STADSNIEUWS. SPORTeEN SPEL TELEGRAMMEN. schuldige aanstonds voor ontslag voor te dragen, zoo noodig met onmiddellijke schor sing. Vier chnzcaid arbeiderswoningen. ïn de Raadsvergadering van Maastricht heeft de burgemeester medegedeeld, dat van wege het Ministerie van Arbeid in de Mijnstreek vierduizend arbeiderswoningen zullen ge bouwd worden. J>c vacature aan Marine. De „Tel." meldt, dat haar uit .parlementaire kringen wordt meegedeeld, dat het anti-rev. Kamer lid Ds. O. van der Voort van Zijp, een der candiuaten zou zijn voor de portefeuille van Marine. Arbeidswet. Het ontwerp-Arbeidswet van Minister Aalberse, dat met name den 8- iurigen aroeidsdag ^-njelt, is thans naar den Raai van State verzouden. Congres tegen het Kieuw-Malihusianisine. Vanwege do ereeniging tot Bestrijding van het .Nieuw-MalthusiapisSne zal op 26 en 24 April in .Aus.s Sacrum te Arnaem een congres worden gehouden ..tegen het Nieuw-Maltiiusia- msme en ter bespreking van het bevolkings vraagstuk." Ren eere-bestuur heeft zich daarvoor ge vormd, bestaande uit ue lieeien ihr. mr. Cb. J. 11. Ruys de Reerenbrouck. minister van Binnen, landscae Zaken, Z. D. Ti. iu.gr. ri. van de VN ete- ring. Aartsbisschop van TJtrecht, dr. H. Pier- 6on, oud-presj.uent-directeur der Heldringge- sdciiten. en dr. H. Pinkhof, voorzitter der Ver- eeniging tot Bestrijoinar van het Nieuw-Mai- tbusiamsme. Negentien vereenigingen hebben hun instemming betuigd en meuewerking toe gezegd, uit wier midden een bestuur is samen gesteld met dr. Lammert® van üueren als voor zitter en de heer J. ri. van Munster ais secre taris (8t. Peteriaan 82, Arnhem). In iedere pro vincie is bovendien een commissie van aanbe veling gevormd, bestaande utt bekende mannen in staat en kerk. Ren commissie van ontvangst, onder voorzitterschap van mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, burgemeester van Arnhem. ï-eci- ■pieert de congressisten een avond voor het con gres. In de ochtendzitting van 23 April zal na een toespraak van Aruhem's burgemeester de minis ter van Bmnenlandsche Zaken het congres ope nen. Dan volgen redevoeringen van dr. Rinkhof, dr. Lammer.s van Bueren. In de middagzit ting van 23 April zal prof. B. J. Kouwer. hoog leeraar to Utrecht, spreken over De waarde van het moederschap en prof. J. R. Slotemaker do Bruine over Loonregeling in betrekking tot het kindertal. 's Avonds is er een open zitting in de groote zaal van Musis Sacrum, toegankelijk voor het publiek, waar zullen sprekendr. J. Lammert® van Buéren, Justus Tal. opperrabbijn te Utrecht, prof. J. Bemeimans van Rolduc en ds- J. L. Schouten, Geref. predikant te Arnhem. In de 3e en 4e zittingen op 24 April zullen ua een openingswoord van Z. D. H. den Aarts bisschop van Utrecht de volgende referaten worden gehouden: Mr. dr. A R. van de Laar. lid der Tweede Kamer, over „de sociale lieteekenis. van groote gezinnen"; prof. F. A. H. van de Loo te RÜ- eenburg, over ,,het Nieuw-Malthusianismo en de moraal"; mr. M. J. A. Moltzer. secretaris-direc teur van het Centraal Bureau voor Soeiale Ad viezen, over „het woningvraagstuk in betrek king tot groote gezinnen"; den heer P. J. J. azevoet, lid der Tweede Kamer, over Rbet Kieuw-Malthusianisme en vrouwenarbeidmr. A. baron van Wijnbergen, lid der Tweede Ka mer. over „het Kieuw-Malthusianieme en de pers." De kwestie Arts—Van Eijzewük. Raar wij vernemen heeft de gemeenteraad van Til burg inzake de kwestie ArtsV an Ivijzowijk, Besloten, ter voorlichting van liet publiek, bet volledig dossier te publiceer en. Deze week zal de zaak opnieuw in den Raad worden be handeld. CRISIS AANGELEGENHEDEN. - Distributie van hooi en stroo. Met verwij ding naar ziine beschikking inzake opheffing van het verbod van vervoer en aflevering van «troo, alsmede van de maximumprijzen voor stroo, brengt de Minister van Landbouw, Rij verheid en Handel ter algemeene kennis, dat hii andermaal heeft overwogen, of ook tot in trekking van de maatregelen, met betrekking tot de distributie van hooi. zoude kunnen wor den overgegaan. Gebleken is daarbii dat de bezwaren» verbonden aan de opheffing der hooidistributie vóór het einde van de loopende campagne van dien aard zijn, dat daartoe' thans nog niet kan worden overgegaan. Deze bezwaren vloeien, behalve uit billijk heidsoverwegingen ten aanzien van hen die reeds hooi hebben geleverd, voort uit de om standigheid, dat de vordering van het hooi voor het leger in zeer nauw verband met de levering voor de distributie Wordt uitgevoerd. Door eene opheffing van de distributie z.oude vorderingen voor het leger op zoodanige be zwaren stuiten, dat de uitvoerbaarheid daarvan ernstig in gevaar zou worden gebracht. De hooidistributie zal dus worden voortgezet. Ten aanzien van de stroodistributie hebben de omstandigheden zich zoodanig gewijzigd, dat thans tot opheffing kan worden overgegaan. Het rantsoen huitien en leder. Van wel in gelichte zijde verneemt de ,,Msb.'\ dat het met de geassocieerde regeeringen overeengekomen rantsoen exodische huiden verhoogd is van 150.000 tot 288.000 stutks en dat het overeen gekomen rantsoen zooileder verhoogd is van 820 ton tot 2000 ton, terwijl de daarvoor aan vankelijk geëischte tegenprestatie in den. vorm van leder of kalfsvellen geheel is komen te vor- vallen. Het rantsoen zoolleer blijft vastgesteld op 500 ton. Krenten en sncr.debrood. De minister van L. N. en H., heeft bepaald dat krenten- en/of sucadebrood, bereid van rcgeeringsbloem zal mogen worden verkocht uitsluitend tot een ge wicht van 60 gram, 250 gram en 500 gram. Het brood kan worden verkocht tegen inlevering van wittebroodbons, vertegenwoordigende een gewicht van respectievelijk 50, 200 en 400 gram. Voor dit brood zal geerf maximumprijs gelden. De kaas vrij. Raar do >,Tijd" verneemt, zullen de maximumprüzeif voor kaas na 25 Mei •worden opgeheven en zal de binnenlandsene handel in kaas dan geheel vrij worden. Ook zal dan .oor de beperkte hoeveelheid aan expor teurs gelegenheid worden gegeven kaas uit te voeren, onder voorwaarde echter dat de expor ieur< zorg dragen dat voldoende voorraad voor Let binnenland aanwezig blijft, opdat wii iu den •9. winter niet ?on-der eevaken. De aanmaak van melkproducten vrü. De 'minister van L. K. en H.. heeft bepanlo. dat door gemeentebesturen en handelaren bii he Riikskantoor voor Melk en Zuivelproducten be stellingen kunnen worden ingediend op melk poeder en gecondenseerde melk met suiker, ver pakt in blikjes, inhoudende 370 gram. Deze be stellingen zullen voorloopig tot onbeperkte hoe veelheden door dit kantoor kunnen worden uit- geverd en wel, voor wat betreft melkpoeder» tegen een groot-handelprüs van 175 per K.G. voor gecondenseerde melk met suiker- wordt geen afzonderlijke groothandelsprüs vastge steld. Aan industrieelen zal de levering van melk poeder plaats hebben tegen een prüs van 200 per 100 K.G. A oorts is de handel in gecondenseerde melk zonder suiker geheel vrijgelaten. Het vervoer- verbcd voor dit artitkel wordt opgeheven, doch de maximumprijzen, blijven gehandhaafd. Ook is de aanmaak thans geoorloofd van vol vette kaas. room, gecondenseerde melk, gecon denseerde taptemelk, melkpoeder en magere melkpoeder, terwijl ook het vervoer van deze artikelen, met uitzondering van geconden seerde taptemelk, geheel vrü is. Militaire cóntrol© opgeheven. De mi litaire controle aan de Vissehershaven te IJmuiden, wRke kort na het uitbreken van den oorlog werd ingesteld om toezicht te houden op de met de visschersvaartuigen verscheepte goederen en bemanningen, en welke ook strenge controle hield, dat geen© onderdanen van oorlogvoerende mogendhe den uitvoeren op onze neutrale vloot, is heden, Maandagavond, opgeheven. Veenarbeiders. De directeur-generaal der aidceling crisiszaken heeft bericht, dat evenals verleden jaar voor de daarvoor in aanmerking komende veenarbeiders extra- rantsoenen zullen worden beschikbaar ge steld. L .Yervoerverboden ingetrokken. De Mi nister van L. RT. en H. heeft met ïngangvan 1 April ingetrokken het verbod van ver voer van tuinbouw zaden, Jiet verbod! van aflevering cn vervoer van vischlever, ha ringvet en traan, .waaronder ook te ver staan traandroes. Graanstroo. Do Minister van li. N. en H. heeft verboden liet vervoer van «graan- stroo naar en de aflevering van dat stroo aan strcoeartonfabrieken. Van dit' verbod kan ontheffing verleend worden door het Provinciaal Hooibureau te Groningen. Lx tra rantsoen brandstoffen Raar het Corr. Bur. verneemt, is het niet on waarschijnlijk, dat in de maand April nog een extra-rantsoen brandstoffen zal worden verstrekt. Dit extra-rantsoen zal waarschijnlijk be staan uit turf en bruinkool. Overvloed van aardappelen. Door het college van Geaep. Staten van Drente is een telegram, verzonuen aam den Minister van L., N. H., waarin gewezen wordt op de enor me schade die geleden wordt door de niet af neming van aardappelen door de regeering en waarin verder verzocht wordt maatrege len te nemen tegen de onverantwoordelijke kapitaaJverspilling en voedselverlies ten kos te der boeren. UIT OMZE OOST Residentsbenoemingcii. Uit Nfeltevreden. wordt geseind: Tot resident van Besoeki is benoemd de heer Feseyur, tot resident van Batavia de heer Hun ger, tot resident van Banjoemaas de heer Zand- veld, tot resident van Djocjokarta (tegen 5 Juni) de heer Jonquière, tot assistent-resident van Bali en Lombok, de heer Damstó. Het uitvoerverbod van rubber uit Ned.-In- dië opgehevenN.I.P.A. te Amsterdam ver neemt, dat hier te lande bericht is ontvangen van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, dat het uitvoerverbod van rubber uit Ned.- Indië is opgeheven. drie uur "de scheidsrechter het aanvangsignaal geeft, zien wij de volgende elftallen tegenover elkaar staan. N. A. C. Wouterlood v. Doesburg. Deenen Mertens. Piederjet Jr. Hoogstede van Roessel Wolf, Verlegh, de Biuin, Piederiet, Simons. Hordijk, Brakel, Bieshaar, M. Houtkooper, de Groot. Themman, Tekelenburg, Engeln, Donker Beaumont. HAARLEM. Angenent. Reeds in de eerste minuut neemt N. A. C. zeer gelukkig de leiding. Doordat een schot van Verlegh door 't veld van richting wordt ver anderd, grijpt Angenent er, buiten zijn schuld, naast en is 't 1O. N. A. C. speelt enthousiast door, terwijl 't spel van de haarlemmers veel aan een Woensdagmiddag-partijtje doet denken. Donker is uitstekend op dreef en Angenent stopt de enkele goede schoten op betrouwbare wijze. De voorhoede kan maar niet thuis raken op het hobbelige, kleine veld, als gevolg waarvan de N. A. G-keeper zoo goed als niets te doen krijgt. Als de rust intreedt is 't nog steeds 1—0 voor N. A. C. Direct na de hervatting loopt Haarlem hard van stapel. Hordijk kogelt hard in, maar met groote moeite wórdt de bal weggewerkt. Haar lem blijft aanvallen, gesteund üoor den wind, die hoe langer hoe heviger werd. Weldra begint 't te sneeuwen en wel in die mate, dat de scheidsrechter moet lat enstoppen. Na een kwar tier wordt op een blinkend sneeuwkleed weer begonnen en Haarlem heropent ;t offensief. Aanval op aanval wordt ondernomen, maar de Bredaënaars verdedigen hardnekkig. Tekelen burg heeft weinig geluk als een goed schot van hem tegen de lat vliegt. Ongeveer 10 minuten vóór 't einde heeft haa.lem eindelijk succes. Een scherp op 't doel geplaatsten bal van Houtkoo per tracht- Deenen nog door koppen te redden, maar bij zijn poging werkt hij den bal nog zekerder in 't net. 11. N. A. C. ziet 't dreigend gevaar in en gaat met man en macht verdedigen. Geregeld zweeft de bal voor 't N. A. C.-doel en reeds ge looft men aan een gelijk spel, als Brakel in de laatste minuut 't zoozeer verdiende doelpunt maakt. 12. Bijna onmiddellijk hierna wordt 't einde aangekondigd, 't Spel der Zuidelijke kampioenen viel zeer tegen en we geven ze tegen Ajax zelfs geen schijn van kans. KERKELIJKE KUMST W. 3- I. THI1SSEN voor li. TH1JSSEN en REITH. KUNSTDRIJVER Haarlem t-a EDELSMID Schoterraeg 2. VOETBALUITSLAGEN. Westelijke afdeeling. le klasse. AmsterdamBlauw-Wit—D. F. C. 2—1 Utrecht: Hercules—V. O. C. 0—0 Haarlem: H, F. C.—U. V. V. i—2 Rotterdam: Sparta—Quick 2—0 Den Haag: H. B. S.—Ajax 0—0 Amsterdam: A. F. C.—Hermes 2—1 Spartaan—Dordxecht 5—1 Rotterdam: Feijenoord—V. V. A. O1 Delft: Concordia—'t Gooi 0—0 Schiedam: S. V. V.—D. V. S, 0—0 Reserve le klasse. Dordrecht: D. C. C. 2—Sparta 2 0—3 Den Haag: H. V. V. 2—V. O. C. 2 2—1 Bi. Amsterdam: Ajax 2—Hercules 2 4—1 2e klasse. A.: Leiden: A. S. C.Amstel 3_4 B. Zaandam: Z. V. V.Watergraafsmeer 10 Schoten: SchotenD. E. G o5 C- Vlaardingen: Foriuna—D. H. g. 1— A. B A, Neptimus—V. U. C. Stand der Westelijke lste klasse A. 1—3 Ajax 22 19 3 70-11 41 1.86 Haarlem 19 13 1' 5 51—31 27 1.42 Blauw-Wit 19 11 4 4 42—25 26 1.34 Sparta 21 11 5 5 52—28 27 1.28 H. B. S. 22 10 4 8 37—27 24 1.10 H. F .C. 22 8» 6 8 29—41 22 1.09 H. V. V. 19 7 5 7 39—33 19 1.— V. O. G 11 7 6 8 29—29 20 0.95 D. F. G 21 4 5 12- -24—44 13 0.62 U. V. V, 18 3 5 10 16—47 11 0.61 Hercules 20 2 3 15 25—64 7 0.35 Quick 20 1 5 14 10—43 7 0.35 pen, bevatte vet en was gestolen van eeni Bata vierboot, liggende aan de Boompjes. De staging der land- en tuinarbeiders te Baarn is opgeheven. De eischen der arbei ders werden grootendeels toegestaan. Ge vraagd was een uurloon van 40 cent (vroe ger ö0), terwijl werd toegestaan 38 cent bij een werkdag van 10 uur. Te Veghel ,(N.-B.) is Donderdag de Bossche stoomtram gederailleerd. De ma- terieele schade is aanzienlijk. Donderdag is de fotograaf J. Cohnen, uit Heerlen, die in Kerkrade naar een in aanbouw zijnd huis stond te kijken bedolven onder een muur, die door den hevigen wind omver woei. Ernstig gekneusd is de heer C. naar Heerlen vervoerd, waar hij heden aan de gevolgen is oveiTeden. De logger Hendrik .Willem van de Vis- scherij-Maatschappij De Dogger is na een reis van twintig dagen nog niet in IJmuiden teruggekeerd, zoodat het schip, nu officieel als vermist wordt beschouwd. Van de opvai'ënden woonden behalve de schipper H. van den Hoek, één matroos te Rotterdam, de stuurman in Katwijk, drie matrozen in IJmuiden en di-ie matrozen .te Middelbands. IN HOOGER BEROEP. GRONINGEN. Men meldt ons uit Gronin gen; De officier van Justitie is in hootger be roep gegaan tegen het vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij de heer D. van H. directeur der Gron. Rott. Spoorweginaatsch. is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering van 95 vaten haring, ten nadee- le van de gemeente Groningen. ALBANEESCHE MISSIE TE PAKIJS, PARIJS. Edgard Pascha en de Minister van buitenlandsehe Zaken van Albanië, zijn Zalerdatg te Toulon aangekomen, vanwaar zij onmiddellijk doorgereisd zijn naar Parijs. FIUME IN STAAT VAN BELEB. "WEENEN. De Staat van beleg over Plu me is afgekondigd. OPHEFFING BLOKKADE. LONDEN. Wij vernemen uit goede bron, dat liet in het voornemen ligt der Entente de blokkade in de Middellandsche Zee voor een zeer groot gedeelte op te iheffén. H. F. G—U. V. V. 1—2. De blauw-witten hebben gisteren hun slecht- sten wedstrijd van dit seizoen gespeeld. Hoe het kwam is ons een raadsel, doch hun Sipel geleek op niets. Kwart over tweeën laat scheidsrechter Bos beginnen. H. F. C. mist Kervel; ook U. V. V. heeft een invaller. H. F. C. trapt af, maar al heel spoedig worden onze stadgenooten terug gedrongen. Als Buitenweg een oogenblik wordt los gelaten passeert hij zeer handig de Haar- lemsche achterhoede en geeft Sypestein met een zuiver schot geen kans, O—l. We den ken nu dat er wat meer gang in de H.F.C.-voor- höede zal komen, maar er is niets van een op fleuring te bespeuren; de veteraan v. der Sloot weert zich als rechtsbuiten geducht en geeft me- nigen mooien voorzet; eens schiet Buitenweg zoo'n voorzet juist over. Na een snelle ren van Jac. Francken ontstaat er een corner op het Utrechtsche doel, doch de keeper slaat weg. Jan Laan probeert het eens met een snelle ren en heeft bijna succes, doch de U. V. V.-doelman, die schitterend keept, weet het harde schot te houden. Reeds denken we, dat er niets meer vo<jr rust gebeurt, als de U. V. V.-linksbinnen er snel van door gaat en met een hard schot Roetje het na kijken geeft; lust 02. Over hetgeen na de rust gebeurt is, kunnen we zeer kort zijn; de rood-witten zijn voortdu rend in de meerderheid, doch slecht schieten en lang treuzelen is de oorzaak, dat zij niet meer doelpunten. De Haarlemmers spelen laksch en hebben niets in te brengen. Even voor het einde gaat Laan er vandoor, zet voor en een der U. V. V.-ers is zoo vriende lijk, de eer voor onze stadgenooten te redden, 1—2. Het publiek brult nu om den gelijkmaker, maar heel Utrecht verdedigt nu en er is geen doorkomen meer aan. Als Bos, die goed voldeed, het einde aankondigt, hebben de H. F. C.-ers welverdiend verloren. Het publiek haast zich om van het veld te komen, daar het ook vanwege den kouden wind geen aangenaam verblijf was aan de Spanjaardslaan. En hiermede behooren de eerste-klas competitie-wedstrijden in Haarlem weer tot het verledene. Het slot had beter moe ten zijn.; i „TOON." N. A. G-HAARLEM. Met zeer gehavend elftal is 't gisteren Hen rood broeken mogen gelukken de kampioenen van 't Zuiden in eigen hol te kloppen. Als om EEN KATHOLIEK SPORTPARK. Te Eindhoven is een comité gevormd dat de oprichting van een Katholiek Sportpark ten doel heeft. Schaakwedstrijd te Zaandam. Aan den promotiewedstrijd van den Noord-Holland sehen Schaakbond, welke gisteren gehouden werd in ,,'t Wapen van Amsterdam", te Zaan dam, werd door 60 deelnemers medegespeeld. Ook uit Haarlem waren een 9-tal spelers op gekomen, waarvan de heeren W. Waleveld, J. Vermeer, J. Gort en H. van Dort elk 2 punten behaalden. Ieder speler moest 2 partijen spe len, Werden deze beide gewonnen, dan werd hiervoor door, den Noord-Hollaoidsa|hen Schaakbond een diploma toegekend. De wed strijd had een gezellig verloop, dank de goed verwarmde zaal en de uitstekende leiding van den secretaris, den heer Joh. Nieuwjaar. KORTE BERICHTEN Gisternacht heeft men zich door inklim ming toegang verschaft tot den winkel van den heer H. te Pool te Wageningen. Vermist wor den 14 paar schoenen ter waarde van f 200. Uit een infanteriekazerne te Amersfoort zijn op één dag niet minder dan acht rijwielen, toebehoorende aan het Rijk, ontvreemd. Er wordt een streng onderzoek ingesteld. De Koningin ontving een telegram, hou dende betuiging van trouw en aanhankelijkheid van het zang- en harmoniegezelschap „De Berg galm" te Tilburg, onder mededeeling dat 't als protest tegen annexatie zijn naam „Echo de la Montagne" herdoopt in den Nederlandschen naam de „Berggalm". De politie heeft aangehouden den assura deur M. V. P., uit de Tamboerstraat te Rotter dam, die door valscliheid in geschrifte zekeren P. A. A. A. L. te Voorburg ,voor een bedrag van f 2000 heeft opgelicht. Het Departement van Oorlog heeft f 100 ter beschikking gesteld ten behoeve der Haag- sche brandweer voor de krachtdadige hulp door dien tak van dienst verleend bij den brand in de Oranjekazerne. Een agent van politie te Rotterdam zag Vrijdagavond omstreeks 8 uur aan de Boompjes een man, die zich met een kist onder den arm uit de voeten trachtte te maken. De agent zette hem na en loste eenige revol verschoten. Een ervan trof den vluchteling in den hals, zoodat hij aan het Bolwerk door een ander politieman kon worden gearresteerd. De aangehoudene is de loswerkman H. M. uit de Pleretstraat. De kogel is tot in de kaak door- Besloten werd, biervoor een nieuwe eommis- 'rongen en is in het Ziekenhuis verwijderd. I sie te benoemen. kist, welke bij achtervolging- was weggewor-1 Bij periodieke bestuursverkiezing- werd de AGENDA I April. Gebouw Havo" 'e.tat 8 uur Crisis Middenstand. 8 nur Ledenverga dering Kruisverbond. St- Martha-vereeniging KI. Hout weg 13. Betrekkingsbureau van 89 uur. Groote Kerk 23 uur Orgelbespeling door den heer Louis Robert. biMI sr%h ^êAó1' betaling van 25 cent. LUSTRUM R.-K. DIOCESANE VROUWEN BOND. In het Bebouw St. Bavo te Haarlem werd heden het le Lustrum gevierd van den R.-K. Dioc. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. Wegens de Vasten hadden geen bijzondere feestelijkheden plaats. Van morgen werd in de St. Jozefskerk een H. Mis opgedragen door den geestel. adviseur der afdeeling Haarlem, den WelEerw Heer Rector Borsboom, waar onder liederen werden gezongen door het zanjgkoor der Congregatie, waarna te half elf een vergadering plaats had van het Dioce saan bestuur, welke met een hartelijk woord van den geestel. adviseur, rector P. Stroo- mer, geopend werd. De presidente, mej. M. Bonnike, sprak hierna een welkomstwoord, waarna de penningmeesteresse, mej. D. Coe- bergk uit Leiden de notulen las. Mej. Peters, presidente der afd. Haarlem, vroeg 'bet woord en uitte een%e innige woorden van opwek king, waarin zit den bloei van den Bond me moreerde en de beste wenseben voor zijn ver deren toekomst uitsprak. Uit het jaarverslag, dat hierna werd voor gelezen, stippen wij aan, dat er 3 nieuwe af- deelingen waren opgericht en het aantal afd. op 31 Deo. 18 telde. In 1919 werden nog 3 af- deelingen opgericht en op andere plaatsen zijn zij in voorbereiding, zoodat de bond spoedig 27 afdeelingen rüik zal zijn. Het ledental be draagt thans 13288. Ook de li aarVe.nsla.geri! der verschillende afdeelingen luidden zeer be vredigend. Het liefdewerk voor verwaarloos de kinderen werd nog eens extra door den presidente aanbevolen. Het financieele ver slag wees in ontvangsten 1506.69 aan. Aan de penniugmeesteresse werd in dank dechar ge verleend. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het R.-K. Vakbureau, betreffende het in stellen van een afdeeling voor zielkundige be roepskeuze. De presidente deelde mede, dat het de bedoeling was, een ambtenaresse aan te stellen voor dit doel. Het Vakbureau wil echter zeide de presidente dat alle on kosten voor den R.-K. Vrouwenbond komen en dit kan de kas niet lijden. Daarom vroeg de presidente aan de aanwezigen, eens in eigen kring rond te zien naar een lid, dat zich tegen niet al te b'ooge vergoeding aan dit werk zou willen wiiden, waarbij dan natuur lijk de liefde voor de goede zaak voorop moet staan. Er werd eenilgen tijd over dit onder werp gediscussieerd. Rector Stroomer zette in 't kort nog eens bet doel der instelling uit een. In beginsel werd besloten naar een amb tenaresse te zoeken, doeb, opdat de jaarwed de zoo hoog- mogelijk zü, zal aan het Vakbu reau verzocht worden, ook een gedeelte bij te dragen. Het volgende punt luidde: concept huis houdelijk reglement en begroeting federatie. Het reglement onderging enkele wijzigingen van niet ingrijpenden aard. Uit de begrooting werd voor dit jaar de post 400 gelicht voor een bezoldigd ambtenaresse. Beiden werden hierna goedgekeurd. Bij de mede deelinfeen van liet bestuur werd, ook gesproken over een federatief orgaan. penningmeesteresse'. mevrouw Steger-Kr zer, herkozen. In behandeling komt een voorstel van d commissi© voor de vakorganisatie, om ee: errsus te geven, welke besturen zal vormer De kosten van zuik een cursus zouden li bedragen. De afdeeling Rotterdam beplei het nut ervan. Na eenige bespreking wordl net voorstel aangenomen. De afdeeling Ouderkerk, stelt voor, een vlu/ schrift uit te geven in populairen trant ove- de plichten der R.-K. Vrouw inzake de KiesJ plicht. De presidente meent, dat er reeds eeui leiddraad van dit onderwerp is en spoed t uit-i gegeven wordt door de federatie van de vrou wenbonden. De afdeelingen Leiden en Alkmaar stellen1 voor een prijsvraag uit te schrijven voor een bondslied. Mej. R. Driessen t© Leiden verde-' digt dit voorstel, Over bet algemeen is verga- dering tegen dit voorstel, omdat het veel geld' zal kosten. Op voorstel van Haarlem zalmen! der dameö om een bondslied verzocht worden,I terwijl een prijsvraag zal worden gedaan voer de muziek. Ten slotte stelt Alkmaar voor een orgaan en een insigne. De presidente beloofde gedaan te krijgen. I» dat het orgaan er na een jaar wederom is. In de federatie zal een prijsvraag omtrent het insigne worden uitgeschreven. Bij de rondvraag wijst kapelaan de Jong uit Gouda er op, dat, vooral op het platteland, onder de arbeidersvrouwen nog weinig sym pathie bestaat voor den Vrouwenbond. Spr. hoopt op verbetering, temeer nu de bisshop van Haarlem alle propaganda voor stands onderscheiding heeft verboden. Do presidente wenseht, dat in de besturen ook arbeidersvrouwen plaats nemen. Nadat nog de samenwerking- tussehen Vrou wenbond en Kiesvereeniging is besproken, wordt de algemeene vergadering met gebe 1 gesloten. De aanwezigen vereemgeen zien aan een gemeensehappelijken maaltijd. Hedenmiddag had de feestvergadering plaats,, (Wordt vervolgd.) GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor, aan J. Boeré te Zand" voort, in koop af te staan tegen den prijs van 15, per M2, een gedeelte grond, gelegen aan de Julianastraat. ter grootie van ongeveer 350 M2. GARNIZOEN,SBERICHTEN. Aan den sergeant A. van Rongen van het 10e Regiment Infanterie is door den Minister van Oorlog op verzoek vervroegd ontslag uit den dienst verleend. - Door den Commandant der Ie Divisie ie te rekenen op 3 April 1919 de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst toegekend aan den fourier A. de Ridder van het 21e Ilegimen Infanterie. De sergeant-majoor-aaministrateur J. i Lindeman van het 10e Regiment Infanterie is door den Commandant der Ie Divisie overge plaatst bü het 22e Regiment Infanterie. Jubileum. Zaterdag 29 Maart herdacht de heer J. v. d. Steeg den dag, dat hij 25 jaar werkzaam was geweest bij den heer W. Knoop, boekbinderij alhier. 's Morgens werd hij door 2 personen van het personeel per auto afgehaald. Na een hartelijke toespraak door den patroon werd terwijl hem~lrèF perSpn'eet een bIlj'f6"flfr^Sfi- denken schonk. Verder is de dag genoegt lijk samen doorgebracht. Kortsluiting. Aan de lialte in d© Tem pelierstraat van de E.S.M. had Zaterdag avond kortsluiting plaats in de liehtleiiing, wat een begin van brand veroorzaakte. Da brand was spoedig gebluscht. Het wacht lokaal en de personeelwachtkamer waren door het ongeval van licht Verstoken. UIT HET POLITIE-RAPPORT. Van den Vrijdag op den Zaterdagnacht ia ingebroken in het lompenpakhuis van W. C. aan de Bakenessergrackt. Door overklimming van eenige schuttingen en het verbreken van een glasruit aan de achterzijde, kwam men binnen; er werd f 700 gestolen en een zilveren horloge. De fontein b« het Paviljoen. Men is begon, nen niet het afbreken van de fontein op het veld vóór het Paviljoen. A. H. G. Fokker. De Nederlandsche vlieg, tuigconstruoteur A. H. G. Fokker, die in den tijd van den voorgrond tredende toestellen en [uitvindingen zoo bekend is geworden, bevindt zich na een 4% jarig gedwongen verblijf in Duischland wederom in ons land. Hü is van plan de ontwikkeling van het vliegtuig hier te lande intensief te bevorderen. Het is ongetwijfeld van groote beteekenis voor onze marine-, leger- en koloniale autoriteiten, dat de Nederlander weer in eigen land is terug gekeerd, om zijn groote ervaring en beproefde werkkracht in 's lands dienst te stellen. Weldadigheidsprediealie. Na de gisteren, door den ZeerEerw. pater van Rooy O. F. M. ge houden weldadigheidspredicatie, ten voordeele van de kas der Haarlemsehe R.-K. Vacantie- lcolonie, heeft de collecte door eenige dames gehouden, opgebracht de som van 604.45. Een mooi resultaat 1 R.-K. WONINGBOUWVEKEENIGING „SINT BAVO". De bouw der 182 woningen voor de woning- bouwveroenig-ing „Sint Bavo" aan de Zomer- veart, onder leidiis'g van den architect, den heer A. J. Prinsenberg, vordert goed. Dezer dagen is begonnen met het stellen van de be kappingen op het eerste woningblok. D© bij- fundeering der laatste woningen zal dezer da gen feereed komen. Programma voor de Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 1 April 1919 des namiddags van 2 tot 3 uur, door deu heer Louis Robert: 1. Praeludium et Fuga, o. kl. terts, ,T. S. Baeh. 2. Concert D. fel', terts, G. F. Handel; Allegro; Andante conmoto; Fuga. 3. Andan tino, Cés. Franck. 4. Aria, G. Dethier. 5. Ho- samiah! Th. Dubois. Burgerlijke Stand. getrouwd: 31 Maart. A. Hartendorp en E. E. Hos. Geboren: 28 Maart d. van J. H. M. v. Q» Bergh-v. Gils. 29 Maart z. van W. G. Groen- v. Roon. 30 Maart z. van H. Klerk-Moonen. z. van H. J. Stapliorst-Korremans. d. van L. v. Doorn-Hameeteman. 31 Maart z, van w. J. v. d. Tempel-Vermeulen Kalkman. Overleden: 28 Maart P. Aangeenbrug, 02 b, Maerten van Heemskerkstraat. J» A. I f" kes, 89 j., Hagestraat, 29 Maart M. 8 rand., z. van C. E. B. Wierink. SaenredamsUaat 30 Maart W. Rijs. 83 j., KamP«rlaa». 81 Maart G. E.. 17 mud., d. v. J. W. Vermeulen. ,L, Mnrgaretkastraat. 1—-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6