BELANGRIJK. LeveRsmiliieienvoorzieÉg. BINNENLAND 1 F KAAS. Verstrekking van goedkoope Brandstoffen. Van Overal SCHOL, ORDE EN ARBEID 14 APRIL ISIS 42«u JAAR6AWG 9800 EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen een ons kaas, op Dinsdag 15 April 1919, van 9 uur v.m. tot 1 uur nun. per persoon 9101 een pond groote Schol UITBETALING. Politieke kortzichtigheid. Ontwerp-Ieiddraad vooi* een R.K. Gemeenteppogram. Nederland en België. Ten slotte zij vermeld; dat» al zijn de De staking inde Metaalindustrie KORTE BERICHTEN - ii^ii IJ..IIJHI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741ADVERTENTIEN 23 CENTS PER REGEL.'BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Alle Katholieke mannen van 25 jaar en ouder, alsook zij die vóór 15 Mei a.s. 23 jaar worden en met de laatste verkiezingen voor de Provinciale Sta ten niet in Haarlem mochten stemmen, worden beleefd verzocht zich te komen overtuigen of zij nu voorkomen op de nieuwe Kiezerslijst, welke voor het laatst ter inzage zal liggen in het gebouw BawOj" op heden Maandag 14 April van des avonds 8 tot 10 UUr. Met het oog op de a.s. Raadsverkiezingen verzoe ken wij dringend aan belang- hebtoenden vooral even naar St. Bavo te komen. Het Bestuur der R.-K. POL. PROP. CLUB. De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te HAARLEM brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende bet tijdvak van 15 tot ea met .19 April 1919 op BON C. No. 79: tegen de gewone prijzen. k 18 cent per pond, op vertoon van VISCHKAART NO. 20001—20800 in de Gemeentelijke Vischhal; op vertoon van VISCHlKAART NO. 20801—21500 in het Pand, ingang Koningstraat. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE, van de te veel betaalde gelden voor de brand stoffen, betrokken op de na 1 Februari 1919 verstrekte bons. - Op de grijze brandstoffenkaart (zes halve een heden), op de gele kaart (kamerbewoners), (2 eenheden). Aan het kantoor Jacobstraat 3 rood. Voor de ingeschrevenen, wier namen aanvan gen met de letters F, G., op Dinsdag 15 April 1919voorm, van 91—1 iy2 uur en nam. van 2—41/2 ""I- 9094 Medegebracht moeten worden de kwitantïén van bovenstaande verstrekkingen en het bewijs van inschrijving (groen kaartje) benevens de grijze brandstoffenkaart voor hen, die cokes aan de Gasfabriek hebben gehaald IL De uilslag der Provinciale Statenverkiezing in Zuid-Holland, met behoud der Rechtsche meerderheid, strekt het unie-liberale „Vader land" tot aanleiding, om dien uitslag diep te betreuren. „De Eerste Kamer is niet om," roept het blad spijtig uit. Met alle kracht, maar niet zonder verwon dering van Katholieke zijde, heeft liet „Vader land vóór de nu achter den rug zijnde verkie. Zingen, voor een linksche meerderheid gestreden. Die verwondering was 'gewettigd. Immers, van meet af en daarna voortdurend, Irad het Haagsche opgaan op als wann en over tuigd verdediger van het christelijk Kabinet, schreef het met lof over het democratisch Mi nisterie. Speciaal de Premier was „persona gra ta in de oogen van het „Vaderland," toen niet gewapena met den anti-dericalen bril. landsbelang 0{>en °°g voor het waarachtig Wij knippen het volgende, uit het over den uitslag jongste verkiezingen treurende blad: „Iu gewone omstandigheden zouden, zoo- uls de Kamerverkiezing voor 1918 afdoende uitwijst, Zuid-Holland om gegaan zijn. Maar ue Novenxberescapade van Troelstra was zoo'n buitengewoon politiek fortuintje voor Rechts, dat de kansen waarlijk te ongelijk werden. e VT'TS yoor de revolutie heeft zijn werk verricht en de heele mkjilenstof in de armen van rechts geworpen, plus een niet gering gedeelte van hen, die zich anders liberalen plegen te noemen. Het was dan ook niet zon der reden, dat wij in „ons laatste woord" den vrijzinnigen waarschuwden tegen het lok- net door de Rechtsche partij en opengezet; wij wisten, dat de leus: Steunt het ministerie door Rechts te stemmen, en vrijwaart u aldus tegen revolutie, opgeld zou doen; het onder scheidingsvermogen van den kiezer is nu juist niet altijd bijzonder groot en vooral niet, wanneer hem de vrees voor revolutie nog in de beenen zit. Daarbij kwam Rechts ten goede, dat Ruys de Beerenbrouck een goede premier is, van wien groote gouvernementeele kracht uitgaat, terwijl zijne vriendelijke eenvoudig heid ieder aantrekt, en zijn ernst met de hervormingen' in overeenstemming met den polsslag van dezen tijd, door niemand kan worden betwijfeld." Opnieuw treffen wij hier onomwonden waar deering aan, zoowel voor de bestuursgaven als voor den persoon van Minister Ruys, een waar deering, die zich ook wel zal uitstrekken over de meest op den voorgrond tredende leden van diens Kabinet. De vraag mag dus worden gesteld: waarom is het „Vaderland" door den uitslag der Staten verkiezingen zoo diep teleurgesteld? Waarom is het in ik gegeven omstandigheden, zoo tegen een Rechtsche meerderheid in de Eerste Kamer? Het blad geeft zelf het antwoord op die vraag, waar het schrijft: „Er is niets wat het landsbelang in de komen de jaren meer zou schaden dan een conflict tus- schen het Kabinet, gesteund door de Tweede Kamer, en de Eerste Kamer." Met deze bewering kan men accoord gaan. Echter, de vrees, de verwachting zelfs, van zoo'n conflict, die er uit doorstraalt, getuigt a- i. van politieke kortzichtigheid. Wij kunnen niet inzien, waarom het een Recht sche meerderheid in onzen Senaat „geen ernst zou wezen met Ruys' program", het wil er bij ons niet in, dat „die meerderheid een sta in den weg zou blijven voor democratische hervormin gen", zooals het Haagsche blad) onderstelt. Integendeel, meer nog dan het „Vaderland", zal die Rechtsche meerderheid er van doordron gen zijn, dat „Ruys de Beerenbrouck een goede premier is, van wien groote gouvernementeele kracht uitgaat." En wij kunnen ons in de cri- tieke dagen van revolutiegevaarwelke wij door leven, moeilijk een Rechtsche meerderheid in onzen Senaat voorstellen, die in zake de noodige „hervormingen in overeenstemming met den polsslag van dezen tijd" de verantwoordelijkheid zou wenschen te dragen van een conflict tus- schen de Eerste Kamer en het Christelijk Ministerie. Wij herhalen: de vrees van het „Vaderland" getuigt van politieke kortzichtigheid; zij lijkt ons ongemotiveerd. Maar zouden schrik en wrevel over de nederlaag der Unie-Liberalen bij de Statenver kiezingen, wel geheel vreemd zijn aan de ont stemming van het „Vaderland" over het „buiten gewoon politiek fortuintje van Rechts"? l'.jWui- In bovenstaand ontwerp, dat ons namens de Commissie voor een E.-K. Gemeentepro- gram werd toegezonden, worden de geestelij ke en stoffelijke belangen vastgesteld, die door K.-K. leden van gemeenteraden dienen nagestreefd en behartigd te worden. Ate bijlage bevat hlet ontwerp opgave der punten, welke in een Arbeidsreglement voor het gemeentepersoneel dienen te worden ge regeld. Op dit ontwerp-leiddraad komen wij nader terug. D|o Tnactaten van 1839. Men meldt uit Brussel aan dp „N. It. Ot.": De regeering maal^t bekend, dat Nederland zich bereid verklaard heeft om1 te Parijs de tr acta ten van lock) te komen onderzoeken, waaraiede d0 .aanspraken van België verband houden. VUURWAPENEN EN MUNITIE. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tót nadete voorzieningen op het stuk van vuurwapenen en munitie. In de Memorie van Toelichting wordt opge merkt, dat de verspreiding van vuurwapenen onder de bevolking in 't algemeen belang aan betere beperkingen moet worden onderworpen Ook is het gewenscht dat er een registratie bestaat van personen, die vuurwapenen onder zich hebben en een zekere controle op de vuur wapenen, welke iemand wenscht op te slaan. Daardoor worden ook personen, in wier han den een vuurwapen bedenkelijk zou zijn, ten zeerste belemmerd in eventueele pogingen om zich zoodanig wapen te verschaffen. Allen, die van het afleveren van vuurwape nen aan particulieren een beroep of een ge- woonte maken, dienen een doorloopend register te houden waaruit van afkomst en bestennning van de door hen ontvangen of afgeleverde vuurwapenen blijkt. Ten slotte wordt aan de hoofden van plaat selijke politie het recht verleend te bevelen, dat personen, die zonder daartoe bevoegd te zijn, vuurwapenen voorhanden hebben, deze op daar toe aan te wijzen plaatsen in bewaring zullen geven, welk recht eerst na daartoe bekomen machtiging van den Minister van Justitie, ook ten aanzien van andere personen kan worden uitgeoefend. TOEZICHT OP VREEMDELINGEN. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer in gediend tot wijziging en verscherping van de wet van 17 Juni 1918, houdende nadere voor zieningen in de tegenwoordige buitengewone' omstandigheden betreffende het toezicht op hier 1 rantsoenen voor een tijdvak van 11 maan- te lande vertoevende vreemdelingen. den vastgesteld ,dat eene tusschentijdeche Uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat het opheffing van de kolendistributie bij genoeg- volgens de Regeering gewenscht is om aan be- zamo koiena&nvoer geenszins uitsluit, paalde vreemdelingen het verblijf binnen- het gé- Do visohdistributie. -r- Door den Minister heele rijk te ontzeggen, terwijl dit niet zelden van L, N. en H. is toet ingang van 15 zonder nitstel dient te geschieden. April a.a. de geheele vtechdistributie ,opge- Dikwijls blijkt later, dat een vreemdeling I hevea, met een geviseerd paspoort toegelaten, een ge vaarlijk karakter bezit en dan kan hij volgens de huidige wet, met binnen den tijd' in het visum op de paspoort vermeld, uitgewezen worden, het geen toch gewenscht is. Levensmiddelen voor Duitschland. - De geassocieerde regeeringon Lebben Nederland vergunning verleend om ©enige hoeveelheden levensmiddelen naar het onbezette gebied in Duitschland te verzenden. Het revotatie-jg-evaar. in antwoord op do desbetreffende vragen van het Kamerlid Kolthek, heeft de minister van Binnenland- sche Zaken meegedeeld, dat hem van eene bespreking als door den heer, Kolthek be doeld, niets bekend is. Benige mededeeiing daaromtrent kan dan ook biet door hem worden gedaan. Daar degenen die revolution- naire plannen mochten koesteren, de regee ring omtrent liun voornemen niet plegen in te lichtein, kan dó Minister ook' geen geruststellende verklaring in deze afleggen. Tegen het Nieuw-Mal tliusianisme. H. M, 'de Koningin-Moeder heeft den secretaris van het congres tegen het Nieuw-Malthusianis- me en ter. bespreking van hst bevolkings vraagstuk, een gift doen toekomen, verge zeld van een schrijven, waarin II. M. ui ting geeft van hare belangstelling in de, vraagstukken, die op het congres zullen be handeld worden. Teruggekeerd. De stoomtrawler „Uni on" van de Visscherij-Maatschappij met ge lijken naam te IJmuiden, welke' anderhalf jaar geleden door Britscjhe marineschepen aangehouden en naar Harwich opgebracht werd en sedert dien in dienst van de ad miraliteit voer, is eindelijk vrijgelaten en gisteren in IJmuiden teruggekeerd. Britecho mijnenvegers. Do volgende week zal weder opnieuw een aantal Brit- sdhe mijnenvegers te IJmuiden aankomen om vanuit die haven geregeld uit te varen tot Jiet opruimen der het diohtist in "O na bijheid liggende mijnenvelden. Teruggezonden oproepingskaar ten, Men schijft ons'uit Amsterdam: Door tusschenkomst van de afd. der Federa tie van Sociaal-anaxchisten zijn eenige honder den oproepingskaarten voor de stemming naar den burgemeester teruggezonden met een. schrijven, waarin o.a. gezegd wordt: ,,In dezen tjjd, nu alles kraakt, rneenen wij, dat er nog wel wat anders te doen is, d,an onder dwang een oude maatschappij in stand te houden. Wii konden niet stemme11, omdat onze overtuiging zulks verbiedt en zenden n hierbij do kaarten terug. CRISIS A AN GELEGENHEDEN. x Bruinkool voor de industrie. Door het Bijkskolenbureau is aan de brandstoffencom- missies een dringende waarschuwing gericht, dat, met het oog op den gestaakten aan-' voer vail kolen uit Duitschland, voor de industrie slechts bruinkool in plaats van zwarte brandstof Kan beschikbaar gesteld worden, terwijl het zich niet laat aanzien, wanneer tèn deze een gunstige .wending te wachten is. De h tri sbran dra i ïtsoenceringt yoor het dis tributiejaar 1919—it)-U. De distributie- en rantsoeneeringsregeten van huisbrand voor het distributietijdvak aanvangende 1 Mei 1919. zijn dezer dagen noor de Bijks-Eolen- distributie aan de Branastoffencommissie toe gezonden. In verband met de omstandigheid, dat de toepende maand bij net distributietijdvak 19181919 is getrokken, en dit dus 13 maan den heeft geteld, is dó duur van het nieuwe distributietijdvak op M maanden gesteld, ein digende 31 Maart 192°- De groepverdeeling eU rantsoenen zijn vrij wel gelijk aan die vaa het vorige jaar; hotels, pensions, restaurants, en. café'S zijn van groep O, onder groep j>. gobradht; apo theken, behandelingskamers en wachtkamers van geneesheeren en tandartsen zijn nu ge rangschikt onder groep y- onder welke groep de verbruikers vallen wier voorziening naast verstrekking der mimmum-rantsoenen aan droep A. (particuliere woningen), het meest dringend is te achten- Do rantsoenen van groep A. zijn gelijk gebleven met dien verstande, dat nu voor 11 maanden dezelfde hoeveelheden worden ge geven als voorheen vc>or een jaar waren vastgesteld. Bij do bepaling van cie rantsoenen van de groepen B O en D- wordt er echter wel rekening mede gehouuen, dat het distributie jaar maar 11 maanden telt. Voor woningen met gas aansluiting .wordt wederom geen zomerrantsoen verstrekt; voor het overige is de verstrekking van gas en electriciteit voorkookdoelemden en voor ver warming ea het winteiseizoen geheel losge maakt van de brandstoffendistributie. Zij, die, gas of electriciteit voor verwar ming of voor koken m het winterseizoen, wenschen te gebruiken, zullen dit dus kun nen doen binnen de perken der plaatselijke regeling terzake, zonder dat afstand behoeft te .worden gedaan van eenheden van het aanvulüngsrantsoen. De .andere nieuwe bepalingen is dat voor groote gezinnen van 7 personen en meer een extra rantsoen van 2 eenheden wordt beschikbaar gesteld. Er zij nog op gewezen, dat de rantsoenen als gegeven voor een bepaalde woning of voor een bepaald gezin, niet voor overdracht vatbaar zijn. I i ij k y !j j Door den voorzitter van den Metaalbond is onderstaande regeling gezonden aan den bemid delaar, den heer S. R. de Miranda, waarbij hij de hoop uitdrukt, dat deze regeling door de samenwerkende organisaties zal worden aange nomen, waardoor de staking zal worden beëin digd. Regeling van den Metaalbond. 1De Amsterdamsche leden van den Metaal bond en elk der Samenwerkende Werkliedenor ganisaties in de Metaalindustrie verklaren zich bereid om de collectieve loonsovereenkomst af te sluiten zooals die door de C. W. A is vastge steld, echter met de navolgende wijzigingen. 2. Voor Amsterdam, als allerhoogste ge meenteklasse, zullen als minima gemiddeld uur inkomen (art. 7) voor de meerderjarige werk lieden gelden: geschoolden: 60 (28.80); geoe- fenden: 54 (25.92); ongeschoolden: 48 (23.04). Met de invoering van deze loonregeling te Amsterdam zal een verhooging van het uurloon, gebaseerd op de loonregeling van den Metaal bond van 20 Februari 1919, die op 17 Maart zou ingaan, gepaard gaan van minstens 15 pet. De cijfers van het minimum gemiddeld uur inkomen in de andere gemeenteklassen en de indeeling in gemeen-teklassen, zullen in nader overleg tusschen den Metaalbond en de werk lieden-organisaties worden vastgesteld, zoomede de cijfers van het minimum gemiddeld uur-in komen voor de minderjarige werklieden, (art 11). 3. De bovenbedoelde voor Amsterdam gel dende looncijfers zijn gebaseerd- op een werk tijd van 48 uur per week, waarbij des Zaterdags de werktijd uiterlijk te 1 uur zal eindigen. Te Amsterdam zal, zoodra de staking is op geheven, de 48-urige werkweek worden inge voerd Voor de leden buiten Amsterdam zal, zoo lang geen nadere regeling is getroffen, de werk tijd hoogstens 54 uur bedragen. De Metaalbond is echter bereid zijn medewerking te verkenen aan de invoering van de 48-urige werkweek, ook buiten Amsterdam, waar noodig met een over gangstijd. 4. In de overeenkomst wordt opgenomen een regeling voor de betaling der overuren en wel als volgt: a. Voor de laatste 2 uur vóór den aanvang en de eerste 2 uur na het einde van den nor malen werktijd bedraagt de verhooging 25 pet. van het vaste uurloon. b. Voor de overige uren bedraagt de ver- hooging 50 pet. c. - Voor Zon- en feestdagen bedraagt de ver hooging 100 pet. Er zal een speciale regeling worden getroffen voor het geval dat met meerdere ploegen wordt gewerkt. 5. JJe overeenkomst zal worden afgesloten in de eerste week van Mei 1919 voor den tijd van één jaar. Bij het tot stand komen der overeen komst worden bovenbedoelde looncijfers inge voerd en wel met terugwerkende kracht tot op den dag waarop het werk, na afloop der tegen woordige staking, zou zijn hervat. Totdat de overeenkomst geteekend is, hlijven de thans geldende loonen van kracht, met dien verstande, dat zij zullen worden betaald over den vóór de staking geldenden werktijd. 6. De Samenwerkende Werkliedenorganisa- ties verklaren zich bereid om bovenbedoelde col lectieve loonsovereenkomst met de genoemde wij zigingen, voorzoover die niet uitsluitend voor Amsterdam gelden, af te sluiten met de leden van den Metaalbond buiten Amsterdam, die zulks wenschen. Nieuw conflict in hot veenbedrijf. Het hoofdbestuur van den Land-, Tuin- en Zuivel- bewerkersbond heeft den verveners te Stoenwijk verzocht om het loon der, veenarbeiders met 30 "A te verhoogen. In afwachting van den inwilliging van hun eisch, hebben zij den arbeid neergelegd. Staking in de Venen, Te Veelerveen ziin 250 turfgravers in staking gegaan. Zii vragen 12% pet. loonsverhooging. De verveeners boden 5 pet. De staking ie algemeen. Loonregeling mijnwerkers. - Tusschen do mjjndirecteuren en de in de contact-commissie voor .het mijnbedrijf vertegenwoordigde vakor ganisaties, is een overeenkomst getroffen voor een nieuwe loonregeling ten behoeve der on- dergTondsichie werklieden in de Limburgs olie mijnen. Ingaande 1 Mei e.k. zullen, voorloopig tot begin 1920, de volgende doorsneeloonen (exclusief duurte toeslag) per dienst gelden: houwers f 6.70, houwers, d. d. stutters 0, stutters 5.25, sleepers boven .18 jaar 4,25, idem onder dien leeftijd 2.00. Van dit ao coordlloon wordt 30 pet. door de werkgievfcrs gegarandeerd.Loonoommissies zullen eventueele geschillen over de loonregeling bealeohten, De 24-urige algemcene staking. Op het voorstel van het Nationaal arbeidssecretariaat in zake eene bespreking over het proclameeren eener demonstratieve 24-urige algemeene werk staking, heeft het bestuur van het Christelijk .Nationaal Vakverbond geantwoord, nóch aan die bespreking nOoh aan Ae demonstratieve staking te willen deelnemen. „Wij denken er niet aan aldus genoemd bestuur de belangen der arbeiders te schaden door een absoluut overbodig en in haar wezen misdadige staking. R.-K. Vakorganisatie. Vrijdag had in Hotel „Het Bruine Baard" van den heer Schip per te Sassenheim eene buitengewone verga dering plaats, tot stichting van eene afd. „Sassenheim en Omstreken" van R.-K. Hotel-, Koffiehuis- en BestaurantehouderS en Slijter*, De vergadering was zeer goed bezooht. Ze werij j te half drie geopend met den Ohr. groet <&0<NfS een waarn. voorzitter van. het voorloopt® f.ia k°rte woorden net doel ihüi bijeenkomst u.itoenzotto. Alle aanwezigen voorzoover Ho» geen lid. traden ais zoodanig toe.. Als voorzitter werd gekozen Be heer f. BL iSaeeboer to Bennobrook, tot Xe eooretarjtf (Ej heer P. G. de Groot te Hillegom en tot cennfoii. meester de heer 0. Schipper te Sassenheim. Het geheele bestuur bestaat uit 9 leden, Dfl samenstelling van 't bestuur doet verwachten, dat de nieuwe afd. niet de minst actieve zjjn in den. binnenkort op te richten R.-È. Nat, Bond van Hotel-, Restauratiehouders en Slij-i ters in Nederland. De afd. zal vooral krachtig aandringen oj> 'n uitmuntend adviesbureau en ëen goed gerey digeerd vakblad. Tevens zal zii ijveren voor een klasse- en prijzenstelsel voor stad- en platteland. Ook' tracht zij, ea men werking te verkrijgen met deni groothandel met zooveel mogelijk persoonlijke vrijheid. Op haar program staat verder: Wijziging der Drankwet en grondslag pers. belasting; bó-r atriiding van oneerlijke concurrentie, van ver koop van bier en gedistilleerd in particuliere huizen en kleine en groote winkels, alsmede er voor te waken, dat de R.-K. Volksbondsgebou wen geen oneerliike concurrentie aandoen. De geheele afwerking der agenda, waaron der ook de vaststelling der contributie en samen stelling van het reglement had een zakelijk eu prettig verloop-en de woorden van dank waar mee de voorzitter te 5 uur deze uitmuntend ge slaagde vergadering sloot, waren zeker niet misplaatst. Een woord van gelukwensch aan de wakkere propagandisten voor deze Roomsche zaak mag zeker o. i. niet overbodig heeten. Een gewilde betrekking. Voor do betrok, king van werkman bü den reinigingsdienst te Veis en, hebben zich niet minder dan 1720 sol licitanten aangemeld. Misdaad of iets anders? In de Koren- straat ta Groningen, is Yfoensda-g onder ver dachte omstandigheden juffrouw J. overle den. De man, die alleen met zijn vrouw thuis was, heeft eerst een paar uron ongeveer na het overlijden do buren gewaarschuwd,waar na do dokter en de politie werd gehaald. Door den waarnemenden politiegenees'lieei-, dr. Boelinans Kranenburg, kon geen doods oorzaak worden vastgesteld. Het lijk is daar om naar het Academisch Ziekenhuis ver- yobrd. De politie stelt een onderzoek in en heeft den man voorloopig aangehouden. Da. houding', waarin het lijk werd gevonden en, het eigenaardig optieden van den (man, geven reden tot denken en wijzen in elk geval op grove nalatigheid van don man ten op zichte zijner vrouw. In het gesticht Duin en Bosch te Cas- tricum viel de verpleger V. bij het glazen- lappen van een ladder en overleed na eeni- gfe uren aan de gevolgen van den vaL IJij. iaat een vrouw en 1 kind achter. Ta Boxtel heeft Vrijdagmiddag een ern stige br,and gewoed in do Kinderbosscheü. Duizenden mutzaards gingen in do .vlammen op. .Oorzaak onbekend, Een als heer gekleed persoon die voor gaf in een pension te Deventer te wonen, heeft bij een juwelier aldaar een viertal kostbare verlovingsringen op zicht gevraagd en medegenomen om spoedig antwoord to brengen, doch nadien niets meel' van zich laten hooren. Bij onderzoek bleek, dat hij aan het opgegeven adres wel kamers had.1 gehuurd, m,aar niet in gebruik genomen. Da politie zoekt dén dader. In het yolkslogement „De Drio Kro nen", aan de Haarlemmer Houttuinen, to Apisterdam, werden eorgistermorgen een 45- jarige vrouw en een 42-jarig© man bewuste- loos op bed gevonden, als gevolg van gas- venstikking. Vermoedelijk is dooi vermmdo- ring van gasdruk de lamp uitgegaau, doch stroomde het gas later in hevige mate toe. Bij het onderzoek bleek de vrouw intus- scjhen reeds te zijn overleden, terwijl de man in bewusteloozen toestand naar het Bin- nen-Gasthuis werd vervoerd. In een der grootste cartonfabriekeu in de prov. Groningen wordt thans in plaats van met steenkool of met turf met net ge stookt. Geheele scheven verdwijnen in de vuren dio lustig, branden en een groote hitte opleveren .Daar de turf zoo duur is, i3 het financieel nadeel van deze brandstof niet zeer. gro°t. Aan boord van een der marineschepen te Vlissingen bleek kort geleden de scheeps- kas ontvreemd te zijn. De verdenking viel op 'n matroos die na den diefstal verdwenen was en later is gearresteerd. Bij zijn ver hoor door de politie bekènde liij thans den diefstal. Te Amersfoort is een comité gevormd om den. sterfdag van Joan, van Oldebarneveldt 13 Mei 1619 te herdenken. Amersfoort is zijn geboorteplaats en tien iaar geleden .is zijn borstbeeld geplaatst op het stationsplein. 13 Mei zal een eenvoudige hulde worden ge bracht, terwijl plannen in. voorbereiding zijn voor een bliivend huldeblijk, In de steenfabriek „Tiglia" te Tegelen, kwam de 15-jarige P. v. d. H. bij het suiéren Van een der machines, met het v)l,0Kïrie* ej aanraking en werd mee rondgeeleui direct hulp aanwezig was, kon slöobi-s deD. doo<£ constateercn#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1