STADSNIEUWS. Uit den Omtrek LEGER EN VLOOT- KORTE berichten Landbouw en Visscherij KERK EN - SCHOOL' ORDE EN ARBEID WAAR GAAN WIJ HEEN?» gabnizoensberiohten. den 3Jen April af de levensmiddelrantsoenen •van 30 tot 50 pot. moeten verminderen, omdat (io voorraden opraken. Van liet platteland komen nosr slechts maar levensmiddelen naar Boedapest. l)e geallieerden hebben in het bezette Hon- uaarscke gebied een uitvoerverbod voor alle levensmiddelen naar Boedapest uitgevaardigd. TEGEN DE VLAAMSCHGEZINDEN. De Eranseh-Belgisehe pers. gesteund door jnkele bladen uit de provincie, voert eeno hef- (titge campagne tegen de flaminganten in het •algemeen waaruit bliikt? dat men het niet al leen op de activisten heeft gemunt. „Le Soir" en ..Nation Beige" beweren, dat •hot programma van het door prof. A. Vermey- Jen. J. Hoste Jr. en A. van Cauwelaert ge stichte Vlaamsch verbond-vervlaamsehing, van onderwijs en gerecht, indeeling van bet leger in Hiamsclie en Waalsche eenheden en bo- •stuurlijke aaupussing, ten slotte neerkomt op het program „dat de Diutsehers hebben wil len verwezenlijken ten einde België te verdee- ien en te verzwakken." ,.Le 8cur'' beweert daarbii dat de leiders van het Vlaaipséh Verbond samen met staatsminis ter iiel'lepu'ite. eigenlijk de echte aanstokers /.ouden /ün van de bomaanslagen te Gent en te Leuven. Aan staatsminister Helleputte ver wijten deze bladen tevens, dat hij destijds, als l d van het ministerie in een ministerraad, die onder voorzitterschap van lvonng Albert ge houden yverd. zou beweerd hebben dat er in het 'b,zette gebied minstens een half'milloen acti visten waren, en daarbii het voorstel zou ge daan hebben het leger inVlaamsch en Waal se,. eenheden te splitsen. Koning Albert heelt zich daartegen verzet. „Le Peöple van 3 April, komt terug op de woe.zen te Leuven en beweert dat de mee ting d.o aldaar werd verboden, toch te Kessel- Loo bij Leuven heeft plaats gehad. Staatsmi- n.ster Helleput,ie begjt er het woord genomen. 'De opgekomen menigte riep: Leve de bestuur lijke scheiding. Leve Groot-Nederland, Leve 'Helleputte. Leve Borma. In do Belgische Kamer hield de afgevaar- d-gbe voor Ainwerpen Marek eene Vlaamsche rede over de kieswet. De Waalsche afgevaar digden die beweerden mets te verstaan, verlie ten onder luid protest de zaal. Vain overal. Ikriiei-ie inbrekers gepakt. De Haagse',c inbrekers Smit en" A. Fogny werden Vrij dagnacht bij een inbraak aan de Weertjes straat te Arnbenr gearresteerd, toen zij bezig waren üe brandkast van de firma Zondag te forcoeren. Omuont deze gpede vangst woritf nader gc- men,: Agent J. Lichtenberg, omstreeks 3 uur op surveillance, hoorde in pakhuis en kantoor \uu da firma Zondag in de Weerdjesstraat, onraad. Up zijn kloppen werd niet geopend, v.aarom hij met zijn karabijn een paneel uit Uo Ueur sloeg. Door de aldus ^gemaakte ope ning hoorde ,:ij, hoe een drietal personen de u ..p opliepen. -aan zen roepen om halt te houden werd b .ui c volg gegeven, waarom hij een tweetal «schoten loste, waarop üe vluchtelingen be weerden zich te willen overgeven. De agent kwam nu in een moeilijke positie; het' drie-' manschap kon hem overvallen en de vlucht ueuion. niet zijn karabijn wist hij hen even wel zoolang in bedwang te houden tot, door het lawaai, Omwonenden, alsmede een tweede p agent waren verschenen. N a konden ue ongenood© gasten worden ge- arresieerd. riet bleken te zijn J. G. Smit, koop man eu L. Fogny, acrobaat, beiden Hage naars, die zich vermoedelijk door een naast gelegen pakhuis toegang tot het kantoor wis ten te verschaffen. Zij waren in Ixet bezit vau diledig inhrekersgereedsehap én waren reeds begonnen een «gat in de brandkast te horen. Zh zijn natuurlijk in verzekerde bewaring gesteld. De derde inbreker lieeft zich blijkbaar over de daken in v.eiligheid weten te stellen en is tot nu toe niet aangehouden. Brand in het Ned. Openluchtmuseum te Ainneui. Zaterdagochtend brak in de ge bouwen van dit museum brand uit. Het hi- storiscu' monument, het Saksische losoboes uit '1 wenihe, is daarbij in vlammen opgegaan. In betrekkelijk korten tijd, waren van het uit leem en hout opgetrokken met riet gedek te gebouw, niets anders over dan een rocken de puinhoop, waarin, eerst door de brand- weerafdêeling van Sebaarsbergen alleen, la ter in samenwerking met de brandwachts uit Arnhem, massa's water werden gespoten. Naar de „Msb." verneemt, is de oorzak te wijten aan verregaande onvoorzichtigheid. Door een fotograaf zouden n.l. interieurs- foto's worden gemaakt. En in het zoo brand bare getimmerte, waar men niet mocht bin nentreden met een brandende sigaar, werd daarbijblitzliobt aangewend. Inderdaad onverklaarbaar, dat men zooiets heeft kun nen toestaan. Door den opslaanden vlam heelt vermoedelijk de rietbedekking vlam ge vat. Botoogingcn te Arnhem. Ecnige bonder den losse gemeentewerklieden wien ontslag was aangezegd, hielden Vrijdagavond een be tooging en begaven zielr in optoebt eerst naar de woning van wethouder Wisboom, ver volgens naar do burgemeesterswoning. De burgemeester zeide een onderhoud toe, waar- Op do betoogers aftrokken. Op het Velperplein werd halt gehouden en op een oogenblik was bet voor de politie noo- dig om niet sabel en gummistok een charge uit te voeren en het plein te ontruimen. Tot verdere ongeregeldheden kwam het niet, ook 0111 dat de deputatie met het antwoord dat zij in den avond van den burgemeester ont vingen, tevreden was. Jong meisje doodgeschoten. Vrijdagavond verlieten een aantal personen het danshuis van v. d. V. aan den Sumatra weg te If ot terdam. In het gezelschap bevond zich ook een 17-jarig meisje, J. de G. genaamd, die met een Amerikaanseh matroos een woordenwis seling kreeg. De matroos, die bootsman is taan boord van het stoomschip „Lake Tulare" Snaaide toen een revolver' voor den da<* en schoot haar dood. De moordenaar nfïm de vlucht, maar .werd kort daarna gearresteerd nan boord vnde veerbooj; „Heen eu Weer", en naar het politiebureau aan de Nassaukadè overgebracht. Q„ den Breeden HHledqk is de revolver gevonden, die nog met zes'scherpe patronen geladen was. Het lijk is ter gerech telijke schouwing naar Jbot ziekenhuis aait Ueii Coolsingel gebracht Aan het bureau van den Postcheque en girodienst, gevestigd in het hulppostkantoor aan de Kruiskade te Rotterdam, vervoegden zich Vrijdagmiddag twee als postbeambten verkleede personen, om 'n bedrag van 40.000 af te halen. Kort te voren evenwel was de ze som reeds geïnd, zoodat men met oplich ters te doeii liacl. Beiden wisten te ontkomen. Te Amersfoort had in den nacht van 2 op 3 April in de Iruanterie-kazerne no. I een gasontploffing plaats. Een korporaal wilde de gaslamp in een nacntprivaat opsbrken en ging met een brandende lucifer het privaat binnen. Daar de gaskraan bad opengestaan, stond dit vol gas. Een kleine ontploffing volgde, waardoor de korporaal aan gelaat en banden ernstige brandwonden kreeg. Hij is in liet Militair Hospitaal opgenomen. Er ontstond geen brand. Te Naaldwijk is in de kom van bet dorp ook een geval van vlektyphus doorgekomen. Van een perceel aan de Biltstraat te Utrecht waren dezer dagen de bewoners af wezig, toen een man aanschelde en de dienst bode, die de deur opende, mededeelde, na mens een bekend kledingmagazijn te komen om do pelsjas van den heer des huizes te halen. Mijnheer bad hiertoe opdracht gege ven, daar de jas moest worden nagezien. De meid gaf de jas mee, maar toen mijnheer thuis kwam, wist deze nergens van en ook aan het kleedingniagazijn wist men van de zaak niets af. Intusseben zoekt de politie naar den man en de jas. Zaterdagmorgen om 5 uur is liet schip de „Veghelsehe Koophandel 7", van de firma Koopman en Wiedenburg, door botsing van een lichter, die ze op sleeptouw had, hij den Strekdam te Rotterdam, in de Maas gezon ken. Door do politie te Vlaai-dingen js in ar rest gesteld M. E. B., voerman, bij de gemeen telijke werkverschaffing. De aangehoudene lieeft zich schuldig gemaakt aan diefstallen vatschbeid in geschrifte. Hij maakte er zijn werk van werkstaten in te leveren van per sonen, die niet in gemeentedienst hadden ge werkt, waarop dan uitbetaling^rolgde. Gecon stateerd werd dat aldus gedurende drie ft vier weken dergelijke staten voor een tiental per sonen waren ingeleverd. De laatste lektyphuslijder, die in bet ziekenhuis te Deft werd verpleegd, heeft die inrichting genezen verlaten. De staking der 30 arbeiders bij de zout- industrie te Boekelo is met inwilliging der ge vraagde 10 cents loens verhooging per uur, ge ëindigd. Uitvoer van Bloembollen. Het invoerver bod in Groot-Brittannië zal worden ingetrok ken voor do volgende bloembollen: Hyacin- then, vroege en late Tulpen, Crocus, Spaan- selie Iris, Gladiolus. Chionodoxa en Scdlla siliiiea. Het invoerverbod op alle andere bellen wordt gehandhaafd gedurende 1 jaar, ingaande 1 April 1919 Wonen buiten de kazerne. Aan sergean ten-wachtmeesters on fouriers, voor zooveel zij voor de berekening hunner jaarweddo ge acht worden, 4 dienstjaren als onderofficier t0 tellen, kan, voor zoover zjj niet gehuwd zijn, door den korpscommandant vergunning worden verleend om buiten de kazerne te wo nen, indien belanghebbenden zulks door ge drag en Kescliiktlieiü te volle verdienen. Wordt de toestemming verleend, dan zullen de belanghebbenden daarvan tenminste gedu rende 1 jaar gebruik moeten maken. Bij te rugkeer in do kazerne zal de toestemming om daarbuiten te wonen, niet eerder dan na 1 jaar na dien terugkeer opnieuw mogen wor den verleend. In goval van berispelijk gedrag kan de korpscommandant de verleende vergunning intrekken voor minstens een jaar. Verhuiskosten. Er is een nieuwe regeling vastgesteld voor de verhuiskosten van mili tairen, die in het belang van den dienst ver plaatst worden, waarbij bepaald is, dat deze niet alleen van toepassing is op alle verhui zingen, die na 1 Jan. 1918 zullen plaats heb ben, "maar ook op die welke voor 1 Januari 1918 moesten ulaats hebben doch waarbij, ten gevolge van woningnood, bp do nieuwe stand plaats do eigenlijke verhuizing op of na 1 Ja nuari 1918 geschiedde of zal geschieden. Levensmiddelen in natura. Naar wij ver nemen zal binnenkort, nu de distributie ein digt, ook de verstrekking van levensmiddelen in natura aan onderofficieren en1 of ficiereü in hun Standplaats een einde nemen. Alg. R.-K. Offlcierenvfteen/gïng. Iu do gecombineerde vergadering van hoofd en afdeeliugsbesturen van de A. R.-K. O., die te 's-GravCnkage gehouden is, zijn de statuten en bet huishoudelijk reglement goedgekeurd, waarna de statuten verzonden zijn om daar op de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeu ring te verkrijgen. Besloten werd binnenkort een georganiseer de propaganda te voeren om bet getal leden, dat thans reeds over de 200 bedraagt, hooger op te voeren. In het belang van de verlofsofficieren, zal bet hoofdbestuur zich wenden tot den Minis ter van Arbeid, teneinde te verkrijgen, dat bij de invoering van de sociale wetten, waar door zeer vele betrekkingen in bet leven wor den geroepen, in bet bijzonder rekening zal worden gehouden met de gedemobiliseerde verlofuofficiereu. Tenminste echter nog meer daadwerkelijk de belangen der verlofsofficie ren te behartigen, wordt overwogen een eigen bureau te stichten, waardoor getracht zal worden dat verlofsoffieieren aan een hun pas sende betrekking worden geholpen. De afdeelingbesturen zullen het pensioen- vraagstuk in studie nerneu, teneinde te zijner tijd daarover desgewenscht advies te kunnen uitbrengen. m Zij die zich als lid, van de Alg. B-K. Offi- cierenvereeniging willen opgeven, kunnen dit doen bij den secretaris van bet hoofdbestuur, den kapitein Th. F. M. Seliaepman, Adelheid- st'raat 240, Den Haag. VV. J. I. THIJSSEN voorit, THIJSSEN er» HËiVH. KUHSTSRIJVEK EDELSsfiSD Haarlem I-: Scfaotes-ureg 2„ Pauselijke onderscheiding. Z.*H. de Paus beeft als erkening van hare vele verdiensten op godsdienstig en katholiek-sociaal gelhied aan mevrouw Fr. Maury-LaJboyrie, te 's-G ra ven tage, het E erekruis Pro Ecclesia et Pontifice geschonken. Nederl. R.-K. Kappers- en Barbiersbond. De stichtingsvergaa'eriug van dezen Bojid, waarvan reeds op verschillende plaatsen afdee- lingen tot 6tand kwamen, zal worden, gehou den. op Vrijdag 18 April n.s.. in het gebouw ider R.-K. Werkliedenvereeniging „St. Joaep." Kromme Nieuwe Gracht 1 te Utreeht. Op de agenda komt o.a. voor, behandeling van statuten en reglementen, contributierege- ling, verkiezing van bestuursleden, een voor- 'stel over het uit te geven orgaan en op te 'richten werkloozenkas. Jaarvergadering Bureau voor de R.-K. Vak organisatie. De 9de Jaarvergadering van 'het (Bwreau voor de R.-K. Vakorganisatie zal 'worden gehouden op Maandag 26 en Dinsdag 27 Mei a.s. PALMPASCHEN. EEN STUKJE UIT DE NEDERLANBSCHE FOLKLORE. Het volk viert zijn traditioneele vreugdeda gen, jaar aan jaar, met de oude pret, zoo schreef Jan Tergouw, een halve eeuw terug. Die traditie begint evenwel meer en meer te tanen. Tal van die vermaken zijn aan de kerkelijke feestdagen verbonden; bijv. de Kerstvreugd bij kerstganzen, kerstkoek; Drie koningen met trekbrief en kroon. Op Palmzon dag zijn er lieele sjreken in, ons vaderland, waarop geen kind zonder Palmpasehen loopt en op Pasehen zijn er weinig tafels waar peen eieren versfchijnen. Zoo Wcis aan Palnipaécheiulag van ouds een vreugdedag, ter herinnering van 'sHeilands plechtigen intocht te Jerusalem. Hoofdzaak op dien dag was hij onze voorvaderen de palm. Iedereen haalde in den vroegen morigen een groene tak, waar hij die maar vinden kon 't Was natuurlijk gee#tak van den tropisChen plant, maar de tak was groen en men liep er mee ter kerke om dien te laten wijden. Elk zocht een ander daar vooruit te komen, zoodat er gedrang kwam. 't Was toen net als nu nog, de al te bescheiden© menschen waren er 't slechtst aan toe en kwamen met den tak thuis, zooals ze er mee van daan waren ge gaan. Als iemand dan ook wat onnoozel er uitzag, vertelt Wallek Sieuwertsz in zijn Roomsche mysteriën, dan zei men: „Hij weet niet of de palm gewijd is of niet'h Was de palm thuis, dan snelde men weer heen om den optocht te zien van „ons Heer opten ezel". In alle steden en dorpen werd die optocht luisterrijk gebonden. Men stelde den Zalig maker voor, door eeu beeld, op ëen kouten ezel gezeten. Dit beeld werd omhangen met een mantel, zoo kostbaar men maar kon vin den. De ezel stond op een vragenstel met lage wielen en werd door eenige mannen, de beste en aanzienlijkste van stad of dorp, voortge trokken. Oudtijds had te Amsterdam deze al leen plaats aan de Oude Zijde, n.l. van de St. Olofs of Qudezijdskapel naar do Nieuwe kerk. Aan het einde der 15c eeuw kreeg ook de Nieuwe Zijde om de twee jaar een beurt. Als deze de beurt bad, trok de processie uit de Heilige Stede, d.i. de kapel in de Kalverstraat naar de Nieuwe Kerk. Voor het beeld gingen een aantal mannen met een Jeruzalemsveer in de band, uit. Zij behoorden tot de ridder lijke broederschap van den „Heyligen Lande" waren bekend onder den naam van Jeruza- lemvaarders. Hcst waren allen mannen van aanzien, die een bedevaart naar Jeruzalem hadden ge daan en daar op het „He.ylige graf" had<en gebeden. Twaalf mannen vol'gden het beeld en stelden de 12 Apostelen voor, waartoe zij „met sonderlinge gecouleurdc* lange roeken waren toegemaect". Somtijds vertoonden de Rederijkers op de Markt (waar de stoet over- been trok) een toepasselijk spel. Dat er veel bekijks was, is te begrijpen. In do huizen, die naar 't kerkhof stonden, zaten Op de bovenkamers de scholieren in witte koorkleederen met een imlmtak in de hand voor de open vensters. Daar hielden de trek kers stil, hieven de scholieren een latijnsch gezang aan en wierpen onder het geubel der menigte hun palmtakken voor het beeld. De kinderen ontbraken ook niet en riepen „Ho sanna!" Den ganschen dag Repen ze met hun I'almpaschen langs de straat en zongen: Palm, Palmpasckcn De koetjes die gaan grazen, De schaapjes in de wei, Als bet Paaseh is krijgen we een ei! Den dag daarop gingen ze met palmtakjes en bloemen opgeschikt naar de school, waar dan vroolijkheid heerschte. Eeuwen lang was dat zoo en nog in 't be gin der vorige eeuw waren de laatste sporen ervan te .zien in de ouderwetsche kinderbe- waarschooitjes of liever bewaarplaatsen en nu nog wel! Palmdag was nu eenmaal een vroolijke feestdag,-dus moest er bij gesmuld worden. Daarom zonden vrienden en bekenden elkaar geschenken toe, bestaande uit wijn ca lekker nij. In de 17e eeuw waren van die gewoonte nog sporen over. Zoo werd, vertelt Donselaer, in de 2e helft der 17e eeuw aan „yder Doelheer (is Sehuttersofficier) een schotel kievitseie ren, een dozijn olykoeken en een kan rinse wijn t'huys gezonden, tot een erkentenis van dankbaarheydt en schuldige plicht." Dirk Schafer. Chopin-avond. Iu het intieme half-duister van den (ouden) Sehouwhuitg, als de me^ester-ljlavierspeler zijn handen opheft, alsof voor een improvisatie hem de heelden zich in den geest verdringen en hij weifelt, zoekt, hoe aan te vangen, komt met dit handen gebaar de stilte, die tot inner lijke concentratie wekt. En dit gebaar is zoo suggestief, als had Lij ons zoo juist Chopip -gespeeld eu de eerste praeludeerende gouden klanken van aeolus- karp, door adem van den wind voortgebracht doen vergeten, dat hij zich daareven heeft gezet om nog aan te vangen. Dan komt het wonder; met de uiterst-sub tiele eu intieme kunst van Chop in houdt hij bij voortduring lieel den avond de onver flauwde aandacht gespannen; beginnend met de wilde, verrukkingen, extase der G moll- Ballade en vóór de pauze sluitend met het martiale, eeht-mannelijke rhythme der onver gelijkelijke Etude op. '25 uo. 11. Daartusschen voegde Schafer de verteederingen der Etude op. 10 (no. 6), waar hdj op de Ballade liet prachtig Rondo op. 16 had laten "Volgeu. Met recht een uilgelezen programma, veelzijdig in de eerste plaats, rijk en welgeordend, als men weet dat hij na de pauze het Scherzo b- klein (op. 20), de bekende en veel-gespeeld© Noctarne op. 55 (no. 1), een Mazurka en tot slot de Valse brillante (op. 42) gaf. Scherzo, Valse brillante en geuoemde Etude heeft men destijds van Pembaur kunnen Looren. En bracht ons toen de Titanen-kracht van dezen sterken geest in dat tengere lichaam tot de hoogste bewondering, Schafer riep geweldige vizioenen op, mijmerende van zoete myste ries, droomde, verhaalde, deed den vleugel zingen en gaf hij het teedere en bezonkene van den in-zich-zelf-gekeerden klavierpoëet bet gansvolle, magistrale van den schitteren den virtuoos, doch middel steeds, nergens doel In het weergeven van de structuur van het toonstuk heeft bij het koogst-denk- bare bereikt: nooit en nergens komt de ge dachte aan celebralen arbeid op en wat bij an dere groote pianisten den schijn van bijgaan de bedoelingen mag wekken, is bij hem aller zuiverste inspiratie en enkel uit inspiratie ge boren. Nooit wordt men trouwens afgeleid door afzonderlijkheden in zijn spel, of het mocht zijn, dat men poogde na te speuren, waarin toch wel het groote geheim schuilt, dat Lij'in genoemd Scherzo dooar een" aan het wonderbaarlijke grenzende pedaalhekeer- sching den vleugei tot dien bezielenden zang weet te dwingen; of hoe hij bewerkt, dat in eerstges'peelcle Etude liet karakteristieke fi- grur der linkerhand zoo zuiver-belicht wordt doorgevoerd. Pembaur gaf het Scherzo op. 20, dat de her innering nog doet huiveren. Maar men vraagt zich af, of liet niet voornamelijk veroorzaakt werd door zijn verbluffend-teeimiseh spel. Schilfer échter heeft met zijn eerste armhef- fen de psyche van Chopin om zich en over ons «gebracht en hij hield haar nog terug, toen de hoorders reeds stonden om te gaan, den Meester niet wetend te danken dan staande te luisteren naar de verrukkingen die hij, uit zijn rijke ziel, hen toen nog schonk iu waarlijk vorstelijke vrijgevigheid. G. J. K. Bondenwedstrjjd te Haarlem. Het dage- lüjkseh bestuur van den NcderlancTschen Kegel bond deelt in ,,Do Kegelaar", het officieel© orgaan van den N. K. B. mode. dat. aangezien 1 de Leidsche Kegelbond van het geven van een cours van den Ilaiirlemacheii Kegelbond een Conors van den Haarlemsehéh Kegelbond een bondenwedstrijd zal verbonden wordenwelke "gehouden zal worden op Zondag 18 Mei a.s. ADSP. METAALBEWERKERS. Onder voorzitterschap van Pastoor L. J. Boogmans, had j.l. Zondag een bijeenkomst plaats van de Adspiraatledeu van den R.-K. Metaalbewerkers-hond, voor zoover die jon gens geen lid van een Patronaat zijn. m De voorzitter der Metaalbewekrers zette voor de jongens uiteen, hoe de organisaties van Patroons en Werklieden hebben getracht, lanigs Vriendschappelijken weg, arbeidsvoor waarden vast te stellen. Hoe de Patroons aan de redelijke eischèn der Werklieden niet heb ben willen voldoen en de staking in Amster dam is uitgebroken. Hij vertelde vervolgens, hoe de R.-K. georganiseerde Patroons toe schietelijker zijn als de neutraal-georgani- seerden en zoodoende het conflict bijna tot oplossing is gekomen tussclien de R.-K. orga nisaties, wat zeker van invloed zal zijn op de niet-katkolieken. Inmiddels raadde hij de jon gens aan zieh niet te laten opwarmen, steeds een staking te blijven beschouwen als een noodlottig iets en bij eventueele conflicten niets te doen dan op bevel van den R.-K. Me- taalbewerkersbond. Pastoor Boogmans gaf nog een duidelijk begrip, waarom een Roomsch Katholiek ook in zijn vakbond Katholiek moet wezen en sloot daarna de bijeenkomst met (gebed. UITKEER ING INVALIDITEITSWET. Om uitvoering te geven aan de invaliditeits wet zullen vanaf heden tot en met Zaterdag 12 April de uitbetalingen van de verhoogde ouderadomsrento pine van 1 Januari 1919 af plaats hebben. Nadienen door schuld. Bij L. O. 1919 B No. 134 is het volgende ter kennis gebracht: Er is gevraagd of L. O. 1919 B 54, bij het aanstaande vertrek van dienstplichtigen moet' toegepast worden op allen, wier schuld vóór den datum van die legerorder is ontstaan. Die vrdag wordt bevestigend beantwoord. In herinnering wordt gebracht het bepaalde in de 6e zinsnede van L. O. 1918, A 83 om trent noodzakelijke nadere goedkeuring van den Minister.' Tevens wordt gewijzigd het bepaalde in ge noemde zinsnede in dien zin, dat in plaats van „schuld of nalatigheid'' wordt gelezen: „kwade trouw of grove nalatigheid." Toegang tot de Kazernes enz. Daar 't reeds vele malen is voorgekomen, dgt perso nen (burgers, gedemobiliseerden in uniform enz.) zich onrechtmatig toegang tot de ka zernes enz. hebben verschaft, is do-or den Mi nister van Oorlog bepaald, dat de commau- deerende officieren een gestrenge controle zullen doen instellen om dit tegen te gaan. Deze controle zal tevens moeten yoorkomen dat militairen de kazernes verlaten in een on behoorlijk tenue, daar deze in het openbaar nog veel te wensohen overlaat. BLOEMENDAAü. Vergadering van den Raad, deger gem echte pp Donderdag 10_ April 1919, des namiddags twee uur, ten Raadhuize te O verveen. De agenda vermeld: 1. Ingeko men stukken. 2. Verzoeken om ontheffing van bepalingen der Bouwverordening. 3. Benoe ming van een hoofdstembureau voor de ver-* kiezing van den «gemeenteraad (art. 33 Kies wet). 4. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden der stembureaux, overeen- komstik art. 5f>, tweede lid der Kieswet. 5. Be noeming leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor de a.s. verkiezing van leden van den gemeenteraad. 6. Verbreeding van den Bloemendaalscheweg in de vcorbuurt 7. Vaststellin'g van een Reglement voor de schoolvergaderingen aan de openbare scholen. VELSEN. De Statenverkiezingen. Men schrijft ons; De uitslag van de Statenverkiezing in den kieskring Velsen met den prachtigen Haarlem mermeer is zelfs voor rechts nog een verras sing en voor links een onverwaente tegenslag geweest. Van de 19612 uitgebrachte geldige stemnïen werden 12608 op de Christelijke par tijen en 7000 op de andere partijen uitgebracht. Van die 12600 verkreeg de K.-Kain. Staats partij de helft, bijkans 63u0 stemmen. De R.-K. nebben dan ook 'best gestemd en het parool van no. 1 is hier goed opgevolgd, want no. 1 der lijst, de heer Michielsen, had bijkans 51KX) st. Naast het groote stemmencijfer oer Roomsen- Katholieken vallen dadelijk twee dingen het meeste op: het hooge cijier der Ciir.-inston- schen en het lage cijttr der S. D. A. P. De Christ.-histonschen gaan hier uit boven de Anti-Revolutionnaiien en ooven de S. D. A. P. Zij danken dat zeker aan hun populairen can- didaat, Jhr. Mr. van Lennep en oovenaten aan no. 3 hunner lijst, den heer K. Kistemaiter van Haarlemmermeer, die in de Meer zooveel stem men verkreeg, dat hij het tot boven ae 000 st. bracht. De uuist.-historiscnen heboen dan ook alleen in den kieskring Velsen al een zetel ver worven. Aangezien de lijsten der Cnr.-Hist. Unie verbonden zijn, is het met uitgesloten dat ook de heer Kistemaker Statenlid wordt. De S. D. A. P. is er in Velsen slecht alge- komen. Zij komt op de vierde plaats, alle one de rechtsche partijen staan boven haar. Ook bij haar i3 trouw op no. 1 gestemd, ae neer iNagt- zaam had 2480 van de 2677 stemmen. Het houdt dus voor de S. D. A. P. met één zetel in Velsen op. De Anti-Rev. hebben met hun bijna 2900 stemmen ook gemakkelijk een zetel benaald en dezen uitslag valt hun zeker mee. De heer A, Coiijn had als no. "2 403 stemmen en de heer P. Vermeulen als no. 4 124 stemmen. Van de linksche partijen komt üe Liberale Oh ie na de S. D. A. P. het best voor den dag. Daartoe hebben de Meer en Aalsmeer vooral bijgedragen. No. l van deze lijst, de heer Jtfree- baart, kreeg 446, no. 3, de heer Kortnals Altes, 327 Stemmen. De-in de Meer en in den omtrek bekende candidaten buurman, Alderden en de Vries kregen resp. 183, '263 en 152 stemmen De Vrijz. Dem. Partij maakt met 1000 stem men een pover iiguur. Oclt de cijters van den tconomiscnen Bond, 787 stemmen, zijn velen tegengevallen. Merkwaardig is ook dat waar vroeger vooral IJmuiden en beverwijk brandpunten waren van ae syndicalistische vakbeweging, zoo weinig stemmen zijn uitgebracht op de revoiutionnaire partijen, nl. 200 op de Communistische c 276 op de bocialistische Partij. De andere kleine partijen laten wij buiten be spreking. De orlicieele uitslag is dat zijn uitgebracht 19612 geldige stemmen, waarvan op; Lijst I. 8. D. A. P26 1 stemmea. 11. Christ. Hist. Unie.. 2948 111. Vrijz. Dem. Partij.. HX)6 IV. Middenstandspartij 242 V. Liberale Unie 1402 VI. Vrij Liberalen 413 VII. Econ. Bond 787 VIII. Comm. Partij 200 IX. Chr. Soca Partij 176 1 X. Socialist. Partij 276 XI. Ant. Rev. Partij 2880 - XII. Chr. Dem, Partij 323 XIII. R.-K. Staatspartij 6281 Er is een groot deel der kiezers weggeble ven: in Velsen bijkans een derde deel. De cijfers voor de gemeente Veisen zijn 4038 geldige stem men, waarvan op Lijst 1 1091 2 362 3 232 4 82 5 93 6 63 7 268 8 30 9 69 io 126 11 482 12 89 13 1051 HALFWEG. RaadsvergaderingVoorzitter burgem. Michielsen. Afwezig de heeren Stok man, Warmerdam en Biesheuvel, de laatste we gens ziekte. Na opening met gebed gaat de voorzitter over tot het lezen der ingekomen stukken en mede- deelingen. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Wijziging besluit geldleening. De Rotterd. Bank die de gemeentelijke leening zou verzor gen, 'bericht, dat zij op den rentevoet a 5 geen geld kan bezorgen. Voór.5y2 zal het l^ian. Wanneer Gedeputeerden dat goedvinden, is de Raad bereid daarop in te gaan. Aldus wordt besloten. 3. Benoeming leden stembureau. Benoemd moet worden met het oog op de a.s. gemeente raadsverkiezing, volgens de nieuwe Kieswet een hoofdstembureau. De heer v. d. Berg stelt voor, het stembureau van Halfweg uit te breiden met een der leden der S. D. A. P., opdat alle partijen zitting in dit college hebben. Dit alleszins van ruimen blik getuigend voor stel wordt met algem. stemmen aangenomen. Als lid wordt dus benoem^ de heer Keimpena. 4. Zekerheidsstelling directeur-administrateur Grond- en Woningbedrijf.%Deze zekerheidsstel ling wordt bepaald op f 6000. Rondvraag. De heer van Andel verzoekt den voorzitter de snelheid, welke in de kom van 't dorp voor auto's bepaald is, op 12 K.M. te stellen op 20 K.M., dahr dc huidige verorde ning steeds tfordt overtreden. De voorzitter zegt, dat in de 4 jaar het publiek gewend is geraakt aan 't plegen van overtredingen, doordat het aan duizenden- bepalingen gebonden werd. Spr. is er voor om de snelheid te verhoogen en zal de zaak technisch onderzoeken. De heeren Cos en Hartgerink zijn er tegen en vinden 't niet noodig, da» kleine afstand in 't dorp met grooter snelheid te rijden dan' 12 K.M. -<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 12