VAN OVERAL. rechtszaken ORDE EN ARBEID LANDBOUW £N VISSCHERIJ KUNST EN «KENNIS KORTE BERICHTEN UIT BOEK EN BLAC* beu veicioiiwU}, meant met „Ccan.'ban tan hat artikel van den heer Van Terwiaga piet woraen ontzegd: het is duidelük. „Maar in zijn duidelijkheid bevat het dan ook een waarschuwing, die men goed zal doen niet te veronachtzamen, en waarin men een aansporing te meer moge vinden, om den strijd voor beperking van bewape ning, Volkenbond en scheidsgerecht zoo krachtig mogelijk te voeren." Verijdelde l>°£"ing tut oplichting. Zater dagmiddag is iveer getraeht de firina Begeer te Amsterdam voor een aanzienlijk bedrag op tc lichten. Deze firma werd n.l. opgebeld, waarbij de naam van een harer beste cliën ten genoemd werd. De telepfconeerendo vroeg een zichtzendmg gouden en juweejen kettin gen klaar te maken, die dan in den-loop van den dag wel gehaald zouden worden. Dc ma gazijnchef, die evenwel vermoedens koester de, besloot den cliënt op te bellen en nadere inlichtingen te vragen, doch vernam dat deze niets bekend was. Hij waarschuwde onmid dellijk do politie, met het gevolg, dat zich een tweetal rechercheurs in den winkel opstelden. Toen dan ook de persoon met een volgbriefje de aangevraagde sieraden kwam halen, kon hij zonder veel opzien te baren, (er bevonden zich op dat moment meerdere koopers in de zaak, die niets hebben gemerkt van de arres tatie) in hechtenis worden genomen. Een mijnontploffing. Gisternacht is op boulevard De Ituyter, le Vlissingeu een mijn gesprongen, welke ccn zoo geweldige ontplof fing veroorzaakte, dat iedereen uit zijn slaap werd opgeschrikt. Door deze- ontploffing is reusachtige matcricele schade aangericht. Op den boulevard, de Breewaterslraat, West straat, Slijkstraat, Mariniersplein en Groote Markt', zijn duizenden ruiten gesprongen en de verdere schade aan kozijnen, daken en ver dere deelen van gebouwen is veel grooter dan bij eenige mijn-ontploffing hier is veroorzaakt. Vau de gebouwen zijn een openbare school op de markt en de kazerne op het Mariniersploin het deerlijkst gehavend. De schade bedraagt ettelijke duizenden gul dens. Men zal trachten door het bijeenzame len van de stukken der gesprongen mijn de nationaliteit daarvan vast te stellen en po gingen aanwenden van liet betrokken gou vernement schadevergoeding te verkrijgen. Gesnapt. Dezer dagen trokken in de wachtkamer 1ste klasse van het slation Arn hem twee jongelieden dc aandacht van het publiek, doordat zij een groot aantal glazen \ort achtereen uitdronken, terwijl zij tevens de juffrouw van den stationsboe!: hand ei trakteerden. De politie werd gewaarschuwd en toen deze de jongelui in verhoor nam bleek dat. zij ge wed hadden, wie het meeste port kon drinken. Een van de jongens was in het bezit van 800 gulden aan bankpapier, dat hij naar hij be weerde in het bed van zijn broer gevonden fcad. Bij nader onderzoek bleek, dat deze broer kantoorbediende was bij een bankinstelling, waar den laatsten tijd herhaaldelijk postwis sels waren vermist, terwijl een der laatste dagen uit een aanj?eteekenden brief op ge heimzinnige wijze een bedrag van 1200 was verdwenen. Spoedig viel de bediende door de ïnand en bekende deze den diefstal van de postwissels, zoowel als van het bedrag van 1200. De laatste diefstal was met groote slimheid gepleegd. De boekhouder had zelf 't geld in de enveloppe gedaan en deze diciht ge maakt, den brief daarna aan het jongmenseh gevende, om dezeu te verzegelen. Zieh omdraaiende had het jongmenseh be hendig de nog vochtige enveloppe geopend en het geld er uit gehaald en daarna deze zorg vuldig gelakt. Toen de brief aan 't adres kwam, bleek het geld verdwenen. Het was tot dusver niet mo- relijk geweest de geheimzinnige vermissing fe verklaren, totdat het geval nu duidelijk werd. Uit 'bet verder onderzoek bleek, dat oen wagenbestuurder van de tram mede in de zaak betrokken was en van het gestolen geld geprofiteerd bad. Deze en de beide broers werden gearresteerd. Wegens plaatsgebrek in het Huis van Bewaring moesten zij echter weer in vrijheid worden gesteld. Zoo zijtn onze manieren! Het „Volk'' geeft van een vergadering te Amsterdam gehouden, het volgende verslag, dat wij ge heel voor rekening van het blad laten, toch •te curiosum de moeite waard, achten, even over te nemen. In een lokaal aan den Westerdokdijk te Amsterdam had de SiD.A.P. een vergadering belegd met Pothuis als spreker, over de Statenverkiezingen. Nadat hij een kwartier had gesproken, kwam een 80-tal bezoekers, onder wie wat Jhribunisten en anarchisten, het lokaal bin nen, zoodat men schouder aan schouder stond opgepakt. H h Nadat Pothuis onder de'bekende „vrije" interrupties een groot deel van zijn rede had uitgesproken, viel plotseling een aantal Jristjee sigaren van een plank, hetgeen de zaalhouder minder aangenaam vond. Intussehen merkte onze partijgenoot, dat zijn jas en das verdwenen waren en hij Weigerde verder te spreken, indien deze niet onverwijld werden teruggegeven. Toen ook. de aanmaningen van den voor zitter niet uitwerkten, namen een paar vrijen en tribunisten het woord, om: „hun kame raden te verzoeken de jas terug tc geven." Een ander verzocht Pothuis verder te spre ken daar „onder alle richtingen dieven wa re»". Maar onze partijgcr.oSt weigerde. Ten «lotto bleek, dat zijn jas, die achter in de zaal was, reeds was verdwenen tot bij dc deur, om daar aan buitenstaande kamera den te worden overhandigd. Maar nu de das! Opnieuw aansporingen van vrijen kant, om toch de das terug te geven. Niets hielp, totdat plotseling een jonge man naar voren kwam, die verzekerde, dat de das niet meer ln de zaal aanwezig was, maar d,at hij zou zorg dragen, dat die den volgenden dag Werd. terugbezorgdl Onze partijgenoot zette toen zijn rede voort Na al loop uieek dat „de kameraden" zich ook aan een paar kistjes sigaren hadden te goed gedaan. £ij informatie bij Pothuis bleek' het blad, idai, gisterennainiddag de gestolen das nog niet was terug bezorgd." Gisteren is na een der H.H. Missen utt de sacristie van de kerk van de H. Rosalia aan de Leeuwenstraat te Rotterdam een zil veren doosje met H. Olie, eenig geld en een zaklantaarn gestolen. De mazelen heerschen te Haaften in verontrustende mate. Reeds bezweken een viertal kleinen. In het pakhuis van de gebroeders Ou expediteurs, Zalmhaven 19, te Rotterdam, is ingebroken. Een brandkast is geforceerd. Hoo irroot het ontvreemde bedrag is, is nog niet te constateeren. Op de tweede brand kast, waarin f 2000 aan contanten lag, heb ben de inbrekers tevergeefs hun krachten beproefd. Op last der justitie is heden het lijk vau den arbeider K. te Ede die qp 15 Maart bij een vechtpartij een messteek bekwam en op den 28sten Maart g-verleed, naar Arn hem overgebracht. ten einde gerechtelijk te worden geschouwd. Zondagmiddag geraakte op den Paral lelweg te 's Hage een dertienjarige jongen al spelend onder een electrischea tramwagen van lijn 12. Beide beenen werden den knaap afgereden. Door een auto van den eersten hulpdienst werd hij naar het gemeentezie kenhuis vervoerd, waar hij inmiddels is over leden. In den nacht van 31 Maart op 1 April ontdekten twee surveilleerende agenten van politie brand onder de helling van het bijna voltooide stoomschip „Johan de Wit" op do werven der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Zij .waarschuw den de wachtslieden, die het vuur spoedig! hadden - gebluscht. Daar de terreinen slechts door een houten schutting gescheiden-zjjn van den openbaren weg, is men overtuigd, dat hier jp-pndstick- timr in het spel is. Aan de waakzaamheid der beide agenten is het te danken, dat een groot onheil voorkomen is. Ncdcrl. R. K. Volksbond. Op 21 April a.s. des voormiddass to 10 ure zal in gebouw der St. Jezefs-Gcz. Vereen, te Amsterdam, de 29e Algcmeene vergadering gehouden worden, van den Oentralen llaad van den Ned. R. K. Volks bond. Do punten van behandeling zijn: 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering en mededeelingen door het Cen- traal-Bestuur. 2. Verslag der werkzaamheden van den' Se cretaris van den Arbeid. 3. Rekening en verantwoording van den Penningmeester en van den Administrateur van „Do Volksbaniei" en vaststelling begrooting 19191920. 4. Verslag van de verificateurs, belast met het' nazien der bescheiden van beide f unction- na rissen. 5. Benoeming der commissie tot het nazien der boeken na afloo-r van het thans loopend© jaar. 0. Verkiezing van vijf leden in bet Cen traal-Bestuur wegens periodieke aftredigg van do heeren Ch. v. o'. Bilt» B. J. Grobben, Ik. O. O. Hooy, A. J. Loerakker en J. W. Smit. De af" tredenden stellen zich herkiesbaar. 7. Doel, wezen en vorm der Standsorgani- satie. Inleider de ZeerEerw. Hqer P. Stroomer, Gebstelijk Adviseur. Hierna wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. 8. Verkiezing van een Voorzitter. 9. Voorstellen der Alaeeling 's-Gravenhage. a. De Centrale Raad draagt het Centraal- Bestuur op. om bij het Doorluchtig Episcopaat aan te dringen tot een betere omlijning van personen, welke bij de Standsorganisatie moe ten zijn aangesloten. Toelichting ter Vergadering. Praeadvies van het Centraal-Bestuur. Met verwijzing naar het pas verschenen boekje van onzen Geestelijk Adviseur Rector P. Stroomer» ..Bisschoppelijke Voorschriften en andere officieëlo stukken" tag. 9. 10 en 11 meen en wij het antwoord op deze vraag reeds gegeven te hebben. b. Do Centrale-Raad besluite tot aanstel ling van Districts-vrijgestelden en tot eubsidi- eering van de Plaatselijke vrijgestelden. Toelichting. Voor de propagandeering. persoonlijken toe lichtingen en verdere bemoeiingen vooral ten behoeve der kleinere afdeelingen. <2© de finan- ciëele lasten eener vnigeetelde niet kunnen dragen terwijl voor al deze aangelegenkedenniet alleen van den secretaris van den Arbeid, maar ook van het Centraal-Bestuur te veel wordt ge vorderd. Waardoor de aanstelling van plaatse lijke vrijgestelden, die afdeelingen in ledental toenemen en daardoor de financiëele bijdragen aan het Centraal-Bestuur vermeerderen, ter wijl de uitbreiding de noodzakelijkheid van Eringformeering vordert, welke anderzinds de afdeelingen meerdere financiëele offers oplegt» is de aanstelling van districts- en subsidiëering van plaatselijke vrijgestelden onontbeerlijk ge worden. Praeadvies van het Centraal-Bestuur. Ons arbeidssecretariaat kan en moet de lei ding in de propaganda in en voof onze organi satie behouden en houden, zoo noodig door ver meerdering van do gewenaehto krachten aan het secretariaat te verbinden. De noodzakelijk heid om aan beambten of vrijgestelden een be paald district aan te wijzen, en in welk district zii dan woonachtig moeten zijn. dient nog in de practiik als het beste in gebruik, bewezen, te worden. A oor zoover vrijgestelden door de afdeel ln. gen aangesteld, de algemeene propaganda» de activiteit in en door de afdeelingen kunnen be vorderen en de werkzaamheden van het arbeidt secretariaat kunnen verlichten, waardoor be ambten of vrijgestelden aldaar kunnen worden uitgewonnen, kan er grond bestaan om eene te gemoetkoming in den vorm van subsidie te ver strekken aan de afdeelingen of groepen van af deelingen, die alleen of geznmentliik een vrij gestelde bekostigen, doch alléén en voor zoo verre desbetreffende afdeelingen aan alle ver plichtingen jegens en ten genoegen van het Centraal Bestuur hebben voldaan. Eene dergelijke tegemoetkoming kan aan het einde van ons boekjaar b.v. volgens onder, staande tabel vast te «tellen, worden uitge keerd: bij meer dan 1500 doch minder dan 2000 leden 0 et. por lid; bii meer dan 2000 doch minder dan 3000 loden 8 et. per lid; bij meer dan 3000 doch minder dan 4000 leden 10 et. per lid.; bij meer dan 4000 leden 12 ot, per lid. o. De Centrale-Raad draagt heit Öentraal- Bestuur op etappen te doen. welke kunnen lei den tot spoedige oprichting van een R.K. Volksdagblad» waarin de medewerking van Fe deratie en Vakbureau verzekerd is. Praeadvies van het Centraal-Bestuur. Daar de uitvoering van dit voorstel op den weg der Federatie ligt, afgezien van de bezwa ren er aan verbonden, meenen wij dit voorstel aan de Federatie te moeten overbrengen. d. De Centrale Raad draagt het Centraal- Bestuur op tot eene hernieuwde actie voor de Zondagsrust. Praeadvies van het Centraal-Bestuur. Ook dit voorstel zal ter kennis van de Fe deratie gebracht moeten worden,, evenwel spo ren wij de afdeelingen aan de Zondagsrust zoo veel mogelijk te bevorderen o.a. door plaatse lijk te ijveren voor verordeningen van de win kelsluiting en tegen het luidkeel# venten op Zon- en Feestdagen. e. De Centrale Raad draagt het Centraal- Bestuur op om bii het Doorluchtig Episcopaat te verzoeken meer eenheid te brengen van af- deeling in eene plaats en zoodoende inóénsmel- ting te krijgen van deze afdeelingen in ver band met de aangenomen conclusie van Am sterdam. Toelichting ter Vergadering. Praeadvies van het Centraal-Bestuur. Allereerst zii opgemerkt-, dat wii meenen, dat het niet op onzen weg ligt voor deze interne aangelegenheden ons tot bet Doorluchtig. Epis copaat te moeten wenden. Verder wijzen wii er op. dat het invoeren van Kiringen» niet medebrengt de opheffing van bestaande afdeelingen. tenzij onderlinge over eenstemming daartoe f8 verkregen. Art. 6 eerste alinea onzer statuten zal in den vervolge wel niet meer bohoeven toegepast te worden. 10. Voorstel der afdeeling Amsterdam. Het Centraal-Bestuur op te dragen de tot standkoming der fusie tusschen „Volksbanier" en „Katholieke Volk" te bewerken. Hieromtrent zullen door het Centraal-Be stuur ter vergadering nader mededeelingen worden verstrekt. 11. Centralisatie van eenige onzer bondsin- sttellingen» o.a. Spaarbanken. Ziekenkassen, Weduwensteun. enz. In te leiden door den Penningmester, de heer B. J. Grobben. 12. Rondvraag» waarna sluiting der Verga dering. Afdeelingen. die alsnog vragen wenselien te stellen, worden verzocht, deze minstens acht dagen te voren bii den Secretaris van Arbeid in te zenden. Dc socialisten en de metaalbewerkerssta king. In de gisteren geopende buitenge wone vergadering van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam, deed de voorzitter, de heer J. Oudegeest, in zijn ope ningswoord uitkomen, dat de staking der Me taalbewerkers de inzet is van een strijd tegen het talmen der regeering om de na November gedane toezeggingen inzake sociale hervor mingen in te lossen. Is deze staking daartoe niet voldoende, dan zullen andere volden. De arbeidersbeweging zal zoodoende op de industrie en de ondernemers druk uitoefenen Opdat deze Op hun beurt wei genoodzaakt zijn den druk op regeering en parlement over te brengen. Had de regeering wat meer haast gemaakt met het invoeren van den 8-urendag dan was deze staking, welke spr. begroette als een „frisschen vroolijken strijd'' niet noodig ge weest. Los personeel Nederlandsche spoorwegen. De loon en voor het losse personeel bii de Ne derlandsche spoorwegen ziin in overeenstem ming gebraciült met de nieuw® loonregeling voor het vaste Personeel. Vergadering vaai do VoroenigLng tot ont wikkeling vaiu d«u Landbouw in Holland's Noorderkwartier. Maandagmorgen 10 uur had de voorjaarsvergadering plaats van de vereenig'ing van Hollands Noorderkwartier in hotel „de Ooievaar" te Uitgeest. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer D. de Boer Dz. de aanwezigle leden en afgevaardigden welkom, benevens den heer D. Molhuizen en de vertegenwoor digers van de Pers, verder vervolgde spre ker zijn speech in enkele beschouwingen, daarbij memoreerende, dat Holland's Noor derkwartier sinds 1871 bestond en aantoo- nende de groote tegenstellingen van toen en nu. Het landbouwonderwijs van than?* waarbij de ideale belangen van den land bouw worden beoogd., ia een voortbouwend plan, dat de oprichters hebben voorbereid. Spreker bracht onder applaus van de ver gadering een eeresaluut aan de mannen van 1871. Tot de jongeren richtte de voorzitter weder het woord door aan te sporen voort te gaan op de ontwikkelingsgang, daarbij het werk van de anderen in dankbare her innering te nemen. Spreker constateerde, dat de landbouw in het stadium van een bepaalde ontwikkeling was en dat de jongeren moe ten behooren tot de meer ontwikkelden, die zich in de eerste plaats hadden te bekwa men in de staathuishoudkunde, als fokkers van vee, en land- en tuinbouwkunde en in de kwestie varr gewassen, in de schei- en natuurkunde. Ook op handelsgebied zal de landbouwer-veefokker in de eerste plaats moeten behooren tot de groep van de meest ontwikkelden. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat zeven nieuwe leden waren toege treden en dat van Dr. van de Zand®, .da heer van Hoek, direct.-gen. van den Land bouw en de heer Kruseman berichten van verhindering tot bij-woning der vergadering waren ingekomen. Van het productiekantoor Noord-Holland, van S. W. de Clercq, was een schrijven ingekomen, waarin de wen- schelijkheid werd betoogd om het daarheen te leiden, dat de Steuucomité's binnen kor ten tijd, zoo noodig op ®en vast te stellen termijn werden opgeheven. De Steuncomité's hebben het zedelijk peil van den arbeider verlaagd en de arbeidssehuwkeid neemt hiand over hand toe. De heer O. Nobel verbaast zich over het feit, dat do wenscih uitgaat van het productie-bureau. De heer Avis vindit dat h.et er weinig op aankomt van wie of het uitgaat, doch vindt het van den heer de Clercq stout gezegd, dat de menschen zich in den vervolge maar moeten wenden tot de Armbesturen, terwijl nu de arbeiders-wet geving aanhangig is. De heer Nobel vindt, dat wanneer „Noor derkwartier" zijn sympathie betuigt aan dit adres, op den Landbouw ook de plicht rust, om iets anders daarvoor inde plaats te geven. De Voorzitter geeft als zijne persoonlije meening te kennen, dat de regeering zelve in deze zal ingrijpen. Minister Aalberse is bezig met een ontwerp-regeling, die binnen kort in de .wet zal worden opgenomen. Punt 6. Byi afwezigheid van de rappor teurs werd den penningmeester bij monde van den voorzitter dank gezegd voor diens finan cieel beheer. Voor de benoeming van 3 leden van Be stuur, wegens periodieke aftreding op 1 Ja nuari 1920 van de H,H. J. A. Waijboer, F. Stapel Sz. en D. Brander Jz., werden gekozen de heeren P. Stapel Gz., Kramer Giijnis en P. Kaan Dz. De bestuursvoorstellen^ om ge durende 6 jaren f 150 subsidie per jaar toe te kennen in de kosten van het te stichten Landbouwhuis en de aansluiting bij de ver- eeniging „de Hederlandsche Handelskamer" warden beide na voldoende inleiding aan genomen Het bestuursvoorstel om Alkmaar te be- 4,mmen voor de Novembervergadering, werd bij acclamatie aangenomen. Hierna volgde breedvoerige discussies over de vraag of de „Landbouw" tot deelname van het Landbouwhuis zal worden uitgenoodigd. Na gehouden stemming spraken 32 voor uitnoo- diging. De heeren Avis en Blauwboer ver klaarden zich er tegen. De plaats van ves tiging van het Landbouwhuis werden door verschillende sprekers bepleit. De heer Avis pleitte voor Hoorn, de heer Govers voor Alkmaar en de heer Schij hield zich buiten stemming, omdat hij beide plaatsen geschikt vindt en ze zijn beiden een centra voor een Landbouwhuis. Voor Alkmaar stemden 23, voor Hoorn 9, zoodat Alkmaar voor stand plaats werd aangewezen. Als afgevaardigde naar' do Vergadering van het Landbouwhuis te 'Alkmaar op 1 April werd bij aralamatie de voorzitter aangewezen. De opleiding van veeverloskundigen in Noord-Holland werd door de vergadering de wensohelijkheid uit gesproken in de gehouden discussies en de inleiding van den heer J. Best. Bij de rond vraag wijst de heer Geus van Broek in Waterland op de wensckelijkheid, dat oo'k de Landbouwers in het gedeelte van de Pro vincie in zijn omgeving zich bij de nuttige vereeniging van Hollands Noorderkwartier aansluiten. Arbeidsvoorwaarden bii de haringvisscherij. Van werknemerazijde schrijft men aan het „N. v. d. D."; Sedert begin Januari worden tusschen de Ne- derlandBohe Vereeniging voor de Haringvis- sorierij en den Chr. Zeelieden-Bond onderhan delingen gevoerd over de arbeidsvoorwaarden bij de haringvisscherü. De bestaande regeling voor de troilvisscberij bleef ongewijzigd. Béide partijen plaatsten zioh op liet stand punt, dat ernstig gepoogd moest worden om in dezen tijd elk conflict te voorkomen, terwiii de O. Z. B., golet op die onzekerheid in het bedrijf, van meet af verklaarde in 't algemeen genoegen te zullen nemen met do loonregeling van 1918. De instelling van een Loonraad werd voor de toekomst wenselielük geacht, terwijl beide par tijen het er over eens waren, dat het „varen op zegen" geleidelijk dient vervangen te worden door een regeling» die een minimum-loon ga randeert, gecombineerd met een premiestelsel en met gedeeltelijke afschaffing van emolumen ten. Dezer dagen is overeenstemming op de hoofd punten bereikt; over enkele minder belangrijke kwesties wordt nog onderhandeld. Zoolang echter de regeling niet definitief ia vastgesteld, kan er natuurlijk van monsteren voor de haringvisscherij geen sprake zijn. Een Duitsehe uitvinding1. 1Volgens de ,»Rhein.-Westf. Ztg." was het dezer dagen 50 jaar geleden, dat Engeland er toe overging, zijn eilandenrijk door «en telegraafkabel met het vasteland van Europa en verder met Indië en geheel Oost-Azië te verbinden. Het is niet van algemeene bekendheid» zegt het blad. dat dit mogelijk ie gemaakt door de Duitsehe vlijt en vernuft. Het was de Duiteoher Werner Siemens, die het eerste bruikbare apparaat voor het gebruiken van lange kabele maakte^ hij vond de beroemde .submarine key" nit. die het mogelijk maakte. verschillende electrisohe golven aohter elkander door een kabel te zen den. Op initiatief van Siemens kwam de eerste bruikbare kabelverbinding met Indië tot «tand, die van Londen via Emden, Berlijn, Warschau, Odessa, Tiflis Teheran, Boesjir naar Indi» loopt. Eerst in 1875 begon men met den aan leg van Duiteche rijkskabels. Die meerval. In „Bijdragen tot de dier kunde," feestnummer, uitgegeven bij' gele genheid van dein 70en verjaardag van dr. C. Kerbert, komt een beschouwing voor van de fauna van Nederland van prof. dr. Max Weber. Hierin wordt o.a. gesproken van den reus onder de zoetwatervissdien, den meer val. Deze visch heeft een zeer zonderlinge verspreiding: hij komt n.l. voor in alle Euro- peesche rivieren. Oostelijk van den Rijn, met uitzondering van het Wezergebied en ue Be- neden-Elbe. Volgde na öronovius (1764) werd de meerval eertijds talrijk aangetroffen in het Haarlemmermeer en de wateren, die er mee in verbinding stonden. Na de droogma king (1836) is bij in Nederland zeldzaam ge worden. Hoe valt nu de zonderlinge versprei ding van dozen visch te verklaren? Van Bemmelen vermeldt de v: ngst van een exem plaar in het Uddelermeer in 1825. Dit was misschien geïmporteerd, uit het Haarlemmer meer of uit Hongarije. Doch, het gaat niet aan, het voorkomen van den meerval in het vroegere Haarlemmermeer op een dergelijke wijze te verklaren. Sommigen meenen, dat kjj in diluvialen tijd, toen de Donau mei den Rün in verbinding stond, tot ons is ge komen. Prof. Weber acht deze meening ech ter onwaarschijnlijk. Hij beschouwt den meer val in ons land als een reliet uit vroegere tijden van een groot verspreidingsgebied toen deze vtech ook voorkwam in het geheele westelijke deel van de Noordduitsche Laag vlakte. Door een of andere omstandigheid zijn do levensvoorwaarden voor den meer val later ongunstig geworden en heeft hij zich slechts op een enkele geschikte plaat%) het Haarlemmermeer, kunnen handhaven. Een middel tegen slapeloosheid. In de -,Eeutsche Medizinische Woehenschrift" deelt Dr. Bonne mede. hoe hij bij zijn patiënten in gevallen van slapeloosheid, veel baat heeft ge vonden bü suggestie. Hij zegt dan kalm tot den patiënt; ,»U hebt de natuurlüke kunst van in slapen vergeten. Ik zal het u leeren!" Do pia- tient moet gedurende de 4 "uur voor het slapen gaan niets eten. Voorts bü het afleggen der kleoren zioh zelf inprenten, dat hü met ieder kleedingstuk een zü'ner zorgen aflegt. Voorts Ihet lioht uitdoen en rustig gaan liggen. Vooral imoet men niet denken: ik wil inslapen. Immers ide energie van het willen neemt allo slaap weg. ■Met deze methode heeit de doktor veel succes 'gehad. Het is te probeeren. Vlek typhusbestrüding in het Neder], leger. Men schrüft aan de „N. R. Gri." van militair- geneeskundige zijde: De Nederlandsche militaire geneeskundige dienst heeft zich bü haar pogingen tot oplossing van het thans zeer urgente vraagstuk der vlek- typhuebestrüding geplaatst op het eenige juiste standpunt: voorkomen is beter dan genezen. 'Daaruit Vloeide voort, dat zü met de noodige energie optreden moest tegen de versohiilende 'factoren, die de verspreiding dezergevreesde ■ziekte bevorderen. In de allereerste plaats heeft zü dan ook den strüd aangebonden tegen het ongedierte in het algemeen en de kleederluis zeer in liet büzon- der. Dat was evenwel gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het gansche Nederlandsche leger van ongedierte te zuiveren was onbegonnen werk en de opsporing van de .'luizendragers" niet iets, dat aan den eersten den besten hospi taalsoldaat kon worden toevertrouwd. Het ge volg daarvan was de instelling der zoogenaam de „luizeninspectie," een even onsmakelijk als nuttig en noodzakelijk werkje. De officieren van gezondheid houden ieder bij een bepaald onderdeel een dergelüke inspectie, liefst eens in de veertien dagen. In de eerste plaats wordt daarbij gelet op krabeifecten tusschen de schou derbladen, in de tweede plaats op de plooien en naden van het hemd daar ter plaatee en aan den kraag, de twee plaatsen waar de onge- noode gasten zieh bii voorkeur ophouden. Alle luizendragers worden met hun heel© hebben en houden d. w. z. kleeding. beddengoed en stroozak naar het naastbügelegen militaire hospitaal gezonden óf naar een andere in richting, waar over een ontsmettingsoven kan worden beschikt en over badgelegenheid. Do man in quaestie krijgt een bad en kleeding, beddegoed en stroozak worden in den ontsmet tingsoven gezuiverd. Het resultaat was. dat terwijl bü de eerste inspectie bü verschillende onderdeelen ettelüke, soms vele luizendragers werden ontdekt, bü dè tweede inspectie slechts enkele weinige, bü de derde slechts sporadische gevallen geconsta teerd werden. Wordt bii een van verlof terug- keerend militair ongedierte ontdekt, dau wordt 'bovendien de gezondheidscommissie, ter plaatse ■vanwaar de verlofganger is gekomen, gewaar schuwd. Het Geziusloon en de Groote. Gezinnen. door Mr. J. B> Ho mans. N. V. Drukkorjï de Spaarnestad, Haarlem. In een broohure van 47 pagina's, heeft Mr. J. B. Bomans. lid der Tweede Kanier en Wet houder der gemeente Haarlem, voldaan aan het verzoek vau den heer Gerritaz, lid van den Haarlemschen Gemeenteraad, om een nota van toelichting bü ziin motie inzake het gezins- loon. Natuurlük is de omvangrüke kwestie niet ge heel a fond behandeld, maar de brochure geeft een zeer juisten kiik op het vraagpunt en zal zeer zeker voldoen, aan het doel van den schrij ver den heeren raadsleden van voorlichting te dienen op het stuk „gezinsloou" een onderwerp dat z.i. noodwendig in alle gemeenteraden en overheidscolleges aan de orde zal komen, Hiermede hebben wii ook de reilen uitoen- gezet waarom dit boekje in breeden kring dient te worden gelezen en bestudeerd en wü hopen dan ook. dat iedereen, die een volledig inzicht in de loontheorie wil hebben het zich aan- aehaffe. De broohure ie in vlotten stiil geschreven, zooaia men dat van den heer Bomans kan ver wachten. De theorie van het vraagstuk wordt lang en breed besproken en daarnaast is een goede ruimte ingedeeld aan de propaganda voor het idee. Men vindt zoodoende in de broohure een echat van feiten en citaten, waar mede de lezer ziin voordeel kan doen. Het moge in geen enkele bibliotheek ont breken 1 Een dieven bende. 'Toen voo-r eenden tijd' geleden het korps rjjdendo artillerie in gar nizoen te Arnhem terugkeerde, na Verblijf gedurende den oorlogstijd in Noord-Brabant, kwam de kapitein L- linage van dat korps tot de ontdekking dat zijn woning in da Eminastraat aldaar letterlijk was leeggeplun derd* terwijl onbeschrijfelijke verwoesting] in het perceel was aangericht. Het mocht toen de Amhemschc politie niet gelukken de daders in handen te krijgen' In den nacht van 27 op 28 Februari werd! te Oosterbeek op dezelfde wijze huis ge- bpuden in dp woning van mej. Top aan den Joubertweg, terwijl zij, als lid eener examen commissie in Zwolle verbleef. De Ooator- beeksche politie was- fortuinlijker en legde de hand op een aantal zwervers die van deze, zoowel als van de Arnhemsche in braak werden verdacht. .Voor de rechtbank te Arnhem hadddeu a^j; S. ,V., zwervend bloemist, H. J. B., arbeider zonder bepaalde woonplaats, L. H. Bikker te Amsterdam, en O. K. te Amsterdam, jon gens van 22 tot 25, zich te dozer zake te verantwoorden. Het ten laste gelegde werd erkend, -waar» onder ook een inbraak in het koetshuis van Kol. y. Es., waarbij behalve twee fietsen, schoenen, kleedingstukken, paardentuig en een revolver werden gestoten. De gestolen goederen bij mej. Top voor een waarde van f 14*00 werden by den opkooper in de Lutkerschesteeg te Arnhem te gelde gemaakt. De officier van Justitie van oordeel, dat; in deze een zware straf diende te worden op gelegd, eischte, tegep ieder der beklaagden een gevangenisstraf van 1 jaar. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6