t LeïeisiniÉÉmrzieÉi. BUITENLAND. BINNENLAND Sterke Schooilaarzen HEöEERiiiöS-ÏISCH. ^ieoiicösüiiie Haarlem. iiieiange Margarine <bemeenterEiectriciteitsbedrijf Haarieni. Geneeskundig Bureau voor uisiriDuiie F. W. ÏWÉtHUIJbtW, MAANDAG 31 MAA8T E3Ï9 42ste JAARGANi nr "onï«mTSPRljS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,25; PER WEEK 177, CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,60 BIJ VOORUITBETALING D: BONNEMENTöPKilb BE ADVERTENTIEN 2i CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORT ING BUREAUX: NAS3AULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 142b J/w oï een kwart K.fai bupra Margarine, Ivielanga of Normaal Margaihno. een pond visch J. A. REUS. verplaatst 13e gebeurtenissen van den dag. KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN Fijne manieren. 8ai*ie!joiMSstraat 27. TEL. 7U/| N f De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende het tijdvak van 1 tot en met S April 1919; op bon No. 9 eener Rijks-Melange A., B. Normaal Margarine-kaart: op Dinsdag 1 April 1919 van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon a 22y2 cent per pond; op vertoon van 8120 V1SCHKAART No. 20001—20900 in de Gemeentelijke Vischhal; De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Met ingang van 1 April 1919 wordt het Da- geujkach Bureau van het Steuncomité verplaatst van het geitouw „ae Kroon" Smedestraat, naar het geoouw „de Doelen" Gasthuisstraat. 8050 hierdoor wordt ter kennis van oelanghebben- den gebiacht, dat met ing'ang van 1 April de electi ïciteitsranisoeneering komt te vervallen ouder voorbehoud, dat wanneer de kolenvoorzie- rung dit noodzakelijk mocht maken, wederom maairegelen tot beperking van stroomverbruik voor iudustriëele-, tractie- of verlichtingsdoelein den zullen worden ingevoerd. 8117 Ueen boete of extra-prijzen, worden over het afgeloopen tijdperk in rekening gebracht Haarlem, 31 Maart 1919. -fv JLrirctTUurjj wordt met ingang van 1 April van het gebouw „De Doelen" naar LEVENS MIDDELENBUREAU, JAOOBIJNESTRAAT, met het oog op de verplaatsing zal dien dag GEEN ZITTING gehouden worden. Namens de Geneeskundige Commissie, 8112 J. VAN KONIJNENBURG. Omtrent het conflict tusschen Duitschland en de Entente betreffende de ontsoh eping vaji I Geallieerde troepen te Danzig, kwamen in den loop van Zaterdag geen berichten in. Dat was geen kwaad teeken. Gisteren meldde het Wolffbureau uit Wei- mar, dat Generaal Foch reeds 27 Maart het volgende telegram aan generaal Nudent zond: „Daar ik nog geen antwoord gekregen heb betreffende het transport van Poolsclie troepen via Danzig, draag ik u op om de op- i lossing der quaestie te bespoedien, de Duit- suae regeering uit te noodigen een gevol- machtigde naar Spa te zenden, waarbeen ik bereidben mij ook te begeven. Generaal v. •j Hammerstein wordt verzocht zoo spoedig mogelijk den naam van den Duitscken gevol machtigde mede te deelen en eveneens den \r dalum op te geven, waarop bij zich naar Spa zal hebben te begeven. Dat klinkt anders dan een ultimatum! In tusschen blijft de politiek in Parijs' wei felend. De nuchtere Engelsehe opvatting be gint hoe langer hoe meer de overhand te krq- f.0'.' °p de overspannen oorlogsroes, waarin l ut aiiiuè een tijd lang heeft verkeerd En uie gematigde stemming ontmoet dan steeds Wilson op haar weg. Een juiste graadmeter yan de meerderheidsopvatting in Engeland 's altijd de opinie van Lloyd George, die nu Heds drie jaar zuiver de Engelsche publieke ineen ing aangeeft. Verheugend is nu te ver nemen, welke de laatste uitspraak van den Engelschen premier is over den Volkeren bond. Als bijdrage voor een speciaal nummer van do „Manchester Guardian'' zond Lloyd Geor ge een artikel, waarin hij o.m. zegt. „Al onze hoop, de wereld te behoeden voor een herhaling van de onmogelijke ramp van T 1S, geconcentreerd op het doel, practische middelen te vinden, waarbij de naties der aar- <-e üe gemeenschappelijke wereldzaken kun nen leiden in vriendschappelijke sarnenwer- viog inpJaats van ijverzuchtige concurrentie. volkerenbond is de grootste poging, die ooit is gedaan om rede en rechtvaardigheid ie slenün m de plaats van geweld en intrige als leidend beginsel voor de internationale betrekkingen. Het beginsel van den volkeren bond is aanvaard, maar de volkerenbond zal onvruchtbaar blijken te zijn als bij niet meer is dan een nieuwe internationale organisatie. Waar het op aan komt is, dat de deelen welke deze organisatie vormen, waarlijk geïnspi reerd worden door bet vaste besluit om in nauwe harmonie met elkaar samen te werken voor de verbetering en de vrijheid van de menschheid. Do naties moeten niet gaan ge- looven, dat nu zij een papieren grondwet heb ben opgesteld, de wereldvrede verzekerd is.. Als zij zich daardoor in de war laten bren gen zullen zij door een nieuwen oorlog wor den wakker geschud. Zij hebben er nu voor te zorgen, dat de volkerenbond tot een doeltref fend werktuig wordt gemaakt, voor de op lossing van ieder- internationaal probleem door hun eigen bereidwilligheid om ten bate daarvan offers te brengen. Amerika en Enge land, die zulk een voorname en eervolle rol hebben vervuld bij de bevordering van dit heilzame plan, moeten een practisohe demon stratie geven van hun geloof erin. Ontwape ning is de essentieele voorwaarde voor het welslagen. Wij kunnen niet verwachten dat landen, die door den oorlog verwoest zijn, hun geteisterde gebieden toevertrouwen aan den bond, ais zijn pleitbezorgers aarzelen zelf eenig vertrouwen te stellen in bet voogdijs schap van dien bond. Een volkerenbond te stichten om de broederschap onder de volke ren te brengen en terzelfdertijd de legers en vloten te vergrooten voor een doeltreffenden broedermoord, is een bespotting maken van het groote ideaal." Al wie oprecht vrede wil en den oorlog heeft leeren haten, zal deze meening zeker met vreugde begroeten. Tot zoover Lloyd George. Hoe zal dit ontwapeningsidee echter te ver wezenlijken zijn, wanneer in Frankrijk geen andere opvatting baan breekt, wanneer men ook van Japan niet zeker ist Omtrent de Fransche aanspraken blijven nog steeds berichten de ronde doen, die voor den vrede gevaarlijk zijn. Zoo schijnen de Fransche gedelegeerden bet er been te sturen om den Rijn tot politieke grens vaa Duitsch land te maken en het Saarbekken praotisoh bij Frankrijk te trekken, door n.m. de kolen- productie van dat gebied aan zich te trekken. Wij weten reeds dat deze eisoh bij Duitsch land op onoverkomelijken tegenstand zal stuiten. Verder schijnt Frankrijk den oorlog in zoo verre nog niet moe te zijn, dat bet op eigen gelegenheid in Rusland op expeditie wil. Dit heeft reeds tot oneenigheid geleid in den Raad van Vier en ook de Fransche Ka mer zelf. thans uit Parijs; Het blijkt, dat er in den Raad van Vier ernstige meeningsverschilKen bestaan over de gedragslijn, die men tegenover de bolsje- wiki zal volgen. Het schijnt dat Frankrijk, reeds zonder goedkeuring van de overige geallieerden, troepen bijeen heeft getrokken, om die te la ten inschepen en dat men gedeelten van het oude Salonikileger reeds bad gemobiliseerd voor den militairen veldtooht tegen de bols- jewiki. Dit plan wordt gesteund door alle con servatieve elementen in Frankrijk en is ook steeds door Clemenceau en Pi oh on begunstigd Onder de Fransche socialisten wekken deze plannen echter groote beroering. Ook Enge land en Amerika zijn er beslist tegen, hoewel het schijnt, dat zij Frankrijk voor het oogen- blik zijn gang laten gaan, doch zelf vastbe sloten zijn zich met een militaire expeditie niet te bemoeien. Het wordt thans bevestigd, dat Bullitt bij zijn bezoek aan Rusland verscheidene malen een langdurig onderhoud met Lenin had en dat deze daarbij veel minder oorlogszuchtig is -gebleken dan men verwacht had en tot op zekere hoogte ook bereid was concessies te doen ten opzichte van zijn economisch pro gramma. Ook scheen het, dat Lenin door de kracht van zijn intellectueel meesterschap al leen den toestand in Rusland nog in de hand heeft. Wel wordt ontkend, dat Bullitt met Lenin onderhandeld zon heibben, doch Ihet schijnt vast te staan dat Lenin op deze wij ze in staat was met Wilson in verbindig te komen. Wat zal eer uit deze plannen voortkomen? La de Fransche Kamer is reeds scherpe cri- tiek geoefend op de buitenlandsche politiek van Clemenceau en Piokotn. En tegenover de schijnbare oneenigheid in den Raad van Vier over bet treffen van maatregelen tegen de bolsjewiki, meldt de „Temps" weer: Er wordt over de militaire maatregelen, waarvan spra ke is wegens gevaar, ontstaan door de vesti ging eener bolsjewistische regeering te Boe dapest nog beraadslaagd door de geallieer de regeeringen. Het schijnt thans in elk ge val vast te staan, dat bepaalde hoeveelheden materiaal en uitrustingstukken naar Roeme nië zullen worden gezonden. De Fransche regeering schijnt inmiddels reeds bakzeil te halen; althans Reuter meldt hedenmorgen uit Parijs: De onderstaatssecretaris van oorlog heeft m de Kamer verklaard, dat de regeering niet gunstig gestemd is voor een expeditie naar Rusland en dat geen man meer gezonden zal worden. De politiek der Geallieerden tegen over Rusland bestaat hierin, dat hulp tegen verkeeren. 't Is voor haar te hopen, dat die opvatting wederkeerig is! En de houders van Hongaarsche schuldbrieven stelt zij gerust, dat de coupons zullen worden uitbetaald. In zooverre is dus Bela Kun verstandiger dan de Russische stichters van het bolsjewis me. Villain, de moordenaar van Jaurès is vrij gesproken. Zaterdag is het proces tegen Villain ge ëindigd. Nadat twee advocaten den moorde naar hadden verdedigd en de advocaabgene- raal niet „de hoogste straf", maar een „zach ter vonnis" had gevraagd, vroeg de president van de rechtbank, of Villain nog iets te zeg gen had. De beklaagde sprak: „Ik vraag vergiffenis aan de nagedachtenis van mijn slachtoffer, ik vraag om genade uit naam van mijn vader en mijn broeder en ik verklaar hier, dat het ongeluk van een we duwe en een wees mij geen enkel uur van geluk meer in mijn leven zal gunnen.'' De jury trekt zich in de raadkamer terug en geeft, na een half uu te hebben beraad slaagd, een ontkennend antwoord op de ge bruikelijke vraag omtrent de schuld' van den beklaagde. Dientengevolge spreekt de presi dent Villain vrij. Het hof veroordeelt Villain tot een franc schadevergoeding met interest en mevrouw Jaurès tot de kosten van het ge ding, welke Villain haar zal moeten terugbe talen. Dadelijk na de vrijspraak werd Villain op vrije voeten gesteld. De geheele pers toont zich zeer getroffen door de vrijspraak van Villain. De „Humani- té" protesteert op heftige wijze en insinueert, dat de advocaat-generaal, die verklaarde, dat Villain door edele beweegredenen tot zijn daad gebracht werd, onder invloed van de re geering aldus sprak. Hervé schrijft in „La Victoire": „Door Villain vrij te spreken, heeft de ju ry, zonder het te willen, de gratie van Cottin onderteekend". Pierre Véber doet in de Parijsche editie van de „New-York Herald" opmerken: „Men spreekt den man vrij, die gedood heeft men veroordeelt den man, die niet gedood heeft. Wij weten nu niet meer, tot wel ke rechtspraak wjj ons moeten wenden." Het huis Habsburg verbannen. De grond wetscommissie heeft het wetsontwerp betref fende de verbanning uit het land van het Habsburgsche Huis afgedaan. Par. 2 luidt. In het 'belang van de -veiligheid van de repu bliek worden de voormalige drager van de kroon en de overige leden van bet Huis Habs- T-ctViprm£ri«i. d "vrvr •/.pivyfty 7,U (rneG un lidmaatschap van dit Huis en van. alle aanspraken op de heerschappij uitdruk kelijk afstand deden en zich getrouwe staats burgers van de republiek hebben betoond, uit het land verbannen. De vaststelling of de ze verklaring voldoende 'te beschouwen is, moet geschieden door de staatsregeering in. overleg met de centrale commissie van de Nat. Vergadering. Brood en spelen! Het Hongaarsche cor respondentiebureau meldt van Zaterdag: Het was de eerste dag, waarop in alle schouw burgen de toegangskaarten voor het meeren- deel tegen verlaagde prijzen aan de arbei ders verkocht waren. In de Nationale Opera zaten in de Koningloge een fabrieksbeambte met zijn vrouw en nog twee vrouwen. Ook in de hertogelijke loge waren plaatsen tegen bewijzen van lidmaatschap der vakvereeni- ging verkocht. Zoo was het ook in het Natio nal-theater. Overal werd de Marseillaise gespeeld en staande aangehoord. Een nederlaag der bolsjewiki Uit Libau wordt gemeld, dat Bausk bezet is. De bols jewiki hebben een zware nederlaag geleden. Zij verloren 150 gevangenen, waaronder den geheelen generalen staf van een Duitsch re giment. Ten N. van Mitau zijn de bolsjewiki teruggetrokken tot Olai, halfewg Riga. Toen de bolsjewiki Mitau ontruimden, hebben zij ongeveer duizend inwoners medegenomen, onder wie 700 Duitschers en 8ü;0 Letten. Zij hebben ook vrouwen en kinderen meegesleept, Gedurende de bezetting der stad door de bols jewiki zijn enkele honderden inwoners ge dood. In Rotterdam zijp» de socialisten reeds lang bezig een eigen dagblad op te richten. „Het Volk" is te veel Amsterdamsch orgaan; de mannetjes van Heijkoop hebben een eigen plaat selijk blad noodig. Maar couranten zijn duur en de offervaardigheid der roode broeders voor een eigen orgaan schijnt niet groot. Althans „de Koöperatiegids", hot maandblad van den Bond van Nederl. Arbeiderscoöperaties, meldt, dat voer het groote plan nog slechts f 3000 bijeen is. Wat die Koöperatiegids met de zaak te maken heeft? Wel, de roode arbeiderscoöperatie heeft een eigen drukkerij, de „Voorwaarts". En nu hadden sommige roode broeders te Rotterdam gedacht: wanneer we nu die drukkerij eens an- het bolsjewisme verleend wordt door bet zen-1 nexeeren, dan schieten wij met ons dagblad al den van voedsel en kleeren naar Polen, Roe- aardig op. menië en de Oostzee-staten. In het binnenland gaat de nieuwe Hongaar sche Regeering. inmiddels op radicale manier voort: de ex-aartshertog Jozef Franz werd gearresteerd, terwij] een algemeen gebod is uitgevaardigd om de woninghuren beneden 2000 met 20 pet. te verlagen. Tegenover het buitenland is men wat voor zichtiger. De Regeering verklaart allereerst niet in oorlogstoestand met de Entente te Naar aanleiding van die voorgenomen confis catie wordt er nu in datzelfde maandblad een aardig boekje opengedaan van de Rotterdam- sche soci's. Het maandblad schrijft onder meer: „Zelfs Heykoop, die nooit anders dan met minachting had neergezien op de coöperatieve arbeideisbeweging, raakte overtuigd van het groote nut, dat een bloeiende coöperatie voor partijdoeleinden kan hebben. Deze pogingen mislukten, omdat de dagblad- commissie niet bereid was het gebouw, drukkerij enz. tegen de handelswaarde, 223,000, over te nemen; de commissie bood 112,000. Besloten werd daarom niet langer onderhandelingen met de dagblad-commissie te voeren, maar "eenvou dig deze commissie mede te deelen, dat zij met de coöperatie niets te maken had en maar moest trachten op andere wijze haar doel te bereiken," Men zou denken: hiermee is de zaak. uit. Maar dan kent gij de Rotterdamsche roode jongens niet. De seretaris van de dagblad-commissie schreef hierop een brief aan het coöperatiebestuur, waarin niets meer of minder stond, dat, nu de coöperatie weigerde de drukterij voor" de helft van de waarde over .te geven, de coöperatie maar moest liquideeren, dan zou de Rotterdamsdie afdeeliug der S.D.A.P. wel alle „baten en ver plichtingen" op zich nemen. In een kort daarop gehouden vergadering van de federatie Rotterdam van de S. D. A. P. verklaarde Heykoop, die destijds wegens wanbe taling als lid der coöperatie is geroyeerd, dat coöperaties in het algemeen pas nuttig beginnen te worden, als zij geslacht worden. Immers, zoo zeide hij, aan een vet varken hebben wij niets als het blijft leven. Suze Groeneweg, lid van het partijbestuur, vergeleek de houding van den voorzitter der coöperatie met die van een O. W.- er, die rijk geworden, zijn zaak wel wil vefkoo- pen, als er maar dik voor betaald wordt. A. B. de Zeecw gaf het plan te kennen het bestuur van de coöperatie om te zetten, opdat een meerderheid voor het plan te vinden zou zijn. De coöperatie heeft nog door een beroep op het partijbestuur getracht het annexeeren van haar eigendommen tegen te houden. Maar de voormannen der Rotterdamsche arbeidersbewe ging wisten te bewerken, dat op de onlangs ge houden jaarvergadering der coöperatie het be stuur werd omgezet in een meerderheid voor de liquidatie, zoodat de „Voorwaarts" spoedig tot het verleden zal behooren, In de „Koöperatiegids" komt natuurlijk een heftig protest voor tegen deze handelwijze. Men scheen het in die klingen nog niet te weten, dat de leer van „het doei heiligt de mid delen" aan anderen ten onrechte toegeschreven, tot de practijk der S. D. A. P. behoort. EERSTE KAMER. Oorlogsbegrooting 1919. In zijn memorie van antwoord zegt de Mi nister, dat, vermits er wellicht eenig uitzicht bestaat dat binnen niet al te langen tijd met- betrekking tot de reorganisatie der weer macht wat meer Maarheid komt, het weinig aanbeveling verdient, om in 't bestaan!© le- gerstelsel nog nun of meer ingrijpende wij zigingen te brengen, die misschien, alvorens tot doorvoering te komen, door de eisehen den achterhaald. Door aldus te handelen, zou licht een ver warring kunnen ontstaan, die niet zonder ge vaar is. Het denkbeeld om dezerzijds ook bij de an dere mogendheden aan te dringen op krachti ge beperking van legersterkte en van bewa pening en om er op aan te sturen, dat niet van Nederland het op de been houden van een talrijke gewapende macht zou worden gevraagd, heeft ook de aandacht van de Re geering, De gedragslijn van de- Regeering is onze weermacht kalm paraat te houden en niet met overhaasting overgaan tot reorganisatie en vermindering van het leger. Democratiseering onzer weermacht moet niet leiden tot keuze van de commandanten door de ondergeschikten of tot vorming van soldatenraden, dergelijke hervormingen zijn van den Minister niet te verwachten. Als grondslag kan bij de opleiding van of ficieren en kader een aantal lessen in pae- dagogio en sociologie gegeven worden. Omtrent den militairen groet hoopt de Mi nister binnenkort nieuwe voorschriften te geven, waarhij aan eenige thans bestaande bezwaren wordt tegemoet gekomen. Verkorting van eersten oefentvd,'locale op leiding en oefening zullen zeker ernstig in overweging worden genomen. Nieuwe vestingwerken zullen thans niet ge bouwd worden, overigens is de Minister slechts een matig bewonderaar van een uitge breid vestingstelsel. De kosten van de steunregeling van 27 Dec. 1918 worden geschat op rond 20 millioen gul den, waarvan 7 'A millioen komen voor re kening van het Departement van Oorlog. Het is onjuist, dat dezet geheele steunregeling Voor rekening moet komen van het departe ment, daar zij minder verband houdt met den dienstplicht, dan met de economische malaise. Het ligt niet in de bedoeling van den Mi nister eenige geestelijke bevoegdheid aan zich te trekken. De kerk heeft de primaire roeping ook voor de geestelijke verzorging van het leger te zorgen, waarbij zij echter kan reke nen op Ministers volle medewerking en fi- uancieelen steun. De Roode-Kruis-trein is eenmaal gebruikt bij het vervoer van vrij ernstige gewonden en heeft toen niet in alle opzichten voldaan, o.a. wat de verwarming en verlichting betreft en het doorzwiepen der brancards bij te groote snelheid. Als vervoermiddel voor niet-ernsti- ge gewonden en over niet te lange afstanden, zou de trein wel te gebruiken zijn als tenmin ste in de bezwaren van verlichting en warm te werd voorzien. Zoolang de demobilisatie niet geheel vol trokken is, is het noodig het opperbevel van Land- en Zeemacht in stand te houden. De w. INGEZONDEN MEDEDEELING. 3512 ring werd de definitieve redactie van Statuten en Huishoudelijk Reglement vastgesteld; oc drie andere vergaderingen waren de gewone» voorgeschreven in art. 12 van het Huish. Regle ment. De Statuten werden goedgekeurd bij Konink lijk Besluit van U Februari 1918, no. 70. Daar de Bond bil zijn oprieliting gebeel zon der geldmiddelen was, een ongewensente toe stand, waarin na goedkeuring der Statuten nog geen verandering was gekomen, heeft het Centraal Bureau het allereerst noodig geacht moeite te doen om de ledige kas van den boud eenigszin# gevuld te krijgen door contributie» en subsidiën. Daartoe werd aan do besturen van een dertig, tal vereenigingen van verschillende kleur en richting, welke naar mocht verondersteld wor- den met het doel van den Bond zouden iustem. men, het verzoek gericht als donateur te willen toetreden. Een gunstig antwoord werd alleen ontvangen van do Maatschappij lot Bevorde ring der Toonkunst, die ons een jaarlijksche bij drage van J 100 toezegde, terwüi de Volks bond tegen. Drankmisbruik ons met een bijdrage van 50 verheugde. Verder werd een verzoek om rijkssubsidie ten bedrage van 5U00 ingediend, nadat het Dage- lijksch Bestuur over deze aangelegenheid bad geconfereeerd met Mr. Duparc. referendaris der afdeeiing Kunsten en Wetenschappen van het Ministerie van Binnanlanusche Zaken. Met het resultaat, dat op de begrooting van Binnen- landsche Zaken, later die van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, een post van 2000 voor dit doei werd uitgetrokken, waarmede de Tweede Kamer zich inmiddels zonder discussie heeft vereenigd. den slotte heeft het Centraal Bureou zich gericui, tot de Gemeenteraden van de negen grootste gemeente van ons land. met het ver zoek het werk van den Bond te steunen, met een subsidie van 500, een som die desgewenscht alleen het Volkszang-werk in de betreffende ge meente zou ten goede komen, door ze te verdoe len over de in die gemeente werkzame Volks- zang-vereenigingen. Daar plaatselijke earn in werking voor dit doel tusschen de verschillende vereenigingen niet voorkomt, achtte het Cen traal Bureau den Bond hiervoor het aange wezen lichaam. Tot dusverre werd alleen door lUi Jumv goedgunstig Op dit verzoek beschikt; de mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook andere gemeentebesturen, zij t bü tusschen tijdsuhe begrooting, Let aan gevraagde bedrag toestaan. Kan dus op eenig succes bij deze bemoeiingen gewezen worden vooral het toestaan der rijkssubsidie is voor onzen arbeid een aanmoe diging uit, het bovenstaande blijkt wel. dat <ie inkomsten van den Bond in 1918 nog zéér gering waren, zoodat de als lid aangesloten ver eenigingen in overeenstemming met de beta ling van art. 14. Huish. Reglement elk ISA" in de kos ten van den Bond hebh gen. 78. en bij te dra- Een tweede gevolg van dezen nog niet rooa- kieungen geldelyken toestand was dat in 1918 nog geen krachtitge actie ter bereiking van bet oei van den Bond kon worden gevoerd. Dank Hl de te verwachten rijkssubsidie zal hierin reeds in 1919 eenige verandering ten goede komen. Veler steun blijft evenwel ook dan ten zeerste gewenschtl Het Centraal Bureau was in 1918 samenge steld als volgt; Kan. J. A. S. van Schaik. voorz., Mr. A. Loosjes, seer.. J. P. ZoJner. penningm., H J. M. Denteneer, Wilem Galesloot Cz., W outer Hutschenr.uyter. De Secretaris voor 1918 A. LOOSJES. Amsterdam. 25 Febr. 1919. Spartacisten in Nederland. In verband met het bericht, dat twee Hamburger Spartacisten, dr. Herz. en dr. Lauffenberg. naar ons land ge- komen z«n. merkt .Het Volk op: „Dr. Herz is lid van de Onafhankelijk-soeialis- tische party en behoort tot dan rechtervleugel dier partii; op den jongsten oartüdagi in het begin dezer maand te Berlijn hield hii een rede. die zich juist onderscheiedde door de scherpe kritiek op het Spartakisme. Ook dr. Lauffen berg was tot voor korten tifd lid van de Onaf- hankeliik-socialistische partii en niet van den fepartakusbond." Onze Regeering zal verstandig handelen, die opmerkng van het socialistische orgaan, niet voetstoots als onomstootelijke waarheid aan te nemen, maar zich er ter degc van te vergewis sen. welk vleesoh zij met die twee onwelkome bezoekers in de kuip heeft. Verkiezing Provinciale Staten. Hot getal stemgerechtigden voor de Provinciale Staten, volgens de kiezerslijst van 15 Mei 1918, welke bij de aanstaande verkiezingen nog geldt, be- dra; voor Noord-Brabant: 157.190; Gelder land -110Zuid-Holland 335.702; Noord-Hol land 294.728; Zeeland 54.981; Utrecht 71.487; I' riesland 93.192; Overijsel-99.406; Groningen 81.115; Drente 42.753; Limburg 82.892. Totaal 1.473.746. Opruiing door Rijksambtenaren. Namens den Minister van Justitie is aan autoriteiten ressorteerende' onder zijn departement, het volgende bekend" gemaakt. n. opperbevelhebber ontvangt zijn hevelen van den Minister van Oorlog en Marine en in H - enkele gevallen v«n den tijdelijken voorzitter r;|u-nIt ,H' van den Ministerraad. rijksambtenaren bedekkelnk of openlijk her melijk propaganda maken voor o:—renoor- zaamheid aan liet wettig gezag. De raad! van Ministers heeft besloten hiertegên met alle igestrongheid oj) te treden. Ik' ncodig u daarom uit om, wanneer zich een dergelijk geval mocht voordoen, dien aangaande aanstonds te rapporteeren en den van NEDE.RLANS01IE VOLKSZANG-BOND. Jaarverslag 1918. Het Centraal Bureau vergaderde in den loop van 1918 vier malen, en wel in Januari, Fe bruari, Mei en November. In de eerste versade--

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5