STADSNIEUWS. Rijwielbanden van f 13.20 voor f9.98 en Binnenbanden v. f 6.20 y. f4.98 Emailleeren per rijwiel f 4.98 ORDE EM ARBEID KORTE BERICHTEN H. J. VAN DER MEER, Schagchelstraa TELEOR AM M EN WILSON OVER DEN VREDE EN DEN VOLKERENBOND. AGENDA 29 Maart Het 25-jarig Wethouders-jubileum van den Heer ioh. De Breuk. VAN ONZE RECHTBANK 'dc marechaussee inWig gedamen en naar ï't laakt zoo «root, dat liet de aandacht der iii?eSu Calvarietnberg verroerd. (-politie trok, die hen meenam naar het bureau Uitgehongerde Duitschers aan de grens. - en daarna ter beschikking van de justitie lir gaat in den iaatsten tijd geen dag voor- stelde, bij, dat niet troepen uitgehongerde Duit- Te Steenwijkerwolde is ingebroken in het schers aan de grens worden opgepikt. Zelfe uit steden ais Keulen en Boehnm komen de iieden hierheen, om een zakje aardappelen, waaraan zeer groot gebrek schijnt te be staan, te bedelen. Weenend en jammerend van honger melden zij zich nn bij de boeren aan. Teekenend voor den nood in Duitsch- land is wel, dat men op de markten, o.a. te Boehnm, nieis anders ziet dan witte en roode kool, „Stjeekriiben" en vaten ingemaakte snij boenen. Deze laatste kosten 1.25 M. per pond. Onze grenswachtsoldateu hebben de handen vol om de vele Duitsclie zwervers te rug te brengen naar de grens. Opzienbarende revolverdiefstal. Eeeds sinds eenige weken liepen den iaatsten tijd op klaarlichten dag dubbelposten van agenten, met revolvers over de jas gegespt, in de Kalver- straat te Amsterdam te surveilleeren. In het begin vroeg ieder naar de bedoeling daarvan, 'maar men begon er langzamerhand aan te wen nen. Algemeen hoorde men intussehen. dat het een voorzorgsmaatregel van de politie gold tegen de ontevreden gedemobiliseerden en werkloo- zen, die tegenwoordig bijna dag aan dag in op tocht door de stad trekken. W ant reeds eenigen tijd moet de politie bekend zijn geweest met hun plan, om lieist midden op den dag hun sla» te slaan in de Kal verst raat, en daar één of meer winkels te plunderen. Ondanks de omstandigheden, dat de politie dus op de hoogte was, is het Donderdagmiddag den «.betoogers," zulk een troep, uit de aller ongunstigste elementen gereeruteerd, toch 'gelukt om haar te verrassen. Tegen half drie was de dagelijksehe optocin van het Spui ver trokken, en daarna, na een uur slenteren door verschillende-straten, in do iluseum-buurt ont bonden. De politie, die den stoet begeleid had, trok af. toen ze zag, dat de deelnemers zich ver spreidden. Maar daarna kwamen dezen weer groepsgewijze bijeen, en wandelden nu met ver snelden pas naar de Malverstraat, waar juist op 'dezen dag geen bijzondere maatregelen door de politie waren getroffen. Voor de scheermessen- winkel der firma bseyer, waar als gewoonlijk ook revolvers in de uitstalkast lagen, liiéld de bende plotseling halt; in minder dan geen tijd was een der étalage-ruiten ingedrukt, en begon het gepeupel uit de kast ie grijpen wat inder haast te grijpen was. Het winkelpersoneel was te verschrikt om naar de telefoon te grijpen, ten einde de politie te waarschuwen; dit ia gebeurd door eenige burgers, die de naastbijzijude bureaux verwit tigden. Binnen vijf minuten kwamen sterke iétachementen politie de Kaiverstraat binnen rukken: zij vonden wei een groote menigte aieuwsgierigen, maar de plunderaars hadden ïich daaronder gemengd of zich uit de voeten gemaakt. Behalve een aantal messen en ander© artikelen zijn. naar wii vernamen, ongeveer groote en 3 kleiue revolvers gestolen. In de uitstalling lagen ook doosjes met bij de 'revolvers behoorende patronen het winkelper soneel wist deze echter weg te halen tussoken d© grissende handen der plunderaars en plunde- iraarsters. want er waren ook vrouwen bij. Het is te hopen, dat de bevoegde macht na 'dit voorval ervan overtuigd zii. dat die zooge naamde „waardige demonsraties" niet zoo orde lijk en onschuldig zijn, en ze in het vervolg van den aanvang af krachtig en vastberaden tekeer ga. I Inbrekersbende gevat. Men zal zich herin neren de brut ale. diefstallen welke ongeveer een fnaand of zeven geleden, plaats vonden aan den 'Amsteldijk te Nieuwer-Amsrel, o.a. bij den heer V. d. S.. villa-bewoner aldaar, waar voor dui zenden werd gestolen aan tapijten, oud porse lein, goud, zilver enz., en bh de Rubberfabriek van den heer Haccou, waar voor eenige hon derden guldens aan rubber, autobanden enz. Werd medegenomen, zonder dat de daders wer- iden gesnapt. Thans heeft de politie een bende van 5 personen gepakt, waarvan Zekere J. K., Uit Amsterdam, de hoofddader is. Deze K. was ieer goed op de hoogte van den toestand der ivilla-bew oners op den Amsteldijk, aangezien hij 'daar zelfs als tuinman in dienst was geweest. GROOTE INBRAAK TE AMSTERDAM. AMSTERDAM. Hedennacht heeft een bru tale inbraak plaats gehad in een perceel aan de Weteringschans, alwaar gevestigd is de Fa. C. J. Mijer en Zn, in pelterijen. En waar de van ruim 25000 aan bontkragen, bont mantels en vellen werd medegenomen. De po litie zet haar nasporingen naar alle kanten uit. Echter heeft zij tot nu tee niet de min ste aanwijzing." In het manufacturenmagaziin .,Au bon ^larehé" te Amsterdam, zijn dieven binnenge drongen door een venster, dat in de aangren- •zende steeg uitkomt. Zii hebben een partii on dergoederen meegenomen en waren van plan "terug te komen, om nog een grootere partii te halen. Er stond voor een waarde gereed van Ongeveer 10.000. Kaar de daders wordt ijverig (gezocht. Te Helmond is aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht S., ont vanger der registratie te Helmond, verdacht van verduistering van gelden, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden. Aan 't station S.S. te Enschede is door de (douane een soldaat-kommies uit die gemeente •aangehouden, die uit de richting Hengelo aan kwam mét een valies, waarin hij .voor ruim 2000 ruwe rubber vervoerde. Te Kaarden heeft een krankzinnige in ld en nacht van Dinsdag op Woensdag bij ver- ■sohillende bewoners de ruiten vernield. Vooral (spiegelruiten van winkeliers moesten het ont- 'gelden. Van de R.-K. meisjesschool ia nagenoeg «een ruit heel gebleven. De schade wordt op 'jf 1000 geschat-. De man is onder bewaking van politie naar een krankzinnigengesticht •.vervoerd. Een als heer gekleed persoon heeft door het opgeven Tan vaischo namen en adressen een- goudsmid telJmuiden voor een aantal gouden 'ringen opgelicht. Hit dg signalementen meent men op to maken met een der politie niet on- hekend individu te doen te hebben. Reeds had het heerschap te IJmuiden een kamer gehuurd zeker met het doe! om deze plaats als operatie basis te nemen. Te Bussum zijn Dinsdag 3 personen uit 'Amsterdam aangehouden, een man en twee 'jonge vrouwen. Zii bezochten verschillende fwinkels en terwijl een op den uitkijk stond, Pamen de anderen er weg wat van hun gading Was. schoenen, liifsopd, enz. De buit wevd op R.-K. Liefdegesticht >,De Voorzienigheid." Een groot gedeelte van het lijfgoed der bevol king van het gesticht (ruim 400 personen) wordt' vermist. Op de Zuiderzee bij Marken is gisteren de schipper Coert Victorie van een vaartuig met takkebossen overboord geslagen en verdronken. De werkman P. v. D. had het ongeluk, op 'het bruinkolenveld „Carisborg" te Heerler- 'heide onder een beladen kipkar te geraken. De ongelukkige bekwam zoo zware verwon dingen, dat hij na korten tiid den geesi gaf. D. was gehuwd en vader van een talrijk ge zin. Te Schiedam is in bewaring gesteld de 'dienstbode van mevr. E. aan de L. Haven, wegens diefstal van een ring met brillaute, ter waarde van J 150. een paar schoenen en een gouden halsketting. De ring werd door haar beleend voor 7,50 en is door de politie inbe- slaggenomen. Tusschen Valkenswaard en Heeze (N. Br.) heeft een hevige boseh- en heidebrand gewoed, waarbij de bosschen van baron Van Tuyll van Serooskerken grootendeels verlo ren zijn gegaan. Er wordt aan kwaadwillig heid gedacht. In de rustkamer van de Infanterieka- zerne te Eede is ingebroken en ontvreemd zijn 8 pakken sokken, 80 paren schoenzolen en een partij nog niet aangesneden leer. Te Zeven aar zijn drie jongelui gearres teerd, die nabij de grens werden aangehouden met een partij Amerikaansch spek. Om aan een groote hoeveelheid te komen, hadden zij bij ingezetenen de bons opgekocht. EEN JAAR GARANTIE De staking der Metaalbewerkers. De le den der Tweede Kamer, de heeren Van Dijk en Smeenk hebben gisteren een onderhoud gehad met den heer M. Triebeis, den voor zitter van den Metaalbond. Zij hebben zich, door hein laten inlichten over het stand punt der werkgevers tegenover de eisehen der samenwerkende organisaties. Naar aan de „Tel." van werkgeverszijde werd meegedeeld, is de kans op bemiddeling gering. Be lotraaetie van het spoorwegpersoneel. Vanwege den Ned. R.-K. Bond van. Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael, wordt het volgende meegedeeld: Woensdag j.l. had een deputatie namens den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel St. Raphael, P. C. B. en R. B. een on derhoud bij den Minister van Waterstaat, naar aanleiding van de mededeeling der Spoorwegdirecties, gedaan op een bespreking op 25 Maart, dat het personeel voorloopig de geheele afloopende korting over de loons- verihooging van 1 April 1919 zou hebben te betalen, omdat de beslissing der Regeering, waarbij de helft dezer kortingen voor reke ning van den Staat worden genomen, nog niet door een wet bekrachtigd is. De vertegenwoordigers zetten de ïLadeelen uiteen voor het personeel, aan de beslissing der Directies verbonden en drongen aan op het nemen van maatregelen, welke deze na doelen zouden wegnemen. De Minister meende, dat de beslissing der directies formeel te billijken was, al was Z. Exc. ook van meening, dat geen bezwaar be stond, gezien de groote meerderheid welke de ook op, niets onbeproefd te laten, om de u bekende eisdhen omtrent loon en arbeidsduur, in de naaste toekomst ingewilligd te krijgen, „Echter met het oog op do tijdsomstandig heden werd het besluit genomen, de door u gedane voorstellen omtrent loon en arbeids duur voorloopig als proef te aanvaarden, ter wijl den besturen werd opgedragen zich ver der met u in verbinding te stellen omtrent de andere punten, bij u aanhangig gemaakt. „In verband met de reeds gehouden confe renties, vertrouwen we, dat de nieuwe loon- en werktijdregeling nu ten spoedigste zal worden ingevoerd en dat aan de loonregeling terugwerkende kracht zal worden verleend, vanaf de eerste conferentie, zijnde 28 Febru ari 1.1. „Omtrent de verdere punten verwachten wij spoedig bericht, wanneer daarover, een bespreking zal kunnen plaats hebben." 'EEN BOND .VAN PATROONS VEREEN! GINGEN. In een op Dinsdag 18 dezer op initiatief van den Nederlandsehen Aannemershond en van de 'Algemeene Patroonsvereeniging in de Bouwbe drijven te '«-Gravenkage aldaar gehouden ver gadering, is, na behandeling en vaststelling der 'statuten, opgericht de Bond van Patroonsver eeniging en in Nederland, waartoe onder groote 'instemming aanstonds de ruim 40 genoodigde, ter vergadering ver tegenwoordige, in ver schillende plaatsen gevestigde Patroonvereeni- 'gingen en afdeelingen van den Naderlandsehen 'Aannemersbond zijn toegetreden, die zich met de regeling van arbeidsvoorwaarden zullen bezig houden. De Bond is gevestigd te 's-Gra venhage (voorloopig secretariaat: Anna Pau- lownatraat- 12), terwijl zijn doel en de midde len ter bereiking daarvan, zijn omschreven in 'de hieronder volgende artikelen der statuten. Het doel van den Bond is, voor geheel Neder land de arbeidsvoorwaarden voor de werklieden in: a. het timmer- en metselbedrijf; b. het grond- hei--en fundeeringwerkersbedrijfc. het cement ijzer-bedrijf, vast te stellen eri de handhaving daarvan te bevorderen. De middelen, welke ter bereiking van het ge noemde doel zullen worden aangewend, zijn: het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkom sten en het plegen van het daartoe noodige over leg met de werklieden-organisaties; het houden van toezicht door middel van de aangesloten vereenigingen op de naleving dier contracten; het behartigen van de beiangeif'van de aange sloten vereenigingen bij geschillen tusschen werkgevers en werknemers, welke, hetzij naar aanleiding van collectieve arbeids-overeenkom- sten, hetzij uit eenige andere oorzaak, dreigen of reeds zijn ontstaan; het samenwerken met andere vereenigingen, welke daarvoor in de ter men vallen; het toepassen van al zoodanige maatregelen, welke volgens de wet geoorloofd zijn en tot het beoogde doel kunnen leiden. HET GELD GERANTSOENEERD. BOEDAPEST, 28 Maart. (Korr. Bur.) De volkscommissaris voor justitie heeft last ge geven dat tot nader orö'er op grond van een rechterlijke belissing. aan kapitaal en interest in totaal niet meer dan 1000 kronen mogen motie Hermans in de Tweede Kamer ver- j worden uitbetaald. Bedragen welke deze som wierf, dat de beslissing der Regeering niet overtreffen moeten door den debiteur worden door de wet bekrachtigd zon worden. Z.Exc. deelde verder mede, dat aan de desbetreffen de wet met spoed gewerkt wordt en bij zal ernstig overwegen of op een of andere wijze een voorziening kan getroffen worden, welke de nadeelen van bet besluit der directies op heft. Het conflict in de Venen. Gisteren had te Coevorden een conferentie plaats tus schen den Vervenersbond en de besturen der Christelijke en Katholieke Landdarbei- dersbonden. Het resultaat was, dat door d;e Christelijke en Kaih üeke veenarbeidersbe sloten werd niet tc s.akca. Naar de „Tel." verneemt, zullen do loo- nen worden verhoogd et 5 p uitgezon derd die voor het baggeren en het drogen van baggerturf. Het uurloon in de Noordelijke veenkolo nies zaL eveneens gelijk blijven aan dat van 1218 Een nieuw mijnwerk orsconf liet In de mijnen dreigt een nieuw, arbeidersconflict te ontstaan. Zooals bekend is,, zou met ingang van 1 April a.s. 'de 8-urige werkddag voor de meeste bovengrondsch-e arbeiders aan de Limburgsche mijnen ingevoerd worden; in verband daarme'dde waren de werkuren door de directies bepaald op 7.3012 en D/i 5 uur. Tot heden bestond de 10-urige werk dag met een werktijd van 6 uur v.m, tot 6 uur n.m. en daarin 2 uur schafttijd. Een aantal mijnwerkers schijnt echter met de nieuwe dienstregeling allesbehalve inge nomen te zijn en eischt een werkverdeelingi van 6 uur v.m.—10 uur v.m. en van 11 uur v.m.3 uur n.m. Van arbeiderszijde wordt, volgens het „Limb. BaghL", beweerd, dat, waar- zij nu al zoo lang gestreden hebben voor den 8- urigen werkdag en er nu een dusdanige dienstregeling wordt ingevoeld, de arbeiders nu hun eigen diensttijden zullen invoeren, ook al is de directie er tegen. Deze actie schijnt geheel buiten de orga nisaties om te g,aan, althans buiten den JNe- derlandschen Mijnwerkers Bond. Het bestuur van dezen Bond houdt hedenavond, een spoed vergadering. .-ï, ,- Het conflict in de textiel-industrie geëin digd. Door de besturen der arbeidersor ganisaties is liet volgende adres aan het be stuur der fabrikanten-Vereeniging verzon den: „Namens de ««combineerde besturen deelen wij u mede, dat uwe laatste voorstellen gis teravond nogmaals in de resp. ledenvergade ringen zijn behandeld, „Eenparig was men van oordeel, dat het geen door uwé vereenigin,« werd toegezegd, bij lange na niet voldoet aan hetgeen de ar beiders redelijkerwijze mochten verlangen. „De vergaderingen droegen de besturen dan gedeponeerd bij een der finaneieele instellingen welke onder de controle van den revolutionnai- ren rcgecringsraad staan. Aan advocaten onkosten mogen in het geheel eveneens slechts 1000 kronen worden betaald. De uit de gevangenissen ontslagen personen krijgen van hun geld -en overige geldswaarden niet meer clan 1000 kronen. POOLSCHE TROEPEN NAAR DUITSCHLAND? BERLIJN. De „Lokal Anzeiger" meldt: Gis teren ging in Wecnen het gerucht, dat de Duit- sehe regeering een ultimatum van de Entente had ontvangen, waarin de goedkeuring van Duitschland wordt geëischt, tot het landen in Dantzig van Poolsche troepen. De Entente zou het recht hebben de wapen stilstand af te breken, indien Duitschland de eisch niet inwilligt. Dit bericht, meldt de „Lokal Anzeiger", schijnt geheel juist te zijn. Men, kan als zeker beschouwen, dat de Entente aan de Duitsche regeering inzake de kwestie van de Poolkche troepen-landing een nota heeft gericht. Het antwoord van de Duitsche regeering zou reeds bekend zijn. HONGARIJE VERKLAART SERVIë DEN OORLOG. Reuter verneemt, dat d.e Hongaarsche re geering aan Servië den botejewistischen oor log heeft verklaard en de Russische grens heeft opengesteld. PARIJS, 27 Maart. In antwoord op de in de pers verspreide meening, als zou, de com missie voor den Volkerenbond die formu leering van den vrede vertragen, heeft Wil son een verklaring gepubliceerd waarin hij zegt, dat de conclusies van deze *"0 om missie de eerste waren, welke aan de volledige conferentie werden voorgelegd. Zij werden op 14 Februari meegedeeld en de wereld heeft een volle maand gehad om ieder onder deel van liet toen ingediende ontwerp-ver drag te bespreken. Gedurende de laatste dagen is de commissie bezig geweest te pogen om1 voordeel te trekken uit de cri- tieken, welke de publicatie van het verdrag gelukkig heeft uitgelokt. Een comité uit de commissie heeft ook het voordeel gehad van een conferentie met vertegenwoordigers der neutrale, staten, die een zeer groote belang stelling aan den dag leggen en een zoo goed als algemeene wenech om, zich bij den bond aan te /sluiten. Het herziene, .verdrag is nu 400 goed aks voltooid. Het is in handen van een comité ter definitieve redactie en zal schier onmid dellijk voor de tweede maal worden gepu bliceerd. De conferenties der commissie zijn steeds gehouden op tijdien, dat zij geen be lemmering, opleverden voor de beraadsla gingen van hen, die op zich' hébben geno men de algemeene, conclusies der conferen tie te fornjulefire» Jeu «.ancien iOTL 0® YPl® andere ingewikkelde VretJesvraagstukken) zoodat de led:en der commissie ziohzelven •gelukwenschen met het feit, dat geen deel hunner conferenties ooit eenige mate yan ver traging heeft veroorzaakt. SIBERISCHE PEST. STOCKHOLM, 27 Mrt. Volgens hier bin nengekomen berichten zjjn te Moskou zeven ee vallen van Siberische pest voorgekomen. HET VREDESVERDRAG. LONDEN, 27 Maart. (V.D.) Voigens bericht uit Parijs is door bevoegde persoonlijkheden verzekerd dat liet voorloopig vredesverdrag Zaterdag of uiterlijk Maandag gereed zal zijn. DE VROUWi IN DEN VOLKERENBOND. PARIJS, 27 Maart. (V. D.) Bij amendement is nu ook in het ontwerp voor den Volkeren bond een clausule opgenomen waarbij voor vrouwen de mogelijkheid wordt geopend een functie in den bond te bekleeden. VON ECKHARDT. NEW-YORK, 27 Maart. £V.D.) Von Eek- hardt, de vroegere Duitsche gezant in Mexi co, heeft vergezeld van vrouw en kinderen aan boord van liet stoomschip „Nieuw Am stedam" New-York veriaten. Van af de Mexicaansche grens heeft hij gereisd onder escorte van detectives, die hem niet toe stonden met iemand te spreken. Vermoedt wordt dat Von Eckhardit zich paar Ameron- gen zal begeven. Gebouw „St. Bavo" Smedestraat 7 uur Contributie». 8 uur Spaarkas. half 9 Spaarbank half 9 Betraitefonds. Stadsschouwburg. 8 uur. 4e Kamermuziek avond: Fiesch-Rö rifgen. Bisschoppelijk Museum. Jans etraat 79, geopend van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cent. Heden vierde de heer Joh. de Breuk zijn 25-jarig jubilé, als wethouder der gemeente Haarlem. Tégen 11 uur werd de jubilaris per rijtuig naar het stadhuis gebracht, waar de vlag wapperde en de loopers op de stoepen gelegd waren. Hij werd ontvangen door de drie wethouders, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Mr. A. Bruch en Mr. J. B. Bomans en door den gemeentesecretaris, Dir. Wytema. De hal van het stadhuis was met planten versierd. Na een kort verblijf in de bur«e- moestei'skamer had te elf uur een buitenge wone raadsvergadering plaats. Op de gereser veerde tribune hadden plaats genomen me vrouw de Breuk met haar "beide doehters en schoonzoons, de heer en mevrbuw Holkema, de Breuk en Tadema de Breuk; de heer.en mevrouw Boreel van Hoogelanden, Dr. H. W. Xruseman, oud-wethouder, mevrouw Heer kens Thijssen, mevrouw Bomans, de heer Lccejes, oud-wethouder, de heer en mevrouw Pijnaeker-Hordijk, de heer en mevrouw Huls- wit, de here en mevrouw Roeters v. Lennop, mevrouw Wytema, de heer P. Tjeenk Willink, cle heeren v. Styrvvin, TCreln.jre en verder nog eenige oud-raadsleden. De heer Mr. Heerkens Thijssen hield een redevoering, waaa-in hij op hartelijke wijze dc verdiensten van den jubi laris herdacht en mmag interessant histo risch feit uit zijn wethonciersloopbaan memo reerde. Ook werd een hartelijk woord gesproken door Dr. van den Berg, den nestor van den raad. De jubilaris dankte op de hem eigen ge moedelijke wijze zegde dank aan degenen die hem op dezen dag gevierd hebben en bracht ook menig historische ♦herinnering naar voren. In het bijzonder zegde hij Mr. Heerkens Thijssen dank voor zijn hartelijke toespraak. Afwezig was de heer de Braai, wegens ziekte. Ook merkte wij de heer Michielsen, burgemeester van Halfweg, op. Verder de hoofden van takken van dienst. Er was ook veel publiek aanwezig en een tweetal fotografen, die het feest vereeuwig den. Na afloop had een genoegelijk samenzijn plaats in de oude raadzaal, die keurig met bloemen versierd was. Bij monde van Jhr. Boreel van Hegelanden werd den jubilaris namens de huldigings- commissie een oud blauw Delftseh kaststel aangeboden merk „de Klauw'', bestaande uit pullen en 2 bekers. Bij dit geschenk was een oorkonde door den heer Luitingib vervaardigd Des middags bad een druk-bezochte receptie plaats. (Tot onzen spijt moeten de redevoeringen, wegens plaatsgebrek, tot morgen blijven lig gen). Personalia. 'Gisteren slaagde als kant^br- stenograaf in de Fransehe taal: Mej. M. Hen- 'ning, leerling >,St. Theresiaschool". UIT HET POLITIERAPPORT. Door onbekende oorzaak is in bet Kleverpark gisteren een schuurtje half afgebrand en mede ëenig gereedschap, dat er in geborgen was, Met eenige emmers water werd het brandje ge- bluscht. De «taf der brandweer was er bij. Dan is ei' gisteren een rijwiel getolen. Verder geen vermeldenswaardig nieuws. R. K. VROUWENBOND-CURSUS Mr. BOMANS. (Ingezonden.) Maandagavond 31 Maart te kwart vóór 8 uur zal gegeven worden in bet gebouw St. Bavo, de laatste cursusles in „Staatsinrich ting'", door Mr. J. B. Bomans. In deze les zal behandeld worden o.a. Ons Kiesstelsel De Partijen de R. K. Staats partij „Ons Program" „Kerk en Staat." Wie van de R. K. Vrouwen tot beden nog verzuimden dezen zeer nuttigen en interessan ten cursus bij te wonen kan, door op dezen Iaatsten avond tegenwoordig te zijn, nog veel goed maken; immers het belangrijkste, zou ik zeggen, wordt dan eerst behandeld. Waar de vrouw welhaast geroepen«zal wor den haar oordeel uit te spreken over, haar stem te geven vóór of tégen alles, wat in 's lands vergaderzalen in 't belang van Land, Provincie en Gemeente zal worden voorge steld, besproken, aangenomen of verworpen, daar is het haar heilige plicht te weten, waar het om gaat, welke hooge belangen op het spel staan; in dit verband moét zij zicli op de hoogte stellen van all®, wat tot heden buitetf den kring van haar denken en belangstelling lag. Enkele dames hebben mij gevraagd: „Wat is dat, Ons Program?" Welnu, dat zij Maandagavond komen, eri aan allen zal het antwoord gegeven worden. Er is «een keus meer! Zoo ooit, dan is, in den merkwaardiger] tijd dien wij beleven, dé leus: Wat gij zijt, we est het geheel. Al wat halfslachtig is, wordt uitgeworpen. Een katholieke vrouw (ook man) die niet weet, wat er in „Ons Program", het program van de R. K. Staatspartij geschreven staat, zou zich daardoor alleen reeds kenmerken als iemand, zonder ernstig karakter, aan wie de ontzettende gebeurtenissen van den dag voor bij gaan, zonder indruk te maken, 'zonder, haar wakker te schudden en haar op te roe pen tot het nieuwe leven, dat haar in den nieuwen tijd wacht. Exemplaren van „Ons Program'' zullen 'b avonds in de zaal worden rondgedeeld. Komt nu allen, R. K. Vrouwen, gij wordt allen geroepen. Entreé 10 cent. F. A. M. PEETERS. Pres. R. K. Vr. Bond. DE VERPLICHTE WINKELSLUITING. De raadscommissie inzake de winkelsluiting hield gisteravond een vergadering met de bestu ren van de drie middenstandsvereenigingende Haarlemsche Handelsvereeniging, de Hanre en de Chr. Middenstandsvereeniging. Het doel dezer vergadering was het bespreken der winkelsluiting. Besloten werd een enquête m te stellen naar tie wenschelijkheid van een wet telijke 8-uur sluiting pi vervroeging hiervan. BEVROREN VLEESCH. Wij vernemen dat hier binnenkort een aan vang zal .worden gemaakt met de distributie van het onlangs bevroren vleesch, voor het grootste gedeelte bestaande uit schapenvleesch. Erwten. In September van het vorige jaar stalen de gebroeders J. H. W.. H. T. J. en G. K. te Oost- j 'zaan 11 zakken met erwten uit een schuur, toe- 'behoorende aan de stoombootmaatschappij „Üostzaan." De gebroeders W. waren niet ver- Schenen. Bekl. verkochten de erwten voor J 175 'aan den Belg R. v. M. Het O. M. requireerde tegen *eder der bekl. «en gevangenisstraf van 10 maanden. Vervolgens werd D. de J„ beschuldigd, op 'den uitkiik te hebben gestaan om te zien, of er geen onraad kwam. De Officier van Jusitie requireerde een voor waardelijke gevangenisstraf van 3 maanden 'met een proeftijd van 2 jaar. in aanmerking genomen dat bekl. een uitstekend reputatie en 'een schoon strafblad had. Beschuit. Twee arbeiders, 's nachts werkzaam m de ifabriek van Verkade. M. de B. en J. d. E., stalen 'in den nacht van 18 op 19 Aug. ruim 8 K.G. ileschuit, vertegenwoordigende een waarde van 13.50. Bekl. waren niet verscheden. De eisch luidde gevangenisstraf van twee •maanden. Tegen J. M. en G. v. E. werd even eens een gevangenisstraf van 2 maanden ge- éisebt, omdat_zii een gedeelte van het gestolen? als «■eschenlc hadden aangenomen. Rijwieldiefstal. P. B. en P. H.. respectievelijk schippers' Knecht en metselaar, wonende te Wormerveer, boorden op een avond in September D. B. en 'H. V. in de buurt van den stal van D. tegen 'elkaar zeggen, dat ze hua riiwielen in den stal zouden zetten en hun meisje in een rijtuig weg 'zouden brengen. De twee bekl. achtten dit een •prachtige gelegenheid, namen de fietsen weg en stopten ze in een sloot, waarschijnlijk omdat *ze die sloot de meest geschikte bergplaats voor rijwielen vonden. Eerste bekl. zeide dat >.ze beiden een paar jborretljeg op hadden en daarom sterk van onder den indruk waren." Ze hadden toen de riiwie len weggenomen, niet om ze te verkoopen. maar 'om ze uit louter baldadigheid in een sloot te 'stoppen. Het O. M. eischte een gevangisstraf van 1 jaar voor deze baladigheid. Raapolie. Op 6 September 1918, bleek de arbeider G. jv. d. W.. werkman aan de fabriek van Verkade, ;bii fouilleering een bus raapolie bij zich te heb ben, toen lui op het punt was de fabriek te verlaten. De eisch luidde: gevangenisstraf van 2 maanden. HAARLEM. Veiling; van een complex per celen aan de Zijlstraat Nos. 62, 64, 66 en 68 en Nobel/straat Nos. 2a, 2, 4, 6 en: 8, door de Notarissen J'. Koolhoven en A. van der Poest Olement alhier en A. Perk te Hilversum op Donderdag 20 Maart 1919, bij opbod, en Donderdag 27 Maart d.a.v. bij afslag en combinatiën, telkens des na middags ten 2 ure in 't „Notarishuis" Bilder- dijkstraat bij iden Zijiweg alhier. No. 1. Drie winkelhuizen. No. 2. Het Wint* keihuis met achterhuis aan de Zijlstraat No. 68. No. 3. Een Werkplaats met Bovenwoning aan de NobeLstraat No. 2 rood en zwart. Combinatie van de perceelen l, 2, 3, 4 en 5, opbod en afslag f 125.550. De perceelen werden niet gegund. Een perceel weiland geno. „De Zes Maji van Grootje Witteman" aan den Hora weg in den Inlaag-polder, gem. Haarlemmerliedo en Spaarnwoude, Kad. Sectie A. W. No. 24, gr. 2 H.A. 97 A. 60 c.A. (bezwaard met levenslang vruchtgebruik), f 9700, J. LW, A van der Stad. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te be komen bij: J ,M. Groeneveld, Aelbertsbergstr. 117, rijzweep; P. Punj, Schermerstr. 26 rood, portemonnaie m. iah.; N. v. Dijk, L. Annastr. 27, invitatiekaarten Goncertvereen.A. Philippo Ha- gestr. 75, portefeuille m. inh.W. Smits, Kleine Houtstr. 57, broche; P. Bruynzeel, Leidschestr, 137, platasbewijzen; V. A. Verbeme, Brouwers vaart 72, reticule m. inh. en een gonjezak; f BURGERLIJKE, STAND. Geboren: 27 Maart. z. van E. G. RegelinK' v. d. WaAle. 28 Maart. <L van M. v. Proosdij—Posthouwer. z. van A. O. M- Lemaire—Henskens. ca Overleden. 27 Maart. ft. Eldermans, 0 69 j.. LTrsulastraat. E. v. d. Meij, 63 Kamperlaan. W. Hoog'ewerJ, 75 j., perlaan. G. G. Kupers, 31 _j., Leulsche straat. str M raat. - A. A. G. Oóstvogol, 65 j.. gaarne., H. Schoonderwoerd, 71 j., 2c ol" U1,~L j •aal. - 28 Maart. O. S. 11 U y. d. Broek, Krom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 8