegemoetkoming Van geopper de bezwaren. - Aan het begrip „opkoopen" wordt eenigo uitbreiding gegeven. De bijzondere wetgevende macht bij de nieuwe voorgestelde artikelen 437 en 437bis aan do gemeenteraden toegekend, is voor het doel onontbeerlijk. De bcroépdheling bloeit vooral in de groote steden Plaatselijke facto ren geven aan de beroepsheling in verschil lende opzichten een locale kleur. - - Dat, waar de Rijkswetgever op zeker stuk Het thans meer uit to geven geld wordt voorschriften heeft gesteld, do gemeenteraad Een mislukte optocht. Zaterdagnamiddag werd ta Ensohedó een optocht van gedemobi- 1-iseerden in uniform gehouden, waarvoor dooi de autoriteiten, geen vergunning was verleend. De ge-demobiliseerden wilden zioh aansluiten bij' den «rooien, textielarbeidersoptocht. Door politie en marechaussee worden zop do markt met do blanke sabel uiteengejaagd. Er werden gevoelige klappen uitgedeeld, terwijl verschil lende ransparanten der ge-demobiliseerden in beslos werden genomen. Arrestaties hadden er niot plaat3. Do optocht der textielarbeiders liep in de war. zoodat slechts tweo van de vier or ganisaties op het meetingsterrein kwamen. Eeu reigerkolonie. Te Beemster houdt zich tegenwoordig een troep blauwe reigers op bij de hofstede „Rustenhove" van den heer Joh. van Twisk aan den Volger weg. In de hooge boomen naata de boerderii zijn zü genesteld. Sinds mensoiienbeugenia komen hier elk jaar Januari op dezo boerderij reiger# wonen; zü vertrekken weer in October. Zji vin den hun voedsel in liet naburige N. H. Kanaal en in de voldersiooten. Do bewoner van de hofstede, lieeft al cenige malen geprobeerd om de dieren te verjagen door zo weg te schieten, dook het i» nooit go- lukt. Do beesten kwamen stooda ivoor op de oude plaats terug en breidden hun getal dan weer uit. En de vermenigvuldiging is in den 'laatsten tüd zoo snel gegaan, dat thans een 300-tal oude en jonge reigers zich daar ophou den en door hun gekras tie aandacht van den •voorbijganger op zich vestigen. En zoo als zij daar zit in de nesten tusschen do takken der boomen. is de reigerfamiiio wel die aandacht waard. Doodslag te Tilburg-, Een twist tusschen een paar Tilburgsehe individuen heeft Maan dag wederom een slachtoffer geeiseht. De ge broeders V., eerste vechtersbazen, en hun kor nuiten Van A. en W„ maakten in den namid dag de Diepen3traat onveilig. Nog een dezer dagen bleek, welk gevaarlijk volkje het is, toen ook een der gebroeders V. het met de politie te kwaad kreeg eu een agent levens gevaarlijk verwonddo. Nu was het stelletje weer op avontuur en ontmoette smedig een zekeren F. v. d. S., die bij ih'en in jcuu gced blaadje stond. Twist was onvermijdelijk cn het dreigde een hoogloopen- do ruzie te worden. Toen passeerde daar toe vallig een zwager van v. d. S., zekere H„ die met zijn vrow op den wandel was. Met blijk baar goede bedoeling ging H. naar het twis tende groepje cu dit was aanleiding genoeg om de mossen voor den dag te halen. Eer H. het kon vermoeden had hij een diep-o steek wonde in den rechterschouder te pakken, waarbij een slagader werd getroffen. Hevig bloedend trachtte H. zich -nog uit de voeten to maken, dodb werd door de gebroeders ach terna gezét, tegen den grond gesmeten en ernstig mishandeld. De ruziemakers zetten hot daarna op een loopen, terwijl H., ge steund door zijn vrouw, nog 'n woning kon binmenstrompelen, waar hij evenwel kort daarop overleed. De commissaris van politie, de béér Soen- tjes, die spoedig ter plaatse was, telefoneerde naar rechts en links om geneeskundige hulp, maar vond nergens gehoor. Slechts een enkel geneesheer bleek te hereiken en deze weigerde pertinent hulp te verleenen. Den commissaris van politie bleef niets anders over dan het lijk in beslag te nemen en naar liet hoofdbu reau van politie te doen overbrengen. Inmiddels trachtte men ook den dader op te sporen. Een der gebroed ere V., die zich ach ter een schutting verborgen had, werd spoe dig gearresteerd, terwijl \V„ die ook bij het gevecht was gewond, -naar hét politiebureau kwam otn zich te laten verbinden en natuur lijk terstond werd ingerekend. Des nachts zijn ook de twee andere verdach ten gearresteerd, doch bet onderzoek heeft nog niet uitgewezen, wie de dader van het misdryf is. De verslagene H. is 26 jaar oud en staat niet ongunstig bekend. Vlek typhus. In het woonwagenuorp aan overkant van hel, IJ to Amsterdam is een geval vau vlektyplms vastgesteld. Do patiënt ligt in 'do barak voor besmettelijke ziekten in het Wil- helminagasthuisde bewoners van den bowus- ten woonwagen zijn ge'soieerd. Vlektjphus. De jongste raadsvergadering van Diepenveen (O.) was voornamelijk gewiid aan de bespreking vaD het rapport van een door den gemeentearts, in verband met het Vlettyphusgcvaar, ingesteld onderzoek naar do INGEZONDEN MEDEDEELINQ. 3512 'lichaamsreinheid on algeineenen gezondheids toestand der schoolkinderen. Uit dit rapport bleek, dat zeventig procent van de schooljeugd met luizen was behept: een der onderwijj^r# haa verklaard, „dat de kindo ren geen moment stil konden zitten." Mede Biet het ooa op het rlektyphusgevaar nam toen de raad. op advie* van den gemeen tearts met algemeen» stommen een kloek be- «luit: een verordening werd uitgevaardigd, dat allo schooljongen# met gemillimeterd hoofd haar in de schooi moeten vereohijnen. .,En do meiakesf" 'vroeg ©en der raadsleden oen.weinig ongerust. „Waarachtig die ook," heel ia to da burge meester, doch toen hii vele verschrikte oogen op zich gerioht zag, liet hij er milder op volgen: „voorzoover ze tenminste oDrein gebleken zijn." Aldus werd besloten. W eer een logger vermist. De stalen zeil- logger Soh. 109 „Vrouw Maria", van de ree- derij Erven P. den Duik te Soheveningen, ig na ruim vier weken nog niet teruggekeerd en moet met man en muis als verloren worden beschouwd. Gisteren kwam de zeillogger M.A. 46 „Land bouw en Zeevaart" te IJmuiden binnen met de aan den vermisten logger toebehoorends schcepsboot aan boord. Deze was drijvende gevonden zonder ernstig beschadigd te zijn, zoodat mag worden aangenomen dat geene mljnontploffing de oorzaak van het veronge lukken is. (Msb.) Oude boomen. Men sohrijft uit Barne. veld aan de „N. R. Crt.": Van do bekende oude heerlijkheid Stouten, burg, gelegen nabij Amersfoort en toebeboo- rende aan mr. J. D. H. Soulier, te Rome komen thans een tiental boerderijen, ter ge zamenlijke grootte van ruim 320 H.A. onder den hamer. Bij een wandeling, dio wij dezer dagen ovei de pradbtige buitenplaats maakten, werden ons een paar reusachtige boomen aangewe zen, die door den toenmaligen bewoner, den bekenden staatsman Johan van Oldenbarne- veldt, zouden zijn geplant. Een dezer woudreuzen bevat dan ook he. volgende opschrift. „Volgens overlevering werden deze eikeboomen door Johan van 01- debarneveldt, toenmaals Ambachtsheer van Stouten burg, Jn het begin der 17e eeuw ge- plant." De dikto dezer boomen, algemeen bekend onder den naam van Adam en Eva, beeft een omtrek van bijna zea meter. Verder zijn op de hofstede Groot Timelaar, eveneens tot de bezitting behooronde, voor. heen nog zware fundamenten van een oud slot en dito klooster gevonden. Een brutale rakker. De liefdadigheids exploitant Vroom, wiens kwade praktijken met zyn „Neder 1. Vereeniging Volksbelang" wij reeds zoo vaak gesignaleerd hebben, sehr. liet „Hbkl." is toch wel. een grappige brutale rakker. Hij bowlt er in zijn bedelblaadjes ook een rubriek „gunstige perebeoordeelingen" op na. Daarin komt ook het „Handelsblad" voor cn wel aldus: „Het Algemeen Handelsblad van 20 Jtu>i 1918 publiceerde: ,J>e N. V. V. is actueel." En Vroom voegt daaraan toe: „Een woord van lof komt voorzeker toe aaa de Redactie van het „Alg. Handelsblad" welke zorg droeg voor onze populariteit en geheel gratis bare kolommen beschikbaar te stellen tot publiceering onaer werkzaamhe den." Het i» wel een grappige brutaliteit, maar het droevige is dat er menschen zijn die bet gelooven en den exploitant het dubbeltje voor den armen man geven. De beperkte arbeidsdag. In het tKath. Sociaal Weekblad" wordt een gedichtje aange haald van den Nedorlandschen Jezuïet. Pater A. Poirters, die in 1674 overleed. In dit levenswijze gedicht wordt een arbeidsdag van tien uur aanbevolen. Het luide aldus: „Dient Godt want dat betaamt, twee uuren allen dagen. En nuti ti s-pii» en dranck drie uuren naar behaegen. Vermaeek twoe uuren langh den stiif gespan nen sin. Slaept seven uuren langh. want daar steekt voordeel in: En past op uwe winst l'hien uur vol ge. meten. Soo heb je dagh en nacht verstandelick ge- spleten. En segt dat ick '6 n eegg' wie soo den tiid verkiest. Dat sulek een nimmermeer noch tüd noch aiel verliest. De „N. B. Ct." verneemt, dat er ongeveer 75.000 consenten zün aangevraagd voor het ver voer van allerlei artikelen van Amerika naar ons Jand. Zaterdagnacht is op het station te Oudewater ingebroken. Do brandkast is opengebroken en het geld mode genomen. Op het Oranjewoud bij Heerenveen is kapverbod gelogd. De ex-kroonprins van Duitschland heeft de pastorie op Wieringen, welke hem als ver blijfplaats _was aangewezen cn door hem voor eeu half jaar was gehuurd, opnieuw voor drie maanden ingehuurd. Sedert een paar dagen is de visitatie van Duitsc/hland naar Nederland verscherpt. Op vermoeden van fraudaleuzen uitvoer van le-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1