Sterke Schooiiaarzen m I ons Kaas 2fl+ V ragen van den dag BINNENLAND F. W. TWËEHUIJSLN, STATEN-GENERAAL. Verstrekking Reparatieleder. Gemeentelijke Centrale keuken neemsteue. DOISSEÏ33&& 27 IH&ftRT I9S9 42ste JAARGANG 9900 irfê Will WaBm BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 8426 EM. 2741 EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen FER KWARTAAL i 2,25; PER WEEK 17V? CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,60 Bil VOORUITBETALING AOVERTENTiEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Beschikbaar vanai Vrijdag 28 Maait, op Bon No. 93B uit het Levensmkhtelenboekje UITREIKING VAN BONS VOOR REPA RATIELEDER, voor de nummers der machti gingskaart voor goedkot p reparatieleder van No. 400 tot en met 800, op Vrijdag 28 Maart aan het Distributiebedrijf, Achterweg 1, en voor dezelfde nummers op Maandag 31 Maart aan den Politiepost, Boekenrodestraat 9. 7993 Beide avonden van .üV'2 tot 9 uur. De Directeur van het Distributiebedrijf te Heemstede, J. A. GELDORP. Dan iricg het er in den tyd der Frans olie revoiutie toch nog wat beschaafder naar toe. Toen werd ook alles afgeschaft, wat ia het openbare leven maar kon doen herinneren aan God, aan eenig kerkelijk gebod of eenigi voorschrift dgr oude regeering. Doch de schrikbewindvoerders van toen hadden ten minste nog de pretentie te meenen, dat het mensehelijk vernuft voldoende zou zijn om een ordelijke samenleving te waarbor gen. En zij verhieven do menschelijke rede als koningin ten troon. Dat was duivelsok en godslasterlijk, maar het had toch nog iets van het imponeerende, hetwelk do op standigheid van Lucifer ais gevallen Hemel- macht kenmerkte. Maar de daden van de communisten onzer dagen staan beneden liet peil van het dier lijke. In het dierenrijk treffen wij nqg tal van soorten aan, waarbij het instinct vaste wetten heeft gesteld tot instandhouding van een krachtig ras. Maar do <H°1,&8,arache bolsjewisten geven als hoogste wijsheid het parool van de absolute ongebondenheid uit en adviseeren het huidige menschelijke geslacht zich zelf in don kortst mogelijken tijd te verdelgen. Do Fransche communisten verhieven de rede ten troon; de bolsjewisten van de 20ste eeuw de redeloosheid. Zal dit nu het laatste staal der menschelijke. .verdwazing zijn of bestaat er nog erger?. HET MENU der Gemeentelijke Centrale Keuken bestaat voor Maandag en volgende dagen uit: 7993 BKuiNE BOONENSOEP SAVOYEKOOL - ZUURKOOL - ERWTENSOEP - RIJSTEBRIJ - SPERZIEBOONEN. De Directeur der Gem. Centr, Keuken ie Heemstede, J. A. GELDORP. Dd zeyonmgen van het bolsjewisme. In onzen jongen tijd deed men ons schrik wekkende veriia.en der Fransche revolutie, Welke wij later in historie boek en en ge schiedkundige romans bevestigd vonden. En tot vóór enkele jaren hadden wij de over tuiging," dat, wat in het laatst der 18da ^u.iv m Frankrijk gebeurde wel het ergste Toen kwam het Russische schrikbewind, met een nasleep van ellende, die de tyran nic van Robespière en Danton in de scha duw stelde. Toch hebben de verschrikkingen van het oude Tsarenrijk de wereld nog maar matig aangegrepen: Rusland ligt zoo ver af, het land is altijd zoo onbeschaafd geweest; 't is voor de menschen daar, die altijd onder de bedreiging van Siberische gevangenissen en den ambtenaarsknoet geleefd hebben, zoo erg niet, ais het vóór ons zou zijn in iet alleen de groote massa, ook de macht hebbers te Parijs hebben het Russische bolsjewisme leidelijk aangezien. En nu nadert het met rasse schreden; in Du.tschiaud kon het tweemaal bloedig on derdrukt worden, maar in Hongarije brak het spontaan uit en werd door heel de bevolking aanvaard. Haar Spanje zijn de vonkga overgeslagen en ook die hoek van het oude Europa dreigt weidra in vlam te staan. Wanneer de lichamelijke ellende welke de revoiutiekoorts na zich sleept, geen vol doende waarschuwing mochten zijn tegen de bolsjewistische verschrikkingen, dan komt Hongarije nu nog juist op tijd leeren, welke andere zegeningen de aanhangers van Lenin en Trotzky nog; in den schoot rnee- dragto. Lezer dagen maakten wij er reeds mel ding van, dat een der eerste daden der nieuwe roode regeering in Hongarije was geweest aile rangen en titels of te schaffen, de scheiding tusschen kerk en staat te proc- laineeren en alle bijdragen uit de openbare kassen aan kerken, scholen, 'liefdadigheids gestichten enz. op te heffen. Maar daarbij is het ijiet gebleven. Ër is een nieuwe verordening uitgevaardigd, die ai een heel teekenend bewijs levert van de geestelijke minderwaardigheid der roode bewindvoerders. Een besluit van den regeeringsraad be- vpart, dat alle buitenechtelijke kinderen vol komen ge.ijk zuilen zijn met die, welke uit den echt geboren zijn. A1-"aarbij wordt bepaald dat de naam des 1i,„i,ljrs„a?hteraf in het geboorteregister kan i oi den ingevuld Be. geboorteacten en de uittreksels daarvan moeten 200 worden ge maakt, dat de naam des vaders achteraf kan worden ingevuld zonder dat dit op het document zichtbaar is. Een man en een vrouw., die op ?ijn minst e«n jaar in yrij huwelijk tezamen hebben geleefd, kunnen, als zij geen rechtstreek- ®che bloedverwanten of broeder en zuster 2ijö; zonder dat er op eenig huweiijksbeletsel worden gelet, een huwelijk aangaan, alleen aan den ambtenaar van den ,<;al door burgerlijken stand waar zij wonen, te ver baren, dat zij hun samenwoning als een uwciijk beschouwen. Dit geldt ook voor T< rsonen die reeds gehuwd zjjn. Door het -ouwe huwelijk houdt het oude op te be- _aan- xie ambtenaar van den burgerlijken aiul moet alles behoorljjk op protocol bren- at zeot men van dit nieuwe staaltje u r »eerihgskunst? RAADSOVERZICHT, Het was niet de schuld van wethouder Bomans, cat zijn verblijdende inededeelingen over de intrekking der gasrantsoeneering met ingang van 1 April en de verbetering der gas- qualiteit samenviel met de gisteren onder Laat ste Nieuws in ons blad: gepubliceerde beschik king van de Rijkskolendistributie, die dezelfde strekking heeft. Reeds verleden week vermeldden wij dit voor nemen van onzen wethouder en vanuit ons blad vond deze „primeur" zijn weg in de Ncderland- sche dagbladen, zoodat het niet onmogelijk is, dat dit het Rijkskolenbureau heeft geïnspireerd tot haar welkomen maatregel, al haai" circulaires inzake de gas-'en eleclriciteitsrantsoeneering voor particulieren (verlichting, koken en bijkoken) te laten vervallen. Immerser zat iets ongegronds in deze be moeiingen van het „Kolibu", dat niet alleen bepaalde hoeveel kolen elke gemeente toegewe zen kreeg voor de gas- en electriciteitsproduciie, maar zich bovendien nog mengde in de interne aangelegenheid hoe het rantsoen diende te wor den verdeeld. Men zou zoo zeggen dat het „Kolibu" in Den Haag al mooi werk zou hebben verricht met uit te rekenen hoeveel kolen elke gemeente kon krijgen en zij zich verder met h ad te bemoeien met de vraag hoe elke getaeenie dat toegestane kolenrantsoen, in gas en electriciteit omgezet, wenschte te distribueeren. Wij vermoeden dat Haarlem in dezen den strijd eens heeft willen aanbinden met het „Kolibu", door haar te zeggen: geef ons de kolen, die ons toekomen voor ons toegekend gasrantsoen en bemoei je verder niet met onze rantsoeneering. Wij gelooven dat in dezen strijd Haarlem sterk zou hebben gestaan en zij mocht zich 'n weelde veroorloven nu de kolcnvoor- ziening niet meer zoo onrustbarend is waar van zij zich in de tijden dat de nood nijpte, moest onthouden, om de bestaande moeilijkheden niet nóg grooter te maken. Door het vrijwillig ophef fen der rantsoeneering heeft het „Kolibu" deze macht-meting ontgaan en de heer van Liemt zal tot zijne tevredenheid hebben gelezen, dat bij hetzelfde schrijven ook de electriciteitsrant- soeneering is opgeheven, iets waarvoor deze belangen-bepleiter der middenstanders-winkeliers zich gisterenmiddag warm maakte. Ook de qua- liteit van het gas zal verbeteren, dank zij de honderden tonnen gasolie, waarop onze wethou der beslag heeft weten te leggen, doch de gas- prijs moet gehandhaafd blijven; doordat de prijzen der bijproducten steeds meer dalen. Zoo wandelen we terug naar normaler toe standen en dat is het meest verheugende in al deze mededeelingen. Wij gaan langzaam den ladder af, dien wij met zooveel angst verleden jaar opgeduwd zijn. Met genoegen onderstreepen wij de woorden van lof, die de voorzitter bracht aan het beheer van het gasbedrijf. Inderdaad zal men het er wel langzamerhand over eens worden, dat de zaken aan de bedrijven in goede handen zijn. De heer Bomans werd wethouder in den meest critieken tijd, dien onze bedrijven gekend hebben. Ter illustreering behoeven wij maar te herinne ren aan het feit hoe zijn ambtsvoorganger in zak en asch zat, hoe alle straatverlichting was gedoofd en hoe wij maar steeds meer werden genepen. En nauwelijks was de heer Bomans wethouder, of er kwam weer straatverlichting en langzamerhand ademden wij vrijer, hóewei de omstandigheden zeker njpt gunstiger werden. Men kon onmiddellijk merken, dat 'a man met frisschen, opgewekten kijk op de dingen, had ge broken, met de peuterig-burgerlijke gaspolitiek van voorheen. De heer Bomans wist verschillende malen in Den, Haag voordeden te bepleiten, waarbij zijn in- vloed als kamerlid waarschijnlijk ook wel van nut zal zijn geweest. Men kan het werk van den wethouder der bedrijven niet anders dan geluk kig noemen. Herinneren wij daarbij aan de goed verzorgde afdeeling Onderwijs van den heer Bruch en het zeer verdienstelijke werk van onzen wethouder van Financiën, dan mogen wij cou- stateeren, dat onze rechtsche partijen aan Haar lem een stel wethouders hebben geschonken, dat gezien mag worden en waarvoor niemand zich behoeft te schamen bij de a.s. raadsverkiezingen zijn stem uit te brengen als goedkeuring van him beleid Het voorstel-üerritsz, tot aanhouding van het voorstel van B. en W. betreffende den verkoop van grond aan de Woningbouwvereeniging „Rosekaghe", waarover in de vorige raadsver gadering de stemmen staakten, werd verworpen, doch het had alle belang verloren, doordat de voorsteller een amendement had ingediend op het voorstel van B. en W. De heer Gerritsz sfemde dan ook tegen zijn eigen voorstel. De aankoop der terreinen van de Haarlemsche Katoenmaatschappij in liquidatie en van het „Instituut Prins" werd, zooals te verwachten was, bekrachtigd. De heer Jonckbloedt pleitte er voor dat voortaan makelaars uit Haarlem en niet uit Amsterdam als lasthebbers der gemeen te optreden, .wijl zij even betrouwbaar zijn als hun Amsterd'amsche collega's. De voorzitter gaf de wenschelijkheid daarvan in het algemeen toe, doch in dit speciale geval hadden de omstan digheden er toe geleid, zich tot Amsterdamscüe makelaars te wenden. Welke de motieven waren, vertelde de heer de Breuk heel wijselijk niet, om dat zij ook nog wel een volgende keer van belang konden zijn. intusschen zal de vraag van den heer jcnckbloedt zijn doel niet missen. De heer Gerritsz is bezig wij hopen te goeder trouw de legende te kweeken, dat de gemeente die tei'reinen veel te duur gekocht heeft. Reeds eenige malen heeft de heer Gerritsz datzelfde gezegd in een raadsvergadering. Daarom was het goed, dat de heer de Breuk vastlegde, dat daar van bij B. en W. niets bekend is. Inderdaad: de gemeente heeft deze terreinen niet bijzonder duur gekocht. Zijn wij wel ingelicht, dan be draagt de koopsom ongeveer 6 a f 7 per vieik. meter. Dat is niet bijzonder duur. Hoe de heer O. dus tot een tegenovergestelde conclusie komt, begrijpen wij niet goed. De commissaris van politie krijgt dan nu ook een woning in Haarlem. De Raad besloot daar toe perceel Kleverparkweg 146 aan te koopen. De heer Jonckbloedt betoogde dat eigenlijk deze woning nog duurder was dan die, waarvan de Raad de vorige maal den koop geweigerd had. Maar de heer Poppe rekende voor, aan de hand van de huurwaarde, dat het perceel niet bijzon der duur is. De Raad legde zich bij deze uit spraak van den (eeuwig?) plaatsvervangcnden voorzitter der huurcommissie neer en kocht het huis. De heer v. d. Veldt trok zijn motie inzake de overneming van het Steuncomité in gemeentebe- heer, in. Zijn criüek over liet langzame malen der gemeentelijke machine kunnen wij volkomen onderschrijven Iemand met een minder kalm temperament als de heer v. d. Veldt zou terecht boos zijn geworden over het feit, dat zijn motie precies lang genoeg js blijven liggen om haar overbodig te maken, terwijl het feitelijk alleen de simpele informatie gold, of het Nationaal Steuncomité ook zou blijven bijdragen als de ge meente het comité in beheer zou nemen. Dat dit voorstel met de nopdige deferentie is behan deld, zal wel niemand durven betoogen. En eindelijk, eindelijk is de vervelende geschie denis met de bad- en zweminrichting aan de Houtvaart nu ook van de baan. De gemeente iire-n fret ding voor f T9OO0 gekocht van den heer Sprenger. Of de gemeente er een koopje aan heelt, zullen wij hier niet beoordeelen, maar de ongeduldige toon van den voorzitter, toen liet over de onderhandelingen met den heer Spren ger ging, was misschien wel een uitvloeisel van den vorm, waarin deze gevoerd zijn. Moge het een begin zijn voor de gemeente om de orga nisatie van goede gemeentelijke bad- en zwem inrichtingen ter hand te nemen. Wij zouden zoo gaarne zien, dat dit nu vóór den zomer in orde ware, om bewaard te blijven voor de onsmakelijke vertooningen, die wij eiken zomer weer opnieuw te genieten krijgen langs het Spaame en andere wateren, doch wij vreezen dat dit jaar de in richtingen aan de Kleverlaan haar voltooiing niet veel verder zullen genaderd zijn als ver leden jaar. Voordat aan de benoemingen werd begonnen, ging de Raad nog in geheime zitting. Een trouwe gewoonte, wanneer er een belangrijke benoeming aan de beurt is. Dit was nu het geval met de aanstelling van een directeur voor het Groote Gasthuis, doch onze stadgenoot, de heer L. C. Kersbergen, werd daartoe met algemeene stemmen door den Raad gekozen, zoodat dit moeilijk het eenige pnnt van behandeling kan geweest zijn. Doch wat er dan nog meer behan deld is, is taboe, zoowel voor onze lezers als voor ons, zoodat wij er over zwijgen. Op de publieke tribune zat veel publiek. Aan vankelijk begrepen wij niet welk punt der agenda deze belangstelling verdiende, doch wij verna men dat ai die belangstellenden zich vergisten, want het punt, waarvoor zij zich interesseerden het voorstel-Klein, om een toeslag van f 200 te geven stond niet op de agenda. Het was onder de ingekomen stukken en werd in handen van B. en W. om advies gesteld. De eenige voldoening, die hun werd geschonken, was dat de heer v. d. Veldt aandrong op spoed niet de behandeling van dit voorstel. Vooral nu een deel van liet college van B. en W. in de N. H. C. zijn meening reeds te kennen had gegeven. De voorzitter zegde spoed toe, maar deelde tevens mede, dat de zaak in het college nog niet ge heel afgewerkt was. De lieer Nagtzaam deed zijn aangekondigde vragen betrehende de annexatie. Bedektelijk meenden wij uit zijn toelichting te mogen op maken een verwijt aan B. en W. over gemis aan voortvarendheid in dezen. De voorzitter ontweek een antwoord, door zich vooralsnog in geheim zinnigheid te blijven hullen betreffende deze be langrijke aangelegenheid. In een (of de, dit konden wij niet verstaan) volgende vergadering zullen B. en W. spreken. O, Sphinx! Wat zijn uw raadselen? TWEEDE KAMER. V erdedigingsbelasf ing. Do heer van deu Tempei heeft op het wetsont werp tot verlenging van deu termijn waarvoor de verdedigingsbeiastingen worden geheven en wijziging van het tarief dier belastingen een gewijzigd amendement ingediend, met de strek king om de inkomens beneden 2ÜÜU vrij te stellen van verdodigingsbelasting. Geen jeugdige personen bfj strafzittingen. De in bet voorgestelde nieuwe art. 149 oer van bet wetboek van strafvordering gestelde leeftijdsgrens van 18 jaar werd door verschei dene leden bij bei afdeelingsonderzoek van bet desbetreffend! wetsonwerp to laag geacht. Van andere zijde werd de wenscbeliikhe'id betoogd geen minimum leeftijd vast te stellen, .doch aan den president der rechtbank de bevoegd heid te verleenen in ieder bijzonder geval te beslissen of een zich aanmeldend jeugdig per soon al dan niet als bezoeker zal worden toe gelaten. Hoe z;;l de minister den leeftijd con troleeren? Verscheidene leden" achtten het noodzakelijk, dat ook voor bet afleggen van ge tuigenissen in strafzaken voor jeugdige per sonen bijzondere regelen worden gesteld. Een dergelijk getuigenverhoor moet zooaauig plaais hebben, d'at zii> die als getuigen ziin opgeroe pen, zoo weinig mogelijk van den verderen loop van het geding vernemen. Luchtverkeer Londen—Amsterdam. Naai de „Tel." verneemt, hebben thans niet milder dan vier combinaties plannen in bewerking voor do oprichting van een maatschappij voor het luchtverkeer tusschen Londen en Amster dam. De Engelsehe autoriteiten hebben dezen combinaties echter in overweging gegeven te trachten tot overeenstemming' te geraken en te zaïnen slechts één maatschappij op te rich ten. Men is thans doende om te trachten de verschillende groepen tot elkander te bren gen. Nederlanders te Boedapest. Bij bet Depar tement van Buitenlandsclie Zaken is bericht ontvangen van den consul-generaal van Ne derland te Boedapest, dat do Nederlandscbe kolonie aldaar hot goed maakt. Salarisherziening pos personeel. Voor de bestellers en postboden bij den post- en tele graafdienst is cene nieuwe salaris-regeling ge troffen. welke beoogt hoi minimum te verkoo- gen. Alle do nieuw te benoemen ambtenaren worden voortaan aangesteld op een jaarwedde, welke volgens do geldende schaal van opklim ming wordt verkregen na 2 jaren dienst. Brievengaarders, tevens postboden, zullen voor den loopdienst de jaarwedde ontvangen, welke volgens de geldende schaal van opklim ming voor postboden wordt verkregen na 2 jaren dienst. Ook de in dienst zijnde bestellers, postboden kantoorknechts, zaalwachter.», assistenten, con ducteurs der brievenmalen, booiubestellers en. brievengaarder zullen voor 'n goed deel van deze nieuwo regeling .profiteeren. Aan hen wordt toch een meerderen diensttijd toegekend van 2 jaren, welke regeling reeds ingaat 1 Ook voor do vaste hulpbesteller en de vaste hulpboden op den voet van besteller en post bode in dienst geldt deze regeling. Bij de berekening van de 100 pet. ver'noo- ging ingevolge Stork ia met het vorenstaande reeds rekening gehouden, zoodat het personeel weldra de vruchten van deze regeling zal plukken. Wij herinneren er aan, dat door de Tweede Kamerleden rur. Bomans en Smeenk krachtig op een soortgUjike verhooging is aan gedrongen. CRISIS-AANGELEGENHEDEN. Opheffing van crisis-instellingen? De Algemeene Vereeniging van Nederland scbe lm- en Exporteurs heeft in haar jaar vergadering te Utrecht den wensch uitgespro ken. dat de Regeering zoo spoedig mogelijk de N. O. T„ N. U. M. en andere crisisinstellin gen zal opheffen. Zoolleer. Naar het Vakblad voor den Schoenmaker mededeelt, is er een zending zoolleer uit Noord-Amerika onderweg. Er be vinden zich thans verscheiden Nederlandsche importeurs in de Vereeuigde Staten. Do gerequireerde schepen. Naar de ,,Msb." verneemt, is het nog geenszins zeker, dat de commissie uit de reedors, welke to Londen onderhandeld heeft over do te'ruggaaf van do door Amerika in beslag genomen schepen, daartoe ook mtar do Vereeuigde Staten zal gaan. Wel zal de heer Van Ommeren, die van deze commissie deel heeft uitgemaakt, dezer dagen naar Amerika vertrekken, doch dezo reis betreft louter particuliere aangele genheden. Intusschen staat vast. dat do onderhandelin gen over de regeling van de teruggaaf der schepen geenszins vlotten, hetgeen in scheep- vaa.rtkringen wel eenige verwondering heeft gebaard, met het oog op de destijds gepubli ceerde verklaring van Amerika, volgens welke do schepen onvoorwaardelijk zouden worden teruggegeven. Inmiddels blijven deze. op zeer enkele na. welke, zooals gemeld, ziin. vrijge laten, voor Amerikaanscbe belangen varen. Naar lvet blad vernam, waren kort geloden enkele dezer schepen in Noorsebo havens en koesterden de eigenaars hoop. doch zij moesten weder naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Tapijten. Blijkens mededeeling aan do N. O. T. t^an het In iergeallieerd Comité te 's-Gravenhago kunnen in den vervolge alle soorten tapijten ongeranlsoeneerd door bemid deling van de N. O. T. worden ingevoerd. N. O. T.-Tarieven. In verband met de sterk toegenomen aanvoeren is een verlaging der tarieven bii de N. O. T. in overweging. Viscb. De minister van landbouw beeft: lo. ingetrokken bij zijn beschikking van 23 Januari 1919 vastgestelde maximum-prijzen voor wijting, klein poon en pieterman, hors makreel, makreel cn kleine schol, benevens voor gebakken rcgeeringsvisck; 2o. ingetrokken bij do zijn beschikking van 23 Januari 1919 vastgestelde maximum-prij- enz, door ile gemeenten bij inkoop van boven genoemde vischsoorten te besteden. Vervocrverbod. De minister van land bouw heeft bepaald: het verbod, gesteld in art. 1 van de beschikking van 81 Dec. jj. zal niet van toepassing zijn op de navolgende ar- JNGEZONDEn MEDEDEELING. GarieSjorisstraat 27. TEL. 707i tikclen: gries, grind en zemelen, buitenland- sche veevoeder, peulvruchten, regeeringsvoer- meel, raapkoeken, geelmostcrdzaadkaeken en kanariezaad. Grind-gries-zemelen. De minister van landbouw brengt ter kennis van belangheb benden, dat, met ingang van heuen, de han del in grind-gries-zemelen is vrijgegeven en aan geenerlei beperkende bepalingen meer zal onderworpen zijn. Uitvoer van klaverzaad. Naar wij verne men, is de Nederlandsche Uitvoermaatscfhap- pij in staat consenten te endosseeren voor een beperkte hoeveelheid inlandsch wit klaver zaad. Su/kerrantsoen voor fabrieken. De mi nister van Landbouw heeft besloten het voor- loopig op 50 pCt. vastgestelde rantsoen voor fabrieken van suikerhoudende goederen te verhoogen, en dit te bepalen op 75 pCt. van verbruik voor het binnenland van het vorige campagne jaar. RijwielbandenDe minister van L. N. en H. heelt met ingang van 1 April a.s. inge trokken de maximumprijzen voor oude en nieuwe rijwielbanden, benevens voor losse bruikbare staaldraden voor rijwielbanden en oude nog bruikbarer ventiels. Maa'- en VoederingsverbotL De minister van L. N. en H. heeft ingetrokken het verbod tot maaien van groene rogge, tarwe en gerst en het gebruik van deze als veevoeder. Blikbrood. De „N. R. CL" verneemt, dat het verbod tot het bakken van zoogenaamd blikbrood, in verband met de rüimere vet- voorziening, zeer spoedig worden opgeheven. De liquidatie van do N. U. M. De Neder landsche Uitvoer-Maatscbappij deelt aan het Haagseh Correepondentiebureau mede, dat met ingang van 31 Maart 1919 vervallen de afdeelingen Nijverheid, Visscherij, Landbouw, Uitvoer van Groenten, Uitvoer van Fruit en Uitvoer van Zaad. Conflict in bet drogerij bedrijf. Volgens het „Hbld." is er een ernstig conflict uitge broken tusschen den Minister van L., N. H. en de firma Vlessing Co., die de exploita tie der regeeringsdrogerüen drijft. Dit Ueeft tengevolge, dat ondanks een over vloed van aardappelen, niet meer wordt ge droogd, 1WÉEDE kamer Vergadering van Woensdag 26 Maart. l)e belastingontwerpen. Naar onze meening beeft de MINISTER VAN FINANCIËN, de heer De Vrie». giste ren. niet alleen zijn naam als geestig debater» maar ook dien van hoogst bekwamen en schit terend fiancier» uitmuntend gehandhaafd. Bekaaid kwam de heer Ouder af.die het den Minister als een verwijt had aangerekend, dati de heer De Vos van Steenwijk, na de rede van den Minister in de Eerste Kamer, had geap plaudisseerd. Niet alleen deze heer. maar bijna de geheele Kamer, juichte mij toe» antwoordde, de bewindsman. Voor de gemeenten was het een goede dag. Immera. de Minister verklaarde geen bezwaar te hebben tegen een verhooging der uitkocring aan de gemeenten uit de Oorlogswinstbelas ting. Met hen die van meening ziin. dat de Steun comité'» zoo spoedig mogelijk moéten ver dwijnen, bleek Z.Exc. het eens. Maar momen teel ziin nog 2 miliioen per maand nooclig voor steun aan werkloozen, wier aantal toe neemt. evenals trouwens een hoogst bedenke lijke tegenzin om te arbeiden» die de steunuit- keering doet beschouwen als een recht. Aandrang bii den Minister van Oorlog op spoed met de demobilisatie is overbodig. De buitenlandsclie en binnenlandsche toestand manen evenwel tot voorzichtigheid. Een sprong in het duister achtte de Minis ter voor het oogenblik de heffing in eens. De gevolgen daarvan zivn niet te «verzien. Daarom is van hem geen voorstel te verwach ten. Evenwel, zal hij ieder concreet voorstel ernstig overwegen, hetzij bii de eindafrekening, hetzij bii de behandeling der vermogensbelas ting» hetzü als de toestanden weer beter zijn geworden. Oolc tegen de motie-Ier Laan heeft Z.Exc. onoverkomelijke bezwaren. Verder bleef de Minister bii ziin voornemen, om de Oorlogswinstbelaatin» ter afschaffing voor te dragen. De deskundigen ziin het er volmaakt over eens, dat dio slechts zeer weinig meer zou opbrengen. En met stellige beslistheid en met kracht van argumonten hield hii vol, dat oe grens der directe belastingen met de aanhangige voor stellen zal bereikt zijn. Het naar voren brengen van monopolios en socialiseenng van bedrijven in dit verband kan, aldus betoogde Z.Ecx. alleen zin hebben als men er winsten mee wil behalen voor de schat kist. Men beoogt dan evenwel niets anders dan het geen de Minister wil bereiken met de door hem voorgestelde indirecte belastingen. Bii de indirecte belastingen komen tbeè en koffie: en de koffie weer later dan de thee. Als hot niet bepaald noodig is, zullen deze artikelen ongemoeid worden gelaten. In beginsel verklaarde Z.Exo. zich bereid verder te gaan met den aftrek voor kinderen. Een extra-belasting van ongehuwden wordt daarnaast overwogen. A'-u-a, tBQfgm do mensclmn Jvon overkomen. UVil WH U.OIJ. Januiu-i 1 I S. - - - m -•> 3513

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1