pjf Üraak te loop, ipsÉire l'eriespf 1 1 Li lAIIDMlt iiSHinilli Heropening der tlectrisc&e Rund- en ïarkenssiacfiteri' PAASCH-C'Ü-KES F 1— PER STUK VOOR SO LP EN BOUILLON credietem coupons W. KRAAK, Teijierstraat 15 OPGERICHT 1866. TELEFOON No. 1233 Plein 20, Te'efoon 3118 - Krocht 14, Telefoon 3067 - Kruisweg 37, Telefoon 2860 Kampervest 33, Telefoon 299 iacobijnestraat I, Telefoon 2860 - Bloemendaal, Telefoon 5018 Brieven u" tornen Fa. WEBEI1 okt ZOOM DEPSOITO'S EFFECTEN Adverteert in de Nieuwe Hrl. Courant P. LUBBERS v, h. 0. DiRKS Spaarnwoudersiraat Ho. 103-105. Rundvleesch Telefonisch aangesloten Filialen: In bijna alle artikelen hebben wij extra aanbieding tegen spotprijzen. Aanbevelend, C. SLEEKER w. Varkensvleesch tegen concurreerende prijzen. Breestraat 156 Beverwijk. Openbare wegens Mr. C. J. BOERLAGE, Dinsdag 29 April 1919 Dinsdag 6 Kei 1919 fubiiieic Menens 3*31 Koningstraat SO - Te'ef. 643 slijpen en polijs'ïen Scharen. Tafel- en Ontbijtmessen. Broodmessen. Vieeschmessen. Het aanzetten en uithollen van scheermessen. Het aanzetten en hechten aan taf el-,dessert- en voorsnijmessen Het inzetten van nieuwe en oude lemmetten. Uitgebr. sorteering onderdeden. jüfyPlTüAL. en ÜESERUEüi 7.200.080.- 8556 HAA9LEH Eiassaupiein I MOLL Jzn. - LugT Jhr. J. L. VAN CLTTERS ginnenlandsche Credaetbrieven, BREESTRAAT 34 Teleph. 2073 en 2086 N.V. ELECTRISCHE METAALBEWERKING EN INSTALLATIE-MAATSCHAPPIJ ELECTRISCHE LICHT- EN KRACHTINSTALLATIES TELEFOONS EN SCHELLEN BLIKSEMAFLEIDING. REPARATIE-INRICHTING VOOR VERWARMINGSAPPARATEN. 9145 1316 TELEFOON 13*6. Lappen. 1.30 Poulet en GehaktL30 Stukjes, Rollade en Rib'-50 Biefstuk en Haas170 OH1NEEZ1;n Honderdduizenden Chineszen emigresr'vu en van hen spreiden duizenden zich over de In dische Archipelago. Ook Borneo telt er velen en in dit hoekje alleen hebben zich, volgens officieele gegevens, 30.000 neergezet. Zij ver schillen in voorkomen, in handel en wandel veel van de lOOen Oost-Indiërs. Welgebouwd en forsch, met lioht-gele huidskleur, vollere wangen en scheeve oogen, daarhteen loopende met vlugge stap, in wijden broek en los buis, levendig, vrij, open van oogopslag, geen voor gevende, in het stof-kruipende onderdanig heid! Zoo verschillen de zonen van het hemel- sehe rijk van de kleine bruintjes met plat te neuzen, met laffen gang, in sarong of wat kletding ook, vadzige, bedaarde, oogenschijn- lijk dienstwaardige dienaars van litet Malei- sehe ras! De Chineesch is „piender". Duizen den komen van Canton en bet naburige land, en velen van geheel China, met allen ver schillende taal, die zóóveel verschilt, dat de eene onmogelijk den ander verstaan kan! Dichtbevolkt, noodgedwongen verlaat hij zijn moederland en gaat op avontuur, maar met de idéé om lijk geworden terug te kee- reu naar zijn vader's haardsteden. Gewoon lijk komen zij als koelies, sjouwers, los werk man, met niets anders veelal dan de kloe- ren-aan, en een stevig gezond licliaam, dat zich kan wennen aan alle levensomstandig heden. Hij maakt zijn eigen tuin, verbouwt groenten en aardappelen voor eigen gebrnik en ook om te verkoopen. Eerst handel in groen ten en dan komt er wat anders hij: koopt wat eiken dag noodig is en gaat en handelt met den inboorling. Hij neemt boscbpio u i nice terug, die hü verkoopt en handelt, zoo dat, als Mi niet aan opium verslaafd is, zich zelf opwerkt; 'n zaak opzet en n echte „ba- zaov' begint. Een Chinees is schrander en hij is de handelsman van de Oost bij uitnemend heid. Hij is vlug en werkzaam, ploetert den geheel en dag en zijn bedrijvigheid houdt hem gezond. Hij is slim en vooral met de men- schen een beetje verderop het land in kan hij „zaken doen", is niet bang van een „zoet winstje". Ik geloof dat er nergens een kam pong gevonden wordt, waar geen Gh'ina-man woont of waar cr geen komt nu en dan. De rivieren zi.in de wegen hier en in een bootje bereikt hij alle huizen. Handelslui eerst en dan ambachtsman. De inboorling met hun primitieve werktuigen, toch knap genoeg oxn alles wat hun te pas kwam te vervaardigen, doch op tijd werd niet gekeken, zagen den OWnceseh graag komen, die hen maakte goed en vlug wat zij noodig hadden, voor wat pad- die, ruw ijzererts, rijst of wouavoortbreng- sslen. Zij zijn de timmerlui hier en de smeden en do meubelmakers en houtsnijders en huis- en decoratieschilders en wagenmakers Zij le- vs en knap, vlug, goed werk en niet duur. •De Chineesch komt en kent alleen zijn eigen taal, doch heel spoedig kan hij zich behelpen 1 met Maleisch. Hij past zich aan hij alle toe standen, schikt zich in zijn lot. Hij is ijverig en werkt hard. Gaat hij alleen 'n binnenland n, hij weet zich vrienden te maken van oesoens of Dyaks en pikt ook hun taal op. Hij is eerlijk, zoover 't gaat, want sjadberen is zijn lust en zijn leven en dus het volk, waarmee hij handelt, moet zelf maar uitkij ken! Hij is spaarzaam, maar dobbelt graag! Schuift opium, dqch gaat zidhl niet te buiten. Hij schuift, zooals wij rooken. Als we lezen over opium-schuivers, denken we in lederen Chinees, dien we ontmoeten, een goor, ma ger, uitgerafeld stuk menseh te zien. Doch' dat is niet zoo. Zijn de Hollanders verslaafd aan pijp of sigaar en „borrel" zooals in biet buitenland 'n idéé bestaat, dat alle .Hollan ders gekleed gaan als do Volendammers, of Markenschen of Zeeuwen toch zijn we stoerseh, sterk, flink gebouwd, jongens van Jan de Wit en „kunnen er zijn". Zoo ook met Jan China-man. Zeker, men vindt opiumdui- vels, vel en heen en krachteloos, omdat opium den lust tot eten wegneemt en dus het li chaam verzwakt doch dat zijn uitzonderin gen. Hii dobbelt graag. Dat zit 'm in merg en bloed! Hij zal zijn geld, zijn goed, zijn kleeren zijn kinderen, zelfs zijn vrouw verdobbelen, ja, dat komt voor, doclhl meestal onder de niet-gegoeden. Er zijn er velen, die alles ver dobbelen, "weer. beginnen van voren af aan, en nog eens alles verspelen. Doch de meesten weten hun passie to betengelen. Goede lezer, waren ome voorouders zoo als we op school leerden ook niet ver slaafd aan het dobbelspel, verdobbelden de Batavieren ook hun goed en vrouw en kinde ren niet? En toch zijn we nu toeli Christen. Daarom is er ook nog koop voor Jan, Piet of Klaas Chinees! Van huis uit zijn de Chineezen beiden: we hooren wel van dat 400 millioen volkje, dat zij Boeddhisten en Confessianen zijn, dooh die zijn er maar weinig. De staatsgodsdienst is Confusianisme. 'n Paar hoogere die dat zijn, doch het volk is heiden, misschien een beetje of tweo beetjes aan den materialisti- schen kant. Zij zijn vooral voorvaderenver eerders. Treedt een huis binnen en vlak voor u ziet go een groote prent, waarop een dikke, oude Chinees met witten baard, beenen ge kruist, neder7.it, alles hel-gekleurd. Een paar roode (de heilige kleur van China) strooken papier, aan iedere zijde een bakje met zand waarin stokjes staan, hestreken met 'n ver- harde boomsap, dat fel brandt en 'n welrie kende geur verspreidt. Daarvoor steekt htij ook kaarsjes aan en bidt heftig gestieuleerd, schreeuwend en huilend en lachend. Die plaat met tocbe,hooren wordt genoemd „Thy pak kon". T'liy beteekend: hoog, groot; „Pak" eigenlijk „oom", doch/ is de grootste eeretitels in China; „kon", oude man, ook 'n eeretitel want ouden van dagen worden geeerd. Die plaat is algemeen in gebruik, doch die woor den zijn genomen \an de „Hakka"-taal. Hij wordt ook wel de „Sin Mii^' de heilige „iemand" geheeten. Rijst en varkensvleesch wordt hem geoiferd, want dat eten do „geel tjes" graag. Soms wordt een kleine jongen aangeleed in de kleeren van 'n voorvader die kleeren worden zorgvuldig bewaard en die moet dan alle eerbewijzen in ontvangst nemen voor die voorvader, die mag de lekkere beetjes eten! Als er moeilijkheden en tegen slag komt, worden buiten de deur die bestre ken stokjes in den grond gestoken en ver brand onder allerlei grimassen. Ze gelooven ook in een dubbele ziel een materie ziel doch ik ben nog te kort onder (hlen om van alles goed op de hoogte te zijn. Mijn kennis van Chineesch ia zeer beperkt en ik zal nie mand aanraden „voor zijn pleizier" Chineesch te gaan leeren! Goeden morgen, neen! Maar enfin, 'n Missionaris moet zijn best doen en weet dat hij niet alleen staat, dat hulp komt van Boven en dat die [hulp wordt afgesmeekt door duizenden in b'et lieve Vaderland. Vooral nu overal in Nederland „Missieactie" zoo opbloeit. Bravo! Het doet goed aan 't hart, dat verzeker ik u, zooiets te iezen als nn in Holland plaats heeft en dat ook Haarlem's Bisdom niet achter bleef. Onbekend maakt onbemind en dat wordt vooral duidelijk als men zelf op de Missie „zit". Christendom en vooral do Katholieke kerk schijnt een goeden toekomst tegemoet te gaan in het Hemelsebe rijk, met zoo n 40q.000.000 onsterfelijke zielen. Doch. ook op andere plaatsen om alleen hier in dit kleine hoekje van den wijngaard te blijven is vooruitgang. Nu is de tijd om met alle man te werken! Nu de handen uit de mouwen; de knieën gebogen ten gebed; de beurs geopend! O als u wist die streken hier met duizenden Borneo is dun bevolkt waar geen katholieke priester is dodhi zoo ver gelukkig ook geen domineé's of Maleiscbë Hadjis, dan komt er wel eens 'n stuk in de keel, als men zich zoo gebonden ziet on mogelijk om te helpen, want we moeten op de eerste plaats zorgen te behouden wat we heb ben, en do krachten en middelen ontbreken. Docli w_e liooen en vertrouwen dat met de missie-actie ook missieroepiïijfen mogen komen, en met de missionarissen algemeene deelname van allo katholieken! Nu is do tijd. Die hon derden missionarissen die opgeroepen zijn, die verdreven zi.in. gestorven de laatste paar jaren liet werk is des te grooter voor de anderen, zoodat die nu nég spoediger afgeleefd, oud voor hun tijd zijn; nu moeten die plaatsen hernomen worden: nu het riik Gods uitgebreid. Veel heb ben do missies verloren en in mannen en in goed geld. Waar ook dat anderen ook verloren hebben, er niet op vooruit zijn gegaan, met uitzondering van een raar Amerikaanscbe secten, die niet vee! opnemendoch kwaad doen zo omdat ze gerugsteund zijn door den machti gen dollar. Daarom is het zoo prachtig dat Amerika zoo kort geleden nog missieland nu ook Amerikaanscbe priesters heeft uitge zonden, naar China, naar Canton! Mogen er tientallen volgen! Komaan katholiek Neder land, uw zonen staan nummer één in de rij pereentgewijsZe staan in alle limes: overal V" orden Nederlandsclie missionarissen aange troffen, getuige als men zelf ver weg zït en men. nu en dan zoo'n globetrotter" ontmoet. Spreek met een bereisd man en 'hii zal u vertellen, dat hii daar en daar en daar een Hollandseho „Pastoor ontmoet heeft. Niet enkel hier in de buurt, neen ook daar waar Hollandsche kolo nies ver ie zoeken zijn! Dat kleine Nederland zoo kort geleden nog bekend als ,,geuzen- land" nu nummer één op de liist van Apostelen! B'ravoi braaf katholiek Nederland, ga door op den ingeslagen weg, verdubbelt uw kracht en macht een missionarisgetal uw liefdegif ten. „Geven den armen is God geleend." God zal er u voor zegenen en hier en hiernamaals. Heeft Hij Holland en ons niet gespaard in den harren tijd juist achter ons? Hebben wii niet- alles Hem te danken die het lot vau volken in handen heeft? Laten wii Hem danken door te helpen zooveel we kunnen cn het in ver vulling brengen van Ziin laatsten wil en Testa ment: „Gaat en onderwiist alle volken, ben doopend in den naam der Vaders, en des iZoons en des II. Geestes." Daar kwam ik. zoo ineens van de Cbineesen op de Missie-actie in Vaderland. Wel 't- is 'n verre sprong van hier naar u, maar toch in verhand. De Chineezen zi.in levendig, vrij, bij 't brutale af: hii houdt vol. heeft uithoudings vermogen, laat zich niet zoo maar uit 't veld slaan. Soms weer een beetje lastig, vooral bij den Priester hi.i beeft eerbied voor zijn „Spin Foe' heilige vader en denkt de missionaris is voor hen en niet zij voor den missionaris waar. ze gelijk in hebben. Als zij zco op ongelegen tüd komen en dan van geen uitscheiden weten maar door haspelen zich opwindend en hevig met armen, hoofd en lichaam ziin woorden kracht bii zet om dan weer af te loopen met een sisser: omdat dé „heilige vader" hem nog niet gehoord" heeft, en. 't nog niet ,,kent" en dan zijn gekoeterwaal eer opnieuw aanvangt, ziin mond bij uw oor brengt of bij uwen mond. opdat ge kunt zien, hoe uw kinnebakspieren te trekken en te vieren om 'n woord uit te spreken, om u de beteekeDis van een woord duidelijk te maken, dan zoudt go biina spüt krijgen niet zelf een Chinees te zijn 1 Hij is kort aangebonden vlot met zijn woorden doch spoedig weer kalm. O, als u zoo'n paar wijfjes hoorde bakkeleien tegen elkaar, dan zoudt ge zien. dat zelfs de welbe kende Hollandsche vischwiiven of zoo'n paar van de Jordaan. het egen hare Chineesche zusters zouden moeten opgeven! Zii ziin be spraakt met krachtigen stem, doch gelukkig dat dat het onverstaanbaar is want zoo is me verteld ze slingeren elkaar woorden naar bet hoofd die in geen fatsoenlijk woordenboek gevonden worden! Zii zijn harde werksters! Het geboortecijfer staat hoog onder hen. veel hooger dan met de Doesoens of Mnleiers. Jon gens voora] zijn in eere en meisjes worden dik wijls weggegeven. De Chineezen met hun werk lust ziin de hoop van den Oost, overal treft men Chineesche kolonies en 't is niet te ver wonderen, want die kaffers van inboorlingen 8983 gelooven het wel: leven, van de hand in da tand; wie morgen leeft, morgen zorgt. Meer onbezorgder kan men zich moeilijk in denken. Zij houden niet vol. Ze zijn 'n onbezorgd bestaan gewoon. Daarom is de Chineesch een groote hulp in de ontwikkeling van een land. Waar er veel bijeen wonen staan zii onder1 een „kapitein", aangesteld door het gouverne-' ment. I:_; is nummer één onder de Chineezen, bewaart theoretisch den vrede, hii heeft zijn schaapjes op het droge, want het zijne is een eerebaantje, onbezoldigd, dus geen arme jon gens die „Capitan China" zooals de officieele titel hier luidt. De Chinees houdt ook geheime bonden," waarvan er velen in China zün. Ook hier doch ze ziin nog geheimer dan geheim, want moeder Companie gelooft dat soort din getjes niet. De meesten hier zijn aangeworven, komen hier op staatskosten of van een of an dere bouwonderneming. Er is een Consul een knappe vent in Jesselton. die over aller be langen waakt. Hii wordt betaald door het Chineesche gouvernement, zoodat Mi niets met dat hier te maken heeft. Dat ia goed dat hü op vriie beenen staat. Er zii'n hier te San. dakan zoo'n 6000 van die scheefoogige geeltjes. Velen welopgevoeden hebben een staatsbetrek king of een hü een of andere companie en verdenen goed geld. In het gouvernement o-aan ze op tot 175 dollars per maand. Als ze goed oppassen kunnen ze na 3 jaar 80 dollars in Se maand verdienen en dan opslag tot het maxi mum 175 bereikt isl De ondernemingen be talen nog meer. Niet kwaad. Onder hen ziin ivele katholieken, vroeger schooljongens, ook eenige die van huis uit (China) katholiek zijn. De Chineezen maken goede Christenen en goede katholieken. Ze ziin overtuigd en niet maar zoo zoo. 't Is veel makkelijker, wat d< taal betreft te werken onder den inboorling en als men als missionaris naar China gaat Verwacht men Chineezendoch in Borneo, Verwacht men Borneomenschen. Wel zii allen hebben onsterfelijke zielen en Christus is ook voor hen gestorven, of ze nu rijk zijn of arrnd; thuis blijven of hier naar Borneo komen, om beter in hun levensonderhoud te voorzien. En iedere ziel gewonnen -- zwart of rood of bruin of geel (heeft do ziel 'n kleur?) is er weer een en in den hemel krijgen zij misschien een hooger plaatsje dan wij zeiven. oio van ouder tot ouder katholiek zijn. Bidt s. v. p. een Wees ge groetje voor mii en laat ook uwe kinderen een Weesgegroetje bidden voor missies en missionarissen. Hartelük dank. ea J. STAAL, Pr. Miss. Sandaken 2. 2, '19. J'Maris R. BERTUKG te HAARLEM, zal WOüNSDAQ 23 APRIL 1919 's avonds te 7 uur, in het Alge meen Verkooplokaal aan de Nieu we Graciit 74, aldaar PUBLIEK UEBKOOPEH HET HEERENHUIS met Elf en Tuin aan de Santpoorterstraat 14, te Hadrlem, sectie A no. 3487 groot 1.46 Are. Vrij van huur op 1 Mei a.s. Bezichtiging Dinsdag en Don- de,! ag en op den verkoopdag van 2—4 uur. 8903 Inlichtingen ten kantore van den Notaris voornoemd, Jansweg no. 52. van „e voormalige ftearleir.sche Katoemabriek. Een reuzenpartij BAL KEN, BLATEN, DELEN, KRAAL- SCHOT, RIBBEN, enz., in alle leng- Cil en dikten; 3.000.000 STEEN EN, i verschillende soorten; 200.000 loode en blauwe DAKPANNEN; ijieien BALKiiN en PIJPEN, in ver- schïilende maten, enz., enz. DEU REN en KOZIJNEN. 9055 Te bevragen bij N. J. iYUCriEL. I keiensingel 17, l ele.oon 2643, Haarlem. J. DRAiJEK, Aannemer, Zandvoort. Tel. 158. W. G. HaRTOü. Spaarndara, rel. 11. Notaris te Heemstede zal op bij ÏK2£T en op bij AFSLftG, telkens 's avonds 7 uur, in het café „Flora," aan de Graaf Florislaan No. 21 te Vogelen zang, Het zeer modern ingericht koffie huis, genaamd café „ELORA" met winkelhuis, aaneengebouwd, en bij elkander in gebruik, aan de Graaf Florislaan No. 21 en een burgerwoon huis, naast gezegd koffiehuis no. 23, met grooten tuin; en drie perceelen bouwterrein, gelegen op gunstigen stand tusschen den Vogelenzangschen straatweg en de Graaf Florislaan, alles onder Vogelenzang: Het koffiehuis, winkelhuis en bur gerwoonhuis, verkerende in uitmun tenden staat van onderhoud, zijn voor allerlei doeleinden in te richten en beslaan een oppervlakte van 8 A. 2 cA., terwijl het bouwterrein in to taal groot is 9 A. 78 c.A. Te veilen in 5 perceelen en com binaties. Het koffiehuis en winkelhuis zijn in eigen gebruik en het burgerwoon huis is verhuurd voorf 15.- 's maands. Bezichtiging op alle werkdagen, uitgezonderd 's Zaterdags van 24 uur. Breeder bij biljetten omschreven. Nadere inlichtingen geeft de No taris voornoemd. 90c 8 PRïmrpRöoiPM vrorden onder Rljksfoozlcht vervaardigd on voldoen san zeer hooga eïatchen. ?e zijn thans tri den vrijen handel. Weiger alles., v/at den naam PrTmuia niet draagt. 1 1 <i belasten zich met het van diverse fijne snij-instrumenten, o.a. het slijpen van: EW Door het aanstellen van geschoold personee' en het aan- schatfen van de nieuwste machines op dit gebied, zijn wij in staat boven staande werkzaamheden snel en goed uit te voeren. 8537 Speciale prijzen voor H.H. Winkeliers Pensionhouders en Restaurateurs. TELEF00«»üajMERSI 2903 3i21 en 3Ï2. DIRECTIE: (onder kosten betaalbaar bij (Se kantoren van ons concern in rvim gjj plaatsen in Nederland. HUIS-EN DECOR-SCHILDER Telefoon 2200. 9163 per 5 ons KONINKLIJKE HAARLEMSCHE BROOD- EN MEELFABRIEK Paaschbrood 85 cents póndsbrooden (w!^400 gr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 7