MIR IIIIL CSURANT BUITENLAND. De stem der cijfers. Kerk en School De Ondergang van een Wereldmacht De gebeurtenissen van den dag. FEUILLETON Woensdag 9 April - Tweede Blad KüBTE BU1ÏENLANÜSCHE BERICHTEN f De taak der politie. De doorsnee Hollander is gewend het op treden der politie, vooral bij relletjes en opstootjes, dóór een loupe met flinke lens te bezien en dan valt de beoordeeling m den régel ten nadeele van de handhavers van het gezag uit. Dat ligt zoo in sijjn aard. Wij willen er echter in deze tyden, nu de politie elk uur van den dag geroepen kan worden een oproer van grooter of kleiner omvang te onderdrukken, voor waarschuwen niet te vlug met zijn veroordeeling te zijn. Zoo ergens,- dan geldt hier het spreek woord van de stuurlui aan den wal, maar zelfs wanneer wij aannemen dat de politie haar kalmto in de ernstige momenten weet te bewaren en hier te Haarlem beschikken wij gelukkig over een uitstekende leiding 1 dan nog is de oppervlakkige toeschouwer dikwijls geneigd de handelingen van de po litie van den slechten kant te bezien, omdat hij' niet in de finesses van de zaak is inge wijd. Hen voorbeeld I Hpp enkele toeschouwer laakte het op treden der politie bij het uit elkaar ramme len van den communisten-optocht op het Nasaauplein Zondag j.L Daar ging de politie z. i. te ving te werk en gaf geen gelegenheid genoeg om uit elk aar te gaan. Maar wie weet dat de politie reeds bij het Brongebouw had verbaden te optochten; wie weet dat zij de betoogers, door verschil lende hoeren aanhoudend getart, zelfs 'ar moedig gevolgd was door de O roote Hout- Straat, dat zij lijdelijk had toegezien dat de heeren maling hadden aan het politie- bevel en zich Langzamerhand toch aaneen sloten tot een formeelen optocht, zal toe geven dat van een gebrek aan tact niet ge sproken kan worden bij het uiteenrammelen van dezen optocht, opgezet met het kennelijk doei de ruitentikkers-relletjes van Amster dam hier te herhalen. Men zij voorzichtig in zijn oordeel en be denke dat de politie de bed lodingen der „toffe jongens" en oproermakers beter dan het publiek, dat toeziet, in hun geheel over ziet. In Amsterdam heeft men menigmaal kun nen constateeren waartoe een al te zoet sappig optreden leidt, en dan is het publiek ook weer vlug klaar met verwijten van al lerlei aard. Wij willen maar zeggen dat men voorzich tig moet zijn met zijn oordeel en welk goed huisvader zal ons tegenspreken? - het kan zijn nut hebben de roeide eens te hanteeren en op harde koppen harde klap pen te doen neerregenen. Nog één goede raad: het is niet onmogelijk dat do heeren communisten „revanche" wil len nemen en terugkomen. Blijft hun weg uit de stad, want tweeduizend mcuwsgien- gen maken meer herrie enkrijgen meer klappen, dan tweehonderd Amsterdamsche ruitentikkers. i. Het stemeijfer 3559 voor de Katholieke lijst te Haarlem (stad) geeft een vreemd geluid. Zeker kon teruggang verwacht worden bij de 4260 van de Kamerverkiezingen, omdat toen in de heele stad over alle lijsten 1500 stemmen méér werden uitgebracht, maar een feit is, dat het percentage gezakt is van 28 op 26. En dit is erger. Alle gelegenheidsargumenten baten hier niet. Bezien wij deze: De hoer van Lennep kreeg een aantal E.-K. stemmen èn door gewoonte èn door aan prijzing in ons blad. De heer Nagtzaam werd door onnooze- len onzerzijds gestemd,, als no. 1 van het ge- heele stembiljet. De Kath. Onderwijzers namen den Katholieken candidaat kwalijk, zijn krachtig ■telling nemen tegen het voorstel-Bruch. De Kath, Gemeentearbeiders vie len over de bestrijding van het voorstel- Klein (de 200) door No. 1 van de Katholieke lijst. Het relletje-Hooy had «enige geloofsge- nooten kopschuw gemaakt voor onze lijst. Bezie al deze „redenen" en oordeel met mij: lariel Larie. De Katholieken hebben hun plicht niet gedaan. Zij snappen het nog niet na jaren- langen strijd. Zij moeten nog telkens, hij elke verkiezing, voorgelicht, opgewarmd, opge haald worden. De propaganda rustte, uit ge- brok aan middelen .en ter krachtsbesparing voor de Raadsverkiezingen, en ziedaar, aan stonds daalt onze opkomst, onze uiting van beginselvastheid: Jk ben katholiek, dus stem ik Katholiek." Do socialisten hebben stemmen gewonnen. Met bet bloote oog bekeken: aanzienlijk. Om- der de loupe beschouwd valt het mee. Zij. ste gen bij minder opkomst van 1500 man van 4552 tot 5212. Dat is 660 stemmen. Veelt De communisten daalden.... 440 stemmen. Aan wie zonden zij ten goede zijn gekomen? Aan de vrij-liberalen? Of aan de Rooimsch- Katholieken?. De ö'nr. Socialisten daalden 160 stemmen. Idem, De Alg. Staatspartij (60), de Politiepartij (15), de Socialistische Partij (34) de Unionis ten (IJmuiders; 40), de Weermachtdemocra ten (152) om van de andere partijen te zwij gen. dongen ditmaal niet mede. Wij hebben van die 300 stemmen niets te verwachten, de socialisten alles. Hun accres van 660 stemmen ging dus gepaard met het verdwij nen van 920 stemmen bij hunne -geestverwan ten, terwijl onze daling van 700 gepaard ging met het stijgen van v. Lennep's cijfer met 650 (671—1322). Er zal toch nog gevochten worden om de rechtsche meerderheid in Haarlem's raad. Onze tien aftredenden zullen er allen in. Er zal van dezen dag af harder dan ooit ge vochten moeten worden, maar een man verlie zen willen wij niet en zullen wij niet. Wij ver loren nog nooit sinds vijf jaren. Ook ditmaal niet. Want Th. Hooy werd niettemin gekozen. De Provinciale Kieskring kon nimmer méér dan twee katholieken kiezen en deze twee zijn gekozen. Oh< ja» wij dachten het ruimer te halen, maar wij hebben het aantal dan toch behaald, zooals de 18 R.-K. van Noord-Hol land binnen zijn en de dertig recht se h e n nog een goed gewicht kregen. Rechtsch Noord-Holland mag dubbel en dwars tevreden zijn. Wij hebben in bet Haarlemsche gegokt op „het grootste overschot"'. 'De drie Sociaal-Demoeraten van Haarlem en Velsen (Nagtzaam, Caderius v. Veen, Dal- meijer) hebben den gebeelen kiesdeeler of 2947 stemmen noodig gemaakt om gekozen te wor den. De Katholieken van Haarletm (Bloemen- daaï, Zandvoort, Schoten) stonden onver- honden, moederziel alleen en zagen er twee gekozen met 4846 stemmen, d.w.z. Hooy werd gekozen met 1900 stemmen! Wij hebben er schoon 1050 uitgespaard, of als wij 1050 stemmen méér hadden uitge bracht dan waren wij neg even ver geweest. Ja, aanzienlijk méér had ons nog niet gebaat. Als v. Lennep soms een deel onzer stemmen heeft genomen, proficiat, het is gegund, hij won er bij, wü verloren er niets door. Het onmiddellijk effect onzer daling was dus n i b i 1. Maar het middellijk gevolg! Terecht legde de „N. Haarl. Crt." dadelijk den nadruk op dezen uitslag prognose der Raadsverkiezing. Terecht vermoedde zij, dat ons oude stemeijfer van 4200 dun zal weder- keeren. Zij hebben onsnogniet! De stem der cijfers zij beluisterd juist hier, op Raadsgebied, want hier hangt het van één stem af, van één stem aan de stembus of de Baad van ITaarlem rechtsch of linkecli zal zij ii o Of 't college van B. en W. rechtsch of linkseh zal zijn. Of het de coalitie of de sociaal-democratie is, die regeert. A1 s de Katholieken hun tien mannen hand haven (en niemand aan de overzijde juiehe te vroeg!) dan gaat het geweldig spannen. Dan kunnen onze Christenbroeders hun vijf raads leden gemakkelijk er bij voegen, terwijl het van het overschot der Anti-revolutionairen zal afhangen of een derde anti of zestiende recbtscho den Raad van Haarlem binnen gaat. AanvanderKamp dan voor de tweede maal de eer op de wip te zitten. Hij is zuiver linkscli, gelet op de laatste jaren? Soit. Dan zal een ander man, :de Christen-Democraat zijn taak kunnen overnemen, die zeker allerminst zuiver links kan genoemd worden. Koe de 16 linksche er zullen uitzien is reeds te henaderen: voor driekwart socialist. Halen zij, linksehen, de meerderheid, dan mogen de gevolgen wel een oogenblik onder de oogen gezien worden. Hierover in een volgend artikel. Mr. BOMANS. De Parijeehe „Tempe" berichtte gisteren, dat Wiikon aan den kruiser „George V» ashington" heeft laten semen, om uit Amerika naar Brest te vertrekken. De panische correspondent van het „Hbl." Voegde daaraan toe: Ik meen te weten, dat WBson van plan 1b •weldra een verklaring te publiceeren met een Uiteenzetting van zijn houding en van de rede nen, waarom het vredesverdrag nog niet ge reed ie. Waarschijnlijk zal hii in die verklaring de talrijke voorstellen, bestrijden, welke hem wit Amerika afin gedaan, om de Europeanen de zaken onder elkaar te laten uitvechten en van zijn wereldpolitiek terug te keeren tot een zuiver Amerikaansche politiek. De correspondent van de Daily Jixpress" maakt het nog wat erger door te vertellen, dat er merkwaardige geruchten komen uit ge woonlijk goed ingelichte Amerikaansche krin gen, volgens welke Wilson zóó grondig onte vreden is over den loop der onderhandelingen, dat het stoomschip George Washington last "heeft gekregen om naar Brest te gaan en dat de president misschien naar zijn land terug zal gaan, voor het vredestractaat klaar is, met het gevolg dat de Vereen igdo Staten een afzonder lijken vrede met Duitsehland zouden sluiten. Wanneer wij aau al deze sensa tie wek kende geruchten nog toevoegen, dat de New-York Tribune zich uit Parüs laat seinen, dat de Volkerenbond wellicht in October in de Ver" eenigde Staten bijeen zal komen en dat bet plan geopperd i# om de plechtige openings- zitting te Washington te houden, welk denk beeld door de Engelsche en Amerikaansche ge delegeerden gesteund wordt, dan weet men waarlijk geen weg meer in dit labyrinth van geheimzinnige bcrielitgeverij I In ieder getval schijnt de homogeniteit onder de Farijsche heeren nog mot volmaakt en de langdurige verkoudheid van Wit on is zeker ook een bedenkelijk verschijnsel. Nu het op 't laatst loopt en volgens de hoopvolle verwach tingen der laatste dagen alleen no# maar de puntjes op de i's moesten worden gezet. doet het vreemd aan, van Havas te hooren: „De Raad van Vier heeft Zondag en Maandag niet Vergaderd: Wilson j8 nog niet geheel hersteldI" Clemenceau heeft toen maar Vredesconfe rentie op eigen gelegenheid gespeeld: Zondag ontving hii den Italiaanschen gedelegeerde Orlando en Maandag had hij een langdurig on derhoud met Pichon on den Poolsehen afge vaardigde Paderewski. Aan de ongeduldig wordende wereld wordt nu tot troost meegedeeld: De redactie-commis sie, aan welke door de commissie voor den volkerenbond was opgedragen den tekst vast te stellen van de artikelen, waarover de gedele geerden het eens zijn geworden, heeft haar rapport voltooid. Als president W ilson. hersteld Is, zal dit rapport in den loop dezer week wor den besproken in een volledige zitting der commissie. Dan zullen ook de volgende amende menten worden ingediend: van 1 rankriik over teen doeltreffende controle op de vervaardiging van oorlogsmateriaal en over de instelling van een permanent militair organismevan de V.S. over do Monroeleer en van Japan over de geliikheid der rassen. Wachten en nogmaals wachten blijft dus de boodschapen over tien dagen is hot Pasehen DE REVOLUTIE IN BEIEREN. Het gaat in Beieren den ultra-communisten niet zoo voor den wind als in Hongarije. Het Noorden (Franken) wil nog niet veel van de bolsjewistische zegeningen weten en hier i» geen Karolyi, die de revolutie meer ui dan tegenhoudt. Integendeel, zooals wu g ren méldden, blijft de miester-president -tioli- man (sociaal-demoeraat) zich als het wettig gezag'' beschouwen en vindt hij steun bij de regeeiing in Berlijn. Deze laatste immers laat 'door het "W olif-bureau een bijna komisch- nuchtere verklaring afleggen: Nu in Munehen de raden-republiek is uitge roepen aldus de spreektrompet van Seheide- manu de regeering, die tot dusver in Beieren het bewind voerde, Munehen verlaten beeft en de Landdag, tegen recht en wet in. ifl ontoon- den, is de verhouding tusschen Beieren en het Rijk in een nieuw stadium gekomen. Krachtens de voorloopige grondwet mogen in de staten commissie (lichaam dat in de plaats is getre den van den vroegeren Bondsraad") enkel die regeeringen vertegenwoordigd ziin. die als ge volg van algemeene verkiezingen ziin opge treden en die het vertrouwen genieten van haar volk. Dat ia voor de nieuwe regeling te Munehen niet het geval; en zii kan dus niet deel uitmaken van de Staten-eommissLe. De Riiksreseerins neemt kennis van de ver klaring van den Bei era eken minister-president Hoffmann, naar luidt Van wej]£0 verklaring, de tot dusver bestaande regeering niet is afge treden, doch enkel haar zetel van Munehen naar elders heeft overgebracht. De Rijksregee- ring beschouwt do oude Beiexsohe regeering nog altijd als de uiting van den wil der meer derheid van het Beiersche volk. en ia het met die regeering eena- dat zij de eenige draags.er is van de hoogst0 macht in Beieren fin dat alleen zü bevoegd is veolitskrachtige besluiten af te kondigen en bevelen te seven. Het feit, dat de vertegenwoordigers der tot dusver in Beieren bestaande regiering in de staten commissie ook vooptnnn deel blijven uitmaken van dat lichaam wordt daarom door de Rijks- regeering als rechtma ig erkend. Wanneer de toestand niet zoo bedenkelijk was, zou men bii'oa met cenig leedvermaak kunnen toezien, hoe een socialistische regee ring als die zich thans m Beieren het wettig gezag noemt, door een ondemocratische min derheid wordt geierl °riseerd en hoe zii zich vastklampt aan do - democratie. De Nederlandsohe Genossen van Troelstra mogen wel eens goed de volgende kennisgeving van de roode Beiersohe regee-ring aan de amb tenaren lezen: Het bericht, dat de soc. regee ring en de premier Hoffmann ziin afgetreden, is onjuist. De door den Beierscren Landdag met algemeene stemmen gekozen minister president Hoffmann heeft den zetel der regee ring heden verplaatst naar Bamberg. Deze r eg eer in g ie de eenige draagster van het hoog ste geeag in Beieren. Alleen haar voorschriften en bevelen moeten worden uitgevoerd. Alle van andere ziide komende bepalingen enz. zijn ongeldig, (get.) Hoffmann. Jammer voor meneer Hoffmann, dat hii zelf een product der revolutie is. In theorie heeft hij overigens ge Bik. Dte afgevaardigden van alle burgerlijke par tijen der drie Frankische regeeringsdiatricten hebben gezamenlijk een protest uitgevaardigd tegen de uitroeping der Radenrepubliek in Beieren. In dit protest wordt gezegd: Reeds op Zon dag 6 April hebben ook de meerderheidssocia listen van Beieren zich om politieke en econo mische redenen tegen het uitroepen van de radenrepubliek uitgesproken. Wij roepen de ambtenaren en het geheeele arbeidende Beie ren. boeren en burgers op. zich achter den door het volk gekozen landdag te plaatsen. De geheele bevolking van Noord-Beieren en de pers worden hierbij gewaarschuwd zich niet te laten bang maken door de terreur van een onbe- teekenende minderheid, in hoofdzaak van men- scken van buitenlandeehe afkomst. Het oogen blik is zoo ernstig als nooit te voren. Beieren hangt boven den afgrond. Als het niet behoed wordt voor den val, is alle» verloren. Dan zul len in het binnenland van Beieren broeder moord, plundering en hongersnood heerschen. Een verder gevolg is de economische afsluiting van Beieren, waardoor het volkomen stilleggen van ons economisch leven, van het spoorweg verkeer en het ophouden van iederen kolen- en Ievensmiddelentoev oer veroorzaakt worden. Het buitenland heeft iedere hulp in den vorm van levensmiddelen aan het bolsjewistische Beieren geweigerd. Hulp van Rusland en Hon garije is uitgesloten, daar deze landen zelf door hongersnood geteisterd worden. Het sluiten van den vrede wordt vertraagd en vele duizenden Beierache krijgsgevangenen blijven in knechtschap in het buitenland. Dog-men. die u dit zeggen, zijn uwe landgenooten, geen menschen, die tot voor weinig maanden noe niets van Beieren wisten en wïen uw lot on- verscrillig is. DE ONGEREGELDHEDEN IN DUIÏSCH- LAJSD. DE VERWACHTE ALGEMEENE STAKING IN BERLIJN is gisteren niet uitgebroken. Wel had een «taking van baukbeambten plaats, maar deze geldt een zuivere loonkwestie. HET RADEN CONOR ES. -dat gisteren te 'Berlijn geopend is. en dat vermoedelijk een week zal duren, «af op den eersten d-ag van zyn zitting een beeld van groote verwaTring. De groepen der meerderheids- en onafhankelijke socialisten waren'het voortdurend met elkan der oneens. De onafhankelijken wilden b.v, een telegram van sympathie aan de Hongaarsche en de Beierache gaden-republiek zeilden. De meerder heids-socialisten voelden wel wat voor een broe- dergroet aan Hongarije, maar niet aan Beieren, 'omdat immers de social iet Hoffmann daar nog stand houdt. Een voorstel om zich alleen tot Hongarije te bepalen, werd toen met meerderheid van stemmen aangenomen. Een ernstige kwestie werd de eisck der on afhankelijken. dat de regeering Ledebour zou vrijlaten. De meerderkeidssocialisten waren daartegen. Na een zeer rumoerig debat verlie ten zooveel leden der meerderheidsfractie de zaal, dat een motie om de vrijlating van Lede bour te eisehen, werd aangenomen. Een desbe treffend verzoek werd aan de reeeering ge richt. De regeeriog te Berlijn, die thans zware dagen beleeft, heeft zich op 't ergste voorbe reid. Zij had krachtige maatregelen geno men om de orde desnoods met geweld te handhaven. Kwam men over de ^Vilhelm- platz, dio schuin tegenover hot rijkskanse lierspaleis ligt, dan kreeg men een denkbeeld van de militaire maatregelen, welke er ge troffen waren. Er stonden daag tal van auto mobielen met geschut erop; machinegeweren bestreken alle toegangswegen tot het .plein. Het leek daar een militair kamp, maar het was niet afgesloten voor het publiek, zoodat vele nieuwsgierigen het eigenaardige stads- tafereel liepen te bezichtigen. Bij de firma Krupp ia bet grootste deel van het personeel volkomen genegen om te werken, en is ook te werk gekomen. Daartegenover bad het revolutionaire sta- kingsüomité er bij de firma op aangedrongen, dat <ie werkplaatsen voor de werkwilligen zou den worden gesloten. De firma had dat ge weigerd. Duizenden werkwilligen, die snateren och tend zich weer naar de fabrieken van Krupp bega ven. moesten evenals eergisteren onverrichter zake terugkeeren. Gewapende posten van Spate» tacaërs hielden no-g steeds alle toegangen bezet, De staking van de electricians en het person©e$ •van <ïe tram dunrt voort. Er i» geen licht. In het Roerkolengebied hebben de arbeiders, die het werk hadden hervat, dat weer neerge legd. De centrale st akin geleiding van de Soarta" ciërs heeft de bladen verboden andere berich ten over de staking op te nemen, dan die van haar zelf afkomstig ziin. Overigens staken de typografen, zoodat de kranten in bet geheel niet uitkomen- In Dnsseldorp neemt de algemeene staking steeds in omvang toe. De tegenstand daartggen van de meerderheidssocialisten en de militaire bezetting heeft geen gevolg gehad. De havens in Duisburg heeft men bijna alle moeten sluiten. Zij liggen vol met schepen, die leeg gebleven ziin. omdat er geen koleD meer werden aangevoerd. De kolenproductie van het heele Roergebied is tot- op een tiende gedaald. Er worden nauwelijks nog een 20,000 ton per dag te vooTschiin gebracht. Gisterennacht heeft te Maagdenburg een ge wapende bende zich aan de haven meester ge maakt van een partij goeden ter waarde ran ruim 700.000 mark. Een aanval op het Paleis van Justitie werd met machinegeweervuur af geslagen. Het overgroots deel van het garnizoen hoeft zich bij de ongeregeldheden trouw aan de re- geering betoond. DE TOESTAND IN HONGARIJE. De verkiezing van plaatselijke arsolraden had gisteren in geheel Hongarije plaats Dit deze raden moet de eerste groote sowjetregee- ring van Hongarije vóór den 14en April wor den gekozen. Bij verkiezingen van vandaag- wordt één ver tegenwoordiger op elke 600 kiezers gekozen. Het aantal vertegenwoordigers zal minstens te Boedapest 1877 bedragen. De eowjet zal ongeveer 350 leden tellen. Eigenlijk ziin de verkiezingen slechts een for maliteit omdat alleen het proletariaat en dege nen, die tot de socialistische en communistsche partiien behooren mogen kiezen. Binnen deze grenzen hebben aile mannen en vrouwen boven 18 jaar kiesrecht. Alle winkels waren gisteren gesloten, maar anders was cr ook niets waaruit bleek.dat er verkiezingen worden gehouden. Boedapest is zoo rustig als Londen op een Zondag. De eerste liiet van mem cben die door de revolutionaire rechtbanken zijn veroordeeld, is juist gepubliceerd. Er ia een man ter dood veroordeeld omdat hii va'.scko geruchten verspreidde. Van een banki'ersvrouw. die haar j'uweelen had verborgen, is kei ge heele vermogen verbeurd verklaard. Anderen zijn tot gevangenisstraffen van een tot vijf jaar gevonnist, omdat zij hun voorraden te laag hadden opgegeven. De revolutionaire rechtbanken bestaan meest uit een, de grootere uit twee leden (werklie den.) Een vliegende onderzeeër. Blijkens een Radio-bericht uit Washington had Alexander Graham Bell, uitvinder van de telephoon, toen de wapenstilstand verleden jaar werd gesloten, juist een onderzeeër geconstrueerd, die zich uit het water op kan heffen en snel ler vooruitkomt dan eenig ander type van de ze vaartuigen. Het principe van voortbewe gen is volgens dit bericht dat van vliegmachi nes. Alle proefnemingen werden in 't diepst geheim gedaan; vertegenwoordigers van hef Canadeesche -gouvernement woonden echter verleden jaar zomer het afloopen van een proefboot bij. De toestand in Egypte. Te Cairo zijn bij ongeregeldheden een Engelscliinan en een Griek gedood. D-e orde is door milnniren her steld. Bericht wordt dat er in het geheel zes dooden en vele gewonden zijn. Het Russische bolsjewiki-leger in 't go drang. Het Oekrajiensch persbureau be richt, dat de troepen van generaal Petljoera vorderingen maken ten westen van de linio Prip j et—K jitomir. Bolsjewisme in Zweden. Naar „Nya Dagligt Aliehanda" meldt, heeft de Zweed- svhe geheime politie eenige dagen geleden hier een bolsjewistisch wapendepot in beslag genomen bij een groenenthandelaar, die bij de laatste verkiezingen candidaat was van da jong-socialisten. Er werden 47 Mausergewe ren gevonden, die een intiem vriend van dep vroegeren vertegenwoordiger der bolsjewiki- regeering Vorovsky daarheen had laten bren« gen. P' Z. D H. de aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot kapelaan te Denekamp, den W-elEerw. heer H. W Dijkman; tot ka pelaan te Uithoorn, den WèlEerw. heer G. H. J. Waanders. 84 ROMAN UIT HEB POOLSCR. Maar niet alleen het gepeupel" was zoo ontaard. Naast Publius zat Maxcus, en deze gedroeg zich zoo. als wilde hij in de Arena springen om zich in den strijd te storten, hij, die pas de dochter van een ellendiger slavenhandelaar gehuwd' had, om zijn alles behalve krijgshaftige gewoonten te kunnen botvieren. Maar de Imperator Lucius Ver us 1 Hoe bliksemden thans zijn oogen! Zijn beweeg* hjke neusgaten sidderden I Het scheen dat het niet langer zou kunnen uithouden, "«of hij dadelijk in stalen wapenrusting be- ®eden zou verschijnen.Welk een teleur stelling; Toen Marcus Aureliu® hem tegen Parthen liet optrekken, om 'hem verre te houden van de braspartijen der hoofdstad, bedreef hij in het leger zulke buitensporig heden, dat hij nog gedurende den veldtocht ernstig ziek werd. i(ij omgaf zich met een Isgioen Grieksche zangeressen en Oostersche danseressen, bedrok zich dagelijks aan zwa- rgn wijn; schonk hooge waardigheden en gouden ketens aan toonee.lspelers, liet ten slotte het leger in den steek en bleef ergens in een wingewest achter, zond er. een enkel gevecht gezien to hebben. Geen troostende gedachte^ gingen Publus door het hoofd. Als de barbaren, wier dap pere zonen daar in de Arena verbloedden, do zwakheid van Rome eens kenden gelijk zelfl [willekeurig keek hij om, alsof hij be- VI. id was dat iemand ^jin treurige gedach ten had beluisterd. Plotseling werd zjjn ge zicht zeer bleek, want hij zag werkeijjk een barbaar,d ie Rome's zwakheid zeeT goed ken de. Het was Servius, die zijn loge naderde. Hij had den Germaan in eenige weken niet gezien. Het onverwachte optreden van zijn vriend op hetzelfde oogenblik dat hij aan de mogelijkheid van een gevaar van de zjjde de barbaren dacht, vervulde den bijgeloovi gen Komaan met schrik. Als Servius zich zich aan de spits der Germaansche volke ren mocht stellen, dan zou Rome. sidderen voor zijn toorn, zocals vroeger voor het genie van Hannibal, deu held van Carthago. Gjj in Romef riep Publius. Een uur geleden ben ik in de hoofd stad teruggekeerd, antwoordde Servius, en daar ik hoorde dat heden uwe spelen plaats vinden, heb ik mij gehaast naar het Ampi- theater te komen om u te begroeten. Ik zou mij £?bikkig rekenen, als ik on den dag van n'n 'eeste;jjklieden mocht opvaren, dat gij inet: goeden uitslag gezocht hebt. Ik ben ThursneIda qp het spoor. De goden zijn u gunstig, sprak Pu blius hartelijk verhepgd. Later aal ik u een en ander mede» deelen.Er schijnt iets merkwaardigs in de Arena voor te vallen, meiKte Servius op. Inderdaad begon daar beneden een nieuw schouwspel. Eenige honderden gladiatoren van verschillende wapens te voet, te .paard en met wagens rustten, zich tot den strijd uit. Ingedeeld in verschillende groepen wacht ten zij op het teeken.. Do tuba weerkmnk; de groepen stiete onder vreeselijk gedreun te zamen. Zeer spoedi™ vielen er zwaargewonden en lijken en daardoor was de zekere orde, die tot dusver in de woelende -groepen geheerscht had verbroken. Alles smolt nu te zamen tot een'enkele beweeglijke massa, die rondwend- telde ais een vervaarlijke reus.. Er ontstond een algemeene, ordelooze moordpartij, des te grimmiger waar de ringmuur der Arena bij een zoo groot aantal-strijders geen ruimte van beweging liet, waar het brullend publiek den hartstochtelijken strijd aanwakkerde en ieder der kampers aan alle zijden den dood zag, als hij niet in staat was allen, die hem aanvielen, t e dooden. De aanblik van de in de hoogste vertwij feling en met dierlijke woede kampende gla diatoren, het wapengedruisch, het hinneken der jiaarden, de krijgsmuziek en het wilde gebrul van het publiek, maakten op Servius, die zich voor de eerste maal in een AmpihS- theater bevond, zulk een indruk dat hjj' over zijn gansche lichaam sidderde. Het gewoel van een veldslag was den prefect der ruiterij niet vreemd; maar op het veld van eer had hij geen tijd om zich door vrees te laten beheerschen of beschou wingen te wijden aan wat hij opmerkte. Als hij aan het hoofd der ruiterij de barbaren, zelfs al waren het zijn stamgenooten, aan viel, dan vloeide zijn soldatenbloed voor oogen en hersenen. Maar deze ellendige gla diatoren, waarom vermoordden zij elkander zoo- hartstochtelijk en zoo gruwzaam? En zij zijn geen vijanden van elkander en hebben met trouw gezworen aan de adelaren der Caesars. Wel zijn zij door het trotsche Ro- meinsehe volk, dat zich de koning der natiën waant, in ketens geslagen, maar thans zijn hun afmen bevrijd van het smadelijke ijzer. Zij waren te zamen vijf honderd in getal, uitstekende strijders, waarom storten zij zich niet met vereende kracht op de nietswaar- digeu voor welke zij, slechts om hen te vermaken, als slachters en slachtoffers hier heen werden gedreven? Vóór een genoeg zaam sterke m-acht der maetpriancn_z_Qu_ziin. aangerukt, was de helft gedood. Zeker zou» den zij het onderspit delven, maar zij' had» den hun dood vooruit gewroken. Servius, wiens Germaansche ziel slechts door zijn Romeinsche opvoeding was neder- gehouden, kon het geduldige sterven der gladiatoren niet begrijpen. Honden zpn he(, dacht hy, geen menschenl Ja, ellendiger dan honden, want deze bijten in de hand j:ar. hen,d ie ze mishandelen. En hoe afschuwelijk schenen hem deze machtigen in hun wreedheidI Ook hij, de barbaar, vergoot geen tranen over de af gehouwen hoofden en verminkte inleen; bij den aanblik van piassen menschenbloed viel hij niet in onmacht. Het was meer dan eens gebeurd,d at de helft zijner ruiterij het slag veld bedekte. Maar zijn ziel kwam in opstand tegen elk onrecht; hij werd woedend over, elke onverdiende wreedheid. En deze Ro» jpeinen raasden van genoegen! Doch niet allen. Servius' oogen, die da omsloten ruimte van het Amphitheater had den doorvorscht, wendend zich thans naar da groep, yan yvelke hij, zelf deel uitmaakte. (Wordt vervolgd.?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 11