STADSNIEUWS. CSCAR SMlT's BANK Oreenfe- Bloemzaden DE SPAARNE-BADK COUPONS. Spaarboekjes met 4Rentevergoeding. N.V. Brandstotfenhandel v. h. N. VAN BREEMEN Co. 8AKEHESSER6RAGHT 78 Taitfoon 70. 23 - Telefoon 848. V. SCHERTZER Z SAFE-DEPOSIT. WEDER PRIMA DROOG, GEHAKT HOOFDKANTOOR; aangelegenheden en te wachten, totdat alia arbeid vcor de afbaketnng van nieuwe gren- jseu is nfgelcopen, om een en ander bekend te maken. Men hoopt op die wijze to voorko men, dat de vijand, van te voren op de hoogte gebracht van de bedoelingen der geallieerden de noodige tegenmaatregelen neemt om hun ?lannen te doorkruisen. Tevens hoopt men ierdoor teleurstellingen te voorkomen, in dien in do volgende pkasen der besprekingen onkele wijzigingen mochten worden aange bracht. Of dit voldoende zal zijn? Daar is allereerst de Poolsche kwestie. Het lijkt bijna hopeloos, om de Polen te bevredi- gon met een regeling, die voor de Duiteöhers aannemelijk is. Beide, partijen staan als aarts vijanden geharnast tegenover elkander; en vooral na de Hongaarsclha gebeurtenissen raden de Duitscbe bladen openlijk aan. om tot hot bolsjewisme over te slaan, wanneer Duitsehland geringeloord wordt. Daar is verder het geschil tussehen den nieuwen Zuid-Slavischeu staat en Italië, een geschil, dat reeds tot liet terugtrekken der Itrliaanscke gedelegeerden uit de vredescon ferentie heeft geleid. Dan is er Japan met zijn eischen van gelijke rechten voor de Azi aten; een eisch, die op groeten tegenstand schijnt te stuiten. Zoo zit de Parijfiche conferentie tot over de ooren in®de zorg. De vorige week zag er alles nog zoo rooskleurig uit. Maar de Hongaar- eche revolutie heeft tactische fouten aan het licht gebracht, die niet gemakkelijk to her stellen lijken. KORTE BUiTENLANDSCHE BERICHTEN Een rijksmarin» in Duitsohlaikl. Bij de Tat. Verg. is een ontwerp ingediend, voor de vorming van een voorloopige rijksmarine, welke tot de vorming van wettelijke weer- nacht de Duitsche kusten kan beschermen, mijnen opruimt, de z.epolitie ui.oefent, steun- verleent aan de scheepvaart en het zeever- keer beschermt, de ongestoorde uitoefening van de visscherij mogelijk maakt, in vereeni ging met de rijksweerregelingen van do rijksregeering het noodige gezag bijzet en orde en rust handhaaft. Deze voorloopige ,ksmarine zal op democratischen grondslag gevormd worden uit vrijwilligers. Stakingen in Spanje. Te Barcelona is de aigemeene staking uitgebroken. Het tram verkeer en alie industrieele bedrijven staan totaal stil. Te vijf uur hedenmiddag is de staat van beleg voor Barcelona afgekondigd. Het is mogelijk, dat hij onmiddellijk over geheel Spanje wordt uitgebreid. Zwitserland erkent de Duitsche regeeriug. De Zwitsersche bondspresident Ador heeft het schrijven van den rijkspresident Ebert, waarin deze mededeeling deed van zijn optreden als zoodanig, met een harte- lijken brief beantwoord. Daarmede heeft Zwitserland ala eerste bui- tenlandsehe staat de nieuwe Duitsche rijks- regeering officieel erkend. Het nieuwe Pruisische Kabinet. Na een onderhandelingen, die een week hebben ge duurd, tussehen het Centrum, de democraten cu sociaal democraten van de Pruisische Na tionale Vergadering is nu een nieuwe Prui sische regeering door de drie genoemde par tyen gevormd. Volgens de „Vorwarts" is het nieuwe mi- -nisterie als volgt samengesteldminister- president: Hirsch (soc.-dem.); voor onder staatssecretaris is toor later Gölire (soc.-dem aangewezen; binnenlandsche zaken: Heine soc.-dem., onderstaatssecretaris Schmacken- burg, (dem.) tot dusverre burgemeester van A Ho na; justitie: Am Zehnhoff (Centrum), onderstaatssecretaris: Heinemann (soc.-dem); Eeredienst: Haniach, onderstaatssecretaris, Tröltsch (dem.) en een lid van het Centrum; financiën: Südekum (soc.-dem.); landbouw; Braun (scc.-dem.), volkswelvaart Stegerwal- do (Centrum); onderstaatssecretaris: Grafe (30c.-dem.); spoorwegen: Oeser (dem.). Aan dezen worden toegevoegd: Brunner (soc.- dem.); Hartmann (dem.) en een vertegen woordiger der christelijke vakvereenigingen; handel: Fischbeck (dem.); toegevoegd Hue (soc.-dem.) Eeu Duitsche Commissie naar Parjjs. De Britscho commissie to Sna heeft d» Duitsche regeeriag in een nota d.d. 24 Maart uitirenoo- digd een uit hoogstens zem personen bestaand» financieele commissie naar Versailles te zen- deu. Den Duitsohen vertegenwooi'dififers wordt een ongehinderde en snelle gedaShtenwisseling met hun regeerina gewaarborgd. Wekeile gearresteerd. De Hongaarschc regeering heeft den oucl-minister president Wekerle gearresteerd. Engeland krijgt 100 schepen. Het eerste gedeelte van de uitgeleverde Duitsche handels- vloot, dat aan Engeland is toegewezen, ia te Leifch aangekomen. De andere vaartuigen zullen volgen. In totaal komen er 100 schepen. Tegen het bolsjewisme. Generaal Piooioni, commandant der T.-S. troepen, heeft de slui ting der grens aan den kant van Hongarije gelast om het doordringen van het bolsjewisme naar Tsjecho-Slowaküe te beletten. Alle Donaubruggen worden nauwlettend bewaakt. Het T.-S, Persbureau meldt uit Presburg: Minister Srehar heeft naar aanleiding van de gefceurieniwen In Hongarije hek standrecht over geheel Slowakiie afgekondigd. Vereen, van toekomstige R.K. Werkgevers Maandagavond had in „de Kroon" een goed bezochte propagandavergadering plaats van de Vereeniging van Toekomstige R.K, Werk gevers. Als spreker was voor deze gelegen heid uitgenoodigd de heer Mr. L. G. Kor- tenhor&t, die het woord zou voeren over; „Wat leeren deze tijden aan eiken jongen werkgever?" Te half 9 opende de voorzitter van het plaatselijk Comité de heer H. J. M. Janzen, de vergadering met den Chr. groet en wees, na een woord van welkom te hebbenjjespro- ken, op de hedendaagsche toestanden, die organisatie voor E.K. werkgevers noodza kelijk maakten. Vervolgens zette hij 'tdoel uiteen, dat met belegging van deze vergade ring werd beoggd, n.l. .do bevordering van saamhoorigkeid in onderling verkeer van R.K. jonge werkgevers en besloot met de Opwekking tot de katholieke werkgevers, mede te werken om het Sociaal Program tot verwezenlijking te brengen. Hierna verkreeg Mr. Kortenhorst het woord ter bespreking van zijn actueel on derwerp. In den aanvang van zijn rede wees de spr. er op, dat na de sluiting van den wapenstil stand, verschillende vragen van groot be lang zijn gerezen. Vandaar dat hij' voor deze vergadering van Toekomstige B.K, Werk gevers ditmaal als onderwerp had gesteld de veel omvattende vraag: Wat leeren deze tijden aan eiken jongen werkgever? In een mooi gestyleerd en hqider betoog beantwoordde spr. het eerste gedeelte van deze vraag, de positie van den werkgever besprekend, speciaal die van den katholie ken patroon. Want het zal gaan: zwart tegen rood, voocr of tegen de revolutie, waar geen middenweg zal zijn te betreden. Spr. vroeg of wij gevoelloos langer langs ons heen moeten laten gaan de vreeseüjke tafsreelen van anarchie, die nu nog ver af schijnen doch misschien reeds nabij zijn. Solidariteit, saamhoorigheld is er noodig onder de klassen. Mocht dat vroeger theorie heeten, niet voor verwezenlijking vatbaar, in de huidige tijden is deze sfelling niet houdbaar meer. De Liberale economie, die de arbeid maakte tot eeji kwestie, gelijk aan een handelszaak heeft reeds een gevoelige klap gekregen, dooh moet geheel verdwijnen. Spr. ging na hoe da geest, die thans heerscht in de Gereld kwam en sprak zijn afkeuring uit over het toenmaals toegepas te verderfelijke stelsel van verbod tot ver eenigen voor den arbeider, dat dezen, als de economisch zwakkere tot de minderheid bracht, en oorzaak is geworden Van het ont staan van het socialisme. Ernstig spoorde spr. dan aan üe verschil lende regelingen over den arbeid ia overleg met de arbeiders tot stand te brengen en noemde ais voorbeeld het drukkersbedrijf, hetwelk op reeds zeer hoogen trap van orga nisatie staat. Daarom: overleg met de arbei ders maar ook: overleg tussehen de weriyje- Van aoUdarisme, dooh niet van klassenstrijd sprake zijn. Nadat de begaafde spreker de door som mige aangevoerde bezwaren had weerlegd, welke zouden moeten pleiten tegen organi satie, behandelde hij het vraagstuk, waar voor Katholiek georganiseerd? In verband hiermede herinnerde hij' aan de gebeurtenissen in de Novemberdagen, die voor zich zelve spreken. Tegenover het so cialisme en de Liberale economie moeten wij stellen onze B.K. beginselen, die ons als plicht opleggen ons op Roomschen grond slag te organiseeren. Voor de technische op leiding van den werkgever wordt op de, uit- nemendsto wijze zorg, gedragen, daar ont breekt niets aan, doch men ziet een belang rijke factor over het hoofd, men denkt niet aan sociale kennis, die niet uit boeken te halen is. Sociale kennis is menschenkennis. En waar kan de opwekking van dit sociale gevoelen beter geschieden, dan in de orga nisatie, waar de jonge werkgever, in onder ling verkeer met hen, dis leven binnen het zelfde millLeu, kan profiteeren van de kennis en ervaring door anderen opgedaan. In het tweede deel van zijn rede besprak de spr. in den breede de moeilijke taak, die den jongen werkgever in de toekomst wacht, als straks de normaliseering van de verwarde wereldtoestanden zal plaats heb ben. Dan zal een beroep op den werkgever gedaan worden om behulpzaam te zijn het evenwicht te herstellen. Nadat hij hierna de verschillende middelen had aangegeven, die den werkgever ten dien ste kunnen staan bij de regeling der arbeids toestanden in overleg met de werknemers, besloot spr. zijn helder betoog ,dat door een dankbaar applaus gevolgd werd. Met e enige sympathieke woorden werd den spreker door den voorzitter, dank ge zegd. Gedurende de pauze hadden zich' verschil lende nieuwe leden en donateurs opgegeven, zoodat de avond een succes kan genoemd' worden. Namens het Kringbeaiuur dankte de Keer de Vilder hierna het comité voor het werk in het belang der vereeniging door haar ver richt. Vanuit de vergadering werd de wensoh uitgesproken dat in het werken der vereeni- ging zich ook zal richten tot de ontwikkeling der arbeiders. Nadat de Weleerw. heer Kapelaan Wen nen nog enkele hartelijke woorden gespro ken had werd deze vrucht bare bijeenkomst op Roomscho wijze gesloten. Onder de aan wezigen merkte wij behalve de Weleerw. heer Wennen nog op den [Weleerw. Pater Frankenmölle. Een uitstekend strijkje zorgde voor de afwisseling. EINDEXAMENS H. B. S. IN NOORD HOLLAND. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Holland heeft goedgevonden. I. Te bepalen, dat de eindexamens deir hooger burgerscholen met vijfjarigen cursus, zoowel als de vergaderingen der commissiën voor het afnemen dier examens, in deze pro vincie in 1919 zullen worden gehouden te Am sterdam, Bus sum en Zaandam met dien ver stande: le. dat de commissie te Amsterdam, de eer ste commissie geaaamd, aal hebben te examl- neeren de candidaten, afkomstig van: a. de eerste gemeentelijke hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam: b. de tweede gemeentelijke hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam; c. de Christelijke hoogere burgerschool met 5- jarlgen cursus te Amsterdam; d. do Roomsch Katholieke hoogere burgerschool met 5-Jari- geu cursus te Amsterdam (Hobbemakade); e. de Roomseh-Katholieke hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Amsterdam (Vondel straat). 2e. dat de Commissie te Bussum, de twee de commissie genaamd, zal hebben te exami- neeren de candidaten afkomstig van: a. de derde gemeentelijke hooger burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam; b. de bijzondere hoogere burgerschool met 5-ja rigen cursus te Bussum; e. de gemeentelijke hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Hilversum; d. de bijzondere hoogere burger school met 5-jarigen oursus te Hilversum. Se, dat de commissie te Zaandam, de derde commissie genaamd, zal hebben te examinee- ren de candidaten, afkomstig van: a. de gemeentelijke hoogere burgerschool met 5-jarigen oursus te Zaandam; b. de ge meentelijke hoogere burgerschool met 5-jarI- gen oursus te Haarlem; e. de Rijke hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Alk maar; d. de Rijks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Hoorn; e. de Rijks hoo gere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Helder. IL te bepalen, dat de candidaten, die geen leerlingen zijn van de tot de bovengenoemde commissiën beboerende hoogere burgerscho len, de extraneï, en wel alleen die uit de pro vincie Noord-Holland, zich hebben aan te mel den bij den Voorzitter der tweede commissie, die aan hen, in overleg met en onder goed keuring van den aan het hoofd dezer ge noemden inspecteur van het middelbaar on derwijs, de scholen zal aanwijzen; waaraan zij het schriftelijk examen hebben af te leggen. H. Fabius, directeur der bijzondere hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Bus sum. Ia de derde commissie te Zaandam te be noemen: a. tot voorzitter, tevens lid der commissie: Dr. O. L. van den Broek, directeur der ge meentelijke hoogere burgoschool met 5-jarl- gen cursus te Zaandam; b. tot onder-Voorzitter, tevens lid der oom missie: W. O. van der Meer, directeur der Rijks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Helder; e. tot leden der commissie: Dr. A. C. Antusoh, directeur van en J. Tim mer, C. de Bruijn, F. H. Masohhaupt, A. Jonk, leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Alkmaar; Dr. H. H. Niesen; Dr. J. J. Haak; Mr. J. J. M. Noback; M. F. van Goor; D. Hulshoff; P. F. de Haan; J. J. Bauer, leeraren aan de ge meentelijke hoogere burgerschool met 5-jari gen oureus te Haarlem; Dr. B. M. van Dalf- sen, Dr. J. Ohr. Reeders. O. W. Pape, H. Ia Bouwman, M. van Maanen, leeraren aan de Rijks hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus te Helder; Dr. W. C. I. Bronsveld, directeur van en Dr. J. de Vries, G. M. de Jongb Sohiffer, F. H. Holzmüller, Dr. H. Bouwman, leeraren aan de Rijks hooere burgerschool met 5-jarigen cursus te Hoorn; Dr. P. O. E. Meerum Ter- wogt, M. L. Polak, O. A. de Ridder, A J. Ro- ineijn, H. J. Minderhoud, A. Beerends, leer aren aan de gemeentelijke hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Zaandam; W. N. Francken. leeraar aan de Rijk» hoo gere burgerschool met 5-j, oursus te Alk maar Helder en Hoorn, wonende te Helder. Van een anderen merkwtuirdigen wapen stilstand en een h&ndig diplomaat en zijn meesterlijk portret door Petrus Paul 113 Ru bens. Al ongeveer van Nieuwjaar 1918 af hangt in de fluweeLen zaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem een prachtig schil derij van Rubens bij' zijn tijdgenoot Frans Hals, den Haarlemsohen grootmeester. Deze Rubens dan ia een mansportret van 95ys maai 74'/9 en staat o,p een standaard tus sehen een regentengroep en Burgemeester van der Meer. Het stelt een man voor in zwarte toga gekleed met een friech blozend gelaat, gewelfd voorhoofd en kastanjebruine krullend hoofdhaar, terwijl een rossige snor en sikbaard bovenlip en kin sieren. Alle tinten in het dofzwart der toga komen goed uit. Een witte slappe halskraag en een op slag aan den rechtermouw vormen liet eeni- ge wit. De figuur heeft een boek in de hand, dat met leeren bandjes kan gesloten worden. De rechterwijsvinger steekt in het overeind gehouden boek. De achtergrond is wel wat donker. Bij nauwkeurig bekijken merkt men op, dat het paneel uit vier planken bestaat en de reteu later zijn gedicht cn de achter grond is overgeschldeird. Deskundigen mee- nen dat dïs de vernislaag cn verflaag wordt weggenomen de oorspronkelijke lichtere ach tergrond voor den dag komt. Deze Rubens kreeg Haarlem in bruikleen voorloopig voor een half jaar. Ze is al eens meer hierge- weest n.l. in de goudenzaal tijdens do ten toonstelling van kunstwerken uit Haarlem en omstreken in 1905. Wie stelt deze figuur, blijkbaar een priester, voor? Aan de ach terzijde vond men een oud etiket, waarop men den naam Meyen meende te onderschei den, daarin versterkt na vergelijking door andere afbeeldingen van Pater Meyen o.a. een portret door Mierevelt. De naam Pater Meyen wekt herinneringen op aan de vader- landsche geschiedenis en verplaatst ons naar den vooravond van het Twaalfjarig bestand (1609—1621) tijdens den 80jarigen oorlog te gen Spanje. Hoe aantokkeLijk ook, willen wij er niet lang bij stilstaan. Dat dit volsta. Er was al langs prake van vrede tussehen Span je en Noord-Nederland. Een wapenschorsing was er al. Nederland hield zijn vloot terug en de vloot van Koning Filips kwam onge hinderd met 8.000.000 uit Amerika in Spanje aan. Er kwam een nieuwe bekrachtiging, die wel de onafhankelijkheid erkende, doch met voorbehoud, dat die erkentenis verviel en 'e Konings aanspraken ongeschonden ble ven in geval er geen bestand of vrede geslo ten werd. Met Hendrik IV werd verdrag gesloten, waarbij hij beloofde vrede te zullen bezorgen en, bij schending daarvan, weder- keerige hulp werd toegezegd. De overeenkomst der Spaansche gezanten door de vinnige koude lang vertraagd, had eerst in Februari 1608 plaats, toen zij met sleden over het ijs kwamen. Zij waren vijf in getal, n.l. de Markies Ambrosius, Spin'ola, Jean Richardet, Don Juan de Mancicidor, pater Me ij en en Bodewijk Verreiken. Deze beide laatsten, waarbij Pater Meijen de hoofdfiguur was, hadden de voorloopige on derhandelingen bestuurd. Omtrent een half uur van den Haag reed Prins Mauritz hen tegemoet. In de hofstad werden ze met luid gejuich door de talrijke volksmenigte begroet. Het gelukte hem niet zijn opdracht den afval van NederLand ta voorkomen, uit te voeren. Evenmin was hij gelukkig om zijn pogen het Katholieke ge loof op gelijken voet te stellen met dat der Protestanten. W,el slaagde hij er in een wapenschorsing van acht maanden te verkr.ijgen. Zoo we jarigj bestand tot stand. Feestelijk: werd ra- Meijen daar weer ontvangen, maar lang mocht hij het niet overleven. Hij stierf in 1612. i, Groote Heufetra-at-vereeniging. Gisteren avond had in café „Neuf" de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. De voorzitter, de heer M. Scheer, opende de vergadering en memoreerde "de gebeurtenis sen die 1918 hadden gekenmerkt tot een veelbewogen jaar. Spr. wenschte desniette min de leden een voorspoedig 1919 toe, de hoop uitsprekende dat het ons spoedig den vrede zal brengen. De notulen der vorige vergadering wer den zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, de heer P. H- Kehlenbrink, stippen we aan, dat het aantal leden met 2 achteruit ging en thans 94 bedraagt. Met eeniga sympathieke woorden werd den secretaris dank gezegd voor zijn arbeid. Het financieel verslag .wees aan in inkom sten en uitgaven .een totaal van f 768,87, met een batigs aldo 1 Jan. 1919 groot f 466,70 De boeken en bescheiden van den jienning- tneester werden in orde bevonden. Namens de controle-commissie werd door den heer Lasschuit rapport uitgebracht, die daarbij hulde bracht aan den penningmeester, den heer Langeveld, voor zijn uitstekend beheer. Deze woorden werden door den voorzitter even onderstreept, waarna den beheerder der financiën décharge werd. verleend. De .aftredende voorzitter, de heer M. Scheerj werd met algemeen© stemmen her kozen, wat aanleiding was dat hem vanuit de vergadering eenige hartelijke .woorden werden toegevoegd. Het kardinale punt der agenda was de be spreking over de herdenking van het 10- jarig bestaan der .vereeniging, dat in Mei zal piaats hebben. Geruimen tij'd werd over dit onderwerp van gedachten gewisseld met tenslotte het resultaat, dat een voorstel werd geformuleerd om bij gelegenheid van het vredesfeest op kosten der vereeniging een centraal punt van da Groote "Houtstraat te versieren, terwijl de leden hjmnerzjjda voor een aantrekkelijk» etalage-opstelling zullen zorg dragen. Bovengenoemd voorstel zal op een nader bijeen te roepen aigemeene verga dering worden behandeld. Na de rondvraag, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de jaarvergadering onder dank voor de op komst. Een mooie gift. Fokker, van wiens huwelijk wij gisteren melding maakten, gaf f 1000 ais gift voor do armen. Wij krijgen nog brandstoffen. Door de directie van het Brandstoffenbureau wordt ons medegedeeld, dat in April nog een4! eenheid verstrekt zal worden. Echter" zul len morgen in Den Haag pogingen worden aangewend om dit te vervroegen, met het oog op de thans heerschende koude. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffend* 't postkantoor Haarlem en zijne bij- en huln. kantoren. Gedurende de maand Februari 1919 werden op spaarbankboekjes, uitgegeven te Haarlem en elders in den loop der maand in gelegd 287.759,20 en terugbetaald de som van 214.111.58V». Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 73.647.61K. Hieronder 88 formulieren ad 1.ia spaarbankzegcls van 5 cent en 746 formulieren ad 1.— in spaar bankzegels van 1 cent (Schooisparen). Hel aantal te Haarlem nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 275. Door tusscheukomst der te Haarlem ge vestigde kantoren werd, ter Directie op staat schuldboekjes ingeschreven eeu nominaal be drag van 13.950 en afgeschreven een no minaal bedrag van 1750. Derhalve meer in- dan afgeschreven 12.200. Het aantal te Haarlem uitgereikte nieuw» staatsschuldboekjes bedroeg 5. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleg, gers, werd uitgevoerd 1 order, tot een nomi naal bedrag van 200. Buiteugewouc Raadsvergadering. De Burgemeester van Haarlem, gezien een ver zoek Van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en 9 andere leden van den gemeenteraad om op Vrijdag, 28 Maart a.s. eene openbare raads vergadering te beleggen ter behandeling van oen persoonlijk feit; gelet op art. 40 en 41 der gemeentewet; roept de leden van den gemeen teraad van Haarlem op tot de openbare ver gadering op Vrijdag, 28 Maart 1919 des voor- middags te 11 uur in de raadzaal aan het Prinsenhof. Zooals reeds gemeld werd door ons houdt die raadsvergadering verband met het 25- jarig jubileum als wethouder van den heer Job. do Breuk. Militie.— Inschrijvingsregister en alphabe- tisch register. De burgemeester der gemeen te Haarlem maakt bekend, dat het inschrij vingsregister voor do lichting van 1920 met het daaruit opgemaakte alphabetisch regis ter, gedurende acht dagen van 20 Maart tot en met 2 April a.s. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Maatschappij van Nijverheid. Maandagavond vergaderde het departement Haarlem van da mann. Voorzitter was de 'hoer F. C. Dufour. Tot leden van het bestuur in de plaat» van wijlen den heer E. H. Hijmana en P. H. van der Ley (niet herkiesbaar) werden gekozen de heeren jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en W. 'J. Burgersdijk. ïn de commissie tot onderzoek der rekening over 1919 worden benoemd de heeren J. A. Jon ker en J. B. van Loghem. Hierna werd door den heor W. Graadt van Roggen, aeoretaris-generaal der Jaarbeurs, een causerie gehouden over de Jaarbeurs, speciaal met het oog op de kwestie of deze in de toe komst nationaal of internationaal zou zijn. Nadat uitvoerig een gedachten wisseling over het gesprokene was gevoerd, en da vergadering zich daarna verklaard had voor internatio nalisatie. werd het volgende punt der agenda behandeld: „bevordering van den bouw van arbeiderswoningen," waartoe door de heeren 'J. F. Hulawit en J. van der Ban een rapport was opgemaakt. De heer Huswit las het rap port voor. Hierin wordt gewezen op het groote gebrek aan goede woningen dat te Haarlem bestaat. In dit gebrek wordt sleohts gedeeltelijk Voorzien, omdat verschillende factoren biertoe belemmerd werken. Vervolgens bevat het rap port een overzicht van den algemeenen toe stand te Haarlem en komt tot de cohelusie dat groote terreinen voor den bouw van arbeiders- Woningen dienen te worden beschikbaar ge steld (in verband met do havenplannen), dat de huizen in een bevallige omgeving moeten Worden gebouwd, gelegen aan flinke verkeers wegen, en voorzien van sport- en speelplaatsen. Verder somt het rapport nog op de hygiënisoho eigenschappen die de woningen moeten bezit ten, en wijst op do wenschelijkheid om doza niet te ver van de fabrieken te bouwon. Spr. Koopt, dat het rapport voor het hoofdbestuur een leiddraad bii de bestudcering van dit vraag stuk zal zij u. Nadat hierover nog eenigen tiid van gedach ten was gewisseld, o.a. konden do heeren Da- mont en Van Loghem zic-h aanvankelijk niet met het rapport vereenigen, werd dit aange/ nomen en de vergadering gesloten. HAARLEM Grooiebrcek - Monnikendam - Purmerend. EFFECTEN, COUPONS, INCASSEER1NGEN, PR0L0NGAT1ÊN. DE- POSITO'S, ASSURANTIcN, HYPOTHEKEN, REKENING- COURANT, SAFE-DEPOSIT. CRE0IETEN AAN HANQELDRIJVENDEN EN LANDBOUWERS 4% SPAARBANKBOEKJES. 7047 en leveren in prima kwafiieii en ruime keuzei OONEN ZAADHAHQEL SPAARNE Ko. II Nieuwe Sracht 98, HAARLEM Breestraat 148, BEVERWIJK Volgestort Kapitaal f 2.000.000.— Reserve circa f 400.000,—. 7024 FILIAAL i 7C66 vera ouderling. Er moest, ald.ua apr., snkol Vooroltter dor twoode oommlsslo i.s T>r. G, weten. k.wam in 1609 te Aatwerj>ea het 12- Maatsohappij van Nij vorlio i<l in cató Brings rijscowrant kosteloos verknjqbaui*, 7726 Talhout

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 12