NIEUWE HAARL. COURANT BUITENLAND. STADSNIEUWS. De Ondergang van een Wereiumacnl Vrijdag 28 Maart - Tweede Blad De gebeurtenissen van den dag. FEUILLETON KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN Twee -vragen blijven de publiek en opinie belieerscthenboe vorderen de beeren te Parijs "met bet opstellen der vredesverdragen en: boe snel griipt bet bolsjewisme in ■Europa om zicih heen? Na bet besluit der premiers om zoo weinig mogelijk uit de vergaderingen der conferen tie van vertegenwoordigers der groove mo gendheden te pvubliceeren, is het nieuws om trent de vordering van den vrede natuurlijk ecbaarscb. 'X ooit is de laatste mededeeling daarom- - trent in haar soberheid met ongunstig. Het laatste communiqué luidt: He der Lien de vergadering van -de commissie van den volkerenbond is gisteren onder Voorzitterschap van president Wilson in bet ho.el, Crillon gehouden. De voorzitter wees de beeren Orlando, Makmo. Smuts en kolonel House aan ais leden eener commissie die 'het vraagstuk van tien zetel van den vol kerenbond zal hebben te overwegen. De commissie beémdigde net onderzoek der op de omwerp-overeenkomst voorge stelde amendementen. Lord itobent Cecil. Laracade, Yemzelos en House werden be noemd in een commissie, die de quaest'ie van de redactie zal nagaan. Zoodra deze com missie gereed is zai de volgende vergadering der volledige commissie plaats hebben. Hieruit volgt, dat de laatste hand aan bet ontwerp wordt gelegd. Vast- staat nu ook gelijk wij gisteren 'onder de telegrammen meedeelden dat de •volkerenbond in bet vredesverdrag zal wor den opgenomen en dat ook de JDuit'sehe gede legeerden bij bet teekenen van het tractaat •met den volkerenbond officieel in kennia •zullen worden gesteld. i)e mededeeling ■kwam in den vorm. waarin zij was ge steld wel niet van harte; maar de Entente kcbijnt het er toch niet op te wagen Duitsch- lana geheel uit ie sifuiteD. Overigens zij men omtrent de voortvarend heid der Volkerenbondscommissie niet al te •optimistisch. Keuter seinde gisteren uit Parijs de meening van een ..hooggeplaatste 'Britsehe autoriteit."' die in verband met de •kritiek op de vertraging van den vrede met Duitsehland, zou gezegd hebben, dat Mi zich 'afvroeg of de wereld wel begreep hoe inge wikkeld en reusachtig deze taak was. De bladen hadden erop gewezen dat de •raad van tien zijn Lid had gegeven aan wat Mi blijkbaar als een ondergeschikte quaestie besehouwe. n.l. de aangelegenheid der tele graafkabels, en toch was dit iets van hel hoogste belang, dat geregeld diende te wor den. alvorens het vredesverdrag kon worden opgesteld, en dat in belangrijkheid onmid dellijk volgde op de quaestie aan wie de Buitsehe koloniën zouden behooren. Ook de grenzen tusaiehen de nieuiw ont- fetaue staten en Duitschland moesten wor den vastgesteld. Hongarije was om een tcorigelhke quaestie tot het bolsjewïeme I 'er^B:aan; en vertraging in de behandeling Vah zulke aangelegenheden zou gelijkstaan toek een uitnoodiging voor meer dergelijke ïjebeurtenissen. Volgens deze autoriteit ziin het nu weer de telegraafkabels, die den yrede tegenhou den? Welke netelige kwestie krijgen wij Gorgon nu weer te hooren Toch is het zaak, dat men te Parijs op schiet en een soort vredestoestand schept. 'Is die er eenmaal en hebben de vijandelijk heden officieel opgehouden te bestaan, dan is er een kleine kans. dat de goed willenden in alle landen zich vereenigen om het gei- meenschappelijk gevaar van het bolsjewisme te bestrijden. Met den dag toch komen er nieuwe berich ten over de uitbreiding van die volkspest. Wij deden gisteren een uitvoerige mede deeling omtrent het overslaan der beweging naar Spanje. Over Italië spraken wij reeds. Gisteren kwamen nieuwe berichten. Zoo liet "het .,Hhl." zich uit Berlijn seinen; Uit Keuthen in ïfilezië wordt beriohi. dat het bolsjewisme in Polen sterk toeneemt. De hoofdzetel is de •industrieplaats Lodz, waar de werkloosheid zeer 'Kroot is. Binnen enkele weken wordt daar een groote opstand verwacht. De Dui,tsehe Sparta- cisten houden aan de Paolseh-Silezische grens bolsjewisme door de Ohineezen, die uit Rusland in China trachten terug! te koeren» tegen te 'gaan. De heele weTeld is dus aangetast. Wat de beweging in Hongarije betreft, daar omtrent komen bijna uitslijtend mededeelin- gen van den rooden regeeringsraad te Boeda pest, die zich van het Hongaarsoh eorrespon- 'dentiebureau heeft meester gemaakt. Volgens deze berichten is in den nieuwen •bolsjewistisohen staat alles couleur de roses; er heerscht volmaakte orde, rust en veiligheid 'en er wordt een soort aardsoh paradijs voorbe reid. Wij zullen intusschen onze beperkte plaatsruimte niet afstaan voor de communi- qué'e van Bela Kun, want. wanneer de nieuwe heeren daar aan 't bewid blijven, en hun verordeningen gaan uitvoeren» dan moeten noodzakelijker wijze binnen korten tijd dezelfde 'toestaden als in Rusland intreden. Interessanter blijkt het ons te wijzen op een publicatie van Edgar von Schmidt-Paul in de „Vossiscihe Zeitung," die het ontstaan en de voorgeschiedenis der Hogaarscihe revolutie be schrijft. Daaruit blijkt, dat Karolyi een zwak keling en een politiek avonturier i» die door zijn voortdurende concessies aan de revolutio naire elementen zich zelf trachtte staande te houden, toen dit niet meer ging de schuld aan de Entente gaf en zijn land! aan het verderf overleverde. Von Schmidt-Paul wiist op dwaze wetten en verordeningen, die Karolyi liet uitvaardigen en die noodzakelijk het bolsjewisme in de hand móesten weiken en besluit dan: Zoo stonden de zaken in het begin van Maart. En thans is de catastrophe gekomen. Zii valt 'niet meer eenvoudig te verklaren uit het feit, 'dat de kneveling van het land door de Entente de wanhoop heeft doen losbarsten. Vroeger of later had de wankele regeering van Karolyi toch moeten wijken voor het proletariaat, zonder wélks hulp Mi niet regeeren kon. Het waren niet de slechte patriotten, die reeds op het einde.van het vorige jaar de tijde lijke bezitting van Hongarije door de Entente als de eenige redding uit de klauwen der 'anarchie door de zoo goed als bolsjewistische De te Boedapest vertoevende Entente-com missie zag zeer goed het gevaar voor de 'besmet- <ting in, waarmede de hoofdstad het platteland 'bedreigde. En menig vaderlandslievend man zou niets liever hebben gezien dan een buiten- 'landsehe bezetting van Boedapest, daar de maatregelen, die de regecring daar nam. niets met vaderlandsliefde te maken hadden, maar slechts de bevrediging van egoïstische machtsbegeerten op het oog had, waarbij men zich zelfs niet ontzag het land aan het bolsje wisme over te leveren. En Karolyi had nog den treurigen moed dit bedrijf met een heroïek manteltje te omhangen! Neen, de politieke avonturier wilde zijn terugtocht slechts op voor hem niet gevaarlijke wijze dekken. -Hoe weinig de naïeve hoop op de redding door het proletariaat gerechtvaardigd is, blijkt reeds uit de mededeelingen over de plannen der nieuwe radenregeering. In plaats van zich bezig te houden met de ellende van het. land. met de levensmiddelenvoorziening en den vrede» zijn als erste maatregel de afschaffing van den adel en de communiseering van de particuliere kunstschatten in uitzicht genomen. ,'Practïsch behoeft men de eene overwinning van het bolsjewisme te Boedepest niet al te tragisch op te nemen.'' zoo eindigt v: Sehmidt- Paul. „De gelegenheid ontbreekt voorioopig nog om het denkbeeld van een bondgenootschap met de sovjet-regeering tot uitvoerig te bren gen. Doch het is tijd. dat de Enente den nieuwen brand bluscht. Wanneer Mi duideiük verklaart, dat de bezetting van Hongarije slechts ter handhaving van de orde geschiedt 'en wanneer Mi de quaestie van vastelling der 'grens op welwillende wiize op grond van volks stemming zou willen regelen, aan zou de rust in het land spoedig terugkeeren. De orde te Boedapest zou gemakkelijk door het binnenruk ken van een bezetting hersteld kunnen wor den." Of de schrijver in zijn laatste conclusie gelijk heeft? Merkwaardig is wel» dat een andere kenner van den toestand, Prins Windi&chgraetz, die thas te Bern vertoeft, gelijktijdig in een inter view met een dagbladcorrespondent geheel de zelfde meening bleek te ziin toegedaan. Ook hii weet de revolutie aan de lafhartige politiek van Karolyi en besloot: Wat de niéuwe regeering betreft, men kan zeker zeggen, dat zii nie.8 buiten Boedapest vertegenwoordigt en dat 2000 Fransche of En- 'gelsche soldaten voldoende zouden ziin om dè orde in hét geheele land te herstellen, doch in dien deze regeering aan het roer blijft, zal het voortdurend besprekingen met de bolsjewisten, zo;der minim anders Min ter voorbereiding van een gezamenlijk militair optreden. Van het uitroepen der republiek in Besarabië door de bolsriewilki» maakten wii gisteren reeds melding. En nu weer meldt de »,Dail Mail": 'De staat van beleg is weer afgekondigd in •Noord-Mantsjoeriie om de verspreiding van bet Men zie in dit verband onder do rubriek Telegrammen een latere, hedenochtend ontvan- Ken verklaring van Wilson. en wel ten gevolge van den intensieve propa ganda. die men thans voorbereidt. Of de Entente deze wenken ter harte zal nemen Lr wordt gemeld, dat de regeeringen te Praag en te Agram en de Entente overeen zijn gekomen krachtig op te treden tegen de beweging in Boedapest. Er zouden reeds 80,000 man I'ransehe troepen tusschen Fiume en •Boedapest oprukken, terwijl Amerikaansebe en Engelsehe heeten te volgen. Verder meldden gisteren de "bladen te Agram •uit BelgTado. dat de Donauflotille in de rich ting Boedapest ia opgeetoomd, terwijl Reuter hedenochtend uit Londen seint; Tenzij Mch on voorziene omstandigheden voordoen, zullen de 'geallieerden in staat ziin af te rekenen met het 'leger der nieuwe regeering. dat einde Febr. nog 'geen 60,000 man telde. De bolsjewistische troepen in de Oekrajine, die in Z. W. richting oprukken zullen bij het •overtrekken der Karpathen en den Dniester 'met aanzienlijke moeilijkheden te kampen heb ben. Een activist veroordeeld. De krijgsraad te Brussel van het groote hoofdkwartier, hééft gisteren Floris TSjoen, oud-beambte van het gemeentebestuur van Brussel, ver oordeeld tot 10 jaar dwangarbeid. Hij was activistisch propagandist en lid van den Gouwraad. Een nieuwe socialistische party. De „Ti mes" meldt, dat in Italië een nieuwe socia listische partij is gevormd, op initiatief van hen, die nit de officieele socialistische partij traden om de interventie van Italië in den oorlog te steunen. De nieuwe partij, die de Trincerista zal heeten, zal zich bij de a.s. verkiezingen doen gelden. De missie te Danzis geïnterneerd? Vol gens een nog niet bevestigd bericht, zouden de Duitsdhers de geallieerde missie te Danzig hebben geïnterneerd. Karolyi. Het Hong. Korr. Bureau meldt: Eenige buitenlandsehe bladen hebben het ge rucht verspreid, dat Michael Karolyi, de ge wezen president, zelfmoord heeft gepleegd. Dat gerueht mist allen grond en is een boos aardige leugen. De vlucht «ver den Oceaan. De „Mor ning Post" meldt dat de luohtseheepafdee- ling van de koninklijke luchtmacht aan geen enkele wedvlucht over den Atlantischen Oce aan zal deelnemen, maar dat twee onlangs van stapel geloopen lndhtschepen van die ftf- deeling een reis zullen doen bij wijze van oefentocht, nadat eenige gebreken die bij hun proeftochten aan den dag zijn gekomen, ver holpen zijn. Waarschijnlijk zal een van beide probeeren om tusschen Schotland en New foundland over te steken en zoo bet weer gunstig is, zal bet met een een valscherm een man op Newfoundland zetten, om hetzij da delijk zonder stil te houden naar Engeland terug te keeren of de reis naar het Ameri- kaansche vasteland voort te zetten. Het ander luchtschip zal vermoedelijk den overtocht doen langs de zuidelijke route van Znid-Afrika naar Horida. De officieren van de admiraliteit denken niet dat een van beide pogingen voor Mei on dernomen zal worden. Een incident. De „Morning Post" ver neemt nit Shanghai. Op 17 Maart heeft er te Tientsin een betreurenswaardige botsing plaats gehad tusschen Amerikaansohe en Ja- pansche soldaten. De Amerikanen drongen in het Japansche consulaat, en gingen een be- beambté te lijf. Toegegeven wordt dat de Ja panners de aanvallers waren. Verscheidene Amerikanen zijn in het hospitaal opgenomen. Er wordt een oi'i'ieioo.J onJerzoeJc in/^eateld. Hoedde Raad van V/er vergadert Uit ons buitenlandsch overzicht heeft men kunnen le zen, dat de Vredesconferentie te Parijs haar werkmethode beperkt heeft en zich zelf thans heeft gereorganiseerd tot een „Raad van "Vier." Hoe deze Raad werkt vertelt de „Temps" De besprekingen der vier Staatshoofden heeft met gesloten deuren pjaats. De eenige die toegelaten wordt is professor Mantoux, of- ficieel-tolk, die voor Orlando de besprekingen der drie andere leden in het Fransch vertaalt. Deze laatsten spreken Engelsch met elkaar. De vertaling geschiedt met zachte stem om den loop der beraadslagingen niet te storen. Deze eenvoudige wijziging maakt bet moge lijk alle vertraging te vermijden, die aan de beraadslagingen van den raad van tien ver bonden was. Er is niets formeels hij deze bij eenkomsten. De vier regeeringshoofden gaan ieder in een fauteuil zitten en de bijeenkomst heeft een vlot en gemeenzaam karakter. De secretarissen der „vier" vertoeven in een aangrenzend vertrek en worden telkens binnengeroepen als er aanleiding is hen te raadplegen. wanneer de regeering bij de nieuwe Kamer zal komen met een rijipelSjk bestudeerde her vorming. De minister-president verklaarde, dat bet nur voor het algemeen kiesrecht sloeg op de klok der gerechtigheid. Wij willen den vrou wen het kiesrecht toekennen, doch niet thans. Ten aanzien van het algemeen mannenkies- reeht zeide de minister, dat er gevaar in zou schuilen aan het volk niet toe te staan wat het sedert lang opeisehte. Arbeidsrecht en arbeidsplicht in Hongarije. In een verordening zegt de roode Regeering te Boedapest: Nu de staat de afschaffing van het parti culier bezit is begonnen door alle bedrijven, die niet meer als klein-industrie kunnen wor den beschouwd en alle woonhuizen in open haar eigendom over te nemen, heeft in den proletariërsstaat slledb.ts diegene het redht om te ldven, die liehamelijken of geestelijken arbeid verricht ter instandhouding der ge meenschap. De radenrepubliek kondigt den algemeenen arbeidsdwang af en daartegen over bet recht op arbeid. De Staat is ver plicht, allen te onderhouden, die tot arbei den in staat zijn, alsook hen, die arbeiden willen, wanneer de staat hun geen arbeid verschaffen kan. Arbeiderseontrole op de bedrijven. De re volutionaire regeeringsraad te Boedapest vaardigde een verordening uit, volgens welke alle industrieën, de mijnbouw en de verkeers middelen, waarvan het aantal arbeiders op 22 Maart 1919 meer dan 20 bedroeg, onder controle der arbeiders worden gesteld. Zij zullen staan onder leiding van een commis saris, benoemd doet het volkscommissariaat voor de soeiale productie. Dit laatste heslist ook in gevrl van meeniagsversobil tusschen den arbeidersraad en -den commissaris. Een roode vOlksweer. De revolutionaire regeeringsraad heeft een verordening afge kondigd over de instelling van een roode volksweer, welke een aanvullend bestanddeel van het roode leger zal vormen en welker le den te allen tijde voor den militairen dienst kunnen worden opgeroepen. Met de opstelling van de roode volksweer houdt de geheele po litiemacht op te bestaan. De ItaDaansche eischen. Volgens die „Mandh. Guardian'' zouden de Italianen be reid zijn aan Zuid-Slavië het vrije gebruik van de haven van Fiume toe te staan en het te steunen hij den aanleg van een nieuwe ha ven elders. Het arbeidsconflict in Engeland. Aan 't slot der conferentie deelde Thomas gister middag mede, dat de spoorwegmannen het voorstel der regeering aanvaardden. De stemming der mijnwerkers-federatie in zake de aanneming der voorwaarden van de regeering, waarop door het bestuur krachtig werd aangedrongen, is bepaald op 9 en 10 April. De uitslagen zullen den 14en April in handen van den secretaris der federatie zijn en den 16en April op een nieuwe conferentie van gedelegeerden worden besproken. Uit de Belgische Kanier. De Kamer be sloet tot het in overweging nemen van een wetsontwerp om den arbeidsdag op aeht nur te palen. Vervolgens werd de beraadslaging over de wijiziging der kieswet voortgezet. Woeste (Kahtoliek) eisohte het kiesrecht voor de vrouw. Minister van der Volde antwoordde, dat men geleidelijk moest te werk gaan.'Hij zal stemmen voor bet algemeen kiesrecht voor de mannen, doch tegen dat voor de vrouwen. Wii zijn bereid, zeide hii, te stemmen voor een wetsontwerp inzake het vrouwkiesreoht, DIOCESAAN COMITÉ VOOR DE K. S. A. IN HET niSDOM HAAJRIiEM. Donderdagmiddag had in het gebouw St. Bavo te Haarlem een vergadering plaats van bovengenoemd comité. Aan de bestuurs tafel hadden plaat® genomen Dr. O. A. L. Kademaiker» voorMtter, de heer v. Diik, Kamer lid. Mr. Teape, de heer Slruyoken, de heer Visser en de heer Grobben. secretaris. De voorzitter opende met een hartelijk woord van welkom en den Chr. groet de vergadering, die, behalve door een tiental Eerw. Heeren Geestelijken, door ongeveer 30 personen was bezocht. Na lezing der notulen bracht de secretaris een keurig gestyleerd jaarverslag uit, waarin het werk van het comité breedvoerig werd ge memoreerd, welke arbeid grooter liad kunnen ziin, als alle afdeelingen hadden medegewerkt aan den bloei der K. S. A. en als van buitenaf meer steun was verleend. Herinnerd werd ook bet vexjios van Mr. Aalberse, die belaas ziin leidende rol in de K. S. A. uit hauden moest geven. Met voldoening werd geconstateerd, dat de K. S. A. in de oprichting van Kath. leer zalen, woningibouwvereenigingen. ambtenaars- vereenigingen, vereen iging voor Groote Ge zinnen enz. wederom een werkzaam aandeel heeft gehad. Het verslag sloot met een geest driftig woord van opwekking tot alle afdee lingen om voortdurend hun krachtige mede werking te verleenen. Door den heer Visser werd een financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de in komsten en uitgaven pl.m. f' 2000 beliepen en er een voordeelig saldo was van 173.76. Den secretaris en penningmeester werden woorden van dank gebracht voor hun correcte verslagen; de penningmeester werd in ziin functie ge dechargeerd. Medegedeeld werd. dat de geest, adviseur, Rector Stroomer. verhinderd was, de verga dering bij te wonen; bericht van verhindering was ook ingekomen van do heeren Wolff en Beijnes. De secretaris deed voorlezing van een in den loop des jaars verzonden circulaire, waarin 'propaganda voor uitbreiding der K. A. werd gemaakt. Het gevolg was, dat plm. 16 afdeelingen werden opgericht, terwiii in ver schillende plaatsen afoeelingen in voorberei ding zijn; deze mededeeling lekte een applaus der vergadering uit. Verder deelde' de voor Mtter mede, dat in de Centrale Raadsverga dering van 7 April reorganisatieplannen dor K. S._ A. besproken zouden worden. In beJcnop- ten zin deed de voorzitter over de reorganisa tie-voorstellen eenige mededeelingen, er aan toevoegend, dat er thans nog niet gediscus sieerd zou worden, voornamelijk ook. omdat van verschillende besturen nog andere voor- stellen waren binnengekomen. Uit dit alles zal een definitief voorstel gocoren worden, dat den Centralen Raad zal worden voorgelegd. Vooral na de beruchte Novemberdagen zei de voorzitter is er een algemeeno strooming merkbaar' geworden om de K. S. A.-organisa- tie grondig te hervormen. Hiertoe behoort ook het houden van landdagen, waarop de conclu- •siën van den Haariemschen Kat hol-ekendag •worden behandeld en uiteengezet, hoofdzakelijk tot het vormen van verschillende kringen. Er werd over de reorganisatieplannen eeni- gen tijd van gedachten gewisseld. Kapelaan 'Niekerk uit Hoorn merkte op. dat die land dagen misschien nadeelig zouden werken op 'liet bezoek der Katholiekendagen, bovendien moet het doel dier landdagen niet in hoofd zaak zijn het bespreken der genoemde conclu sion. De voorzitter antwoordde hierop, dat de 'afdeelingen de vrijheid behouden, aan die landdagen een meerledig doel te geven. Vervolgens had de verkiezing plaats van een bestuurslid, wegens aftreden van den heer Visser, die bü acclamatie werd herkozen. Na korte rondvraag verkreeg de Weleerw. 'Heer Th. v. Galen uit Amsterdam het woord Voor het houden zijner rede over het onder- Werp: Nieuwe tijden." Na een inleiding over 'de tijden welke achter ons liggen, betoogde hpr., dat de moderne tiid nieuwe menscben, 'nieuwen arbeid en nieuwe wegen geschapen 'had. Thans geldt het parool: Volhouden, rechts Siouden en paraat ziin. Na den vreeseliiken wereldkriig wordt het zwaard des geestes ge wet en alles wiist er op, dat de maatschappe lijke striid een zeer fanatieke zal worden. Nu rijst de vraag: welke is de algemeene plicht 'in onzen nieuwen tiid tegenover de maatschap pelijke verhouding en hoe kan de K. S. A. medewerken tot het volbrengen van dien 'plicht? Allereerst moet aan dien plicht ten grondslag leggen de rechtvaardigheid en Ghr. naastenliefde. In dezen tiid is het niet meer voldoende, dat de arbeiders zich organiseeren, ook de hoogere standen moeten meeleven in en daadwerkelijk deelnemen aan de sociale 'actie. En het is de taak der K. S. A. zulks te bevorderen, naast de bevordering der volksont wikkeling en de goede samenwerking- tusschen de Kath. organisaties. Spr. wijst dan op ver schillende leemten welke nog in de werkwijze •der K. S. A. bestaan, die een reorganisatie •noodzakelijk makende gebeurtenissen van 'November gaven hiervan een bewiis, toen kwam de K. S.^ A. achteraan, waar Mi in hei eerste 'gelid had moeten staan. Het oprichten van een ■Centraal bureau, waarvan alle leiding en stuw kracht uitgaan is een eerste vereischte. Dan Is het de plicht van alle Katholieke organisa ties, Moh bij de K. S. A. aan te sluiten. Het bRiven werken in eigen kleinen kring, 'al is de bedoeling neg zoo goed, is in onzen Mid niet meer voldoende. Alle standen moeten in onze instelling vertegenwoordigd zijn om gezamenlijk een van zin. een van strev. n te werken aan den wederopbouw eener geordende •christelijke maatschappij. Met een enthousiaste peroratie besloot de gewijde redenaar ziin mooie ■lezing. •Na een woord van dank werd de vergadering 'met den Ghr. groet gesloten. CHRISTELIJKE ORGANISATIES. De Chr. Mlddenstandsvereeniging „Boaz", de Ghr. Vereeniging „Kantoor- en Handels bedienden", „Patrimonium" en de Chr. Werk mansbond te Haarlem, hadden Donderdag avond een gecombineerde vergadering uit geschreven in het Wijklokaal aan de Ged. Oude Gracht, waar de Eerw. Heer Ds. V :n- derink een rede hield over de inrichting eener soeialistisdhe maatschappij. Nadat eenige huishoudelijke agenda-punten waren behandeld werd Ds. Vunderink door den w.n. voorzitter, den heer Wolzak, welkom geheeten. De voorzitter leidde dit gedeelte van den avond in met een gebed en gaf hier na het woord aan den spreker. De redenaar deed allereerst Ihet verschil uitkomen tus schen de maatschappij van voorheen en thans. Hierbij verklaarde "spreker hoe de socialis ten zich de centralisatie der bedrijven voor stellen en bracht de voor- en nadeelen hier van duidelijk naar voren. De socialist gaat van de gedachte uit: hoe meer er gecentra liseerd wordt, hoe meer winst kan er ge maakt worden; hij wil, dat de staat aile be drijven tot zich trekt en als algemeen werk gever optreedt. De gevaarlijke kant hiervan 77 BOM AN Lli uhi ruObatE Gü zijt een Romein, Publius, en ik ben een Romeinsche vrouw, antwoordde zij met een blik vol liefde. Dadelijk nadat ik het praetorhat heb overgenomen, zend ik u den ijzeren ring. Met een lichte buiging gaf zij zwijgend hare toestemming te kennen. Hjj drukte* hartelijk hare handen en bracht ze aan zijn lippen. Noch uit zijn mond, noch uit den haren Jtwam een liefdesbetuiging, een vlammend woord. Zij spraken rustig, zonder zuchten, zonder beioiten, eenvoudig als twee be vriende zielen, die elkander zeggen dat zij een en dezelfde gedachte koesteren en nu gelegenheid vinden zich hiervan te verge wissen. Niettemin waren beiden de betee- kenia van hun daad, waarmede zij zich voor het leven verbonden, zich ten volle bewust- Hund aan hand naderden zij in plechtig hijgen het huis der Corneliërs. Hier nam Publius het woord, En nu, Lieve Mucia, uw verzoek. Ik vrees uw L'omeinsclie gevoelens te beleedigeu, zeide zij verlegen. Gegeven beloften beu ik niet gewoon te herroepen en wei allerminst kan ik u iets weigeren, wat het ook ware. Mijn verzoek is een beroep op uw hart. Meent gij, dat een man, die pas een uur gc.edcn zijn zwaard met het bloed van oprocrangeu geverfd heeft steens hardvoch tig moet zijiiDe oor„og is een wreed be roep, maar s,ecuts op het gebied van zijn krijgsmanspacnten meet het hart van den sso.daat tot zwijgen gebracht worden; nadat wij onzou plicht volbracht hebben z,jii wij, soldaten, misschien nog gevoeliger daai an deren. Spreek dus onbevreesd, ik wil u aau- hooren met die Liefde, waarop gij voortaan aanspraak hebt. Mucia weifelde een oogenblik; daarop braent zij haar aangelegenheid betreffende hare slavin Mimut in haastig geuite woor den te oerue, a.s wilde zij een lastige vracht zoo spoedig mogelijk alschudden Een mijner liefste siavinnen, zeide zij, zeer snel sprekende, is door de dienaars van den S'tauspiofect gevangen genomen; de prae tor za. haar voor da hongerige leeuwen ijtten brengen. Jüij was mij een zeer getrou we slavin..., En gij wilt haar bevrijd hebben? vroeg Publius haai- helpende, wijl hare stem stokte. De oude moeder van mijn Lieve Mimut zou den gruwel ij ken dood harer dochter niet overleven. Heb medelijden met die arme •desk-u. I Als bij de misdaad van uwe slavin mildheid en toegevendheid mogelijk is, zal ik niets onbeproefd laten, om haar naai' u te doen terugkeeren, verzekerde Publius. De ongelukkige aanbidt den God tier Christenen. Xeo, riep de tribuun en staarde spra keloos, alsof hij iets ontzettends gehoord had, Mucia mot wijdgeopende oogen aan. Eindelijk zeide hij: „Gij spreekt a us eene Christin voor? L p eene aistammeange der Üorneiiërs?" Christenen zijn toch ooi. mensclien! Mensclienantwoordde Puüüus toor nig. Strafwaardige eecLarissen zijn liet, die de openuare orde,, ja den geheolen Romein- scnen staat bedreigen, liet geloof onzer voor vaderen is hun een gruwm; onze staatsm- rachthtgen verachten zd wi.leii de grond vesten verwoesten, waarop het heilige en eeuwige Rome gebouwd is. Een troepje ellen» dige scnepscA bestrijdt met dwaze hardnek heid a.les wat wijze en veriickte mannen gedurende veie eeuwen als goed en doelma tig erkend hebben. Een gespuis, dat de be- zittenden om bun gcimakKeijjke levensvoor waarden benijdt, heeft een god uitgevonden, die het zou beloven hun lompen in een an dere wereld te vergulden.... Zij zijn de ge zworen vijanden van den Staat, de orde en de grootheid van Rome! Hun bijgeloof is aan gemeene siavenkoppen en aan haat ver vulde overwonnenen ontsproten. Zij moes ten worden Uitgeroeid en uitgebrand ais een pestbuil opdat hun gift het geheele staats lichaam niet aantaste. Nog nooit had Mucia in Publius' gezicht zooveel onverbiddelijkheid gelezen; zelfs toen een uur ge,eden zijn zwaard onder het gepeupel woeude, g.ansaen zijne oogen niet van zuik een haat. Zij voelde zich bedroefd, door den onverwachten tporn van den tri buun, ofschoon zijn woorden voor haar niets nieuws waren. Zij werden immers door alle tegenstanders van het christendom, ciuor aJe aanhangers van de bestaande orde hernaaid. wok zij zed was tot voor korten tijd nog van dezelfde overtuiging geweest. Ver.ang van mij een ander bewijs vaat liefde, Mucia, sprak Publius, met een van diepe ohtioering lieesche stem. Mucia zweeg echter. Lk begrijp uw zwijgen, het herinnert mij aan mijn belofte, voer de tribuun na een poos voort. Een Quinotiiiër npyi zijn gegeven woord niet terugnemen... Uwe slavin za. onverlet in uw huis terugkeeren. Nu werd Mucia's tong los. Het dankbare gebed van het arme wezen zai p in zware oogenbLikken op het slagveld behoeden, zei de zij verheugd. Ik dank u.... O, dank niet, onderbrak haar JtMbiius. Terwijl ik uw verzoek inwillig, bega ik een misdaad jegens Rome. Ik weet dat, maar ik heb zooveel jaren aan den staatsdienst geofferd, dat ik eens iets misdoen mag oin de wille van een lieve vrouw, die mij voor het geheele leven toebehooren wil. Maar vraag mij nooit meer om een gunst voor de vijanden des vaderlands, lieve Mucia! Zjj waren voor het huis der Corneliërs aangekomen, en Publius nam hier afscheid. Juist klopte hij aan zijn eigen deur, toen hij achter zich de snelle schreden van een sohlaat hoorde. Dadelijk daarop stond voor hera een centurio der keizerlijke lijfwacht die met de hand op de borst, wachtte tot Publius tot hem spreken zou. Komt gij voor mij? vroeg Publius. Van den goddelijken Imperator Mar cus Aurelius voor den hoogberoemden tri buun Publius Quinctiliua Varus, antwoord de de officier en reikte hem een kleine rol met een purperkleurig zqgel over. Publius opende de rol en Las het ge schrift. Het was een uitnoodiging, dadelijk op den Palat ij n in de ontvangstzaal van Marcus Aurelius te verschijnen. Meld terug, beval hij den briefdrager, dat het bevel zal worden opgevolgd. (Wordt vet'volad.I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5