HEIDE HUIL CDÜRIRT BUITENLAND. STADSNIEUWS. Be Ondergang van een Wereldmacht. FEUILLETON Vrijdag 28 Maart Tweede Blad De gebeurtenissen van den dag. KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN Twee vragen blijven de nuiblieken opinie beheerscihenboe vorderen de heeren to Parijs met bot opstellen der vredesverdragen en: boe snel grijpt bet bolsjewisme in Europa om zicb been Ka bet besluit der premiers om zoo weinig mogelijk uit de vergaderingen der conferen tie van vertegenwoordigers der groo.e mo gendheden te puibliceeren, is bet nieuws om trent de vordering van den vrede natuurlijk sohaarseb. 'loon is de laatste mededeeling daarom trent in baar soberheid met ongunstig. Het laatste communiqué luidt: He dertiende vergadering van de commissie van den volkerenbond is gisteren onder voorzitterschap van president Wilson in bet hoiel Orillon gehouden, lie voorzitter wees de boeren Orlando. Makmo, Smuts en kolonel House aan als leden eener commissie die het vraagstuk van den zetel van den vol kerenbond zal hebben te overwegen. jJe commissie beeindigde flet onderzoek der op de ontwerp-overeenkomst voorge stelde amendementen. Lord Robert Cecil» Laracade» Venizelos en -House werden be noemd in een commissie, die de quaestie van do redactie zal nagaan. Zoodra deze com missie gereed is zai do volgende vergadering der volledige commissie plaats hebben. Hieruit volgt» <Lai de laatste band aan bet ontwerp wordt gelegd. Vast staat nu ook gelijk wü gisteren onder de telegrammen meedeelden dat de ■volkerenbond in bei vredesverdrag zai wor den opgenomen en dat ook de Duitsche gede legeerden bii bet reekenen van bet tractaat •met den volkerenbond officieel in kennis ■zullen worden gesteld. He mededeeling kwaui in den vorm. waarin zij was ge steld wel niet van harte; maar de Entente schijnt het er toch niet op te waeen Duitsch- lana geheel uit te siuiteD. Overigens zij men omtrent de voortvarend heid der Volkerenbondseommissie niet al te 'op.imistiseh. Reuter seinde gisteren uit 5'arijs de meening van een .hooggeplaatste 'Britscbe autoriteit."' die in verband mei de 'kritiek op de venraging van den vrede met 'Huitsohland. zou gezegd hebben, dat bij zicb 'afvroeg of de wereld wel begreep boe inge wikkeld en reusachtig deze taak was. He bladen hadden erop gewezen dat de raad van tien zijn tijd had gegeven aan wat zii blijkbaar als een ondergeschikte quaestie bescbouwe, n.l. de aangelegenheid der tele graafkabels, en toch was dit iets van het hoogste belang, dat geregeld diende te wor den. alvorens het vredesverdrag kon worden opgesteld, en dat in belangrijkheid onmid dellijk volgde op de quaestie aan wie de Duitsche koloniën zouden be-hooren. Dok de grenzen tussichen de nieuw ont stane staten en DuiLscbland motesten wor den vastgesteld. Hongarije was om een -ougeliike quaestie tot bet bolsjewisme I en vertrtwrins- in de LethandelinR- Van zulke aangelegenheden zou gelijkstaan riot een uitnoodiging voor meer dergelijke gebeurtenissen. Volgens deze autoriteit ziin bet nu weer ■de telegraafkabels, die den vrede tegenhou- tien i W elke netelige kwestie krijgen wij morgen nu weer te hooren 8 Toch is bet zaak. dat men te Parijs op schiet en een soort vredestoestand schept. Is die er eenmaal en hebben de vijandelijk heden officieel opaehouden te bestaan, dan is er een kleine kans» dat de Koed'vvillenden in alle landen zich vereenigen om het ge meenschappelijk gevaar van het bolsjewisme te bestrijden. Met den dag toch komen er nieuwe berich ten over de uitbreiding van die volkspest. Wij deden gisteren een uitvoerige mede deeling omtrent het overslaan der beweging naar Spanje. Over Italië spraken wij reed9. Gisteren kwamen nieuwe Wichten. Zoo liet het ..Hbl." ztch uit Berlijn seinen: Uit Iteuthen in Silezië wordt berioht. dat het bolsjewisme in Polen sterk toeneemt. De hoofdzetel is de industrieplaats Lodz, waar de werkloosheid zeer groot is. Binnen enkele weken word., daar een groote opstand verwacht. He Duitsche Sparta- cisten houden aan de Paolsch-Silezische grens voortdurend besprekingen met de bolsjewisten, ter voorbereiding van een gezamenlijk militair optreden. Van het uitroepen der republiek in Besarabië door de bolsjewilki, maakten wij gisteren reeds melding. En nu weer meldt de »,Dail Mail": De staat van E>elee is weer afgekondigd in 'Noord-Mantsjoeriie om de verspreiding van het Men zie in dit verband onder de rubriek Telegrammen een latere, hedenochtend ontvan gen verklaring van Wilson. ■Bolsjewisme door do Ohineezem dia uit Rusland In China trachten terug te koeren, tegen to gaan. Do he&le wereld ie dus aangetast. Wat de beweging in Hongarije betreft, daar omtrent komen bijna uitsluitend mededeelin- 'gen van den -rooden regeeringsraad te Boeda pest, die zich van het Hongaarsoh correapon- 'dentiebureau heeft meester gemaakt. Volgens deze berichten is in den nieuwen 'bolsjewistisohen staat alles couleur de roses: 'er heersoht volmaakte orde. rust en veiligheid en er wordt een soort aardsob paradijs voorbe reid. Wij zullen intusechen onze beperkte plaatsruimte niet afstaan voor de communi- què's van Bela Kun, want. wanneer de nieuwe 'heeren daar aan 't bewid blijven, en hun verordeningen gaan uitvoeren» dan moeten noodzakelijker wijze binnen korten tijd dezelfde 'toestaden als in Rusland intreden. Interessanter blijkt het ons te wijzen op een publicatie van Edgar von Schmidt-Paul in de .•Vossische Zeitung," die hot ontstaan en de voorgeschiedenis der Hogaarsche revolutie be schrijft. Daaruit blijkt, dat Karolyi een zwak keling en een politiek avonturier i» die door zijn voortdurende concessies aan de revolutio naire elementen zich zelf trachtte staande te houden, toen dit niot meer ging de schuld aan de Entente gaf en ziin land aan het verderf overleverde. Von Schmidt-Paul wijst op dwaze wetten en verordeningen, die Karolyi liet uitvaardigen en die noodzakelijk het bolsjewisme in de hand moesten werken en besluit dan: Zoo stonden de zaken in het begin van Maart. Eu thans is de eatastrophe gekomen. Zij valt niet meer eenvoudig te verklaren uit het feit, dat de kneveling van het land door de Entente de wanhoop heeft doen losbarsten. Vroeger of later had de wankele regeering van Karolyi toch moeten wijken voor het proletariaat» zonder welks hulp zij niet regeer en kon. Het waren niet de slechte patriotten, die reeds op het einde van het vorige jaar de tijde lijke bezitting van Hongarije door de Entente als de eenige redding uit de klauwen der anarchie door de zoo goed als bolsjewistische De te Boedapest vertoevende Entente-com missie zag zeer eoed het gevaar voor de'besmet ting in, waarmede de hoofdstad het platteland ■bedreigde. En menig vaderlandslievend man zou niets liever hebben gezien dan een buiten land sche bezetting van Boedapest, daar de maatregelen, die de regeering daar nam. niets met vaderlandsliefde te maken hadden, maar slechts de bevrediging: van egoïstische machtsbegeerten op het oog had, waarbij men zich zelfs niet ontzag het land aan het bolsje wisme over te leveren. En Karolyi had nog den treurigen moed dit bedrijf met een heroïek manteltje te omhangen! Neen, de politieke avonturier wilde ziin terugtocht slechts op voor 'hem niet gevaarlijke wiize dekken. Hoe weinig de naïeve hoop op de redding door het proletariaat gerechtvaardigd is, blijkt reeds uit de mededeelingen over de plannen dor nieuwe radenregeering. In plaats van zich bezig te houden met de ellende van het land. met da levensmiddelenvoorziening en den vrede» zijn als erste maatregel de afschaffing van den adel en de eommuniseoiring van de particuliere kunstschatten in uitzicht genomen. ..Practisch behoeft men de eene overwinning van het bolsjewisme te Boedepest niet al te tragisch_ op_ te nemen,zoo eindigt v, Schmidt- l'aul. „X>© K oio tec a he id onfbreekt voorloopifi- nog om het denkbeeld van een bondgenootschap met de sovjet-regeering tot uitvoerig te bren gen. Doch het is tijd. dat de Enento den nieuwen brand bluscht. Wanneer zii duidelijk i erklaart. dat de bezetting van Hongarije slechts ter handhaving van de orde geschiedt 'en wanneer zij de quaestie van vastelling der 'grens op welwillende wijze op grond van volks stemming zou willen regelen, dan zou do rust in het land spoedig terugkeeren. Da orde te Boedapest zou gemakkelijk door het binnenruk ken van een bezetting hersteld kunnen wor den." Of de schrijver in zijn laatste conclusie gelijk heeft? Merkwaardig is wel, dat een andere kenner van den toestand. Prins Windischgraetz. die thas te Bern vèrtoeft, gelijktijdig in een inter view met een dagbladcorrespondent geheel de zelfde meening bleek te zijn toegedaan. Ook hii weet de revolutie aan de lafhartige politiek van Karolyi en besloot: Wat de nieuwe regeering betreft, men kan zeker zeggen, dat zii niets buiten Boedapest vertegenwoordigt en dat 2000 Fransche of En- 'gelsohe soldaten voldoende zouden ziin om de orde in het gekeele land te herstellen, doeh in dien deee regeermg aan het roer blijft» zal het zonder twijfel binnen zes maaöden anders ziin en wel ten gevolge van den intensieve propa ganda. die men thans voorbereidt. Of de Entente deze wenken ter harte zal nemen Er wordt gemeld» dat de regeeringen te Praag en te Agram en de Entente overeen zijn gekomen krachtig op te treden tegen de beweging in Boedapest. Er zouden reeds 80,000 man Fransche troepen tusschen Fiume en 'Boedapest oprukken- terwijl Amerikaansehe en Engelsche heeten te volgen. Vorder meldden gisteren do bladen te Agram ■uit Belgrado, dat de Donauflotille In de rich ting Boedapest Is op,gestoomd, terwijl Beuter hedenochtend nit Londen seint: Tenzij zich on voorziene omstandigheden voordoen, zullen de 'geallieerden in staat zijn af te rekenen met het 'leger der nieuwe regeering, dat einde Febr. nog 'geen 60,000 man telde. De bolsjewistische troepen in de Oekrajine, ■die in Z. W. richting oprukken zullen bü het 'overtrekken der Karpathen en den Dniester met aanzienlijke moeilijkheden te kampen heb ben. Een activist veroordeeld. De krijgsraad te Brussel van het groote hoofdkwartier, heeft gisteren Floris TBjoen, oud-beambte van het gemeentebestuur van Brussel, ver oordeeld tot 10 jaar dwangarbeid. Hij was activistisch, propagandist en lid van den Gouwraad, Een nieuwe soeiaUstisehe partü. De „Ti mes" meldt, dat in Italië een nieuwe soeia listisehe partü is gevormd, op initiatief van. hen, die nit de offieieele socialistische partü traden om de Interventie van Italië in den oorlog te steunen. De nieuwe partü, die de Trihcerista zal heeten, zal zioh 'bü de a.s. verkiezingen doen gelden. De missie te Danzi-j geïnterneerd? Vol gens een nog niet bevestigd bericht, zouden de Duitsehers de geallieerde missie te Danzig hebben geïnterneerd. Karolyi. Het Hoag. Korr. Bureau meldt: Eenige buitenlandsche bladen hebben het ge rucht verspreid, dat Michael Karolyi, de ge wezen president, zelfmoord heeft gepleegd. Dat gerudbt mist allen grond en is een boos aardige leugen. De vlucht «ver den Oceaan. Do „Mor ning Post" meldt dat de luchtseheepafdee- ling van de koninklijke luchtmacht aan geen enkele wedvlucht over den Atlantischen Oce aan zal deelnemen, tnaar dat twee onlangs van stapel gdoopen luchtschepen van die af- deeling een reis zullen doen bü wüze van oefentocht, nadat eenige gebreken die bü bun proeftochten aan den dag zün gekomen, ver holpen zün. Waarschijnlijk zal een van beide probeeren om tusschen Schotland en New foundland over te steken en zoo het weer gunstig is, zal het met een een valseherm een man op Newfoundland zetten, om hetzü da- delük zonder stil te houden naar Engeland terug te keeren of de reis naar het Ameri kaansehe vasteland voort te zetten. Het ander luchtschip zal vermoedelük den overtocht doen langs de zoidelüke route van Zuid-Afrika naar Horida. De officieren van de admiraliteit denken niet dat een van beide pogingen voor Mei on dernomen zal worden. Een incident. De „Morning Poet" ver neemt uit Shanghai. Op 17 Maart heeft er te Tientsin een betreurenswaardige botsing plaats gehad tusschen Amerikaansehe en Ja- pansche soldaten. De Amerikanen drongen in het Japanseko consulaat, en gingen een be- beainbte te lijf. Toegegeven wordt dat de Ja panners de aanvallers waren. Verscheidene Amerikanen zijn in het hospitaal opgenomen. Er wordt een officieel onderzoek ingesteld. Hoe de Raad van Vier vergadert Uit ons buitenlandscli overz-icht heeft men kunnen le zen, dat de Vredesconferentie te Parijs haar werkmethode beperkt heeft en zioh zelf thans heeft gereorganiseerd tot een „Raad van Vier." Hoe deze Baad werkt vertelt de „Temps" De besprekingen der vier staatshoofden heeft met gesloten deuren plaats. Dto eenige die toegelaten wordt is professor Mantoux, of- ficieel-tolk, die voor Orlando de besprekingen dei' drie andere leden in bet Fransch vertaalt. Deze laatsten spreken Engelsch met elkaar. De vertaling geschiedt met zachte stem om den loop der beraadslagingen niet te storen. Deze eenvoudige wyzig'ing maakt het moge lijk alle vertraging te vermijden, die aan de beraadslagingen van den raad van tien ver bonden was. Er is niets formeels bii deze by- eenkomsten. De vier regeeringsheofden gaan ieder in een fauteuil zitten en de büeenkomst beeft een vlot en gemeenzaam karakter. De secretarissen der „vier" vertoeven in een aangrenzend vertrek en worden telkens binnengeroepen als er aanleiding is hen te raadplegen. Uit de Belgische Kamer. De Kamer be sloet tot het in overweging nemen van een wetsontwerp om den arbeidsdag op acht nur te palen. Vervolgens werd de beraadslaging over de wijiziging der kieswet voortgezet. Woeste (Kahtoliek) eisohte het kiesrecht voor de vrouw. Minister van der Velde antwoordde, dat men geleidelijk moest te werk gaan. Hy zal stemmen voor het a'gemeen kiesrecht voor de mannen, doch tegen dat voor de vrouwen. Wü zün bereid, zeide bü, te stemmen voor een wetsontwerp inzake het vrouwkiesrecht, wanneer de regeering bü de nieuwe Kamer zal komen met een rijpelük bestudeerde her vorming. De minister-president verklaarde, dat het nur voor bet algemeen kiesrecht sloeg op de klok der gerechtigheid. Wü willen den vrou wen bet kiesrecht toekennen, doeh niet thans. Ten aanzien van het algemeen mannenkies- recht zeide de minister, dat er gevaar in zou schuilen aan het volk niet toe te staan wat het sedert lang opeisebte. Arbeidsrecht en arbeidsplicht m Hongarije. In een verordening zegt de roode Regeering te Boedapest: Nu de staat de afschaffing van bet parti culier bezit is begonnen door alle bedryven, die niet meer al6 klein-industrie kunnen wor den beschouwd en alle woonhuizen in open baar eigendom over te nemen, heeft in den proletariërsstaat sllecfc.ts diegene het recht om te leven, die liehamelüken of geestelüken arbeid verricht ter instandhouding der ge meenschap. De radenrepubliek kondigt den algemeenen arbeidsdwang af en daartegen over het recht op arbeid. De Staat is ver plicht, allen te onderhouden, die tot arbei den in staat zün, alsook hen, die arbeiden willen, wanneer de staat hun geen arbeid verschaffen kan. Arbeiderscontrole op de bedrüven. De re volutionaire regeeringsraad te Boedapest vaardigde een verordening uit, volgens welke alle industrieën, de münbouw en de verkeers middelen, waarvan het aantal arbeiders op 22 Maart 1919 meer dan 20 bedroeg, onder controle der arbeiders worden gesteld. Zü zullen staan onder leiding van een commis saris, benoemd door het volkscommissariaat voor de sociale productie. Dit laatste beslist ook in gevrl van meeningsverschil tusschen den arbeidersraad en den commissaris. Een roode vOIksweer. De revolutionaire regeeringsraad heeft een verordening afge kondigd over de instelling van een roode vclksweer, welke een aanvullend bestanddeel van het roode leger zal vormen en welker le den te allen tüde voor den militairen dienst kunnen worden opgeroepen. Met de opstelling van de roode volksweer houdt de geheele po litiemacht op te bestaan. De Italiaansche eischen. Volgens die „Maneb. Guardian'' zouden de Italianen be reid zün aan, Zuid-Slavië het vrije gebruik van de haven van Fiume toe te staan en het te steunen bü den aanleg van een nieuwe ha ven elders. Het arbeidsconflict in Engeland. Aan 't slot der conferentie deelde Thomas gister middag mede, dat de spoorwegmannen het voorstel der regeering aanvaardden. De stemming der mijnwerkers-federatie in zake de aanneming der voorwaarden van de regeering, waarop door het bestuur krachtig werd aangedrongen, is bepaald op 9 en 10 April. De uitslagen zullen den 14en April in handen van den secretaris der federatie zün en den 16en April op een nieuwe conferentie van gedelegeerden worden besproken. DIOCESAAN COMITÉ VOOR DE K. S. A. iJV HET lilSZMDM HAARLEM. Donderdagmiddag had in het gebouw St. Bavo te Haarlem een vergadering plaats van bovengenoemd comité. Aan de bestuurs tafel hadden plaatsgenomen Dr. O. A L. Rademaker, voorzitter, de beer v. Dijk. Kamer lid, Mr. Teape, de heer Struycken, de heer Visser pn do heer Grobben, secretaris. De voorzitter opende met een hartelijk woord van welkom en den Chr. groet de vergadering, die, behalve door een tiental Eerw. Hoeren Geestelijken, door ongeveer 80 personen was bezocht. Na lezing der notulen bracht de secretaris een keurig gestyleerd jaarverslag uit» waarin het werk van het comité breedvoerig werd ge memoreerd, welke arbeid grooter had kunnen ziin, als alle afdeelingen hadden medegewerkt aan den bloei der K. S. A. en als van buitenaf meer. steun was verleend. Herinnerd werd ook het verlies van Mr. Aalberse» die helaas zün leidende rol in de K. S. A. uit handen moest geven. Met voldoening werd geoonsiateerd, dat de K. S. A*in de oprichting van Kath. leer zalen, woningbouwverenigingen, ambtenaars- vereenigingen, vereniging voor Giroote Ge zinnen enz. wederom een werkzaam aandeel heeft gehad. Het verslag sloot met een geest driftig woord van opwekking tot alle afdee lingen om voortdurend hun krachtige mede werking te vorleenen. Door den heer Visser werd een financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de in komsten en uitgaven pl.m. 2000 beliepen en er een voordeelig soldo was van 173.76. Den secretaris en penningmeester werden woorden van dank gebracht voor hun correcte verslagen de penningmeester werd in zün functie ge dechargeerd. Medegedeeld werd, dat de geest, adviseur, Rector Stroomer. verhinderd was, de verga dering by te wonen; bericht van verhindering was ook ingekomen van do hoeren Wolff en Beynes. De secretaris deed voorlezing van een in den loop des jaars verzonden circulaire» waarin propaganda voor uitbreiding der K. S.. A. werd gemaakt. Het gevolg was, dat plm. 16 afdeelingen werden opgericht, terwijl in ver schillende plaateen afdeelingen in voorberei ding zün; deze mededeeling lokte een applaus der vergadering uit. Verder deelde do voor zitter medé, dat in de Centrale Raadsverga dering van April reorganisatieplannen der K. S.^ A. besproken zouden worden. In beknop- ten zin deed de voorzitter over de reorganisa tie-voorstellen eenige mededeelingen, er aan toevoegend» dat er thans nog- niet gediscus sieerd zou worden, voornamelijk ook, ombat van verschillende besturen nog andere voor stellen waren binnengekomen. Uit dit alles zal een definitief voorstel geboren ft orden, dat den Centralen Raad zal woreïep voorgelegd. Vooral na de beruchte Novemberdagen zei de voorzitter'is er een algemeene strooming merkbaar geworden om de K. S. A.-organisa- tie grondig te hervormen. Hiertoe behoort ook het houden van landdagen, waarop de oonelu- •8iën van den Haarleinachen Kathol.ekendag 'worden behandeld en uiteengezet, hoofdzakelük tot het vormen van verschillende kringen. Er werd over de reorganisatieplannen eeni- gen tijd van gedachten gewisseld. Kapelaan 'Niekerk uit Hoorn merkte op. dat die land dagen misschien nadeelig zouden werken op 'het bezoek der Katholiekendagen, bovendien moet het doel dier landdagen niet in hoofd zaak zün het bespreken der genoemde conclu sion. De voorzitter antwoordde hierop, dat do 'afdeelingen de vrü'heid behouden, aan die landdagen een meerledig doel te geven. Vervolgens had de verkiezing plaats van een bestuurslid, wegens aftreden van den heer 'V i®ser, die bü acclamatie werd herkozen. Na korte rondvraag verkreeg de Weleerw. "Heer Th. v. Galen uit Amsterdam het Woord Voor het houden züner rede over het onder- Werp: ..Nieuwe tijden." Na een inleiding over 'de tijden welke achter ons liggen, betoogde bpr., dat do moderne tiid nieuwe mensahen» hieuwen arbeid en nieuwe wegen geschapen 'had. Thans geldt het parool: "Volhouden, rechts Siouden en paraat zün. Na den vreeselyken wereldkrijg wordt het zwaard des eeestes ge wet en alles wüst er op» dat de maatscuappe- lüke strüd een zeer fanatieke zal worden. Nu rü®t do vraag: welke is de algemeene plicht 'in onzen nieuwen lüd tegenover de maatschap pelijke verhouding en hoe kan de K. S. A. medewerken tot het volbrengen van dien plicht? Allereerst moet aan dien plicht ten grondslag leggen de rechtvaardigheid en Ghr. naastenliefde. In dezen tüd is het niet meer voldoende, dat de arbeiders ziob organisecxen, ook de hoogere standen moeten meeleven in en daadwerkelijk deelnemen aan de sociale 'actie. En het is de taak der K. S. A. zulks te bevorderen, naast de bevordering der volksont wikkeling en de goede samenwerking tusschen de Kath. organisaties. Spr. wüst dan op ver schillende leemten welke nog in de werkwüze ■der K. S. A. bestaan, die een reorganisatie ■noodzakelü'k maken: de gebeurtenissen van 'November gaven hiervan een bewüs, toen kwam •de K. S. A. achteraan, waar zij in het eerste 'gelid had moeten staan. Het oprichten van een Centraal bureau, waarvan alle leiding en stuw kracht uitgaat, ia een eerste vereisehte. Dan ■is het de plicht van alle Katholieke organisa ties, zich bii de K. S. A. aan te sluiten. 'Het blijven werken in eigen kleinen kring, 'al is de bedoeling nog zoo goed. is in onzen 'tüd niet meer voldoende. Alle standen moeten in onze instelling vertegenwoordigd zün om gezamenlük een van zin, een van streven te werken aan den wederopbouw eener geordende christelijke maatschappü. Met een enthousiaste peroratie besloot de gewijde redenaar ziin mooie lezing. 'Na een woord van dank werd de vergadering 'met den Okr. groet gesloten. CHRISTELIJKE ORGANISATIES. De Chr. Middenstands ver een igi'ng „Boaz", de Glir. Vereeniging „Kantoor- en Handels bedienden", „Patrimonium" en de Chr. Werk mansbond te Haarlem, hadden Donderdag avond een gecombineerde vergadering uit geschreven ia het Wyklokaal aan de Ged. Oude Gracht, waar de Eerw. Heer Ds. Vun- derink een rede hield over de inrichting eener socialistische maatschappij. Nadat eenige huisboudeiüke agenda-punten waren behandeld werd Ds. Vunderink door den w.n. voorzitter, den heer Wolzak, welkom gekeeteu. De voorzitter leidde dit gedeelte van den avond in met een gebed en gaf hier na het woord aan den spreker. De redenaar doed allereerst (het verschil uitkomen tus schen de maatschappü van voorheen en thans. Hierbü verklaarde spreker hoe de socialis ten zich de centralisatie der bedrüven voor stellen en bracht de voor- en nadeelen hier van duidelyk naar voren. De socialist gaat van de gedachte nit: hoe meer er gecentra liseerd wordt, hóe meer winst kan er ge maakt worden; hy wil, dat de staat alle be drüven tot zich trekt en als algemeen werk gever optreedt. De gevaarJüke kant hiervan 77 ItOM.US l i i li El l oUiiSCH. GJj zijt een Romein, PuWius, en ik ben een Komeiusciie vrouw, antwoordde zij met een blik vol liefde. Dadeiyk nadat ik het praetoraat heb overgenomen, zend ik u den ijzeren ring. Met een lichte buiging gaf zij zwijgend hare toestemming te kennen. Hij drukte hartelijk hare handen en bracht ze aan zijn lippen. Noch uit zyn mond, noch uit den haren kwam een liefdesbetuiging, een vlammend *oord. Zij spraken rustig, zonder zuchten, *onder beioiten, eenvoudig als twee be vriende zie.eu, die elkander zeggen dat zij een en dezelfde gedachte koesteren en nu gCiCgenheld vinnen zich hiervan te verge wissen. Niettemin waren beiden de betee- jtenis van hun daad, waarmede zij zich voor xoven verbonden, zich ten volle bewusi- fand aan hand naderden zy' in plechtig W'jgen het huis der Corneiiërs. Hier nam Pubiius het woord. En nu, Lieve* Mucia, uw verzoek. Ik vrees uw Romednsche gevoelens te beieedigen, zeide zij verlegen. Gegeven beloften ben ik niet gewoon te herroepen en wei allerminst kan ik u iets weigeren, wat het ook ware. Mijn verzoek ia een beroep op uw hart. Meent gij, dat een man, die pas een; uur gebeden zijn z vaard met het bloed van oproerlingen gevend heeft steeds hardvoch tig moet zijn? De oorlog is een wreed be roep, maar slechts op het geoiod vau zijn krygemanspiichten moet het hart van den sso.ctaat tot zwijgen gebracht worden; nadat wij onzen pacht voluracht hebben ztjn wij, soldaten, misschien nog gevoeliger dan an- deren. Spreek dus onbevreesd, ik wil u aan- h oor en met die liefde, waarop gij voortaan aanspraak hebt. Mucia weifelde een oogenblik; daarop bracht zij haar aangelegenheid betreffende hare slavin Mimut in haastig geuite woor den te berde, au» wilde zij een lastige vracht zoo spoedig mogelyk aischudden Eon mijner liefste slavinnen, zeide zij, zeer snel sprekende, is door de dienaars van den stadsprefect gevangen genomen; de prae tor zar naar voor de hongerige leeuwen laten brengen. Zij was mij een zeer getrou we slavin.». En gij wilt haar bevrijd hebben? vroeg P.ublius haar helpende, wijl hare stem stokte. De oude moeder van mijn lieve Mimut zou den gruwel ij ken dood haa-er dochter niet overleven. Heb medelijdeu met die arme iaedou. Als bij de misdaad van uwe slavin mildheid en toegevendheid mogelijk is, zal ik niets onbeproefd laten, om haar naar u te doen terugkeeren, verzekerde Eubiius. De ongelukkige aanbidt den God der Christenen. &co, riep de tribuun en staarde spra keloos, alsol' hij iets ontzettends gehoord had, Mucia met wijdgeopende oogen aan. Eindelijk zeide hij»>Gij spreekt dus eene Guristin voor? Gij, eene alstanmieiinge der Oorneiiërs Christenen zijn toch ook mensohenl Menschen? antwoordde Pubiius toor nig. Strafwaardige sectarissen zijn het, die de openbare orde, ja den geheeitm Romein- schon staat bedreigen. Het geloof onzer voor vaderen is hun een gruwm; onze staatsm- rientavjen verachten &y; zij widen de grond vesten verwoesten, waarop het heilige en eeuwige Rome gebouwd is. Een troepje ellen dige schepsejs bestrydt met dwaze liarduek- heid alles wat wijze eu verlichte mannen gedurende veie eeuwen als góed en doelma tig erkend hebben. Een gespuis, dat de be- zittenden om hun gemakkelijke levensvoor waarden benijdt, heeft een god uitgevonden, die het zou bedoven hun lompen in een an dere wereld te vergulden zyn de ge zworen vijanden van den Staat, de orde en de grootheid van Rome! Hun bijgeloof is aan genie ene siavenkoppon en aan haat ver gulde overwonnenen ontsproten. Zij moes ten worden uitgeroeid en uitgebrand als een pestbuil opdat hun glift het geheele staats lichaam niet aantaste. Nog nooit had Mucia In Pubiius' gezicht zooveel onverbiddelijkheid gelezen; zelfs toen een uur geleden zijn zwaard onder het gepeupel woeóde, glansden zijne oogen niet van zulk een haat. Zij voelde zich bedroefd, door den onverwaebten tyorn van den tri buun, ofschoon zijn woorden voor haar niets nieuws waren. Zij werden immers door alle tegenstanders van het Christendom, door alle aanhangers van de bestaande orde herhaald. Ook zij zelf was-tot voor korten tijd nog van dezelfde overtuiging geweest. Verlang van mij een ander bewijs van Jjefde, Mucia, sprak Pubiius, met een van diepe ontroering heesche stem. Mucia zweeg echter. Ik begrijp uw "zwijgen, het herinnert mij aan mijn belofte, voer de tribuun na een poos voort. Een Quinctiliër niag zijn gegeven wcord niet terugnemen... Uwe slavin za, onverlet in uw huis terugkeeren. Nu werd Mucia's tong los. Het dankbare gebed van het arme wezen zal p in zware oogenblikken op het slagveld behoeden, zei de zy' verheugd. Ik dank u.... O, dank niet, onderbrak haar Pubiius. Terwyi ik uw verzoek inwillig, bega ik een misdaad jegens Rome. Ik weet dat, maar ik heb zooveei jaren aan den staatsdienst geofferd, dat ik eens iets misdoen mig om de wille van een lieve vrouw, die iny voor het geheele leven toebebooren wil. Maar vraag mij nooit meer om een gunst voor de vyanden des vaderlands, lieve Mucia! Zij waren voor het huis der Gorneliérs aangekomen, en Pubiius nam hier afscheid. Juist klopte hij aan zijn eigen deur, toen hy achter zioh. de snelle schreden van een soldaat hoorde. Dadelijk daarop stond voor hem een centurio der keizerlijke lijfwacht die met de hand op de borst, wachtte tót Pubiius tot hem spreken zou. Komt gij voor mij? vroeg Pubiius. Van den goddelijken imperator Mar cus Aurelius voor den hot^jberoemden tri buun PuhLius Quinctilius Varus, antwoord de de officier en reikte hem een kleine rol met een purperkleurig zggel over. Pubiius opende de r<y en las het ge schrift. Het was een uitnoodiging, dadelijk op den jPalatijn in de ontvaiigstzaal van Marcus Aurelius te verschijnen. MeLd terug, beval hij den briefdrager, dat het bevel zal worden opgevolgd. W ord t ver* ol orri -1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 11