Loïnsimiieienvooriinii nisiiiegie lepaiinpn. binnenland VAN OVERAL. Sterke Scnuunaarzen V ragen van den dag t KEuEERINGS-VISCH. STATEN-GENERAAL. P. W. 1 ««cxhUUbtrt, PI »sé iAS'f S313 42ste JAARGANG 9698 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 2,25; PER WEEK 17V? CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,60 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741ADVERTENT!EN 2i CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat mt 2 bladen een pond visch De Gemeentebesturen van HAARLEM,. BENNEBROEK, HEEMSTEDE en SCHOTEN brengen ter kennis, dat door den Minister van L., N. en H. de feaximumkieinhandelprijs voor iaizena is vastgesteld op 30 cent per pakje van 3/10 K.G. 7947 2toiö@üjk8 pahtiek. Neëeriand en België. VERKEER EN POSTERIJEN eehste kamer iWtEOE KAMER iéar-ieijoiHsstraat 'dl, ti_. 707) De beperkte arbeidsdag. In het .Katli. KORTE BERICHTEN De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid- delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Woensdag 26 Maart 1910 van 9 uur v.ui. tot 1 uur n.m. per persoon a 14 en 221/s cent per pond, op vertoon van VISCHKAART NO. 9501-12000 in de Gemeentelijke Viscbhal op vertoon van VISCHKAART NO. 12001-14000 in het Faiid, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, 7946 F. DE JONGE, eigen persoon niet van die der ééne, groote Katholieke zaak .weten te onderscheiden. En dit ten nadeele van Brabant's en ons aller reputatie. Wij gaven gisteren een uittreksel van het r'appert eener commissie, door den burge meester van Tilburg ingesteld om te ander- Toeken in hoeverre bet lid van den Raad dier gemeente, de heer mr. P. Arts, gepoogd (bad, zich zelf in zijn qualiteit als raadslid ten koste eer gemeente te bevoordeel en. Een zuiver plaatselijke aangelegenheid zal man zeggen, waarvoor onze belangstelling tot het „ge mengd nieuws" kan beperkt blijven. Dat is imsi» maar deze aangelegenheid noopt ons rot oen 'iIc-*Tne.>ne opmerking", -welke o.i. niet ponder belang is .voor de Katholieke Staats partij, dus ons allen aangaat. Men kan nu in een deel der Braixmtscbe bladen wederom pagina's druks aantreffen over ;,de zaak Arts". Morgen komt er een „zaak-van-Rijzewij.k". Immers, uit boosheid te gen zijn aanklager, heeft mr. P. Arts reeds bekend gemaakt, van den heer Van Rijzewijk dingen te zullen publieeeren, welke zijn be schuldiger als Kamerlid en voorzitter van het R.-K. Vakbureau onmogelijk zullen ma ken. Zulke campagnes zijn. in ons vriendelijke Zuiden schering en inslag, voornamelijk wan neer, zooals thans, verkiezingen aan de orde zijn. In het geval, dat ons nu aanleiding geeft tot tb-et maken van de?<e bemerkingen, is er toevallig een publiek belang in het spel, n.m. in hoeverre een Raadslid en een candidaat voor de provinciale Staten, voorkomend op de Katholieke lijst, gehandhaafd mag blijven. Maar in het geval-Arts, contra van Rijze wijk, is het een zuivere persoonlijke strijd, waarvan liet motief alleen een. weinig dbkiste- I'ijke revanche is. Zoo kunt gij uit de politieke geschiedenis van Brabant staaltjes met tientallen naar voren brengen. Een aantal personen met politieke aspiraties beschikken over een dag- blaadj -, waarmee zij in naam der Katholieke zaak liun eigen persoon dienen. In Bergen op Zoom voeren de Avondster" en ^de Zoom" geregeld hanengevechten, zuiver per soonlijke twisten tusschen de heeren Juten en Verlindem. En hoe sterk de beginselen daarbij meespreken blijkt herhaaldelijk, dat, wanneer een der strijdende partijen het on derspit delft, hij zich zonder blikken of blozen tegen de Katholieke kiesvereenigin-g in candidaat laat .stellen of wel openlijk propaganda maakt voor voorkeurstemmen, zt-oais den vorigen zomer nog gebeurde. Zulke toestanden zijn ons hier vreemd, Waai- wij alleen beginselstrijd kennen tegen liberalisme en socialisme en niet den poli- rieken persoon maar de door hem voorge stane theorieën bestrijden. ïot nog toe konden wij onzen eigen weg kaan on onze vrienden beneden den Moer- 1 c,le twiJfelachtige weelde van den strijd tusschen Katholieken en Katholieken gun nen. Maar sinds de Evenredige Vertegen woordiging is ingevoerd hebben ook wij be lang bij ééne strijdwijze van onze ééne Ka tholieke Staatspartij. Zonder den zedenmeester te willen spelen, zouden wij toch onze partijgenooten Tn het Zuiden, vooral in West-Brabant, wel eens Vriendelijk willen verzoeken zich aan den personenstrijd te ontworstelen. Was dit voor hen misschien tot nog toe een prikkelende sport, het wordt nu een gevaar. Reeds meer malen is in die richting een wenk gegeven, Wet steeds weinig resultaat. Lr ia o.i. maar één middel n.l. dit, dat de onbaatzuchtige invloedrijke en hoogstaande Personen, die de Rooxnsche streek gelukkig m overvloed telt, eens in het openbaar hun kezag laten gelden. liet Brabantsche volk 11zich gaarne leiden en luistert naar een gezaghebbend woord. Men laat echter de bij verkiezingen vaak te veel over Au Vrijbuiters, die da belangen van hun De Schelde, Het „Laatste Nieuws", het Brnsseischo blad, waarvan J. Hoste de be stuurder-eigenaar is, schrijft onder Ihet op schrift: „De loodsen vragen naar daden'', het volgende. Ja, over da Schelde wordt geweldig gebab beld. En velen praten pr maar op los. 't Is toeh niet door de verspreiding van onjuisthe den, door het wekken van misverstand, dat men de Soheldekwestie oplossen zal. Senator Coppieters beeft aan een dagfblad- sebrijver ©enige zonderlinge verklaringen af gelegd, die bier en daar overgenomen zij-a. Ze komen hierop neer, dat Nederland de Schelde verwaarloosde en zich door tijdroovende on derhandelingen tegen alle Belgische plannen voor verbetering- der scheepvaart verzette. Nederland kantte zieh tegen verbetering in de verlichting, afbakening, enz. Immers, be vordering der scheepvaart op Antwerpen is nadeelig voor Rotterdam. In zeemanskringen wekt deze verklaring opzien. Zooiets vertelt Coppieters in een tijd, dat juist de Belgische loodsen verontwaar digd zijn over de nalatigheid van de Belgische overheden. Niet door den toestand te verbloe men, krijgt men verbeteringen. Als Coppieters beschuldigingen aanvoeren wil dat ihij die eerst en vooral tot eigen over heden riehte. Nederland verwaarloosde dus, volgens hem de Schelde. Weet Coppieters dan niet, hoe vreemde kapiteins over den BalgisdbOn loods- dieiiöt klaagden 1 Niet over de loodsen, die ze als wakkere, behendige kerels roemen. Maar de Belgische loodsdienst voor den Schelde- dienst staat nu machteloos, omdat hij over geen stoorakotters beschikt, wat reeds sedert 1910 gevraagd werd. De Nederlanders hebben reeds lang stoom. Niet de Nederlanders werkten plannen tot verbetering tegen, doch dat deden de Bel gische overheden, welke eenvoudig allerlei voorstellen van helderziende loodsen in de scheurmand deden terecht komen. De Nederlanders zorgden voor een moderne verlichting en hun vuur van Westkapel is een der beste van Europa. De Belgische loodsen klagen, dat deNeder- landsehe collega's veel meer waardeering van hun oversten ondervinden, dan zij van blaak De Nederlandache vuurschepen zijn bij de onze vergeleken salons, zei ons een Belgische loods. Toen de „West-Hinder" in den grond gcloo- pen werd, gingen Belgische ba?,en een Neder land sch lichtschip bekijken. Ze vonden het veel te schoon en te weelderig. De^ Belgen konden het wel met minder doen! Dat zijn andere stemmen dan die van se nator Coppieters en we deelen ze mee, niet alleen ter wille van de waarheid, maar voor al ook ter wille van onze eigen scheepvaart. Er kon heel wat minder over de Schelde ge babbeld en 'heel wat meer voor gedaan wor den door onze besturen. Mgr. Nicotra. H. M. de Koningin ontving Maandagmiddag te 12 uur ten Koninklijke Paleize in gehoor, Mgr. Sebastian Nicotra, belast met de Pauselijke vertegenwoordiging bij Harer Majcsteits Hof, met den rang van Apostolisch Internuntius, ter overhandiging van zijn geloofsbrief. Na afloop van de ontvangst door de Konin gin, werd mgr. Nicotra ontvangen door Zijn Kon. Hoogheid den Prins. Het spoorwegongeluk bil Weesp. Dien aangaande vermeldt de Memorie van Ant woord.op het Voorloopig- verslag betreffende de Waterstaatsbegrooting, dat, volgens ont vangen bericht, de H. IJ. S. M. hare houding tegenover de slachtoffers van het spoorweg ongeluk nog niet heeft vastgesteld. De Maat schappij wacht nog op rechtskundig advies daaromtrent. Ds. Barbas Kif den ex-Keizer. Naar de „Tel." meldt, heeft Ds. Barbas te Haarlem, op uitnoodiging van -graaf Bentinck, een bezoek gebracht op het kasteel te Amerongen, waar hij een onderhoud heeft gehad met' den voor- maligen keizer van Duitschland. Zomertijd. De zomertijd zal op de Neder- landsehe spoorwegen worden ingevoerd in den nacht van 6 op 7 April om 2 uur. Dan zullen alle stationsuurwerken een uur worden terug gezet. Lichamelijke opvoeding. Men schrijft ons: oenaaag 26 Maart a.s. zal opgeri-ch/t wor den een R.-K. Diocesane vereeniging voor leiders en leidsters van lichamelijke oefeningen. De vergadering zal worden gehouden te Am sterdam des middags 2 uur, in 't St. Willibror- duspatronaat. Willibrordusiraat. Allen worden dringend uitgenoodigd. CIt 1S1S-AA N GELEGENHEDEN. De nood der industrie. Door den Minister van Binneniandsche Zaken is een schrijven gericht aan B. en W. der gemeenten van den volgenden inhoud: Van verschillende zijden bereiken mij klachten van fabrikanten, dat hun bedrijven met stilstand worden bedreigd aangezien zelfs de geringste bestelling gëhleel uitblijft door de gevestigde meening, dat bin nen afzienbaren tijd op alle gebied de prijzen zullen dalen. Van particuliere zijde bezien, is dit stanpuut zeer wel te" verklaren. De Mi nister is evenwel van meening, dat de over heid in deze behoort voor te gaan, om, zij het ook slechts door matige bestellingen, de indus trie door dezen zwaren tijd heen te helpen. Het thans meer uit te geven geld wordt heel wat beter besteed door de bedrijven in gang te Ih'ouden dan wanneer daarmede later de nood moet gelenigd worden van hen, die wegens gebrek aan werk, uit- die bedrijven moeten worden ontslagen. De u/tvoer van zaaizaden. Op de vragen van het Kamerlid Bakker, betreffende uitvoer van niet voor groententeelt benoodigde zaai zaden, .luidt bet antwoord van den Minister van L., N. H.: „Inderdaad zijn er aanzienlijke hoeveelhe den groentepzaden in ons land aanwezig, wel ke slechts door een deel voor binnenlandsdb gebruik noodig zijn. Dat bet overtollige niet wordt geëxporteerd, ia echter niet te wijten aan belemmeringen in den uitvoer, doch aan slechte prijzen in het buitenland of wel onmo gelijkheid om de zaden daarheen te zenden. „Alle tuinbouwzaden, die voor de binnen- landsciiio behoefte niet noodig zijn, mogen thans voor zoover de voorschriften van de Ncdexiandschc R geeriug betreft uitge voerd worden, zoodat geen verdere maatrege len ter bevordering van den uitvoer kunnen Worden genomep. Uitvoer naar Ned.-Indië. N.I.P.A.'s Haagsche correspondent verneemt van be voegde zijde, dat de belemmeringen, tot dus ver aan uitvoer van Nederland naar Neder- Landsch-Indië verbonden, weidra zullen ver vallen. Vermoedelijk zal binnen een dajj of tien het verkrijgen van uitvoervergunnin gen naar onze Oost niet meer noodig zijn. Uitvoer uit Engeland. -- Reuter seint uit Londen, dat het verbod tot uitvoer is inge trokken van de navolgende artikelen en goederen: chroomerts, ferro vanadium, droog loodwit, stalen dm ad, verschillende jtoden van metaal, zijden draad, tussorzijden ga rens eii twist. De 'distributie. -- De aangekondigde ver gadering van de besturen der groote ge meenten en van de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten met den minister van L. N. en H. en mr. Schim van der Loeff, ter bespreking van de verdere maatregelen inzake de dstrilbutie, heeft igisterenmiddag aan het departement van landbouw jpiaats gehad. I>e rantsoeneering van brood. Door den Minister van L. N. en H. is aan de burge meesters bericht, dat vooralsnog van een beëindiging der broodrantsoeneering geen sprake is. Kaarsen. De minister van L., N. en H. heeft met ingang van 1 April, imgetrok ken: lo. verbodsbepalingen op den 'verkoop en de aflevering van kaarsen en van grond- stoffen tot hot fabriooeren daarvan; 2a. maximumprf/^en voor .kaarsen en voor jpa- raffine. Caldium-carbud. De minister van Land bouw heeft, met ingang van 1 April, inge trokken de verbodsbepalingen op de afle vering en het vervoer van calcium carbid de distributie-regelingen en de maximum prijzen van dit artikel. De regelmaat der treinenloop. In de Me morie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag betreffende Hoofdstuk IX der Watcr- staatsbegrooting, erkent de Minister, dat de regelmatigheid dor treinenloop te weuscben overlaat, maar de minder goede hoedanig heid der verstrekte brandstoffen zullen ech ter voorshands invloed op den treinenloop blijven doen gelden. Het ligt sinds eenigen tijd in de bedoeling do enkelsporige spoorwegbrug over het Hol landsen* Diep te vervangen door eon brug voor dubbel spoor. zich daarvan behoort te onthouden, is 'n stel ling welke niet opgaat. De voorgestelde regeling ter bestrijding van heling moet zich ook uitstrekken tot „verloren zaken," vooral omdat het vaak niet te bewijzen is dat een zaak is ontvreemd, maar voornamelijk, omdat, wanneer een voor werp van waarde inderdaad verloren is, het helaas dikwijls gebeurt, dat de vinder het zieh toeëigent en het bij een opkooper te gel de maakt. Met betrekking tot het artikel betreffende de teruggave van stukken van overtuiging mag niet worden gedacht aan bet voor den strafrechter gevoerd civiel proces. Het hevel tot teruggave van stukken van overtuiging is in zijn wezen een maatregel van admini- st-ratieven aard. De Minister oordeelt het alleszins te verde digen dat de strafrechter bij de administra tieve daad der tfcruggavo van stukken van overtuiging nog met andere burgerlijke aan spraken rekening houdt dus vau degene, bij wien de voorwerpen zijn in beslag genomen. Dat door de voorgestelde bepaling het han delsverkeer sterk zou worden aangetast, kan niet worden toegegeven. Juist uit de kringen van hot handelsverkeer is op wijziging van van artikel 219 Sv. aangedrongen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Wij ontleonen aan de Memorie van Ant woord op het Voorloopig V erslag betreffende hoofdstuk IX (Waterstaat) de Staatsbegroo- ting nog het volgende: Nieuwe schuts/uis te IJmuiden. De onderhandelingen voor de onteigeningen voor den bouw der nieuwo schutsluis te IJmuiden zijn mislukt., -eensdeels wijl de eisehen buitensporig hooger waren geworden, anderdeels wijl een der eigenaren overwegen den invloed bleek uit te oefenen op de aan biedingen van een groot aantal der overigen en het derhalve bij bet mislukken der onder handelingen met dien eeuen eigenaar ook niet meer mogelijk was met do overige eigena ren in der minne tot een schikking te komen. De te kiezen bouwwijze van de sluis is nog bij de directie in studie, dat op dit oogenblik nog geen keuze kan worden gedaan omtrent het bouwstelsel zal echter niet tot vertraging in de uitvoering van het 'bouwwerk leiden. Bestrijding van heling. Aan de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp ia zake nadere voorzienin gen ter bestrijding van i oling, ia het volgen de ontleend: Met handhaving van den opzet van het ont werp heeft de Minister van Justitie ernstig gestreefd naar tegemoetkoming van geopperd de bezwaren. Aan het begrip „opkoopen" wordt eenige uitbreiding gegeven. wetgevende Een mislukte optocht. Zaterdagnamiddag werd te Enschedé een optocht van gedemobi- iiseerden in uniform gehouden, waarvoor door de autoriteiten geen vergunning was verleend. De gedemoibiliseerden wilden zich aansluiten bii den groo.en textielarbeidersoptocht. Door politiie en marechaussee werden ze od de markt mot do blanke sabel uiteengejaagd. Er werden gevoelige klappen uitgedeeld, terwijl verschil lende ransparanten der gedemobiliseerden in beslog werden genomen. Arrestaties hadden or niet plaats.'Do optocht der textielarbeiders liep in do war. zooidat slechts twee van do vier or ganisaties op het meetingsterrein kwamen. Een reigerkolonie, Te Beomster houdt zich tegenwoordig oen troep blauwe reigers OE bü de hofstede ..Rustenhove" van den hoer Joh. vau Twisk aan den Volger weg. In de hoog© boomen naats de boerderü zijn zij genesteld. Sinds menschenhougenis -omen hier elk jaar Januari op dezo boerderij reigers wonen; zij vertrekken weer in October. Zü vin den liun voedsel in hot naburig© N. H. Kanaal en in de polaerslooten. De bewoner van de hofstede,' heeft al eenige malen geprobeerd om de dieren te verjagen door zo weg to schieten, doch het is nooit go- lukt, Do boesten. kwamen stood» weer op de oudo plaats terug ©n breidden hun getal dan weer uit. En de vermenigvuldiging is ip den 'laatsten tüd zoo snel gegaan, dat thans een 300-tal oude en jonge reigers zich daar ophou den en door hun gekras de aandacht van den .voorbijganger op zich vestigen. En zoo als zij daar zit in de nesten tusschen de takken der boomen, is do reigerfamilie wel die aandacht waard Doodslag te Tilburg. Een twist tusschen ecu paar Tilburgsche individuen heeft Maan dag wederom een slachtoffer geeiseht. De ge broeders V., eerste vechtersbazen, en liun kor nuiten Van A. en W., maakten in den namid dag de Diepenstraat onveilig. Nog een dezar dagen bleek, welk gevaarlijk volkje het ie, toen ook een der gebroeders V. het met de politie te kwaad kreeg en een agent leveus gevaarlijk verwondde. Nu was het stelletje weef op avontuur en ontmoette smedig eeu zekeren F. v. d. S„ die bij hen in geen goed blaadje stond. Twist was onvermijdelijk en het dreigde een hoogloopen- de ruzie te worden. Toen passeerde daar toe vallig een zwager van v. d. S., zekere H., die met zijn vrow op den wandel was. Met blijk baar goede bedoeliug ging H. naar het twis tende groepje en dit was aanleiding genoeg om de messen voor den dag te halen. Eer H, het kon vermoeden had hij een diep© steek wonde in den rechterschouder te pakken, waarhij een s'agader werd getroffen. Hevig bloedend trachtto H. zich nog uit de voeten te maken, doch werd door de gebroeders ach terna gezet, tegen den grond -gesmeten en ernstig mishandeld. De ruziemakers zétten het daarna op een loopen, terwijl H„ ge steund door zijn vrouw, nog 'n woning kon binmenstrompelen, waar hij evenwel kort daarop overleed. De commissaris van politie, de Ihteer S-oen- tjes,'die spoedig ter plaatse was, telefoneerde naar rechts en links om geneeskundige hulp, maar vond nergens gehoor. Slechts een enkel geneesheer bleek te bereiken en deze weigerde pertinent hulp te verleenen. Dou commissaris van politie bleef niets anders over dan het lijk in beslag te nemen en naar bet fooofdbu- re.au van politie te doen overbrengen. Inmiddels trachtte men ook den dader, op te sporen. Een der gebroeders V., die zieh ach ter een schutting verborgen had, werd spoe dig gearresteerd, terwijl W., die ook bij het gevecht was gewond, naar bét politiebureau kwam om zich te laten verbinden en natuur lijk terstond werd ingerekend. Des nachts zijn ook de twee andere verdaah- ten gearresteerd, doch het onderzoek heeft nog niet uitgewezen, wie de dader van hot misdrijf is. De verslagen© H. is 26 jaar oud en staat niet ongunstig bekend. Yleklyphus. la'liet woonwagcudorp aan overkant van het IJ to Amsterdam is een goval 3512 De bijzondere wetgevende macht bü de Aan viektyphus'vastg^tekL^~~De patiënt Kgt in Aürr nieuwe voorgestelde artikelen 437 en 437bis aan de gemeenteraden toegekend, is voor het doel onontbeerlijk. De beroepsheling bloeit vooral in de groote steden Plaatselijke facto ren geven aan de beroepsheling in verschil lende opzichten een locale kleur. Dat, waar de Rijkswetgever op zeker stuk voorschriften heeft gesteld, de gemeenteraad (le barak voor bcamettelüke ziokien in het Wil- helminagasthuisde bewoners van den bewus te© woonwagen ziin ge'soleerd. Vlektjphus. De jongste raadsvergadering van Diepenveen (O.) was voornamelijk gewijd aan de bespreking vap het rapport van een door den gemeentearts, in verband met het 'vlektyphusgevaar, ingesteld onderzoek naar de 'lichaamsreinheid en algemeenen gezondheids toestand der schoolkinderen. Uit dit rapport bleek, dat zeventig procent van de schooljeugd met luizen was behept: een der onderwijzers had verklaard, „dat de kinde ren geen moment stil konden zitten." Mede mei het oog ep het vlektyphusgevaar nam toen de raad. op advies van den gemeen tearts inet algemeene stemmen een kloek be sluit: een verordening werd uitgevaardigd, dat allo schooljongens met gemillimeterd hoofd haar in de schooi moeten verschijnen. i,En de meiskes?" vroeg een der raadsleden een weinig ongerust. „Waarachtig die ook," besliste de burgen meester, doch toen hij vele verschrikte oogen op zich gericht zag. liet hij er milder op volgen: „v-oorzoover ze tenminste onrein eebleken ziin." Aldus werd besloten. Weer een logger vermist. De stalen zeil- logger Sch. 109 „Vrouw Maria", van de ree- derij Erven P. den Duik te Schéveningen, ia na ruim vier weken nog niet teruggekeerd en moet met man en muis als verloren worden beschouwd. Gisteren kwam de zeillogger M.X. 46 „Land bouw en Zeevaart" te IJmuiden binnen met de aan den vermisten logger toebehoorendt scheepsboot aan boord. Deze was drijvende gevonden zonder ernstig beschadigd te zijn, zoodat mag worden aangenomen dat geene mijnontploffing de oorzhak van bet veronge lukken is, (Msb.) Oude boomen. Men schrijft uit Barno. veld aan de „N. R. Crt.": Van do bekende oude heerlijkheid Stouten- burg, gelegen nabij Amersfoort en toebehoo- rende aan mr. J. D. H. Soulier, te Rome komen thans een tiental boerderijen, ter ge zamenlijke grootte van ruim 320 H.A. onder den liamer. Bij een wandeling, die wij dezer dagen over do pradbtige buitenplaats maakten, werden ons een paar reusachtige boomen aangewe zen, die door den toenmaligen bewoner, den bekenden staatsman Joban van Oldenbarne- veldt, zouden zijn geplant. Een dezer woudreuzen bevat dan ook he. volgende opschrift. „Volgens overlevering werden deze eikeboomen door Johan van 01- debarneveldt, toenmaals Ambachtsheer van Stontenbnrg, kx bet begin der 17e eeuw «re plant." De dikte dezer boomen, algemeen bekend onder den naam van Adam en Eva, Iheeft een omtrek van bijna zes meter. Verder zijn op de hofstede Groot Emelaar, eveneens tot de bezitting behoorende, voor heen no£ zware fundamenten van een oud slot en dito klooster gevonden. Een brutale rakker. De liefdadigheids- exploitant Vroom, wiens kwade praktijken met zijn „Nod«rl. Vereeniging Volksbelang" wij reeds zoo vaak gesignaleerd hebben, schr. het „Hbld." is toch wel een grappige brutale rakker. Hij houdt er in zün bedelblaadjes ook een rubriek „gjunstige pensbooordeelingen" op na. Daarin komt ook het „Handelsblad" voor cn wel aldus: „Het Algemeen Handelsblad van 20 Juj>4 1918 publiceerde: „De N. V. V. is aotueel." En Vroom voegt daaraan toe: „Een woord van lof komt voorzeker toe aan de Redactie van het „Alg. Handelsblad" welke zorg droeg voor onze populariteit en geheel gratis liare kolommen beschikbaar te stellen tot publiceering onaer werkzaamhe den." Het i« wel een grappige brutaliteit, maar het droevige is dat er menschen zijn die bet ;elooven en den exploitant het dubbeltje voor en armen man geven. Sociaal Weekblad" wordt een gedichtje aange haald van den Nederlandsehen Jozuiet Pater A. Poirters, die in 1674 overleed. In dit levenswijze gedicht wordt een arbeidsdag van tien uur aanbevolen. Het luide aldus: „Dient Godt want dat betaamt, twee uuren allen dagen. Ba nutl u spiis en dranck drie uuren naar behangen. Vermaeck twee uuren langh den stijf gespan nen sin. Siaept seven uuren laugh, want daar steekt voordeel in: En past op uwe winst tihien uur vol ge meten. Soo heb je dagh en nacht veretandelick ge spleten, En segt dat ick 'tl u sogg' wie soo den tüd verkiest. Dat sulck eert nimmermeer noch tü'd noch ziel verliest. - De „N. R. Ct." verneemt, dat er ongeveer 75.000 consenten zü'n aangevraagd voor hot ver voer van allerlei artikelen van Amerika naar ons land. Zaterdagnacht ia op het station te Oudowater ingebroken. Do brandkast is opengebroken en het geld mode genomen. Op het Oranjewoud bij Heerenveen is kapverbod gelogd. - De ex-kroonprins van Duitschland heeft do pastorie op Wieringen, welke hem als ver blijfplaats was aangewezen en door hem voor een half jaar was gehuurd, opnieuw voor drie maanden ingehuurd. - Sedert een paar dagen is de visitatie van Duitsdhland naar Nederland verscherpt. Op vormoeden van fraudaleuzen uitvoer van le-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 7