Leveiismisldeienvoorziëniny. BUITENLAND. BINNENLAND Sterke Schooiiaarzen RtGEERliGS-VlSCH. d&euncomitö Haarlem. Melange Margarine Memeente-EiectrsciteitsbedriJI li&anmn. Geneeskundig Bureau voor üisiribuiie K. W. 1 WttliUU8t.il, MAAND AS 31 HIA&I3T IS19 42ste JAARGANG 9S£3 DE SONMÈMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM ER AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1428 EN 2741 PER KWARTAAL f2,25; PER WEEK I71/, CEfIT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,60 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIES 21 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORT iSG een kwart K.'ti Supra Margarine, Meianga té. of Normaal Margarine. «en ponü viscft J. A. REUS. De gebeurtenissen van den dag. K0BT£ BUITENLANDSCHE BERICHTEN Fijne manieren. Bartenerisstraat 27. TbL, Ï07| NEDEKLANSC1 IE VOLKSZANG-BOND. A A vftSr.; sc -..vas»: De Directeur van het Gemeentelijk Levens- jniddelenbureau. te Haarlem brengt ter kennis, dat verkiijgbaar wordi gesteld. gedurende het tijdvak van 1 tot en met S April 1919; o,p bon No. 9 eener Rijks-Melange A., B. oi Normaal Margarine-kaart: op Dinsdag 1 April 1919 van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon a 221/2 cent per pond; op vertoon van SI20 VISChKAART No. 20001-20900 in de Gemeentelijke Vischhal; De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Met mgaiig van 1 npril 1919 wordt het Da gelij ksch Jöureau van het Steuncomité verplaatst van het gebouw „de krc..t' Smedestraat, naar het gebouw „de Doelen" Gasthuisstraat. 8050 Hierdoor wordt ter kennis van belanghebben den gebracht, dat met ingang van 1 April de "electriciteitsrantsceneering komt te vervallen onder voorbehoud, aat wanneer de kolenvoorzie- ning dit noodzakelijk mocht maken, wederom maatregelen tot beperking van stroomverbruik voor inüustiiëele-, tractie- oi verlichtingsdoelein den zullen worden ingevoerd. 8117 ueen boete of extra-prijzen worden over liet afgeloopen tijdperk in rekening gebracht. Haarlem, 31 Maart 1919. wordt met ingang van 1 April verplaatst van het gebouw „De Doelen'' naar LEVENS MIDDELENBUREAU, JACOBIJNESTRAAT, met het oog op de verplaatsing zal dien dag GEEN ZITTING gehouden worden. Namens de Geneeskundige Commissie, 8112 J. VAN KONIJNENBURG. Omtrent het conflict tusschen Duitschland en de Entente betreffende de ontscheping van Geallieerde troepen te Danzig, kwamen in den loop van Zaterdag geen berichten in. Dat was geen kwaad teeken. Gisteren meldde bet Wolffbnreau uit Wei- mar, dat Generaal Foch reeds 27 Maart bet volgende telegram aan generaal Nudent zond: „Daar ik nog geen antwoord gekregen lieb betreffende het transport van Pool-sche troepen via Danzig, draag ik u op om de op lossing der quaestie te bespoedien, de Duit ser; e regeering uit te noodigen een gevol machtigde naar Spa te zenden, waarheen ik bereid ben mij ook te begeven. Generaal v. Hammerstein wordt verzocht zoo spoedig mogelijk den naam van den Duitschen gevol machtigde mede te deelen en eveneens den datum op te geven, waarop hij zich naar Spa .zal hebben te begeven. Dat klinkt anders dan een ultimatum' Intusschen blijft de politiek in Parijs wei felend. De nuchtere Engelsche opvatting be gint hoe langer hoe meer de ov erhand te la-ij- gen op de overspannen oorlogsroéè, waarin iirittaiiuië een tijd lang heeft verkeerd. En die gematigde stemming ontmoet dan steeds Wilson op haar weg. Een juiste graadmeter van de meerderheidsopvatting in Engeland is altijd de opinie van Lloyd George, die nu reeds drie jaar zuiver de Engelsche publieke meening aangeeft. Verheugend is nu te ver nemen, welke de laatste uitspraak van den Engelscken premier is over den Volkeren bond. Als bijdrage voor een speciaal nummer van do „Manchester Guardian'' zond Lloyd Geor ge een artikel, waarin hij o.m. zegt. „Al onze hoop, de wereld te behoeden voor een herhaling van de onmogelijke ramp van 1914 is geconcentreerd op het doel, practisclie middelen te vinden, waarbij de naties der aar de de gemeenschappelijke wereldzaken kun nen leiden in vriendschappelijke samenwer king inplaats van ijverzuchtige concurrentie. Do volkerenbond is de grootste poging, die ooit is gedaan om rede en rechtvaardigheid te stellen in do plaats van geweld en intrige als leidend beginsel voor de internationale' betrekkingen. Het beginsel van den volkeren bond is aanvaard, maar de volkerenbond zal onvruchtbaar blijken te zijn als hij niet meer is dan een nieuwe internationale drganisatie. Waar het op aan komt is, dat de doelen welke deze organisatie vormen, waarlijk geïnspi reerd worden door het vaste besluit om in nauwe harmonie met elkaar samen te werken voor de verbetering on de vrijheid van de menschheid. Do naties moeten niet gaan ge- locven, dat nu zij een papieren grondwet heb ben opgesteld, de wereldvrede verzekerd is. Als zij zich daardoor in dé war laten bren gen zullen zij door een nieuwen oorlog wor den wakker geschud. Zij höbben er nu voor te zorgen, dat de volkerenbond tot een doeltref fend werktuig wordt gemaakt, voor de op lossing van ieder internationaal probleem door hun eigen bereidwilligheid om ten bate daarvan offers te brengen. Amerika en Enge land, die zulk een voorname cn eervolle rol hebben vervuld bij de bevordering van dit heilzame plan, moeten een practische demon stratie geven van hun geloof erin. Ontwape ning is de essentieele voorwaarde voor het welslagen. Wij kunnen niet verwachten dat lauden, die door den oorlog verwoest zijn, hun geteisterde gebieden toevertrouwen aan den bond, als zijn pleitbezorgers aarzelen zelf eenig vertrouwen te stellen in het voogdij schap van dien bond. Een volkerenbond te stichten om de broederschap onder de volke ren te brengen en terzelfdertijd de legers en vloten te vergrooten voor een doeltreffenden broedermoord, is een bespotting maken van het groote ideaal." Al wie oprecht vrede wil eta den oorlog heeft leeren haten, zal deze meening zeker met vreugde begroeten. Tot zoover Lloyd George. Hoe zal dit ontwapeningsidee echter te ver wezenlijken zijn, wanneer in Frankrijk geen andere opvatting baan breekt, wanneer men ook van Japan niet zeker is? Omtrent de Fransche aanspraken blijven nog steeds berichten de ronde doen; die voot den vrede gevaarlijk zijn. Zoo schijnen de Fransche gedelegeerden het er 'neen te sturen om eten Rijn tot politieke grens van Duitsch land te maken en het Saarhekken practisch bij Frankrijk te trekken, door n.m. de kolen- productie van dat gebied aan zich te trekken. Wij weten reeds nat deze eisch bij Duitsch land op onovcrkoinelijken tegenstand zal stuiten. Verder schijnt Frankrijk den oorlog in zoo verre nog niet moe te zijn, dat het op eigen gelegenheid in Rusland op expeditie wil. Dit heeft reeds tot oneenigheid geleid in den Raad van Vier en ook de Fransche Ka mer zelf. ™"lfU *J- thans uit Parus: Het blijkt, dat er in den Raad van Vier ernstige meemnggversehiliien bestaan over de gedragslijn, die men tegenover de bolsje- wiki zal volgen. Het schijnt dat Frankrijk, reeds zonder goedkeuring van de overige geallieerden, troepen bijeen heeft getrokken, om die te la ten inschepen en dat men gedeelten van het oude Salonikileger reeds had gemobiliseerd voor den militairen veldtocht tegen de bols- jewiki. Dit plan wordt gesteund door alle con servatieve elementen in Frankrijk en is ook steeds door Clemeneeau en Pichon begunstigd Onder de Fransohe socialisten wekken deze plannen echter groote beroering. Ook Enge land en Amerika zijn er beslist tegen, hoewel het schijnt, dat zij Frankrijk voor het oogen- blik zijn gang laten gaan, doch zelf vastbe sloten zijn zich met een militaire expeditie niet te bemoeien. Het wordt thans bevestigd, dat Bullitt bij zijn bezoek aan Rusland verscheidene malen een langdurig onderhoud met Lenin had en dat deze daarbij veel minder oorlogszuchtig is gebleken dan men verwacht had en tot op zekere hoogte ook bereid was concessies te doen ten opzichte van zijn economisch pro gramma. Ook scheen het, dat Lenin door de kracht van zijn intellectueel meesterschap al leen den toestand in Rusland nog in de hand heeft. Wel wordt ontkend, dat Bullitt met Lenin onderhandeld zou höbben, dooh (het schijnt vast te staan dat Lenin op deze wij ze in staat was met Wilson in verbind ig te komen. Wat zal er uit deze plannen voortkomen? In de Fransche Kamer is reeds scherpe cri- tiek geoefend op de buitenlandsche politiek van Clemeneeau en Pichon. En tegenover de schijnbare oneenigheid in den Raad van Vier over het treffen van maatregelen tegen de bolsjewiki, meldt de „Temps" weer: Er wordt over de militaire maatregelen, waarvan spra ke is wegens gevaar, ontstaan door de vesti- ,ging eener bolsjewistische regeering te Boe dapest nog beraadslaagd door de geallieer de regeeringen. Het schijnt thans in elk ge val vast te staan, dat b'epaalde hoeveelheden materiaal en uitrustingstukken naar Roeme nië zullen worden gezonden. De Fransche regeering schijnt inmiddels reeds bakzeil te halen: althans Reuter meldt hedenmorgen uit Parijs: De onderstaatssecretaris van oorlog heeft in de Kamer verklaard, dat de regeering niet gunstig gestemd is voor een expeditie naar Rusland en dat geen man meer gezonden zal worden. De politiek der Geallieerden tegen over Rusland bestaat hierin, dat hulp tegen het bolsjewisme verleend wordt door het zen den van voedsel en kleeren naar Polen, Roe menië en de Oostzee-staten. In het 'binnenland gaat de nieuwe Hongaar- sche Regeering. inmiddels op radicale manier voort: do ex-aartshertog Jozef Frauz werd gearresteerd-, terwijl een algemeen gebod is uitgevaardigd om de woninghuren beneden 2000 met 20 pet. te verlagen. Tegenover het buitenland is men wat voor zichtiger. De Regeering verklaart allereerst niet in oorlogstoestand met de Entente te verkeeren. 't Is voor haar te hopen, dat die opvatting wederkeerig is! En de houders van Hongaarsehe schuldbrieven stelt zij gerust, dat de coupons zullen worden uitbetaald. In zooverre is dus Bela Kun verstandiger dan de Russische stichters van het bolsjewis me. Villain, de moordenaar van Jaurès is vrij gesproken. Zaterdag is het proces tegen Villain ge ëindigd. Nadat twee advocaten den moorde naar hadden verdedigd en de advocaat-gene raal niet „de hoogste straf", maar een „zach ter vonnis" had gevraagd, vroeg de president van de rechtbank, of Villain nog iets te zeg gen had. Do beklaagde sprak; „Ik vraag vergiffenis aan de nagedachtenis van mijin slachtoffer, ik vraag om genade uit naam van mijn vader en mijn broeder en ik verklaar hier, dat het ongeluk van een we duwe en een wees mij geen enkel uur van geluk meer in mijn leven zal gunnen.'' Do jury trekt zich in de raadkamer terug en geeft, na een hsrif uu te hebben beraad slaagd, een ontkennend antwoord op de ge bruikelijke vraag omtrent de schuld van den beklaagde. Dientengevolge spreekt de presi dent Villain vrij. Het.hof veroordeelt Villain tot een franc schadevergoeding met interest en mevrouw Jaurès tot de kosten van het ge ding, welke Villain haar zal moeten terugbe talen. Dadelijk na de vrijspraak werd Villain op vrije voeten gesteld. De geheele pers toont zich zeer getroffen door de vrijspraak van Villain. Do „Humani- té" protesteert op heftige wijze en insinueert, dat de advocaat-generaal, die verklaarde, dat Villain door edele beweegredenen tot zijn daad gebracht werd, onder invloed van de re geering aldus sprak. ITervé schrijft in „La Victoire": „Door Villain vrij te spreken, heeft de ju ry, zonder het te willen, de gratie van Cottin o 11 der teek end". Pierre Véber doet in de Parijsche editie van do „New-York Herald" opmerken: „Men spreekt den man vrij, die gedood heeft men veroordeelt den man, die niet gedood heeft. Wij weten nu niet meer, tot wel ke rechtspraak wij ons moeten wenden." Het liuls Habsburg verbannen. De grond wetscommissie beeft het wetsontwerp betref fende de verbanning uit het land van het Habsburgsche Huis afgedaan. Par. 2 luidt. In het 'belang van de veiligheid van de repu bliek worden de voormalige drager van de kroon en de overige leden van het Huis Habs- üp yam TTdp van huvff, van lv alle aanspraken op de heerschappij uitdruk kelijk afstand deden en zich getrouwe staats burgers van de republiek hebben betoond, uit het land verbannen. De vaststelling of de- zo verklaring voldoende te beschouwen is, moet geschieden door de staatsregeering in overleg met de centrale commissie van de Nat. Vergadering. Brood en spelen! Het Hongaarsehe cor respondentiebureau me.dt van Zaterdag: Het was de eerste uag, waarop in alle schouw burgen de toegangskaarten voor het meeren- deel tegen verlaagde prijzen aan de arbei ders verkocht waren. In de Nationale Opera zaten in de Koningloge een fabrieksbeambte met zijn vrouw en nog twee vrouwen. Ook in de hertogelijke loge waren plaatsen tegen bewijzen van lidmaatschap der vakvereeni- ging verkocht. Zoo was het ook in liet Natio nal-theater. Overal werd de Marseillaise gespeeld en staande aangehoord. Een nederlaag der bolsjewiki Uit Libau wordt gemeld, dat Bausk bezet is. De bols jewiki hebben een zware nederlaag geleden. Zij verloren 150 gevangenen, waaronder den geheeleu generalen staf van een Duitsoh re giment. Ten N. van Mitau zijn de bolsjewiki teruggetrokken tot Oiai, halïewg Riga. Toen de Loisjewiki Mitau ontruimden, keuben zij ongeveer duizend inwoners medegenomen, onder wie 700 Duitsehers en 300 Letten. Zij hebben ook vrouwen en kinaeren meegesleept. Gedurende de bezetting der stad door de bols jewiki zijn enkele honderden inwoners ge dood. commissie niet bèreid was het gebouw, drukkerij enz. legen de handelswaarde, f 223,000, over te nemende commissie bood 112,000. Besloten werd daarom niet langer onderhandelingen met de dagblad-commissie te voeren, maar eenvou dig deze commissie mede te deden, dat zij met de coöperatie niets te maken had en maar moest trachten op andere wijze haar doel te bereiken," Men zou denken: hiermee is de zaak uit. Maar dan kent gij de Rotterdamsche roode jongens niet. De sereiaris van de dagblad-commissie schreef hierop een brief aan het coöperatiebestuur, waarin niets meer of minder stond, dat, nu de coöperatie weigerde de drukkerij voor de helft van de waarde over .te geven, de coöperatie maar moest liquideeren, dan zou de Rotterdamsche afdeeling der S.D.A.P. wel alle „baten en ver plichtingen" op zich nemen. In ven kort daarop gehouden vergadering van de federatie Rotterdam van de S. D. A. P. verklaarde Heykoop, die destijds wegens wanbe taling als lid der coöperatie is geroyeerd, dat coöperaties in het algemeen pas nuttig beginnen te worden, als zij geslacht worden. Immers, zoo zeide hij, aan een vet varken hebben wij niets als het blijft leven. Suze Groeneweg, lid van het partijbestuur, vergeleek de houding van den voorzitter der coöperatie met die van een O. W.- er, die rijk geworden, zijn zaak wel wil verkoo- pen, als er maar dik voor betaald wordt. A. B. de Zeecw gaf het plan te kennen liet bestuur vau de coöperatie om te zetten, opdat een meerderheid voor het plan te vinden zou zijn. De coöperatie heeft nog door een beroep op het partijbestuur getracht het annexeeren van haar eigendommen tegen te houden. Maar de voormannen der Rotterdamsche arbeidersbewe ging wisten te bewerken, dat op de onlangs ge houden jaarvergadering der coöperatie het be stuur werd omgezet in een meerderheid voor de liquidatie, zoódat de „Voorwaarts" spoedig tot liet verleden zal behooren. In de „Kooperatiegids" komt natuurlijk een heftig protest voor tegen deze handelwijze. Men scheen het in die kringen nog niet te weten, dat de leer van „het doei heiligt de mid delen" aan anderen ten onrechte Toegeschreven, tot de practijk der S. D. A. P. behoort. EERSTE KAMER. Oorlog'sbcs'roeting 1919. In zijn memorie van antwoord zegt de Mi nister, dat, vermits er wellicht eenig uitzicht bestaat dat binnen niet al te langen tijd met betrekking tot de reorganisatie der weer macht wat meer klaarheid komt, het weinig aanbeveling verdient, om in 't bestaanlo le ger,stelsel nog min of meer ingrijpende wij zigingen te brengen, die misschien, alvorens tot doorvoering te komen, door de eisclien «oiuJou wor- In Rotterdam zijn de socialisten reeds lang bezig een eigen dagblad op te richten. „Het Volk' is te veel Amsierdamsch orgaan; de mannetjes van Heykoop hebben een eigen plaat selijk blad noodig. Maar couranten zijn duur en de offervaardigheid der roode broeders voor een eigen orgaan schijnt niet groot. Althans „de Kooperatiegids", het maandblad van den Bond van Nederi. Arbeiderscoöperaties, meldt, dat voor het groote plan nog slechts f 3000 bijeen is. Wat die Kooperatiegids met de zaak te maken heeft? Wel, de roode arbeiderscoöperatie heeft een eigen drukkerij, de „Voorwaarts". En nu hadden sommige roode broeders te Rotterdam gedacht: wanneer we nu die drukkerij eens au- nexeeren, dan schieten wij met ons dagolad al aardig op. Naar aanleiding van die voorgenomen confis catie wordt er nu in datzelfde maandblad een aardig boekje opengedaan van de Rotterdam sche soci's. liet mgandblad schrijft onder meer: „Zelfs Heykoop, die nooit anders dan met minachting had neergezien op de coöperatieve arbeidersbeweging, raakte overtuigd vau liet groote nut, dat een bloeiende coöperatie voor partijdoeleinden kan hebben. Deze pogingen mislukten, omdat de dagfiTad- 1NGEZONDEN MEDEDEELING. 3512 SAHix CUU1 mtk fiiMtf - Bon 11111I11 ihi.ilij Door aldus te handelen, zou licht een ver warring kunnen ontstaan, die niet zonder ge vaar is. Het denkbeeld om dezerzijds ook bij de an dere mogendheden aan te dringen op krachti ge beperking van legersterkte en van bewa pening en om er op aan te sturen, dat niet van Nederland liet op de been houden van een talrijke gewapende macht zou worden gevraagd, heeft ook de aandacht van de Re geering. De gedragslijn van de Regeering is onze weermacht kalm paraat te houden en niet met overhaasting overgaan tot reorganisatie en vermindering van het leger. Deniocratiseering onzer weermacht moet niet leiden tot keuze van de commandanten door de ondergeschikten of tot vorming van soldatenraden, dergelijke 'hervormingen zijn van den Minister niet te verwachten. Als grondslag kan bij de opleiding van of ficieren en kader een aantal lessen in pae- dagogie en sociologie gegeven worden. Omtrent den militairen groet hoopt do Mi nister binnenkort nieuwe voorschriften te geven, waarbij aan eenige thans bestaande bezwaren wordt tegemoet gekomen. Verkorting van eersten oefentijd, locale op leiding en oefening zullen zeker ernstig in overweging worden genomen. Nieuwe vestingwerken zullen thans niet ge bouwd worden, overigens is de Minister slechts een matig bewonderaar van een uitge breid vestingstelse,]. De kosten van de steunregeling van 27 Deo. 1918 worden geschat op rond 20 millioen gul den, waarvan 7'A millioen kómen voor re kening van 'het Departement van Oorlog. Het is onjuist, dat 'dezei geheele steunregeling voorerekening inoet komen van het departe ment, daar zij minder verband houdt met den dienstplicht, dan met de economische malaise. Het ligt niet in de, bedoeling van den Mi nister eenige geestelijke bevoegdheid aan zich te trekken. De kerk heeft de primaire roeping ook voor de geestelijke verzorging van het leger te zorgen, waarbij zij echter kan reke nen op Ministers volle modewerking en fi- nancieelen steun. De Roode-Kruis-trein is eenmaal gebruikt hij bet vervoer van vrij ernstige gewonden en heeft toen niet in alle opzichten voldaan, o.a. wat de verwarming en verlichting betreft en het doorzv,'iepen der brancards bij te groote snelheid. Als vervoermiddel voor niet-ernsti- ge gewonden en oVer niet te lange afstanden, zou de trein wel te gebruiken zijn als tenmin ste in de bezwaren van verlichting en warm te werd voorzien. Zoolang de demobilisatie niet geheel vol trokken is, is het noodig het opperbevel van Land- en Zeemacht in stand te houden. De w. n. opperbevelhebber ontvangt zijn bevelen van den Minister van Oorlog en Marine en in enkele gevallen van den tijdeiijken voorzitter van don Ministerraad. Jaarverslag 1918. Het Centraal Bureau vergaderde in den. loop van 1918 vier malen, en wel in Januari. Fe bruari, Mei en November. In de eerste vergade ring werd de definitieve redactie van Statuten en Huishoudelijk Reglement vastgestelddo drie andere vergaderingen waren de gewone, voorgeschreven in art. 12 van het' Huish. Regle ment. De Statuten werden goedgekeurd bij Konink lijk Besluit van 9 februari 1918. no. 70. Daar de Bond by zijn oprichting geheel zon der geldmiddelen was, een oagewensehte toe stand, waarin na goedkeuring der Statuten uog geen verandering was gekomen, heeft het Centraal Bureau het allereerst noodig geacht moeite te doen om de ledige kas van den iiond eenigszins gevuld te kriigen door contributie! en subsidiën. Daartoe werd aan do besturen van een dertig tal vereenigingen van verschillende kleur en richting, welke naar mocht verondersteld'wor den met hei doel van den Bond zouden in»:e:n- men, het verzoek goricht als donateur te willen toetreden. Een gunstig antwoord weid alleen ontvangen van do Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst, dia ons een jaurlijkseha bij drage van 109 toezegde, terwijl de Volks bond tegen Drankmisbruik ons met een bijdrago van 50 verheugde. Verder w erd een verzoek'om rijkssubsidie ten bedrage van 5000 ingediend, nadat het Daga- lijkscih Bestuur over deze aangelegenheid had gecoufereeerd met Mr. Dupare. referendaru der afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Ministerie van Binuenlanbsoke Zaken. Met het resultaat, dat op de begrooting van Binuen- landsohe Zaken, later die vau Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, een oost van J 2000 voor dit doel werd uitgetrokken, waarmede de Tweede Kamer zich inmiddels zonder discussie heeft vereenigd. Ten slotte heeft het Centraal Bureon zich gericht tot de Gemeenteraden van de negen grootste gemeente van ons land. met het ver zoek het werk van den Bond te steunen met een subsidie van I 500, een som die desgewenscht alleen het Volkszang-werk in de betreffende ge meente zou ten goede komen, door ze te verdee- len over de in die gemeente werkzame Volke- zang-vereenigingen. Daar plaatselijke samen werking voor dit doei tusschen de verschillende vereenigingen niet voorkomt, achtte het Cen traal Bureau den Bond hiervoor het aange wezen lichaam. Tot dusverre werd alleen door naai Raad vaaa ia-Gxavmaiaago goedgunstig Op dit verzoek beschikt; de mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook andere gemeentebesturen, zy t by tusschentydsche begrooting, het aan gevraagde bedrag toestaan. Kan dus op eenig succes by deze bemoeiingen gewezen worden vooral het toestaan der rijkssubsidie is voor onzen arbeid oen aanmoe diging! uit het bovenstaande blijkt wei, dat- de inkomsten van den Bond in 1918 nog zéér gering waren, zoodat de als lid aangesloten ver eenigingen in overeenstemming met de bepa ling van art. 14. Huish. Reglement elk 13.78, zn da kosten van den Bond hebben bij te dra gen. Een tweede gevolg van dezen nog niet roo3- Kleungen geldelyken toestand was. dat in 1918 nog geen krachtitge actie ter bereiking van bet doel van den Bond kon worden gevoerd. Dank zij de te verwachten riikssubsidie zal hierin reeds in 1019 eenige verandering ten goede komen. Veler steun blyft evenwel ook dan ten zeerste gewenschtl Het Centraal Bureau was in 1918 samenge steld als volgt: Kan. J. A. S. van Schaik. voorz., Mr. A. Loosjes, secr,r J. P. Zolner, penningm.» H. J. M. Denteueer, Wilem GalesJoot Cz„ Wouter Hutschenruyter. De Secretaris voor 1918 A. LOOSJES. Amsterdam. 25 Febr 1918. Spartacisten in Nederland. In verband met liet bericht, dat twee Hamburger Spartacisten, dr. ïïerz. en dr. Lauffenberg, naar ons land ge komen zijn, merkt „Het Volk op: >,Dr. Herz is lid van de Onafhankelijk-socialis- tische party en behoort tot den rechtervleugel dier party; op deu jongsten Partijdag in het begin dezer maand te Berlijn hield hy een rede, die zich juist onderscheieddc door de scherpe kritiek op het Spartakisme. Ook dr. Lauffen berg was tot voor korten tijd lid van de üxia - bankelijk-socialistisehe partij en niet van den Spartakusbond." Onze Regeering zal verstandig handelen, die opmerkng van het socialistische orgaan, niet voetstoots als onomstootelijke waarheid aan te nemen, maar zich er ter degc van te vergewis sen, welk vlcescb zy' met die twee onwelkome bezoekers in de kuip beeft. Verkiezing Provinciale Staten. Het greta'. stemgerechtigden voor de Provinciale Staten, volgens do kiezerslijst van 15 Mei 1918, welka bij de aanstaande verkiezingen nog geldt, be- drar voor Noord-Brabant: 157.190; Gelder land 310; Zuid-Holland 335.702; Noord-Hol land 294.728; Zeeland 54.981; Utrecht 71.487; Friesland 93.192; Overijsel 99.40(1; Groningen 81.115; Drente 42.753; Lim'burg 82.892. Totia! I.473.746. OprnJiRg door Rijksambtenaren. Namens den Minister va-n Justitie is aan autoriteiten ressorteerende onder zijn departement, het volgende bekend gemaakt. Het geval schijnt zich voor ie doen, dat rijksambtenaren bedeklcelijk of openlijk hei melijk propaganda maken voor o_,: iu zaamheid aan het wettig gezag. De raad van Ministers heeft besloten hiertegen mét 'allo gestrengheid oj> te treden. ik ncodig u daarom uit om, wanneer zich een dergelijk geval mocht voordoen, d;cn- aangaan.de aanstonds te rapporteeren cn deu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1