BINNENLAND Sterke Schoollaarzen I ons Kaas 9i,+ V ragen van den dag F. W. TWEEHUU8ÊH, Verstrekking Reparatieieder. Gemeentelijke Centrale keuken Heemstede, STATEN-GENERAAL. DO KDERDAG 27 ÉASRT 1919 42«t« JAARGANG 9900 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN; BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 KWARTAAL f 2,25; WEEK CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,60 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 23 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Beschikbaar vanaf Vrijdag 28 Maart, op Bon No, 93B uit het Levensmiddelenboekje UITREIKING VAN BONS VOOR REPA RATIELEDER, voor de nummers der machti gingskaart voor go etiket p reparatieleder van No.J 400 tot en met 800, op Vrijdag 28 Maart aan het Distributiebedrijf, Achterweg 1, en voor dezelfde nummers op Maandag 31 Maart aan 4en Politiepost, Boekenrodestraat 9. 7993 Beide avonden van 6Va tot 9 uur. De Directeur van het Distributiebedrijf te Heemstede, J. A. GELDORP.; t Dan ging het er in den ty& der Fransolio .revolutie toch nog wat beschaafder naar too. Toen werd ook alles afgeschaft, wait in het openbare leven maar kon doen herinneren aan God, aan eenig kerkelijk gebod of eenigi voorschrift der oude regeering. Doch de schrikbewindvoerders van toen hadden ten minste nog de pretentie te meenen, dat het menscheiijk vernuft voldoende zou zijn om een ordelijke samenleving te waarbor gen. En zij verhieven de menschelijke rede als koningin ten troon. Dat was duivelsch en godslasterlijk, maar het had toch. nog iets van het imponeerende, hetwelk de op standigheid van Lucifer, ale jgovallen Hemel- macht kenmerkte. Maar de daden van de communisten or^zer dagen staan beneden het peil van hot dier lijke. In'het dierenrijk treffen wij nqg tal van soorten aan, waarbij het instinct vaste wetten heeft gesteld tot instandhouding van een krachtig ras. Maar da Hongaarsche bolsjewisten geven als hoogste wijsheid het parool van de absolute ongebondenheid uit en adviseeren het huidige menschelijke geslacht zich zelf in den kortst mogeljjken tjjd te verdelgen. De Fransche communisten verhieven de rede ten troon; de bolsjewisten van de 20ste eeuw da redeloosheid. Zal dit nu 'het laatste staal der menschelijke .verdwazing zjj'h pf bestaat er. nog erger.?. HET MENU der Gemeentelijke Centrale Keuken bestaat "voor Maandag en volgende dagen uit: 7993 BRUINE BOONENSOEP - SAVOYEKOOL ZUURKOOL - ERWTENSOEP - RIJSTEBRIJ - SPERZIEBOONEN, De Directeur der Gem. Centr. Keuken te Heemstede, J. A. GELDORP, De zegeningen van het Bolsjewisme. In o.nzen jongen tijd deed men ons schrik wekkende verhalen der Fransche revolutie, welke wij later in historieboeken en ge schiedkundige romans bevestigd vonden. En tot vóór enkele jaren hadden wij de over tuiging, dat, wat in het laatst der 18de toWvff in Frankrijk gebeurd», wei het ergato Toen kwam het Russische schrikbewind, Jnet een nasleep van ellende* die de tyran- nie van Robespióro en Danton in de scha duw stelde. Toch hebben de yerscltfikkingen van oude Tsarenrijk de w or old nog maar matig aangegrepen: Rusland ligt zoo ver af, het land is altijd zoo onbeschaafd geweest; 't is voor de msnschen daar, die altijd onder de bedreiging van Siberische gevangenissen en den ambtenaarsknifet geleefd hebben, zoq erg niet, als het voor ons zou zijn Niet alleen cle groote massa, ook de macht hebbers te Parijs hebben het Russische bolsjewisme 'leidelijk aangezien. En nu nadert het met rasse schreden; in Duitschland kon het tweemaal bloedig on derdrukt worden, maar in Hongarije brak het spontaan uit en werd door heel de bevolking aanvaard. Naar Spanje zijn de vonken' overgeslagen en ook die lioek van het oude Europa dreigt weldra in vlam te staan. Wanneer do lichamelijke ellende welke do revoiutiekoarte na zich sleept, geen vol doende waarschuwing mochten zijn tegen de bolsjewistische verschrikkingen, dan komt Hongarije nu nog juist op tijd leeren, welke andere zegeningen de aanhangers van Lenin en Trotzky, nog in den schoot mee dragen. j, Dezer dagen maakten wij er reeds mel ding; van, dat een der eerste daden' der nieuwe roode regeering in Hongarije wan geweest alle rangen en titels oï to schaffen, d scheiding tussehen kerk en staat te proc- iameêren en alle bijdragen uit de openbare kassen aan kprken, scholen, liefdadigheids gestichten enz. op te heffen. Maar daarbij is het niet gebleven. Er is een nieuwe verordening uitgevaardigd, die ai een heel teekenend bewijs levert van do geestelijke minderwaardigheid der rood» bewindvoerders. Een besluit van den regeeringsraad1 be paalt, dat alle buitenechtelijke kinderen vol komen gelijk zullen zijn met die, welke uit den echt geboren zijn. I baarbij wordt bepaald dat de naam: des vatte ra achteraf iu Let geboorteregister kan wok. en ingevuld l>e. geboorteacten en de .UiiorekseiS daarvan moeten zoo woorden ge- maakt, dat do naam des vaders achteraf tan worden ingevuld zonder dat dit .op het document zichtbaar is. Een man en een vrouW, Üie op ?ifn minst een jaar in'yrij huwelijk tefamen hebben gcieeid, kunnen, als zij geen rechtstreek- sche bloedverwanten of broeder en zuster zijn, zonder dat er op eenig huweRJksbeletsel ïal worden gelet, een huwelijk aangaan, door alleen aan den ambtenaar van den burgerlijken stand waar zij wonen, te ver klaren, dat zij hun samenwoning als een huwelijk beschouwen. Dit geldt ook .voor kersonpn die reeds gehuwd zjjn. Door het 'fuiwe huwelijk houdt het oude op te be- aan. De ambtenaar van den burgerlijken moet alles behoorlijk op protocol bren- R at zegt' men van regeeringskunst? dit nieuwe" staaltje RAADSOVERZICHT, Het was niet de schuld van wethouder Bomans)» dat zijn verblijdende mededeelingen over de intrekking der gasrantsceneering met ingang van 1 April en de verbetering der gas- qualiteit samenviel met de gisteren onder Laat ste Nieuws in ons blad gepubliceerde beschik king van de Rijkskolendistributie, die dezelfde strekking heeft. Reeds verleden week vermeldden wij dit voor nemen van onzen wethouder en vanuit ons blad vond deze „primeur" zijn weg in de Nederland- sclie dagbladen, zoodat het niet onmogelijk is, dat dit het Rijkskolenbureau heeft geïnspireerd tot haar welkomen maatregel, al haar circulaires inzake de gas- en ekctriciteitsrantsoeneering voor particulieren (verlichting, koken en bijlcoken). te laten vervallen. Immers: er zat iets ongegronds In deze be moeiingen van het „Kolibu'', dat niet alleen bepaalde hoeveel kolen elke gemeente toegewe zen kreeg voor de gas- en electriciteitsproductie, maar zich bovendien nog mengde in oe interne aangelegenheid hoe het rantsoen diende te wor den verdeeld Men zou zoo zeggen dat het „Kolibu'' in Den Haag al mooi werk zou hebben verricht met uit te rekenen hoeveel kolen elke gemeente kon krijgen en zij zich verder met had te bemoeien met dié vraag hoe elke gemeente dat toegestane kolenrantsoen, ia gas en electriciteit omgezet, wenschta te distribueeren. Wij vermoeden dat Haarlem in dezen den strijd eens heeft willen aanbinden met het „Kolibu", door haar te zeggen: geef ons de kolen, die ons toekomen voor ons toegekend gasrantsoen en bemoei je verder niet met onze rantsoeneering. Wij gelooven dat in dezen strijd Haarlem sterk zou hebben gestaan en zij mocht zich 'n weelde veroorloven nu de kolenvoor- ziening niet meer zoo onrustbarend is waar van zij zich in dó tijden dat de nood nijpte, moest onthouden, om de bestaande moeilijkheden niet nóg grooter te maken. Door het vrijwillig ophef fen der rantsoeneering heeft het „Kolibu" deze macht-meting ontgaan en de heer van Liemt zal tot zijne tevredenheid hebben gelezen, dat bij hetzelfde schrijven ook de electriciteitsrant- .soeneering is opgeheven, iets waarvoor deze belangen-bepleiter der middenstanders-winkeliers zich gisterenmiddag warm maakte. Ook de qua- liteit van het gas zal verbeteren,dank zij de honderden tonnen gasolie, waarop onze wethou der beslag heeft weten te leggen, doch de gas- prijs moet gehandhaafd blijven, doordat de prijzen der bijproducten steeds meer dalen. Zoo wandelen we terug naar normaler toe standen en dat is het meest verheugende In al deze mededeelingen. Wij gaan langzaam den ladder aJ, dien wij met zooveel angst verleden jaar opgeduwd zijn. Met genoegen onderstreepen wij de woorden van lof, die de voorzitter bracht aan het beheer van het gasbedrijf. Inderdaad zal men het er wel langzamerhand over eens worden, dat de zaken aan de bedrijven in goede handen zijn. De heer Bomans werd wethouder in den meest critieken tijd, dien onze bedrijven gekend hebben. Ter illustreering behoeven wij maar te herinne ren aan het feit hoe zijn ambtsvoorganger in zak en asch zat, hoe alle straatverlichting was gedoofd en hoe wij maar^ steeds meer werden genepen. En nauwelijks was de heer Bomans \yethouder, of er kwam weer straatverlichting en langzamerhand ademden wij vrijer, hoewel de omstandigheden zeker niet gunstiger werden. Men kon onmiddellijk merken, dat m man met frisschen, opgewekten kijk op de dingen, had1 ge broken met de peuterig-burgerlijke gaspolitiek van voorheen. De heer Bomans wist verschillende malen in Den Haag voordeden te bepleiten, waarbij zijn in vloed als kamerlid waarschijnlijk ook wel van nut zal zijn geweest Men kan het werk van den wethouder der bedrijven niet anders dan geluk kig noemen. Herinneren wij daarbij aan de goed verzorgde afdeeling Onderwijs van den heer Bruch en het zeer verdienstelijke werk van onzen wethouder van Finandën, dan mogen' wij con- stateeren, dat onze rechtsche partijen aan Haar lem een stel wethouders hebben geschonken, dat gezien mag worden en waarvoor niemand zich behoeft te schamen bij de a.s. raadsverkiezingen zijn stem uit te brengen als goedkeuring van hun beleid Het voorstel-üerritsz, tot aanhouding van het voorstel van B. en W. betreffende den verkoop van grond' aan de Woningbouwvereeniging „Rosehaghe", waarover in de vorige raadsver gadering de stemmen staakten, werd verworpen, doch het had alle belang verloren1, doordat de voorsteller een amendement had ingediend op het voorstel van B. en W. De lieer Gerritsz stemde dan ook tegen zijn eigen voorstel. De aankoop der terreinen van de Haarlemsche Katoenmaatschappij in liquidatie en van liet „Instituut Prins" werd, zooals te verwachten was, bekrachtigd. De heer Jonckbioedt pleitte er voor dat voortaan makelaars uit Haarlem en niet uit Amsterdam als lasthebbers der gemeen te optreden, wijl zij even betrouwbaar zijn als hun Amsterdamsche collega's. De voorzitter gaf de wenschelijkheid daarvan in het algemeen toe, doch in dit speciale geval hadden de omstan digheden er toe geleid, zich tot Amsterdamsche makelaars te wenden. Welke de motieven waren* vertelde de heer de Breuk heel wijselijk niet, om dat zij ook nog wel een volgende keer van belang konden zijn. Intusschen zal de waag van den heer Jonckbioedt zijn doel niet missen. De heer Gerritsz is bezig wij hopen te goeder trouw de legende té kweeken, dat de gemeente die terreinen veel te duur gekocht heeft. Reeds eenige raaien heeft de heer Gerritsz datzelfde gezegd in een raadsvergadering. Daarom was het goed, dat de heer de Breuk vastlegde, dat daar van bij B. en W. niets bekend is. Inderdaad: de gemeente heeft deze terreinen niet bijzonder duur gekocht Zijn wij wel ingelicht, dan be draagt de koopsom ongeveer 6 a 7 per vierk. meter. Dat is niet bijzonder duur. Hoe de heer O. dus tot een tegenovergestelde conclusie komt, 'begrijpen wij niet goed. De commissaris van politie krijgt dan nu ook een woning in Haarlem. De Raad besloot daar toe perceel Kleverparkweg 146 aan te koopen. De heer Jonckbioedt betoogde dat eigenlijk deze woning nog duurder was dan die, waarvan de Raad de vorige maal den koop geweigerd had. Maar de heer Poppe rekende voor, aan de hand van de huurwaarde, dat het perceel niet bijzon der duur is. De Raad legde zich bij deze uit spraak van den (eeuwig?) plaatsvervangenden voorzitter der huurcommissie neer en kocht het huis. De heer v. d. Veldt trok zijn motie inzake de overneming van het Steuncomité in gemeentebe- heer, in. Zijn critiek over het langzame malen der gemeentelijke machine kunnen wij'volkomen onderschrijven. Iemand met een minder kalm temperament als de heer v. d. Veldt zou terecht boos zijn geworden over het feit, dat zijn motie precies lang genoeg j3 blijven liggen om haar overbodig te makqp, terwijl het feitelijk alleen de simpele ïntorrriatie gold, of het Nationaal Steuncomité ook zou blijven bijdragen als de ge meente het comité in beheer zou nemen. Dat dit voorstel met de noodige deferentie is behan deld, zal wel niemand durven betoogen. En eindelijk, eindelijk is de vervelende geschie denis met de bad- en zweminrichting aan de Houtvaart nu ook van da baan. De gemeente ticctt net ding voor f 19000 gekócht van den heer Sprenger. Of de gemeente er een koopje aan heeft, zullen wij hier niet beoordeelen, maar de ongeduldige toon van den voorzitter, toen het over de onderhandelingen met den heer Spren ger ging, was misschien wel een uitvloeisel van den vorm, waarin deze gevoerd zijn. Moge het een begin zijn voor de gemeente om de orga nisatie van goede.gemeentelijke bad-.en zwem inrichtingen ter hand te nemen. Wij zouden zoo gaarne zien, dat dit nu vóór den zomer in orde ware, om bewaard te blijven voor de onsmakelijke vertooningen, die wij eiken zomer weer opnieuw te genieten krijgen langs het Spaame en andere wateren, doch wij vreezen dat dit jaar de in richtingen aan de Kleverlaan haar voltooiing niet veel verder zullen genaderd zijn als ver leden jaar. Voordat aan de benoemingen werd begonnen, ging de Raad nog in geheime zitting. Een trouwe gewoonte, wanneer er een belangrijke benoeming aan de beurt is. Dit was nu het geval met de aanstelling van een directeur voor het Groote Gasthuis, doch onze stadgenoot, de heer L. C. Kersbergen* werd daartoe met algemeene stemmen door den Raad gekozen* zoodat dit moeilijk het eenige punt van behandeling kan geweest zijn. Doch wat er dan nog meer behan deld is, is taboe, zoowel voor onze lezers als voor ons, zoodat wij er over zwijgen. Op de publieke tribune zat veel publiek. Aan vankelijk begrepen wij niet welk punt der agenda deze belangstelling verdiende, doch wij verna men dat al die belangstellenden zich vergisten* want het punt, waarvoor zij zich interesseerden het voorstel-Klein, om een toeslag van f 200 te geven stend niet op de agenda. Het was onder de ingekomen stukken en werd in handen van B. en W. om advies gesteld. De eenige voldoening, die liun werd geschonken, was dat de heer v. d. Veldt aandrong op spoed met de behandeling van dit voorstel. Vooral nu een deel van het college van B. en W. in de N. H. C. zijn meening reeds te kennen had gegeven. De voorzitter zegde spoed toe, maar deelde tevens mede, dat de zaak iu bet college nog niet ge heel afgewerkt was. De heer Nagtzaam deed zijn aangekondigde vragen betrefiende de annexatie. Bedektelijk meenden wij uit zijn toelichting te mogen op maken een verwijt aan B. en W. over gemis aan voortvarendheid in dezen. De voorzitter ontweek een antwoord, door zich vooralsnog in geheim zinnigheid te blijven hullen betreffende deze be langrijke aangelegenheid. In een (of de, dit konden wij niet verstaan) volgende vergadering zullen B. en Wt spreken. O, Sphinx! Wat zijn uw raadselen? bjj TWEEDE KAMER. V ordedigingsbelasti ng. He heer van den. Tempel heeft op het wetsont werp tot verlenging van den termijn waarvoor de verdedifiingsbelastingen worden, geheven en wijziging van het tarief dier belastingen een gewijzigd amendement ingediend, met de strek- kina: om de inkomen» beneden 2000 yrii te stellen van verdedigingsbolasting. Geen jeugdige personen strafzittingen. De in het voorgestelde nieuwe art. 149 der van het wetboek van strafvordering gestelde leeftijdsgrens van 18 jaar werd door verschei dene leden bij het afdeelingsonderzoek van het desbetreffend wetsonwerp te laag geacht. Van andere zijde werd de wenschelijkheid betoogd geen minimum leeftijd vast te stellen, doch aan den president der rechtbank de bevoegd heid te verieenen in ieder bijzonder geval te beslissen of een zich aanmeldend jeugdig per soon al dan niet als bezoeker zal worden toe gelaten. Hoe zal de minister den leeftijd con troleeren? Verscheidene leden, achtten het noodzakelijk, dat ook voor het afleggen van ge tuigenissen in strafzaken voor jeugdige per- soDen bijzondere regelen worden gesteld. Een dergelijk getuigenverhoor moet zoodanig, plaats hebben» dat zij» die als getuigen zijn opgeroe pen, z8o weinig mogelijk van den verderen loop van het geding vernemen. Luchtverkeer Londen—Amsterdam. Naar de „Tel." verneemt, hebben thans niet minder dan vier combinaties plannen in bewerking voor de oprichting van een maatschappij voor het luchtverkeer tussehen Londen en Amster dam. De Engelsehe autoriteiten hebben dezen combinaties echter in overweging gegeven to trachten tot overeenstemming te geraken en te zamen slechts één maatschappij op to rich ten. Men is thans doende om te trachten de verschillende groepen tot elkander te bren gen. Nederlanders te Boedapest. Bij het Depar tement van. Buitenlandsohe Zaken is bericht ontvangen, van den consul-generaal van Ne derland te Boedapest, dat do Nederlandsche kolonie aldaar het goed maakt. ^Salarisherziening postpersoncel. Voor de bestellers en postboden bij den post- en tele graafdienst is eene nieuwe salaris-regeling ge troffen, welke beoogt hot minimum to verhoo- gen. Allo do nieuw te -benoemen ambtenaren worden voortaan aangesteld op een jaarwedde» welke volgens do geldende schaal van opklim ming wordt verkregen na 2 jaren dienst. Brievengaarders, tevens postboden, zullen voor den loopdienst do jaarwedde ontvangen, welke volgens de geldende schaal van opklim ming voor postboden wordt verkregen na 2 jaren dienst. Ook de in dienst zijnde bestellers, postboden, kantoorknechts, zaalwachter», assistenten, con ducteurs der brievenmalen, hoofdbeetellers en brievengaarder zullen voor 'n goed deel van doze nieuwe regeling profiteeren. Aan hen wordt toch een meerderen diensttijd toegekend van 2 jaren, wélke regeling reeds ingaat 1 Ook voor do vastte hulpbesteller en de vaste hulpboden op den voet van besteller en post bode in dienst geldt deze regeling. Bij de berekening van de 100 pet. verhoo- ging ingevolge Stork ia met het vorenstaande reeds rekening gehouden» zoodat het personeel weldra de vruchten van deze regeling zal plukken. Wij herinneren er aan. dat door de Tweede Kamerleden mr. Bomans en Smeenk krachtig op een soortgelijke verhooging is aan gedrongen. CRISIS-AANGELEGENHEDEN. Opheffing van crisis-instellingen? De Algemeene Vereeniging van Nederland- sohe lm- en Exporteurs heeft in haar jaar vergadering te Utrecht den wensch uitgespro ken. dat de Regeering zoo spoedig mogelijk de N. O. T„ N. U. M. en andere crisisinstollin- gen zal opheffen. Zoolleer. Naar het Vakblad voer den Schoenmaker mededeelt» is er een zending, zoolleer nit Noord-Amerika onderweg. Er be vinden zich thans verscheiden Nederlandsche importeur» in de Vereenigde Staten. De gerequireerde schepen. Naar de „Mab." verneemt, ia het nog geenszins zeker, dat- de commissie uit de reeders, welke te Londen onderhandeld heeft over de teruggaaf van de door Amerika in beslag genomen schepen, daartoe ook naar de Vereenigde Staten zal gaan. Wel zal de heer Van Ommeren» die van deze commissie deel heeft uitgemaakt, dezer dagen naar Amerika vertrekken, doch deze reis betreft louter particuliere aangele genheden. Intusschen staat vast. dat do ondorhantelin- gen over de regeling van de teruggaaf der schepen geenszins vlotten, hetgeen in scheep" vaaxtkringen wel eenige verwondering heeft gebaard, met het oog op de destiidi gepubli ceerde verklaring van Amerika, volgens welke de schepen onvoorwaardelijk zouden worden teruggegeven. Inmiddels bibven deze» op zeer enkels na, welke, zooals gemeld» ziin vrijge laten, voor Amerikaanscke belangen varen. Naar het blad vernam, waren kort geleden enkele dezer schepen in Noorscho haven» en koesterden de eigenaars hoop, dooh zü moesten weder naar de Vereenigde Staten terugkeeren. Tapijten. Blijkens mededcoling aan de N. O. T. van het Initergeallieerd Comité fa 's-Gtravenhago*kunnen in den vervolge alle soorten tapijten ongerantsoeneerd door bemid deling van de N. O. T. worden ingevoerd. N. O. T.-Tarieven. In verband met de sterk toegenomen aanvoeren is een verlaging der tarieven bij de N. O. T. in overweging. Visch. De minister van landbouw heeft: lo. ingetrokken bij zijn beschikking van 23 Januari 1919 vastgestelde maximum-prijzen voor wijting, klein poon en pieterman, hore makreel, makreel en kleine schol, voor gebakken regeeringsvisch INGEZONDEN MEDEDEELING., Baröeljjorissiraat 27. fEL. 7G7i benevens 2o. ingetrokken bij de zijn. beschikking van 23 Januari 1919 vastgestelde niaximuin-prij- enz, door de gemeenten bij inkoop van boven genoemde visohsoorten te besteden. Vervoerverbod. De minister van land bouw heeft bepaald: het verbod, gesteld in art. 1 van de beschikking van 81 Deo. j.l. zal niet van toepassing zijta op de navolgende ar tikelen: gries, grind en zemelen, buitenland sohe veevoeder, peulvruchten, regeenngsvoer- meel, raapkoeken, geelmosterdzaadkoeken en kanariezaad. Grind-gries-zemelen." De minister van landbouw bréngt ter kennis van belangheb benden, dat, met ingang van heden,'de han del in grind-gries-zemelen is vrijgegeven en aan geenerlei beperkende bepalingen meer zal onderworpen zijn. Uitvoer van klaverzaad. Naar wij verne men, is de Nederlandsche Uitvoer maatschap pij "ia staat consenten te endosseeren voor een beperkte hoeveelheid inlandsch wit klaver zaad. Suikerrantsoen voor fabrieken. De mi nister van Landbouw heeft besloten het voor- loopig op 50 pCt. vastgestelde rantsoen voor fabrieken van suikerhoudende goederen te verhoogen, en dit te bepalen op 75 pCt. van verbruik voor het binnenland van het vorige campagne jaar. RijwielbandenDe minister van L. N. en H. heeft met ingang 'van 1 April a.s. inge trokken de maximumprijzen voor oude en nieuwe rijwielbanden, benevens voor losse bruikbare staaldraden voor rijwielbanden en oude nog bruikbare ventiels. Maai- en Voederingsverbod. De minister van L. N. en H. heeft ingetrokken het verbod tot maaien van groene rogge, tarwe en gerst en liet gebruik van deze als veevoeder. Blikbrood. De ,3. R. CL" verneemt, dat het verbod tot hot bakken van zoogenaamd blikbrood, in verband met de ruimere vet- voorziening, zeer spoedig worden opgeheven. De liquidatie van de N. U. M. De Neder landsche Uitvoer-Maatsohappij deelt aan het Haagsch Oorreepondentiebureau mede, dat met ingang van 31 Maart 1919 vervallen de afdeelingen Nijverheid, Visscherij, Landbouw, Uitvoer van Groenten, Uitvoer van Fruit en Uitvoer van Zaad. Conflict in het drogerijbodrljf. Volgen» het „Hbld." is er een ernstig conflict uitge broken tussehen den Minister van L„ N. H. en de firma Vlessing Co, die de exploita tie der researingsdrogerijen drijft. Dit heeft tengevolge, dat ondanks een over» vloed van aardappelen, niet meer wordt ge droogd. TWEEDE KAMER Vergadering van Woensdag 26 Maart. De belastingontwerpen. IN aar onze meaning heeft de MINISTER VAN FINANCIËN, de hear De Vrie», gist», ren, niet alleen zün naam als geestig debater, maar ook dien van hoogst bekwamen «n schit terend fiancier» uitmuntend gehandhaafd. Bekaaid kwam de heer Oud er af. die het den Minister als een verwijt had aangerekend, dat do hoor De Vos van Steenwijk, na de rede vaa den Minister in de Eerste Kamer, had geap- plaudiseerd. Niet alleen deze heer, maar bijna de goheele Kamer, juichte mij toe» antwoordde, de bewindsman. Voor de gemeenten was hot een goede dag, Immora, de Minister verklaarde geen bezwaar te hebben tegen een verhooging dor uitkeering aan de gemeenten uit de Oorlogawinstbelas- ting. Met hen die van meening zijn, dat de Steun comité'» zoo spoedig mogelijk moeten ver dwijnen, bleak Z.Exc. het een». Maar momen teel zjjn nog 2 millioen per maand nooddg! voor steun aan werkloozen. wier aantal toe neemt, evenals trouwen» een hoogst bedenke lijke tegenzin om te arbeiden» die de steunuit- keering doet beschouwen ale een recht. Aandrang bij den Minister van Oorlog op spoed met do demobilisatie ia overbodig. De buitenlandsohe en binnenlandsche toestand manen ©venwel tot voorziohtiglieid. Een sprong in het duister achtte de Mini* ter voor het oogenblik de heffing in een». De gevolgen daarvan zim niet te overzien. Daarom is van hem geen voorstel te verwach ten. Evenwel, zal hij ieder concreet voorstel ornstig overwegen, hetzij bij de eindafrekening, hetzij bij de behandeling der vermogensbelas ting» hetzij als de toesbandon weer beter zijn geworden. Ook tegen do motie-lor Laan heeft Z.Exo. onoverkomelijke bezwaren. Verder bleef de Minister bij zijn voornemen om de O orlo gswinstbelasting ter afschaffing voor te dragen. De deskundigen ziin het er volmaakt over een», dat die aleohto zeer weinig meer zou opbrengen. En met etelligo beslistheid en ^met kracht van argumenten hield hu vol, dat ue grens der directe belastingen met de aanhangige voor stellen zal bereikt zijn. Het naar voren brengen van monopolies en socialiseering van bedrijven in dit verband kan» aldus betoogde Z.Eex. alleen zin hébben ala men er winsten mee wil behalen voor de schat kist. Men beoogt dan ©venwel niet»' andera dan het geen de Minister wil bereiken met de door hem voorgestelde indirecte belastingen. Bij de indirecte belastingen komen thee en koffie: en de koffie weer later dan de thee. Als het niet bepaald noodig is» zullen deze artikelen ongemoeid worden gelaten. In beginsel verklaarde Z.Exo. zich bereid verder te gaan met den aftrek voor kinaeren. Een extra-belasting van ongehuwden wordt daarnaast overwogen. i it i i rr* \vw-t do moiLS-oJitwa kon overig ome-u. J n i u ex ri ÏDIS. 3512 jur ^cDitlVKUU JLCvx-öVjLtf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 7