NIEUWE itim COURANT BUITENLAND. STADSNIEUWS Elck wat wils INGEZONDEN. VROOLIJK ALLERÜEf KORTE BERICHTEN Zaterdag 12 April Vierde Blad De gebeurtenissen van den dag. KORTE BUITENLANDSCHEpERICHTEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, OE f200 Het advies van B. en W. Een nieuwe regeling van de rangen en salarissen der Gemeente-beamfenare. TREKJES LXXXII Het was gisteren juist vijf maanden geleden, dat de wapenstilstand tusschen Duitschland en de Entente werd geteekend. Vijf maandenen hoe lang zullen wij nu nog van den voorloopigen vrede gescheiden zijn? Daar is voorloopig niets anders van te zeggen, dan dat de historische Spiegelzaal in Versailles wordt schoongemaakt; dat er kamers worden gereserveerd voor de vertegenwoordi gers van Engeland, Amerika, Japan en Italië; dat er postzegels zullen worden uitgegeven met onderschrift: „Versailles, Congres de la Paix" watertandt o philatelistenmaar overi gens is er nog niets bekend. De „George Washington" is gisteren uit New- York naar Brest vertrokken en zal zoo tijdig in Brest zijn, dat Wilson op Paasch-Zaterdag ver trekken kan. Maar zal hij dan ook vertrekken? Er wordt omtrent de aanleiding van Wilson's mysterieuse houding weer iets nieuws verteld. De Parijsche correspondent van de „New- York Sun" schrijft, blijkenè een Radio-bericht, den haidigen toestand ter vredesconferentie met inbegrip van het ontbieden van de „George Washington" toe aan een toenemende breuk tus schen Lloyd George en Wilson. De correspon dent zegt, dat een der omtrent dje tfneemgheid loopende geruchten deze toeschrijft aan verschil van meening óver de Iersche quaestie. Dit wordt ten stelligste ontkend, doch erkend wordt, dat de president en Lloyd George een week geleden aan den lunch niet-officieel over de Iersche quaestie beraadslaagd hebben. Hiermede wordt voor het eerst toegegeven, dat de quaes tie een punt van gedachtenwisseling tus schen beiden uitgemaakt. Dit is van belang met het oog op de aanstaande komst der Iersche ge delegeerden uit Amerika. Wij zullen niet naar meer geschilpunten zoe ken en er ook van afzien te vermelden," wat een heele reeks groote Amerikaansche bladen over het ultimatum van Wilson schrijft. Zij zijn het er bijna alle over eens, dat de president niet bluft en dat een breuk tusschen hem en de ove rige leden van den raad van Vier onvermij delijk is. tegenover al deze onderstellingen staat een Reuterbericht uit Parijs, meldend, dat een Britsche autoriteit heeft verklaard: ALLE HANGENDE KWESTIES ZIJN FEITELIJK GEREGELD, ook die betreffende de verant woordelijkheid voor schending der oorlogswet- ten. Laten wij hopen, dat Reuter ditmaal eens de waarheid vertelt. Reeds eenige dagen verschenen er berichten voornamelijk in de Engelsche pers, over de mo gelijkheid, dat de Entente vrede zou sluiten met de Russische bolsjewiki. Vooral Amerika heeft zich daar bijzonder voor geinteresseerd en twee fedelegeerden gezonden om de vredesgeneigd- eid van Lenin en diens trawanten te onder zoeken Het arbeidersblad „Daily Herald" publiceert nu de voorwaarden, waarop Lenin -bereid is vre de te sluiten volgsns het verslag' der Amerikaan sche heeren Bullitt en Steffens. De eerste is een verantwoordelijk lid van de Amerikaansche vj^e- dcsdelegatie en belast met den inlichtingen dienst, de tweede een bekend onderzoeker en schrijver over sociale en politieke quaesties. De vredesvoorwaarden, die Lenin zou willen aan vaarden zijn: De sovjetregeering geeft alle pro paganda buiten Rusland op; amnestie voor al len, die de wapens hebben opgenomen tegen de sovjetregeering; volledig en vrij recht van zelf beschikking voor de randstaten; een conferentie van alle betrokken partijen om te beslissen over de toekomst van Groot-Rusland; betaling van alle buitenlandsche schuld. Het Amerikaansche standpunt tegenover Rus land vindt steun bij de Engelsche arbeiders. Het bestuur- der Engelsche arbeiderspartij Vraagt n.m. uit naam van de politiek georgani seerde arbeidersklasse en van de arbeidersbewe ging, dat de politiek van militaire interventie in Rusland onverwijld zal worden gestaakt en dat maatregelen zullen worden genomen, die leiden tot oiuniddelijke staking der vijandelijkheden en tot een veilig terugtrekken van de Britsche troe- p uit Rusland. St i DE ONGEREGELDHEDEN IN DUITSCH LAND. De „Vorwarts" meldt, dat men van plan zou geweest zijn, in het Ruhr-district de radenrepu bliek uit te roepen: Dat zou in den nacht van 10 op 11 April heliben: moeten geschieden. Door doeltreffende maatregelen, vooral de bezetting van Essen, zou het plan verijdeld zijn. Negen tien personen, die bij deze zaak betrokken waren, zijn gevangen genomen. Tot zelf6 in de meest roode lichamen van Duitschland begint men thans in te zien, dat de krankzinnige 6takings-manie een einde moet nemen. Zoo heeft het thans te Berlijn vergaderende Radencongres een voorstel aangenomen van den Centralen raad, waarin een beroep wordt ge daan op de stakende mijnwerkers in het Ruhr- gebied om onder alle omstandigheden: de werk zaamheden voor het drooghouden der mijnen uit te voeren, opdat het Duitsche volk gespaard wordt voor een vreeselijk ongeluk, dat door on derwater loopen der mijnen zou veroorzaakt worden. Op het voetspoor, der regeeringen van Wur- temberg, Baden en Hessen erkent de Pruisische regeering het mmisterie-Hoffmann als de eenige rechtmatige regeering van Beieren. Naar men weet toeft deze te Bamberg. Nauen bericht, dat het herstel van de orde te Wuerz- burg het keerpunt schijnt te zijn. Het Beiersche volk is in overweldigende meerderheid het mi- nisterie-Hoffmann trouw gebleven. DE TOESTAND IN BEIEREN. Te München schijnt de toestand zich onweer houdbaar in de richting van den bugeroorlog te ontw.ikkelen. De communisten verlangen dat de centrale raad aanstonds aftreedt en stelden al een pqur socialistischen uit tien leden be- staanden centralen raad in, zoodat Beieren op het "oogen blik drie regeeringen teltde grond wettelijke, door den Landdag gekozen, die zich naar Bamberg moest terugtrekken, benevens twee radenregeeringen te Munchen. De opge wondenheid te Munchen steeg ten top. Tegen de Joden werden oproepen tot pogroms verspreid. Munchen en Augsburg zijn van d leeftochtaanvoer en alle nieuws afgesloten. In de buurt, te Ingolstadt, staan 'scharen vrijwil ligers onder den minister voor militaire aan gelegenheden, Schneppenhorsjt en kolonel Epp. De communisten namen elf vakvereenigingslei- ders en negen ambtenaren als gijzelaars. Ze be gonnen de arbeiders te bewapenen ter vorming van een roode garde uit zelfverdediging. DE ZETEL VAN DEN VOLKENBOND. De commissie voor den volkenbond heeft Genève als zetel gekozen en verder een bepa ling in de overeenkomst gevoegd, volgens welke de Monroe-leer daardoor niet wordt beroerd. Frankrijk, België, China, Portugal en Tsjecho- Slowakije stemden voor Brussel, de V. S., Enge land, Italië, Japan, Servië, Griekenland, Roe menië en Brazilië voor Genève. Te Brussel moet men erg onder dei} indruk zijn van het telegram, volgens hetwelk het bu reau van den volkenbond te Genève wordt on dergebracht. Zwitserland en Frankrijk. Gelijk reeds vroeger gemeld, heeft de Zwitsersche bonds raad het oeeonpmscb verdrag met Frankrijk bekrachtigd. Dein 25sten Maart was het al te Parijs onderteekend. Hierbii verbindt Frankrijk zich. .Zwitserland maandelijks 60,000 ton steen kool uit de münen bii de Saai- op Lotharingsch gebied te leveren. Het verdrag stippelt de ver plichting der Fransehe rege.ering uit om Zwit serland zoo veel mogelijk aan het noodige ijzer en staal te helpen. Wat do koopwaar aangaat zal Zwitserland daartegenover 25.0G0 stuks fokvee uitvoeren, waarvan 5000 aanstonds moeten worden geleverd en bet overschot in den loop van 1919. Het verdrag geldt tot 31 December 1919. Nieuwe loonregeling spoorwegpersoneel in. de "VS. De regeering heeft gemachtigd tot een -verhooging van de loonen van het spoor wegpersoneel ten getale van 56,000,000 dollar, berekend over 400,000 geëmploveerden. Verlaten kinderen. Blijkens een onder zoek, van Engelsche zijde ingesteld, zijn er in Servië niet minder dan 240.000 verlaten kinde ren tusschen 7 en 14 jaar, die onverzorgd rond zwerven. Velen ervan hebben hun ouders door den dood verloren en de overigen zijn van hun ouders afgeraakt. Een antf-staking-demonstratie. Te Ro me is een betooging gehouden tegen de door de uiterste socialisten geproclameerde algemeene werkstaking. Er werd een optocht door de stad gehouden, voorafgegaan door officieren van alle rangen en waarin soldaten, waaronder talrijke invalieden, meeliepen. De stoet juichte het leger en den koning toe en werd op zijn tocht met bloemen bestrooid. Nader wordt gemeld.* dat de algemeene staking, welke Donderdag voor heel Italië was afgekondigd, totaal mislukt is. weten oï Sit bedekt in!houdt:: Dö Kjabh'. on derwijzers hebben niet op de Kath. lijst gestemd. Indien dit Ret gievjal is, dan moet ik als eerste onderteekenaar daartegen even energiek stelling nemen namens al mijn con fraters. Ofschoon wij dat stelling nemen van no. 1 der lijst niet goed oordeelden nog niet goed oordeelen h>et bericht in het Han delsblad 2 dagen na dat stelling nemen in den Raad, waaruit bleek, dat de salaris- regelingen voor Amsterdam en andere plaat sen, die den snood,au moed 'hadden getoond!, wel een lioogere salaiieering dan 't ontwerp De Visser te durven aanmemeni verzekerd zijn in de Tweede Ramer en dat de neuzen geteld zijn zie ochtendblad! 2 dagen na de bewuste raadszitting geeft dien on derwijzers voorloopig gelijk, hebben zij nog wel zooveel onderscheidingsvermogen be houden in den voor hen zeer zwaren strijd om het bestaan, dat zij zaken van per sonen kunnen onderscheiden en zij zijn er ten volle van overtuigd, dat Mr. Bomans, heeft hij, h. i. ten deze gefaald, het eerlijk heeft bedoeld en dat overigens zijn werk op politiek gebied zóó superieur is geweest, dat men hem in onzen kring! om die zaak) niet zal loslaten. Punt 3 uit die redenen moet dus geschrapt. Mogen de Gem, .werklieden ook zoo denken! U, Mijnheer de Red. beleefd: dankend .voor de verleende plaatsruimte. C. NAN. i Mr. Bomans, wien wij inzage gaven van bovenstaand stuk, toekende er het volgende bij aan: Ondergeteekende neemt met blijdschap en verwondering kennis van- bovenstaande ver klaring. Met blijdschap, wijl verzekerd wordt dat de zoogenaamde derde reden larie is 'Juist wat ik beweerde. Met verwondering! daar de onderwijzers zelfs nu nog meenen dat de heer Bruch een g'oedl voorstel in diende. Ik zal het mij altijd! tot een ee,re en een groote verdienste aanrekenen (ge lijk' de minister van Onderwijs dat ook begreep en daarvoor spontaan getuigde) dat ik liet voorstel Bruch heb helpen kelderen, welk voorstel ik een der meest funeste) achtte en acht v0(}r het bijzonder onder wijs. Hoe iemand daarover nog kan Üubiee- eeren is mij een raadsel. Mr. BOMANS. Mijnheer de Redacteur. In uw blad van 9 April noemt Mr. Bo mans als één der redenen van het lage stemmencijl'er als 3e reden: De Kath. on derwijzers namen den kath. candidaat kwa lijk zijn krachtdadig stelling nemen tegen het voorstel Bruch. Gaarne zou ik willen B. en W. advisee.ren de verzoeken en adres sen en voorstellen om eene uitkeering van J 200 over.1918 in eens aan allen, die in gemeente- dienst zijn, van <Ie lian-d te wiizen. O.m. zee"flreiL*XU en Vv, JD-o toestanden hebben zich in het afgeloopen jaar snel gewijzigd en men kan van. oordeel zijn, dat een salaris, hetwelk in den aanvang van 1018 voldoende' mocht worden genoemd, in de laatste maanden van liet iaar door de voortdurende prijsstijging niet meer toereikend was. Hierover kan men van meening verschil len. Voor zodver men evenwel op dezen grond nog aanspraken zou willen doen gelden, wijzen wii er op, dat, waar wij reeds eenige maanden in het nieuwe jaar gevorderd ziin, zulks thans beter kan worden verrekend door eeno zeer gunstige regeling voor 1819 vast te stellen. Voor de onderwiizers i3 zulks niet mogelijk. Door Dwen Raad is reeds besloten in Uwe vergadering van 5 Maart j.l. aan ben nog 200 toe te kennen. Voor de overige personen in dienst der gemeente kan. wanneer men meent» dat bun nog te kort j8 Ke(jaani dit hersteld worden door resehugen over bet loopende jaar. B. en W. stellen yoor bet besluit van 13 November 1918 tot uitkeering van een bedrag van 200 ineens over 1918 aan de ambtenaren, ook toepasselijk 'te verklaren op de ambte naren werkzaam bu de Bank van Leenins of het Burgerliik Armbestuur. Over de kwestie der uitkeering van 200 zeggen B. en W.: Vooraf ga de opmerking, <Jat <je uitkeering Van 200 aan de aju'"tenaren door ons werd voorgesteld op grond van het, feit. dat de ver houding tusschen de salarissen van dezen en de bezoldiging van oe onderwijzers, werklieden en politie geheel was verbroken door de ver boogingen, welke de laatste categoriëen in den loop van het jaar hadden verkregen. In dit verband wenschen wil do vraag onder de oogen te zien of de geprente JQ bet jaar 1918 aan hare verplichtingen als werkgeefster heeft Voldaan. In Februari van het Vorig, jaar kwam een herziening van de salarisseu (]ei. onderwijzers ïot stand. Men mag aannemen, dat deze her ziening, welke in de jongste vergaderingen van uwen Raad herhaa c o ytr ^er sprak© kwam, n ieder geval, hoe versehil]eri(j men ef overi_ Sens ook over moge oordeelen. voor de onder wijzers verhetering Y®- t en, gezien de toe- fclanden op dat tijdstip, bevredigend mocht worden genoemd. ln de maand Maart 191S werden nieuwe ver- Ordeningen vastgesteld, welke de bezoldiging, van bet kader en de agenten van politie regel den. Ook deze brachten eene aanzienlijke ver* hoogingi over alle rangen en voldeden grooten- deels aan de verzoeken van de belanghebben den. Nadat deze verboogingen hadden plaabs ge had, meende ons Ooilege, dat mede in verband met Ren nood der tijden, ook de loonen ei- werklieden verhoogd dienden to worden. Waar eene herziening eerst kon plaats vinden na vaststelling van het nieuwe werkliedenregle- ment en bet te voorzien was, dat ook nadien de vaststelling van nieuwe loonen nog gemi- men tijd op zich zou laten wachten, daar overleg dienaangaande met verschillende colleges en personen veel tijd vordert, stelden, wij u voor, teneinde de werklieden, hieronder niet te doen lijden, de loonen van alle werklieden in dignst der gemeente met 6 te verhoogen. Hiertoe werd door uwen Raad besloten en deze maat regel. mocht alleszins afdoende worden ge noemd. Brengen wij u vervolgens nog in berinnering de vaststelling! der nieuwe salarissen der leeraren bij het hooger en middelbaar onder wijs. welke ini Juli plaats vond, dan meenen wii de boven gestelde vraag, zeer zeker bevestigend te mogen beantwoorden elï tp kunnen vaststel len, dat wat de gemeente voor baar personeel in 1918 beeft gedaan, zeer voldoende mag heeten. Op grond hiervan ziin wii dan ook van oordeel, dat er geen termen bestaan, tbang nog eene uitkeering over 1818 aan deze eategoriën uit te keeren. Een ander geval is bet met de ambtenaren werkzaam bii de Bank van leening.en het Bur gerlijk armbestuur. Zii genoten de uitkeering, toegekend aan de andere ambtenaren, niet, om dat zii niet onder het^ambtenarenreglement vallen. In bet bii dit schrijven gevoegde ont- werp-besluit stellen B. en W. dan ook voor, die personen alsnog de .uitkeering deelachtig te doen worden. B. en W. bieden den Raad ter bekrachtiging aan een ontwerp-veroraening, regelende de rang en de bezoldiging van ambtenaren, in dienst der gemeente. Hiermede vervalt de oude (ruinv een jhar geleden) vastgestelde, die niet aan de eisclien blijkt, te voldoen. Bij de bepaling van bet salaris is rekening ge houden met de .thans bestaanden duurte-toe- slag, alsmede met de in 1918 toegekende uit keering in eens van 200. Daarnevens is de bezoldiging van ambtenaren in gemeenten van ongeveer gelijke grootte als de onze, niet uit het oog verloren. Verder is bii de samenstelling van bet ont werp gestreefd naar vereenvoudiging in titu latuur; daarbi» is zooveel mogelijk rekening schonden met den aard der te verrichten werkzaamheden, ten einde die ook in den nieuwen titel voldoende tot uitdrukking te doen komen. Met het oog op de verkregen hetere opklim- miu8. is de toelage voor het tijdelijk vervan gen van een hoofd van. een. tak van dienst in geval van afwezigheid of onstentenis verval len. Eveneens is vervallen de bepaling', waarbij de bevoegdheid wordt verleend tot toekenning van eene vergoeding voor bet bezit van een of meer administratieve of technische diploma's, van welke bevoegdheid onder do bestaande regeling geen gebruik is gemaakt. Bij de herziening! der salarissen is overleg gepleegd met de Centrale Oommissie van over leg en er werd vrijwel algeheele overeenstem ming verkregen. Voor de ambtenaren zullen gelden de navol gende rangen waaraan ziin verbonden de daar bij vermelde jaarwedden Griffier; Adjunct-directeur. Minimum 4.000. Maximum 5.000. ReferendarisAdministrateurElectro- tech nic us Ingenieur; ScheikundigeKeurjngs- yeearsArchitect: Minimum'3.500, Maximum 4.000. HoofdcommiesHoofdboekhouderHoofd inspecteur; Hoofd-assistent; Adjunct-architect; Adjunct-ingenieur; Minimum 2.6Ü0. Maxi mum 8.000. Adjunct-commiesAdjunct-boekhouder; Ad junct-inspecteur; Opzichter; le Machinist; Ambtenaar art. 261 gemeenterwetKeurmees ter; Magazijnmeester'; 2e-laboratorium-assis- tent; Controleur; TeekenaarMinimum 2.00. Maximum 2.500. Onder-opzichter; Adjunet-teekenaar; Ad junct-keurmeester; Bode; FortierBewaarder.; Klerk; KookleeraresMinimum f. 1.500.—, Maximum 2.000, Adjunct-klerk; Adspirant-teekenaar: Bedien de Minimum f 1.000.—, Maximum 1.500. Het bedrag van 1.000.wordt vermin derd met 100.— voor ieder jaar, dal de aan gestelde jonger is dan 20 jaar. tot een mini mum van 700. Deze verordening wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Januari 1919. Met ingang van 1 Januari 19.19 wordt bet- besluit van 28 Maart 1917 tot toekenning van een toeslag op he vast salaris niet meer van kracht verklaard. WIE VAIN BEIDEN HEEFT GELIJK. Professor: Als je zoo doorgaat bliif je eeuwig student 1 Vader: Als .ie zoo doorgaat ben je volgend Jaar stutdent al' 1 AMSTERDAMSOHE TOESTANDEN. Kl.eine Bertus, tot grootvader: Opa. warmee/ komt vader thuis Grootvader: Ja, jongen, vader k.oqit heel) zeker na den oorlog thuis, als Re mobilisatie ia afgeloopen. Kleine Bertus: En wanneer komt moeder Dxiuis, Opa ta"otvaderJa. dat weet ik niet. jongen, dat „Margar?ned™: 8taat d° Vaa dü nog eentje. Jan: Eaad eens' Klaas-. ze tegenwoordig m Amsterdam voor een Jat vragen? Klaas: Ja» misschien zes gulden. Jan: Precies. Klaas, maar raad au eens. wat ze vragen voor een mager koniintie. dat vróegei 80 ets kostte? Klaas; Misschien wel drie gulden. Jan; Neen, Klaas» goed voer en oen lekker warm hokje I EXAMENS TEEKENSCHOOL ST. JOZEFS GEZELLEN VEREENIGING. Bij het heden gehouden overgangs- en eind examen aan de "leekenschool v. d. St. Jozefs- Gezellen Vereeniging, zijn de volgende leerlin gen geslaagd Vttn de 1ste naar de 2de klasse namen 69' jon gens deel aan het exam. Bevorderd zijn: de Bruin W. A.; Campfins C. P,; Gorter J. J.Heerons F. G.Kinter C. A. M.Kloes M. Lemmers G. J.Wassenaar G. J.; de Zaaijei' J. R.; Zijlstra R.; v. d. Aardweg G. J.; Baars C. H. A.; v. d. Beem C. F.; Bloem Th. P. M.; Flaat F. A. L., voorw.; Geukers G. P.; Hand- graaf J. F.; v. Hazebroek J. J. A.; v. d. Klaaw' N.Kors A. A. M.Kors J. Th. A.Lemmers M. A.Molenaar J.Oorna B. P. A.Sweerts A. J. M.; van Tunen W.; v. d. Veldt Th. A. Ver- berne M. J., voorw.; v. d. Vlugt A. M.; Wijt- kamp P. A.; Zonneveld A. H.; Beelen P. G. J.; de Boer J. A.; de Bitter J. A.; Boesmans M. J.; Boot G. J.v: Bruggen H.Dolk S. A.Dings- hoff G. J.; v. d. Drift H. G.; Dijkhtfff A. J. W.; v. Emmerik H. G. J-, voorwaardelijk bev.-; Gi ling C. J. Th.; Glas W. H.; van Mens H. H. J.; van Meurs A., voorw.Oploo J. F. M.Peper kamp A.; v. d. Plas J.; Remmer J. H.; Raur- da N. S., voorw.Slenders G. W.v. d Spek A Springveld J S., voorw.; Spruyt G. J.; Swit- ser H. A. Wempe G Van de 2e tot de 3e klasse namen 37 jongens deel aan het ezaihen. Bevorderd zijn S°^er, An'.v' d' Ham B'"> Kuyken W.' F. G. H J. Th.; Slotte J. voonv. bev.; Wasse naar A. O.; Andreoli C. B.Beumer Th. J.: Fortgens'J.Dorlandt J. J.; Hetem G. C. R., voorwaardelijk bev.Kloes J., voorwaardelijk bev.; Paradij? P. J.Rooseboom de Vries A. J. J., voorwaardelijk bev.; v. d. Berg H. Th. Buurs D.; Franse W. J. M.; Goedemans M. c! J., voorwaardelijk bevorderd; v. d. Pol G. A.; Spronk H. Th. voorwaardelijk bev.Blankwater J. P.; v. d. Bosch J. P.; v. d. Brink F..F. M.; Dijkmans W. B. A.; Dijt C. C; Honnebier J. P. W.; Kottman P. H.; Kwaaitaal J. H. G.; Lasschuit W. J.; v. Leeuwen A. B. M.Mar- Chant J.; Nieuwenhuizen Chr.; Puts M. G M., voorwaardelijk bev.; Ruisenaars J. M. H. voor waardelijk bev.; Sala S. Th.; Schraders I li ter Wolbeek F. P. P. J' Van de 3de tot de 4de klasse namen 28 jon gens deel aan het examen. Bevorderd zijn: Duijn Frits; v. Dijk Th.; Switser Ph. W.; Hop staken W. A.; Keijzer D. A.; Nolet M. J. P.; v. d. Pavert M. H.; v. d. Pol G. J.; v. Raaij H. A.Nolet P. G.; v. Oploo J. M. M., voorwaar delijk bev.; Portgus Th. B.; Bakker J.; Drog- trop P. G.; Groen J.; Houtzager A.; Koele- meijer P. G.; Kwast Chr.; Meerman J. G.; Roo- senhart Th. P. L.Vogels W. M. H.Willemse C. P.; Miezsmbeek A. Aan het eindexamen werd deelgenomen door 13 jongens. Het eind-diploma werd uitgereikt aan: Vierde Klasse Campfens H. W. A.; Koningsbruggen M. M. Voets H. J. L.Zoon W. A. A.Duijn F. N. Duijn J. F.; v. d. Drift J. P.; v. d. Hoek A. J.; v. Luijken H. F.; Sanders W. Th.; Vollaerts J. J. P.v. d. Vossen H. C. Het aantal leerlingen, die het examen niet meemaakten of niet slaagden bedraagt 24. Te Horst (Limb.) is het groote winkel huis v,an S. aan de Markt, een prooi der vlammen geworden. De bewoners konden iri,ch met de grootste moeite redden. Alle meubels en manufacturen zijn verbrand. Van het gebouw bleven slechts de naakte mu ren over. Hoewel de 'hitte ontzettend was, staagde de brandweer er in de belendende peroeelen voor het vuur te sparen. De 6Gh,acle die zeer groot is, wordt door ver zekering gedekt. Oorzaak onbekend. Ontsporing. Ze was dienstmeisje.... en tevreden. 't Was 'a pittite din® van even aoiittien. Heel den daw klonk haar heldere lach en vrooliik lied ddbr de an een en kamers van het. huis. Ze foü 'n degelüke familie waar ze niet alleen eoed werken, maar ook naaien, stoppen, inaien, koken en veel ander nutties leerde. *1 Was troed voor haar. dat ze in 'n knap dienstje trekomen was. Want haar moeder was 'n luie, smerige slons en deze eigenschappen waren al in bedenkelijke dosis op de dochter ovértrettaan. Na lan® aanhouden van den vader, die overiirena weinito te vertellen bad, was Jansje in 'n dienst goaaan. En 't ttinar Koed. Wel bad zo in 't beein wat n^jeite om te iweunen. maar haar taktiscbe notrones had 'Jansje spoeditr op dreef. Ze was aewilliiï en beleefd en kon best met do kinderen opschieten. de overatesp aarde oent.ies kooht za -11 4 - x en dan no«i wat voor de kleine Juoertiea en zusjes, bii verjaringen en zoo..... Maar de moeder was niet alleen lui en smerig.... maar dom meteen.... Ze beaon tesen baar man te klaaen» dat ze met 't weekgeld niet rond kon komen.... er moest bijverdiend worden. Andere meis jes verdienden zes of acht gulden in de fabrie ken of ateliers en Jansie bracht net genoeg- binnen om haar kleeding bii te houden. De man wist wel. dat 'n knappere vrouw dan de züne met 't weekgeld méér kon doen. Daarom stemde bii niet töe.... in de hoop, dat zii het huishouden wat beter zou behar tigen. Maar 't, bleef zoo. Eiken dagJ>egon de vrouw 'n zaniken» ge sprek over de dure tijden en 't kleine inko men. In heftig drift-geratel verweet ze haar man, dat ie niet mee wou helpen om 't gezin weer wat op pooten te krijgen. Ze had zich 'r zooveel van voorgesteld, dat Jansjo ging mee- verdienen om de lasten wat minder zwaar te maken. De man. eindelijk beu van 't getreiter, bad ten laatste gezegd» dat ze dan maar moést doen wat ze wou Jansie kwam thuis. Erg bad ze er tegen «esputterdr maar 't hielp niet. Met tranen in de oogen had re afscheid ge- nomen- van de hartéFike mevrouw en de lieve kinderen, die al zo° aan J ansje's hulp gewend waren.... 'Ze kwam op de chocoladefabriek en werkte tusschen meisjes van allerlei slag. Er waren er bij, die erg gemaKteuik dachten over de begrippen van zedelijkheid en eerlijkheid. En de onschuldige Lj;l van Jansie wcrd Bpoedig aangetast d°or de besmettelijke on deugden. Ze werd brutaal tegen haar ouderslas alleijci goedkoope. vieze boekjes uit schuimige. ackterafsche bibliotheekjesslenterde langs de straten met jonffena en meiden.... snoepte mee van de chocolade, die de anderen stiekum meenamen van de fabriek. Haar weekloon versmolt mee op den gloeien- den steen van 't ontredderde huishouden. Op zekeren dag was in de bal der fabriek een papier aangeplakt» waarop de mededeeling stond, dat van nu af aan elke diefstal uit de fabriek niét alleen gestraft zou worden nfet ontslag, maar dat er bovendien aangifte zou geschieden bil de politie. In t begin war en ze voorzichtig.maar t duurde niet lang, of 't gingi weer in de gewone sleur doof. Dagelijks werden groote of kleine hoeveelheden chocolade en cacao ver mist. Eens. op 'n Zaterdagavond werd Jansje in t kantoortje geroepen. Onomwonden sprak de directeur ziin vermoe den uit.... dat ze chocolade tusschen baar kleêren verborgen had. Met 'n vuurrood gezicht li ad ze gelogen, dat 't niet waar was,... en wat münheer wel van haar dacht. Met klem wees de patroon op de gevolgen... alö ze nu eerliik bekende en de chocolade terug gaf, zou 't voor dezen keer nog door de vingers gezien worden. Maar koppig hield ze vol» dat ze niets hij zich bad. Toen moest ze zich aan 'n visitatie bii de hoofdjuffrouw onderwerpen.-. Stuk voor stuk werden haai kleeren losge- maakt..., 'i Was zoo Thuis had ze niets gezegd.... uit angst voor straf.... Ze vertelde, dat ze ontslagen was wegens „motmet een der meisjes Ze kwam in 'n conservenfabriek.dat gaf nog wat. meer weekloon.... En opeens kwam 'n poös later bii baar moe der de dagvaarding.'dat* Jansje voor do recht bank moest verscbiinen. Vreeselijk was de woede der moeder.die gelf niet inzag, dat zede grootsto schuldige was. 'a Hegan van slagen viel 's avonds neer op 't lichaam van 't meisje, voor wie ellendige dagen aanbraken. De'officier van justitie wees er lui de be handeling der zaak op, dat onophoudelijk in de chocoladefabriek gestolen werdPn dat ex- maar eens een voorbeeld -gesteld moest wor den.... ontelbare malen had bii tegen deze aiefstallen geldboeten geëisckt, maar 't scheen de schrik nog niet te hebben ingebracht. Hij eischte drie weken gevangenisstraf. Jansje had met gebogen hoofd, doodsbleek zxtten luisteren.ze voelde de honderd JOgen op de publieke tirlbuna op baar rug branden. En toen ze den eisch boorde begon ze luid te jammeren. De reclasseeringsvereeniging deed moeite en verkreeg 'n voorwaardelijke straf. Maar dan moest Jansje ouder toezicht ge steld worden. Dit was niet moeiliik. Ze kwam weer in baar vioegeren dienst bii de goede mevrouw, are alles wist, maar niets liet merken. Ze was weer dienstmeisje.... en tew-eden. 't Was 'n pittig ding van ruim ach: tien. Heel den dag klonk haar heldor») lach en vrooliik lied door de gangen en kamers vgn bet bui» G. N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 27