Uit den Omtrek VAN OVERAL. SÏATEN-GENERAAL. KOft TEBEKiCflTEü KUNST EN KENNIS ORDE EN ARBEID^ VERKEER EN POSTERIJEN iWEEDE KAMER Op voorstel van derf voorzitter worden aan do agenda toegevoegd verzoeken van den lieer van der Steen om vragen te mogen stellen over de verstrekking van ziekenmelk en het betrekken van woningen der iWo- mn^bouwvereeniginjg1 Velsen. BEVERWIJK: B*. ,en W. .Willen hem f 22 per week je- A.en, Distributie van groenten. De Minister .van L.. N. en H.. maakt bekend, dat de distri butie van vat- en stapelgxoenten, als peen, rapen, zuurkool en enijboonen, tot het eind® van het seizoen zal worden eehantfhaafd. Nederland eai Indïë en het luiditpostver- keer. De Minister van Waterstaat heeft thans de meermalen vermelde commissie in gesteld bestaande uit oud-minister Coljjn, den oud-hoofdinspecteur, chef van den post-, telegraaf- en telefoondienst in Ned.-Indië J. J. Stieltjes en den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie E. P. Westerveld), aan welke is opgedragen in Engeland gege vens te verzamelen ter beoordeeling van de vraag welke plaats Nederland in Uost-Indië zou kunnen innemen in het interatioale lucht post verkper; 'met uiinoodiging dier commis sie om van haar bevindingen verslag uit te brengen. - VrouwencOiipó's. Met ingang van giste ren 1 April zijn in de spoortreinen weder vrouwencoupé's 1c en 2e kl. beschikbaar gesteld. Alleenreizende vrouwen en meisjes worden steeds, tenzij anders wordt verlangd, in vrouwena biedingen geplaatst. In treinen, uitsluitend samengesteld uit D-jij tuigen, worden in den regel geen vrou- wenafdqeüngen geplaatst. Reizigersverkeer met Duitschlaud. Rond" reisbiljetten worden niet meer afgesreven. Baeaire wordt niet verder meeschreven, dan naar bet station, naar hetwelk de reiziger van een plaatsbewijs ie voorzien. ach ill end o Koederen vlogen door 'den eebok in de lucht. Een treurig gevolg had het ongeval voor de in de werkplaats aanwezige werklieden. Twee hunner werden zeer zwaar verwond, één levens gevaarlijk, zoodat zii in treuriaen tosetana' wer den overgebracht naar het St. Elisabeths-ge sticht. Een knaapje van 13 jaar. mede werk zaam in de fabriek, werd minder zwaar ge kwetst, doch moest toch worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De brand was spoedig gebluscht door oen ge- minimaxen en een slang op de waterleiding. Het geheele perceel is uitgebrand. Tot dusverre is nog niet kunnen worden vastgesteld hoe de ontploffing is ontstaan. Vermoed wórdt, dat op niet wettelijke veroorloofde wiize werkzaam heden ziin verricht en niet de noodige voor zorgsmaatregelen in acht werden genomen. Het Koninklijk paleis het Huis ten Bosch te 'e-Hage, zal vanaf heden tot nader bericht voor de publieke bezichtiging zijn gesloten. Zondagavond riepen de huisgenooten van A. M., te Hengelo (O.) een bekend' smokkelaar, de bulp der politie tegen hem in. Toen de ma rechaussees kwamen, loste M. uit het huis twee schoten. Een kogel ging door de ruit, do tweede door de buitendeur, waarvoor de opperwacht meester stond. Deze werd echter niet getroffen. M. was al meermalen aan de grens aangehou den, maar had telkens weten te ontsnappen. Vergadering van Dinsdag 1 April. Met 4-1 tegen 20 stemmen werd Ihet wets ontwerp tot verhooging van den accijns op 't gedistilleerd en van de belasting op zoulgeest aangenomen. Daardoor is de drankaccijms verhoogd van 00 op 150 per H.L. Tegen stemden de Sociaal-Democraten, de Communisten, de Neutralen en de heer Van Dijk (R.-KJ Dienstvocrwaai-den personeel. Daarover werd in den Breed© gesproken. De lieer KLEÖ5REKOPER (S. D. A. P.) be toogde, dat door de voorgestelde herziening der arbeidsvoorwaarden de positie van het personeel, met name de rechtspositie, zal fül'ternitgaan, voornamelijk, omdat de vakver eeniging gebrekkig zou worden erkend, de re geling van bet scheidsgerecht slechter zou eijn gemaakt en arbeids- en rusttijden niet worden geregeld. De heer OUD (V. D.), vroeg spoed met de uitvoering der motie-Hermans, en onder schreef verder kort het lange betoog van den hoer Kleerekoper. Nadat de heer OUDEGEEST (S. D. A. P.) jiad geklaagd over dén Raad van Toezicht, Mi vooral was opgekomen voor het tramper soneel en om opbeffihg der Stakingswetten bad gevraagd, bracht ook de beer SMEENK (A. R.) een aantal wenscben in betreffende de seheisgerechten, de regeling van werk- en rusttijden, de geleidelijke invoering van den 8-urendag, meer Zondagsrust, langer verlof, betere regeling ten aanzien der dienstwonin gen en snelle afdoende positieverbetering van bet tramwegpersoneel. Hierop volgde de beer HENRI HERMANS (R.-K.), die de aandacht vestigde op de slech te positie van het tramwegpersoneel, speciaal in Brabant en Zeeland en onderschreef bet geen de vorige spreker ten aanzien van dit personeel zei de. Vervolgens behandelde Bpr. de loonrege ling van het personeel der centrale werk plaatsen, welke z.i. verbetering behoeft. Ten aanzien van het ontworpen reglement dienstvoorwaarden vroeg spr. verbetering der bepalingen omtrent de erkenning der vak organisaties, bet opleggen van straffen, de bevoegdheid der scheidsgerechten, de dienst en rusttijden en de dienstwoningen. Als liekkesluiter fungeerde ditmaal de heer KRUYT (Chr. Soc.), die de noodzakelijkheid bepleitte van de opheffing der stakingswet- texi. Donderdag 1 uur voortzetting der beraad slagingen. ,l>e geschiedenis der Joden. Bij de Erven F. Bohn te Haarlem is door de Vereeniging „Haerlem" uitgegeven een boekje, bevattende de geschiedenis der Jo den te Haarlem1 van 1815 tot 1890, zijnde een vervolg op het werkje dat, die geschie denis behandelt van 1600 tot 1815. Be schrij ver, Dr. M. Wolff, zegt in de inleiditig, dat de grooto belangstelling in het vorig werkje hem genoopt heeft dit overzicht van latere jaren te schrijven. Zijn doel is geweest in 't algemeen de geleidelijke ontwikkeling der Joodsche gemeente en hare beteekenis te teekenen. Hierin is de schrijver geslaagd1, zoodat het werkje veler aangenaam zal zijn. De wenscb, dat hef niet minder gunstig ontvangen zal worden dan zijn voorganger, zal zeker vervuld worden. Het boekje is verlucht met eenige goede foto's. Het conflict itn de Metaalindustrie. Volgens de „Tel." zal de Metaalbond dezer dagen vergaderen, ten einde een beslissing te nemen in zake de nieuwe loons voorste Hen van den heer Triebeis, liid van de directie van Werkspoor, welke de besturen der vijf samenwerkende reeds hebben aanvaard. Wanneer de Metaalbond zijn goedkeuring hecht aan deze nieuwe regeling, kan het conflict als geëindigd worden beschouwd. In dat geval zal zoo mogelijk Maandag a.s. het werk reeds worden hervat. Sinds Vrijdag heeft de heer S. K. de Mi randa, lid vaii dert gemeenteraad van Am sterdam, besprekingen gevoerd, zoowel met do vertegenwoordigers van den Metaalbond, als met de Bfakersieidmg. Als resultaat hier van heeft thans de heer De Miranda aan bei de partijen voorstellen gedaan, die de grond slagen voor een spoedige beëindiging van het conflict inhouden. Beide partijen heb ben verklaard, bereid te zijn deze voorstel len met gunstig advies aan hunne hoofdbe sturen voor te leggen. De bescherming van den ex-kroonprins. Naar de „Tel." verneemt, is de contróle op eiland Wieringen zeer verscherpt. Geen vreem deling, die het eiland betreedt» of hii wordt aan den lüve onderzocht. Op last van den minister van Binnenlanusehe Zaken en van den procureur-generaal van het Gerechtehof te Amsterdam, zijn eenÏKO rechercheurs ter beveiliging van den ex-kroonprina aangesteld. Ook de keizer wordt scherp bewaakt. Een en ander schijnt in verband te staan met dreigr brieven, die de keizerlijke familie zou ontvan gen hebben. Ruitentikkerii to Amsterdam. In Jen loop van gisteravond heoft de ruitentikkerii weer hoogtij gevleid. Ofschoon door de politie op den Nieuwendijk en Haarlemmerdijk druk gepatrouilleerd werd, kouden groepjes ge spuis do waakzaamheid verschatken-en moesten enkele winkeliers er aan gel0oven. Zoo werden 'de ruiten verbrijzeld van den winkel van de firma Van Amerongen op het Singel bij de. Haarlemmerstraat, van een manufacturenhan- del in perceel Nieuwendijk 101 en van de goudsmidswinkel der firma Bouohette, Nieu wendijk 55. (Bij deze firma is dit thans in .3 .weken voor de derde maal.j Omstreeks half tien werd ook een der groot© »piegelruiten van het magazijn ..Nederland" od den hoek van den Dam en den Nieuwendijk .verbrijzeld1. Bij al deze ruitentikkerii is het fbhter tot^ plundering niet gekomen, zoodat hierbij schijnbaar vernielzucht voor ,zit. Naar aanleiding der ruitentikkerii ziin vier personen gearresteerd. Ontploffing en brand te Leiden.la den laten namiddag wereïen gisteren de bewoners Tan Hoogewoerd en omliggende buuïten te Leiden, opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek, dat buskruit was ontploft in de vuur werkfabriek van den heer De Kat aan de jh oen es teeg, welke ontploffing een hevigen brand ten. gevolge had. In minder dan geen tüd twas het vuur in de geheele werkplaats doorge drongen. Alle ruiten werden, verbrijzeld en .ver.- SCHOTEN. Witte Kxuis. Door de plaat selijke afdeeling van het Witte Kruis is met ingang van 1 Mei a.s. tot wijkzuster benoemd mej. J. H. Kruimel, te Haarlem. SCHOTEN. Unificatie-commissie. Alhier ia bii Raadsbesluit van 13'Maart j.l. een uni ficatie-commissie ingesteld om den Raad vóór I Juni a.s. voorstellen te doen nopens de rege ling, na 1 Juli d.a.v. van de financieele posi tie van het gemeentepersoneel in zijn gansehen omvang, Zii noodigt daartoe de verschillende vakor ganisaties uit vóór 11 April de volgende vra-« gen te beantwoorden. Zoo spoedig mogelijk nh II April zal de uitnoodigin» komen tot per soonlijk overleg. %L. Verwacht u van loonsverhoogingi een versterking der maatschappelijke positie uwer leden. 2. Geeft u de voorkeur aan loon naar be hoefte, dan wel aan loon naar arbeidsprestatie? 8. Wat zijd uwe ideëen omtrent periodieke verhoogingen 4. Welke minimum-loonen acht u noodig voor de verschillende categorieën van leden van uwe organisatie. 5. Meent u dat boven het genoemde loon de emolumenten als vrüwonen en de toeslagen als voor diploma's kunnen vervallen? Alleen als de antwoorden tijdig uitkomen, wordt er rekening mee gehouden. Daar de directeuren van gemeentewerken en het gasbedrijf niet in vakvereeniging zijn gcoi' ganiseerd, worden deze uitgenoodigd persoon lijk antwoord te geven op bovenstaande vra gen, voor zoover betreft de door hen bekleed® betrekking. VELSEN. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van A. E. de Haan—-Pirovano. dochter van C. Goedhartvan der Leek. dochter van C. JonkerSmit. zoon van M. W. van den BronkOndihaarlem. zoon van P. Berg en Van Burgel. dochter van A. M. van Oosten —van Roode. Ondertrouwd: L. Bruinzeel en C. Schouten. N. P. Boon. en C. Korver. W. Broekstra en C. Tellier. Getrouwd. H. E. Hinxmelman en J. E. Stek „IJm. Crt," VELSEN. Gemeenteraad. Gisteravond ver gaderde de gemeenteraad. Aanwezig alle le den. Twee vacatures. De heer Netscher verzoekt eenige vragen te mogen Btellen omtrent den diefstal aan het Le.yensmiddelenbedriif, De Voorzitter zegt te kunnen medeaeeien dat er een partij' zeep vermist wordt, maar dat de zaak reeds in handen der justitie is. Er zijn geen ambtenaren aan schuldig. De heer Netscher zegt vernomen te h'eb- bf :i dat er ongeveei 1003 stukken zeep zijn gestolen en ook brood- en vetbons. Spreker is overtuigd dat er ook helers zijn en vraagt het onderzoek ook tot hen uit te strekken. De heer Brink zegt gehoord te hebben dat er in December n.l. zeep vermist werd, ter wijl het nu pas is bewerkt. De voorzitter stelt voor deze zaak' verder bij het rapport van de Raadscommissie te bespreken. Voortgegaan wordt met de behandeling vdh het rapport der Ziekenhuiscommissie en het verzoek der Mariastichting om sub sidie. Van den heer Brink is een voorstel inge komen om B. en W. op te dragen eenkosten berekening van den bouw en de exploitatie van een gemeenteziekenhuis op te maken en aan de Ziekenhuiscommissie om de moge lijkheid van particulieren steün te onder zoeken. Van het bestuur der Mariastichting kwam een schrijven in dat het geen bezwaar heeft tegen een controleerend geneesheer, door de gemeente aan te wijzen. De heer Schilling zegt met eenige andere leden dezen middag op verzoek een bezoek te hebben gebracht aan de ziekeninrichting, welke door het Roode Kruis te IJmuiden in van het Rijk gekochte barakken wordt in orde gebracht en waar plaats is voor 150 patiënten. Alles is daar uitnemend in orde en waar de gemeente voorloopig geen zie kenhuis kan bouwen, meent spreker dat men het voorloopig. met deze inrichting best kan doen. Spreker raadt alle leden aan een kijkje te gaan nemen. De heer Handgraaf verdedigt het' voor stel van B. en W. om 0e Mariastichting te subsidieeren. Dat kost de gemeente heel weinig. Het bevreemdt spreker zeer dat men nu met het noodziekenhuis te IJmuiden komt De Voorzitter en de heer Vermeulen ver dedigen ook het voorstel van B. en W. en wijzen er op dat de Katholieken een groot deel der bevolking uitmaken. De heeren Brink, Schilling, Bosman en Schuitenmaker pleiten voor een neutraal ge meente-ziekenhuis. Daarvoor hebben zij'gaar ne meer belasting over. De heer Netscher stelt voor dat de Zie kenhuiscommissie een onderzoek instelt Haar het ziekenhuis van het Roode Kruis en daar over rapport uitbrengt. Als de discussies voortduren wordt een voorstel van den heer Dalmeijer om over te gaan tot de orde aan genomen met 105 stemmen. Het voorstel van den heer Netscher wordt daarop aange nomen met 104 stemmen. Tegen stemden de heeren Handgraaf, Hoogland, Ujj'tendaal en Vermeulen. Het voorstel van B. en W. tot uitgifte van grond in erfpacht aan Woningbouwvereeni- gmgon (stichtingen) wordt met 122 stem men verworpen, maar na een door den hoer Vermeulen aangebrachte wijziging, aangeno men. Thans komt in behandeling, het rapport van de commissie Van onderzoek inzake de onregelmatigheden aan het Levensmiddelen- bedrijf. De voorzitter verzoekt niet den persoon van den heer Handgraaf aan. te vallen, om dat hij de verantwoordelijke persoon is en hij zich ook verantwoordelijk stelt. Do heer Brink'hioudt een ufltvoerige beschou wing over deze zaak. De leiding van het Le- vensmiddelenbedrijf is tekort geschoten, ook al wil spreker den heer Handgraaf dank bren gen voor hetgeen hij deed. Wat de straffen betreft, men heeft er in de pers op aangedrongen strenger te zijn. Spre ker merkt eefhter op, dat de publiéke behan- deling van deze zaak ook reeds een straf voor de betrokkenen is. Spreker zegt voorts dat bet de Oommissie pijnlijk getroffen heeft, dat een der betrokkenen, van wie voorgesteld wordt haar te waarschuwen, door B. en W. in vasten dienst is aangesteld. De voorzitter zegt, dat het moeilijke jaren voor onze gemeente zijn geweest met hoofd zakelijk een arbeidersbevolking. Vandaar dat het hier altijd zeer krap was. Spreker gelooft dat bier erg overdreven wordt en dat alles zoo goed mogelijk is gesohiel. De zeepkwestie van de ambtenaren vond spreker 't pijnlijkst Wat de verdere feiten betreft, spreker was er voor den administrateur dadelijk te ont slaan. Met den boakhbuder hebben wij het ook niet erg getroffen. Erger vond spreker de pas ontdekte zeep- diefstal. Er was een partij zeep in beslag ge nomen en nu blijkt er van September af van gestolen tqfzijn. Met ©en anderen sleutel heeft men telkens do kast, waarin ïidbi de zeep be vond, geopend en er zeep uitgenomen. Spr. erkent dat hier meer toezicht noodig was ge weest en dat hij hierin tekort is geschoten. Wat het rapport der Commissie aangaat, spreker vindt dat dit overdrijft. Er is nu eeq indruk in het land gewekt alsof Velsen een der slechtste distributiebedrijven had en dit is niet waar. De heer Schilling vindt den zeepdiefstal ook er(g en wil een streng onderzoek. Maar dit is niet Barbertje die hangen moet. Als 't waar is, dat de vroegere administrateur hon derdon broodbons in Amsterdam verkocht, vindt spreker dit veel erger. De heer Schuitemaker zegt, dat na thiet ont slag van den administrateur de heer Hand- graaf het niet aandurfde met den controleur v. d. Wateren. En toch is deze nu al een half jaar lang en nog steeds met de administra tieve leiding heiast. 1 De heer Sluiter® zegt, dat de raadscommis sie de zaak heeft onderzocht zonder aanzien des persoons. Het ergste vond spreker ook de zeepkwestie, omdat er uit bleek, de ver wording, dat de ambtenaren in het kwaad geen kwaad meer zagen. Spreker critiseerde verder de administratieve leiding van het Le- vensmiddelenbedrijf en het gebrek aan con trole. Op verzoek van den heer Vermeulen wer den de beraadslagingen hierop geschorst tot de volgende week Dinsdag. HIT DE RAADiZAAL'. 't' Begon na 'n geheime zitting! met 't voorlezen van 'n paar missiven van Gedepu teerde Staten, waarbij; de raad zich .als .ge woonlijk' geduldig toonde. Onder de stukken, die. jn.e.t y.erschuldjgde eerbied aan den raad te kennen waren ge geven, bevond zich er een van den Alg. Ned. Timmerliedenbond, den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, de Landelijke Federa tie van Bouwvakarbeiders, den Ned. Grond- werkersbond, den Ned. Schildersgezellenbond en van den Ned. Stucadoorsboiwi. Allen te zamen verzoeken ze den raad, maatregelen te nemen; dat bij werken, uitgevoerd in ei gen beheer, of in bestekken van door de gemeente aan te besteden werken bepaald wordt, dat voor bedoelde werken5 o.m. ook zullen gelden: de achturige arbeidsdag, een Zaterdagsche werktijd tot 12 uur en een zóódanige loonstandaard voor elke vakgroep, dat bij een 45-urige werkweek geen lager inkomen wordt verkregen, dan de betrokken arbeiders in het particulier bedrijf verdie- nen4 indien daarvoor nog een langere werk week dan 45 uur bestaat. De voorzitter wil dit stuk maar liefst direct voor kennisgeving'aannemen; hij voelt er weinig voor om de wet op den 8-urigen arbeidsdag vooruit te loopen, vooral ook pmdat er nogal verschillend over geoor deeld wordt. De heer Gorter is het met deze „radicale oplossing" niet eens. Het stuk voor kennis geving aannemen kan hem niet schelen, maar dan moet de voorzitter beloven, dat er te gelegener tijd met de in het verzoekschrift geuite wenscben rekening wordt gehouden. De voorzitter belooft het en het stuk wordt voor kennisgeving aangenomen. Naar B. en W. om pnaeadvies gaat een stuk van de afd. Kennemerland van den Bond van Ned. On derwijzers, waarin gevraagd wórdt, de pen- sioenstortimg voor rekening van de gemeen te te brengen, zijnde 7 procent van hun salaris; zij voeren hierbij aan, dat zich meer en meer de meening vestigt, dat d© overheid die lasten op zich behoort te nemen en dat reeds vele gemeenten die pensioenbijdrage betalen. Wij hopen voor de heeren, dat het prae- advies gunstig zij. Dan komt een tamelijk lijvig praeadvies ter tafel betreffende de betaling, van over werk aan politic-agenten. B. en W. ze.ggen hierin o.m. dat er voor deze personen ei genlijk geen termen voor overwerk aan wezig zijn, omdat ze zijn aangenomen voor een bepaalde hoeveelheid werk gedurende een bepaald aantal uren. Bovendien zijn overuren moeilijk te controleeren. Ten slotte meenen B. en W. dat na de onlangs aangebrachte verbetering in de sa larisregeling der politie veilig kan worden afgewacht de algemeene regeling welke van hoogerhand is te verwachtten, terwijl inmid dels door de toekenning van een duurtetoe- slag, waarvoor zij tegelijkertijd een voorstel doen toekomen, zoowel aan hen als aan an dere categorieën een tegemoetkoming kan worden toegekend. De heer Gorter is het met de algemeetoe strekking van het pr&e-advies wel eens, doch zou graag een bepaling) zien, dat de politieagenten wel een extra toelage ont vangen wanneer zij door vacatures genood zaakt zijn, langer dienst te doen. De voor zitter belooft dit. Ook met deze belofte van den burgemeester neemt de heer Gorter be reidwillig genoegen. Dan komt bet voorstel van B. Vn W. om aan de politie-agenten en gemeentewerklier den voor de laatste maal een duurtetoeslag t© verleenen over 1919 en wel voor 3e ge huwden 16 procent én voor de ongebuwden 1% procent van het loon op 1 April, on derscheidenlijk tot een maximum van f 200 en f 100' benevens 10 procent van dien toe slag. voor elk kind beneden 14 jaar. Een en ander zal de gemeente op f 7000 komen. Eerst beleven we een korte stilte, waarin de raadsleden elkaar even aankijken met 'n gezicht van: „zegt er niemand wat?" Maar plotseling komt de heer Eijking uit z'n bock en verlangt het woord. ;We bereiden ons reeds voor op een Lange discussie, want het gaat over loonen. Maar dan bemerken w,e, dat de heeren Maters en Veldhuizen van Zanten afwezig zijn. Iets dat schelen kan. De heer Eijking vindt het nog te weinig, en w,il er 20 procent van maken. De voor zitter- vindt, dat de heer Hglring wat hand tan stapel loopt en wijst op de financieele gevolgen. De heer Ziwager gaat eens na, welke sala rissen de menschen reeds verdienen, boven dien weet hij' bij ondervinding, dat ze te vreden zijin. De heer Kijk mg houdt zich! stevig aan zijn standpunt vast. De heer Gorter vindt de toeslagen, die door B. en W. zijn voorgesteld, óók' voldoende en is het Sus met den heer Eijking niet ,gens. De heer Eijking zegt nu wel, dat het maar f 600 meer zal kosten, maar hij moet bet nog maar eens op zijn gemak narekenen, dan zal het sommetje wel anders Uitkomen, De voorzitter vindt, jflat er wel gestemd kan worden. De r,aad ia van dezelfde meaning. De heer Eijking staat alleen a.u «en roe pende in Ide woestijn; het voorstel B. en VY'. wordt met XO—l stemmen aangenomen. Het punt onvoorziene uitgaven 1918 onder vindt niet de jninste tegenkanting en is in een gedeelte van 'n minuut afgehandeld. Op gemoedelijke, amicale wijze gaat men nu over tot de samenstelling van een ho.ofd!.- stembureau. De voorzitter zegt vóór iedere stemming, welken candidaat hij het liefst gekozen ziet, zoodat het den raad zeer ge makkelijk wordt gemaakt. Met regelmatige opvolging worden geko zen de heeren A. Moena, P. Middendorp, H. BreukeLaar en 8. Wolf, terwijl als plaats- vevangers worden aangewezen de heeren K- Steijn, J. Bisschop en C. Dingier. Dan komt het yoorstel aan de beurt tot het aangaan van een tijdelijke geldleenmg van f 7700, welk bedrag bestemd; is voer het in orde maken van het terrein der pieu we begraafplaats. De voorzitter doet 'n korte en als altijd duidelijke toelichting, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen. Met 'n gevoel van verlichting laat de voorzitter den hamer vopr 't laatst vallen... tenminste, dat denkt hij. Maar als bij gezegd heeft: .Ik' sluit de o,penbare vergadering'" en wij ons reeds tot vertrek gereedmaken, krijgt de burgervader een por van zijn buur man. Er staat nóg. 'n punt op de agenda. Met 'n schrik-lach bemerkt voorzitter zijn vergissing. Het bewuste punt luidt: regeling loon werkman-beomsnoeier. De heer Eijking heeft er niets op tegen;" maar vindt 't zoo gek', dat des boomsnoeier's vast loon dan net zoo hoog is als van; den voorman-werkman. Beter is het, den snoeier op het gewone loon te laten en hem voor- eiken snoeidag f 2 te betalen tot een maxi mum van f 104. Er wordt eenigen tijd over gebo-omd, tot dat men zonder stemming het voorstel B. en W. aanneemt. Wat 'n kwartier eerder hadj kunnen gebeuren. Maar enfin, het viel ons toch nog mee. Nu daalde werkelijk voor 't laatst de ha mer, tenminste in 't openbaar, i "oevecl sla gen hij in de hierop volgende geheime zitting nog gegeven heeft, zullen we maar niet uitvisschen. UITGEEST. Burg. Stand. Geboren: z. van G. Smit en H. Admiraal; z. van D. Meijer ea A. van den Berg; d. van K. Schenner en E, Andrea. Overleden: Antje van Twuijver, 7 jaar. SCHAGEN. Burgerlijke Stand. Geboren.» 4. van D. Kosaen en van H. J. G. Elsenbroek. d. van N. Snaas en van A. M. Koop. vaa J. Beers en van M. Hop. Overleden: P. Schoorl, 1 jaar, z. v. J. Behooïl en van A. H. Horgedoorn. HALFWEG. Aangezien ons door Katho lieke kiezers nog herhaaldelijk gevraagd wordt op wien zij hunne stem moeten uit brengen, lijkt 't ons niet ondienstig er nog even op te wijzen, dat onze candidaat is, de Edelachtb. heer A. B. Michielsen, burge meester van Halfweg, no. 1 van de 13e ea laatste lijst. Op niemand anders dus dan op den heer Michielsen onze stem uitgebracht en wij hebben onzerzijds onzen plicht gedaan. HAARLEMMERMEER. Brnaal. Bij de* heeft men des naehfcj een schaap in de weide geslacht en het houwtje meegenomen. Men vond des morgens liuid, kop en afval in de weide. HA AARLEMMER MEER. Overtreding maaL verbod. Door qo politie is procee-vcrbaal opgemaakt tegen den molenaar M. (e Viifhui- caopippooH cuopuor uOiu Ha-i» zen. Hoewel diens molen op last van den retree- rings-eommiesaris is verzegeld, heeft de ma a het zegel verbroken en is toch weer aan hei malen gegaan. De gevolgen van deze daad konden wel eens minder aangenaam sain! HAARLEMMERMEER. Gevaarlijk. N«g landbuwer D. van E. aan den Llwcg alhier aan den Hoofdweg een groots prikkeldraadver sperring aan. Reeds tal van andere plaatsen, werden dergeliike versperringen opgeruimd, doch langs dezen druk beganen wee bleef ze nog instand gehouden. Vooral des avonds levert dit. vooral voor vreemdelingen, een groot gevaar op. Zou ook hier die versperring niet kunnen worden opge ruimd of móet eerst het kalf verdronken zij», eer men den put dempt? HAARLEMMERMEER. Diefsal. D© koopman C. H. aan den Hillegommexdiik ver mistte tot twee keer toe uit zijn woonkamer, tijdens de bewoners afwezig waren, een bedrag van 3.50, De verdenking viel op een 15-;iarig meisje uit de buurt. De zaak kwam ter ooro aan den riiksv-elexwaelitor Turk van -Neuw-Veil- nep, de een onderzoek instelde en bet meis'm tot bekentenis bracht. Het bleek dat het ge stolen geld 7). zonder dat de ouder» er iets van wismten, versnoept was. Priees-verbaal werd opgemaakt. zoodat jje gevolgen allicht niet zullen uitblijven. Een uur van onbedachtzaam heid....! N HAARLEMMERMEER. Bloemendag. De Nationale 'bloemendag of Emma-bloem-eollccte. ten behoeve van de bestrijding der tuberculoso in deze gemeente» zal alhier gehouden worden op Donderdag 24 April a.s. Het comité verwacht ook nu weer. evenals vorige jaren, dat zich «en voldoend aantal jonge meisjes zal aanmelden om zich met den verkoop te belasten. Het verkoopen van het Emma-bloempje was tot dusver in de Meer nogal een dankbaar werd. BLOTEN. Gemeenteraadsverkiezingen. Door de R.-K. Kiesvereeniging to Sloten (N.-H.) zijn candidaat gesteld voor den Raad: 1. Mr. F. S. M. Rits; 2. J. P. Riinierse; 3. M. G. O. J. D. Kropman4. W. J. Meekel6. G. J. Stokman; 6 P. de Vilder; 7. J. Dekker; 8. W. J. A. van Weerdenburg-9. W, B Ui loven 10. H. Veerkamp. HILLEGOM. Distributie. De .administra teur van het Distributiebedrijf maakt be kend, dat Donderdag 3 April a.s. nieuwei kindermeelkaarten voor kinderen beneden! 1 jaar worden verstrekt op vertoon van de rantsoeneerihgskaart. HILLEGOM. Jubileum Mevr. Terwcordt' Rijke. Men schrijft- ons: Gisteren her dacht Mevr. Terwoordt—Rijlce den dag, waarop zij' voor 25 jaren als verloskundige voor onze gemeente werd aangesteld. Vijf en twintig lange jaren heeft zij zich bij' dag en nacht gegeven tot heil onzer ge meente en hare hulp te brengen waar dit' verlangd werd. Zeer veten hebben dan ook hun dank jegens haar getoond en haar dezen! dag tot een onvergetelijken waren feestdag gemaakt. Haar werd een prachtig schoor- steengarnituur en-een paar in zilver govatten' kristallen schalen aangeboden. Ook van an dere zijde mocht de Jubilaresse vele sympa thiebetuigingen ontvangen in den vorm van bouquets en bloemstukken. Zeer velen kwaf- men mevr. Terwoordt persoonlijk co§apli- mentecren onder wie de E.E. H.H. Geeste lijken en vele plaatselijke autoriteiten, ter wijl het aantal schriftelijke felicitaties on telbaar was. De Hiilegomsche Harmoniekapel bracht 'S avonds de Jubilaresse een serenade. Hopen wij* dat Mevrouw Terwoordt nog vele jaren voor onze Gemeente werkzaam moge zijn en dat het haar gegund is met Gods hulp haar zoo edel en nuttig werk, naar beste krachten voort te zetten. Hillegom. Burgert .Stand. Geboren: d. v. J. W; Meijer—Bont. Overleden: J. 0. van Lierop, echtg. vjjn E- v- d- ^erg, 03. j.' C. de Groot. wed. J. Walkers, 81 jaar. LISSE. Burgerlijke Stand. Ouaertrouwdl M. J. van Oord en legers. Geboren: d, van A. Boot en van A. vonk. z. van W. F. de Vink en van B. J. B. erhoeft z. van A. Opdam en van M. van Knijn. 'z. van H. L. Bijnveld ea Tan E. O. Endert. O verier] en: J. A. Duivenvoorden. 2d 3. 8. M. van Pruisöen. wed. van G. der 82 j. F. Marseille, echts, van C. Kok. 67 j. W, Buurman» 7 j. A. H. Suijkerlana, V J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2