Uit den Omtrek STADSNIEUWS "orde en arbeid' LANDBOUW fN VISSCHERIJ Handel en Nijverheid in prima Heerencostuums en Engoische Petten hebben wij een extra groote keuze tegen zeer lage prijzen. Aanbevelend, C. BLEEKER Rechtszaken Geeft niet meer geld uit dan het noodig is. Prima Buitenbanden f 7.98-10.50 mens tolling 'dat do geringste trillwiK een vree- «oliike ontploffing kon veroorzaken en id deze Uiteraard vrii licht gebouwde huizen tal van slachtoffers de gevaarlijke liefhebberijen van hun onbezonnen buurman, met den dood hadden kunnen bekoopen. Maar onze justitie- en politieautoriteiten etaan er machteloos tegenover. De bommenfahrieage is niet strafbaar. Zelfs als daardoor het leven, van tal van on- aohuldigen ernst ie; wordt bedreigd. Voorzichtigheid aanbevolen. Voor eenige dagen spoelden aan den zeediik te Zierikzee een groot aantal ballen aan, die aanvankelijk zeer onschuldig leken en waarmede zelfs vele kin deren van de bewoners van den Kooiweg en bij den zeediik lustig speelden. Nadat iemand een zoodanigen bal had ge demonteerd. ontwaarde hij. dat de bal gevuld was met een soort poeder, waarna hii hiervan kennis gaf aan den burgemeester. Deze heeft den bal onmiddellijk doen opzenden ter onder zoek aan dr. Van Ledden Hulsebosch te Am sterdam, die constateerde, dat het een soort handgranaet was met slaghoedjes, gevuld me .trinitutoluol en ammoniumnitraat' een zeer ge vaarlijke springstof. Het omhulsel is van metaal. De burgemeester heelt de politie last gegeven zooveel mogelijk de ballen op te sporen en in beslag te nemen. Voorzichtigheid zii dus aanbevolen, daar er waarschijnlijk ook wel aan ander© kusten in ons land zoodanige granaten zullen aanspoe len. Revolverhandelaar gearresteerd. Naar ,,Het Volk" meldt, heeft dejtecherche Maandag een Duitscher. Hilde genaamd, aangehouden. De man, die herhaaldelijk op niet geviseerde passen van Duitsehland naar Nederland reisde, dreef 'n uitgebreiden handel in wapens en munitie. Voor den invoer van deze artikelen bezat hij een consent- In Hilde's woning aan den Admi- "raal de Ruyterweg te Amsterdam, werden eenige koffers, bevattende een groot aantal browning-revolvers in beslag genomen, en eenige kisten, waarin niet minder dan 40.000 patronen. btaking bü „Mille Colonnes." Maandag avond werden op verzoek van de firma Van Goetkem en Neuteboom besprekingen met de leiders van den vakbond geopend, waarbij de volledige erkenning der organisaties werd vast gesteld. Hierop werden in een drietal confe renties, welke tot diep in den nacht duurden, de eischen behandeld, met het resultaat, dat dezo allo volledig werden ingewilligd, t.w. er kenning van den vakbond, een salarisverhoo- ging voor de kellners van 10 per maand, bovendien vrije consumptie te rekenen op een bedrag van minimum 9 per maand, 30 pet. loonsverhooging voor al het overige personeel (koks, buffet-, keuken-, huis- en hotel-perso neel benevens de portiers) en verbetering van voeding en huisvesting, geen. rancune vanwege do deelname aan de staking, waarbij allen op hun post terugkomen, een en ander schriftelijk Vast te leggen. De staking, welke onder leiding van den Bond van Hotel-, Café- en Reetaurantpersoneel in Nederland stond, ig hiermede geëindigd. Draadloos station /ngestort. Door den hevigen storm zijn te Arnhem de van hout ópgetrokken entennes van he>t op den Mus- ICheöberg in de nabijheid van het militair hospitaal gebouwde station voor draadlooze telegrafie, omgewaaid. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Het station is nage noeg vernield. Naar wjj vernemen, bedraagt de sdhade c.a. 30.000. De bouw van deze houten gevaarten geschiedde onder toezicht van de genie. Een wraakneming met vreeselfik gevolg. Eenige weken geleden kwam een artist W. J. K. te Rotterdam in kennis met een juffrouw M. M. Met mooie praatjes en trouwbeloften wist hij van haar een bedrag van BOO te leenen. Groot was haar. verontwaardiging, toen zii dezer dagen in de courant las, dat K. zich met een andere vrouw in ondertrouw had begeven. Zii zon op wraak. Zii ging naar den Circus-schouwburg, waar ook de artist was. ipü het uitgaan heeft zii hem achtervolgd en an de Kruisstraat, gekomen, rwierp zij hem. ©en fleseh vitriool in het gezicht. Deerlijk verwond iwerd d« man naar het ziekenhuis vervoerd, Daar werd geconstateerd', dat hij waarschijnlijk yoor zijn verdere leven blind; zal ziin. Een gestolen automobiel in beslag genomen. Nadat het de Middelburgsche p.olitie bekend Was geworden dat twee onbekende mannen eerst driemaal te iVlissingen en thans te Mid delburg trachtten een auto verre beneden de .waarde te verkoopen, werd een onderzoek in gesteld, hetgeen leidde tot inbeslagneming der auto en aanhouding van een der mannen, zeke ren H. Izaaks uit Amsterdam. Nader bleek, dat de auto door opensluiting üt een garage te Amsterdam^ is ontvreemd, waarna de twee mannen naar Aeeland reden. De aangehoudene jia gevankelijk naar Amsterdam overgebracht; de auto zal ter beschikking der Amsterdamsche Politie worden gesteld. Dankbare /andbouwers. Te Dinxperfo [(Geld.) heeft de burgemeester deze week van een aantal landbouwers ten geschenke ont- vangen een vet varkan. De landbouwers wil- den op deze wijze hun burgervader hun dank baarheid vertolken voor de milde wijze, waar op hij in de oorlogsjaren de crisisvoorschrif ten ten uitvoer had gebracht zender de land- :-uwers het in hun. bedrijf te moeilijk te ma- en, zonder te kort te doen aan de voorschrif ten, in bet belang van het land gegeven. De ketèl van David Wijnkoop. In de «bmikhuizor Courant" geeft de schrijver van Aft I olitiek Overzicht, Prins Joris pseudo- iVim eea bekend Unie-liberaal oud-Ka- ®eu VeriQakelijk staaltje van de (fiXSr °PPerVlakklgheid van den heer In een van do Kamerstukken werd ver speld, dat een soldaat in Indië een ketel in een voorbijrijdende auto had geslingerd. Nu jjs „ketel" een zeer goed Hollandsdh' woord, .vooral voor ieanand die behoorlijk leest. Maar do snelleaer Wijnkoop zag het, omdat het in de Indische begrooting stond, voor een Ma- leisch woord aan, en had het druk. over deu fketèl, öi© in de auto was geslingerd; ïïjj had pidh dus niet eens de moeite gegeven om, te wat 2jjn MaleisohO) woord ,,'ke- eigenlijk beteekende. ®e Warner gierde, toen. zij den reuzen bok tneer dan éénmaal boord© schieten. KORTE BERICHTEN «r- Bü do conti'oleeriug van dp Ingediende üpfidjdgtenHistea voor de t© houden gemeen* toraadsverkiezingen te .Veenendaal, bleek, dat op de liist, ingediend door de S. D. A. P.» de bandteekening van hem, die de liist inge diend had, ontbrak. Die lüst werd door het hoofdbureau ongeldig verklaard. Het zuiggasmotorschip „Wagenjingen 8 Januari van Rotterdam naar Kopenhagen vertrokken, heeft de bestemming niet bereikt en wordt als met man en muis verloren be schouwd. Te Tilburg zün de werklieden in het meubelvak en aanverwante vakken in sta king gegaan om invoering van het collectief arbeidscontract te verkrijgen. De politie te Maarssen heeft een telegra fist, werkzaam ten postkantore te Rotterdam gearresteerd, die zich schuldig had gemaakt aan oplichting ten nadeele van het Rijk van 3000. Hii heeft reeds een Vb 1 ledige beken tenis afgelegd. De Klefaaibewerkersstaking opgeheven. In de Dinsdagmiddag gehouden C. C. V.- vergadering werd door de besturen der in strijd zijnde organisaties de uitslag besproken van de stemming, welke onder de georgani seerde arbeiders was gehouden over de voor stellen van den Metaalbond. Do algemeene uitslag dezer stemming was, dat 1224 stakers zich hadden uitgesproken voor de opheffing van de staking en 1116 te gen opheffing: en 41 blanco stemden. Op grond van dezen uitslag besloot de C. C. V. de staking op te heffen en dit besluit aan den heer De Miranda mede to doelen. Voor de regeling van de werkhervatting zal de C. C. V. zich door middel van den beer De Miranda in verbinding stellen met de leiders van den Metaalbond. De staking in bet k/eedingbedrijf. Om trent deze staking vernemen wij, dat door den Ned. Bond van Werkgeversverenigin gen in het Kleedingbedrijf niet den Ned. Bond van Christelijke arbeiders en arbeidsters volledige overeenstemming over arbeidsvoor waarden en uurloon is verkregen, behoudens eenige kleine details welke nader worden ge regeld. Aan deu R.-K. Naaisters- en Kleermakers- bond „St. Gerardus Majolla", den Bond van Kleermakers en den Federatieven Bond, waar van de besturen om een onderhoud hadden verzocht, is medegedeeld, dat de werkgevers bereid zijn ook met hen te onderhandelen, wanneer de staking wordt afgelast. Dit is echter door hen geweigerd. De Werhgeversbond neemt de verantwoor ding van de gevolgen van deze staking dan ook niet voor zijn rekeningvGisteravond wer den door do werkgevers aan alle arbeiders en arbeidsters de nieuwe voorwaarden be kend gemaakt. Deze zullen alsnog in de gele genheid worden gesteld om tot uiterlijk Vrij dagmorgen het werk op deze voorwaardente hervatten. Rancunemaatregelen zullen niet worden toegepast. Wordt daaraan niet voldaan, dan behouden de werkgevers zidto het recht voor, om tot ontslag over te graan. Het 15000ste lid. Zaterdag j.l. wapper de driekleur met geel-wit te wimpel aan het gebouw van het R.K; Vakbureau te Utrecht ter gelegenheid van de toetreding van het 15000ste lid van den Bouwvakbond. Een landbouwbeurs? Naar uit landbouw- kringen aan de „Tel." wordt gemeld, bestaat het voornemen te Utreeht een Landbouw beurs te stichten. Oesters op Texel. Uit Zeeland werd op Texel oen lading kleine Oesters aangebracht om to worden uitgeplant op de oesterbedden, welke aan de oostkust van dit eiland van den Staat zün gepacht. BEZOEK DERDE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Het algemeen secretariaat der Jaarbeurs verzoekt ons publicatie van het volgende: Tegenover de cijfers, welke in de per3 om trent het bezoek aan de Derde Jaarbeurs ver melding vonden, is het niet ondienstig er,op te wijzen, dat vergelijking daarvan' met de be zoekcijfers der beide vorige beurzen tot on juiste gevolgtrekkingen zou kunneu leiden. In de eerste plaats reeds staat het vast, dat van. do voor de Tweede Jaarbeurs aange vraagde kaarten, welke kosteloos verstrekt werden, voor een belangrijk deel geen. gebruik is gemaakt, hetgeen voor de ditmaal bekomen kaarten, daar deze slechts tegeni betaling wer den afgegeven, zoo goed als uitgesloten kan worden geacht. Daar echter het aantal uitgegeven kaarten een zeer slechte maatstaf vormt Voor de be rekening van het aantnl bezoekers, ook met Let oog op het feit, dat het niet ia na te gaan, hoeveel maal van een doorloopende kaart ge bruik ia gemaakt, heeft het Jaarbeursbestuur, hetwelk overtuigd was, dat het ibeeoekoüfer der derde beurs niet zóó aanzienlijk beneden dat der tweede beurs is gebleven als gewoon lijk wordt beweerd, opgave verzocht van de uitkomsten den telling, welke speciaal met dit doel door de Directie der Spoorwegmaatschap pijen i3 verricht van de met de middag- en avondtreinen tijdens den Jaarbeurst-iid van Utrecht vervoerde roizigers. Bedroeg, dit aan tal in 1918 186.660 in de overeenkomstige periode van 1919 nu is dit op, 165.013 becij ferd. Met veronachtzaming van de ten gunste van iet vervoer in 1918 komenden factor, gelegen in et feit, dat in 1918 een groot aantal ge- «eregeld werd vervoerd, hetgeen n 1)19 niet meer. het geval was, bedraagt de vermindering van .vervoer derhalve nog geen Het aantal bezoekers1 der; beurs, aangevoerd uit plaatsen buiten Utrecht gelegen, kan, af gaande op deze becijfering, .welke de ©enigste reëele maatstaf biedt, dus worden gesteld op pl.m, 30 minder dan 1018 en niet op meer dan 50 minder ge Hik door sommigen is; be weerd. Dat bót bezoek minder i.leek" ia te ver klaren door bnt grootero aantal en meerdere Breestraat IS6 i BEVERWIJK uitgestrektheid der in 1919 in gebruik genomen terreinen. Neemt men hierbij in aanmerking, dat do maatregel van het Jaarbeursbestuur om door berekening van een toegangsprijs voor iederen bezoeker, het particulieren-bezoek te remmen, klaarbliikeliik doel heeft getroffen, dan springt het in het oog, dat het bezoek van hanael- driivenden aan de Derde Jaarbeurs niet be langrijk van dat aan de Tweede beurs heeft verschild. Het oproer in de Harskamp. Voor den krijgsraad te Arnhem hebben thans een zes tal milicien-soldaten van het 1ste regiment infanterie terecht gestaan, wegens geweldple ging en diefstal, gepleegd in de legerplaats Harskamp, tijdens 'het oproer aldaar in den avond van 26 October 1918. De miliciens Y. A, p„ F., J. O., R. R. en J. E. W. stonden terecht, terzake dat zij, op 26 October 1918 te Harskamp, openlijk met vereenigde krachten geweld hebben gepleegd door te zamen en in vereeniging met een of meer anderen, geweldadig met voorwerpen naar de ramen en ruiten van de officieren en soldatenbarakken van het 1ste bat. te wer pen, tengevolge waarvan de ramen en rui ten werden stukgegooid en vernield en bij ge legenheid van een oproer, muiterij en brand stichting, opzettelijk en geweldadig, met meer anderen, ruiten, deuren, ramen, enz. hebben stukgeslagen en vernield. Aan bekl. J. E. W. was bovendien ten laste gelegd, dat hij tijdens het oproer, alcohol, si garen en sigaretten uit de eoldaten-cantme lrbeft weggenomen. Verder stond terecht de soldaat E. de J., aan wien was ten laste ge legd diefstal van gelden uit het buffet der soldaten-cantine, hij gelegenheid van het op roer. - Alle beklaagden ontkennen iets met de rel letjes uitstaande gehad te hebben. Wel er kenden eenigen hunner onder de muiters te zijn geweest, maar slechts als toeschouwer. Anderen waren zelfs niet buiten geweest, maar op hun compagnie, terwij1! de overige verklaarden reeds dadelijk hij het uitbreken vau het oproer te zijn gevlucht. Allen ont kenden pertinent het hun ten laste gelegde te hebben gepleegd. De waarnemend auditeur-militair, jhr. mr. Van Nispen tot Pannerden, eischte tegen de drie eerste beklaagden ieder 6 maanden ge vangenisstraf, terzake het openlijk met ver eenigde krachten geweld plegen tegen goede ren, tegen W. en De J. eveneens 6 maanden wegens diefstal tijdens een oproer, terwijl voor R. vrijspraak werd gevraagd. Z. E. A. verklaarde in R. een van de raddraaiers te Faillissementen in Neder/and. Volgens mededeeling van liet Handelsinformatiebu reau van Van der Graaf Co.'s Bureaux v. den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 April in Nederland uitgespro ken 16 faillissement tegen 21 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 April 1919 351 faillissementen tegen 254 over het zelfde tijd perk van het vorige jaar. VELSEN. Verschenen is de begrooting 1919 voor het grondbedrijf, sluitende met een bedrag van f 42,441.80. Voor het vermoedelijke tekort in dat jaar hebben B. en W. een suppletoire begrooting ingediend, waarini de hoofdelijke om slag wordt verhoogd met f 180o.oi B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het adres van den Alg- Bond van Politie personeel, betreffende het medetellen van dienst jaren, in een vorigen rang dooigebracht. B. en W. adviaeeren het raadsbesluit tot herziening van de salarissen van ambtenaren uit te voeren met ingang van 1 „AP B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op de adressen van G. A. Lap en A. C. M. Hofman, betreffende de toepassing der salaris regeling. VELSEN. Voordracht ter benoeming van drie onderwijzeressen bij het lager onderwijs. School C. (vacature mej. Lodder): L A. u Blikslager, onderwijzeres te De Rijp; 2. J- A. van Leeuwen, tijdelijk onderwijzeres aan school A. teHJmuiden, wonende te Bloemendaal; 3. G. M. Meeter, tij delijk onderwijzeres te Haarlem, School D. (va cature mej. Bol): 1. E. A A. Dense, tijdelijk onderwijzeres te Harlingen; 2. B. w. H. Ger mans, idem te Haarlem; 3. A. Querner, onder wijzeres te St. Maarten. School D. (vacature mej. Boeree); 1. T. A. Romijn, tijd. onderwij zeres te Biervliet, wonende te Middelburg; 2. M. J. Boeree, onderwijzeres te Lastricum, wo neode te IJmuiden; 3. E. W. Visser, tijd. onder wijzeres aan school C, te IJmuiden. VELSEN. Gemeenteraad. Gisteravond wa ren afwezig de heeren Lande weert en Hand- graaf. Do heer Brink vraagt stemming over het rapport der Raadscommissie inzake het on derzoek der onregelmatigheden aan het Le- vensmididelenbedrijf en de daarin vervatte conclusies. D(o jieer Schilling raadt dit af, ld,ocli stelt de volgende motie voor: „De raad der gemeente Yelsen, in. open bare vergadering bijeen, gehoord het rapport van de Commissie inzake de ongeregeldheden aan het Levens- mididelenbe,drijf, jgehoord de mo.eii.ijke omstandigheden, waaronder de Commissie hare .werkzaamhe den heeft moeten verrichten, spreekt als zijne meening uit, dat verschil lende wanordelijkheden niet tot klaarheid gebracht zijn kunnen worden, doch' kan zich geheel vereenigen met de meeninjgj van de Commissie, in het rapport ,e;n de conclusies neergelegd;" Deze motie .werd met 10—3. stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Ver meulen, Hoogland en ÏJlJt'ehdaal.T>- - B. en [Wi adviseeren tot niet-aansluitlng hij het inkoopbureau voor bouwmaterialen;. De 'heer Dalmeijer stelt voor 2 aandeeleini van f 10.000 te nemen. Dit wordt aangenomen met 112 stemmen, die y&n de heeren Hoog land en Vermeulen. Het voorstel tot oplossing van h'et geschil met Haarlem betreffende de overschrijding van het gasrantsoen in '19171918 wordt goedgekeurd; Credjeten worden toegestaan voor verbetering van de electrischè gelei dingen in het gemeentehuis en voor de ver fraaiing van het LWillemspIein te IJmuiden. De heer Hoogland stemde tegen het laatste crediet. De voorstellen tot verhuur van twee wo ningen te Jan Gijzenvaart en van het tijde lijk gebouw op het gemeenteterrein te Vel- seroord aan de Ver. voor Ainbachtsonder- wijs worden goedgekeurd;. Aangehouden worden de voorstellen be treffende machtiging inzake aanwijzing van opzichters le, 2e en 3e klasse bij open bare werken en de regeling der bezoldiging van den commies bij dat bedrijf. Goedgekeurd wordt de regeling der bezoldiging van de jgy mnastiekonderwij zers. De regeling der bezoldiging van den in specteur van politie voor de administratie wordt aangenomen met 85 stemmen, die betreffende de agenten voor de handhaving van bijzondere wetten wordt met 103 st. verworpen. Het voorstel tot toekenning van een tege moetkoming aan twee ontslagen agenten, .wordt aangenomen, een amendement-Schui- temaker om ook aan een derden ontslagen agent dit- te geven verworpen. Aan den secretaris der Commissie van on derzoek inzake de onregolmatigheden aan het Levensmiddelenbed;rijf wordt een vergoe ding toegekend. Besloten wordt tot aanstelling van een ge meentelijke geneeskundige, Aangenomen wordt het voorstel tot aan stelling van een geldophaler bij de Water leiding in vasten dienst. Het voorstel tot aanstelling van een amb tenaar voor het belastingonderzoek wordt aangenomen. Tegen de heeren Netscher, Vooren, en Slijters. Besloten wordt voor een teruggegeven ont vreemd rijwiel der gemeente f 30 te vergoe den. Goedgekeurd, wordt de afrekening der carbid-distributie. - De voorstellen betreffende de verleeniüg gedeeltelijke restitutie van kosten wegens meerverbruik van gas, de bepaling datum inwerkingtreding der verordening, regelen de de subsidjeering van bijzondere bewaar scholen en de aanvulling der verordening tot heffing van schoolgeld voor 'bewaar-. schoolonderwijs worden aangehouden. Vastgesteld worden |d.e rekeningen der Burgerlijke Armbesturen over 1917. Aangehouden wordt de begrooting wan het grondbedrijf voor 1919. De Voorzatter deelt mede dat inzake de kasgeldleeningen de gemeente moeilijk weer geld kan krijgen. Wij zijn overal geweest, maar vruchteloos. Gelukkig kregen wij he den bericht dat de Gemeentelijke Crediet1- hank een wissel van f 100.000 verlejïgid lieolt. "Wij moeten echter steun bij de r©gee- ling zoeken, B. en W; Vragen daarvoor mach tiging. Men jnoet echter wel bedenken, dat hierdoor onze vrijheid kan worden beperkt. De raad machtigt Bi en W; zich tot de regeering te richten en keurt Idc verhooging van het rentepercentage voor de kasgekf- leening goed. Goedgekeurd worden de finaneieele be sluiten. In behandeling komen de adressen. Met het adres der Chr. Sociale Partij) afdi. IJmuiden inzake huisvesting der arbeiders bij hot to stichten Jioogovenbedriff zal te zijner tijd rekening, worden gehoud.en. Op het adres van den Gem. .Woningraad! omtrent toekenning van een duurt ©toeslag aan de opzichters bij de Bouwver. wordjt gunstig beschikt en een amendement-Bal- meijer aangenomen om hieraan terugwer kende kracht te verleenen tot 1 October J.L Het voorstel van B. en W. op het adres der Ver. van Ambtenaren om invoering van den vrijen Zaterdagmiddag, om de secreta rie Zaterdags om 1 uur te sluiten, wordt aangenomen. Een voorstel Netscher, om deze sluiting .op 12 uur te bepalen; werd ver worpen. - De adressen der afd; Velsen van den Bond van Ned. Dienstplichtigen inzake productieve werkverschaffing, van de wed. T> K. Riet- ddijk, wed, D. v. cL Berge en 'J, Mooijf te IJmuiden om uitstel voor het aanbrengen van verbeteringen aan hunne woningen en van H Nijman te. Velsen betreffende schadevergoeding voor d.e onttrekking van van grond bij het tolhuis aan zijn gebruik Worden voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt de boomen aan d.e Wille- •brordstraat te Velseroord niet' te rooien. De heer van der Steen interpelleert over de verstrekking van ziekenmelk en het be trekken van woningen der Woniögbouwver- eeüigingen. Over het eerste heeft spreker verschillende klachten, ook over het tweede punt. Echter heeft spreker vernomen dat nu een aantal woningen betrokken kan wor den. Spreker stelt voor de klachten over de woningen te doen onderzoeken door de Raads commissie, indertijd benoemd. Dit wordt goed gekeurd; In de vacature van Tuijll in deze Com missie wordt benoemd d,e heer v. d. Steen, Na de rondvraag wordt de vergadering gesloten. VELSEN. De ambachtsschoolWoensdagmid dag is de ambachtsschool, uitgaande van de Vereeniging voor Ambachtsonderwijs in Kenne- merlancr, officieel geopend. Hiervan geven, wij morgen een verslag. Thans vertellen wij iets van de gebouwen dei- school. Deze staan op het gemeenteterrein aan den Velserduiner buurtweg te Velseroord. Het is een groot langwerpig lokaal, van baksteen op getrokken. Het voorterrein is men nog bezig in orde te maken, er komen perken met wat boomen en heesters. Wanneer men het gebouw binnen treedt, bevindt men zich in de hal. Daar zijn de W. C.'s, natuurlijk naar de eischen des tijds. Rechts is de kamer van den directeur, den heer Zeeman, vóór dezen directeur der ambachts school te Brielle en die ons welwillend de noo- dige inlichtingen verstrekte. Links van de hal is de werkplaats voor de bankwerkers en de sme den, Men ziet hier de noodige werkbanken met Prima en& Binnenbanden f 449 een jaar garantie 9182 Emailleeren per rijwiel f 5,50 H. J. VAN OER MEER, Schagchelstr. 7-9 gereedschappen. Iedere leerling heeft zijn eigen nummer en een lade, waarin hij zijn gereed schappen kan bergen. Laden en gereedschappen zijn ook genummerd. Natuurlijk zijn er eenige smidsvuren en er is een electro-motor, die een ventilator in beweging brengt, welke de vuren aandrijft. Deze ventila tor is een geschenk van den heer Witkamp, bestuurslid der Vereeniging en machinefabri kant te Beverwijk. Er staat ook een boorma chine, die later bij het 2e leerjaar ook door den electro-motor zal worden gedreven. Voorts zijn er de noodige tafels voor bewerking van hef ijzer, aambeelden enz. Het lokaal is natuurlijk zóó ingericht, dat veel licht en lucht kunnen binnenstroomen. Er zijn waschgelegenheden voor leeraren en leerlingen. Echter is het lokaal niet zoo groot, dat alle leerlingen er gelijk kunnen werken. Waar de theoretische lessen echter gegeven worden in het gebouw der Burgeravondschool, ook te Velseroord, worden de leerlingen in twee ploegen verdeeld. De eene ploeg krijgt dan prac- tijk, als de andere theorie studeert in de Bur geravondschool en zoo beurtelings. Bij het twee de en derde leerjaar zal het gebouw echter blijken niet te groot te zijn. Rechts is de werkplaats voor de timmerlieden. Daar ziet men werkbanken en de noodige ge reedschappen. Waar er nog maar 8 leerlingen' zijn, die het timmervak kozen, is hier ruimte genoeg. Vandaar dat men hier ook de berg plaatsen voor de kleeren der leerlingen heeft ge maakt, alles weer genummerd. Het gebouw is voor rekening der gemeente ge zet door doi heer D. Bais Jz. te IJmuiden, De inrichting der kamer van den directeur is gele verd door de firma L. van Basten en Zonen te IJmuiden. Zooals we vroeger reeds meldden, begint de 6Chool met 70 leerlingen en voorloopig alleen op te leiden voor smid-bankwerker en timmerman. Te verwachten is, ddt de school zoo uitgroeit, dat de Vereeniging spoedig een eigen school zal kunnen zetten, geheel aan alle eischen vol doende en waar ook voor andere vakken, als meubelmaker, electro-techniek, schilderen enz. de jongelui kunnen worden opgeleid. Maar het begin is er, het Rijk, de provincie en de gemeente Velsen verleenden kradhtigen steun, maar dit begin is vooral te danken aan het wakkere be stuur der Vereeniging, die deze zaak aanvatte. Mogen patroons en ouders hun belang begrij pen, door de Vereeniging zoo krachtig mogelijk te steunen en door hun jongens naar de school te zenden. ZANDVOORT. Tegen M. v. d. P. te Haarlem is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der trekhonden-wet. ZANDVOORT. Op verzoek van de Amster damsche politie is door de politie alhier aange houden W. C. S., die verdacht wordt van uit gifte van valsche bankbiljetten. ZANDVOORT. Door J. T. van Dam alhier is aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele vijf rollen vlechtdraad zijn ontvreemd. VELSEN. ,Werkloozen. Het aantal werk- loozen is de vorige week wederom teruggo- loopen. Het verminderde van 163 tot 130. VELSEN. Personalia. Tot Burgemeester der gemeente Blokker is bij Kon. Besluit van 11 dezer benoemd d,o heer H. Oostveen, onze vroegere plaatsgenoot en vroeger ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, vanwaar hij benoemd werd als gemeente-secretaris van Castricum, wat de heer Oostveen nu nog is. UMUIDEN. Arbeidsconflict. Wij maakten reeds melding van het conflict, dat er bestaat t*«schen de werklieden van d,e Sleepboot- Exploitatie Mij. IJmuiden en de directie daarvan. De oorzaak is dat de Directie tot nu toe weigerachtig bleef de organisaties te erkennen. Toen Maandagmorgen de staking bij dezo Mij, door den Centralen Bond van Haven- en Transportarbeiders werd gepro clameerd, berichtte de Directie met d,e or ganisatie te willen onderhandelen. Op deize conferentie hebben de besturen de volgende eischen gesteld,: Schippers en machinisten f 25 per week; e.okers en dek knechten f 20 per week; idem onder de 11 jaar f 16 per week; voor overwerk: schip pers en machinisten 60 cent per uur, di overigen 50 cejit. Zondagswerk 100 pet. meer. (Werktijd van 66 of van 's avonds 6 tol 'fl morgens 6, met lty) uur schafttijd of wan neer geen IV* uur gegeven wordt, overwerk- geld daarvoor Voor.ts 6 verlofdagen per jaar. Deze eischen gaan in op 14 April. Bij inwilliging wordt voor overwerk de nieuwe loonregeling gerekend. D,e Directie heeft toegezegd zoo spoedig mog-elijk antwoord op deze eischen te ge ven, uiterlijk over 14 dagen. HAARLEMMERMEER, Opgespoord. Eenigen tijd geleden werden van den landbou wer L. M. aan den Spieringweg alhier vier zakken haver ontvreemd. Het is den. rijks veldwachter ,Van der Schans en den gemeente veldwachter Frülink uit Hillegom gelukt ook de daders van dozen diefstal op te sporen en de haver inbeslag te nemen. Terzake van het plegen van dezen diefstal is proces-verbaal op gemaakt tegen de bekende gebroeders G. en W. Y.P. de V. en B. M. Dit is nu reeds de tweede partij haver van diefstal afkomstig, die door het ijverig speuren, dezer beide politiemannen is opgespoord. HAARLEMMERMEER. Kinderlijkje opge- vischt. Op Maandag j.l. is uit de Ringvaart dozer gemeente nabii Sloten opgehaald hot lükjo van een. jong kind. Vermoed wordt, dat hier misdriif in het spel is. Het lükje is over gebracht naar (de burgerlijke begraafplaats te Hoofddorp: terwijl de justitie met een en ander is op de hoogte gesteld. ACTE-EXAMEN L. O. Haarlem, 15 April 1919. Geëx. 8 candidaten, geslaagd de heeren; J. Hazenbroek, P. Hendriks,' H. D. v. d. Dor, J. J. W. Kingma, S. Kockendorp, C. J. Ruitere, P. J. Luttikhuizen en J. H, G, Nachtweh, allen te Haarlem, 8984 zien, di© ecliter wegens gobrek aan bewijs den dans zal moeten ontspringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2