hul m buitenland. BINNENLAND Leven en In het hoofdkwartier van den ïiaarlemschen Vrouwenbond. De gebeurtenissen van den dag. Zaterdag 29 Maart Derde Blad KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN jjuinvusti" dat klinkt als een uitnoodi- voor den vermoeiden wandelaar, om bet ,tu" van de schoenen te schudden, zich op een lommerrijke piek neer te zetten, de longen to sterken met den frissohen zeebries en de ledematen te verkwikken door een pooze van Boliar niets "doen. Zoo hebt gij u wellicht het leven voorge steld van da bewoners van het vriendelijke gebouw, waar da tram naai- Overveen aan de laatste hall© stopt. Gisteren liet ik mu daar door een Maart- aeuen windvlaag binnenzetten en voelde mij weidra veilig en verkwikt in dit huis der ruste. En iets weldadigs kwam over mij, toen een korte, maar cordate figuur mij noodigde in een gezellig vertrek, waar juist een zonne- giimp binnenviel door de ramen van een rui men erker. ik wilde hier komen spreken over den ar beid van den flaariemsohen Roomsehen Vrou wenbond, die Maandag a.s. zijn eerste lustrum viert. as het niet ietwat paradoxaal hier in dit kaimo milieu, geschapen om aan bejaarden een rustigen ouden dag'' te bezorgen, te ko men" spreken over werken, over streven en swoegen van een zoo modern lichaam als een Vrouwenbond! Het antwoord was er spoedig. Ik moest mij tegenover de presidente van 4e R.-K. Haarlemsche Vrouwenorganisatie verontschuldigen, dat ik mij niet precies aan hoj afgesproken uur had gehouden en vernam men, uat ik hiermede zeer goed had gedaan, tn mers zoo juist zeide mijn vriendelijke l&stvrouw heb ik een conferentie met het bestuur van St. Martha gehad; en dan had u toch maar moeten wachten. En nauwelijks waren wij gezeten, om ons gesprek te beginnen, of een zaoht kloppen ïj, je deur, liet hoofd van een liefdezuster om set hoekje: „Juffrouw Peelers, de telefoon voor u." „Een oogenblik excuus, hier liggen boeken, wanneer u zich 'n paar minuten wilt bezig hou den", en...-, weg trippelde de ka'arsrechte fi- tuur als een 25-jarig mevrouwtje, dat nog voor Let rijke leven staat en wie het deugt doet zich snel te bewogen. Neen, rust is toch iets anders, peinsde ik, terwijl juffrouw Peeters haar zaken aan de telefoon afdeed. En het waren geen ijdele boodschappen; want weldra ging de deur weer open en klonk de stem van mijn gastvrouw, bijna jeugdig sa enthousiast: „Dat is nu wel een gekke ge schiedenis, maar 't is to eb ook een prachtige reclame! erbeehj u, wij waren van plan ge weest om a.s. Maandag voor, het lustrum va» •teen diocesanen bond do Vereen-ging- te hu- v*»V' Maar men waarschuwde mij, om toch de teleurstel ling te loopen van een ha.' liet Bavo-gcbouw. En nu krijg ik een tele foontje, dat er honderden kaarten gekocht worden' en de Bavozaal veel te klein zal zijn. Dan moet ik er vanmiddag maar op uit om ta zien, of wij dan toch nog de Vereen kring kunnen krijgen en dan maar adverteeren in de courant, vindt u niet!" Daar was ik opeens midden in het onder werp, dat mij bezig hield. „Uw organisatie is tan toch wel groot en over gebrek aan be- ang.slc'ling valt niet te klagen." Ja, het gaat met onzen Vrouwenbond, vooral in Haarlem, buitengewoon. Wij heb ben hier al bijna bij de drie duizend leden: „Dat is een verbijsterend getal, waar Am sterdam nog pas aan de 2000 is en, naar ik uit ondervinding weet, de Roomsdh© Vrou wenbeweging in het Zuiden slechts heellang- :aaiu groeit. U heeft zeker wel de noodkreten van pastoor Mutsaers uit Den Bosch gele- >zen!'' - Ja, knikte juffrouw Peeters voldaan; wi, hebben in Haarlem buitengewoon succes, maar we hebben dan ook hard gewerkt! Ik probeerde de oorzaken van dezen bloei \e ontdekken en vroeg of wellicht elders de opzet bij den aanvang te veel in handen van uitsluitend dames was en zoodoende de raas sa der vrouwen verre bleven. „Dat kan inderdaad een der redenen zijn," bevestigde juffrouw Peeters. „Wij hebben hier een echten Vrouwenbond en werken voor de belangen van al onze Roomsei'ne vrouwen, Daar hebt ge bijv. het dienstbodenvraag- stuk, liet brandende onderwerp van den dag, U zult gelezen hebben, dat men van z.g. neu tralen en socialistisch en kant bezig is d© dienstboden in vak ver eeni gingen te brengen. De meisjes hebben haar bepaalde eischem 10- urigen werkdag, loon- en vacantieregeiing, enz. enz. Ook wij hebben het. vraagstuk in studie, En ik wil u wel mijne persoonlijke meening zeggen. Zooals u weet. is onder ons de gel dende opvatting, dat do dienstbode een lid Is van hel. gezin. Vereenigingen zij» dus voor haar uit den booze. Maar ik vraag u; is dat geen theorie! Waar is de dienstbode nog een 'id der familie! De geslachten, waar dit ycdi-komt, zijn aan !t uitsterven. En moeten wij nu tegen den tijd ingaan en zeggen, da i bet anders is, din het 1st Ik stel me voor, dat ook wij onze dienstboden moeten samenbren gen i» een afzonderlijke vereeniging, waarin rij haar eigen belangen behartigen. Wij zijn feeds bezig aan een ontwerp en ik heb een aantal dienstmeisjes samengeroepen om haar tnooniiig te hooren." „U weet," merkte ik op, „dat in Amsterdam fceeds jay en avondjes en cursussen voor «toomscfoe dienstmeisjes worden georgani seerd.'' Keker, maar dat ging uit van de vereeni- JWög tot bescherming van meisjes. En dat is «iets meer v oor onzen tüd. Dat waren de da- es van St. Martha ook met mij eens, welke j^'reeniging hier voor de m-eisjesbesckerming Daze tegenwoordigo dienstmeisjes willen iw mefr ..beschermd" worden. U moest eens ICm hoeveel Roomsche meisjes ik al ge- Pbstnif11 ^a<7r b'cht, eons waren gaan ,..ou 311 e,°lj roor'e dub en kwamen vra- of er nu bü ons ook niet zoo iets w as. Ja. onze iiedendaagsche dienstmeisjes vra- gen veel! Maar, wanneer ik uitreken, hoeveel zij thans noodig hebben voor lijfgoed en bo- veukleeren, dan is het oude loon ook absoluut onvoldoen-'le. Het ergst is er dn burgerstand aan toe, gezinnen, die een dienstbode moeten hebben en voor wie de kosten veel te hoo-g worden. Maar het pijnlijkste is toch. dat vele in den hoogeren stand, voor wie het niet op geld aankomt, zoo slecht meewerken om de dienst- bodekwesüe te vergemakkelijken. Wamt beusch, de moeilijkheden liegen niet voor het minst ook bij de mevrouwen zelf. En deze daarvan te overtuigen, ziedaar ook weer een taak voor onzen bond. Maar of ik op moei lijkheden stuit, wanneer ik bij een mevrouw aankom met begrippen van dienstbodenorga nisatie en dergelijke! Maar meenen de men- schon dan, dat wij den tijd kunnen tegenhou den en dat alles nog zoo is als bij onze moe ders!Hier tikte de kleine hand, die stevig een potlood omklemde, met kracht op da tafel; en ik vroeg mij met verbazing af, hoe zooveel frissche geest en jeugdige energie bij een zeventigjarige konden huizen. Nu wij toch op het gladde ijs van vrouwen emancipatie aan 't glijden waren, waagde ik de opmerking, wat onze presidente wel dacht van vrouwelijke vakorganisatie. En 't was verrassend, hoe snel deze oude dame aanstonds de porteé van deze moderne vraag begreep: Zie eens hier, zei juffrouw Peeters, mun idee is, dat fabrieksmeisjes en dergelijke zich \yel afzonderlijk moeten vereenigen, maar zich dan groepeeren in den Vrouwenbond. U weet, dat onze geestelijke Overheid haar de keus laat om naar den Vrouwenbond te gaan, of een af dee ling van den Volkshond te wor den." „Acht u de zorg voor den Vrouwenbond niet te -groot," vroeg ik, „wanneer deze zich naast bet reeds voorhanden zijnde werk in de toekomst ook met loonregelingen en arbeids toestanden, met stakingen misschien, moet gaan bezig houden.'' Ja, peinsde juffrouw Peeters; wellicht is dat ook beter werk voor het bureau van meneer van Rijzewiik in Utrecht. In ieder geval, dat moet de toekomst loeren. Wij hebben overigens werk genoeg! Nu zijn wij weer begonnen met de bescherming der vagebondeerende vrouweliike jeugd, waarbij ons de pas hier gekomen Zusters Carmelite»- sen zoo uitstekend helpen. Dat wordt zoo iets als het Sint Pranciscusliefdewerk voor jon gens te Amsterdam. O, die stumperde van kinderen van moeders, die deiy -geheel en dag buitenshuis zijn, hebben onze lichamelijke en geestelijke hulp zoo hoog noodig! En dan, laat ik u iets vertellen van ons werk van het laatste jaar, waaraan ik groo- tendeels ons succes toeschrijf. Eigenlijk da teert onze groote bloei pas van een goed half jaar. Maar wat is er in dien tijd gebeurd! Wij hebben cursussen gegeven in zedeleer, een so ciale cursus, een in kerkelijke geschiedenis, een naai- en verstelcursus, een in verbandleer, in maatschappijleer en staathuishoudkunde, een apologetische cursus. Verder hebben wij het initiatief gen-omen voor vier meisjespa tronaten; het liefdewerk Catechismus werpt rijke vruchten af. Van de vestiging der Zns- verschil lig doet en een dercie een gezicht i®* alsof (het een fabel is, dat er ooit iemand tegen het vrouwenkiesrecht ia geweest. En wat zal het een aanwinst worden voor onze Roomsche partii!" Wij stapten op, de lange gangen door, trap jes op en af door het vriendelijke, gezellig© huis. En weer bewonderde ik de onvermoeide bewegelijkheid van onze hoogbejaarde presi dente, hoe zij met hoofseh gebaar de dubbele deuren voor mij opensloeg en de trappen op wipte. Ik moe st haar later zeggen, dat rij de ziel van den Haarlemschen Vrouwenbond was en aan den jeugdigen Ijver van haar oude krachten zooveel schootne vruchten te danken waren. „U bent nog niet lang presidente van de Haarlemsohe afdeellng.*' Neen, verleden jaar Maart kwam men mij vragen, of ik voorzitster wiled worden. Ik zei, goed, als jij mii niet te oud vindt," „En m dat eene jaar is jukt zooveel tot stand gekomen!" Het antwoord werd bescheidenlijk ontwe ken. Maar ik liet niet los. „Hoeveel leden wa ren er, toen u presidente werd!" Ruim driehonderd. „En uu!" Tegen de drie duizend. Ja, wij hebben hard gewerkt; het bestuur, de seereaaresse, mevrouw v. d. Griendt, op wie zooveel aan komt, de penningmeesteresse. bet zij» zulke ijverige werksters. Trouwens een ieder werkt bij ons naar de gaven, die O. L. Heer (haar gegeven heeft." Ik mocht den kapelaan met langer laten wuehten, ofschoon ik dit interessante onder houd nog wel had willen rekken. Ik waagde met een „tot weersziens" van mijn vriende lijke en belangwekkende gastvrouw afscheid te nemen. Menschop toeh. die zoo jong zijn als juffrouw Peeters, hoop ik nog menigmaal te spreken. En aan den vooravond van het eerste lus trum van den diocesanen Vrouwenhond feli- oiteer ik de Haarleomsche afdeeling met deze presidentel met onderwijs in brailleschrift. Vooral met onze cursussen hadden wij suc ces. Die over staatsinrichting met mr. Bo- mans trok volle zalen. Maar onze Bomans kan het onze vrouwen dan ook zoo lekker vertellen. Wanneer hij zoo'n moot van de sa menstelling van ons parlement of iets derge lijks heeft uitgestald, komt het er zoo gees tig achter: „en wanneer jelui dat nu goed ont houden, weet je meer van de politiek dan je man!" Gelooft u ook niet, dat er onder de mannen nog zijn, die van de staatsinrichting nog maar heel weinig weten! Ik moest tot schande va» mijn geslacht te genover deze begaafde vertegenwoordigster der „zwakke sekse" bekennen, dat er belaas onder de mannen nog vele analphabeten In de staatsinrichting zijn! Maar ik waagde een tegenvraag: „Gelooft u nu, dat al die geleerdheid van meneer Bo mans, bij onze vrouwen inslaat!" Geleerdheid! Onze Bomans kan 't ze zoo bevattelijk vertellen. En het bewijs! Hij spreekt een half uur en geeft dan gelegen heid tot vragen. En spontaan rijzen ze uit de zaal op en dat is interessant, dan die bewij zen van belangstelling en die nieuwsgierig heid waar te nemen. U weet zelf wel, wat het beteekent voor iemand en vooral voor een vrouw, om in oen openbare vergadering op te staan en vragen te stellen. En dat is daar regel!" Ik zat geslagen! Wat groeit daar voor een beweging om ons heen, waar wij mannfen buiten staan, vloog er door mijn hoofd. En 't was, of juffrouw Peeters mijn gedachten raadde: Dat had £k nooit gedacht, toen tk hier kwam," peinsde ze voor zich heen, „dat er nog zooveel te doen is en dat er zóóveel ge daan wordt. Vooral in den Vrouwenbond ia zulk prachtig werk te doen; wij vinden er alle standon en ons doel Is nu maar, deze bij el kaar te brengen. Maar dat zal nog wel wat tijd kostenl" „Wanneer- u dat heeft bereikt, hebt u het sociale vraagstuk opgelost," zei ik. En we lachten beiden. Nog twee vragen brandden me op de tong en er was al weer gezegd, dat kapelaan.X voor juffrouw Peeters aan de telefoon was. 't Is mijn schuld, Eerwaarde, dat u wat lang hebt moeten wachten! »U sprak daar van de politiek; wat deukt u van de politieke organisatie der vrouw,'' vroeg ik mijn gastvrouw. Een beel eenvoudige zaak," was liet da delijk gereed© antwoord. „U bedoelt, dat dit niets is voor den Vrouwenbond!" ..Dat is inderdaad mijn meening: ik was -bij de oprichting van den Vrouwenbond te Am sterdam, en herinner mij goed, dat toen alle politiek buiten de deur gesloten werd." Dat wordt ze ook bij ons," zei juffrouw .Peeters. „Wij laten onze vrouwen nu enkel eenige zakelijke en technisch© voorlichting geven; maar ondertussehen zijn we allemaal lid van de kiesvereeniging geworden en daar zal de politiek wel verder worden behandeld. Ik moet nog lachen en daar speelde een schalksche spot op dit energieke gelaat hoevelen er in onze kringen doodsbenauwd waren voor bet vrouwenkiesrecht; en hoe ze nu. de ccn enthousiast, de ander matig on- Er kwam gisterenmiddag belangrijk nieuws uit Berlijn. Het bericht, dat wij dezer dagen plaatsten over voorgenomen interneering van de Geallieerde missie te Dantzig, blijkt nu achteraf van groote beteekenis te zijn. De Duitsche regeering is omtrent de PooLsche kwestie in formeel confliot gekomen met de Entente. Wat is het geval? In een den 26sten Maart aan den voorzit ter van de Duitsche wapens tils tandscomrnia- sie te Spa door generaal Hudent overhandig de nota wordt geëlscht, dat de Duitsche re- gsering de landing te Dantzig van het leger van Halier, dat een deel uitmaakt van de geallieerde legers en haren dooraarsch naar Polen ter handhaving van de orde zal ver oorloven. Een weigering zou als een ver breken van den wapenstilstand worden be schouwd. ó)a Jjruitscimra habihflT'. wezen en wel op ae volgende gronden: Artikel 16 van den wapenstilstand van 11 November luidt aldus: De geallieerden hebben vrijen toegang tot het gebied, dat de Duitschers aan hun Oos telijken grens hebben ontruimd, hetzij over Dantzig, liet zij over den Weichsel, om voor raden aan de bevolking van deze streken te doen toekomen, of om de orde te handhaven. Aldus het artikel. Nu willen de geallieer den de troepen van generaal Haller, dat zijn eenige Poolsche divisies, welk© nu nog in Frankrijk staan, in Dantzig laten landen. Zij hebben da Duitsche regeering gesom meerd aan die landing niets in den weg te leggen. Weigert de Duitsche regeering, dan beschouwt do entente zulks als een inbreuk van Duitsche zijde op het wapens tils tandia verdrag. De Duitsche regeering heeft dit ultimatum geweigerd. W© zijn wel overeengekomen.ge allieerd© troepen in Dantzig aan wal te laten gaan, zoo redeneert zij, maar geen Poolsche. De Polen behoorden namelijk op den llden Ityrvember nog niet tot de geallieerden. Wij zullen deze juridische puzzle niet gaan uitpluizen. Er is wel wat voor en tegen in te brengen. Sterker ljjkt ons een andar ar gument, dat in een officieel stuk van uit Berlijn tegenover den eisch der geallieerden wordt aangevoerd. De Entente beweert een leger in Donzig t© moeten laten lauden (on der bevel van generaal Haller) om de orde aan de Poolsch-Duitsche grens te handhaven. Wij willen uw maatregelen tot handhaving van de orde niet dwarsboomen, zeggen de Duitschers hiertegenover, wij willen ook niet de komst van generaal Hailer's leger in Polen iets in den weg leggen. Laat hij te Koningsbergen, te Memel of te Libau ont schepen, waar hij bovendien betere spoor wegverbindingen vindt dan te Dantzig. Maar daar, te Dantzig niet. Ais de Polen te Dant zig landen, verwekt dat-dg grootste beroe ring bij de. gemengde bevolking, die door do kwestie van de toewijzing van Dantzig aan Polen in zeer geprikkelde stemming verkeert. Paderewski heeft dan. ook al te voren de bodem bereid voor Poolsche spek takels bij een landing. De Duitsche bevolking daar in d© meerderheid, zou zich tegenover uittartingen niet kalm kunnen houden, bot singen zouden onvermijdelijk zijn. Do lan ding, wel verre van de orde te bevorderen, zou dan rechtstreeks tot onlusten aanleiding geven. En opzettelijke ordeverstoring, dat is toch wel het laatste, waartoe, de Entente in dezen t(jd kan overgaan. Het Duitsche stuk voegt aan het- betoog zelfs" nog een bedekte bed re ging toe: „Als echter de geëischte laming bij den tegen woordigen stand van zaken tot een bioedigen strijd in dit gebied leidt, dan loopt bovendien het Duitsch-Uostelyke front tegen het Russische bolsjewisme gevaar. Daar houdt het Duitscho leger do sowjettroepen tegen; dat leger zou dan in den rujy eveneens een vijand krijgen ,en tusschen twee vuren geraken." Aldus wijst do Duitsche Regeering het ultimatum van do Entente af en staan wij aan den vooravond van het vredesverdrag voor een belangrijk' conflict. Zal de Entente het er op aan laten kómen, dat' Duitschland het voorbeeld van Honga rije volgt? Met betoogen achteraf schiet zij weinig op. Wat baat het Karojyi de schuld te geven van wat er te Boedapest gebeurde? De expremier van Hpngarije heeft trou wens de beschuldiging ai weer met kracht en verontwaardiging van zich afgeschoven. Het gaat er in Hongarije inmiddels frisch toe onder de bolsjewistische regeering. Wanneer gij de heeren zelf aan het woord hoort, zoudt ge zeggen, dat hun bewind als een weldaad wordt aanvaard. Zoo verklaar de de technische leider van het volkscommis sariaat voor de socialiseering, de plaatsver vangende volkscommissaris Julius Hevesi: De overgang van de kapitalistische naar de socialistische productie heeft in Boeda pest en Hongarije vlot en zonder schokken plaats. Het volkscommissariaat heeft de ge zamenlijke industrieele centra reeds bijna georganiseerd. Op het oogenblik is het eeni ge doei der productie om een ieder op vol doende wijze met onmiddellijke levensbe hoeften te voorzien, en de benoodigdhede» voor het proletariërsleger t© verschaffen. De rationeele producte zail het productievermo gen zoo geweldig verhoogen dat met veel minder arbeid voor elkeen een veel hooge- re trap van welvaart kan worden verkregen. Van de zijde der bourgeoisie wordt geen tegenstand ondervonden, omdat zij inziet dat het dwaasheid zou wezen om de nieuwe staatsorde tegen te werken. Aldus meneer HevesL En welke is die nieuwe staatsorde? De revolutionnaire radenregeering heeft een verordening uitgevaardigd, waarbjj tot' de socialiseering der financieele instedngen besloten wordt. De voiksgemachtigde voor de financiën wordt gemachtigd, de leiding v;yn die instellingen op zich te nemen en onder controle te stellen, welke hij voor socialiseering geschikt acht. Deze financieele instellingen worden door gevolmachtigden benoemd door den volksgemachtigde voor de financiën, beheerd. De instellingen kun nen ten aanzien van geldswaardige papio en en andere waarden geen beschikkingen uitvoeren. Wi© bij een financieele instelling een rekening-courant of een ander depót heeft, is verplicht binnen dertig dagen zijn identiteit te bewijzen. .Wie dit verzuimt, diens depót vervalt ten gunste van den staat. De regeering besloot den volksgemachtigde voor de financiën te machtigen tot het ope nen der safes va» de financieele instellingen De tegenwaarde der zich in de safes bevin dende gouden munten, baar geld en buiten- landsche geldsoorten wordt op rekening-cou rant ingeschreven. Geldswaardige papieren en andere voorwerpen van waarde en ge schriften blüven in de safes. Wie den sleu tel van zijn safe niet binnen acht dagem ter beschikking stelt, diens safe wordt open gebroken en de inhoud in beslag genomen. Verder zullen ingevolge een verordening van de revolutionairs radenregeering alien, die de gouden munten en het buiteniandsche geld, waarover z.ij beschikken, niet binnen 14 dagen inleveren bij een of ander© onder controle der revolutionaire radenregeering staande bankinstelling, voor een revolutio naire rechtbank worden gedaagd. De volkscommissie voor justitie voegtdaar nog toe, dat tot nader order op grond van een rechterlijke beslissing aan kapitaal en interest in totaal niet meer dan 1000 kronen mogen worden uitbetaald. Bedragen welke deze som' overtreffen moeten door den- debi teur worden gedeponeerd bij een der finan cieele instellingen welke onder de controle van den revolutioimairen regeeringsraad staan. Aan advocatenkosten iffb-gen in het geheel eveneens slechts 1000 kronen worden be taald. V De uit de gevangeniseen ontslagen perso nen krijgen van hun geld én overige geldfe waarden niet meer dan 1000 kronen. De Commissaris van Onderwijs voor Boe dapest maakt het nog fraaier door te be palen, dat in aüe scholen het godsdienston derwijs dadelijk zal gestaakt worden en dat de vrijgekomen uren zullen gebruikt wor den deels ter behandeling van de huidige Bociale wetgeving, deels Voor het onderricht van, voor het verkrijgen van algemeene ont wikkeling, noodige kennis. Een andere kostelijke bepaling ls npg de volgende: Alle woonhuizen, de daarbij behoo- rende grond en de bijgebouwen zijn het eijren- dom der Hongaarsche radenrepubliek. Behalve de huurders zullen ook de voormalige huis eigenaars voortaan huur hebben te betalen. De huur wordt namens de regeoring geïncasseeerd. Zij. die deze niet op tijd betalen, worden ver- Volgd. Hun kan eventueel een andere woning worden toegewezen of hun levensmiddelenkaart kan worden ingetrokken. De bepaling omtrent het betalen van huur geldt niet voor die huizen, welke door arbei ders of ambtenaren zelf zijn gebouwd of ver worven en waarin rij zelf wonen. Toch kan hot schijnbaar nog erger, want Lenin is het met de Hongaarsche revolutie blijkbaar niet eens. Hij seinde draadloos van Bela Kun: „Ik ver zoek u mede te deel en, welke werkeliiko waar borgen u hebt, dat de nieuwe Hongaarsohe rgeering inderdaad communistisoh, niet slechts eenvoudig socialistisch, d.w.z. sociaal-verrader lijk is. Het staat vast, dat tengevolge van de eigenaardige verhoudingen de Hongaarsche revolutie in haar bijzonderheden ©en fout zal blijken te ziin. Voor deze fout moet ik waar schuwen." Tenslotte werden op last van den volks commissaris voor binnenlandscho zaken de geïnterneerde gewezen ministers Alexander üzurmoy en Jozef Szetreny naar Boedapest gebracht 'en in de algemeen© gevangenis ondergebracht. En dan zegt meneer Hevesi, dat alles vlot en zonder schokken plaats heeft. Met het pistool op de borst maakt men gewoon lijk niet veei tegenwerpingen! China en Japan. De „Times" verneemt uit Peking: Het militaire verdrag tusschen Ohina en Japan is tegelijkertijd in Peking en Tokio gepubliceerd, met de tot dusver onbekende aanvulling, welke verloden maand werd geteekend, volgens welk© het verdrag' ophoudt te bestaan met het toek'ehen Yan den Europeesehen vrede. Andere verdragen zullen eveneens wor den gepubliceerd, o.a. ,twée Marconi-over- eenkómsfren met Engeland; twe© spoorweg en kanaal-overeenkomsten met Amerika» maar geen verdragen met Frankrijk. Bolsjewisten in Denemarken. Da „Dai ly Tel." meldt uit Kopenhagen, dat d© Deen- sche regeering een bolsjewistisch leider, dr. Bero gelieeten, met zijn gezin en rijn secre tarissen het land heeft uitgezet. Dr. Bero trachtte als vertegenwoordiger van het bols jewistische Roodé Kruis vergunning te krij gen om te blijven. Er komen tal van tot do lagero klassen behoorend© bolsjewisten Denemarken via Duitschland, Zweden en Finland binnen. Er zijn 20.000 geïnterneerd in het kamp „Hold" in Jutland. Zij zullen worden uitgezet en per stoomboot naar hun land worden gezonden. Ontploffing op een tankschip. In het Itaiiaansch© tankschip „Spiaidion", dat offi cieren en burgerlijke ambtenaren voor Pola aan boord had, had een ontploffing plaats. Ér zijn 30 dooden ©n 30 gewonden. Het arbeidsconflict in Engeland. D© toestand in de kolennijverheid verbetert anelj 5000 mijnwerkers in North Staffords hire, die Donderdag staakten, hervatten gis teren het werk. De mijnwerkers van Derby shire hielden te Chesterfield ©en groote ver gadering, waarin zij een motie aannamen, waarbij zij, gehoord het overzicht van het rapport van Sankey en het besluit der mijn- werkersfederatie om een stemming te hou den, besloten Maandag het werk te hervat ten. Meer dan 30.000 mijnwerkers in Zuid- Wales hervatten heden het werk. De leider» zijn 'druk bezig den mannen aan te raden het werk te hervatten. Overeenkomsten met de Geassiocieerden. Door de afdeelinsen der Eerste Kamer i» voorloopig versla» Uitgebracht over het wets ontwerp tot goedkeuring van de overeenkom, sten met de geassocieerden. In een der afdeelingen word gevraagd, op welke wijze de regeering rich de middelen, noo dig ter uitvoering van deze overeenkomsten, denkt te verwerven. Uit de stukken verkrijgt men den indruk, dat zij dit zal doen door middel van de N. U. M., die uit te geven Nederlandsohe schatkist- wissels of wel de te ontvangen buitenjaudscke zal beleenen bij de Nederlandsche Bank. Deze zou hiertegen bankbiljetten uitgeven, die de circulatie zouden vermeerdereu cn aldus tot inflatie en prijsopdrijving aanleiding zouden kunnen geven of do prijsdaling zou kunnen be lemmer en. Men zou gaarne hieromtrent nader ingelicht worden. Personenvervoer naar het bezette deel van Duitschland. Haar wordt gemeld moeten personen, die zich willen begeven naar het door de Belgische treopen bezette deel van Duitschland, zich te verkrijging der vergun ning daartoe wenden hetzij rechtstreeks, hetzij door tuaschenkomst van een Belgisch consulaat hier te lande tot het Bureau de Circulation (Direction Sureté militaire) te Brussel, liet ■verzoekschrift zal in de Fransehe of in de N'o- d&rlaudsohe taal sresteJd moeten ziin; in liet laatste geval zal echter een Fransehe vertaling ©r bijgevoegd moeten worden. Personen die zich willen hegeven naar het door de Belgische troepen bezette deel van Duitschland bullen zich ter verkrijging van de vergunning daartoe kunnen wenden tot den 'Nederlandschen consul te Keulen, die daarop de noodige Btappgu zal doen bij de betrokken Jiritsche autoriteiten aldaar. Zoowel bij de tot het Bureau de Circulation te Brussel als tot den consul te Keulan te rich ten verzoekschriften zullen gevoegd moeten worden een onopgepiakte paspoort-foto en een verklaring van den burgemeester of van het hoofd van poditie der woonplaats van den aanvrager, dat deze als betrouwbaar Lekend staat, dat de reis inderdaad noodzakelijk is, en dat geen omstandigheden bekend zijn, die zich zouden kunnen verzotten tegen de verloe- ning der gevraagde reisvergunning. Voorts moet in de aanvrage om de reis-vergrunning duidelijk zijn opgegeven de volledige naam en voornamen, beroep, plaats en datum van ge boorte, nationaliteit en woonplaats van den. aanvrager, benevens het doel en de duur zijner ireis. Ten slotte zal de aanvrager moeten op- •geven een persoon die woonachtig in in de 'plaats, waarheen hij zich wil begeven en -die inlichtingen kan geven over het doel der rois, en zal het verzoekschrift eigenhandig moeten zijn onderteekend. CRISIS-AANGELEGENHEDEN. Doling der kolenprijzen. Éet Centraal Verrekenkantoor heeft volgens het Hbld. met ingang van 1 April de prijzen der industrieko len met i 1 verlaagd. Het bevroren vlcesch. Wij lezen in d© „Veo- en Yleeschhandel"-: ,-Met de vleeschdistributie van bevroren vleesoh kan weer ai de distributie-misère in het elagerabedrüf gehaald worden, indien de bur gemeesters op de vroegere manier gaan distri- bueeron, niaximprijzen stellen enz. Oploop voor de slagerswinkels, onbillijke prijsstelling en verdeeling, ontduiking maximumprijzen, on ge wen acht o concurrentie van 'buitenslagers, die Yersoh vleesch zullen leveren in de stad na 1 Mei met vet bovendien dat alles blijft niet uit, als de burgemeesters niet den prgeti- schen weg bewandelen en deze is het bevroren, vleesch in don vrijen handel brengen. Door des- vrijen handel en de vrije concurrentie zijn de 'vleeechprijzen in verhouding tot den kosiprijs 'laag geworden. De Regeering laat den weg 'voor de burgemeesters open het bevroren Vleeech vrij te verkoopen aan de slager, met 'vrije vleeschprijzen. Verder kunnen da burge meesters slachtvergunning geven tot het totaal rantsoen van Yz pond per week per persoon ie bereikt. O.p deze wijze beschikbaar gesteld, kan liet bevroren vleesch in het tekort aan vleosch 'helpen voorzien, kan het de vleesohpriizen omlaag' brengen, kan het de guate-koeion meer voor do weide sparen. De practijk zal o.i. uitwijzen, dat alleen de grootere steden, die een belangrijk kwantum 'tegelijk kunnen ontvangen, aan de bestelling van bevroren vleesch zullen meedoen; op het platteland zal het artikel wel geen ingang vin den, temeer waar de prüzen van het versche veesch in den regel lager zijn. Met 15 April hoopt men do vleeschdistributie to beginnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 23