STADSNIEUWS. OSCAR SMiT's BANK Groente- Bloemzaden DE SPAARHE-BUK OUPO Spaarboekjes met 4% Rentevergoeding. N.V. Brandstotfenhandel v. h. N. VAN BRtEMEN Co. HKEKSSEUUHT 71 - Tiltiio» 70. m LMN 23 - Telefoon 848. V. SCHERTZER Z22ÏL" SAFE-DEPOSIT. WEDER PRIMA DROOG, GEHAKT HOOFDKANTOOR! aangelegenheden en waohtes# totdat afle arbeid voor de afbakening van nieuwe gren zen is afgcloopen, om een en ander bekend te Diaken. Men hoopt op die wij-ze te voorko men, dat de vijand, van te voren op de hoogte gebracht van de bede lingen der geallieerden de ncodigo tegenmaatregelen neemt om hun plannen te doerkr nissen. Tevens hoopt men hierdoor teleurstellingen te voorkomen, in dien in de volgende phasen der besprekingen enkele wijzigingen mochten worden aange bracht. Of dit voldoende zal zijn* Daar ie allereerst de Poolsebe kwestie. Het lijkt bijna hopeloos, om de Polen te bevredi gen met een regeling, die voor de Duitechers aannemelijk is. Beide partijen staan als aarts vijanden geharnast tegenover elkander; en vooral na de Hongaarseho gebeurtenissen raden de Duitschc bladen openlijk aan om tot het bolsjewisme over te slaan, wanneer Dnitsehland geringeloord wordt. Daar is verder het geschil tusschen den nieuwen Zuid-Slavisch en staat en Italië, een geschil, dat reeds tot het terugtrekken der Iteliaanscho gedelegeerden uit de vredescon ferentie heeftI geleid. Dan is er Japan inet zijn eischpn van gelijke reehten voor de 1 A- aten; een eisch, die op groeten tegenstand schijnt te stuiten. Zoo zit de Parijsche conferentie tot over de Doren ia de zorg. De vorige week zag er alles nog zvo rooskleurig uit. Maar de Hongaar- «che revolutie heeft tactische fouten aan het licht gebracht, die Diet gemakkelijk te her stellen lijken. KORTE BUiTENLANDSCHE BERICHTEN Een rijksraarine in Duitsohland. Bij de Nat. Verg. is een ontwerp ingediend voor de vorming van een voorloopige rijksmarine, welke tot de vorming van wettelijke weer macht de Buitsche kusten kan beschermen, mijnenopruixt, de z olitie ui o.fent, steun- verieent aan de scheepvaart en het zeever- keer beschermt, de ongestoorde uitoefening van de visscherij mogelijk maakt, in vereeni- ging met de rijksweerregelingen van de rijksregeering het noodige gezag bijzet en orde en rust handhaaft. Deze voorloopige rijksmarine zal op democratischen grondslag gevormd worden uit vrijwilligers. Stakingen in Spanje. Te Barcelona is de algemeene staking uitgebroken. Het tram verkeer en al'.e industrieele bedrijven staan totaal stil. Te vijf uur hedenmiddag is de staat van beleg voor Barcelona afgekondigd. Het is mogelijk, dat hij onmiddellijk over gelxeeL Spanje wordt uitgebreid. Zwitserland erkent <lp Duitsche negeering. De Zwitsersehe bondspresident Ador heeft het schrijven van den rijkspresident Ebert, waarin deze mededeeling deed van zijn optreden als zoodanig, met een liarte- lijken brief beantwoord. Daarmede heeft Zwitserland als eerste bui- tenlandsche staat de nieuwe Duitsche rijks regeering officieel erkend. Het nieuwe Pruisische Kabinet. Na een onderhandelingen, die een week hebben ge duurd, tusschen het Centrum, de democraten en sociaal-democraten van de Pruisische Na tionale \ergadering is nu een nieuwe Prui sische regeering door de drie genoemde par tijen gevormd. Volgens dc „Vorwarts" is het nieuwe mi nisterie als volgt samengesteld; minister president: Hirsch (soc.-dem.); voor onder staatssecretaris is voor later Gölire (soc.-dem aangewezen; binnenlandsche zaken: Heine soc.-dem., onderstaatssecretaris Schmacken- burg, (dem.) tot dusverre burgemeester van Altona; justitie: Am Zehnhoff (Centrum), onderstaatssecretarisHeinemann (soc.-dem); Eeredienst: Hanisch, onderstaatssecretaris, Tröltsch (dem.) en een lid van het Centrum; financiën: Südekum (soc.-dem.); landbouw; Braun (soc.-dem.), volkswelvaart Stegerwal- de (Centrum); onderstaatssecretaris; Grafe (soc.-dem.); spoorwegen: Oeser (dem.). Aan dezen worden toegevoegd: Brunner (soc.- dem.); Hartmann (dem.) en een vertegen woordiger der christelijke vakvereenigingen; handel: Fischbeck (dem.); toegevoegd Hue (soc.-dem.) Een Duitsche Commissie naar Parijs. De Britsche commissie te Spa heeft de Duitsche Tegecring in een nota d.d. 24 Muart uitgenoo- digd een uit hoogstens zee personen bestaande financieele commissie naar Versailles te zen den. Den Duitsohea vertegenwoordigers wordt een ongehinderde en snelle gedachten wisseling met hun regeerine gewaarborgd, Wfckerle gearresteerd. De Hongaarseuo rogeering heeft den oud-ministerpresident Wekerlo gearresteerd. Engeland krijgt TOO schepen. -- Het eerste gedeelte van de uitgeleverde Duitsche handels vloot. dat aan Engeland is toegewezen, is te Leith aangekomen. De andere vaartuigen zullen volgen. In totaal komen ei 100 schepen. Tegen het bolsjewisme. Generaal Piocioni. commandant der T.-S. troepen, heeft de slui ting der grens aan den kant van Hongarije gelast om liet doordringen van het bolsjewisme naar Tsj echo-Slowakije te beletten. Alle Donaubruggen worden nauwlettend bewaakt. Het T.-S. Persbureau meldt uit Presburg: Minister Srelinr beeft naar aanleiding van de ge^etirföliisïéR in Hongarije ftef its n<f récht over geheel Slowakije afgekondigd. Vereen, van toekomstige JUL Werkgevers Maandagavond had. in „de Kroon" een goed bezochte propagandavergadering plaats van de Vereeniging van Toekomstige R.K. Werk gevers. AIS spreker was voor deze gelegen heid uitgenoodigd de heer Mr. L. G. Kor- tenhorst, die het woord zou voeren over: „Wat ieeren dezo tijden aart eiken jongen werkgever?" Te half 9 opende de voorzitter van het plaatselijk Comité de heer H. J. M. Janzen, de vergadering met den Chr. groet en wees, na een woord van welkom te hebben j^espro- ken, op de hedendaagscho toestanden, die organisatie voor R.K. werkgevers noodza kelijk maakten. Vervolgens zette hij't doel uiteen, dat met belegging van deze vergade ring werd beoogd, n.l. .de bevordering van saamhoorigheid in onderling verkeer van R.K. jonge werkgevers en besloot met de opwekking tot de katholieke werkgevers, mede te werken om het Sociaal Program tot verwezenlijking te brengen. Hierna verkreeg Mr. Kortenliorst het woord ter bespreking van zijn actueel on derwerp, In den aanvang van zijn rede wees de sjir. er op, dat na de sluiting van den wapenstil stand, verschillende vragen van groot be lang zijn gerezen. Vandaar dat hij voor deze vergadering van Toekomstige R.K. Werk gevers ditmaal als onderwerp had gesteld de veel omvattende vraag: Wat leeren deze tijden aan eiken jongen werkgever? In een mooi gestyleerd en helder betoog beantwoordde spr. het eerste gedeelte van deze vraag, de positie van den werkgever besprekend, speciaal die van den katholie ken patroon. Want het zal gaan: zwart tegen rood, voor of tegen de revolutie, waar geen middenweg zal zijn te betreden. Spr. vroeg of wij gevoelloos langer langs ons heen moeten laten gaan de vreeselijke tafereelen van anarchie, die nu nog ver af schijnen doch misschien reeds nabij zijn. Solidariteit, saamhoorigheid is er noodig onder de klassen. Mocht dat vroeger theorie heeten, niet voor verwezenlijking vatbaar, in de huidige tijden is deze sïelling niet houdbaar meer. De Liberale economie, die de arbeid maakte tot ee.n. kwestie, gelijk aan een handelszaak heeft reeds een gevoelige klap gekregen, doch moet geheel verdwijnen. Spr. ging na hoe de geest, die thans heerscht in cle tvereLd kwam en sprak zijn afkeuring uit over het toenmaals toegepas te verderfelijke stelsel van verbod tot ver- eenigen voor deii arbeider, dat dezen, als de economisch zwakkere tot de minderheid bracht, en oorzaak is geworden 'van het ont staan van het socialisme. Ernstig spoorde spr. dan aan Üe verschil lende regelingen over den arbeid in overleg1 met de arbeiders tót stand te brengen en noemde als voorbeeld het drukkersbedrijf, hetwelk op reeds zeer hoogen trap van orga nisatie staat. Daarom: overleg met de arbei ders maar ook: overleg tusschen de werlyje- van solidartsme, "doch niet van klassenstrijd sprake zijn. Nadat de begaafde spreker de door som mige aangevoerde bezwaren had weerlegd, welke zouden moeten pleiten tegen organi satie, behandelde hij het vraagstuk, waar voor Katholiek georganiseerd? In verband hiermede herinnerde hij aan de gebeurtenissen in de Novemberdagen, die voor zich zelve spreken. Tegenover het so cialisme en de Liberale economie moeten wij stellen onze R.K. beginselen, die ons als plicht opleggen ons op Roomsclien grond slag te orgauiseeren. Voor de technische op leiding van den werkgever wordt op de uit- nemendste wijze zorg gedragen, daar ont breekt niets aan, doch men ziet een belang rijke factor over het hoofd, men denkt niet aan sociale kennis, die niet uit boeken te halen is. Sociale kennis is menschenkennis. En waar kan do opwekking van dit sociale gevoelen beter geschieden, dan in de orgar nisatie, waar de jonge werkgever, in onder ling verkeer met- hen, die leven binnen het zelfde millieu, kan profiteeren van de kennis en ervaring door anderen opgedaan. In het tweede deel van zijn rede besprak de spr. in den breede de moeilijke taak, die den jongen werkgever in de toekomst wacht, als straks de normaliseering van de verwarde wereldtoestanden zal plaats heb ben. Dan zal een beroep op den werkgever gedaan worden om behulpzaam te zijn het evenwicht te herstellen. Nadat hij hierna de verschillende middelen had aangegeven, die den werkgever ten dien ste kunnen staan bij de regeling der arbeids toestanden in overleg met de werknemers, besloot spr. zija lieLder betoog ,dat door een dankbaar applaus gevolgd werd. Met eenige sympathieke woorden word den spreker door den voorzitter dank ge zegd. Gedurende de pauze hadden zich verschil lende nieuwe ieden en donateurs opgegeven, zoodat de avond een succes kan genoemd worden. Hêméös liét' Hrihgfecst'tntr dankt# 'dé Ééer de Vilder hierna het comité voor het werk in het belang der vereeniging door haar ver richt. Vanuit de vergadering werd de wensch uitgesproken dat in het werken der vereeni ging zich ook zal richten tot de ontwikkeling der arbeiders. Nadat de Weleerw. heer Kapelaan 'Wen nen nog enkele hartelijke woorden gespro ken. had werd deze vruchtbare bijeenkomst op Roomsche wijze gesloten. Onder de aan wezigen merkte wij hehalve de Weleerw. heer Wennen nog op den Weleerw. Pater Franke mnöile. Een uitstekend strijkje zorgde voor de afwisseling. EINDEXAMENS H. B. S IN NOORD- HOLLAND. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Holland heeft goedgevonden. I. Te bepalen, dat da eindexamens dar hooger burgerscholen met vijfjarigen cursus, zoowel als de vergaderingen der commissiën voor het afnemen dier examens, in deze pro vincie in 1919 zullen worden gehouden te Am sterdam, Bussum en Zaandam met dien ver stande: le. dat do commissie te Amsterdam, de eer ste commissie genaamd, zal hebben te examl- neeren de candidaten, afkomstig van: a. de eerste gemeentelijke hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam* b. do tweede gemeentelijke hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam; c. de Christelijke hoogere burgerschool met 5- jarigen cursus te Amsterdam; d. de Roomseh Katholieke hoogere burgerschool met 5-jari gen cursus te Amsterdam (Hobbemakade); e. de Roomsch-Katkolieke hoogere burgerschool' met 5-jarigen cursus te Amsterdam (Vondel straat). 2e. dat do Commissie te Bussum, de twee de commissie genaamd, zal hebben te exami- neeren de candidaten afkomstig van: a. de derde gemeentelijke hooger burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam; b. de bijzondere 'hoogere burgerschool met 5-ja rigen cursus te Bussum; e. de gemeentelijke hoogere burgereobool met 5-jarigen cursus te Hilversum; d. de bijzondere hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Hilversum. 3e. dat de commissie to Zaandam, de derde commissie genaamd, zal hebben te examinee- ren de candidaten, afkomstig van: a. de gemeentelijke hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Zaandam; b. de ge meentelijke hoogere burgerschool met 5-jari gen cursus to Haarlem; c. de Rijks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Alk maar; d. de Rijks boogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Hoorn; e. de Rijks hoo gere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Helder. II. te bepalen, dat de candidaten, die geen leerlingen zijn van de tot de bovengenoemde commissiën behoorende hoogere burgerscho len, de extraneï, en wel alleen die uit de pro vincie Noord-Holland, zich hébben aan te mel den bij den Voorzitter dei- tweede commissie, die aan hen, in overleg met en onder goed keuring van den aan het hoofd dezer ge noemden inspecteur van het middelbaar on derwijs, de scholen zal aanwijzen, waaraan zij het schriftelijk examen hebben af te leggen. H. Fabius, directeur der bijzondere hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Bus sum. In de derde commissie te Zaandam te be noemen: a. tot voorzitter, tevens lid der commissie: Dr. C. L. van den Broek, direeteur der ge meentelijke hoogere burgeschool met 5-jari gen cursus te Zaandam; b. tot onder-Voorzitter, tevens lid der com missie: W. G. van der Meer, directeur der Rijks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Helder; c. tot leden der commissie: Dr. A. C. Antusch, directeur van en J. Tim mer, C. de Bruija, P. H. Masohhaupt, A. Jonk, leeraren aan de Rijks hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Alkmaar; Dr. H. H. Niesen; Dr. J. J. Haak; Mr. J. J. M. Noback; M. F. van Goor; D. Hulshoff; P. F. de Haan; J. J. Bauer, leeraren aan de ge meentelijke hoogere burgerschool met 5-jari gen cursus te Haarlem; Dr. B. M. van Dalf- sen, Dr. J. Olir. Readers, O. W. Pape, H. L. Bouwman, M. van Maanen, leeraren aan de Rijks hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus te Helder; Dr. W. C. I. Bronsveld, directeur van en Dr. J. de Vries, G. M. de Jongh Scliif'fer, F. H. Holzmiiller, Dr. H. Bouwman, leeraren aan de Rüks hooore burgerschool met 5-jarigen cursus te Hoorn; Dr. P. C. E. Meerum Ter- wogt, M. L. Polak, C. A. de Ridder, A. J. Ro- meijn, H. J. Minderhoud, A. Beerends, leer aren aan de gemeentelijke hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Zaandam; W. N. Francken, leeraar aan de Rijks hoo gere burgerschool met 5-j, cursus te Alk maar Helder en Hoorn, wonende te Helder. Van een anderen merkwaardijen wapen stilstand en een handig diplomaat en zijn meesterlijk portret door Petrus Paulus Ru bens. AL ongeveer van Nieuwjaar 1918 af hangt in de fluwcelen zaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem een prachtig schil derij van Rubens bij zijn tijdgenoot Frans HAARLEM Grootebpoek Monnikendam - Purmerend. EFFErFnÜ-?A.c°HiPe0oNnÉ,INCASSEERINGEN» PR0L0NGATIËN. DE POSITO S, ASSURANTIcN, HYPOTHEKEN, REKENING- COURANT, SAFE-DEPOSIT. CREDIETEN AAN HANOELORIJVENDEN EN LANDBOUWERS 4% SPAARBANKBOEKJES. 7047 Hals, dén Haatiemsehcn grootmeester. Déze Rubens dan ia een mansportret van 95}/} maal 741/2 en staat oj) oen standaard tus schen een regenfcengroep en Burgemeester van der Meer. Het stelt een man voor in zwarte toga gekleed met een frisch blozend gelaat, gewelfd voorhoofd en kastanjebruine krullend hoofdhaar, terwijl een rossige snor en sikbaard bovenlip en kin sieren. Alle tinten in het dofzwart der toja komen goed uit. Een witte slappe halskraag en een om slag aan den rechtermouw vormen het eeni ge wit. De figuur heeft een boek in de hand, dat met leeren bandjes kan gesloten worden. De rechterwijsvinger steekt in het overeind gehouden boek. De achtergrond is wel wat donker. Bij nauwkeurig bekijken merkt men op, dat het paneel uit vier planken bestaat en de reten later zijn gedicht en de achter grond is overgeschldeird. Deskundigen mee- nen dat As'de vernislaag en verflaag worclt weggenomen de oorspronkelijke lichtere ach tergrond voor den dag komt. Deze Rubens kreeg Haarlem in bruikleen .voorloopig voor een half jaar. Ze is al eens meer hierge- weest n.l. in de goudenzaal tijdens cle ten toonstelling van kunstwerken uit Haarlem en omstreken in 1905. Wie stelt deze figuur, blijkbaar een priester, voor? Aan de ach terzijde vond men een oud etiket, waarop men den naam Meyen meende te onderschei den, daarin versterkt 11a vergelijking door andere afbeeldingen van Pater Meyen o.a. een portret door Mierevelt. De naam Pater Meyen wekt herinneringen op aan de vader- landsche geschiedenis en verplaatst ons naai den vooravond van het Twaalfjarig bestand (1009—1621) 'tijdens den SOjarigen oorlog te gen Spanje. Hoe aanlokkelijk ook, willen wij er niet lang bij stilstaan. Dat dit volsta. Er was al langs prake van vrede tusschen Span je en Noord-Nederland. Een Wapenschorsing was er al. Nederland hield zijn vloot terug en de vloot van Koning Fiiips kwam onge hinderd met 8.0CK).000 uit Amerika in Spanje aan. Er kwam een nieuwe bekrachtiging, die wel de onafhankelijkheid erkende, doch met voorbehoud, dat die erkentenis verviel en 's Konings aanspraken ongeschonden ble ven in geval er geen bestand of vrede geslo ten werd. Met Hendrik IV werd verdrag gesloten, waarbij hij beloofde vrede te zullen bezorgen en, bij schending daarvan, weder- keerige hulp werd toegezegd. De overeenkomst der Spaansche gezanten door de vinnige koude lang vertraagd, had eerst in Februari 1608 plaats, toen zij met sleden over het ijs kwamen. Zij warén vijf in getal, n.l, do Markies Ambrosius, Spinola, Jean Ilichardet, Don Juan de Mancicidor, pater Meijen en Lodewijk Verreiken. Deze beide laatsten, waarbij Pater Meijen de hoofdfiguur was, hadden cle voorloopige on derhandelingen bestuurd. Omtrent een half uur van den Haag reed Prins Mauritz hen tegeinoot. In de hofstad werden ze met luid gejuich door de talrijke volksmenigte begroet. Het gelukte hem niet zijn opdracht den afval van Nederland te voorkomen, uit te voeren. Evenmin was hij gelukkig om zijn pogen het Katholieke ge loof op gelijken voet te stellen mot dat der Protestanten. Wel slaagde hij er in een wapenschorsing van acht maanden te verkrijgen. Zoo we jdrig bestand tot stand. FóestelijK werd ra- Meijen daar weer ontvangen, maar lang mocht hij het niet overleven. Hij stierf in 1612. Groot® Hoirtstraat-vereeuiging. Gisteren avond had in café „Neuf" de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. De voorzitter, de heer M. Scheer, opende de vergadering en memoreerde de gebeurtenis sen die 1918 hadden gekenmerkt tot een veelbewogen jaar. Spr. wenschte desniette min do leden een voorspoedig 1919 toe, de hoop uitsprekende dat het ons spoedig den vrede zal brengen. De notulen der vorige vergadering wer den zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, de heer F. H, Kehlenbrink, stippen we aan, dat het aantal leden met 2 achteruit ging en thans 94 bedraagt. Met eenige sympathieke woorden werd den secretaris dank gezegd voor zijn arbeid. Het financieel versiag wees aan in inkom sten en uitgaven een totaal van f 763,87, met een batigs aldo 1 Jan. 1919 groot f 466,70 De boeken en bescheiden van den .penning meester werden in orde bevonden. Namens de controle-commissie werd dóór den heer Lasschuit rapport uitgebracht, die daarbij hulde bracht aan den penningmeester, den heer Langeveld, voor zijn uitstekend beheer. Deze woorden werden door den voorzitter even onderstreept, waarna den beheerder der financiën décharge werd verleend. De aftredende voorzitter, de heer M. Scheer, werd met algemeent: stemmen her kozen, wat aanleiding was dat hem vanuit de vergadering eenige hartelijke woorden werden toegevoegd. Het kardinale punt der agenda was de be spreking over de herdenking van het 10- jarig bestaan der vereeniging, dat in Mei zat pïaats hebben. Geruimen tijd werd over dit onderwerp van gedachten gewisseld met tenslotte het resultaat, dat een voorstel werd geformuleerd om bij gelegenheid van het vredësïeést óp' kósten' deê veróéhiging eeh centraal punt van de Groote Hout-straat te versieren, terwijl de loden hunnerzijds voor een. aantrekkelijke etalage-opstelling zullen zorg dragen. Bovengenoemd voorstel zaL op een nader bijeen te roepen algemeene verga dering worden behandeld. Na de rondvraag, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de jaarvergadering onder dank voor de op komst. Een mooie gift. Fokker, van wiens huwelijk wij gisteren melding maakten, gaf f 1000 als gift voor do armen. Wij krijgen nog brandstoffen. Door de directie van liet Brandstoffenbureau wordt, ons medegedeeld, dat in ApriL nog een eenheid verstrekt zal worden. Echter zul len morgen in Den Haag pogingen worden aangewend om dit te vervroegen, met het oog op de thans lieerschende koude. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende» 't postkantoor Haarlem en zijne bij- en hulp kantoren. Gedurende de maand Februari 1919 werden op spaarbankboekjes, uitgegeven te Haarlem en elders in den loop der maand in gelegd 287.759.20 en terugbetaald de som van 214.111.58V2. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 73.647.6117. Hieronder 88 formulieren ad /I.in Rpaarbankzegels van 5 cent en 746 formulieren ad 1.— in spaar bankzegels van 1 cent (Schoolsporen). Het aantal te Haarlem nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 275. Door tusschenkomst der te Haarlem go- vestigde kantoren werd, ter Directie op staat- sehuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van. 13.950 en afgeschreven een no minaal bedrag van 1750. Ilgfhalve meer iu- dan afgeschreven 12.200.» Het aantal te Haaribm uitgereikte nieuwe staatsschuldboekjes bedroeg 5. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleg gers, werd uitgevoerd 1 order, tot een nomi naal bedrag van 200. Buitengewone Raadsvergadering. De Burgemeester van Haarlem, gezien een ver zoek van Mr. J. N. J. E. Heerkene Th ijssen en 9 andere leden van den gemeenteraad om op Vrijdag, 28 Maart n.s. eenc openbare raads vergadering te beleggen ter behandeling van een persoonlijk feit; gelet op art 40 en 41 der gemeentewet; roept de leden van den gemeen teraad van Haarlem op tot de openbare ver gadering op Vrijdag, 28 Maart 1919 des voor- middags te 11 uur in de raadzaal aau het Prinsenhof. Zooals reeds gemeld werd door ons houdt die raadsvergadering verband met liet 25- jarig jubileum als wethouder van den heer Joh. de Breuk. Militie.— Inschrijvingsregister en alphabe- tisch register. De burgemeester der gemeen te Haarlem maakt bekend, dat het inschrij vingsregister voor do lichting van 1920 met het daaruit opgemaakte alphabetisch regis ter, gedurende acht dagen van 20 Maart tot en met 2 April a.s. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Maatschappij van Nijverheid. Maandagavond; vergaderd® kefc departement Haarlem van. de mann. Voorzitter wa6 de heer F. C. Dufour. Tod leden van het bestuur in de plaats van. wijlen deu heer E. H. Hijmans en P. H. van der Ley (niet herkiesbaar) werden gekozen de heeren jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en W. J. Burgersdiik. In de commissie tot onderzoek der rekening over 1919 werden benoemd de heeren J. A. Jon ker en J. B. van Loghem. Hierna word door den heer W. Graadt van Roggen, secretaris-generaal der Jaarbeurs, een causerie gehouden over de Jaarbeurs, 6peeiaal met het oog op de kwestie of deze in de toe komst nationaal of internationaal zou zijn. Nadat uitvoerig een gedachtenwisseling over het gesprokene was gevoerd, en de vergadering: zich. daarna verklaard had voor internatio nalisatie, werd het volgende punt der agenda behandeld: „bevordering van den bouw van arbeiderswoningen," waartoe door de heeren J. F. Hulswit cn J. van dor Ban een rapport was opgemaakt. De heer Huswit las het rap port voor. Hierin wordt gewezen op hot groote gebrek aan goede woningen dat te Haarlem bcsiaat. In dit gebrek wordt slechts gedeeltelijk voorzien, omdat verschillende factoren hiertoe belemmerd werken. Vervolgens bevat hot rap port een overzicht van den algemeenen toe stand te Haarlem en komt tot de conclusie dat groote terreinen voor den bouw van arbeiders woningen dienen te worden beschikbaar ge steld (in verbaud met de haven plannen), dat de huizen in een bevallige omgeving moeten Worden gebouwd, gelegen aan flinke verkeers wegen, en voorzien van sport- en speelplaatsen. Verder somt het rapport nog op de hygiënische eigenschappen die de woningen moeten bezit ten, en wijst op de wenschelijklieid om dezo niet te ver van de fabrieken te bouwen. Spr. hoopt, dat het rapport voor het 'hoofdbestuur een leiddraad bij de bestudeeving van dit vraag stuk zal zijn. Nadat hierover nog eenigen Hid van gedach ten was gewisseld, o.a. konden de heeren Du» mont' en Van Loghem ziek aanvankelijk niet met het rapport vereenigen, werd dit aange nomen en de vergadering gesloten. en leveren in prima kwaliteit en ruime keuzes ZAAOKANDEL SPAARNC Mo. II, Prijscourant kosteloos verkrijgbaar. 772() Nieuwe Gracht 98, HAARLEM - Breestraat 148, BEVERWIJK Volgestort Kapitaal f 2.d09.d^0.— Reserve circa f 400.000.— 7024 FILIAAL: vera onderling. Er moest, aldus spr-, onkel Voorxittor der twoedo coxnroi&aio i» Dr. G. weten, kwam in. lfcJOO te Antwerpen liet 12- 'Muubochappij van. Nijverheid in enfó Talhout 7(756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6