HIH MUI BUITENLAND Van Overal De Ondergang van een Wereldmacht Leven en Werken. FEUILLETON De gebeurtenissen van den dag. Waakzaam blijven. Woensdag 56 Apri! Tweede Blad KORTE BUITENLANDSCHE BERICHTEN NOG EEN BEDRIJF, DAT STERVEN GAAT. KORTE BERICHTEN mocht zijn, dan wj tooet een syllogisme ten hoste ge- y,en» 4at zóö aldoendis Is. dat ;er, inets M - Nu Lloyil George naar 'Londen is on Wil son beeft aangekondigd, dat de besprekingen van de rodeseonfereutie zóóver zijn gevor derd, dat de Duitsche gedelegeerden tegen 25 April naar Versailles kunnen worden ge roepen, valt er niet veel meer over den toe stand „tussehen oorlog en vrede" te vertellen, in géén jaren hadden dan ook de telegraaf kabels zóó weinig van de persbureaus te doen als gisteren. We leven nu in afwachting van de dingen die komen gaan en voornamelijk van de hou ding die Duitsehland tegenover de eischen van zijn vijanden zal aannemen. Wel weigeren de premiers -h"et concept-vre desverdrag openbaar te maken alvorens liet aan Duitsehland is voorgelegd, maar tedhi is er genoeg uit bekend geworden om ernstige conflicten tussclien do Duitsche afgevaardig den en de Parijsche conferentie te vreezen. Wij laten nu neg het te betalen bedrag aan schadevergoeding in Lét midden, een bedrag, dat in de milliarden zal loop en. Maar daar is bet vraagstuk der koloniën, waarover wij gisteren nog schreven en dat bijna noodzake lijk tot onoverkomelijke iiieeuingsverschillen schijnt te moeten leiden. Daar is verder de eisch, om bet Saarbekken voor een aantal jaren aan Frankrijk in ex- ploitatio te geven, een eiseh, die door de fe toeele Duitsclie pers, zelfs door de soialisti- fiche, bestreden .wordt. Zoo Iciat de „Vor- wiirts" onder den titel „Neen!" een ernstig protest hooren. De Entente dwaalt, schrijft bet blad o.a., wanneer zij gelooft, dat er een Duitsche re geering bestaat, die zulke vredesvoorwaar den zou kunnen onderteekenen. Willen de'te genwoordige machthebbers daarginds ze doorvoeren, dan moeten zij de zaken zelf maar in handen nemen en zien Ihloe zij het met de bewoners van het Saaigebied klaar spelen, die Duitsch zijn en Duitscli blijven wil len en zij mogen zelf bemerken, dat zulke be dragen niet door ons zijn op to brengen, zelfs niet wanneer men ons do laatste bed- sloc-peu onder het lijf weghaalt en de laatste schoenen van de voeten trekt. De „Voss. Zeitung" merkt op: Het behoeft niet uitdrukkelijk te worden vastgesteld, dat do door Havas genoemde voorwaarden, wan neer zij indertijd moöblten worden gesteld, voor Duitsehland volkomen onaannemelijk zijn. Zij komen niet overeen met de grond slagen van een rcehtsvrede en een volken bond, welke daarop zou zijn opgetrokken, zou er geen zijn, waarmede Duitsehland zou kunnen instemmen. De plaatsing van het Saargebied onder vreemd bestuur met een volksstemming na 15 jaar is in strijd met u® grondslagen van het zelfbeschikkingsrecht der volken. Het gebied om de Saar is Duitscli en ifctet volk eveneens. Dat is juist door de Fvanselien tot dusverre nog nooit betwijfeld. De „Lokal Anz." schrijft: Schaamteloózer hoon voor de door Wilson in zijn punten vastgelegde beginselen dan in de door Havas geschetste oplossing der hangende kwesties kan men zich niet denken. Wordt die oplos sing aanvaard, dan zal zü later ziöhl aan on- ze vijanden op geducht® wijze wreken. Thans past voor het Duitsche rijk, onder welke re geering het ook moge staan, slechts dit ééne: Onderteekening heslist te weigeren van een vredosdokument, dat bij brutaal "geweld en roofzucht, nog lioon voegt. De „Berliner Morgenpost": Het is nauwe lijks aan te nemen, dat men in ernst van Duitsehland zou verwachten, dat het een vre de zou onderteekenen, welke de door Duitseh land als vredesgrondslagen aangenomen Wil- sonsohe beginselen zoo vierkant in het gezicht slaat, als een „regeling" welke niets anders zou zfin dan oen naakte gewelddaad. Een duurzame toestand zou in elk geval niet ge schapen worden, en de socialo beroering, s waarvan ook Frankrijk en Engeland wel niet .verschoond zullen blijven, wordt daarin®d© niet bestreden, want ook in die landen be gint het volksgeweten van onderen op te ont- waken. De „Deutsche Zeitung" sohlrijft: Het Saar gebied, een oex-oud Duitsehland, waarin nooit t een woord Franseh gesproken is, moet aan Duitsehland ontrukt worden. Het is een hoon, wanneer Havas zegt, dat d® voorgenomen re geling in overeenstemming is met de beginse len van den Volkenbond. Een volkenbond, welke zulk een geweldpleging tegen een volk toelaat, is reeds van te voren het tegendeel van datgene, wat dat instituut volgens Wil son's 'ideaal moet zijn. Zelfs deze regeering ikan na de plechtige verklaringen, welke zij jherlhiaaklelijk ilieeft afgelegd, nooit in een vredesverdrag toestemmen, hetwelk' de 14 punten van Wilson zóó omkeert en wanneer do regeering weigert zulk een ongelooflijken machtsvrede goed te keuren, dan zal zij het geheele volk volkomen achter zich hebben. Ziedaar klanken, die al Meel weinig heb ben van het luiden van de vredesklokt Eu toch zal het noodig zijn, dat er vrede komt en de blokkade wordt opgeheven. Het is een Engelsch blad, de „Manchester Guardian", dus een onverdacht getuige, (11® dit aantoont. Onder het opschrift: hoe do blokkade werkt, schrijft het blad over DE ELLENDE IN MIDDEN-EUROPA: Uit inlichtingen van verantwoordelijke zij de weten we nu aldus genoemd blad.1 dat zelfs de kindoren der rijken aan hongerziek ten lijden en dat de kinderen der armen door de langdurige ondervoeding verzwakt, achter lijk en voortdurend ziek zijn. De gevolgen van de blokkade sedert den wapenstilstand zijn boven alle beschrijving vreeselijk. In de ziekenhuizen van Boedapest, waar de toestanden nog lang niet Met ergst zijn, is het volstrekt gebrek aan verband- en geneesmiddelen oorzaak van talrijke sterfge vallen. De kindersterfte is natuurlijk abnor maal hoog. Kleeren zijn heelemaal niet meer te krijgen zelfs niet voor de rijken. Welgestelde Oosten- rijkscbe families, die naar Zwitserland^ zijn ontkomen, hebben haast uitsluitend papieren kleeren aan. Het blad komt tot de slotsom, dat liet drin gend noodzakelijk is, snel en afdoende te hel pen, als men niet wil dat do gohleelo jeugd in Midden-Etiropa van ontbering omkomt De strooibiljetten die dezer dagen bij' een meeting op Trafalgar te Londen werden uit gedeeld, zijn een typische aanwijzing voor de kracht, waarmede in Engeland zelf voor de opheffing van de blokkade geijverd wordt. Een der biljetten geeft de foto's van twee Oostenrijkseho kinderen van 10 en 7 jaren, jammerlijke geraamten, volgens het onder schrift wegende 33 en 2314 pond. Er boven staat: Dat heeft onze blokkade be werkt! Over 'bfcel Europa sterven millioenen kinderen. DE REVOLUTIE IN BEIEREN. In Münohen sohiint de toestand toch nog niet, in orde. De tegenstand tegen de oude re- geeriug blijkt hardnekkiger dan 't zioh giste ren liet aanzien. Volgens de „Augsb. N. N." kwam het Zon dagavond tot bovigen strijd om het Müneh'e- ner Station, dat cle Spartacisten ten slotte wisten te bezetten. Des nachts werden de meeste openbare gebouwen eveneens door hen bezet; zij hadden hedenmorgen de gehëe- le stfld in handen. De algemeene staking werd afgekondigd. De stad is betrekkelijk rustig, ib'er treinverkeer is stopgezet De correspon dent van het W. B. te Augsburg voegt hier aan toe, dat authentieke berichten bij ge brek aan verbinding met Münohen niet te verkrijgen z-ijn. De Augsburgrsehe Arsolraad heeft geen bericht over ihJetgcen te Münehen voorvalt. De plaatselijke commandant beeft overigens alle maatregelen genomen tegen een eventueela terugslag van de München- sche gebeurtenissen op Augsburg. DE ONGEREGELDHEDEN IN DUITSCH- LAND. Do vergadering van leiders der stakende Groot-Berlijnsehe bedrijven beeft zich giste ren zonder beraadslaging, met algemeene stemmen ten gunste eenor algemeene staking van het personeel uitgesproken. De fabrieksarbeiders te Haiberstadt héb ben Ihiet werk neergelegd, om Haiberstadt in een liooger® loonklasse te brengen en hebben bet verkeer der passagiers- en "goederentrei nen door Haiberstadt tot staan gebracht- In Brunswijk duren de algemeene staking en „tegenstaking" der burgerij en ambtena ren onverminderd voort. Sedert een week verschijnt er in Brunswijk geen blad meer, alleen nog eenmaal daags een door de onaf- hankelijken uitgegeven mededeeling over, den stand der; staking. De oorlogsverliezen In Roemenië. Vol gens officieelo opgaven waren in Roemenië 850.000 man onder de wapenen geroepen, van wie er ongeveer1" 600.000 tot de combattanten kunnen worden gerekend. Aan dooden en ver misten leed deze strijdkracht een verlies van 158.567 officieren en manschappen, van welke er 46.000 in gevangenschap omkwamen. Van de burgerbevolking stierven er 265.000 ten ge volge van ziekten en ontberingen. De materieéïe verliezen worden geselfat op ruim 5 milliard gulden voor de regeering en 8 milliard voor particuleren De Oceaanvlucht, Een bizonder vertegen- wordiger van Reuter heeft een onderhoud go- had met majoor Braekley, eeu der bestuur ders, die voor het reusachtige Hantdiley Pa ge-toestel is uitgekozen, waarmee men op het punt is den tooht over den Atlantischen Oce aan te ondernemen. Het vliegtuig is nu naar Liverpool onderweg Ulteengenomën en in töe- nen manden verpakt. Men verwacht, dai het gezelschap, waarvan admiraal Mark, Kerx, de andere bestuurder, majoor Gran, de be kende Poolreiziger, dl® als bestuurder te wa ter meegaat, en de marconist 23 dezer naar St. Jdhus zal vertrekken. Sprekende over de schikkingen, voor de vluoht getroffen, zei Braekley: wegens hét ontzaglijk gewicht, dat, als het vliegtuig go- heel is'beladen, ongeveer 32.000 pond' zal be dragen, zal hét op zijn minst een aanloop van een halven mijl nemen alvorens d© lucht in te gaan. Met vier motoren van geweldige kracht, elk onafhankelijk van den anderen, zijn we, aldus Braekley, niet bang; w® heb ben er alle vertrouwen In, dat we het er goed af zullen brengen. W® nemen ruime voorra den eten en drinken mee, n.l. cbooolaad, vleescht pastiles en thermos-flessehen met ca cao. Zoo mogelijk zullen w® bi} Londen lan den, maar in geval van nood, bijv. indien d® benzine opraakt, zullen we in Ierland! neer komen. i 1 Mei nationa/e feestdag ln Duitsehland. De Nationale Vergadering te Weimar heeft een ontwerp tot het verheffen van den eer sten Mei tot nationalen feestdag behandeld. D® demokraat von Payer en d® sociaal-demo craat Mueller (Breslau) -hadden hierop het amendement voorgesteld, dat een algemeene feestdag wordt ingevoerd, waaraan men hot karakter van een rustdag voor de heele we reld zal trachten te geven. Dit jaar zal de eerste Mei op deze manier worden gevierd. De onafhankelijken stelden voor, ook den 9den November tot een algemeenen feestdag te maken. Er ontspon zich een uitvoerig debat. Bij d® stemming werd het voorstel der on afhankelijken met de stemmen der onafhan kelijken alleen daarvoor verworpen. Het voorstel von Payer" en Mueller werd bij' hoof delijke stemming met 161 tegen 86 stemmen met 10 blanco'd aangenomen, waarbij de twee sociaal-dem-ocratisehe groepen, een deel der democraten en eenige leden van het Cen trum voor stemden. Dat deze laatste vóór stemden is vermoe delijk hieraan toe te schrijven, dat de soc.- dem. der meerderheidsgroep van het aanne men' of verwerpen van het voorstel een por tefeuille-kwestie 'hadden gemaakt. Dit is echter een sterfgeval wat wel zeer weinigen zullen betreuren. Het is het levensmiddelen'bedrijfl He ontelbare stadgenooten, die sinds een drietal .oorlogsjaren vele uren in de kille gangen in de rii hebben gestaan om zioh van het bescheiden rantsoentje brood of»1 waren .te verzekeren, om mot groote m een extra hapje te bemachtigen en nie voor veel kostbaren tijd verloren moesten laten gaan, zullen deze tijding zelfs met een verlicht gevoel van voldoening vernemen. Binnen afrienbaren tijd zullen, de huismoe ders hun vaak gesmade „distributiekaarten trommeltje" of „doosje" voor een ander doel kunnen gebruiken en het dan niet meer ver- wenschen of ongeduldig neergooien, zooals zij dit allicht voorheen wel eens deden als hun hoofd omliep van al die rantoeneewugs-misére en zij, tevergeefs naar het „kaartje-zus" of „bonnotje-zoo" zochten. 't Wordt minnetjes met het lovensmiddelen- bodrijf. Dezelfde gangen, hallen en zalen, waar vroeger 'n nerveus gedrang was. waar de politie de orde moest handhaven, waar onte vreden, niet op de mondjea-gevallen. huismoe ders kun misnoegen kwamen uiten tegen amb tenaren. die 't toch ook niet heiten konden, da't er zoo'n beetje was, waar 'n gejaagd ge loop en gedraaf heersebte van 's morgens tot 's avonds, om te maken, dat m«n het riine kreeg diezelfde gangen en lokalen gapen je nu aan.... leeg» hol. kaal. Je 8tap klinkt er hard en galmend als in n verlaten huis of 'n leeggesleepte .,schoonmaak-kamer." In de zaaltjes zitten do ambtenaren, welker aantal reeds danig geslonken is, te schrijven en te rooken, doch voor de laatste bezigheid hebben zij de meeste aandacht. Wat hen niet kwalijk te nemen is» want het werk slinkt met het uur bijna. Velen komen om den anderen dag en gebruiken de vrue dagen voor het zoe ken naar een! andere betrekking. Begin en half Mei rijn er weer 'n tachtig minder, die tegen dien tuü hun ontslag heb ben gekregen. Ban bliiven. er 'n kleine dertig over om de loopende zaakjes af te handelen. Op de afdieeling boter en kaas zitten er nog 'n stuk of zes, omdat de artikelen van deze afdeeling nog niet geheel vrij 2.jjn_ ,j>a goods margarine-soorten zullen echter spoedig ook buiten, da distributie «eraken. Op de melk-afdeelintf maakt men nog. de berekeningen voor de toeslagen, qÜq de melk- slijters nog ontvangen v001' eiken liter, welke z® verkoopon. Ook die toeslagen houden echter met Mei op. Qf id® melk dan duurder zal worden? Ha chef der melk-ardeeling dacht van niet, ornaat de prijs steeds dalende is, W® zullen er 'het beste van hopen. Met het brood is het anders. Als dat buiten de distributie snakt zullen de brooddes min stens ééns zoo duur iworden. er wordt al go- zegdv dat de bruintjes" van 5 cent dan 15 zullen worden. Dit zal nog Wel. wat voeten in den aard hebben. Een troost is echter, dat dian het brood tegelijk veel beter van kwaliteit zal worden. Men sohat echter, dat de broodkaarten ge schiedenis niet vóór October uit zal zijn. Dan zal de distributie voor goed begraven worden, hopen wel l De verkiezingen voor de Provinciale Sto ten waren voor 't meerendeel niet gunstig voor Sociaal-Democraten en Communisten. Er waaide merkbaar een rechtsche wind over ons land. Dit nu zou mogelijk dezen roeden Meeren het besef kunnen bijbrengen, dat zij voorloo- pig nog geen heer en meester bij: ons zijn. 't Zou hun de wetenschap kunnen bijbrengen, welke Henri Polak reeds in November aan vaardde, dat de gezamenlijke revolutionnai- ren in ons land nog geen 25 pet. der bevol king uitmaakt. Maar en ook dit moeten wij in het oog houden 't zou ook den lieecren, die zoo gewoon zijn te bluffen ever hun „groeiende beweging" Om met Troelstra de „democratie" op een gegeven oogenblik aan Won laars te lappen. Zij zouden kunnen oordeelen, dat de wettelijke weg der democratie hen niet spoe dig genoeg brengt waartoe zij willen komen, zoodat zij' het advies van Troelstra en Kuiper volgend met andere middelen, welke niet an der» zijn dan dia van het brutaal geweld, naar de macht zullen grjj- p en. Ook op deze mogelijkheid moeten wij in de toekomst voorbereid zijn. Temeer omdat in de omliggende landen de'eene revolutie na de ander® heel lustig om zich heen grijpt en vooral grijpt naar de eigendommen van an deren. 't I» daarom dat wij nogmaals met klem tot alle burgers van Nederland Iklerha- len: „W eest waakzaam dag aan dag!" Niet uit overdreven zorg of uit zenuwachtige angst, zoo vermaande onze Premier in de Eerste Kamer, „maar uit over weging onder meer, dat het vooral de zwak ken in onze samenleving zijn, onze vrouwen en kinderen, die de grootste lichamelijke smarten, de meest schrijnende zielepijn te verduren krijgen in revolutionaire tijden, ge durende welke recht en orde met voeten wor den getreden." „Zonder nu een gewelddadige revolutie te* o-én een bepaalden dag ln 'n bepaalde maand van dit jaar aan te kondigen, doet de Regee ring, zoo vervolgde onze Premier, toch een verzoek, waakzaam te bliiven. Wanneer hét revolutionair sentiment deze of geeno partij, dezen of genen leider parten dreigt te spelen, moeten do Regeering en ordelievend Neder land gereed zijn den stoot op te vangen. Het is beter revolutie te voorkomen dooï goed ge organiseerde tegenweer en snel doorgevoerd sociale verbeteringen, die de verlangde be vrediging schenken, dan revolutie met ge weld te bedwingen." De regeering, die uitmuntend op de Hoogte i« en van alle zijden wordt ingelicht, oordeelt 't dus noodig ons allen, openlijk tot waak zaamheid op te wekken. Ten eerste voor onze vrouwen, want minister Heemskerk heeft 't dezer 'dagen nog in een interview gezegd, bij een revolutie wacht onze vrouwen juist het meest gruwzame lijden. Wijnkoop geeft als zijn princiep: ieder moet geven wat hij kan en nemen wat hij noodig Heeft. Dit slaat, zegt Minister Heemskerk, op leven, goederen en vrouwen. Daarom zal het goed zijn, dat onze vrouwen eveneens waakzaam blijven en alles doen in haar kringen om de waakzaamheid voor orde en tucht te bevorderen. Dat de sinistere ele menten op revolutie blijven aansturen, blijkt uit den brand in de Oranje-Kazerne in Den Haag, waar het mogelijk was, zoo schreef het „Handelsblad" om de waakzaamheid der regeering een oogenbl'ik te verschalken. Troelstra heeft openlijk verklaard, dat de S. D. A. P. nog niet van een gewelddadige revolutie afziet, al is zii daar oogenblikkelijk door machtsverhoudingen nog van terug ge houden. Én de zoogenaamde „eenheidsmotie" van de S. D. A. P.. welke straks op het Paasöh'oongres in behandeling zal genomen worden, toont duidelijk aan, dat de S. D. A. P. als officieel lichaam do mogelijkheid eener reyolutie niet verwerpt. Integendeel, zij wacht slechts af, of de gelegenheid om kort en bondig naar de macht te grijpen, zich zal voordoen. Als de kwade demon staat de Com munistische partij achtten de S. D. A. P. Waar de eerste, die niets heeft te verliezen, maar alles te winnen, straks de misdadige woelin gen begint, daar staat de S. D. A. P. gereed om zoogenaamd noodgedwongen de leiding op zioh te nemen. En dan krijgen wij hier, even- ais in Rusland, Duitsehland en Hongarije hei zelfde tragische schouwspel te genieten vai de worsteling der onafhankelijke socialisten of Communieten met de zoogenaamde regoo- ringssoeialisten om het bezit van de macht, tot schade en diepste ellende van heel het land. De welvaart verdwijnt; honger, armoe de en ellende, moord en doodslag treden er voor in de plaats. Wijnkoop heeft 't zelf nog dezer dagen verklaard, dat hij wacht op het buitenland, desnoods op hulp van het buiten land om hier zijn grooten slag te slaan, en men weet, hoe die hulp hem reeds gewordt, boe 'het geld uit het buitenland hom voor pro paganda toestroomt, hoe allerlei sinistere in dividuen uit het buitenlaud met hem in ver binding-staan. Daarbij, de apostelen der onte vredenheid, zooals de socialisten zich zoo gaarne noemen, vissehen in troebel water. Zij belemmeren in de Kamer de toegezegde so ciale hervormingen door stelselmatige breed sprakigheid; zij organiseeren onderwijl mee tingen, demonstraties en stakingen als zooge naamde uitingen van protest tegen het tal men der regeering en het ni et-nakomen der beloften. Zij zwepen het volk op met vrees- aanjaging voor onbillijke en onredelijke be lastingen. De werkloosheid neemt toe, maar de arbeidsschuwheid niet minder. Men is de laatste jaren zoo gewend geworden in alles ondersteund te worden, (lat men voor een paar guldens méér niet meer werken wil. Zoo wordt de weg naar de revolutie langzaam maar zeker gebaand. Daarbij komt, dat de wettelijke weg een democratie, do weg van de verkiezingen volgens "bet. algemeen stemrecht den sociaal-democraten en andere ontevre denheids-elementen niet den buit heeft ge bracht, dien zij zich hadden gedroomd. Van daar dat zij naar het recept van Troelstra eer. der geneigd zijn de democratie aan hun laars to lappen en 't nu langs een anderen weg te probeeren. Daarom dient onzerzijds vóór alles de waakzaamheid betracht. Vooral voor ons Katholieken is 't zaak waakzaam te blijven. Wij zijn de sterkst georganiseerde macht, do eenige macht in 't land, die blijkt n voldoen de dam en weerstand te kunnen oproepen te gen den voortstuwenden roode revolutievloed Maar wij Katholieken hebben ook het meest te verliezen, niet aan aardseh'e goederen en eigendommen vooral, maar in onzen gov;- dienst en geloof. Overal, zelfs in do meest Katholieke landen, waar de revolutie zege viert, worden Kerk en godsdienst het eerste slachtoffer. De kerk wordt vervolgd, de vrij heid van godsdienst opgeheven, liet christelijk onderwijs afgeschaft en de zedewet.. De vrouw wordt tot publiek eigendom verklaard Daarom, Katholieken van Nederland, bluft waakzaam' en staat pal tegen eiken vorm van revolutie. Het Katholiek Comité van Ordo te Rotterdam. Ongowenschte gasten. Uit Winstsrswijk wordt aan het ,»Ubld." geschreven; Voortdu rend worden door Spartacisten pogingen ge daan, om in deze gemeente over de grens te komen. Het lukt hun echter niet. In de laatste dagen werden twintig van die ongewenschte gasten aangehouden, van wie enkelen het lid maatschap van den Spartacusbond in den zak hadden. Sommigen hunner, onder wie twee vrouwen, waren in het bezit van revolvers. Zaterdagmiddag kwamen nog zeven Spartacis ten onder geleide van de marechaussee per spoor hier aan, om vervolgens over de grens gebracht te worden. De lieden, die gepakt en gezakt waren, hadden de grens bij Zevenaar overschreden. Laffo wraakneming. De onbezoldigde rijksveldwachter L. M. te Havelterberg. iemand van ongeveer 25 jaar, liep dezer dagen met ge laden geweer over een der vele wegen in de uitgestrekte bosschen van den hoer Linthorst Homan, commissaris der Koningin der provin cie Drente. De arbeider J. S. van Havelterberg werkte in het bosch aan den kant van den wog. dien M. passeerde. Ten gevolge van een plagerij van S. maakte M. zioh boos en ontstond een kleine woordentwist. Daarna verwilderde M. zich en. hervatte S. den arbeid. Plotseling weerklonk een schot en S. ont ving een volle lading hagel in ziin zitvlak zoo ernstig, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij 't onderzoek van ds politie en de mareohaussée kwam aan het licht, dat enkele kogeltjes diep in een loeren riem. dis S. om het lichaam had gehad, waren gedrongon. Zonder dien. riem .was het schot wellicht doodelijk gewer-* Donderdagnacht is in het huls van den kruidenier I. Blauw, Kerkstraat, te Steenwijk, ingebroken, de toonbanklade geledigd en daarna een kistje met ongeveer 600, oen spaarpot met 30 en een doos met verschillënde gouden sieraden gestolen. Een portefeuille met 180 aah. bankpapier bleef onaangeroerd. Do doos 90 ROMAN UIT HET POOLSCH. Hij begon vergelijkingen te maken, .waar toe hij vroeger in het leger niet gekomen [was. Wat is het Ilomeinsclio volk in ver- ijking niet de wassende kracht der Ger ansche volkereh? Als gansch Germajiiè do bergen wilde overtrekken, was het met .ïtame'emacht gedaan. Als slechts de h.e-lft icjer volwassen Germanen tegen Rome op trokken, bleef er van de werekiuoofdstad toet haar verblindende pracht en haar gou den glans niets dan een puinhoop over..., Maar zouden deze vrije en eigenzinnige kjn- deren der wouden zich laten aanvoeren en jdomma.1 ideeren? Zouden zij den nek buigen Wpor do bcveleu van een veldheer? ServiiijS Lende te goed de teugellooze koppigheid va;n (het volk, waartoe hij volgens zijn afkomst y ibehoorde om zich in dit opzicht illusies te (toaken. Anninius 1) werd door ajjn éigen tfamilie in den steek gelaten, en vele stput- ifitöedige aanvoerders zijn ten gronde gegaan wegens, de halsstarrigheid der Germaanschë horden.... En toch'.... I De vurige Falerner, hoewel liij dezen ma tigt had genoten, begon in te .werken op hét bloed van den zoon pit een neergetrapt vor stengeslacht, dat in Servius' aderen rolde 1 Servius gaf aan steeds vermeteler gedachten gehoor. Sedert de nederlaag van Arminius zijn meer dan honderd jaar verloopen. Sinds dien tjjd dienen honderdduizenden Germanen in IJomeinsche legioenen, hebben hun dis cipline e'n krijgskunst geleerd en zijn in re gelmatige slagorde tegen den vijand opge trokken. Misschien zijn de zonen der. ber gen en wopden wijzer geworden, misschien weten zij thans persoonlijke eerzucht en pri vaten haat op het altaar der gemeenschap pelijke zaak1 neder, te leggen. 'Als jiet zoo Met een ruk verhief Servius het hoofd. In zijn oogen lag zulk een bedreiging, in zijn mannelijke gelaatstrekken zulk een krachtbewustzijn ,dat het vroolijké gelach der, Romeinen in do keel .was blijven ste ken indien zij hadden kunnen vermoeden, Wat in de ziel yan den Germaan' omging, maar de gasten .van den Imperator lettcp op den barbaar niet; zij .vermaakten zich met den meer en meer, .verward wordenden twist der filosofen. Een enkele geleerde nam geen' deel aan het woeste 'tooneel. Met het hoofd op de leuning van zijn rustbed gestut, beschouwde hij met treurigen blik het ergerniswekkende schouwspel. Lucius y.erus bemerkte het en riep hem toe,: l En gij, deftig© Sl0ic'jn, met uw: 'tra nende krokodillenoogen en uw buffolbaand; hebt gij mij dan niet© te zeggen? Is heti ge luk' van uw. Imperat°J uéan zooi onver schillig, dat gij 'geen dropje van uw wijs heid tot zijn leering laten vallen?.... Stilte daar, gij anderen I... Deze heeft liet .woord. U© stoicijn veranderde, zijn houding niet en nadat de filosofen met hun twisten had den opgehouden, antwoor.ddo hij gelaten: Mijn leer heeft geen woorden noodig; het léven van Marcus Aurelius, haar leer ling en belijder, is welsprekend genoeg. De naam: van den .ouderen Imperator klonk als een waarschuwing in dit gezelschap. Al- len keken .om, nlsof vreesden^ d&fc luo uitgesproken naam' d©n persoon, die dien naam droeg, kon te .voorschijn roepen. Kelfe Lucius .Verus werd een .oogenblik' verlegen. Maar slechts voor een oogenblik, want da delijk' daarop, antwoordde hij' den stoicijn: Dat gij e luw zijt e-n over een scherpen ton'gl beschikt, weten wij allen. Het syl logisme, 2) is, het kenmerkende deel van ftw jnjsh^, i hiNH'T' te-gen kunnen inbrengen, riep de ex-praetor Marcus .Quinctilius, 'Ja, ja» ©en syllogisme, eischten de se natoren. ,_De stoicijn lachte dubbelzinnig en hief zich een weinig op zijn gustbed omhoog. 3Vj.lt gij, vroeg hjj tot d§n ex-,praetor rich wendend, dat ik V bewijs dat jgij een dier. zijt? De vroolijké Marcus weifelde met een ant woord; hij wist niet lioe hij die onbeschaam de vraag van den filosoof moest opvatten. Ma,ar, reeds .weerklank y&n alle zijden liet geroep: Ja, ja .bewijs fcetl .Wü verlangen het bewijs i Lucius yerus kreeg berouw, dat hij den stoicijn geprikkeld had, omdat Marcus .Quinctilius zijn beste „vriend" was; maar hij kon geen weerstand bieden aan hét al gemeen verlangen en sprak: „Ja, bewijs dat ik een dier. ben, .vorderde nu ook Marcus Quinctilius De stoicijn lachte weder. Een dier heeft kop en pooten, ook gij hebt kop. en pooten, dus zijt gij; eendier. Juist, zeide Marcus, zich op da lippen bijtend'. Geef imj; hd «echter, .weder mijhmeïï- schelijk'o gestalte terug, of.... jffij wildé een bedreiging uitspreken, maar de filosoof antwoordde reefje Niets gemakkelijker dan dat. Het dier zuipt sleohts dan wanneer het dorst heeft, 'gij .echter drinkt altijd, derhalve zijt gij gyen dier. Marcus Quinctilius sprong op van zijnrust- bed, doch'een Landboweglng van den Impe rator hield hem terug. Nu, welke verandering wilt gij mij laten doormaken? vroeg Lucius Yerus. Allen luisterden, doch de gevraagde werd niet in het minst verlegen. Gij goddelijke Imperator, zijt de god op aarde; de stoicjjnen sluiton echter, zoo als u bekend is. alle, goden uit in hunuit?» 21 De sluitrede, eenzettingen. Bii het uitspreken dezer woorden boog- hij zioh diep .voor den „god op, aarde". Daarop voegde hij er aan toe: Sta mij nu echter, toe, mij te ver wij- deren, want in mijn oude jaren kan rnèu zulke drinkgelagen niet goed meer .verdra gen. Ik .word nog heden door den godd-e- 1 ij ken Marcus Aurelius verwacht. 1) Hermann, die de. Romeinen in het Teu toburger-wou'd .versloeg, doch later door ei gen landgenooten .werd in den steek gela ten en de. nederlaag leed. 5 1 f (W.ordt vervolgd). V*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5