VAN OVERAL. Eentg op tie wereld. STADSNIEUWS. Landbouw en Visscherij LEGER EN VLOOT ORDE EN ARBEID The American Stoppage Co. K0ftT£ BERICHTEN Heeft machines en perso neel om goed, vlug en goed koop alle Dames-, He er en- Militaire- en Kerkelijke klee ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. Filiaal i KRUISSTRAAT 4. ïiet den Raad van administratie der Maat- tehappij tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland, tot overneming zoo van de Alk- maarsche als vin de Zaansche 'waterleiding, en voorts, om ongeveer 250 H. A. dninen en duingronden onder Bergen voor dit doel aan te koopen, alsmede, om, in het belang der watervoorziening, een crediet van 10.000. beschikbaar te stellen, vond bij velen der Ie- den warme toejuiching, en ontmoette bij nie mand prineipieele bezwaren. Nu voor enkele jaren toch het bedrijf der eleetriciteitsvoor- ziening door de Provincie in den meest rui men zin is ter hand genomen, zullen, de des tijds gewogen hebbende argumenten ook hier dienen te gelden, daar ongetwijfeld de water voorziening moet worden beschouwd, als be treffende een niet miniier gewichtig belang, vooral op het gebied der volksgezondheid. Enkele leden der Commissie, dfe reeds sinds vele jaren op krachtige wijze zich hebben in gespannen om tot eene miiioneole water voorziening voor kleinere Noord-Holiandsehe gemeenten en voor het platteland in ons ge west te geraken, spraken -dan ook op de meest, ondubbelzinnige wijze hunne waardeering vut Voor de onderhavige voordracht en meenden met den meesten aandrang tot, zoo min moge lijk gewijzigde, aanneming te moeten advisee- rqp, inzonderheid ook ter bevordering, dat cene doeltreffende watervoorziening zoo spoe dig mogelijk in werking zal kunnen treden. Zelfs werd hierbij de wensekelijkheid uitge sproken om termijnen vast te stellen, binnen welke bepaalde streken van water zullen moe ten woroen voorzien. In verband hier mede werd gevraagd, of, wanneer deze voordracht door de leden mocht worden aangenomen, niet nog in deze zitting een directeur ter be noeming zou kunnen worden voorgesteld. Inmiddels vermocht het sympathieke doel, dat aan de voordracht ten grondslag ligt, an dere leden der Commissie niet weerhouden, cm bedenkingen in het midden te brengen, zoowel wat de voordracht in engeren zin be treft, in verband met het uitvoerig rapport van den Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, als wat aangaat het algemeen perspectief der toekomstige maat- regeleu, die hieruit zullen voortvloeien. Verschillende bezwaren werden geopperd eu ineerendeels door het aanwezige lid van Gedep. Staten weersproken. Zij zijn te uitvoe rig om hier geheel te worden behandeld. Wat betreft de voordrcaht tot het verleenen van een jaarlyksche bijdrage in het tekort der exploitatie van 20 woningen, te bouwen door do vereeniging „Goed Wohen" te Castri enm, adviseert de commissie in het ontwerp besluit in den zesden regel achter het woord „leden" in te voegen: „of gepensionneérde le den" en in den zeveuden regel telkens achter het woord „lid" in te voegen: „of gepension- neerd" lid. Voor het overige stelt zij voor overeenkomstig het ontwerp te besluiten. Wat betreft de behandeling der voordracht tot het vaststellen van nieuwe verordeningen regelende de presentiegelden en vergoedingen voor reis- en verblijfkosten, uit te keeren aan de leden van de Staten, aan de leden van Ge deputeerde Staten, aan den Griffier en aan de griffie-ambtenaren en -bedienden geeft de Commissie in overweging in artikel 2 sub 2 en artikel 5 sub 2 de eerste verordening in plaats van 6 te lezen 8. en in artikel 6 in plaats van „1 Juli" „1 Januari." Behoudens deze wijzigingen wordt voorge steld de beide ontwerp-besluiten te bekraebti £eu. De vaart op Zuid-Amerika. Omtrent bet bericht in het „Hbl.", dat de Geassocieerden de Nederlandsche R^geering hebben verzocht een deel der op Amerika zeilende tonnage al te staan voor het vervoer van kolen uit Lnge- Jand naar Frankrijk en Italië verneemt de „Msb.". dat een dergelijk verzoek reeds vroeger door de Engelscho xeReering fs gedaan. Het betreft n.l. den eisch, dat de Nederlana- Bche schepen, die in ballast naar Zuid-Amerika varen en in Engeland bunkeren, aan de Engel scho regeering aangeboden worden om op.de uitreis een lading kolen naar Zuid-Europeescbe havens te brengen, waarna zij hun reis naar Zuid-Amerika kunnen voortzetten. Naar aanleiding hiervan werd opgemerkt, dat het im_ en uitladen van oen lading kolen onderweg een niet onbelangrijk oponthoud ver oorzaakt, hetgeen bij het tekort aftn scheeps ruim to moeilijk is te dragen. Bovendien moet niet uit het ogg worden verloren, dat deze 'schepen wel gecharterd worden door do Neder landsche Regeering. maar dat in de kwestie van het onderweg vervoeren van een lading kolen ook de reeders een woordje hebben moe te spreken wat betreft voorwaarden en vracht loon. Directeur Hoogovenbedröf. Uit betrouw bare bron verneemt cte „Msb.", dat het bericht, dat de heer de Kat. thans directeur van Gou- vernements-bedriiven in indië, naar Nederland zou komen als directeur van het Hoogoven'be- driif, ten eenenmalo onjuist is. Een belangrijke aanschrijving. Door den commissaris der Koningin in Ovcriisel, ziin de 'gemeentebesturen in dat gewest bü circulaire aangeschreven, dat net den gunster van Bin- nenlnndsche Zaken is gebleken, dat nog steeds vele personen en gezinnen zich naar de mijn- Sreek in Zuid-Limburg begeven, zonder zeker- ïid» aldaar werk en huisvesting te vinden. In verband hiermede neemt de armoed in die ■Steden onrustbarend toe en wordt de burger-, Hike armenzorg overbelast. De minister waar schuwt daarom tegen verhuizing zonder zeker heid te hebben, werk te vinden. "Vrijlating van 87 Nederlantkche schepen? Raar de te New-York verschijnende „Journal of Commerce (iIandoKblad') meedeelt, zullen op 1 Mei, 8< Nederlandsche scheten word'en vrijgelaten. De Nederland&cko schepen nu' bii <I0 "Vor- eenigde Staten in gebruik, ten dienste van on voorziene oorlogsgebeurtenissen, meten met elkaar vijf honderd drie en dertig duizend ton, waarvoor de Nederlandgche eigenaars maande lijks een vergoeding ontvangen van ongeveer vier millioen dollar. Of de schepen door de fVeneem^rao ►Staten ©au eigenaars terug] gegeven zullen worden in de Nederlandsche ha vens of dat de Nederlandsche bemanning naar do Vereenjgdo Staten zal gaan om ze daar af 4e halen is een vraag, die, volgens het Ameri- kaanscho blad. aan de beslissing van Nederland «al worden overgelaten. Z,°,1K Toor gewonden en nabestaanden, BR «e tweede Kamer is ingediend een wetspnt- werp. dat ten, doel heeft de nabestaanden van hen die bü de beteugeling van onlusten het slachtoffer worden bü de vervulling van hun plicht, schadeloos te stellen. Die schadeloos stelling betreft dé nabestaanden van: militai ren, landstormers of burgerwachten. In de Memorie van Toelichting wordt o.m. gezegd, dat het niet meer dan billiik is, dat hot Riik zorgt voor een gewonde oj de zorg overneemt voor nagelaten betrekkingen. Wél is waar, voorzien de militaire pensioen wetten eenigermate intlit geval, maar deze zijn niet van toepassing op de burgerwachten, ter wijl die uitkeeringen al te karig zijn. De -aangewezen weg om de noodzakelüke voorzieningen te treffen acht de minister, door bü een begrootjngspost van de Regeering een crediet te verleenen, hetwelk hii zou willen gesteld zien op -■ƒ 100.000. De C. I'. on ido Jj&rsto Kamer. jWijnj- koop raadt de in de Staten gekozen commu nisten aan, zich van Itemming bij de ver kiezing-'van leden leden voor de Eerste Ka mer te onthouden. De ontbrekende geweren. Naar het ,.,Vad." uit goede bron v.erneemt, bestaat er geen aanleiding tot ongerustheid, ten aan zien van de in de dagbladen verschenen me- dedeeling, als <pou op uitgebreide schaal en met kwaadwillige oogmerken nagelaten zijn, de wapens in te leveren. Integendeel heeft een opzettelijk gehou den onderzoek aangetoond, dat zich ner gens feiten hebben voorgedaan, die aanlei ding geven tot verontrustende gevolgtrek kingen. Uit den aard der zaak zijn nog niet alle wapens ingeleverd, doch bij gehouden nasporing bleek, als regel, een aanneme lijke reden te hebben bestaan (ziekte, verhui zing, afwezigheid, onbekendheid met liet ho vel, enz.) Het aantal nog niet ingeleverde wapens blijft zeer ver l^neden de in de pers ge noemde aantallen. Het verzoek aan- het Steuncomité om geen uitkeeringen te doen aan de nalatigen, heeft dan ook alleen ten doel, om degenen, die nog niet hebben ingeleverd, hetzij uit onacht zaamheid of om andere redenen, te herinne ren aan hun verplichting om spoedig de wapens in te leveren. i Duitsclie rooile Karden naar Nederland? Naar (het. ..Kath, Weekblad" verneemt, dreigt er ernsti« gevaar, dat eerlang- Roode Garden over de grenzen van Gelderland. Overüsel, Groningen en Drente ons land zullen binnen rukken. Niet vei van deze grenzen hadden de jongste weken herhaaldelijk gehoime byeen- komsten plaats van roode gardisten, marau- deurs en raddraaiers, die bii de onderdrukking van de w(Telingen te Berlijn, Dusseklorf, enz. derwaarts de wük hadden genomen. Er zou slechts gewacht worden op zekere gebeurtenis sen, die zich nog in JDuitschland moeten voor doen en op het teeken uit het hoofdkwartier der Bolclievisten in de Nederlandsche hoofd stad. Wünkoop heeft den jonasten tijd voort durend voeling gehad met het buitenland en hij tracht steeds meer verdachte elejnenten naar ons land to lokken, ten einde op een ge- goven bogenblik zeker te ziin van dé tê voeren agitatie. Reeds zijn onder de volgelingen van Wijn koop de vertrouwensmannen ingedeeld, die straks onder het legertje Nederlandsche roo de gardisten, 't welk in groot geheim is sa mengesteld, gemecne zaak moeten maken met de vreemde revolutionaire strijdkrach ten, die onze grenzen zullen binnenvalleü op een oogenblik, dat door te verwachten sta kingen in ons land de tijd rijp is gewor den voor het verwekken van troebelen, ten einde tot een Nederlandsche Radenrepubliek te geraken. Geld schijnt voor de onderne ming overvloedig ter beschikking te zijn." Aan het Haagsche „Vaderland" wordt ge meld: „In Ter Apel -(Gr.) en pmgeving is men de laatste dagen onrustig, daar de geruchten hardnekkig stand houden, dat zich in Mep pen en andere plaatsen vlak,aan de Prui sische grens zich bolsjewiki met gepantser de auto's ophouden, welke trachten in Ne derland te komen. De grenswacht is dag en nacht druk in de weer". CRISISAANGELEGENHEDEN. Huiden en leder. Naar het Haagsche Corr. Bur. meldt, hebben de onderhandelingen tot verhooging van het rantsoen voor huiden en leer, tot het resultaat geleid, dat het rant soen voor huiden, welke zonder ruilverplioh- ting kunnen worden aangevoerd, verhoogd is met 33 pet., met dien verstande echter, dat het rantsoen voor de uit Nederlandseh-Indië aan te voeren huiden blijft vastgesteld op 250.000 stuks, zoodat de vermeerdering van het bovenbedoelde totaal-rantsoen van 400.000 stuks tot 533.333 stuks uitsluitend ten goede komt aan het rantsoen voor exotische huiden, welke niet uit Nederlandseh-Indië afkomstig zijn, hetwelk derhalve van 1 £0.000 op 283.333 stuks gebracht wordt. Voorts'is het rantsoen van leder Behalve zooileder, hetwelk to't dusver gesteld was op 290 ton tegen uitvoer van een equivalente hoeveelheid leder of kalfsvellen, thans gebracht op 2000 ton, zonder ruil verplichting. Dit rantsoen is vastgesteld voor een jaar tot 30 November 1919. Wat het zoolleder betreft, hiervan blijft het rantfeoen bepaald op 500 ton, doch de bepaling volgens welke de aanvoer van zooileder moest worden afgetrokken van de rantsoenen van hiuiden en looistoffen, is thans vervallen. Voorts ligt het in de bedoeling van de geassocieerde regee- ringen een bijzonder rantsoen vow drijfrie men vast te stellen. Naar wij vernemen wordt op het oogenblik door do N. O. T. nog onderhandeld om het rantsoen voor Nederlandsch-Indische huiden verhoogd te krijgen met 100.000 stuks -buffel huiden. 0 Ma,i'gairine-distribuGc opgeheven. Het ligt in fle bedoeling van den Minister van L. N. en H. de vervaardiging Van margarine- melanges waarin boter is verwerkt,'geheel toestaken. Alleen <le nprmaal-niargarine wordt ge rantsoeneerd. Aanvoer van Salpeter -Hetss „Madoera, is Maandagavond met 8000 ton salpeter voor onze regeering bestemd, te Rotterdam aange komen. Vischdistributie. Het Centraal Burean voor den afzet van visseherijproducten te Amsterdam heeft medegedeeld, dat verwacht wordt, dat de geheele viséhdistributie den 15deu dezer zal worden opgeheven. Uitvoer van aardappelen. Iu verband met den aanwezigen voorraad aardappelen, zullen eenige duizenden wagons aardappelen uitgevoerd worden Goederenvervoer naar het buitenland De bepaling dat geene goederen naar het huiten- land mogen worden vervoerd zonder toe stemming van 't bureau „Vervoer" (afdeeling Crisiszaken)- is ingetrokken. Laten van broodgraan. De Minister van L., N. H. heeft het volgende bepaald: Voor den tlid, loopende van 15 Juni e.k. af tot 15 September daaraanvolgende, kan door de landbouwers, zonder dat daartoe speciale aanvragen den regeeringscommissaris voor de Rijksgraanverzamelingen worden gericht, 35 K.G. tarwe en/of rogge per 'persoon uit de door hen verbouwde producten van den oogst 1018 behouden worden. Aan landbouwers, die op 15 Juni eerstko mende niet meer in het bezit van de benoodig- de hoeveeLheid tarwe of rogge zijn, kunnen na inlevring van de nog onder hunne berus ting zijnde voorraden, op aanvrage aan den betrokken regeeringscommissaris brood kaarten worden verstrekt. Deze verstrekking mag niet plaats vinden dan na overleg met den voornoemden regeeringscommissaris. Het bevroren vleesch. In verband met de weigering der slagers van Nümegen din zich met den verkoop van bevroren vleesch te be lasten. hebben B. en W. dier gemeente aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van Levensmiddelen bericht, dat de gemeente Nümegen. in verband met den hoogen prüs, niet voor de distributie van dit vleesch in aanmerking wil komen. Bananen te Amsterdam. Het van Rosario te Amsterdam aangekomen stoomschip Orion" hraöht be-halve 2700 ton meel ook 95.000 kilo bananen mede. Een geheimzinnig drama. Maandagoch tend heeft zich te Wijk by Duurstede een bloedig drama afgespeeld. De heer H. J. van H., zóón van notaris van H. werd te onge veer 4 uur door deu nachtwacht van den Heiligenberg aan den ingang van het bosch Duurstede bewusteloos, inet een schotwond d-oor het hoofd en badende in zün bloed, ge vonden. De ongelukkige werd naar zijn wo ning vervoerd, waar hij, zonder by kennis te zijn geweest, omstreeks negen uur is overle den. In de nabijheid wonende inwoners heb ben des morgens een schot hooren vallen, doch daar geen acht op gegeven. Men verdiept zich in allerlei gissingen omtrent deze duis tere zaak. Eeil inbreker aangehouden. Op een kas- sierskantoor te Utrecht kwam Zaterdag een als heer gekleed persoon eenige effecten verzilveren, eventueel beleenen. Het perso neel van de Bank dat de zaak niet vertrouw de, weigerde de effecten en waarschuwde de politie. De recherche ging op zoek en hield het heerschap in een logement aan, juist toen hij op 't punt stond om eenige afgeknipte coupons te gaan verzilveren. Uit het nader onderzoek bleek, dat de aangehou dene een gevaarlijk inbreker was, zekere H. V., dis op verschillende plaatsen in Noord- Holland zijn slag had geslagen. Op,den aan gehoudene werd een^groote tasch met inbre- kerswerktuigeai gevonden. De bij de Bank aangehouden effecten bleken afkomstig van een fabrikant te Zuilen, bij wieu de brand kast was opengebroken. De politie zet liet onderzoek thans voort. Sensationeel© jacht op inbrekers. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om-- streeks 4 uur .werden agenten van politie, die in den Zwaanshals te Rotterdam sur veilleerden, door twee burgers gewaar schuwd, dat. zij mannen uit het pakhuis van den handelsreiziger J. T. B. aan den Zwaans hals hadden zien komen, die ieder een jiak droegen. Bij onderzoek» vonden de agenten de deur van het pakhuis open en daar zij veronderstelden, dat de mannen wel 'terug zouden komen, stelden zij zich in de na bijheid op. Even daarna kwamen de man nen dan ook terug, doch op het moment, dat zij het pakhuis weder zouden binnengaan, ontwaarden zij de politie en gingen op de vlucht, achtervolgd door de agenten. De achtervolging g.Lng door verschillende stra ten en daar zij aan de sommatie, om te blij ven staan, niet voldeden, werden drie scho ten op de inbrekers gelost. In de Tochtstraat raakten de agenten het -öpoor bijster en gaven de vervolging op. Kort daarop werd de politie telefonisch gewaarschuwd, vanuit het ziekenhuis aan den "Bergweg, dat daar, door een burger, een gewonde was binnengebracht, n.l. de 22- jarige blikslager G. R. uit de Tochtstraat, die een schotwond in den rug had. Onmiddellijk begaf men zich daarheen en in den gewonde herkende de politie, een der achtervolgden, die de los werkman J. S. bleek te zijn. r„ was levensgevaarlijk gewond. Uit het pak huis van R. aan den Zwaanshals is, z00als bij het onderzoek bleek, 28 K.G. tabak ge stolen. Een huiszoeking bij de beide ver dachten leverde geen resultaat op. Te Valthermond en omgeving hebben de stakende café en bioscoopbezoekers de staking opgeheven. De prijs van den borrel is over eenkomstig den eisch der „strijders" van 1714 op 1214 cent gesteld. Te Lobith is een partij van 40.000 stuks kwatta, bestemd voor Duitscbland, in beslag genomen. Men betaalt over de grens nog steeds twee a drie mark per stuk. Het zoontje van den voerman H. te Eenrum (Gr.) is door een wagen, met hout be laden en bestuurd door zijn vader, overreden en gedood. Te Melissant is in de R.-K. kerk inge broken. De dieven vonden niets van hun ga ding. Alleen de offerbussen zijn mede'geno men. Op het einde van de vorige week is ge bleken aldus het „N. v. d. D." dat een patiënt van het Militair Hospitaal te Am sterdam, vlektyphus had. Vermoedelijk heeft hij deze ziekte te Rotterdam gekregen. De lij der is naar de barak in het Wilhélmina- gasthuis vervoerd. Vijf personen, die ;met hem in aanraking geweest zijn, werden naar de quarantaine-inriclhtin® overgebracht. De hoodige on tsm ettin gs m a at r ege 1 en zijn geno men. De vlektyphus-lijder, afkomstig uit een woonwagen aan de overzyde van het IJ, zal .weldra de Ibarak.weer kunnen .verlaten. Te Zevenaar zijn wederom twee Sparta- cisten aangehouden. Zij waren voorzien van vlijmscherpe, zeer lange dolken en zijn gear resteerd. Te Elspeet is Maandagavond 'brand uit gebroken in de «schuur en hooiberg van Hen drik Mol. Ondanks het optreden van de brandweer brandden beide tot den grond af. De politie stelt een onderzoek in; men denkt n.l. aan kwaadwilligheid, daar in het niet afgebrand gedeelte van het pand stuk ken. lont zijn gevonden. Twee agenten van politie te IJmuiden kregen tijdens hun nachtdienst eene woor denwisseling welke zoo hoog liep dat qien elkander met sabels te lijf ging. Beide vech tersbazen, van welken, de een aan den arm en de ander aan het hoofd verwond geraakte, zijn voorloopig geschorst. Zondag heeft te Hoogbuurlo in de buurt van het toekomstige radiostation een ern stige heidebrand gewoed, hoogstwaarschijn lijk ontstaan tengevolge van het ontploffen yjtfi een granaat bij militaire manoeuvres achtergelaten. Een oppervlakte van ongeveer 40 H.A. heide is afgebrand. Te Delft is gearresteerd de student der Technische Hoogeschool S. K. wegefis dief stal van twee automobielbanden en een au tolantaarn van het terrein der H. S. M. De banden en de lantaarn werden op zijn kamer gevonden. Hij moet door heit lezen van detective-verhalen tot deze daad zijn ge komen. In een koffiehuis te Middelburg is Za terdag aangehouden de 19-jarige' timmer mansknecht De L. uit V lissingen, die onder een valschen naaiy. bij een drukker te Mid delburg aandeelen van een niet bestaande vennootschap had laten drukken. Op hem werden 5 van deze valsche aandeelen ge vonden. De 70-jarige Van der Mook, werkzaam bij de Zuider Stoomtramweg Mij., werdyioor een uit de richting Dongen (N. B.) komenden auto overreden. Zwaar gewond werd liij naar het gasthuis vervoerd, waar hij eenige uren later overleed. In de Staatsmijnen in Limburg is men tot de ontdekking gekomen, dat gedurende geruimen tijd belangrijke Verduisteringen van materialen moeten hebben plaats gehad. Verschillende personen moeten hieraan de bet zijn. Enkele verdachten zijn reeds ont slagen. De waarde van het gestolen mate riaal moet in de duizenden guldens beloopen. Gisteravond laat werd een zware boom per zoogenaamden mallejan door Barneveld vervoerd. Eensklaps echter sprong er iets los en rolden een ontelbaar aantal kwatta- reepen over de straatsteenen. Spoedig volg de natuurlijk een algemeen geraap en som migen waren zoo gelukkig meerdere honder den stuks te verzamelen. Zondagavond is ten huize van den land bouwer W. Jonker, te Oudcarspel, de brand kast gestolen, inhoudende f 1600. Van uit de kamer moet de brandkast over den zolder vervoerd zijn. FEDERATIE VAN WERKGEVERSBONDEN IN HET KLEEDINGBEDRUF. In een gisteren te Amsterdam Keliouden Bü- oenkoinst is opgericht de federatie van werk geversbonden in ihet kleedingbedrijf. Hiervan maken deel uit: dé Bond van Kleedermaker- Patroons in Nederland, de Bond van Leveran ciers van Militaire Iileeding, de Bond van Werkgeversvereenigingen in het Damesklee- dincbedryf, de Bona' van Werkgeversvereeni- gingen in het Heerenkleedingbedrüf en de Nederl. Roomsch-Katholieke Bond van Klee-' dérmakers-Patroons. De federatie wordt bestuurd door een cen trale commissie, bestaande uit de keeren; G. L. Domhoff, H. P. van Dyk. J. W. Hart, W. F. G. Hartung, J. H. Hassing. J. W. de Jong, I. de Lieme, de heer G. H. O. Hart tot secre taris en de heer A. de Vries tot administrateur. Wart is een proletariër? De voormalige Vorstbisschop van Weenen beantwoordde deze vraag aldus: „Niet de bedelaar als zoodanig is een proletariër, want deze kan ^godsdienst en geloof hebben en is dan by dgze armoede nog riik te noemen. Een proletariër is zulke, bii vvien lichamelijke armoede met die der ziel samengaat; ©en proletariër is hii, dien men zijn God en zijn geloof uit het hart heeft weg gestolen en dio daardoor gansah urm en onge lukkig gemaakt is en toegankelijk voor elke opruiing en revolutie." Van d« groentenvCiliitgcnIn Ret West- land en te Delft hebben Maandag de ,groen- tenkooplieden geweigerd aan de jgroeoiten- veilingen te koopen, omdat de tuinders 2 pet. eischen voor -het gebruik van fust. Heden zullen in de grootere gemeenten die ©P de veilingen koopen geen versche groen ten bij de kooplieden verkrijgbaar zijn. Onbepaald verlof voor vcoriofejiersoneel Met ingang van 1 Mei a.s. worden in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld de onder de wapenen zijnde officieren en onder officieren van het verlofspersoneel der land macht, die een pensioen genieten, die een burgerbetrekking hebben, en van tvic bekend is, dat zij loonenden arbeid kunnen ver krijgen. Voor zoover echter "bij uitzondering, het dienstbelang; voortzetting van het verblijf onder de wapenen voor bepaalde personen noodzakelijk maakt, gaat het verlof voor hen eerst in zoodra deze omstandigheid op houdt te bestaan. Met ingang van 1 Juni a.s. worden in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld alle alsdan nog onder de wapenen zijnde of ficieren en onderofficieren van het verlofs personeel dér landmacht, uitgezonderd alleen diegenen, te wier aanzien het dienstbelang voortzetting van het verblijf onder de wape nen noodzakelijk maakt. Toestemmingen tot vrij willigen terugkeer onder de wapenen worden aan officieren en .onderofficieren slechts bij .uitzondering .ver leend'. i r A-,- ■PA 11 Anti-Papisme. Wij betreuren hartgrondig de laakbare middeleeuwsche houding van een groot deel van Velsen's gemeenteraad, dat uit louter an- ti-papisme en met voorbijzien van het alge meen belang weigert aan de Marïastiehting te Haarlem een jaar lij ksebe- subsidie van 5Ü00., voor welk bedrag zij de gemteute Vel- sen met een model-ziekeuinrichting zou kun nen verrijken Wij betreuren die houding, omdat wy in een vrij Nederland leven, in een land met een gemengde bevolking, waar men eikander moet weten te veruragen en waar godsdienst haat hartstochten oproept, die tot betreurens waardige gevolgen kan leiden. Dat doet een deel van Velsen's raad Wij zijn thans tenminste zogver, dat wij de deloyale houding van velen der Velsensche raadsleden hebben ontmaskerd; dat zij open kaart moeten spelen en het nut van een fili aal dei' Mariastichting te Velsen niet meer kunnen ontkennen. De een na de ander, zijn al hun pietluttige op- en aanmerkingen op ue Marias lichting, waarachter zij hun weigeraeh. tige houding maskeerden ontzenuwd en cioor de zeer loyale medewerking der Mariastich- ting te niet gedaan. Zelfs de opmerking, dat slechts Katholieken in de Mariastichting ver pleegd worden (later heette het, dat met-ka- tholiekeu daarin niet verpleegd w i 11"% n wor den!) durft geen der heeren meer uiten, omdat de Haarlemeehe ervaring iets heel aimers be wees. Thans betonnen de heeren tenminste open hartig, dat het tegen de Marias lichting gaaf, omdat zij Katholiek is. Dat is te onthouden, wanneer de heeren by geiegenlpnd weer ééns komen beweren, dat zij geen godsdiensthaat kennen. Zij druipen van anti-papismo en terwyl zij met groote phrasen oreeren, dat zij vrijheid willen voor allen, weigeron zij aan de katho lieke ingezetenen van Velsen, de mogelijk heid in een Roomsch ziekenhuis verpleegd te worden; offeren zij he.t algemeen gemeentebe lang aan hun godsdiensthaat op, wat de. ge meente op ettelijke tonnen gouds zal komen te staan En dat in een tyd, dat allervvege, vooral door partygenooten der tegenstanders, ver draagzaamheid wordt gepredikt. Nog is de beslissing niet gevaiien en daar om willen wij den heeren adviseeren op hun verkeerd standpunt terug te komen, dat aller- wege, en niet onder do Katholieken ailéêli, af keer wekt. Met do verkiezingen voor de deur zij het den weifelenden kiezers intusschen een les te meer om den mannen-van-de-mooie-belof- ten niet te gclooven. Hoe kan men iemand een raadszetel waar dig keuren, die. het gemeentebelang zoo schan delijk opoffert aan zün politieke hartstock- ten'ï Als bewijs, hoe achterlijk de Veisensche heeren zyn, willen wy er alleen op wijzen hoe by na overal elders met beide handen üe par ticuliere liefdadigheid |wo.rnt aangevat om haar in dienst van bet algemeen be»ang te stellen. Alleen in Velsen schynt men de wyskeid in pacht te hebben. Doch men zij gewaarschuwd: qui mange dn Pape, en meurt! Werd Stater* beken- Werd Wi'übu 'zitting- op lij* gek on heer 1 te u Vol: Staten|| 'bracirifff 2295 (i stonni schen munis 11586#: S.D.A. 6112; Bond Vei Gedis»! vair Likeu. Spoed ontwe den 1 in Net volger Ove thans heden vloede echer ft De thuisblijvers. Met eenige verbazing is door velen hot groote percentage thuisblijvers geconsta teerd bij de Statenverkiezingen., in den kies kring Haarlem bedroeg dit 15 pöt. tegen 10s pCt. bij de Kamerverkiezingen. Nu geven wij toe dat er ditmaal méér kiezers met opzet zjin thuisgebleven dan verleden jaar Juli, doch dit zal b.v. voor Haarlem slechts ettelijke honderden bedra gen en zij die in het getal tehuisblijvers, een zekere laksheid bij de kiezers willen zien, of het, bewijs dat men maling^krijgt aan den stemplicht, trekken, overal gemeen, een verkeerde conclusie. Men verge te niet dat bij deze verkiezingen is gestemd volgens de oude kiezerslijst, d. w. z. volgens de lijst, die verloden jaar Mei werd vastgesteld cn wie nu, weet dat in Haarlem niet minder dan ruim 1400 kiezefs op de 23000 van deze lijst in dit jaar zijn afgevoerd wegens verhuizen of sterfgeval, kan nagaan dat een goed deel van het per centage tehuisblijvers moet geschreven wor den op rekening der tè oude kiezerslijst. Hierbij komt nog dat nu algemeen wordt aangenomen, dat iemand, die op deu dag der stemming buiten de stad vertoeft, een wet tigen reden heeft om niet te stemmen. .Wat verleden jaar nog; niet zoo bekend was. Do raadsverkiezingen, die na 15 Mei plaats vinden, geschieden volgens de nieuwe kie zerslijst, zoodat het aantal tehuisblijvers dan waarschijnUj k niet zoo. groot is. Het zal nuttig, zijn voortaan met het be palen van den stemmingsdag rekening 'te houden met den datum van vaststelling'der kiezerslijst opdat zooveel mogelijk voigens een nieuwe kiezerslijst kan wordend gestemd Het algemeen stemrecht komt dan beter tot zijn recht. - - DiE .VERKIEZINGEN VOOR DE PROVIN CIALE STATEN. Di.de maandagavond gehouden zitting van jfet Centraal Stembureau voor Noord-Holland

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2