Menie iiÉeriei AHOATT GEBR. SERNE Rundvleesch Fijn vet Kalfsvleesch DISTRIBUTIE-VRIJ L - BRIKETTEN en HOUT Rund-, Kalis- en Varkensvleeschhouwerij RUND- EN VARKENSSLAGERIJ Varkensvleesch Fijn Kalfsvleesch EEN TWEE DRIE Het Gezinsloon en de groote gezinnen DE SPAARNE-BARK COUPONS. Spaarboekjes met 4% Rentevergoeding. flroente- Bloemzaden EHGHOS CHEMISCHE FABRIEK Mctömsrij Mriscli Mrijl Srouwersstr, 53 - KI. Houtstr. 115 OVERÜMEi» CO. Brandstoffenhandel ,,S4 Nassaulaan 47Telephoon 757 Bloed- en Leverworst voorradig. ■H SAFE-DEPOSIT. Nog steeds!!! rund' en kalfsgehakt Gebr.Serné Bromssir. S3 - SI. Houtstr. IIS Boeihuis Schoten. V. SÜHERTZER Z^HïL" V. Hl ASSARO Klein Heiligland 77 ELECTRISCHE F. TAVERNE. en de onderwijzerssalarissen en VAN ONZE RECHTBANK Eenig afooend middel tegen Zomersproeten en frloetierviekken. 7494 Overal verkrijgbaar a 50 en 75 ct. per pot. „VKIESIA", Alkmaar. TELEFOON 3376. Rundergehakt f 1.40 Runderlappen t 1-50 Stukjes f 1.60 Roseief, Rollade, rib f 1.70 Bietstuk en haas f 1-80 Kalfsgehakt f 1.50 Kaüslappen f 1.50 Kalfskarbonade f 1.40 Kaifsnierstuk en filet f 1.90 Kalfsfricandau f 190 Oesters en biefst. f 2.— Thuisbezorgen zonder 7972 prijsverhooging. TELEFOON 3376. Vraagt prijscourant. Zonder Son van P. MUL. Jansweg 26, Telefoon 2305 Telefoon 2305 bericht hiermede, dat hij voorhanden heeft eerste kwaliteit Amerikaansch Spek a f 1.— per pond op Bon C 58 (Bonboekje). Tevens ruim voorzien van fijne vleeschwaren voor de boterham als; Kalfslever, Kalfshartjes, Parijzer Boter- hammenworst (Zult) Preskop, Hoofdkaas, Rookworst, Leverworst, Bloedworst enz. enz. Pen zie de prijs van Rund-, Kalfs- en Varkensvleesch in de etalage. C3S Aanbevelend, P. MUL. Spaarnewouderstraat 62 Prima Rundvleesch vanaf f 1.50 Lappen Karbonade Spek Kluiven Gehakt f 1.70 f 1.60 f 1.70 ff 0.90 f 1.40 Lappen Karbonade Fricandeau f 0.80 ff 0.50 f 1.00 VERSCHENEN: N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem Nieuwe Gracht 98, HAARLEM - Breestraat 148, BEVERWIJK Volgestort Kapitaal ff 2.000.000.-— Reserve circa f 400.000.7024 f 1.00 de 5 ons. 6 uitmuntende Pinken. leveren in prima kwaliteit en ruime keuzei ZAADHANÜEL i—SPAAKNE No. II Mozaïk-, Graniet- en Houtgranietvloeren. wordf door sprefc&r met versrirrllenjo vosr- beeldeu uiteengezet, Br bestaat by alle men- Beben eeu prikkel tot eigenbelang, die aan spoort tot arbeid. Bij een algemeene socialisatie zal die prik kel voor een groot deel verdwijnen; uien werkt niet meer voor zichzelf, men blijft een werktuig en zal zich minder dan voorheen voor zijn arbeid gaan interesseereu. Verder gaf spr. een zeer duidelijk beeld fan de toestanden, welke door de inrichting eener socialistische maatschappij geschapen zullen borden. De theorie zei spr. is vaak zeer mooi, maar de practijk brengt maar al te dikwijls desillusies; zoo ook zou bet hier het geval zijn. Spr. sehetst de alge- meeno verslapping en inzinking van het maatschappelijk leven, welke zou ontstaan, als de maatschappij in die richting hervormd werd en hoe de socialistische maatschappij bij haar geboorte onmiddellijk haar tegenstel ling zon oproepen. Tenslotte betoogde spr., dat de godsdienst en het Chr. onderwijs door den sterken dwangstaat eener soc. maatschappij ten zeer ste geschaad zouden worden. De rede oogstte een luid applaus en oen hartelijk woord van den voorzitter. Verschillende aanwezigen maakten van de gelegenheid tot bet ste.llen van vragen ge bruik, waardoor zich een geanimeerde ge- dachtenwisseling ontspon. De stellers werden door dept spreker op bevredigende wijze be antwoord, waarna de voorzitter op de ge bruikelijke wijze de bijeenkomst sloot. GROOTE KEURING EN VOORJAARSTEN TOONSTELLING VAN BLOEMEN EN PLANTEN TE' HAARLEM. Ter gelegenheid van de dezen zomer te hou den groote keuring van bloemen en planten, heeft de Regelingscommissie der Tentoonstel ling gemeend, het aantrekkelijke van. de keu ring te verhoogen door daaraan feestelijkhe den te verbinden. Zij heeft zich daartoe ge wend tot de heeren F. Cremer en M. H. Bin- ger en hun verzocht, een commissie samen te stellen, teneinde deze feestelijkheden te rege len. Deze bemoeiingen hadden tot resultaat, dat commissies werden samengesteld, belast met; le. Het organiseeren van voorstellingen in den Stadsschouwburg; 2e. Het organiseeren van een bloemencor so 3e. Een dansavond; 4e. Een cabaretvoorstelling; 5e. Etalageversieringen. Uit al deze commissiën hebben de secreta rissen zitting in het Hoofdbestuur voor de feestelijkheden. Dit hoofdbestuur bestaat uit Maurits H. Binger, alg. voorzitter; F. Cre mer, alg. Secretaris; Jos. Proot, 2e eeor.; Me vrouw De Josselin de Jong—Kappeljne v. d. Coppello; A. J. Brandt; Joh. M. Schmidt; H. Smidt van Gelder; A. v. d. Valk, en Joh. Lamp. De sub-commissies zijn als volgt samenge steld: Voorstc-lling Stadsschouwburg: Maurits H. Binger, voorzitter; mevr. do Josselin do Jong Kappeyno v. d. Coppello, secretaresse, KI. Houtweg 55; mevr. Boissevain-Feltkamp; mevr. Douairière gravin v. Heerdt tot Evers- berg— Quarles v. Ufford; mevr. Kremer—Wijt mevr. Douairière Moek—van Lennep; mevr. v. Riemsdijk"—de Ia Bassecottr Ca an; J. B. Schuil; mevr. Sterck—Proot. Bloemencorso: Maurits H. Binger, voor zitter; A. J. Brandt, secr.; afd. Rijtuigen en Auto's: Joh. M. Schmidt, secr. aid. Vereeni- giiigen onz.; T. L. Bouwer, G. Bleeker, J. F. Oh. Dix, Pb. Kok. D. Laan, Jhr. A. v. d. Poll, E. W. Schollen, P. H. Teun is, A. E. Thierry Dolleman, K E. Veltman, mevr. Veltman Povel, mevr. VethWuidard. Dansavond: Secr. M. Sohinidt van Gel der, F.-Breitenstein, Jhr. W. Schorer, A. Broe- se van Groenou. Cabaret. Seer. A. v. d. Valk, F. C. Pahud de Mortanges, Jhr. Th. v. Spengler, A. Broese v. Groenou. Etala.geversiering: Maurits H. Binger, Alg. voorzitter, Nieuwe Gracht 5, Joh. F. Lamp, secretaris, Barteljorisstraat 18, A. Funke, Anegang 3, B. W. Lasschuit, Groote Hout straat 50, W. v. Liemt, Anegang hoek War moesstraat, F. H. Smit. Groote Houtstraat 63, A. H. Weyburg, arteljorisstraat 39. Wat het houden van voorstellingen in den Stadsschouwburg betreft, men stelt zidh voor op een tweetal avonden en een middag een voorstelling te doen geven. Een der avond voorstellingen wordt tegen meer gereduceer- den prijs gegeven. Omtrent liet Bloemencorso kan worden medegedeeld, dat de optocht door de geheele stad zal trekken, waarna in het Brongebouw do prijsuitreiking plaats heeft. Alleen bolge wassen, welke gratis ter beschikking van de deelnemers worden gesteld, zijn ter versiering toegelaten. Vervolgens zal de sdhoutwburg aan den Jansweg tot het houden van dansavonden worden ingericht. Er zal daarbij tevens gele genheid tot dineeren zijn, waarbij bekende ca- baret-artisten zicfn zullen laten hooren. Ook hierbij heeft de commissie een of twee dagen gereserveerd voor voorstellingen tegen zeer gereduceerde prijzen. Ook in het tentoonstellingsgebouw (in de Soc. Vereenlging) wordt een zaal ingericht voor cabaret-voorstellingen. Het feest zal waarschijnlijk besloten wor den met een groot vuurwerk in Den Hout, voor iedereen toegankelijk. Onnoodig te zeg gen, dat op de Tentoonstelling een orkest zich zal laten hooren en dat op de Groote Markt in de bekende tent zal gemusiceerd worden. De stad zal in deze dagen een fleurig aan zien krijgen door de etalages der verschillen de magazijnen, waarvan de eigenaars zullen worden uitgenoodigd, mede te werken bij de etalagevexsiering. Eenzelfde verzoek wordt gericht tot hen, die huizen met baleons be wonen en aldus eveneens ia de gelegenheid zijn bij te dragen in de bloementooi, waarme de Haarlem in deze dagen zal prijken. Bonjboekjes zullen verkrijgbaar worden ge steld 10. Zij geven recht op bijwoning van alles feestelijkheden, terwijl bonboekjes a 3 dienen als toegangsbewijs voor de reeds ver melde voorstellingen tegen Vermindlarden prijs. Natuurlijk zal ook voor programma's ge zorgd worden. Waar de Plantenkenring van groot belang is voor geheel Haarlem en Omstreken, niet alleen met het oog op de plaats, die de stad inneemt als centrum van het Kennemerland, maar ook uit een oogpunt van bevordering van Het vreemdelingenverkeer en ten slotte ten aanzien van de belangen der consumen ten, heeft de commissie gemeend, de feesten zoo te moeten organiseeren, dat 'iedereen, stadgenoot en vreemdeling, in staat zal zijn, eenige aangename dagen door te brengen. Te zijner tijd zullen nadere bijzonderheden worden medegedeeld. HET WETSONTWERP-DE VISSER. Men herinnert zich hoe eenige weken geleden in alle toonaarden het goed recht werd bepleit van de ingediende voorstellen tot herziening der onderwijzerssalarissen in Haarlem. Zoo werd o.rn. gezegd, door Mr. Bruch en ook door de socialisten, dat het zelfs wenschelijk was de sa larissen te herzien in verband met het aanhan gige wetsvoorstel-de Visser, en dat de voorstel len daarmede niet in strijd waren. Tot staving van zijn betoog beriep de heer Bruch zich op een mededeeling, hem gedaan namens den (socialis- tischen) wethouder van onderwijs in den Haag, den heer Albarda. Wij lezen in „Het Volk" van gisterenavond, achter een interview met den socialistischen Haagschen wethouder, waaruit blijkt, dat het standpunt van den heer Bruch en diens medestanders in 't geheel niet wordt gedeeld door den heer Albarda. Wij laten het curiosi- teitshalve hiervolgen, ook al, omdat in een der plaatselijke bladen herhaaldelijk is verteld, dat de heer Bomans er toch maar glad naast was. Hieruit blijkt, dat de „autoriteit" Albarda den heer Bomans schoon gelijk geeft. Het is alsof onze wethouder zelf aan het woord is in dit „Volk-intervieuw." „In verband met de berichten over de teleur stelling, die in onderwijzerskringen is ontstaan naar aanleiding van het afwijzend prae-advies van B. en W. na over den aan den raad gerichte adressen met verzoek om de ondewijzerssalaris- sen te verhoogen hebben wij aldus „Het Volk" wethouder Albarda verzocht, ons in een in- térvieuw nog eens de motieven uiteen te zetten, die hem bij de vaststelling zijner houding heb ben geleid. Wethouder Albarda, ons verzoek inwilligende, begon met ons erop te wijzen, dat zoowel de commissie van bijstand als B. en W. zich volko men bewust zijn, dat de kwestie der onderwij zerssalarissen opnieuw ernstige beschouwing vereischt. Men had zich, naar onze partijgenoot meedeelde, daarmede reeds bezig gehouden, vóórdat de adressen der afdeelingen van den Bond en N. O. O. waren ingekomen, maar B. en W. en ook de commissie van bijstand meen den, dat, hoe gaarne de onderwijzers het ook wilden, geen nieuwe salarisverordening kon worden gemaakt. Nu is, ging Albarda voort, mijn indruk, dat veel onderwijzers een verkeerde voorstelling heb ben van de overgangsbepaling, die in het wets ontwerp-De Visser is opgenomen. Zij meenen, dat een gemeentelijke salarisverordening, wan neer ze gunstiger is dan de rijksregeling, door de wet onaangetast zou blijven, hetgeen niet het geval is. Die overgangsbepaling immers luidt; „Voor de bij het inwerking treden dezer wet in dienst zijnde onderwijzers worden de jaarwed den daarbij op geen lagere som vastgesteld dan door hen naar den toestand op 31 Dec. 1918 als jaarbedrag over 1918 is genoten." Deze overgangsbepaling, aldus de wethouder, doet blijken, dat alleen gewaarborgd zijn die bedra gen uit de gemeentelijke salaris-verordening voor zoover ze, tot jaarbedrag herleid, over 1918 werkelijk genoten zijn. Voorts staat uitdrukkelijk vermeld: „naar den toestand op 31 December 1918." Daaruit kan worden afgeleid, dat zelfs veror deningen, die in 1919 zijn vastgesteld met terug werkende kracht over één of meer maanden van 1918 geen resultaat zullen opleveren. Nu zijn er gemeenten geweest, die zich door deze bepa ling niet hebben laten weerhouden om toch nog in 1919' een nieuwe salarisverordening te maken. Maar de gemeenten, die dat hebben gedaan, kun nen niet met Den Haag worden vergeleken, want ze hebben geen van alle voldaan aan de ver plichting, die haar was opgelegd door de wet van 23 Febr. '18, volgens welke ze voor 1 Jan. 1919 een nieuwe salarisverordening hadden moeten maken. Aan die verplichting is wel vol daan door Den Haag, waar reeds in Mei '18 een nieuwe regeling werd gemaakt. .Daarom gaat de vergelijking tusschen die gemeenten en Den Haag niet op. Het feit, dat Gedeputeerden van Noord-Holland eenige dier in 1919 gemaak te verordeningen hebben goedgekeurd, bewijst niet anders dan dat zij blijkbaar de beslissing aan de rijksregeering of aan den wetgever wil len overlaten. Tot zoover de wethouder, wien wij vervolgens de volgende opmerking maakten: Wij kunnen ons een standpunt denken, vol gens hetwelk een gemeentebestuur zich niet be hoeft te laten beïnvloeden door een wetsontwerp, maar gebruik behoort te maken van zijn recht, dat het krachtens de bestaande onderwijswet bezit: nl. om de onderwijzerssalarissen op een behoorlijk peil te houden. Volgens dat standpunt zou het Haagsche gemeentebestuur in de gege ven omstandigheden volkomen verantwoord zijn, wanneer het aldus redeneerde: het leven is, nadat de onderwijzerssalarisverordening is tot stand gekomen, aanmerkelijk duurder geworden; bij de later tot stand gekomen of te komen salarisregelingen voor werklieden en ambtenaren wordt in tegenstelling tot die voor onderwijzers, wèl rekening gehouden n et die grootere duurte; de onderwijzers zijn daardoor in een ongunstige verhouding tot de andere categorieën gemeente- personeel gekomen en het is het recht van het gemeentebestuur, die verhouding weer juist te maken en daarmee de onderwijzerssalarissen met den huidigen levensstandaard te doen overeen stemmen. Daarvan behoort het gemeentebestuur zich door een wetsvoorstel, dat uiteraard niet de minst bindende kracht heeft, niet te laten weer houden. Kunt gij, zoo vroegen wij wethouder Albarda, voor dit standpunt niet gevoelen? Het antwoord van onzen partijgenoot luidde: „Streng formeel gesproken, heeft het gemeen tebestuur op dit oogenblik de vrijheid, een nieuwe salarisverordening te maken. Naar mijn overtui ging is, dat belangrijker dan de overwegingen welke gij noemt, die zijn, welke mij gebracht heb ben tot de inneming van mijn standpunt. Mijn overwegingen zijn van moreelen aard. Ik meen, dat het college van B. en W. zich moreel niet verantwoord zou kunnen achten, als het thans wijziging der verordening voorstelde. Immers door de indiening van een dergelijk voorstel worden onvermijdelijk bij de belanghebbenden verwachtingen gekweekt. Ik zou mij niet verant woord achten, die verwachttngen, welke op een teleurstelling moeten uitloopen, te hebben opge wekt. Zulk een voorstel zou slechts zijn de specu latie op <fe mogelijkheid, dat er in het wetsont werp alsnog veranderingen werdén aangebracht en voor een dergelijke speculatie is mij de zaak van te ernstigen aard. Het zou voor B. en W. het gemakkelijkst zijn om thans onder applaus van het onderwijzend personeel een aanzienlijke salarisverhooging voor te stellen, maar hoe, wanneer over eenigen tijd blijkt, dat door de wet-De Visser de nieuwe verordening geen kracht heeft? Ik heb er over wegende moreele bezwaren tegen om het onder-1 wijzend personeel aan een dergelijke teleurstel ling bloot te stellen. Liever zou ik onmiddellijk' als wethouder aftreden, dan zoo'n spekulatie te ondernemen. Tot zoover de wethouder." Alzoo geeft de heer Albarda den heer Bomana schoon gelijk- en de heer Bruch staat er blijkbaar glad naast, volgens hem. Misschien denkt de heer Bruch bij het lezen van dit interview aan het bekende: plus royaliste que le roi: Meer koningsgezind dan de koning zelf Jubileum E. Kievit. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum, is de heer E. Kievit, stratenmakersbaas, heden gehuLdigd. Op het Prinsenhof werd de jubilaris, die sinds eenigen tijd in de rijen der ambtenaren is geplaatst, toegesproken door den heer L. O; Dumont, directeur van Openbare Werken, die zijn ijver en plichtsgevoel in waardee- rende bewoordingen herdacht, waarna den heer Kievit namens de ambtenaren een be wijs van hulde werd aangeboden. Daarna ontving de jubilaris van de zijdo der gemeente-werklieden verschillende blij ken van hartelijkheid en sympathie, zoodat 4eze dag voor hem tot een onvergetelijke is gemaakt. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: C. van Dam, Schermerstraat 13 rood1, vot- kaartD. Heemskerk, Papentorenvest 10, R.-K. kerkboekje: J. Sehrama, Ted. v. BerkhouUtraai" N 12 H.liede c.a., acteaseli. De Arrondissements Rechtbank deed £o volgend uitspraken. C. S., scheepstimmerman te Hillegom, over treding art. 198 strafrecht, 14 dagen gev. str.; A. J. v. d. A'.j en G. A., zonder beroep te Haarlem, diefstal, ieder 5 boete of 1 week tuchtschool; J. H. E., los werkman te Haar lem, mishandeling, 3 boete of 3 dagen hech tenis; J. Th. v. d. A., werkman te Haarlem, verduistering, 3 maanden gev. str.; J. S., werkman te Geldrop, verduistering, 3 maan den gev. sfr.; C. T., H. V., D. H., T. K., le diamantbewerker, 2e schoenmaker, 3e schip per, 4 koopman, allen te Amsterdam, diefstal, ieder 6 maanden gev. straf; J. H. P., monteur te Wormerveer, mishandeling, 10 boete of 5 dagen hechtenis; H. B„ N. M., losse werklie den te Zaandam, diefstal, ieder 6 maanden gev. straf; D. A.,E. v. d. M., losse werklieden te Amsterdam, diefstal, ieder 3 maanden v. waardelüke gev. str.; A. R., arbeider te Zaan dam, diefstal, 2 maanden voorw. gev. str.; E. B., arbeider te Haarlem, diefstal, een mud. voorw. gev. straf; Th. E. v. S., timmerman te Beverwijk, diefstal, 10 boete of 5 dagen Ihechtenis; R. F. v. A. en J. v. d. A„ zonder beroep te Haarlem, diefstal, terugggeven aan de ouders, -<< Over te nemen i Goblin, Mo quette, Huis- en Slaapkamerameuble menten, Spiegels, Schilderijen, pracht vol Buffet, Theekast, Mahonie- en Eikenlinnenkasten, Pendulestel, twee persoons Ledikant met Bedstel enz. Alles voor spotprijs, ook afzonderlijk. Dagelijks te bezichtigen, Nieuwe Toistraat 46 huis, b.d. v. Woustr. Amsterdam (Halte tramlijn 8.) 7188 8013 Minzaam aanbevelend i S] ontUrteKl me"", noon lm... in gevallen. In werkelijkheid echter is dit natuurlijk slechts een gezegde en men hoort dat, helaas al te veel in den laatsten tijd. Maar, als de wil er is. heeft een ieder wel een of noodzakelijkheid is het voor ieder vooruitstrevend mensch om aan de eischen des tijds te voldoen. Dit is voornamelijk kennis der moderne talen. Hoe velen zijn er niet, die door gebrek aan taalkennis, menig maal een mooie gelegenheid zagen uurtjes per week disponibel om één voorbijgaan om vooruit te komen, j cursus in taalonderwijs te volgen. En toch kunnen deze nog altijd niet Hierbij kotnt dan nog een weinig besluiten om onmiddellijk dan ook huiswerk, wat vooral niet vervelend met de studie der talen te beginnen, j wordt als men ziet dat men werke- Wat is nu de oorzaak! „De tijd lijk vooruit gaat in zijn studie, en voctt dat liet «loet bereikt worui* Velen hebben in den loop der jaren ondervonden, dat het aanleeren der talen aan „The Berlitz School of Languages", Haarlem, Groote Hout straat 14, heusch niet onaangenaam is. Daar komt nog bij, dat U,. alvo rens een verbintenis aan te gaan met de Berlitz School, daar een gra tis proefles kunt nemen. 7969 Schrijft U dus nog hedtn of belt U 1294 op, ten einde een pjoefie» te bespreken in een der drie Hoofd talen of wel tegelijk in alle door Mr. J. B. BOMANS, Ud der Tweede Kamer 'lis verhoogd met 5% volgens de bepaling van den Nederl. Men gelieve bestellingen te richten tot de Prijs 4S cents, bij getallen belangrijke korting. Alle prijzen -eigens de bep: Uitgeversbond. 7592 l TELEF. 3376. 8028 Behalve de reeds vermelde 10 Koeien zal Notaris M. DONKER te Beverwijk op Woensdag 2 April a. s. des voormiddags 10L/, uur ten huize van Mejuffrouw de Wed. N1JS- SEN te Oud-Sclioten tegenover de Lighal alsnog verkoopen 8005 Prijscourant kosteloos verkrijgbaar. 7726 Aannemer van Cementwerken Telefoon 2139.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 12