Uit den Omtrek INGEZONDEN. tMrra™ In bijna alle artikelen hebben wij extra aanbieding tegen spotprijzen. Aanbevelend, C. BLEEKER In pHma Heerencostuums en ngelsche Petten hebben wij een extra groote keuze tegen zeer lage C. BLEEKER BRIEVENBUS V Beeestpaai 156 BewerwaJ^- 8983 stel te komen. De voorzitter erkent het bezwaar, doch heeft bedenkingen tegen uitstel. We moeten een oproeping plaatsen en als we nu geen verordening hebben, doen wo half werk. Nog' werd, ofschoon niet geconvoceerd, be noemd tot onderwijzer aan de O. L. School, de heer J. H. Heus, no. 1 der voordracht. irijzen. Aanbevelend, 8984 der Zonen, alhier, heeft reeds een week eti jestaan en blijft nog voor onbepaalden tijt stop staan, wegens gebrek aan orders. De los se arbeiders hebben reeds aanzegging gekre gon om naar ander werk uit te zien. op, voorstel van den voorzitter wordt be sloten f 20 subsidie te verleenen, mits an dere gemeenten naar draagkracht ook sub sidie verleenen. Op voorstel van den heer Voor den inhoud dezer rubriek stelt de edactie zich niet aansprakelijk, SCHOTEN Bakkersnachtarbeid. B. en W. hebben ontheffing verleend van de verordening voor den nacht van Vrijdag op Zaterdag 18 op 19 dezer, en voor het stoken van den oven voor het tijdvak van 12 tot 4 uur des voorimddags van Dinsdag 22 April. VELSEN. Gezondheidscommissie. V«in vingen het verslag dor gezondheidscommissie Dver 1918. Hieraan ontleenen wij het volgenae: 8 a m e n s t e 11 i n g. Pc Commissie verloor wegens vertrek uit de gemeente twee barer leden. n.l. de voorzitter, de heer J. J. Canter Cremers en Dr. A. van der Horst, welk verlies in het verslag zeer betreurd wordt. De heer Jac. v. lleyst, werd als lid der Commissie her benoemd, in een vacature werd benoemd de heer 1'. A. Barcntsen, arts te Wiikeroog. terwijl in ecne vacature nog moet worden voorzien. Algemeene beschouwingen. e ongunstige economische omstandigheden, jont- vens liet heerechen van roodvonk en paansc ie griep, hebben in hooge mato een naaec ïgei Invloed uitgeoefend op den algemeenen ge zondheidstoestand. Het aantal geboorten was kleiner, het aantal sterfgevallen grooter dan in één der laatste 5 .iaar- Alleen het aantal overleden kinderen bene den het jaar overtrof niet het gemiddelde van hét laatste 5-tal jaren. Dat in de gegeven omstandigheden de toe name der bevolking gering was. kan geen ver wondering wekken. De treurige economische totstanden, vooral te IJmuiden. en de steeds bestaande woningnood hielden het aantal in- nignaten tegen en de geringe uaturaliteit en grooto mortaliteit waren oorzaak, dat liet aantal geborenen dat der overleenen veel min der overtrof dan in één der 4 voorgaande jaren. Het aantal geboorten boven dat der sterften bedroeg in 1918 358 tegen 573 in 1917, het aantal meer ingekomenen dan vertrokeneu 1C4 tegen 1203 in 1916.- 11e toename der bevolking bedroeg 522 tegen 607 in' 1917 en 1696 in 1916. Medegedeeld wordt, dg.t door den wethouder van onderwijs een onderzoek wordt ingesteld naar den invloed der tijdsomstandigheden op den voedingstoestand der schooljeugd. Volkshuisvesting. De grootc woningnood is iets verminderd, dank zij den bouw van 71 woningen te Velseroord en 115 te Wijkeroog' door de Woningbouwver. Velsen, te IJmuiden 90 woningen door Patrimonium en 94 door de Coöperatieve Arbeiderswoning bouw ver.. Voorts 59 woningen te Jan Gijsen- vaart door do R.-K. Woningbouwver, terwijl nog meerdere woningen in aanbouw zijn. Toch waren de 6 noodwoningen, door de gemeente te Velseroord* geplaatst, voortdurend bewoond. Verschillende maatregelen tot verbetering Van woningen werden genomen. Ziekten. In 1918 werden waargenomen 297 gevallen van besmettelijke ziekten met 8 aterfgevallen. Vooral het aantal gevallen van looavonk was groot, n.l. 229. Wegens het groot aantal gevallen van maze len werden enkele bewaarscholen tijdelijk ge- aloten. Meegedeeld worden, de maatregelen, genomen tegen sca-bie» (aohurft) en de Spaarfaohe griep. Het verslag bevat voorts verschillende bij lagen. f ELS'EN. Het aantal werkloozen bedroeg deze week 111 en 62 gedemobiliseerden, totaal 163. VELSEN. De levering van drukwerk voor de gemeenteraadsverkiezing ie opgedragen tan den heer J. P. Nauta alhier. BEVERWIJK. Harddraverij vereeniging Be' verwijk en Ornstrekeii'Bovengenoemde vereeni ging viert dezen zomer haar 25-jarig bestaan. 25 Ja^en lang heeft de vereeniging elk jaar een harddraverij gehouden, behalve in 1 <>14, toen door de mobilisatie de reeds aangekondigde dra verij niet kon doorgaan. „In den goeden ouden lijd," zcoals de heer Wevering zich uitdrukte, werden de draverijen op de Breestraat gehouden. Dat was voor geheel Beverwijk een feestdag. Scholen, fabrieken en werkplaatsen werden ge floten, alles hield Zondag, 't was voor de Be- verwijkers e& volksfeest geworden. De Bree- Btraat was natuurlijk het middelpunt. Daar hecrschte vroolijkheid enspanning, want de draverijen van onze vereeniging waren steeds bezocht door de beste dravers uit het iand.JJan werd 's avonds den dag besloten met eeu groot vuurwerk op de Meer. Welke Beverwijker ner- innert zich dien tijd niet? Toen kwam plots het verbod, dat q,. drave rijen niet meer op de Breestraat gehouden moch ten worden. Het landgoed Schulpen werd toen ie aangewezen plaats, welwillend afgestaan door den heer Langencüjk. Het jubileum wordt natuurlijk op gepaste wijze gevierd. Op de jl. Donderdagavond gehou den vergadpring werd besloten, ei (."feestviering vast te stillen 'op den 24en Juli. In den voor middag wordt een ringrijderij, gehouden om luxe prijzen, terwijl den namiddag een groote handicap-draverij plaats zal vinden, waarvoor de volgende prijzen worden uitgeloold: le prijs 2-5(J en f 50 voor den pikour; 2e prijs f 150 en f 25 voor den pikeur; 3e prijs f 100 en f 10 voor den pikeur4e prijs 50 cn f 5 voor den pikeur. De ringiijderij wordt gehouden voor leden van de Hollandsche Maatschappij van Handel en 'eden van de Harddraver; Vmeoiiging met hunne dames. Een groot vuurwerk zal waarschijnlijk, den dag besluiten. Het bestuur zal trachten een en ander op de Breestraat te doen plaats vinden. UITGEEST. Distributie. Verkrijgbaar op bon 167 1 halt pond suiker; bon 168 2 ons jam; hou 169 eeu ons gort; hou 170 eeu puk je pudding; bon 171 een half stuk harde zeep; hou 172 VA ons Leidsche kaas; bon 173 een half poxrcl Amerikaansch spek; bon 174 een half pond visoh; bon 23 peulvruelitenkrt. 4 obb erwten; bon 18 aardanpelkaart 5 K.G. aardappelen; bon 73 kinderhaart eeu half pond suiker. BENNEBROEK. Gistermorgen zijn bij de R.-K. kerk alhier twee beerenfietsen ge stolen, toebelioorenöe aan J. H. en A. y. d. 1» Een der fietspn was splinternieuw. De die ven konden oriet gevat worden tot nu toe. HILLEGOM. Gemeenteraad. Vrijdag hield de raad een ojienbare zitting. Afwezig met kennisgeving de heer Voeren en Wef- iiouder Louirnerse. Wegens ongesteldheid van den Burge meester werd de zitting gepresideerd door .Wethouder Van Zanten. A'u opening niet gebed werd bij loting tot voorstemmer aangewezen de heer J. van Punt 1. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Punt 2 De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heer Heemskerk betuigt zijn ingenomenheid met do herbenoeming van den Burgemeester en hoopt, dat het hem gegeven worde nog lang n ode te arbeiden tot den bloei der gemeente (Applaus.) Punt 3. Tot plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau voor de stemming voor de leden van den gemeenteraad, wegens ontstentenis van den Burgermeester, wordt de voordracht: J, H. M. Balvers. J. Gulde- mond en R. Veidhuizen van Zanten Gz., goedgekeurd. Tot leden der Schattingscommissie worden benoemd; M. van Bourgondiën Cz., J* van Tii Rz., R. A.. v. d. Schoot en H. A. van Waver en. Punt.5. Aan mej. M. J. S. S. de Rey wordt de periodieke verhooging van salaris toege kend. Punt 6. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt vastgesteld. Punt 7. De subsidie's aan de Bewaarscho len over 1919 worden verleend. Punt 8. de gemeente Nieuwe Niedorp wordt de t,: v,agde adhaesie betuigd. Punt 9. Wagens overlijden van den be trokken ambtenaar wórdt dit punt van de agenda afgevoerd. Punt 10. Verordening tot vaststelling van de jaarwedden tie- ambt. ter secretarie. De voorzitter leidt de verordening in en zegt, dat het salaris van den len ambtenaar veel te laag is in verhand met de werkzaam heden en de vereisebte bekwaamheid. H<;t raadslid van Zanten acht het aanv.- salaris te laag en wenseht 1500 a 1600. De heer Klaver vraagt of de overlading van werkzaamheden ontstaan is door ziekte of door te weinig personeel. De voorzitter zegt, dat ziekte wel de oor zaak is, doch dat er een betere kracht moet komen. De heer Guldemond zegt, de salarissen zijn te laag, als we de menschen hier willen houden. Spr. wenseht voor den len ambt. 2000. De lieer Loerakker wil dit voorstel wel steunen, Het Raadslid van Zanten Jieeït ook de an dere ambtenaren bedoeld en" wenseht de.ver boogingen te brengen op 100 elk. Den heer Balvers bevreemdt de inleiding van den voorzitter zeer. Op 3 April werd 'n verordening vastgesteld en 8 dagen later zeggen B. en W. dat ze niet goed is -door de drukke werkzaamheden. Dat hadden B. ep W. 3 April ook moeten weten. Spr. wil de zaak renvoyeexen naar B. <tn W, om in een \o\gcndo vergaderinit met een nieuw voor- De heer Van Waveren wil dan dat B. en W. nu dadelijk met een voorstel komen. De heer Balvers kan er zich wel mee ver eenigen, hoewel hij er tegen is, om dergelij ke ingrijpende voorstellen staande de ven gadering te behandelen. De voorzitter meent in den geest van B. en W. te -handelen, door voor te stellen: le ambtenaar 1500; 2e 1250; 8e 1000 met verhooginft1 van 100. Het iaa( Van Zanten, is het met den heer Balver* eens, doch we handelen feite lijk niet hals over kop, daar we ons een oor deel over do zaak hebben kunnen vormen uit de stukken. Verschillende voorstellen komen nu nog in bespreking. De hieér Balvers merkt op, dat hij niet te gen verhoogingen is, doch het verwondert hcfln, dat de heeren het nu allen eens zijn, terwijl het heel wat moeite kost 50 v erhoo ging voor een arbeider te krijgen. Er blijven tenslotte 2 voorstellen over. Het voorstel-Guldemond, resp. 1750, 1350 en 1050 met 5 tweejaarlijkseho verhoogingen van 100. Dit voorstel wordt verworpen met 65 stemmen. Tegen de heeren v. Til, v. Waveren het raadslid v. Zanten, Jonkheer, van der Schoot en Klaver. Alsnu komt in stemming het voorstel van het raadslid, van Zanten: le ambtenaar 1500, 2e 1250, 3e 1000 met 5 tweej aar 1.' verhoogingen van 100 en 100 voor diplo ma. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Punt 11. De pensioenregeling voor den len ambtenaar wordt goedgekeurd. PuTit 12. Jaarwedden Burgemeester, Wet houders, Secretaris en Ontvanger. Do heer Klaver aèht 750 salaris Voor een wethouder te laag in verband met*de werk zaamheden. De voorzitter zegt, dat Ged. Staten verhoo ging niet zullen goedkeuren. Na korte discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 13. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Punt 14. Verlaging gasprijs. Hierover werd breed gediscussieerd. Bij den heer Guldemond kwam het anti-jJapisme weer eens om een hoekje kijken, daar hij de kerken en scholen 20 cent en geen 15 cent wenschte te laten betalen. Over verlaging van den prijs van het werkgas werd ook druk gedebatteerd, zeer soherp tussohen de heeren Balvers en het raadslid van Zanten, beiden leden der Gas- eommissie. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen, aldus gewijzigd, dat ook voen* werkgas 15 cent per M3 zal wórden betaald. Het gas over alle meters werd met 5 cent per M3 verlaagd. Rondvraag. De Keer Balvers informeert naar „Goed Wonen". De toestand is erger lijk, door het gebrek aan woningen, i De heer Balvers zegt, dat heden voor het laatst vergaderd wordt over het Werklie- dem eglement. Daarna zal spr. een spoeiï- eischende vergadering vragen ter openbare behandeling daarvan. De heer Van Waveren beklaagt zich over de verkiezingsbiljetten, die overal aange plakt staan. De voorzitter zegt, dat de gemeente ze zal verwijderen. De heer van der Schoot zegt, dat een ge deelte der Veenenhur&erlaan levensgevaar lijk is. Het raadslid van Zanten informeert of aan de verbetering der Hoofdstraat begonnen wordt. Spr. wil er weer hoornen hebben. De voorzitter zegt: als het Rijk maar stee- nen stuurt. Hierna sluiting. U&SE. In het tijdvak van 14 tot en met 19 April is verkrijgbaar op bon 164 een half pond suiker: bon 165 een ons rijst; bon 166 2 ons jam; bon 167 een ons cacaodoppenpoeder bon 168 een pakje pudding; bon 169 een' pak kaarsen; bon 170 een ona havermouth; bon 171 een Vz stuk sunlichtteep of een ons zeep poeder: bon 172 twee ons spek; bon 173 een ons kaas; bon 25 der peulvruchtenkaart vier ons boonen. IIATRLEAIAJJEJIMEER. Wijkverpleging. Naar men ons mededeelt, bestaan er plannen om het gebouw te Nieuw-Vennep, thans be woond door de beide wijkverpleegsters van bet Witte Kruis en dienst doende voor Wijkge- bouw, van de tegenwoordige eigenaars aan te koopen eii geheel in te richten ten dienste van de wijkverpleging. Men deelde ons mede, dat do tegenwoordige eigenaars niet voornemens ziin de huur van het huis te verlengen en bet bestuur van het Witte Kruis voor de keus wordt gesteld het huis aan te koopen of te ontruimen. HAARLEMMERMEER. Uitbreiding Beurs. De beurs te Hoofddorp, welke reeds ver schillende malen werd vergroot en uitgebreid, zal ook binnenkomt weer een uitbreiding onder gaan. Het aantal beursbezoekers neemt in die mate toe. dat het ruime gebouw, dat 6 a 700 personen kan bevatten, niet meer aan de ge stelde eisahen voldoet. HAARLEMMERMEER. BictenculUur. In de gehouden vergadering van den -Bond van bietenverbouwers, j-1* Honderdag in hotel Do Landbouw te Hoofddorp gehoudeu. is besloten den leden vrijheid to geven over te gaan tot net contracteeren van suikerbieten voor de campagne 1919, op de door de fabrikanten vast gestelde prijzen en voorwaarden. Zooals bekend, heoft men eerst getracht blijkbaar tevergeefs hoogere prijzen en gun stiger voorwaarden te bedingen. Blijkbaar is dus deze „strijd" geëindigd met .pen overwinning- door de fabrikanten. HAARLEMMERMEER. Men pensioen De heer G. L. Jde France, conducteur der artillerie aan het fort te Aalmeer in deze ge meente, heeft den militairen dienst met pen sioen verlaten. In zijn plaats werd benoemd tot fortwaclf- ter de conducteur der artillerie, J. B. A, Fens, komende uit Den Helder. HAARLEMMERMEER. Raadsverkie zing. Naar wij vernemen zullen de candi- datenlijsten der anti-revolutionairen pn R.-K, voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezin- Ereestraat 158 BEVERWIJK 1 Wantaar besluit de raad deze subsidie te verleenen, mits'de vereeniging eene begroo ting en rekening en verantwoording der gel den bij den raad indient. Door B .en W. zijn de boeken en kas van den gemeente-ontvanger nagezien en in de beste, orde bevonden. Het kohier schoolgelden 2de kwartaal wordt vastgesteld op f 69. Bij de leden van den raad zal het verslag Volkshuisvesting 1918 circuleer en. Behoudens goedkeuring van de huurcom- missio wordt besloten de huur der huizen van do kazerne te brengen ban f 1.30 op 1.60 en de huizen op Amerika te bren gen van i 1.25 op f 1AO, doch de huurprijs van het laatste huis op Amerika vast te stellen op f 1.25 per week. Door den gemeente-architect den lieer Ver hoog was een rapport ingeleverd omtrent do 'suhoeiing langs de Sassenheimer vaart nabij het bollenhuis van de firma J. E. Kruijfï (Kaagzieht). Volgens dit rapport was de slechte toestand van deze schoeiing-niet te «wijten aan het varen met motorbooten, doch aan het slechte onderhoud. De schoei ing was geheel verrot. De heeren Bader, Speelman en Waruaar waren van meening, dat de gemeente niet- verplicht was deze schoeiing te onderhou den, zij meende dat de eigenaars der lande rijen ook verplicht waren te zorgen voor oeverbescherming. De raad ging hiermede geheel accoord. Alsnu was aan de orde stich ting arbeiderswoningen Kerkelaan en Over plaats „Rusthof!" met rioleering. B. en ,W. stel Jen voor nu te beginnen met den bouw van 4 woningen aan de Ker kelaan. Langdurig werd gediscuseerd over de vraag of nu de tijd gekomen is, dan nog c enigen tijd te wachten. Besloten wordt deze huizen aan te beste den en de gunning alsnog aan 'te houden, De teekeningen voor den bouw van 47 woningen op de Overplaats van Rusthoff en de rioleering worden nu bekeken. Een plan werd ingediend om een nieuwe riool te leggen van af den Minneweg tot aan de Kerkelaan. Bovendien zullen de riolen in 3e geheele gemeente moeten worden schoongemaakt. Na bespreking wordt besloten over het riolenstelsel cn de beste oplossing eens te informeeren bij den directeur der gemeente reiniging te Amsterdam en dan in een vol gende vergadering hierover te beslissen. Voorgelezen wordt een adres van de Wo ningbouwverceniging om een rijksvoorschot voor den bouw van 47 woningen op het terrein Overplaats „Rusthoff". In beginsel wordt besloten goedkeuring te verleenen aan het bouwen der .47 wo gen verbonden worden. WOKMEH. 1 >0 I..ii)i<-T labrielt vp-n Van Oel- 7,ANDVOORT. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: K. Keesman en S, Kerkman. D, W. Spaans cn S. van der Mije. Geboren: dochter van L. B. Stoer—Janssen dochter van N. Roos—-Tan der Schinkel zoon van C, J. Paap-Schrik. ZANBVOORT. Vergadering vau derf raad dezer gemeente op Dinsdag 15 April 1919 des avonds te half 8. De agenda vermeld: 1. Ingekomen stukken en niededeeliggen, Suppletoire begjröoting 1618. 3. Subsidie voor de verpleging van kinderen. 4. vergoeding opwinder torenuurwerk. 5. Jaarwedde dood graver. 6. Request inzake nruzienuelastinlg. 7. Ruiling grond -met de H- S. M. 8. Gebruikma ken schoollokaal. 9. Reorganisatie politie, 10. Schoolbouw. 11. Verbouwing school A. 12 Bouw arbeiderswoningen. HAARLEMMERLIEDE* He heer J, Nelis, alhier zal 24 April 40 ja®r ld van het be stuur (thans voorzitter) "Yan dun Vereenig- den Binnenpolder, onder deze gemeente zijn. SASSENHEIM. Gemeenteraad Voorzitter de Burgemeester. Afwezig niet kennisgeving de heer C. Rijnsburger' wegens ongesteldheid. De voorzitter sprak de hit, dat de heer Rijnsburger spoedig weau hersteld mo- 0*0 2ij n notulen van een '4-tal vergaderingen worden na voorlezing 011 lcterd goedge keurd. Van Ged. Staten is teiug ontvangen de verordening op den Ho°td. Jmsiag met ee- nige opmerkingen. De raad besloot aan de bezwaren van1 Ged. Staten tegemoet te ko men en do verordening VVzigen. Verder zijn van Ged Staten .goedgekeurd terugbnt- vangen eenige raadsbesluiten. Ouk zijn ingekomen eenige reclames Hoof dei. Omslag, die naar de des ueu effende com missie worden verwezen, (oupplcmir kohier). t jaarverslag van de domnussie t°t w.e- w. vim schoolverzuim wofü,t voorgelezen. In dit verslag wordt vooral de nadruk ge legd op liet veelvuldig schoolverzuim door kinderen, die op het land en de bioembolleh- huizen werken. Dit verslag] wordt goedgekeurd. Na voorlezing van de motie van den raad v-an Nieuwe Niedorp befrefiende de classi. ficatie der onderwijzers m de nieuwe sala risregeling door het rijk vomgcsteld, wordt besloten adhaesie to betuigen aan deze motie, daar de raad overtuigd was, dat de sala rissen vah onderwijzers in gemeenten als de onze te laag zouden zijn Het jaarverslag van de Gezondheidscom missie te Alphcn a. d. Rijib W de leden circuleeren. Medegedeeld wordt, dat de rijksbijdrage voor het lager onderwijs 2e kwartaal 1919, bpdraagt f 2260 en naar het aantal inwo ners f 950. Ingekomen is een verzoek van de politie- vereeniging „Wilhelmina", 'gevestigd te War mond om-een subsidie. ningen. Ook wordt goedgekeurd aan de Heijde Mij. uit te betalen, reetant vorderingen, groot f 159.51 Besloten wordt aan de firma Eijsbouts tc Asten voor den som van f 300 03 te dragen het herstellen van den torenklok in den toren van de Ned. Herv. kerk. Eenige af- enroverschrijvingen dienst 1918 'en 1919 worden goedgekeurd. Het kohier* hondenbelasting wordt vastgei- eteld ,op f 131.25. Bij de rondvraag wees de heer Warnaar op het plaatsen van een aanplakbord en urinoir in de Oude Post. Bovendien Tees de heer -Warnaar op de -noodzakelijkheid .van het keuren van le vensmiddelen. Do voorzitter antwoordde, dat B. en W. plannen hadden om in een volgende vergadering met een voorstel te komen. De heer Speelman verzocht het [grint lts verwijderen van den toegangsweg naar Rust hoff daar die weg nooit op een dergelijke wijze hard zal worden. De voorzatter zegt -toe' aan dezen wensch gehoor te zullen geven. De heer Bader vroeg, hoe het stnat met het distributiebedrijf. De voorzitter antwoordde, dat reedis een anib tenaar is ontslagen en dat verschillende arti kelen wel vrij zullen komen, doch brood en brandstoffen zullen nog wel eenigeu tijd duren Hierna ging de raad in geheime zitting- Na heropening deelde de voorzitter mede. dat voor het benoemen van een gemeentearbeider B. en W. een alphabetiache lijst voor 3 can- didaten hadden opgemaakt! omdat 1>. en W, niet tot overeenstemming konden komen. Een wethouder wenschte hiervoor een katho liek op No. 1 gesteld te zien en de andere -weuschten de oude 'traditie te volgen van elke party een. De voorzitter wenschte zich in dezS neutraal te houden, vandaar het voorstel alpha betisch; ,de candddaten waren allen even ge schikt, het zijn G. -Bcijen, K. Donders en M. A. van der Meer. De heer Bader wees op den grooten achter stand in deze gemeente, wat betreft de benoe ming van katholieken, waar 14 ambtenaren proteatant ziin, zijn slechts 4 katholieken. De katholieken, gezien de laatste stemming, be haalden de helft plus een stem. en toch -wordt vaak men hen geen rekening gehouden. De heer Warnaar geloofde niet. dat het bii benoemingen altijd voorzat de katholieken te wecren. De heer Bader wees op de benoemingen van een parkopzichter en eén administrateur voor de gasvoorziening, waar toch beide katholieke Candida ten zeer geschikt waren, eerst na her stemming met 4 tegen 3 stemmen de katholiek gekozen was. De heer Roozen kon zich geheel vereenigen met do woorden door den heer Bader gespro ken. De heer Bader beval deze katholieken candidaat van der Meer warm aan. De voorzitter vertrouwde wel, dat hel bij de protestantsche raadsleden bii benoemingen niet voorzat, een katholiek ni£t te benoemen, verschillende omstandigheden werkte daarvoor vaak mede. Zoo bijv. de benoeming van den politieagent Elzinga, geen geschikte candi-daat was te vinden. De voorzitter erkende volmon dig, dat het hom was opgevallen, dat in deze gemeente zoo weinig katholieke ambtenaren waren. Na stemming werd met 5 tegen 1 stem ge kozen M. A. van der Meer, een stem werd uitgebracht op G. Beijen. Te ruim half twaalf sloot de voorzitter de vergadering. Na uw naschrift onder mijn ingezonden ar tikeltje, moet ik toch nog even op de zaak te- ngkomen. Op het belastingplan van Minister Do Vries, gesteund door de heele regeering, dus ook door onze Katholieke Ministers, komen de indirecte belastingen op tabak, koffie en thee voor. Ze zijn nu wel op liet laatste plan gezet, maar ze blijven dreigen en bij de stij gende uitgaven zullen ze toch wel ingevoerd moeten worden pok. Ik zal nu niet gaan kib belen over het bedrag per hoofd, of dat nu iets meer of minder is dan 5.maar M. de R., ik blijf toch van meening, dat door deze belastingen de grootste gezinnen het zwaarst gedrukt worden. Een gezin met 6, 8 of 19 kinderen, zooais er veel voorkomen onder ar beiders en middenstanders, meer dan onder de gegoede;, zal dus meer belasting moeten betalen dan een klein gezin. Ik kan dus niet anders begrijpen, dan dat deze plannen ii» strijd zijn met ons Katholiek beginsel en de oorzaak kunnen worden van verderfelijke praetijRen. Ik herhaal dus mijn vraag, welke niet beantwoord is. Wat stond inzake belastingen op ons ver kiezingsprogram en zijn de belastingen der regeering daarmee in overeenstemming1? Over het Tayl-orsysteem zal ik dus vcorloo- pig niets meer zeggen, maar ik hoop dat do sespreking niet tot aanvaarden zal leiden. Ilc zou dat een ramp vinden. Van andere zijde moet dat stelsel ook reeds scherp loestredén zijn. Ik hoorde tenminste, dat een der sociaal democratische Kamerleden, Jr. Van der Waerden, het stelsel in een boek, dat hij ge schreven heeft, zeer sterk bestrijdt. Met dank voor de plaatsing, uw dw. S. STAM, Q verte.isiraat-86. Schoten, 4 April 1919. Naschrift. De geachte inzender zal goed doen, zich de debatten over de laatste belastingvoorstellen goed te herinneren. Na mens do Katholieke fractie sprak o.m. een ou- zer financieele specialiteiten, de heer Kooien en deze drong met klem aan qp belasting naar draagkracht en sparing Pan groote -ge zinnen. De Katholieke oud-Minister Kolkman, wilde nog verder gaan en vroeg zoo eenig- zins mogelijk een matige heffing-in eens, liever dan indirecte belastingen. Onze afge vaardigden houden dus vast aan 't Katholie ke program. Men bedenke echter Wél: bij de directe belastingen is de uiterste grens be reikt; en-indirecte zijn noodzakelijk. Bij deze laatste is het natuurlijk niet wel mogelijk de een meer te laten betalen dan de ander. Do kinderaftrek moet dus op de directe belastin gen gevonden worden; en Minister De Vries heeft zich ten deze niet onbetuigd gelaten. Men kan verwachten, dat in de naaste toe komst bij de afwerking van het belastingplan nog meer met groote gezinnen rekening za» worden gehouden. Ten slotte zal ook de gemeentelij ke overheid - wat op sommige plaatsen al geschiedt de bescherming; van groote gezinnen als een der voornaanme beginselen bij de hef ling, van de plaatselijke directe belasting moeten be schouwen. I BAKKtRiJ „DE EENDRACHT." Mijnheer de Redacteur, Vergun ons een. plaatsje in Uw veelgelezen blad voor het onderstaande, waarvoor wij U be leefd dank. zeggen. Naar .aanleiding van de berichten die in de plaatselijke bladen der laatste dagen de ronde deden over een aanstaand arbeidsconflict aan de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeni- ging „De Eendracht" (Afd. Bakkerij) willen wij onze leden en het publiek nader inlichten. Van October 1917 is door de Haarl. Broodbakkers- patroons en de gezamenlijke Coöp. Bakkerijen bij den Minister van Landb-, Nijverheid en Handel aangedrongen en op meelprijsverlaging. Na-herhaalde vergaderingen van genoemde pa troons en daaruit gevormde commissie, is de prijsverlaging tot stand gekomen, toen aan den eisch van den Minister dat een loonregeling voor de gezellen te Haarlem mcesi zijn goedge keurd was voldaan. ~De volgende loonregeling is na gemeenschap pelijk overleg tusscheu patroons- én arbeiders organisaties in November 1918 tot stand ge komen en in werking getreden met terugwerken- kraclit tot 27 October 1917. De arbeidsduur werd op drie en zestig uur per week gesteld en de loonen na onderling overleg van alle partijen gesteld op Voor een ovenist op 22.—, deegmaker verantwoordelijk bankwerker 21—, overige bankwerkers op 20.— binnenpersoneel en magazijnknechts op f 19.50. Verder w^s in art. 17 van de door par tijen opgemaakte overeenkomst bepaald dat de overeenkomst was vastgesteld vöor onbepaalden tijd, maar met een opzegtermijn van vier weken kan worden beëindigd. Deze overeenkomst werd iu November 1.1. door alle partijen ook door de besturen van de Arbeidersorganisaties onder teekend, zooals men zal bemerken is deze over eenkomst aangegaan voor onbepaalden tijd met een opzegtermijn van 4 weken. Verschillende bakkerijen waaronder ook „De Eendracht" heb ben sedert dien tijd de loonen nog vrij belang rijk verhoogd en tie werktijden korter gesteld. De loonen werden alle minstens drie gulden hooger gesteld dan de hierbovengenoe.nde. Nu zou men mogen verwachten dat wanneer de bak kersgezellen meenen dat de overeenkomst wijzi ging behoeft, zij daartoe den nermalen weg had den bewandeld door opzegging van de overeen komst en het openen van de onderhandeling om de tot standkoming van een nieuwe regeling te bevorderen. In plaats hiervan meent een der organisaties echter beter te doen door het drei gement met werkstaking hare onredelijke eisehen ooorzetien alleen bij „De Eendracht". Het Bestuur, L. MODOO, Voorz. C. J. PIJPERS, Secr. Een ooggetuige te 11 U ziet uit het! bex richt in ons blad hoezeer u zich in het opn treden der politie vergist, dat juist in hefi geheel geen blaam verdient* .U zult het mei óns eens zijn dat in dos^ omstanoigjhcdcal uw ingezonden stuk niet geplaatst wordl!»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 8