STADSNIEUWS. Eenig op de wereld, Kerk en School The American Stoppage Co. KUNST EN KENNIS' LANDBOUW EN V1SSCHERIJ ORDE EN ARBEID vemmiddeien worden alle passagiers aan den lijve onderzocht. Gisternacht zijn nabij Ulft (G.) door pa- trouilleerende militairen gevechten geleverd met een troep nit Duitscliland ontvluchte BoLsjewiki, die voorzien waren van dolken, re volvers en munitie. Een hunner trachtte te vluchten en sprong op een in volle vaart rij dende tram, doda werd evenals de anderen gearresteerd. Eens openbare vergadering, welke te Vlissingen zou worden gehouden met het Ka merlid J. W. Kruijt als spreker is van hooger hand verboden. Sinds tie te Baarn plaats gehad hebbende relletjes, welke gericht waren tegen de Bur gerwacht, zijn ongeveer een 40-tal personen tot de Burgerwacht toegetreden. Zoo'n succes vau hun demonstratie hadden de betocgers toch zeker niet verwacht. Terwijl de bewoners afwezig waren, brak Zondagmorgen door onbekende oorzaak brand uit in.de woning van den heer B., Rijkestraat 14, te V laar dingen. Het pand brandde geheel uit. Het huis was wel, de inboedel niet ver zekerd. In het IJ, nabij de kettingboot te Amster dam Is gistermiddag een boot, waarin zidb 10 personen bevonden, omgeslagen, doordat de opvarenden teveel aan één kant zaten. Allen konden gered worden. Z. I). H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zondag 16 Maart LI. in de Kapel van het U.K. Weeshuis te Utrecht toegediend: de Tonsuur aau de Eerw. Eraters G. A. Mees ,W. L. Hendriks, C. J. de Bruin, iWj, H. Arts, v. d. Congregatie der Missionaris sen van het H. Hart van Jezus en de H. Wijdingen van het Diaconaat aan den Eerw. Frater Damiamis de Wit, van de Orde der Dominicanen; en Zondag 23 Maart LI. in de Kapel van het bt. Antonius Gasthuis te Utrecht de H. H. Wijding van het Priesterschap aan den Eerw. Frater Damianus de Wit, van de orde der Dominicanen, en aan de Eerw. Fraters B. J. J. Visser, A. B. Langendorlf, J. Ruyter, J. H. Schreurs, J. F. van der Hulst, V'. H. Woudenberg, G. F. B. Trienekens, J. M. Klemann van de Congregatie der Missiona- sen van het H. Hart van Jezus. Naar do Missie. Naar wij vernemen zullen einde April naar de missie in den Bel gischen Congo vertrekken de eerwaarde broeders J. Verhoeven, H. Savelkoul, Alf. v. Beurden en Ant. Engels uit het Missiehuis Bparrendaal te Vught. Broeder J. .Verhoeven uit Leenie Vertrekt voor de derde maal naar ue missie. Met hem .vertrekt mgr. de Klerck, apostolisch prefect. De R.-K. Kerk. De Roomsch Katholieke Kerk telde volgenB de statistieken van einde 1915 negen honuerd en zes en negentig gekon- stitueerde bisdommen van latijuaehen ritus en 85 van Oosterschen ritus, te samen 1081 over de geheele wereld verspreid. In Europa waren 607 bisdommen, meldt het „Ctr." Het aantal priesters over de geheele wereld verspreid bedraagt bij benadering 370.000, waarvan er meer dan 300.000 in Europa -werk zaam zijn. Het aantal mlssionuarisaen, die zich recht streeks wijden aan de Evangelisatie der hoi- densöDO volkeren, wordt geschat op pl.m. 12.060, zoodat er voor 100.000 heidenen 1 mis sionaris kan gerekend worden. Het aantal Katholieken in N. O. Indië be droeg in 1915 96.947 tegen 203.000 protestanten. Van 't aantal Katholieken is ruim een der de Europeanen, zoodat er op de 40.000.000 in- Vwoners slechts 60.000 Katholieken inlanders rijn. Het aantal priesters in Indië bedraagt 112. door de combinatie op 17 Januari j.l. gesteld. Ook de leden van den modernen bond zijn in staking gegaan. De staking omvat circa 700 man. De Katholieke veenarbeiders. De R. K. Landarbeidersbond heeft, in antwoord op het telegram van den Vervenersbond, waarin werd medegedeeld, dat 31 Maart met zwart- turfgraven en baggeren zou worden opge houden, tenzij voor dien tijd overeenstem ming is verkregen met de afdeelingen, heden aan den Vervenersbond telegrafisch mede- deeling gedaan, dat hij geen conflict wenseh- te en zijn leden zal adviseeren aan het werk te gaan op de voorwaarden van 1918. Alleen wilde men gaarne over enkele punten met den Vervenersbond een nadere bespreking houden. j,.. t ao-jarig tooneeïjuoilé van mevr. van Eysden-Vink. - Door Baron Sweerts de Landas, Kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, is Maandagmiddag aan mevr. van EysdenVink, ter gelegen heid van haar jubilé, de eere-medaiJe voor Kunsten en .Wetenschappen, in zilver, ver bonden aan de huisorde van Oranje, over handigd. Een nieuw soort briketten. Tot dusverre wast men met de geklopte kolen en het hard geworden pek de- beide afvalproducten, die overblijven nadat men de steenkolen in cékes hefft herleid, niet voel aan te-vangen. Voor liet harde pek kon men voor den oorlog nauwe lijks 4 a 5 mark per 100 K.G. krijgen en de "bergen geklopte cokes hoopten zich op. aange zien men dat materiaal zelfs tegen een zeer iagen prijs niet kon kwijt raken. Enkele jaren geleden nam de ingenieur Behr uit Kolkberg proefnemingen om de geklopte cokes mot bij voeging van. kleine deeltjes bard geworden pek en door verwarming tot 300 a 400 gr. Celsius, tot briketten to verwerken en bereikte daar mede goede resultaten. De stevigheid van de aldus gefabriceerde briketten liet echter te wenschen over. Nu ie Behr er onlangs, naar de „Prometheus" bericht, in geslaagd, zijn procédé te verbeteren, doordat hij de menging der ge klopte cokes met den bindstof in eene met ver dunde lucht gevulde ruimte doot plaats hebben. De briketten motten, wat hunne stevigheid betreft, op geenerlei wijze achter staan bij andere briketsoorten en kunnen zoowel voor industoricele doeleinden als voor huisbrand wor den gebruikt. De grondstoffen geklopte cokes en verharde pek zijn zeer goedkoop te krijgen, de aanschaffing van de noodzakelijke machine rie is ook niet duur en het, toestel behoeft ten slotte slechts door een man te worden bediend. DE STAKING DER METAAL BEWERKERS. Wij vernemen, dat het niet in de bedoeling ligt der Kamerleden Van Dijk en Smeenk, om persoonlijk ais bemiddelaar op te treden in het conflict in de metaalnijverheid. Zij hebben zich Zaterdag nauwkeurig door de besturen der vijf samenwerkende organi saties laten inlidbten over de beetaamle loo~ jaeu en arbeidsvoorwaarden in de metaalin dustrie en de geschilpunten, die geleid hebben tot het afbreken der onderhandelingen tus- schen de werkgevers en de werknemers. De besturen der 6takers-organisaties heb ben tij-deus het onderhoud er nog den nadruk op gelegd, dat z« vasthouden aan de instel ling van een persoonlijk minimum-loon. De beide Kamerleden zullen zich thans tot bet bestuur van den Metaaibond wenden, ten tinde zich op de hoogte te stellen van het standpunt der werkgevers. Wanneer zij in Ihet bezit zijn van de ziens wijze van beide partijen, zullen zij overwegen of het benoemen van een bemiddelaar of een commissie van arbitrage wensehelijk is. Naar het gerueht gaat, zou het Vrijzinnig- Democratische Kamerlid, de heer Ketelaar, rich aansluiten bij de bovengenoemde Kamer leden. Naar de „Tel." verneemt, zal Woensdag an. de Centrale Commissie uit de Vakbonden ver gaderen. In deze vergadering zal, naar ver luidt, o.m. de vraag besproken worden, of hot Biet wensehelijk is uitbreiding aan de staking te geven. De samenwerkende Metaalbevverkersbonden te Rotterdam zullen Zaterdag 29 Maart in het .Verkooplokaal een vergadering- beleggen, .waarin machtiging tot het stellen van een .ultimatum zal worden gevraagd. De Rotter- damsclie werkgevers zijn bij den Metaaibond aangesloten en tegenstanders van een mini mum-loon en den acht-urendag. Staking van sleepers. Maandagmorgen is door de combinatie van de drie samenwer kende organisaties: de Sleepers- en VoerLie- idenverceniging „Voorwaarts", de Christelij ke Haven- en Transportarbeidersbond. en ,üe R.K. Fabriek-, Haven- en Transportarbei dersbond „St. .Wiliebrordus" te Rotterdam, Me staking geproclameerd jn bet sleepersbe- urijf. 1 De moderne bond heeft zich tot nu toe nog piet bij de staking aangesloten, maar zat 'hedenavond in een huishoudelijk.e. vergader Ving zijn houding .vaststellen, i Men wenechj; inwilliging .van ds. fiwc&ea Bedankt. De heer S. W. de Olexeq te Bloemendaal, lid van het hoofdbestuur van de HoUandsc&e Maatschappij van Landbouw heeft als zoodanig bedankt, In de te houden ledenvergadering van de Maatschappij op 16 April a.s. zal in deze va cature worden voorzien. Ontslag gevraagd. De heer W. Biesheu vel Az., te Hontrakpolder, heeft met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag gevraagd als secretaris van de commissie van beroep in zake de uitvoering der Scheurwet voor de provincie Noord-Holland. Onze bippcnsiapgl. Men schrijft uit Bar- neveld: Onz© voorheen zoo alom bekende eiermarkt, 'die echter tijdens den oorlog een lange lijdens periode heeft doorgemaakt, begint gelukkig weer flink te herleven. Hedenmorgen was de onmetelijk groot© eierhal dan ook weer bijna geheel gevuld met eiertorsende landbouwers. Allen valt het nog op. dat het aantal eieren, dat elk der kippenhouders ter markt brengt, nog aanzienlijk geringer is dan in den goeden ouden tijd, en wel tengevolge van het groot aantal kippen, dat in de laatste jaren, die aehter ons liggen, door voedselnood moest wor den opgeruimd. Toch wordt ui-t alle macht ge werkt om ook op dit gebied verbetering in den toestand te brengen. Fokvereenigingen en landbouwers toch steunen elkaar en door aan lok, speciaal van het bekende Barneveldeche ras, do kippenstapel weer zoo spoedig mogelijk op peil te brengen. Do Vischprüzcn. Do IJmuider Yischhan- delvereeniging heeft ziek. met het oog op den nhoudbaren toestand in den vorsehen visch- handel telegrafisch tot den minister van L„ N. in H. gewend met hot dringend v'erzoek. zoo poedig mogelijk over te gaan tot opheffing «an alle verstrekking van regeeriugeviseh. Tevens verzoekt de vereeniging den minister verlaging van den grensprijs der viseh voor hot binnenland te w-illen bevorderen en bij even- tueele vaststelling van nieuwe er ens prijzen ook overleg te doen plegen met den handel. Ten gevolge van de hooge exportprijzen, -waardoor de handel op- het buitenland geheel ontwricht is, werd Zaterdagmorgen in do rijka- vischhallen, ondanks grooten aanvoer, hoege naamd geen visah voor den export gekocht, •wat sterke prijsdaling ten gevolge had. Dez© iseh, die vér beneden grenspriizen liop. mag niet worden uitgeroerd. AGENDA 26 iaart 1919. Gebouw „St. Bavo" Iraat 8 uur Ledenvergadering Spoor en Tram. 8 uur Leesgezelschap Concordia. 8 uur Typo grafen. Statenzaal Fr-ins e n l o f IK Raadsvergadering. Bis s ca op p el ij k Museum. Jans etraat 79, geopend van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cent. II. Stelling: De Gemeente Haarlem was in 1918 voor hare werklieden een goed werkgeefster. De gemeentewerkman trad het jaar 1918 iu met een loon van f 12 tot f 16.20, met een 60-urigen werkweek en zonder de wetenschap van in te voeren verbetering. De gemeentewerkman verliet het jaar 1918 met een loon van f 18 tot f 22.20, met ten 50-urigen werkweek Cannes viik Zatevdiunnid- dag) en met de wetenschap van vastgelegde (Werkliedenreglement) ér toegezegde (45-urigen werkweek) verbetering. De dunrtetoeslag gold voor en na; f 104 voor ongehuwden, f 208 voor gehuwden, f 26 voor elk kind beneden 16 jaar. 2, f 4, f 0.50 per week). Deze enkele losse zinnen geven een zeer groote verbetering aan. Het jaar 1918, dit is mijn vaste meening, was den Haarlemschen gemeentewerk man zeer gunstig. t-1 immer zag hij een zoo groote betrekkelijke vooruitgang, nimmer zal Lij zoo iets wedervaren in de toekomst. Het valt moeilijk te ontkennen. De vraag is slechts of hij absoluut gesproken onder juiste arbeidsvoor waarden leefde, afgezien van zijn grooten rela tieven vooruitgang. Bezien wij zijn Loon (buiten en behalve de in krimping van zijn arbeidstijd): Te veel wordt gezegd: het loon is slechts f 18. Dit is onwaar. Onwaar in alle beteekenissen. Een gemeente werkman immers verdient onder alle omstan digheden aanzienlijk meer. Indien straks de nieuwe loonregeling zou worden aanvaard zon der vermeerdering van inkomsten, zou ik mij een loon van gemiddeld f 28 tot 29 kunnen voorstellen voor den Haarl. werkman, geschoeid op de loonregeling Zaandam (slechts enkele klassen, geen verschil minimum en maximum). Hoe eenvoudig is het te zeggen: Haarlem 18, Zaandam f 27.50! En hoe ver is dit van de waarheid. De waarheid is dat gemiddeld hier een hooger loon wordt betaald dan te Zaandam, de schijnbare trekos der öemeentewerklieden- loonen. Zeker, de laagste (le) klasse verdient hier 18. Maar als aanvangsloon. Maar zelfs deze kan het, bij de verhoogingen van het nieuwe werkliedenreglement brengen, na 10 jaar, tot f 23.— Zelfs deze bracht het in 1918 gemid deld tot f 20.Maar hoe wéinig werklieden hebben het minimum! Nog 7 klassen gaan er boven uit. De hoogste overtreft de laagste met f 4.20 en zou dus (met periodieke verhoogin gen) op een gemiddelde van f 24.— komen. Tusschen laagste en hoogste al weder ligt het gemiddelde van f 22. Wij houden dit getal aan indien men de loonlijsten zou raadplegen ware de ontdekking niet wonderbaar, dat dit getal 22) aan de benepen kant is. Als uitbetaald gemiddeld week loon, inbegrepen dus de periodieke verhoogin gen en gelet op de 8 klassen. Hierop komt de dunrtetoeslag die, niettegen staande de verhooging van f 6— over heel de linie, met iirugwerkende kracht tot 1 Januari 1918, ongerept gehandhaafd is. Voor een ge middeld gezin, man, vrouw, vier kinderen be draagt deze toeslag f 6— per week Men behoeft het verstand van Bartjes niet eens te hebben om te zien dat hier in 1918 een loon werd betaald, gemiddeld gaande boven de sprekende getallen van Zaandam, aan hee! Ne derland ten voorbeeld gesteld. En ieder kan nu ook berekenen wat een op passend vakman van de hoogste loonklassen met een groot gezin verdient en verdiende in 1918. Hij kan boven de f 30.— per week uit komen. En nu is bier niet, geheel niet gerekend met overwerk en de daarop vallende verhoogingen. Hiermede mag geen rekening worden gehouden Deze inneming van „extra's"' wordt in de hand gewerkt wanneer de arbeidstijd per week ver kort wordt tverhooging uurloon) en dit is ge- schiea in 1918 in twee tempo's: van 69 op 54, van 54 op 50 uur per week. En eindelijk wordt door de aanname van het werkliedenreglement 1918 het perspectief van den gemeentearbeider verbeterd èn in de zeker heid zijner rechtspositie èn in de verhoogingen (periodiek 5 X 1.— in 10 jaren) èn in zijn werkweek (45 uren annex vrije Zaterdagmid dag) èn in tal van speciale bepalingen waarvan het georganiseerd overleg geen onbelangrijk onderdeel is. Wij, zwijgen van vacantiegeld en premievrij pensioen, van het vooruitzicht zijner betere (hoogere) loonregeling waarmede hij het nieuwe jaar 1919 zal intreden, (Dit is geen drukfout). Wie zegt: dit geldt niet voor 1918, antwoord ik; dit alles verkreeg hij in 1918. Dit alles gaf hem de werkgeefster Haarlem in 1918. Indien B. en W. in de zoo enorm moei lijke voorafgaande jaren iets mogen beweren is het dit: als'uitvoerders van de publiekrechtelijke bevoegdheden der Gemeente zijn zij geremd van hooger af doch handhaafden zij het recht. Als sociale uitvoerders hebben zij een open oog en oor en een warm hart gehad en getoond voor den kleinen man, als werkgevers hebben zij, re- prenenteerend de Gemeente, hun vollen plicht gedaan en zijn zij door den Raad nimmer (al thans niet tevergeefsch) ter verantwoording ge roepen, integendeel, herhaaldelijk werd hen van die zijde dank en hulde gebracht. In de algemeene sociale maatregelen heeft natuurlijk ook de Gemeentewerkman gedeeld. Voor de Gemeente mag gewezen op de credie- ten voor Gastoeslag, Goedkoope Brandstoffen, Centrale keuken, goedkoope onderkleeding en tal van kleinere posten, geheel voor rekening van de Gemeente. Maai" dit bleaf builen, de zaak- van „werkgeefster" al mag deze hierbij zeker rekening houden met haar sociaal hulpbetoon. De overheidsbemoeiing van Haarlem in 1918 mag gezien worden en tal van uitspraken erken nen dat volmondig. Hoort o.a.: Onze Strijder, 17 April 1918, (orgaan p K. gemeentewerklieden): „Inderdaad, er kan „gezegd worden dat Haarlem, na den aanvaar ding van het voorstel (van 6.loonsverhoo- „ging per week), aan de spits slaat van alle „loonregelingen van Overheidspersoneel in Ne derland, vooral wanneer overwogen wordt, „dat boven de loonsverhooging, die liet mini mumloon op f 18.per week brengt, nog „geldt de duurtetoeslag van f 4.per week „met 0.50 voor elk kind. Hulde aan de mannen „€IlZ.,y De Werkman in openbaren dienst (Vakblad van den rooden Bond, van Hinte) 20 April i918: '„Hiermede (met de f 6.-— loonsverhooging) „heeft Haarlem zich aan de spits geplaatst van „alle Nederlandsdie steden en we spreken den „vvensch uit, dat andere gemeenten dit voorbeeld „zuilen volgen," Na den wensch te hebben uitgesproken dat de duurtetoeslag in vast loon mettertijd zal wor den omgezet (ook dit zal wel geschieden) en na de oorzaken van dit Haariemsche schoone „voorbeeld" ie hebben nagegaan („Het alge meen kiesrecht werpt zijn schaduwen vooruit!") vervolgt de Werkman, uic ons niet spoedig zal prijzen: „Maar hoe het ook zij, Haarlem staat nu met „Zaandam aan de spits en we brengen het ge meentebestuur gaai 11e een woord van v.aardce- „ring voor hetgeen het voor de werklieden in „dienst der gemeente heeft gedaan." En nu zou men ons beleid met f. .4.— per week willen „rectificeeren" Terwijl naar onze meening het einde 's jaars van 1918 juist is geweest dat voor den Haarl gemeentewerkman zoo buitengewoon gunstig is geweest door de aanname van het nieuwe Werk liedenreglement, hetwelk de gemeente Haarlem tot een alleszins model-werkgeefster zal stem pelen bij een uitwerking zooals B. en W. die zich denken op advies der hard werkende Com missie van overleg? Men begrijpt niet dat een nieuwe salarisregeling eventueel na 1919 bedre ven onrecht kan herstellen? Maar er is geen onrecht gepleegd in 1918! En daarom kan het gemeentebelang niet drij ven tot eenig herstel. Daarom kunnen B. en W. en kan geen wet houder ongevoelig blijven voor 'de onbillijke critiek op hun en zijn (voornamelijk mijn) be leid, welke critiek ligt in de verleening der extra f 200, welke bedoelt recht te zetten wat scheef stond. Er staat en stond niets scheef. Wij hebben onzen plicht gedaan. Ten volle. Wij beweren niet dat ons werk, menschen- werk, volmaakt was en is en dat wij de juiste grenzen hebben getrokken, niet te veel en niet te weinig in het belang van den gemeentewerk man, in zooverre zijn belang rechtmatige eischen stelde. Maar als wij misdaan hebben, mag de vraag festeld of niet die critici in den lande gelijk heb- en, die ons in den treure verweten te veel te letten op den arbeider en te weinig op het alge meen belang onzer gemeentenaren. Wij gelooven het niet. Maar wij gelooven nog minder hen die dur ven bewerem, dat wij als representanten der Gemeente-werkgeefster te kort schoten 'jegens de arbeiders, de politie en zelfs.de onderwijzers. Aan het hoofd der Gemeente staat de Raad. Hij beslisse. Wij vertrouwen in zijn beslissing, gebouwd op waarheid en recht. Alle andere invloeden betreuren wij, gelijk wij ze reeds betreurden, Mr. BOMANS. KIST MET f 16.000 AAN WISSELS ONTVREEMD. In hot kantoor van de firma J. C. van der Plaat aan de Sdhlalkburgerkade te Schoten is ingebroken. In de brandkast is een gat ge hakt en daardoor ontvreemd een kist, in houdende 200 en 16.000 aan wissels. Het kistje is zonder het geld, buiten op een ter rein teruggevonden. ONS GAS. Naar wij vernemen, zal de kwaliteit van on© gas binnenkort belangrijk verbeteren, wat d© calorische waarde aangaat DE A.S. RAADSVERKIEZINGEN. Door de liberale Unie is de volgende eandi- datenlijst voor de a.s. raadsverkiezingen op gemaakt. 1. J. Schreuders. 2. J. H. Wentholt. 3. J. L. E. J. Breda Kloynenberg. 4. J. H. Wel- senaar. De Rijkswegen. In de Memorie van Ant woord op het Voorloop!» Verslag der Staats- Wgrooting, afdeeling Waterstaat» wordt sre- eigend moeten worden voor de verbetering van 'den Rijksweg tusschen Amsterdam en Haarlem, kan binnenkort worden tegemoet gezien. In- tussolien is bij de schatting van de waarde der 'aan te koopen gronden gebleken, dat onteige ning van de gebouwde eigendommen belangrijk meer kosten zou vorderen dan aanvankelijk was gedacht; de vraag ie dus of de verbetering van het gedeelte tusschen Amsterdam en Halfweg voorstrand* wellicht op beperkter schaal ware uit te voeren dan oorspronkelijk in het voor nemen lag. Voor de rijksweg gedeelten Haarlemïïaag- 'sche Schouw en Den Deijl-Roomhuis is een ver breeding op denzelfden voet. als voor het ge deelte Haagsche Schouw Den Deiil tot stand kwam. ontworpen. De indiening van een wets ontwerp voor onteigening voor de vorbreeding van het gedeelte den DeiilBoomhuis zal spoe dig worden bevorderd. Bloembollencultuur. In een der aaien van 'het gebouw „De Nijverheid" alhier, vergaderde gisteravond de afdeeling Haarlem der Alg. 'Vereeniging voor Bloembollencultuur onder voorzitterschap van den heer G. J. van Meeu wen. Besloten werd op een daartoe ingeko men verzoek 25 beschikbaar te stellen voor 'de in de volgende maand te 'houden groote 'keuring en bloemententoonstelling vanwege de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. Naar aanleiding van een desbetreffende Vraag der Afdeeling'werd medegedeeld, dat overwogen wordt aan de groote tentoonstelling van 1921 een afdeeling groententeelt te ver binden. Vooralsnog kan daaromtrent geen be vestiging worden gegeven. De hoeren Kuyper en Van Cruyuingen brach ten bii monde van den eerste, verslag uit van hun onderzoek der boeken van den penning meester. den heer I. Mooy Jr. Hun advies strekte tot goedkeuring ondeT dankbetuiging. Daartoe werd besloten. Hierop werd overgegaan tpt behandeling van den beschrijvingsbrief voor de op 31 Maart a.s. te houden algemeene vergadering. Als af gevaardigden zullen optreden de heeren J. Mooy Jr. en G'. Gouwenhoven. De vergadering vereenigde zioh met de door 'hot hoofdbestuur aanhangig gemaakte voor stellen van den beschrijvingsbrief. Alleen werd voorbehoud gemaakt inzake punt S: het voor stel betreffende de geldelijke bijdrage voor ge- schillen, die aan het oordeel van het Seheid»- Vareuut zullen worden onderworpen. Wordt ten 'deze vanwege het Hoofdbestuur geen nadere mededeeling bekend gemaakt-, dan zal aanhou ding worden voorgesteld. Ook ter zake het voorstel tot het verieenen van vacaties werd aan de afgevaardigden vrij mandaat verleend. 'OPNEMING VAN LICHTE PATIËNTEN ÏN HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS TE SANTPOORT. Gedcpuleerde Staten van Noord-Holland heb ben het volgende schrijven gezonden aan ue gemeentebesturen van Noord-Holland. Wij hebben de eer u mede te deelen. dat met ingang van den Ion Januari 1.1. een gedeelte van hot Provinciaal Ziekenhuis nabu Sant poort, voor mannen en vrouwen der 5e klasse, eene inrichting is geworden als bedoeld m art. '7, sub 2, uer Wet van 27 April' 1884. Stbl. 96 welk gedeelte meer in bet bijzonder bestemd is voor die lichtere en meer geneeslijke gevallen- tieeft machines en perso* neel om goed, vlug en goed* hoojx alle Dames-, Hee>*en Militaire- en Kerkelijke klee ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook allesoor ten tapijten. Filiaal 1 KRUISSTRAAT 4. bii welke eene rechterlijke machtiging of eeno inbewaringstelling door den Burgemeeeter overbodig is. In bedoeld gedeelte, dat he: karakter van een sanatorium heeft, geschiedt de opneming der patiënten als in een gewoon ziekenhuis. Ook wanneer eene rechterlijke machtiging reeds verleend is. of eene inbewaringstelling plaats vond, zal de liider in bedoeld gedeelte verpleegd kunen worden wanneer ziin toestand daartoe aanleiding geeft. W anaeer een gemeentebestuur, een burger lijk of kerkelijk armbestuur of een daarmede gelijk te stellen instelling in deze Provincie, voor een patiënt in bedoelde afdeeling opne ming verlangt, wordt vereischt. dat de gebrui kelijke kostengarautie tot hei gewone bedrag wordt afgegeven en dat een staat van inlich tingen (gewijzigd model) daarbij gevoegd wordt. Eeno rechterlijke machtiging", de ge boorte-akte en de bevolkingskaart, aiie ge noemd in art- 5 van het Reglement betreffende de opneming en verpleging iu het Provinciaal 'Ziekenhuis nabii Santpoort, welk reglement 'overigens ook voor bedoelde categorie van pa tiënten van kracht blpft, zijn overbodig en wor den eerst vereischt wanneer de overplaatsing Van den patiënt naar een der andere afdeelin gen van het Ziekenhuis noodiy blijkt cn (nv Behieden zal. Aanvragen om plaatsing moeten o.: ue ge bruikelijke wijze geschieden aan het Plaatsings- ibureau ter Provinciale Griffe van Noord- Holland te Haarlem, met uitdrukkelijke vermel ding dat deze voor hét hierboven bedoeld ge deelte van het Ziekenhuis bestemd is. Ten aanzien van de Rijks- en Provinciale bij dragen in de kosten der verpleging iu bedoelde 'inrichting verwijzen zü naar het medegedeelde ïn verschillende Provinciale Bladen. Het personeel van Rijnland. Men ver zoekt ons opname van de volgende motie; Het personeel, in dienst van het Hoog heemraadschap „Rijnland" te Halfweg, Spaarndam en Katwijk, aangesloten bij den Ned. Bond. van .Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, goedgekeurd bq Kon. Besluit van 12 Januari, no. 29; in vergadering bijeen te Spaarndam op 17 Maart 1919; gehoord de besprekingen over de bij de heeren Dqkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland aanhangig gemaakte eischen in- los personeel, invoering van den 8-urendag en verbetering der pensioenregeling; van meening, dat door Dijkgraaf en Hoog heemraden langzaam of ^een voortgang ge maakt wordt om tot invoering van" gemelde efschen te komen, ondanks daarop herhaal delijk door het Hoofdbestuur van genoemden bond krachtig is aangedrongen; van oordeel, dat met 't oog op denaekter- stand, welke inmiddels bij het betokken per soneel is ingetreden, spoedige invoering der genoemd® eischen noodzakelijk is; dringt er bij den Dijkgraaf en de Hoog heemraden met klem op aan alsnog met het® Hoofdbestuur in overleg te treden; besluit deze motie op te zenden aau het Hoofdbestuur van den bond voornoemd, met verzoek haar ter kennis te brengen van den Dijkgraaf en de Hoogheemraden van Rijn land en te doen publiceeren in de Pers. Voorschotten aau Rijksambtenaren. Het volgende telegram is verzonden aan Zijn Ex cellentie den Minister van Justitie te 's-Gra- venhage; Het Hoofdbestuur van den Bond van be ambten bij de Gevangenissen, Rijksopvoedings gestichten en Rijkswerkinrichtingen, gezien de berichten uit de afdeelingen, getuigende van den noodtoestand onder het personeel, dringt ei', naar aanleiding van de beslissing van den Ministerraad op aan, op spoedige uitbetaling van de voorschotten op de duurte toesla<gij over 1919. Bujfcongfiivone zitting jProv. Staten op 4>insdag! 24 Maart 1919, half 12 uur v.m. De Voorzitter Jhr. Mr. Dr. Roëll opende! de zitting en deed voorlezing van 't Kon. besl. waarbij machtiging werd verleend deze buitengewone zitting bijeen te roepen. Daarna werd mededeeling gedaan van ver schillende ingekomen stukken. Vervolgens werden de afdeelingen getrok ken, waarnaar de verschillende voorstellen werden verwezen. De heer .Wertheim stelt voor om no. 12 naar een aparte commissie te zenden. Het voorstel wordt verworpen met 49 te gen 19 stemmen. De vergadering werd daarop verdaagd )t 8 April- Onderscheiding. Door majoor Baron Ren ge rs, werd heden voor liet front van deö troep, aan den opperwachtmeester-adm. an Stight, van het 2e Depot Huzaren alhier, de zilveren, medaille voor 24-jangen dien.t uitgereikt. 4e Kamermuzk-kavond van Toonkunst Za terdag a.s. zal de vierde en tevens laatate Kamermuziekavond van Toonkunst m dR seizoen plaats vniden in den Stadsschouw burg. Solisten zijn de heeren Carl Flcsch eö Juliüs Röntgen. DE GROOTSTE BEIS VAN FOK/(GlL Vanmorgen is, zonder eenig vertoon, oum! welbekende oud-stadgcnco* de ^erA.H.^ Fokker ten riadhulze alhier m het buwelyk* schuitje gestapt met mej. S. M. E. van Mor gen, eene Duitsche, dochter van den inde nan b generaal v.n lie» urn. fungeerde als ambtenaar van den Burgerlu- ken°Stand. (ze jwl: Dö «ixidaaxiwi.iz.iiijaF porocelen. welke ont- i aalte: loonaverhoogingr, vaate aanstelling-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 8