iBveismidiieienvoorziening. ietiitilieirijf Heemstede. BINNENLAND Sterke Schooiiaarzen VAN OVERAL Onzalig bedrijf. f. V». ïWtZii'ü.'JoEN, HtüEERINGS KINÜEfiM&EL. 42ste JAARGANG 9899 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 2,25; PER WEEK 171/? CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,60 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON (426 EN 2741 ADVERTENTIEN 2> CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING btfcöTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen - - een pond visch fcielk voor zieken en zwakken. - f Nederland en België. ftarieijorisstraat 27. Ttu. 7u/j VERKEER EN POSTERIJEN 3 .Ï»1«M8T ISa3 A De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis. dat de leeftijd van kinderen,-voor w.elke kinder meel wordt beschikbaar gesteld, met ingang van heuen is verhoogd tot 2 jaar; dat vanaf Viijdag 28 Maart a.s. aan zijn bu reau (kamer No. 7) gelegenheid bestaat boven bedoelde kinderen te laten inschrijven, zulks onder overlegging van geboortebewijs; dat door hem tevens bons zullen worden uit gereikt voor de thans loopende periode. 7971 dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Donderdag 27 Maart 1919 van 9 uur v.m. tot 1 uur nan. per persoon A 14 en ~e.y2 cent per pond, op vertoon van VISCHKAART No. 14001—15600 in de Gemeentelijke Vischhal op vertoon van VISCHKAART No. 15601—17000 in het Land, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Voor hen die melkbonbladen hebben ontvan gen, ingaande op 1 Februari 1.1., bestaat, indien zij dat noodig achten, gelegenheid tot het doen van nieuwe aanvragen op Donderdag 27 Maart van 9—1 uur, voor hen, wier namen beginnen met de letters A tot M, en Vrijdag 28 Maart van 9—1 uur, voor hen, wier namen aanvangen met de letters N tot Z, aan het Distributiebe- „driji,.Achterweg 1. Voor d« bewoners van het noordelijk gedeelte der Gemeente beslaat voor alle namen tot het aanviagen gelegenheid in het Dienstgebouw, Boekunrodesiraat 9, op Vrijdag 28 Maart van 912 en van 2r-\ uur. Voor hen, die na 1 Februari melkbonbladen hebben ontvangen, bestaat in dezelfde volgorde van namen, tijd en plaats, gelegenheid tot het verkrijgen van nieuwe bonbladen. 7954 De Directeur van het Distributiebedrijf te Heemstede, J. A. GELDORP, al geprijkt heeft met den naam van demo craat clan is het wel die, welke in het voornemen ligt van dezen bewindsman, het voornemen n.l. belasting te heffen van eeuigo der eerste levensbehoeften, tabak, koffie, thee, suiker, levensbehoeften, die de eenvoudigste, de armste niet kan ont beren. Is dit nu domheid of kwaadwilligheid? Meenen deze verlichte en vrijzinnige men- schen nu waarlijk, dat de kiezers van Haar lem en omstreken geen courant lezen? En zelfs liet meest partijdige Kamerverslag kon toch niet verzwijgen, dat Minister da Vries' belasting-opzet deze is: er moet jaarlijks f 163 millioen meer worden opgebracht. Hiervan worden dadelijk f 74 millioen bij de meer gegoeden gehaald. In liet overige zal ieder belastingbetaler naar evenredigheid moeten bijdragen, dus ook de meer gegoe'den weer liet meest. Wat de gesmade belastingen op verbruiksartikelea betreft, daaruit zal f 35 millioen gevonden moeten worden om de eenvoudige reden, dat het nergens anders te halen is. En wat beteekent dit nu voor den arbeider? Dat hij gemiddeld genomen f 5 per jaar betaalt of 10 cent per week. Zijn he.m dit de sociale verzekeringen om maar iets te noemen niet waard? Wie het anders voorstelt, is niet eerlijk, vooral wie verzwijgt, dat do indirecte belas tingen geen „koffie- en Thee belastingen" zijn. Uitdrukkelijk heeft Minister de Vries verklaard, dat op de eerste plaats in aanmer king komen luxe artikelen, die alleen rijke mensclien gebruiken; dan cacao en tabak en dan... als het niet anders kan misschien ook een kleine heffing op koffie en thee. Een nuchter denkend arbeider, die weet, dat een dubbeltje van vandaag maar een stuiver van verleden jaar is, die gewoon is zijn contributie aan de vakvereeniging, zijn- penning aan kerk en school te betalen, zal zich niet laten beetnemen, wanneer men henr komt vragen: stemt toch als je blieft niet op een rechtschen candidaat, want dan moet g'ij indirecte belastingen betalen. Met dat dubbeltje in de week zal het nog wel los- loopen, maar dat de linksche heeren verzwij gen, dat een andere, dat hunne belasting- politiek zou kunnen uitkropen op een versto ring van heel ons economisch leven op wer keloosheid op groote schaal, dus op broode loosheid, dat noemen w ij een onzalig be drijf. Het is een verkeerde, doch belaas maar al te veel verspreide meening* dat men het in verkiezingsdagen „zoo nauw niet moet nemen." In die dagen van strijd kunt gij alles wat gezegd en geschreven wordt niet op een goudschaaltje wegen, oordeelt me nig politicus en propagandist. Wij zouden de stelling lievgr omkeeren en zeggen: wanneer de jrolitieke hartstoch ten zijn opgewekt, het volk meer dan an ders de or. n oL en z t oor politieke adviezen en toelicutingun, welke het overigens meest al koud laten dan juist is er voor man nen met verantwoordelijkheidsgevoel aanlei ding om voorzichtig te zijn en taal te spre ken, dio in alle opzichten eerlijk en ondub belzinnig is. Anders wordt politieke propa ganda heel spoedig hetzelfde als volksbe drog en volksverieugening. Mannen van de practijk hebben het reeds zien aankomen, waarop in de thans aan hangige Statenverkiezingen minder gewe tens volle propagandisten zouden speculee- ren, om kiezerszieltjes te winnen. De vorige v«eek reeds werd het in de Tweede Kamer gezegd: wanneer men in het parlement zelfs voorgaat met de belastingplannen van Mi nister de Vries in een verkeerd daglicht te stellen, dan behoeft men niet te vragen il -ui - wbuiten de Kamer verkocht zal wor de op teffea Dat was een waarschuwing voor de kie zers m do veenstreken van Drenthe of de grensbewoners van de Mokerhei zoudt g« meenen? Helaas is ze ook noodig voor ons Haarlemsche volk, dat toch de roep heeft vrij nuchter te zijn en zich niet door den erste den beste te laten ompraten. Daar is jfisteren in duizendtallen in de kringen Haar- eisen en Weesp een circulaire ver breid, onderteekend door de besturen der nj zinnig Democratische Kiesvereenigingen, riufI1SC n waarvan men zou verwachten, ZiJ &eea enormiteiten zouden verkoo- tiPn' Yaarvoor een Pabliek mét gezonde her sensi de schouders ophaalt. In die circulaire at met meer of minder dan deze passage: Helpt mee door ware democraten in de ])I°Vi!Rj staten t0 brengen het onza- K-e bedrijf van den tegenwoordigen Minis- van I' inanciën te verijdelen. Als er ®W,len/ulli"democra,i'?che daad staat ge- fc^-egl te worden door iemand, din nnb- ook Nederland en de Volkerenbond. De Mi- nistór van Biiitenlancl-soho Zaken hoeft aan den Voorzitter der Tweede Kamer, ter ken nisneming van de leden, het door hem out vangen rapport van de Oommissie van Voor bereiding voor de Derde Vredesconferentie toegezonden, waarin zij, ingevolge het ver zoek van den Minister, haar oordeél heeft neergelegd nopens bet Parijsche ontwerp 'be treffende den Volkenbond. In het rapport komt de commissie o.a. tot de volgende conclusies: Van een werkelijken Volkerenbond moeten alle Staten lid kunnen worden. De toetreding- van alle moet geschieden o-p den grondslag der Bondsconstitutie, zonder eenig voorbe houd. De commissie acht het een leemte, dat van eenige erkenning van het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht der volken in het on derwerp nergens blijkt. Inzake de bevoegdheid van den Baad acht de commissie het wensohelijk, ja noodzake lijk, dat - het ontwerp zóó wordt aangevuld, dat het jovor deze gewichtige competentie- vraag, die het wezen van den Bond raakt, geen leemte of twijfel overlaat. Met name za: daarbij ook de vraag dienen te worden be antwoord, of de Bond zelf te eeniger tijd, bij wijze van constitutie-verandering, zijn be voegdheid kan uitbreiden, dan wel of daartoe de goedkeuring der afzonderlijke Staten is vereiseht. Wat de organisatie van den Bond betreft, zou de Oommissie verduidelijking zeer ge- wensefht adhten. Er worden ingesteld een Ver gadering van Gedelgeerden en een Uitvoe rende Baad. Er staat wel vast, dat de Uitvoe rende Baad veel meer ig dan uitvoerend lichaam van de Vergadering van Gedelegeer den; immers het verdrag legt hem verschil lende zeer gewichtige zelfstandige functies op Echter beeft de Commissie niet in het ver drag duidelijk aangegeven kunnen vinden, hoe de verhouding tusschen die twee licha men dan wèl is bedoeld en welke de taak is die aan ieder is toegedacht. 7r6edzame 'beslechting van geschillen is ra het ontwerp aangegeven op een wijze, die de Commissie niet bevredigt. Zü is van oor deel, dat de tijd reeds is gekomen om voor geschillen van rechtskundigen aard het be- giLsel der verplichte arbitrage, voor een zelf standig arbitragehof, te aanvaarden en dat voorts, als naar het einddoel van den bond, moet worden aangestuurd op verplichte vreedzame beslechting voor alljè geschillen zoiu.er^ onderscheid. In liet bewustzijn dat dit doel met anders dan geleidelijk te bereiken is, zag zij een gelukkig hulpmiddel in de ge durende de laatste jaren herhaaldelijk aan bevolen verzoeningsraden. Wel vindt zü een dergelüken verzoeningsraad in het ontwerp, maar belichaamd döor den uitvoerenden raad die, naar het haar voorkomt, onmogelijk iets anders dan een bü uitstek politiek lichaam kan wezen, terwül naar haar gevoelen voor deze taak slechts een lichaam, bestaande uit volkomen onafhankelijke, onpartüdigo man nen, mag worden aangewezen. In het ontwerp is dc verplichting om geen oorlog te voeren voorop gesteld. Het wekt echter de teleurstelling der com missie op, dat in Jiet ontwerp op verschillende plaatsen, de oorlog rechtens niet geheel bu>- tengesloteii wordt. Ten aanzien van de beperking der bewa peningen meent de commissie, dat het ont werp een bondsregeling, gemaakt door do ver gadering van gedelegeerden, behoort voor te schrijven. Het is dus voor alle staten van groot be lang, met juistheid te weten of, door wieu, en op welk oogenblik do overtreding is begaan, hetwelk in vele gevallen moeilijk zal zijn vast te stellen. Daarom meent de commissie, dat biet mag worden nagelaten, een bepaald or gaan aan te wijzen, dat de aanwezigheid van een overtreding zal moeten vaststellen, Terugkrabbelen. Haar het ,,Hbld.'' uit Brussel verneemt, beeft Let „Comité voor na tionale politiek" in alle bladen doen bekend maken, dat het geen annexionistische oogmer ken heeft. Ook Jules Destrce schrijft in de ,,Peuple>" dat wel heel België meent, dat het verdrag van 1839 dient herzien te worden onder leiding van den Volkerenbond, mdar dat dit dient te ge beuren met kalmte en bezadigdheid en zonder in het minst Nederland geweld aan te doen, of zelfs maar te krenken „Want meer dan ooit moet het ons een wet zijn, met Nederland op den besten voet te leven." De S. D. A. P. en de Seheldekwestie. Het partijbestuur van de S. D. A. P. heeft besloten gevolg te geven aan de uitnoodiging van den Landelijken Raad der Belgische Werklieden- 'partü om te Brussel over de Seheldekwestie te 'komen beraadslagen. Dientengevolge zullen a.s. 'Zaterdag als gedelegeerden dor S. D. A. P. naar 'Brussel vertrekken mevrouw Suze Groeneweg en de heeren W. H. Vliegen, E. M. Wlbaut en J. J. de Roode. Actie van heit Personeel van P. en T. Een commissie ingesteld door een aantal vakvereenigingen bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, omvattende twee derde gedeelte van het geheele personeel, heeft een spoedaudiëntie aangevraagd bij den mi nister van Waterstaat, om met klem aan te 'dringen op onmiddellijke invoering van de ministerieele voorstellen, .welke de Per manente Salaris-Commissie naar verluidt niet afzonderlijk in behandeling .wenscht te ne men. De commissie is voorts voornemens, 'ge hoor te vragen bij de ministers van Finan ciën en BinnenLandsche Zaken, om den ern- stigen toestand, waarin het post-, telegraaf - en telefoonpersoneel verkeert, te bespreken, met verzoek om medewerking te verleenen aan de plannen van minister Kdnig, „Hot Volk." <Naar men aan de .,N. Gift." 'meldt» zouden ingrijpende veranderingen te 'wachten zijn in do redactie van ..Het Volk." Do heer Vliegen zou zijn ontslag nemen als 'wethouder van Amsterdam, om do hoofdredao- tie van het partjjorgaan to aanvaarden. Do treinverbinding met Duitschland. Volgens fle „Nieuwe Apeldoornsche Courant" 'wordt de treinverbinding met Duitschland in zooverre 'hersteld, dat do treinen der Neaer- landsahe spoorwegen via Oldenzaal door rijden tot Rheine. Er worden onderhandelingen ge voerd' om dezen .dienst uit te strekken tot Lohne. Zeer waarschijnlijk zuilen do Nederlandsche locomotieven getrokken worden, daar voldoen de z.ware Duitseho machines niet beschikbaar 'zijn. De staking der Metaalbewerkers. In de vergadering van het algemeen bestuur van den Metaalbond te Amsterdam is besloten, inzake de staking voorloopig 6ea afwachtende houding aan te nemen en inmiddels de Am- sterdamsche werkgevers financieel schade loos te stellen. De liquidatie der Distributie. Wij vernomen van wel ingelichte zijde, dat in do .dezer dagen gehouden vergadering de» vertegenwoordigers van de groote gemeenten met Minister van Ijselsteiin. deze zioh als een beslist voorstan der van spoedige opheffing der distributie- maatregelen deed kennen. Zoodra do kansen van het een of ander artikel gunstig lijken, zal do minister onmiddellijk do rantsoeneering daarvan opheffen. Voor de gemeentebesturen is het welhaast niet mogelijk een oordeel te vellen over een eventueele beëindiging van de rantsoeneering het een of ander artikel, daar alléén de minis ter over de verelsclito gegevens beschikt. Verwacht wordt, dat binnen korten tiid op nieuw verschillende artikelen ,>vrjj" zullen komen. Het ontwerp-arbeidswet. Naar wij ver nemen, is het door de regeering aangekondigde ontwerp-Arbeidswet door^ den ministerraad goedgekeurd en heef het gisteren het departe ment van Arbeid verlaten. Het wetsontwerp heeft in hoofdzaak ten doel den 8-preii dag. met een maximum-arbeids duur van 45 uren per week in fabrieken, werk plaatsen en kantoren iQ 10 voeren en verder den arbeidsduur ook buiten die inriohtiugeu (o.a. ook in winkels» apotheken, koffiehuizen, hotels en verplegingsinrichtingen) te beperken. Het ontwerp bevat een bijzondere regeling voer den arbeid in broodbakkerijen, naar betreft niet den landarbeid. Het ontwerp van eeue nieuwe Gezondheids wet en daarmee verband houdend ontwerp tot reorganisaties van het College van Bijstand, bedoeld bij art. 35 der Woningwet, zijn heden aan den Raad van State gezonden. Mr. Lodcr. Men meldt ons uit Den Ilaag: Mr. Loder, Raadsheer in den Hoogen Raad, die te Pariis voor Nederland heeft deelgenomen aan de officieuse besprekingen met de neutra len over den Volkerenbond, is Dinsdagavond hier te stede teruggekeerd. tiuurteioeslag- op pensioenen en wachtgelden over 1918, heeft het bestuur van het comité voor gepensioneerden te 's-Gravenhago zich tot den Minister van Financiën gewend met oen breed gemotiveerd verzoek om wel te wil len voldoen aan het verlangen der Tweede Kamer, die verruiming noodig acht van den kring der deelhebbers en verhooging der toe te kennen bedragen. Adressant betoogt het diep pijnlijke van het stands- en levensverval van veie gepensioneer den door de enorme onnatuurlijke, in vroeger jaren nimmer gedachte prysstyging der eerste een flink voelbare bijsiag suppletie te versirek- levensbehoofteii. Zü bepleit voorts het alles zins rechtmatige om van Regeeringswege door ken aan do mannen en vrouwen, dia hunne levenskraoht in dienst van land en volk besteed hebben en thans door oorzaken geheel onaf hankelijk van hun willen of bedoelen ontzonken zijn aan het niveau, waarop de pensioenwet- gever lien eenmaal bedoeld heeft te plaatsen. Een R.-K. internat, sociaal congres. Het hoofdbestuur der Algem. R.-K. Werkgevers- Vereeniging heeft besloten, het initiatief te nemen tot het samenroepen van R.-K. werk gevers uit alle landen, teneinde overeenstem ming te verkrügea omtrent de brandende sbciale vragen. Zoo mogelijk zal deze samen komst worden uitgebreid tot eene R.-K. inter nationaal sociaal aongres, wanneer ook de andere R.-K. georganiseerde standen daaraan willen mede doen. CRI. i.-v- ANGELEGENHEDEN. Verhooging rantsoenen. De Minister v. L., N. H. heeft bepaald, dat in het tüdvak van 24 Maart22 April van de hieronder ver melde regeeringsgoedereu geen lioogere dan de daarnevens aangegeven rantsoenen zullen mogen worden verstrekt: Havermout 0.1 K.G. per hoofd; rijst A K.G. per hoofd; peulvruchten 1% K.G. per 'hoofd (A K.G. bruine boonen of andere soorten boonen, A K.G. groeno erwten of andere soerten erwten, bovendien een Y» K.G. capu- cijners, grauwe erwten, witte boonen, kievits- boonen eu dergelyke); aardappelen 16 K.G. per hoofd; goedkoop vleesch (voor spec, aan- gew. gemeenten) 1 K-G. per hoofd; jam 0.6 K.G. per hoofd; kaas 0.3 K.G. per hoofd; sui ker 1 K.G, per hoofd; volle melk 0.2 liter per hoofd per dag, 0.3 liter met inbegrip van zie ken en kinderen (voor gemeenten die regee- ringsmclk ontvang, andere gemeenten vrij); volle melkpoeder 0.8 K-G. per hoofd; gecon denseerde melk met suiker (overeenkomstig aanvragen voor gemeenten, die regeerings- melk ontvangen; gecondenseerde volle melk zonder suiker (overeenkomstig aanvragen v. gemeenten, die regeeripgsmelk ontvangen); gecondenseerde taptemelk 2 K.G. per hoofd; sago en pajunee! 60 KG. par 1000 inwoners; kindermeel, kinderen tot A jaar 0.6 K.G. p. hoofd, van A—2 jaar 1.2 K-G. per hoofd; mai- zena, kinderen tot y2 jaar 0.3 K.G. per hoofd, van A2 jaar 0.6 K.G. per hoofd (kan door tapiocameel vervangen worden, in welk geval INGEZONDEN MEDEDEELING. 3512 duurder maakt, doch het laatste ia niet van overwegend belang. Vrijwel kan auoo aange nomen worden, dat er van e-ene nieuwe ver hooging geen sprake is. Ten gerieve van het publiek wordt nog overwogen, om zoodra de kolenpo3itie zulks ver oorlooft. het- verkeer eenigs2ins uit. te breiden en daarbij weer» hewei beperkt, een buurtver keer in ta stellen, waarvan uiteraard de tarie ven lager worden aan zo nu ziin. —i Zwendel met brooubons. - In den laatsten tijd kreeg meu aan het Distributie bureau te Amsterdam gegevens, die er oj) wezen, dat aldaar een uitgebreide handel gedreven werd in opgeplakte staten met broodbotis. Uit een onderzoek, dat ingesteld werd door den heer Nieuweuhuijs, chef der afdeeling controle, bleek, dat de oorsprong van dezen handel in Boxtel te vinden was. Twee beambten te Boxtel wisten daar van den zolder van het distribuciebur.eau herhaal delijk een aantal opgeplakte staten weg te nemen, zonder dat er een haan naar kraaide. Zij verkochten die aan een caféhouder uit Boxtel, die ze hier van de hand deed. Zoo kwamen de staten in handen van eenige depothouders van een broodfabriek, die zo weer aan andere depothouders verkochten. Laatstgenoemden knipten de gedrukte hoof den er af en plakten ze op blanco for mulieren. Daarna werden ze opgeplakt aan het distributiebureau hier ter stede ingele- yerd De caféhouder maakte hier in een tapperij' in de Halvemaansteeg kennis met een tus- schenpersoon. De twee beambten uit Boxtel kwamen om beurten de staten brengen en gaven die af aan den tusschenpersoon, die op 't station den trein afwachtte. In 't totaal waren er negen man by be trokken, die alien gearresteerd zijn en .le kend hebben. Eenigen zijn op vrije voeten gesteld. Natuurlijk dienden de staten met opge plakte bons om de tekorten te dekken, daar er veel brood zonder bon verkocht wordt Aan eike periode werd door de ambtenaren f 150 4 f 200 verdiend. Er zijn ongeveer 700 staten verduisterd. Gemiddeld werd per hon derd staten f 80 betaald. o200 H.A. afgebrand. Onder Elspeet in het rantsoen zal bedragen respectievelijk 0.5 Gelderland heeft een groote heidebrand ge en 0.8 K.G.); vermicelli en macaroni 50 K.G. woe<E eea oppervlakte van 200 H.A. per 1000 inwoners per 4 weken; spek 0.8 K.G. heeft verwoest. De brand zou vermoedelijk per hoofd; harde kalizoep 0.2 K.G. per hoofd, door groudgravers, die daar aan 't werk waren, veroorzaakt zijn. Door het kracht dadig optreden van het publiek en dauk zij ook de wielerpaden van den A.N.W.B., die het vuur stuitten, werd voorkomen, dat de bekende Leuvenumsche bosschen in vlam men opgingen. Een prachtig natuurverschijnsel. Maan dagmiddag werd t® Vlaardingen een prachtig natuurverschijnsel waargenomen. Om de zon 'vertoonde 2ioh een zuivere ellips. In de uiterste punten vertoonden zich een tweetal bijzonnen, die aan den buitenkant scherp de kleuren van den regenboog af teekenden. De elliyg zelf was donker vaal eu stak zeer af tegen den helder blauwen hemel. Ook de bovenste boog droeg aan den buitenkant de kleuren van den regen boog. Het versohünael duurde van 12 tot l uur. Kwart voor één kwamen uit het Noor den kleine wolkjes aandrijven. Deze vormden een zuiveren cirkel evenwijdig aan het aard oppervlak. Door de onderling constellatie op dat oogenblik, was het verschijnsel ot zijn mooist. lt|jkszuiuigheid. Er werdt. vaak niet ten onrechte, kwaad gesproken van de geldverspil ling die aan officieele bureaux tot. de levens- noodwendigheden schijnt te behooren. In dezen tüd van noodzakelijke spaarzaam- met rykstoeslag, of 0.1, of 0.2, of 0.3 K.G. (naar keuze van de gemeente) per hoofd zon der rykstoeslag. Onze visst-herü in do Noordzee. Volgens een draadloos bericht van de Engelsche wapen- stilstandsoommissie- is naar de „Voss. Ztg," verneemt, do blokkade in dien zin gewijzigd, dat alle beperkingen der vissoherii in de "Noordzee tussehen 5-3 graden. 20 min. en 56 graden Noord en 4 graden, 30 min. Oost opge heven zijn. Maximumprijzen voor huiden en leder. Deze prijzen zijn door den Minister van L. N. en H. ingetrokken, Steenkool uit België. Naar Let Haagsohe Correspondentiebureau verneemt, zullen ons door België 100.000 ton steenkool geleverd worden, zonder compensatie onzerzijds. De steenkolen zullen in Nederlandsche scheren worden gehaald en kunnen sinds April of be gin Mei hier te lande worden verwacht. Onze graanhandel met Engeland. Volgens een Reuter-berieht kondigt de Koninkl. com missie te Londen voor de Tarwe-voorziening de intrekking aan van alle belemmerende bepa lingen voor den handel in granen en graanpro- duoten met Nederland, ^Denemarken, Finland, [beid geeft het nieuwe Departement van"üader. wijs een goed voorbeeld, door do enveloppen, afkomstig van het opgeheven ltiikskantoor Zwitserland, Spanje en Portugal. Aanvoer van veevoeder. Volgens mededee- ling van het Rüksgraanbureau. is er op het oogenblik scheepsruimto beschikbaar gesteld om 60.000 ton gerst uit Noord-Amerika aan te voeren voor Lompen, voor departementsgebruik te_be- stemmen. Het oude „hoofdje" is overdrukt" en door een van het Departement vervangen. In dezen tijd- in zoovele rijks- en semi-ryks- Deze gerst zal, naar gehoopt wordt, binnen Mentoren worden opgeruimd. een navolgens- de eerstvolgende twee maanden in Nederland kunnen ziin aangekomen. Voorts kan worden verwacht, dat van het einde van April af ver- scheidine ladingen cocos-koeken ons land zul len bereiken, welke producten direct na aan komst in de comsumptie zullen worden ge bracht. Duuitetoeslag voor gepensioneerden. In verband met heil voorloopig Kamerverslag om trent het wetsontwerp tot toekenning van Oen Geen nieuwe verhooging der spoorwegta rieven. De mededeeling in de Memorie van 'Antwoord op de Waterstaats'begrooting, dat het te verwachten is, dat do loonsverhooging van het spoorwegpersoneel, die met 1 April in gaat, een der voorname oorzaken zal blijken te ziin, welke tot verhooging van de spoorweg tarieven moet leiden, wekt den indruk, dat er een nieuwe tariefsverhoogiug op handen, is. Dit is echter, naar het »N. v. d. D." meldt, niet hefc geval. In verband met de lioogero exploita tiekosten. hebben de Nederlandsche spoorwegen 'besloten de tarieven zoo vast te stellen, dat ze iu het algemeen zullen komen op het tegen woordig niveau. De mogelijkheid bestaat, dat voor enkele trajecten de tarieven iets lager worden, waar echter tegenover staat, dat het nieuwe, vaste tarief sommige reizen een weinig waardig voorbeeld, al komt de deftigheid er een beetje mee in de verdrukking. (Ned.) Zoo komen du smokkeluors to pas. Sedert geruimen tijd bestaat er te Venlo een georgani seerde smokkelaarebende. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vervoerden de heeren een hoeveelheid waren ter waarde van circa 1Ü0O naar de grens. De hoofdman ging. opdat alles maar vlug van stapel zou loopen, vooruit 6d waarschuwde alvast de Belgische posten. De Belgische grens-,.bewakers" verzochten hem da goederen op een aangewezen plaats te deponee- ren. Aldus geschiedde, maar toen hij en zün trawan.en do gegeven instructies hadden opge volgd grepen de Belgische gasten hem bij ziin i83 trokken hem die evenals ziin pantalon cn vordero boveukleeding uit mankten .zich. meester van zijn contanten plm. 1000. en deelden hem mecfe, dat wanneer hii nu niet gauw huistoe ging zii hem wel mores zouden leeren, alles ondor bedreiging met geladen ge weer. De smokkelaarspatroon verkoos uit twee kwaden het minst erge en keerde naar Venlo terug, waar hij bibberend van koude in zeer gehavenden toestand aankwam. Ook de smok kelwaar bleof in het bezit der Belgische sol daten. ,,Hbld."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1