Tandel en wijverheid VRAGENBUS WAT DE PERS ZEGT KUNST EN KENNIS- RECHTSZAKEN |fF. Maarte veld, vcrt-lijf höüdeude te Heem stede, in koop af te staan tegen den prijs van f 15 per M2, een gedeelte grond, ple gen aan de Stolbergstraat hoek Julianas traat ter grootte van ongeveer 790 M2. Aangenomen z. b. st. E. en W. stellen voor aan A. T. Vogel te verhuren een stuk walgrond aan het Spaarne, achter perceel Spaarnwouclerstraat ,37. Aangenomen. B. en W. stellen voor de jaarwedde van den stads klokken- en horlogemaker van f 700 te verhoogen op f 1200. T Aangenomen. B. en AV. stellen voor, om aan het bestuur van do afd. Haarlem (jer Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt voor den aanleg en het onderhoud van volkstuintjes op door de gemeente in huur afgestaan land, gelegen ter weerszijden van de Slachthuisstraat, een bijdrage ut de igemeentekas toe te kennen bvan i 200, n.l. f 100 per H.A. Aangenomen. B. en W. stellen voor, aan de amanuenses bij het hooger- en middelbaar onderwijs al hier, voor zoover zij zijn voorzien van eene vaste aanstelling of van eene aanstelling •op proef, over het jaar 1918 een bedrag in eens uit te keeren van f 200. I)e heer VISSER informeert of ook de ambtenaren van het B.urg. Armbestuur en de Bank van Leening dat bedrag zullen krijgen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN ant woordt bevestigend. De Raad gaat daarna over in geheime vergadering. Aanbeve.ing regenten St. ElisabethsGast- huis benoeming geneesheer-directeur van het Grcote Gasthuis. Benoemd wordt Dr. L. ,C. Kersbergen te Haarlem. Aanbeveling B. en W. benoeming leeraar Engeisclie taal H. B. S. 3-jarige cursus en handelsschool. Benoemd wordt de heer R. Klaver te Zaandam. Voordracht B. en AV. benoeming onderwij zer school 2. Benoemd wordt de heer J. L. Munnik te Schoten. Voordracht B. en W. benoeming. 2 onder wijzers school voor M.U.L.O. no. 2. ..Benoemd worden de heeren S. Pal, onder wijzer te Koog aan de„Zaan en A. Kingma, onderwijzer te Aalsmeer. Voordracht id. id. onderwijzer school voor 1J.U.L.O. no. 1. Benoemd de heer T. J. Kom, Amsterdam. B. en W. -stell-m voor den heer H. H. van Asch te herbenoemen tot deskundige voer de van gemeentewege te herschutten drankvergunningen. Herbenoemd wordt de heer H. H. van A.sch. De grenswijziging. De heer Nagtzaam stelde de volgende vra gen aan B. en W. 1. Kunnen B. en W. aan den Raad mede- deeien, wat door hun college is .gedaan ter bevordering der grenswijziging, van het be- 'gin tot heden? 2. Kunnen B. en W." mede- deelcn, hoe de stand der zaak op 't oogen- biit is en. hoe het komt, dat het definitief- ontwerp van Gedeputeerde Staten nog niet is verschenen? De heer NAGTZAAM is zeer teleurgesteld door dit antwoord al moet hij er zich bjj neer leggen. Hij wil wel zeggen, dat in Haarlem in tegenstelling met andere gemeenten, daarmee geheimzinnig te werk gegaan wordt. Dat heeft hem zeer getroffen. Hij zou wen- schen de Burgerij er intusschen over inge licht wordt De .zaak kan publiek behandeld worden. Ais die zaak niet in 't openbaar wordt besproken, dan zaL hjj zich daar sterk tegen verzetten. De beer POPPE brengt den arbeidstijd aan de gemeente-kiosken ter sprake. De arbeids tijd voor de meisjes is veel te lang. En's win ters hebben ze koude geleden. De VOORZITTER zegt dat de meisjes tussclien 12 en half 2 worden afgelost vol gens voorschrift. De heer KOPPEN bespreekt een circulaire inzake kousen en sajet, maken B. en jWi. daar gebruik van? Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt dat B. en W. reeds aanvrage er voor gedaan ■heeft. Op een vraag van den heer GROENEN- .DAAL antwoordt wethouder JBOMANS, dat de invoering van den 8-urigen werkdag en .den vrijen Zaterdagmiddag samenhangt met de loonregeling. Het is nu spoedig tegemoet te zien. De heer v. LIEMT dringt aan op spoedige voorziening in deze aangelegenheid inzake het personeel van de reiniging. De heer KUENEN zou gaarne vernemen hoe het met de voorstellen staat betreffende de vrije keuze van ziekenhuizen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt dat deze zaak nu van alle kanten onderzocht is; er zit echter veel aan vast, meer dan men oppervlakkig meent. De voorstellen zijn nu fgereed. De heer v. d. VELDT Vraagt aan B. en .W, om ten spoedigste preadvies in zake de f 200 aan het gemeentepersoneel. Niets meer aan de orde zijnde wordt1 de vergadering omstreeks kwart vóór vijf ge sloten. - De t 200, Air. J. B. Bomans hulde. Dat is werk leveren en zonder freeze. Zie slechts het strooibiljet der "Vrijzinnig- Democraten. IV at een gemier en gehunker naar stemmetjes. Dat is geen beginselstrijd, doch een belangenwedloop; echt vrijzinnig' En democatisehDe .werklieden op de acht ste plaat.3. Voor den Raad krijgen ze: zoo'n plaats, dat ze... wegloopen. Mr. Romans staat hooger, veel hooger üan Mr. SLingenberg's partij. Onze ergste vijan den kunnen ons niet beschuldgeu van met gemeentegeld stemmetjes te winnen. Gij moogt uw mond wel houden, hoor ik mompelen. En toch durf ilc tegen, ouzen Roomschen wethouder te zeggen: „Amice da mihi ma- mon." j. was ^m™crs j'iist toevallig dezelfde in ,'io13i <Ue er getuige van was hos ik 'de datCHfa^?S, ÜC1' Politieagenten betoog de, dat do f 200 hen v o o r b ij zouden gaan. dracht men stemm.ing%te maken wanner njen iemand in zij* gezicht zegt, iets niet te krijgen, wat hij zéker meent te zullen ont vangen? j Doch terzake. Tot goed begrip diene allereerst de voor geschiedenis opgehaald. In 1915 kwamen wij, rechtschen in den Raad. Er was nog nimmer sprake van ge weest om een duurtetoeslag te geven en de loanen waren nog van 1911. Nog voor de begrooting was behandeld (in October 1915) hadden wij een duurtetoeslag en in April 1918 hadden wij de loonen, zooals nu mr. B. ons meldt. Voeg hierbij de andere niet onbelangrijke verbeteringen en weet dan, dat alvorens deze voorstellen in den Raad kwamen in het college van B. en W. eerst door Mr. Bomans een en ander met klem en taktiek verdedigd .was. Zijn mede-wethouder Mr. Bruch zeide mij eens: „Je moest eens weten, hoe dikwijls Mr. Bomans in die zaken het spit er van moet afbijten." Het jjaat dan ook allerminst tegen hem. Wat is dan toch de raison d'etre yan hei- voorstel? Deze, dat er een verschil van eenige maan den tusschen ligt. De ambtenarensalarissen werden herzien omdat de verhoudingen verbroken waren, en wel zoo, dat die heeren er uitermate mede waren ingenomen. Zij vierden feest. En nu komt het eerste echèc voor B. en IW. Zij schreven zelf aan den Raad d,d. 31 Oct. '18, dus slechts 8 maanden lathr en nog geen vier maanden hadden die ambte naren het achterstallige ontvangen, „de sa larisverordening was niet meer gebaseerd op den thans geldenden loonstandaard." Die heere'n kwamen dus volgens B. en W. tekort, ofschoon er bij waren die maar eventjes f 700 waren vooruitgegaan. Wij zei den het reeds bij B. en W. gold een anider motief, „de verhouding was verbroken," doch het nooddruftmotief werd er pour le besoin de la cause bijgehaald en de zaak was on gezond. In den Raad wierp men zich op het laat ste argument. Uit de vele besprekingen is slechte een zinsnede te vinden op pag. 739 van het ver slag van het gesprokene in den Raad. „De heer Visser vraagt of ook de ambtenaren in dienst van de Bank van Leening hier onder vallen. Zij hebben natuurlijk dezelfde "be hoeften en dezelfde n o o de n als de an dere ambtenaren." Ook toen kwam van de tafel van B. enW. (al staat het niet in het verslag) dan moe ten allen het hebben. En m.i. terechjt. De verbroken verhoudingen werden weg gedacht, dus restte alleen het motief van het „noodig hebben." Nu mogen de lezers zelf oordeeten wie het het meeste noodig heeft. Bij het uitbreken van den oorlog, dus in 1914, waren de werklieden het eerst aa-n de beurt, omdat zij het langst gewacht hadden. Zij kregen niets. (Zie boven). Einde 1917 gingen de ambtenaren met f 400 tot f 700 vooruit, behoudens de la gere 'die dechts f 200 en meer kregen. De onderwijzers maken een sprong van f 400 in Februari. De werklieden kregen f 312 en de agenten ten deele bijna f 300, f 150. Wegens de duurte komen B. gn iW) met hun f200 voor de ambtenaren. Wel was er een ander motief bij, doch de Raad liet het zwemmen. Was het alléén voor de amb tenaren duur? Mr. Bruch zegt op pag. 741 van ihet verslag „De gehuwde onderwijzers hebben nu gemiddeld ook wel f 2200" en toch kregen ook zij de f 200, alweer, omdat zij het zoo noodig hadden. "Welnu dan hebben zij, die eenige honderden guldens minder ontvangen het meer noodig. Daar wij tot drie maLen toe er op gewezen hebben, 'met het vaststellen der loonen en salarissen van onderen af te beginnen, wil men een eerlijke en zuivere arbeidswaardeering heb ben, gaan wij vrij' uit. Het is een echec, hetwelk B. en W. door onvoorzichtigheid zich zeiven op den hals gehaald hebben. Mijnerzijds wordt dit optreden geweten a. aan den strijd tusschen de ambtenaren in en buiten het stadhuis en b. aan het feit dat sinds onheugelijke tijden ieder lid van het college zijn eigen zaken heeft. Er is jgeen homogeniteit. Dit ligt niet aan het tegen woordige college, doch is een oud-zeer, het welk zoo spoedig mogelijk verholpen moet worden. Onze Bomans heeft genoeg gedaan. Nog dezer dagen zeide een zijner heftigste tegen standers tegen mij. „Het is een kraan, hij werkt zich er in en slaagt ook". En even later„Als wethouder der bedrijven heeft hij een moeilijken tijd gehad, doch hij heeft de zaken aardig voor elkaar." Tegen derge lijke lofprijzingen loopesn alle .pietluttig heden en onvriendelijkheden te pletter. Vandaar dat mijn voorstel door mij' niet wordt losgelaten en ik toch durf eindigen1 met Vat ik begon: Mr. J. B. Bomans hulde. M. L. A. KLEIN. Gewetensgeld. Ontvangen is bij den In- spetceur der directe belastingen te Haarlem 2de afdeeliag, onder letters N. N., 365.75 en 333.83, wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting ovdr 1913-1916. Lente 1919? Gisterennacht op 25 van len temaand!'?) en alle rechten op negen zomer- jsehe dagen ten spijt, heeft het 11 graden ge vroren en lagen alle wateren in Haarlem on buiten, tot zelfe de* Ringvaart toe, geheel dichtgevroren. Ook vannacht heeft het nog gevroren. Aan de vruchten in het algemeen doef het nog weinig? kwaad, doch in de bloe- monstreek, waar reeds menig crocusbecl iu bloei stond, zijn zeer, vele bloemen bevroren en zwart geworden. Statuten. De St. Urt. bevat de Kon. be williging op de statuten van de N. V. Haar* lemache Rijwiel en AutomobieLmaatecthppij, Eduard Kimman Co. te Haarlem. Vernietigd. Vernietigd werd liet vonnis dezer Rechtbank d.d. 19 Februari j.l. voor zoover A. W. C. Arends, lid der 'handelsven- ttootschap Krachtpraeparaten, fabriek Her cules, daarbij werd failliet verklaart!. Hooger beroep. Hooger beroep werd aan- geteekeud door den beer Officier van Justitie albier tegen het vonnis der Rechtbank alhier waarbij O. S. te; Haarlem ter zake diefstal werd vrijgesproken. Hooger beroep werd aangeteekend door A. L. van Jey P, te HtHegopi. terzake dief stal veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. Vee in de weide. Reeds vele veehouders in den omtrek zijn er toe overgegaan, mede in verband met het gebrek aan veevoeder, hun jonge vee in de weide te jagen. Er schijnt voldoende eten voor de beesten te zijn, maar de lage landerijen zijn zeer nat, zoodoende wordt veel jong gras vernield. Ge durende de laatste koude dageu hebben de beesten bet buiten 'hard te verantwoorden gehad. Vele veehouders hebben liet vee dan ook tijdelijk weer gestald. Sterfgevallen aan Pneumonie, influenza- bronchitis enz. Het aantal sterfgevallen aan pneumonie, influenza, bronchitis enz,, bedroeg in de week van 1319 Maart beneden 1 jaar 1; van 30 39 jaar 1, boven de 70 jaar 1 totaal 3. Gevonden voorwerpen. - Terug to bekomen bij: O, Petri, IJ weg Haarlemmermeer, broche; O. Kamp, L. Lakenstraat, 12 road, mes en sleutels; A. Koluewiin, Anegang 42, kerk boekje; M. Blaak. Olyeanstraat 20, halsket ting; H. N. Franken, Leidschevaartweg 259, kinderschoentje: P. J. v. d. Zwet, Leliestraat 7 C, armband; C. P. A. v. d. Hart, Ampzing- straat. 87. portemonnaie met inhoud: J. Dijk- mans, Ursulastraafc 15, belastingbiljet; S. Damave, Gedempte Oude Gracht 06 zwart, lorgnet in étui; II. Ploeger, Busken Huetstr. 12- mes; J. A. Kroonsberg, Romolentraat 00 B, bonboekje; J. Doornboseh Schotersingel 157,, sdiooltasselien met inhoud; J. Koper, Oranje straat 3 C, das; M. Amelrooy, Esschilderstr. 9, handschoen. DL iAwicr DkK büCiALiöir-ix. De vraag of men wel genoeg beseft, welke tactiek de socialisten gedurende deze weken in de Tweede Kamer toepassen, wordt door de „Maasb." als volgt beantwoord: „Hun politiek en sociaal front sluiten aan een. Beide stellen zich voorloopig geen ander doel dan: zooveel mogelijk onrust verwekken. Met de meeste bombarie wordt er aan sta kingen gewerkt en in de roode pers en in de Kamer gaat het op de schandelijkste wijze er op los tegen de Regeering. Zeer duidelijk is het, dat het wachtwoord niet tegen Minis ter Aalberse gaat, wiens sociale plannen wor den goedgekeurd. Doch men denkt muziek te halen uit een uiterst heftige campagne tegen de belastingpolitiek der Regeering, tegen Minister De Vries. Troelstra zelf is voor de leiding der campagne weer in de Kamer ver schenen onder het motto: de brutalen regee- ren de wereld. Nu kan het spel beginnen Van den Tempel eerst en nu Jan ter Laan, och arme de droogstoppel, staan zich kunst matig volgens besluit van het partijbestuur op te winden. Bijna zou men onder den indruk geraken van dezen bombast, die braaf is in gestudeerd. Zoo hard mogelijk schetteren,, de felste verwijten uiten, de verbittering zoo hoog mogelijk oproepen. Dat is nu het parool. Of er op onverantwoordelijke wijze met vuur gespeeld wordt te midden van de hoog opge stapelde brandstof, dat deert den avonturiers gen voor de Staten en voor de gemeenteraden moet dan maar hoog spel gespeeld worden. Wij voor ons, alle teekenen combineerend, zien den toestand hoogst ernstig in. Hoe mal opgeblazen de praat der roode heeren ook is, men moet toegeven, dat er plan achter zit en dat de taktiek en de discipline goed werken. Tegen die gevaarlijke hetze der roodfe partij zou van de geheele rechterzijde een vastberaden contra-campagne moeten uit gaan. Sociaal wil dat zeggen vóór alles rust, in het kruithuis geen vuur, d. w. z. in onze bolsjewieksche samenleving op dit moment geen staking, hoe rechtvaardig overigens ook. Politiek moest het beduiden: vaste aaneenslui ting rondom de Regeering. Alles moet niet achter de coulissen bekokstoofd worden, zoo- dat het Kamerdebat maar een formaliteit zou wezen." Het Rotterdamsche orgaan constateert dan, dat „de debatten ons den indruk doen krijgen, dat weder alle overleg ter rechterzijde ont breekt." En het blad acht het bedenkelijk, dat „waar het gaat om een weloverwogen, zoo ge vaarlijken aanval tegen de Regeering, de drie rechtsche partijen blijkbaar geen oyèrleg hebben gepleegd." DE JAARBEURS. Het tijdschift ,,De Nederlandsche Nijverheid"' schrijft „Er 'bestaat geen enkele reden om niet, onverbloemd, te erkennen» dat de derde Ne- dorlandsche Jaarbeurs een teleurstelling is geweest. Voor do organisators wien men geen redelijke verwijten maken kan en voor de deelnemers. De belangstel lias» jg, vergeleken bij die ter gelegenheid van de twee&e beurs tot uiting kwam, zéér geslon ken; de omzetten zijn onbeteekenemd geweest. Hier generaliseeren wij natuurlijkin Utreoht hebben wij ook wel industrieelen ontmoet, die zich tevreden, zéér tevreden zelfs betoonden. Maar dat ziin dan uitzon deringen, die den regel bevestigen. Het verschijnsel, dat hierboven gesigna leerd wordt, lijkt ons van zeer groot ge- .wiebt-. Juist zijn beteokenis maakt het nood zakelijk» het zonder eenige restrictie te be spreken. Verdoezelt men de relatief zeer on gunstige ros uitaten van de derde beurs» dan ■werkt men het ontstaan van misvattingen in de hand. die een allergevaarliiksten invloed zouden kunnen 'hebben. Van belang lijkt ons do ervaring van het voorjaar 1919 als waarschuwing. Het behoeft igaea betoog, dat zii geen definitieve basis .vormen kan voor do beoordesling der ont wikkeling van het. instituut. Be gevolgen van de algemeene malaise, die den aanvang van dit reconstructie-tijdperk on zoo onont koombaar duidelijke wijze toekent» moesten zich ook ter beurzo wel doen gevoelen. Maar hier komen wij nu tevens tot de kern der Quaestiedat- die gevolgen rich zoo buiten gewoon krachtig demonstreerden, heeft er 'ons nog eens aan herinnerd» dat de jaarbeurs een oorlogs-kindje is. En ons nog eens ge waarschuwd tegen overijling in de uitvoering der plannen» dia terzake ran de uitbreiding van het instituut iu voorbereiding zijn. D® crisis heeft in, 191.8 haar stempel on de beur* gezet maar toen heeft meu de uo- ^itie» voor zogver yfii wetstt, niet behoorlijk. geanalyseerd. in 1919 heeft zii dat op nieuw gedaan. De enorme vlucht, waarvan het vorige jaar getuige was, mag in het licht der gebeurtenissen slechts worden be schouwd als een gevolg der bizomdere om standigheden. Dus als een teeken van na tuurlijken gezonden groei. Toen leidden de speciale verhoudingen, als gezegd, tot een bizonder succes thans» een jaar later, tot zeer teleurstellende resultaten. M aar het lot van de beurs- in oorlogstijd ontstaan en gegroeid, zoo nauw bliikt samen te hangen met de verschijnselen van het, thans gelukkig zijn eind naderende tijdperk, is er alle reden zich een oordeel over haar toekomstige ontwikkeling te reserveeren. Men beschikt-nog niet over de ervaring, noodig om vast te stellen, of de jaarbeurs als zoodanig in de toekomst reden van be staan zal hebben. Noodzakelijk, hoogst nut tig hulpmiddel in een periode» dat Neder land vrijwel van het wereldverkeer was afge sloten. dat enorme belemmeringen de indu strie^ aan banden logden en een volkomen - zij het tijdelijke reconstructie van het binnenlandseh verkeer door de omstandig heden geboden werd. lijkt bet de vraag, of zij in de toekomst inderdaad een functie zou kunnen Ui ven vervullen. voor ons hopen, dat de waarschuwing pie 1918 gaf, maar toen werd genegeerd m 1919 zal worden verstaan. En dat men, zeer nauwgezet» alle consequenties over wegen zal." Een Rembrandt. Te Apeldoorn is op een veiling van een inboedel een Rembrandt- ver kocht, die niet van te voren aangekondigd was. Een Apeldoorner kocht het werk voor 55, tot groote verontwaardiging van de aanwezige handelaars in ongeregeld goed," die een der gelijke opdrijving van ,»de markt" hoogst onge motiveerd en nadeelig voor hunne affaires achtten en derhalve ineenden met een bod van,... een dubbeltje te kunnen volstaan. De Rembrandt is een etsje, ongeveer 40 c.M. groot, door lijst en glas tamelijk goed bewaard, al zag het er vrij onooglijk uit. Het vertoont een mansfiguur met een tabbaard" aan en een ruige muts op en de vage omtrekken van oen tweeden persoon. Ilet is geteekend ..Rembrandt 1633." (Hfeld.) Koninklijke sympathiebetuiging. Ter ge legenheid yan de promotie gistermiddag \an den heer W. Royaards tot doctor honoris causa aan d'e Utrechtsche Hoogeschool. werd den ge promoveerde rmmeus H. M. de Konigin het volgende telegram gezonden: De Koningin, geheel instemmende met de bijzondere hulde U gebracht voor hetgeen U vooi onze geliefde en schoone moedertaal ver richt en. voor hetgeen "U op het gebied der dramatische Kunst tot stand gebracht, hoeft, draagt mij op U op dezen voor U zoo gedenk- waardigen dag, Hare gelukwenschen over te brengen. VAN GEEN, Secretaris der Koningin." UIT BOEK EN BLAD van deze week bevat de volgende PLATEN": Z.Exc. Mgr. Nicotra, Een mo dern ziekenhuis te Paramaribo, met 9 foto's. De onlusten te Berlijn met 10 foto's. De sluis te lJmuiden deerlijk gehavend. De Geldwisselaar, naar een schilderij van Rembrandt. Eene R.-K. Bond van. Licha melijke opvoeding. TEKST: Bij het portret. Levensdurf, door H. B. v. d. Sande. Een modern ziekenhuis te. Paramaribo. Een vertelsel, door F. Dek kers. Langs een omweg. Uit de blikken trommel. DE JAARBEURS NATIONAAL OF INTERNATIONAAL? Gisteren werd te 's-Gravenhage het congres gehouden van Nederlandse,he Fnbrikanten- vereenigingen. De heer W. Graadt van R-oggen, secretaris generaal der Nederlandsehe Jaarbeurs te Utrecht, leidde de vraag in: „Moet de Ne- derlandsc'hie Ja-arbeurs nationaal blijven of in ternationaal worden?" Spr, protesteert tegen de voorstelling, in 't tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid gelanceerd, als zou het Jaarbeurshestuur zich schuldig hebben gemaakt aan misbruik van. vertrouwen, door eerst medewerking der in dustrie te vragen voor een nationale Jaar beurs, om, wanneer deze eenmaal een naam zou hebben verworven, haar dan te gebrui ken om de Nederlandsehe industrie weder te verdringen door do vreemde nijverheid toe te laten. Van den aanvang af heeft het Jaar beurshestuur op de mogelijkheid van inter- nationaliseering bet volle licht Fa ten vallen. Dat bij de opening der tweede beurt krach tiger nadruk op dio mogelijkheid gelegd werd vond zijn oorzaak in de noodzakelijkheid deze kwestie aan de orde te moeten stellen, door dat er in den lande meer en meer stemmen opgingen, die aandrongen op een internatio nale beurs en door het buitenland reeds po gingen' werden aangewend, om naast de Ne derlandsehe Jaarbeurs buitenlandsche pavil joens op te richten. Spr. vestigde er vervolgens de aandacht op, dat wel in het oog gehouden jmoet wor den: le. de bijna onmogelijkheid om op een nationale beurs op den duur blijvend het bui- tenlandseh fabrikaat zoo te weren, dat niet aan het nationale karakter een slechts twij felachtige waarde toegekend kan worden en 2e de zekerheid, dat naast de natiouaul-gebiou- den Jaarbeurs een al dan niet georganiseer de internationale beurs zich zal ontwikkelen. Ton aanzien van de vrees, dat bij internalio- aalkeering de handel zich weder, als vóór den oorlog, meer tot het buitenlandsch fabri kaat zal voelen aangetrokken, merkt spr. op, dat door het nationaal houden der Jaarbeurs do bultenkindscbe concurrentie op do algc- meeue markt toch niet kan worden geweerd. De waardeering, welke het Nederlandsehe fa brikaat rich in de oorlogsjaren heeft weten te verwerven voor zoover deze bij den han del niet al weder eenigermate teruggedron gen is door hot misbruik, dat sommige in dustrieelen gemaakt hebben van de afwezig heid der buitcnlapd$ohe concurrentie, zal* het inheemsch product thans moeten toonen te kunnen handhaven in vrije vergelijking met het buitenlandsche. Kan 'het die verge lijking niet doorstaan, dan helpt het weinig of men de Jaarbeurs, die geen object van be scherming zijn kan, al nationaal houdt; kan het de vergelijking wel doorstaan, dan is een internationale beurs een praeht-gelegenheid om de superioriteit van liet inbeemsche fa brikaat aan landgenoot en vreemdeling te too nen. Ook ter bevordering van een druk bezoek zoowel van buitenlanders als van binnenlan- ders zal internationalisatie gunstig werken; een internationaal karakter alleen zal aan de Jaarbeurs die aantrekkelijkheid voor de bui tenlandsche koopers kunnen geven, die haar levensvoorwaarde is. De vraag, op welk tijdstip de Jaarbeurs in ternationaal zal moeten worden, acht spr. voor definitieve beantwoording nog niet vat baar. Spr. verzekert, dat de Raad van Beheer, principieel overtuigd, dat de internatkmalisa tie niet tegengehouden kan worden, ten op zichte van liet tijdstip, waarop geinternationa. liseerd moet worden, de grootste voorzich tigheid zal betrachten en in overleg zal blij ven èn met de Regeering èn met de industrie en den handel. Persoonlijk is inleider van meenin-g, dat de vierde beurs nationaal zal moeten zijn, al moet bij de propaganda in het buitenland op den voorgrond gezet worden, dat dit alsnog handhaven van het nationaal karakter een overgangsmaatregel is tot la tere internationaliseering, waaromtrent men goed zal deen zich op dat oogenblik nog niet aan een bepaald tijdstip of een bepaalden ter mijn te binden. V r. Kunt u mij ook zeggen hoe men si- naasappelenvlekken uit een rood flanellen blouse kan krijgen? Antw. Als het echt gekleurd is: al naar de teederheid der stof en der kleur verdund chloorwater met een lapje warm en drup pelsgewijs op de natgemaakte vlek afwisse lend opbrengen en weer afspoelen. V r. Kunt u mij een middel geven om vlekken van een soort likeur uit een zjjden blouse te verwij deren? Antw. Eenvoudig uitwasschen met lauw warm water. Vr. Bestaat de schermvereeniging „Pro Patria" nog? Waar lioudt zij haar oefeningen en wanneer? Antw. Wij weten niet of deze vereeni- glng bestaat. Wij vinden haar naam ook niet in het Jaarboekje voor de stad Haarlem. Vr. Ik wil vrijwillig dienst nemen bij de marine. Is er ten alLen tjde een priester aan boord van het oorlogsschip, torpedojager enz. om ons Roomschen de verplichting van des Zondags Mis te hooren naar behooren uit te laten oefenen? Of is het geen ver plichting dat men 's Zondags Mis hoort als dat niet kan, bijv. bij een lange reis dat men in geen weken land ziet of zoo iets. Antw. Aan boord der oorlogsschepen ia geen priester aanwezig. De verplichting van des Zondags Mis te hooren bestaat niet voor Antw. Wendt u tot den heer A. J. Loerak ker, voorzitter van den Bond „Sint Deus- dedit", SchalkburgergTacht, Schoten bij Haar lem. V r. Ik ben weduwe met 2 kleine kinderen. Nu ben ik zoo hoog in de belasting aange slagen voor O. AV., dat ik ze onmogelijk kan betalen. Ik heb een zaak. Nu zeggen ze dat ze miju boel zullen verkoopen. Hebben zij nu 't recht om mijn bedrijfstooedel te verkoopen, waar ik mijn brood mee moet verdienen voor mij en mijn minderjarige kinderen? Antw. Wanneer u meent te hoog aange slagen te zijn in de belasting, kunt u daar tegen in beroep komen. Bent u echter een maal in het ongelijk gesteld, dan moet u beta len en zou men het recht hebben ook uw be- drijfsbenoodigdheden te verkoopen, als dat noodig was. V r. Hoeveel moeten ex* van een gezin (5 zoons) als militieplichtigen dienen? Antw. De grootste belft, dus drie. Antw. Ik heb een bediende, welke 'bij mif was met kost en inwoning. Toen deze onge steld werd verzochten wij hem bij ons te blij ven, doch dat wilde men met. Ik heb het loon doorbetaald, moet ik nu ook nog de dokters- rekening betalen en zoo ja wat nog meer? Antw. Wanneer u hem kost en geneeskun dige behandeling bij u tehuis hebt aangebo den en hij heeft zonder wettige reden, dat ge weigerd, behoeft u niets andere dan loon te betalen. Vr. Ik lieb een huis gekocht, te aanvaar den 1 Mei. De eigenaar woont er zelf in, maar die heeft nog geen andere woning. Is hij nu toch verplicht er uit te gaan ja of neen? Antw. Ja, bü moet het huis verlaten als hij zelf aangenomen heeft er uit te gaan of als de huur hem opgezegd is. V r van Wed. L. te H. A n t w. De familie, heeft recht op den kof fer en op den inhoud ervan. Gaat eens praten met dat comité en wanneer u dat «een vol* d«»iag geeft, tot u e.ee „p „u. totoo of tet-s eu w.t mede gebeurd is. Beleediging van een burgemeester. De Rechtbank te Alkmaar heeft uitspraak gedaan iu de zaak van den notaris van den Sp. O. te! Vieringen die in eert buitengewone zitting had' terecht gestaan» wegens belcedigina in se-, schrift van den burgemeester dier gemeente-; den heer Peereboom. Zooals men weet had hu in een ingezonden stuk in de »,bchager Courant over verschillende distributiezaken gesohreven» waardoor de lieer P. zis'h bcleedigd achtte. Bij de vorige behandeling der zaak werd de slagei G. P. als verdacht van meineed in hechtenis genomen. Later werd hii weer in vrijheid en buiten vervolging gesteld. Indertijd werd tegen den notaris 300 boete. sub?. 00 dagen hechte-, nis geëischt. Rek], is als niet strafbaar ontslagen jan Xeejb t?v ervolgi ngv De VOORZITTER zal een. en ander achrif- tel ijk of mondeling in de volgende vergade ring doen. en eern derde gedeelte eleelMt» plus min.ua met. Met net oog op de naderende verkiezin- r»E KATHOLIEKE ILLUSTBATIE hen, die om wettige reden verhinderd zijn« Y r. Tot wien moet ik mij' richten om 'n bon<\ van land- en tuinbouwers hier ter plaatse op te richten?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6