NIEUWE tUIL CMUIT BUITENLAND. De Ondergang van een Wereldmacht. gemeenteraad. FFHILLETON Donderdag 27 Maart - Tweede Blac De gebeurtenissen van den dag De vertegenwoordigers der «roote mogend heden te Pariis hebben de nieuwe werkmethode aanstonds ingevoerd. Dinsdag ontmoetten Wilson. Lloyd George. Clemeneeau en Orlando elkaar 's morgens in het kabinet van den eer sten, 's middags in dat van Clemeneeau. Elke biieenkomst duurde Tuim anderhalf uur. Deze biieenkomsten zullen worden voortgezet totdat de groote quaesties. welke bet spoedig sluiten van den vrede beletten, zijn opgelost. De vel schillende regeeringen ziin van plan tiidens de beraadslagingen de mededeelingen aan de pers te beperken Gisteren werd geen communiqué uitgegeven Er is reden om te gelooven. dat de Premiers ten spoedigste tot het sluiten van de voorloopige vredesvoorwaarden^ willen komen Het herstel der oorlogsschade is het eerste en meest ernsiige vraagstuk, dat de premiers trachten op te lossen: de verschillende Brit- sche, Fratisehe en Amerikaansche gegevens werden in de eerste zitting ter tafel gebracht. Op verschillende punten bleek overeenstem ming te bestaan, behalve betreffende het totaal bedrag der vergoeding van Duitschland te eischende deskundigen ztin het niet eens over het eiifer. dat de Baad zal vastsellen. Ook de Hongaarsehe revolutie en de gevol gen van een vastzetting der Bolsjewiki in Centraal-Europa werden besproken. De pre miers stelden op een speciale kaart den aan merkeliiken voortgang van de Bolsjewiki vast welke feiteliik de helft van Europa omvat Kennis werd genomen van de rapporten be treffende het ernstige karakter van de toe nemen dn troebelen, welke van de zijde van Odessa Z.O.-Europa naderen. Na regeling van het vraagstuk van het her stel, zuilen de Premiers dte oplossing van het vraagstuk der Eranseh-Duitsche grens ter hand nemen Zij willen een snoedige sluiting van net verdrag verkrijgen, maar opgemerkt dient, dat een omvangrnk redactioneel werk zal moe ten worden verricht, nadst de hoofdzaken in beginsel zullen zijn geregeld. De goede wil om zoo spoedig mogeliik Vot een verdestoestand te komen, blijkt dus aan wezig. Omtrent de thans verlaten werkmethode merkt de Panische correspondent van het Han delshlad op: De Raad van Tien met zijn nasleep van secretarissen, tolken, technische adviseurs enz. was een zeer omvangrijk mechanisme. Thans zullen de vier voornaamste premiers de Japansche delegatie telt geen ministerpresi dent) zonder eenige formaliteit bij elkaar komen zonder getnigen of secretarissen, en hetgeen zii hebben besloten zal geheim blijven, tot het oogenblik» dat. zij den tiid gekomen achten mededeeling ervan te doen. Op die wijze voorkomt men tevens zekere zenuwach tigheid. welke veroorzaakt wordt in de wereld door de dageliiksehe druppelsgewijze mededee- Jïngen, terwijl zekere niet altiid zeer recht vaardige critiek wordt belet. Tijdens die on- "Pgen beperkt ziin waarover sommige Fran se bladen zich reeds beklagen. Volgens de ..Temps' heeft, de Fransche reaeering een onderzoek ingesteld om te ont dekken nit welke bron de Fransche pers in lichtingen kreeg over den arbeid van den Raad. De Temps" beklaagt zich heftig over de slechte behandeling tan de Fransche pers, ver geleken bij de vrijheid, welke de bladen ge nieten, die te Pariis in het Engelsteh ver schijnen. Op die wiize is de Fransche regeering de eenige, die niet steunt op een krachtige en coed ingeluichte openbare meeninc. De „Temps besluit met erop aan te drin gen, dat. indien do vier democratische pre miers het initiatief nemen om zelf op eigen gezag een gedetailleerden tekst vast te stellen, welke als zoodanig door Duitschland moet wor den geteekeud en die derhalve onveranderlijk zon bevatten alles wat de geallieerden eischen *f hevelen, de regeering in elk geval goed zou doen deze methode eerst officieel te bepalen alvorens haax toe ie passen. De ..Temps" is niet het. eenige blad. dat critiek uitoefent op de Vredesconfereotie; ook in Engelsche bladen kan men dagelijks ver wijten lezen aan haar adres: men schrijft het toenemend bolsjewisme in Europa en het geharrewor tuesohen de midden Europeesche Staten toe aan de zwakheid der Entente. De critiek echter is gemakkelijk en de kunst moeilijk: de premiers te Pariis hebben hun theorie over het scheppen van buffertaten in Polen, Slawakiie enz. wel mooi opgezet. Maar een buffer moet sterk zün om een stoot op te vangen. En het blijkt dageliiks, dat het bolsje wisme de bufferstaten zelf meer en meer aan tast en verzwakt. Dezelfde bladen, die nu om krachtig optreden roepen, hadden eerder moe ten aandringen op voedselvoorziening en ge- tatigheid in het stellen van eisohen voor schade vergoedingen. Wanneer men het economische leven in de uitgeputte landen dadelijk na den oorlog op de been had geholpen, zou men thans niet naar middelen tegen het bolsjewisme be hoeven te zoeken, nu het misschien te laat is. En met welke ellende de bandelooze revolutie de samenleving bedreigt, vindt men op een andere plaats in ons blad aangegeven, woar de nieuwste verordeningen der Hongaarsehe proletriers-regeering worden besproken. Europa staat aan den rand van den afgrond en er zon te Parijs een Salomon noodig zün. wijzer dan Wilson, een Hercules sterker dan Napoleon, om aan het voortwoekerend bederf paal en perk te stellen, OveT den toestand in Hongarije kan niet veel meer worden gemeld, dan wij gisteren in een deel ozer oplage onder de telegrammen deden, dat n.m. kolonel Vis. het hoofd van de Fran sche militaire missie, gewond en gevangen genomen is. terwijl majoor Freeman van de B'ritsche militaire missie nit Boedapest wist te ontsnappen. Volgens een niet bevestigd bericht zou Karo- lyi zijn vermoord Het bolsjewisme scliiint zich niet tot midden en Oost Europa te beperken. Gisteren meldden wii reeds ernstige onlusten in Spanje. Vooral in Caialonië en dan in zonderheid in de hoofdstad daarvan. Barcelona, is de toestond buitengewoon ernstig gisteren bracht Reu ter dan ook het- bericht, dat daar de staat van beleg is afgekondigd, welke maatregel waar schijnlijk voor het geheele land zal volgen. Het syndicalisme of betpr het bosjewisme. heeft in die provincie een bedenkeliiken omvang aan genomen. Sinds bet beëindigen van de viiande- liikheden. zijn de bestellingen van oorlogsbe- noodigdheden voor de geallieerden gestaakt en de Catolaaneclie fabrieken, waar milliarden verdiend ziin. hebben plotselig, zonder voor- bereid'ng, hun arbeiders op straat gezet, naar de Spaansche correspondent van de ,,Etoile Beige" meldt. Deze honderdduizenden men- scben. gewoon aan zeer hooge salarissen de laatste vier jaren en aan een zorgloos leven. zien zich thens onverwochts zonder eenige inkomsten. En daar een toomeloozen uitvoer handel de priizen van de noodzakelükste arti kelen ontzaglijk heeft doen stiigen. zün de werk- loozen in de groo'ste ellende gedompeld. De regeering heeft volstrekt niets gedaan om een oplossing van het vraagstuk te vinden. Tn plaats van de talriike werkloozen aan den arbeid te zetten aan groote openbare werken, heeft, men ben aan bun lof overgelaten. En daar de honger een slechte raadgever is. heeft het niet lang geduurd of de hongerende arbei ders zün tot, allerlei excessen gekomen zii heb ben fabrieken in brand gestoken, hebben eén dertigtal patroons en chefs gedood en hebben kleeren- en levensmiddelenmagaziinen geplun derd. De procureur des koning heeft daarop 18 doodvonissen gevraagd en een hondertal ver oordeelingen van twee tot twaalf jaar dwang arbeid. Sinds enkele weken ie de toestand in Barce lona afschuwelijk. Tengevolge van een staking in de meeste bedriiven, is er verlichting noch water noch verwarming, noch verkeeT. terwi.il de levensmiddelen zeldzaam ziin Dezer dagen verwachtte men ook nog een staking vgp het spoorwegpersoneel. aacrcn xrehad*. Den 28en Debruari is de nitbon- gerde bevolking de s'raat ongecaan en heeft een honderdtal magazrnen geplunderd. Men heeft den staat van beleg moeten afkondigen en het geheele garnizoen moeten inzetten om een algemeen oproer te voorkomen. Er werden ongeveer 400 menschep gevangen eenomen. KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN De ellende te Petrograd. - Uit Londen wordt aan het „Hbld." gemeld 3at de ïtaliaaasehe delegatie gem enkele be- eliseing in dien zin heeft genomen. Verzachting der blokkade. Uit Parijs wordt aan de „Daily Telegraph** van gezag hebbende zijde medegedeeld, dat de blokkade binnenkort zoodanig voor de neutrale fa dier voege verzacht zal worden, dat zij goederen kunnen koopen van Duitschland, dat daar door in staat zal worden gesteld om een deel van de voedingsmiddelen, die het van de ge allieerden zal ontavngen, te betalen. Badkamers gerequireerd. Het volkecom missariaat voor de hoofdstad Boedapest heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij alle badinrichtingen wekelijks twee halve dagen ter beschikking van de kinderen moeten wor den gesteld. Op dezelfde wiize moeten ook de zich in particuliere woningen bevindende bad kamers wekelijks één geheelen dag beschik baar worden gesteld voor de daarheen door scholen of kinderbewaarplaatsen verwezen kinderen, die van een legitimatie voorzien zün. Eigenaars van badkamers zijn verplicht het voor de baden noodige verwarmingsmate riaal benevens verluchting, handdoeken en zeep kosteloos ter beschikking te stellen. Kinderen met besmettelijke ziekten krijgen geen badlegitimatie, Een tunnel door de Vogezen. Uit Mainz verneemt de „Telegraphen Union", dat Frankrijk onmiddellijk zal beginnen met het aanleggen van een tweeden tunnel door de Vogezen, dip 8 K.M. lang moet worden en die loopt van St. Maurice in bet Moezeldal naar Sommeringen in bet Zur-dal. Deze nieuwe liin zal Antwerpen met Milaan verbinden en is bedoeld als concurrentie te?en do Rijn-linie. De sebnldvraasfHet ..Berliner Tageblatt" verneemt uit Weimar, dat het voorstel van Duitschland om een neutrak commissie ihet volledige volmacht de archieven van alle betrokken landen te laten onderzoeken, ten einde de schok aan den oorlog vast. te stel Jen, door de Entente is afgewezen. De Duit scbe regeer'nc is echter vastbesloten, de ver- antwoordeliikbelfE fier betrokken Duitsiehie personen door e»n staatsrecht bank te doen vaststellen. De Vorwarte noemt als derge lüke personen roods von Botbroann-Hollweg en Ludendorff, dio f]at zelf wenschen. Pot art'p'dsoonflkf. ;'n Foreland. Offi eiooi wer^t ine«o-ed'>oid, dat de münwerkers- conforont'o besloot baar leden aan te beve len het versla» vap den president der com missie inzake do kol euro verheid te aanvaar den pe ook aan to bovolen, dat een stemming ovor de kwestie 73) worden (retn-onden. De con ferentie besloot den münwerkers aan te be velen. bet aanbod dor re-areermo1 te aanvaar den. dat ovoroonkpmt mot de voorste1 Ion van don nroe'dont oommissie. LONDEN, Maart.. De commissie, be noemd door de arholdsconferentie. welke in Februari door den ..nrpmipr'' werd büeenge- rccnpn ter hpfmrek-'nq» van de oorzaken van de onrust fa de arkoldorswereld en ter ondev. ropk va"n de kwestie van loon en arbeldstüd beeft haar version, voltooid, dat aan een nionwe biieenkomst Jo- conferentie op 4 Anril zo 1 worden vr>or»e1»<rd. T>'o comm'ssie o«oft fa overwemn» de stieh- t-fa» van een permanenten nUverheldsrnad. De voornaamste voorstellen rifa: de invoe- weo> van 4f> uur met dp monpfakbeid van af- yük'n(t fa daarvoor geschikt» omvallen met voldoende waarborgen om stelso1matig over werk tegen te gaan: een wetfaUih minimum nurloon, dat, al rem pen toewenst zal worden; overeenkomsten voor mmlmum-unrloonen tusschen werkgevers en vakhonden zün van toepassing op alle werkgevers fa hetzelfde vak. Invoervergunningen opgeheven. Opgehe- Wethouder ROMANS zegt', dat ïn gedane zaken geen keer genomen kan worden, zulks In antwoord op den heer Koen, die pleitte voor de overtreders van het bepaalde rant soen. Er is bovendien zeer clement te werk gegaan. De heer KOEN verklaart" zich" niet' bevre digd en legt zijn bezwaar nader uit'. Wethouder BOMANS zegt, geen aanknoö- pingspunt te kunnen vinden aan het door door d'en heer Koen besprokene en legt de zaak opnieuw uit. De VOORZITTER zegt dat uit het door den heer Bomans gesprokene blijkt, dat de zaken aan de Gasfabriek in goede handen zijn. Aan de orde was de herstemming- over het voorstel-Gerritsz tot aanhouding van van den 'grond aan den Zijlweg aan de bouwver het voorstel van B. en W. tot verkoo-p van eeniging „Rosehaghe". Het voorstel wordt verworpen met een aanzienlijke meerderheid, De heer Gerritsz stemde tegen zijn eigen voorstel Het amendement op dit voorstel wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. De terreinen der Haarlemsehe Katoen-Maatschappij. B. en W. stellen voor, behoudens goed keuring van Ged. Staten der provincie N.- Holland te bekrachtigen den door B. en W. gedanen aankoop van: a. de perceelen ge meente Haarlem, uitmakende de terreinen der voorm. Haarl. Katoen-Maatschappij voor de som van f 260.515; b. het perceel aan den Kinderhuissingel no. 72 voor de som van f 1.7500; c. de perceelen grond en een perceel water, ten zuiden van en langs de Garenkokerskade, zamen groot 47.27 A. voor de som van f 10.000; d. het voormalige „In stituut Prins" aan het Prinsenbolwerk al hier, voor de som van f 52.500. sommen en van de op den aankoop vallende Ter betaling van de sub I bedoelde koop kosten ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van f363.993.32V2- De lieer JONCKBLOEDT spreekt over de ontstemming bij de makelaars hier ter stede naar aanleiding van dezen aankoop. De VOORZITTER zegt dat, de aard van dezen koop er toe leidde dat de makelaars van Haarlem uitgeschakeld werden. De heer JONCKBLOEDT zegt, dat de Tengevolge van den hongersnood en het be- I ven z'"n de invoervergunningen voor ruwe en vriezen der waterleidingen wordt te Petro- bewerkte tabak en tabakproducten in België. grad buitengewone ellende geleden. Troepen ■vrouwen en kinderen halen water nit de Ne- A T~\0 \TT r>I Ifl wa en de kanalen en tengevolge van 'liet. ge- S I AI JE* N I H I J W 7>. brink van dit water ontstaan er al'erlei ziek- :en. De menschen zijn genoodzaakt thuis te blijven, gewikkeld in alle kleeren, die zij slechts bij elkaar kunnen halen en zich te warmen aan heet water, zoo zü het althans nog kunnen krijgen. Thee kost ruim 200 per pond. Voor de bereiding van warm voedsel ge bruiken de menschen boeken en papieren en scheuren zelfs de behangsels van de mnren. (Vervolg.) Italiaansehe eischen. Te Venetië beeft 'n grootsehe betooging plaats gehad in tegen woordigheid \au civiele, militaire en kerke lijke autoriteiten, voer de aan'hecbtng van Dalmatië en Spalato aan Italië. Tegenspraak. De Italiaansehe legatie te 's-Gravenhaag meldt. Reuter en Asjociated Press berichtten, dat de Italiaansehe gedele geerden ter vredesconferentie, eenparig in een Vrijdag gehouden bijeenkomst zonden be sloten hebben, zich van de conferentie terug te trekken, indifen Fiume niet aan Italië zou worden toegewezen. De legatie is -je-nadhtigd tot de verklaring, stroom gegeven wordt, Gas. Wethouder BOMANS zegt, dat B. en W. zich voorstellen ook de kwaliteit van het gas op te voeren. De prijs van 15 cent per M3 voor muntgas moet geil andbaafd blijven; de op brengst der bijproducten is gedaald. Vanaf 1 April wordt de gasrantsocneering opgehe ven. Ieder kan dan gebruiken wat bij noodig hee t. Ook de kwaliteit van het gas wordt beter. Den heer VAN LTEMT heeft het verbaasd dat een Gorrti.elijke verklaring als over het gas van B. en W. vernomen wordt van verbruikers van den e'.ectrischen stroom. Wethouder ROMAN'S zegt., dat wij inzake het gas niet g teel afhankelijk zijn van het ^ijkskolenbureau. Dat gold tot heden wel 0 or den e'ectr ••eben stroom. De heer v. LTEMT wenscht nog te weten j waarom ook geen toeslag op den electr. Haarlemsehe makelaars zeer vertrouwbare menschen zijn. De heer GERRITSZ critiseert het beleid van B. en W. in dezen. Er zijn te hooge kosten gemaakt. Het is te Iaat in den Raad behandeld. Er heeft z.i. een groote speculatie in gezeten. Men rekende er pp dat de ge meente zou mijnen. Als het voorstel tijdig in den Raad in behandeling gebacht was, dan ware dit voorkomen. Sjr. zal er prijs op stel len het praeadvies vau B. en W. over het andere deel der voordracht te hooren. De heer WOLZAK critiseert ook het be leid van B. en W. in deze. De heer JONCKBLOEDT weerspreekt in 't algemeen de bewering van den heer Ger ritsz. De heer GERRITSZ wil de gronden niet tegen te lage prijzen koojpen, maar zeker ook niet tegen te hooge prijzen. De VOORZITTER zegt dat die te hooge Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Perceel no. 146 Kleverparkweg B. en W. stellen voor, behoudens goed keuring van Ged. Staten der provincie N. Holland, voor eene som van f 14.000 vrij op naam aan te koopen het perceel aan den Kleverparkweg no. 146, ten behoeve van den nieuwen commissaris van politie. De heer JONCKBLOEDT zal tegen het voorstel stemmen. Er wordt een buitenspo rig hooge prijs voor gevraagd. De heer POPPE zegt dat dit perceel beter gebouwd is dan het vorige. Het is niet duur. De VOORZITTER kan na ingenomen in formaties niet anders zeggen, dan dat het 'perceel zeer goed gebouwd is. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 24 tegen 4 stemmen. Steuncomité in gemeentebehecr. Aan de orde was de motie-v. d. Veldt tot overneming van het steuncomité in gemeen- teheheer. De heer v. d. VELDT zegt dat het hem spijt dat deze motie nu pas in behandeling; komt. Zij was bedoeld om direct in behande ling genomen te worden. De motie heeft een te langen lijdensweg gemaakt. Als nu dat steuncomité in gomeentebeheer zou ge nomen worden, dan zou dit niet zoo goed zijn, daarom is hij het nu niet oneens met het praeadvies. De motie wordt daarom door hem ingetrokken. De zweminrichting aan do Houtvnart. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor van den heer A. A. Sprenger Sr. te Haarlèm voor de som van f 19.000 aan te koopen twee zwem- en bad-inrichtingen aan en bjj de Houtvaart met bijbehoorende technische installatie, consorten en verdere inventaris. Aanvankelijk werd door den heer Spren ger een koopsom van t 23.000 gevrsagcL zeggen B. en W. Op dit aanbod meenden wf niet te mogen ingaan, aangezien dit cijfer ons te hoog voorkwam. Wij waren evenwel yan oordeel, dat de aankoop van genoemde inrichting vail veel belang voor de gemeente zou zijn. Afgezien van het nut, dat in het algemeen gemeentelijke expoiltatie van een zwemschool voor het zwemonderwijs aferpt, is de inrichting aan de Houtvaart gunatlig gelegen, gémakkelyk uit de stad te bereiken en in de nabjjheid van .verscheidene scholen. Wjj wendden dus verder, zoowel mondeling) als schriftelijk, pogingen aan om tot over stemming te geraken. Thans heeft de heer Sprenger verklaard, dat hij bereid is de in- richtingen over te dragen voor f 19.000. Wij* stellen u voor, nu tot aankoop over te gaan. De heer JONCKBLOEDT zal gaarne zijn stem aan dit voorstel geven. Spr. zou de bijzondere aandacht willen vestigen op hefi personeel der inrichting dat z.i. aan moet blijven. De heer v. d. KAMP vraagt of onder de koopsom ook het pensioen dat er aan vast! zit, begrepen is. De heer v. d. Kamp legt nader zijne bedoe-# ling uit. Hij acht de transactie niet duidelijk. De VOORZITTER meent dat de heer Spren ger zelf voor het pensioen moet zorgen. De heer SCHRAM betreurt het dat de Commissie van Advies in deze niet gehoord is. De ,VOORZTTTER zegt dat advies is inge wonnen "van de Sportcommissie en van de Commissie van lichamelijke opvoeding. De heer v. UEMT vraagt of B. en W. genegen zijn om het personeel, als het ge schikt is,d e voorkeur te geven bij benoe mingen. De VOORZITTER zegt een bepaalde toe zegging dienaangaande niet te kunnen geven Dr. TIMMER zou graag den brief voorge lezen zien van den heer Sprenger. De VOORZITTER voldoet aan dit ver zoek, waaruit blijkt dat de inrichting f 19000 ter overname wordt aangeboden. Het voorstel wordt in stemming gebracht en z. h. st. aangenomen. Kleingoed. B. en W. bieden ter goedkeuring aan een suppl. begrooting dienst 1919, groo-t f 18080 ten behoeve van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis. Wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. B. en W. stellen voor een medaille be schikbaar te stellen voor de keuring en tentoonstelling der Ned. Maatschappij vooï Tuinbouw- en Plantkunde. De heer WENTHOLT wenscht een hoo ger bedrag te geven, n.l. f 105. De heer v. LIEMT ondersteunt het voor stel van den heer Wentholt, evenals de heer v. d. KAMP. De VOORZITTER stelt dan voor een be drag van f 105 beschikbaar te stellen. Dit voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Vervoer van zieken. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot het aangaan van eene overeenkomst be treffende het vervoer wan zieken in deze gemeente, met den heer J. Tli. Mathot, Cr. Houtstraat 39, door middel van zijn rij- wielbiancard, tegen een tarief, dat niet hoo- ger zal zijn dan: a. f 1.50 per transport tusschen des voor middags 7 uur en des avonds 6 uur; b. f 3 per transport tusschen des namid dags 6 en 10 uur; en c. f 4.50 per transport tusschen des na middags 10 uur en des voormiddags 7 uur en op Zondagen, algemeen erkende christe lijke feestdagen en daarmede door B. en W, gelijk te stellen dagen. De twee ziekenwagens kunnen daarnaast worden gebruikt, 'terwijl de politie alleen nog bijstand zal verleenen bij plotselinge ongevallen. De heer KLEIN acht die oplossing niet gelukkig. Hij acht het gewenscht, deze dienst te koppelen bij den ontsmettingsdienst; hij geeft in overweging aan B. en W. dit te doen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt dat beide zaken niet bij elkaar hooren, zoo als de heer KLEIN meent. De heer KOPPEN is verwonderd dat die stukken al zoo lang, van October j.l. af loopen. Hij hoopt dat meer spoed in 't ver volg zal betracht worden. De heer v. d. KAMP vraagt of de afge keurde brancards bij verleening van hulp door do politie bij plotselinge ongevallen, weer gebruikt zullen worden. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt dat in 't algemeen de politie bij ziekenver- voer uitgeschakeld is. Die brancards zullen ook uitgeschakeld worden. Dat is de bedoe ling. Het voorstel wordt z. h. Bt. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake de ver pachting van het buffet in het Slagersgezel- '.enlokaal van het Openbaar Slachthuis. Zonder h. et. aangenomen. B. en W. stellen voor aan mevr. Wed. BOMAN UIT HEI' PüOLSCIL Misschien dezelfde, van wien mij Ser fius vertelt, dat hij hem in het gewoel van een slag boven zich bespeurt? antwoordde Publius. Maar wat moet de sehoone Mucia hier? Ik geloof toch niet, dat gij aan het oproer hebt deelgenomen; het was ten min ste bij de Corneliërs geen gewoonte, de kei zere om spelen te vragen. Zoo even heb ik kunnen vernemen, dat het gepeupel niet meer vraagt, doch spelen vordert... Zijt gij misschien op den terugweg naar huis? M:;n w rk is afgedaan. Dan zult gij niet weigeren, mij te be geleiden. Ik bevond mij op weg naar huis, of beter gezegd, op weg naar u, toen ik hier dcor het schrikkelijk schouwspel ver rast werd. Op weg naar igij? Zijt gij daarover verwonderd? Mag toen I an een bloedverwant niet om een gunst Verzoeken? Ew verzoek is ingewilligd, verklaarde de tribuun; zeg mij slechts wat het inhield. Toch zou ik u raden, wat voorzichtiger en niet zoo bereidwillig te zijn met beloften, want gij zoudt ze kunnen beemven. Gij kunt niets van mij verlangen, dat mij naderhand berouwen zou. Wanneer dat echter toch het geval ware? Ik geloof dit niet.... Zend uwe slaven met den draagstoel naar huis; wij- gaan te voet. Neen, dat niet, sprak Mucia, In mijn draagstoel hebben wij beiden plaats. Ik vrees,d at het beleedigde gepeupel zich op u zal storten, ais het u op de straat ziet; achter het gordijn zijt gij veilig. De tribuun lachte verachtelijk. Het gepeupel is een hond, welke den strengsten meester de hand likt, terwijl hij een toegevenden heer, die hem verwent, aanblaft. Gij hebt toch wel gezien, hoe ik mij onder het gepeupel weet te redden. Ronduit gezegd, verklaarde Mucia, be valt het mij wel is waar niet, dat hetge- peupei naar spelen, en wel naar bloedige spelen veriangt, maar het roepen om brood is is mij begrijpelijk. Ik hoor, dat de armen door den hongersnood meer en meer bob ben te lijden. Publius fronste het voorhoofd. Mucia, Mucia! Vaisch medelijden spreekt door u. Wie zelf niet arbeidt voor zijn brood en in ledigheid zijn leven door brengt, moet te gror.de gaan. Wanneer men zonder schuld in bet ongeluk geraakt is, heeft men aanspraak op medelijden, doch dan zult gij de ellende niet zoo in troepen zien optreden. Wat gij heden gezien en gehoord hebt, geschiedde vroeger niet. Eerst de angstige houding der Imperatoren, welke de mat.sa moesten vleien wegens haar aan tal, heeft het gepeupel zoo veeleischend ge maakt. Dat de eisch van het volk veel te ver gaat, hebt gij zelf erkend, omdat gij daarvan de spelen, de inderdaad wreede spelen, afscheidt. Maar indien zijn eisch om brood alleen werkelijk gegrond was, dan moet het toch bij vragen en afwachten blij ven; te vorderen toch heeft het niets, ge zwegen over de verstoring van de openbare rust en orde. Voornamelijk de zelfoverschat ting en de driestheid van het volk is het, die iemand alle medegevoel voor de lagere volksklasse beneemt. De goedheid uws har ten weet ik echter ten volle te waardeeren; alleen wensch ik u nog wat helderder be grippen omtrent den toestand en de rech ten des volks toe. Het schijnt mij toe, gaf Mucia ten ant- antwoord, dat onze meeningen niet zoo ver van elkander liggen, als gij uwe woorden omtrent „ongeluk zonder schuld" tot iets meer dan hongersnood uitbreiden wilt. Maar laat ons dit onderwerp laten rusten; door mijn niet geheel heldere begrippen ben ik geen bevoegd beoordeelaar. De omstandigheden, waaronder hun wan deling naar Publius' huis geschiedde, wa ren ook niet zeer gunstig om deze strijd vraag verder te bespreken. Praetorianen te voet hadden nog steeds de handen vol werk om het plebs op de hoeken der straten en op de pleinen uiteen te jagen, en waar Pu blius met Mucia aan een troepje onrust stokers voorbijging, volgde hen een drei gend morren. Hij scheen daar geen acht op te geven; nu en dan moest hij echter de ontevredenen met een strengen blik, een opheffen van het hoofd of met een greep naar het zwaard op een afstand houden. Hier en daar moesten de tribuun en Mucia den weg nemen, en vlogen steenen achter en nevens hen door de lucht. Aan het einde van de „Tuinstraat" luid zich een menigte verzameld, die de 6traat over de geheele breedte innam. Toen deze een heftig rumoer. Dat is hij! Diat is de woedende kondi, die Romeinscho burgers doodt. Een man, met lompen bedekt, trad op Publius toe en hield bem de vuist onder den neus. Publius trok zijn zwaard en riep met don derende stem tot de menigte: Luiaards, schaamt gij u niet voor Je slaven op deze wijze op te treden? Zijt gij' Quiritan, zijt gij nakomelingen van wereld veroveraars? Maakt plaats, of gij zult'den kop van hem, die mij den weg verspert in het zand zien vliegen. Allen traden op zijde. Publius nam da verschrikte Mucia bij de hand en voerde haar ongedeerd door de menigte heen. Ik had u voor moediger gehouden, sprak hij toen zij het gepeupel achter zich hadden gelaten. Ik vreesde niet voor mij, antwoordde Mucia met bevende stem. Publius greep hare beide handen en vroeg: „Derhalve om mij?" Gü stelt u aan zoo groote gevaren bloot, dat ik uit angst voor u bidden moet, antwoordde Mucia met neergeslagen oog leden. Een poosje stonden zij zwijgend tegen over elkander, hij nog altijd hare hand oö vasthoudend; zij nog steeds met neergesla gen blikken. Do straat was hier geheel ledjgi Mucia, zeide eindelijk Publius op tee- deren toon, zie mij in de oogen en hoo». Als ik u tot sieraad verlang in het eenzame huis der Quinctiliërs, zoudt gij dan bereM zijn aan de schimmen mijner voorvadereo een offer te brengen? (Wordt vervolgd.) 1 rvy bMi.relf.Vfffln Eullen de peramededee- Zei fa Mad md ljee/t roccln zijra ticcli«- 7-ffaOr vnvi PPT1 prptfoTP'kp rPfiy'mTuri I u+wnrdt. px-ij SS tin n<y& lang saiot sacJcor Stijn. 7W

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5