Eenig op de wereld, Van Overal Kerk en School STADSNIEUWS LEGER ËN VLOO D KORTE BERICHTEN ORDE EN ARBEID The American Stoppage Co UIT ONZE OOST/:^_ i Hef R.iC. Vakbupeau, Wat den kinderarbeid betreft, had spr. gaarne gezien, dat de wet wat verder gegaan was, nl. verbod van arbeid door kinderen beneden 14 jaar en in aansluiting daarmede wijziging van de Leerplichtwet. - Heeft machines en perso neel om goed, vlug en goed koop alle Dames-, Heeren* Militaire- en Kerkelijke klee ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. Filiaal i KRUISSTRAAT 4. AGENDA 18 April roepen. Weldra zal zü, naar wij nopen en ver wachten mogen, ook Pruisen en daarmede Ber lijn overstroomen, ja geheel Duitsehland kan, al is het dan misschien om dezelfde reden als Hongarije, in de naaste toekomst verzwolgen worden, om plaats te maken voor de sovjet republiek. „En dan, Fartijgenooten, en dan? Wel, dan is ook ons land aan de beurt. Maar zijn wij klaar? Wij zulleu zeggen: ,,Ja." Als het met even zooveel woorden is gezegd, dat thans „ook ons land aan de beurt" komt, wekt de circulaire op ter biisenkomst, om-j.de buitenlandscho toestanden met elkaar te be spreken, ^pdat. wanneer het spoedig noodig mocht zijn, wii als één man daar staan." En dan komt de heer Kolthek in ,.De Tel." vertellen, dat cr ten onzent niemand' aan revo lutie denkt!" De Zuiderzee-eommiss/e. Generaal-ma- joor D. G. van der Voort Maarschals, kajpi- toin der genie, F. A. J. L. Bendt en kapitein der genie W. H. Cool, zijn bij ministcrieele beschikking benoemd tot lid van de Zuider- zce-eommissie voor defensie-belangen. De electriciteitsvoorz/en/ng 'u Nederland. De Minister van Waterstaat heeft een commissie ingesteld, aan welke tvordt opge dragen, om, uitgaande van bet standpunt, dat de algemeene electrieiteitsvoorziening van het land, althans voor zooveei betreft do opwekking van stroom en de voortgelei ding daarvan onder hocge spanning, in ééne- baud en wel bij het Kijk zal behooren te wor den gebracht; a. een plan voor die electrici- leits voorziening voor te stellen met globale begrooting van kosten; b. in verband daar mede aan te gvven: in welke gedeelten van het land de uitvoering van dat plan het eerst dient te worden aangevat; welke bedragen voor de uitvoering van het plan in die lands gedeelten direct noodig zullen zijn; op welke wijze de nieuwe tak van dienst dient te wor den ingericht en beheerd, en al wat verder gedaun zou kunnen worden om deze aangele genheid tot een spoedige oplossing te brengen. Benoemd zijn tot lid en voorzitter: dl'. C. Lely, oud-minister van Waterstaat, lid der Tweede Kamer; tot leden: Ir. H. Doijer te 's- üravenkage; Ir. J. J. W. van Loenen Marti net, chef van de afdeeling elcetrieiteit bij .den dienst van traeetie en materieel der H. IJ. S. M., te Amsterdam; dr. W. Lulofs, directeur der gemeente-electrieiteitewerken te Amster dam; prof. Ir. G. J. van Swaaij, hoogleeraar op non-activiteit aan do Technische Hooge- schooi, lid der Kerste Kamer en tot secreta ris Ir. fj. H. N. Dui'our, hoofdingenieur in ai- gem. dienst bij den dienst van weg en werken van S. S. te Utrecht. Voorts is bepaald, dat de commissie de uit komsten van haren arbeid zal nederleggen in één of meer aan den minister uit te brengen verslagen. De Regeer/ng en de Pers De Minister van Biimenlanasche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers, heeit Maandag morgen in bijzondere audiëntie ontvangen ee heeren Q. Hans, mr. j. J. van Bolhuis, S. Bruy- sten, A. Voogd en J. J de Koode, vormende de publiciteitscoiiunissie van den Nederlandschen Journalisten-Kring, welke commissie de Kegee- Ting zal wijzen op belangrijke aangelegenheden waaromtrent publicatie noodzakelijk wordt ge acht. Het onderhoud werd mede bijgewoond door Br. j. B. Kan, secretaris-generaal in algemee- nen dienst: De heer D. Hans, voorzitter der commissie, heeft in deze bijeenkomst de Regeering hartelijk dank gezegd voor de bereidwilligheid, waarmee tij aan de instelling der publiciteitscommissie heeft medegewerkt. Inzonderheid bracht hij den dank aan Minister Ruys de Beerenbrouck, in wien hij een oprecht en overtuigd voorstander van openbaarheid van regeeringsbeleid liad iee- ren kennen. Helaas aldus spr. is de prac- tijk niet steedsm et 's Ministers opvatting in over eenstemming geweest, want omtrent belangrijke aangelegenheden werd vaak niets of weinig be richt, terwijl anderzijds ons volk af en toe niet werd ingelicht door de eigen Regeering, maar door het buitenland. Een en ander is zei spr. een gevolg van het feit, dat de fout der niet openbaarheid tot een systeem is geworden, waar in niet gèmakkelijk verandering is te brengen. Spr. vertolkte echter de waardeering en den dank van het bestuur van den Journalistenkring dat de Regeering krachtig wil medewerken om daarin verbetering te krijgen, waarmede een groot volksbelang wordt gediend. De Minister legde van dit laaste nogmaals getuigenis af. De Regeeriug ziet de noodzake lijkheid van meer publiciteit ten voile in, en Zijne Excellentie sprak de hoop en de verwach ting uit, dat de samenwerking tnsschen de Re geering en de commissie tot goede resultaten zal leiden. Daarna werd van gedachten gewisseld over de werkwijze der -commissie ten einde te komen tot een behandeling van zaken, die zoo snel en zoo goed mogelijk tot resultaten zal leiden. In verband hiermee werden omtrent die werk wijze eenige bepaalde beslissingen genomen. Van de zijde der commissie werd er nog eens op gewezen, dat zij een adviseerend karakter zal dragen. Met de verspreiding van dé publica ties, die zij uitlokt, belast zij zich niet; die ge schiedt buiten haar om. De commissieleden dron gen er ook op aan, dat aan-journalisten, die zich individueel op de departementen vervoegen tot het verkrijgen van inlichtingen voor hun blad, deze inlichtingen zooveel mogelijk zullen wor den verstrekt. De Minister zegde in alle opzichten en waar mogelijk zijn loyale medewerking toe. Alvorens de commissie haar taak aanvangt, zullen nog eenige voorbereidende werkzaamhe den worden verricht Met het oog op het speciale karakter van de buitcnlandsche politiek, zal de commissie dezer dagen een aizonderlijke audiëntie aanvragen bii den Minister van Buitenlandsche Zaken Statenverkiezing van Zu/d-Hol/and. De loting, Woensdagavond door het Hoofdstem- bureau te 'e-Gravenhage gehouden, heeft,tot uitslag gehad, dat do heer D. J.^tie Geer (Chr, Hist.), die op drie plaatsen was gekozen, zit ting zal nemen voor Kieskring II. Dit heeft tengevolge dat van de Christelijk-Hietorisehc lijst alsnog gekozen zijn verklaard de heeren W. den Dnlk Jacz.. te 's-Gravenhage en J. Schokking te Leiden. Omdat de heer Schok king reeds voor een sanderen Kieskring is gekozen, is bovendien nog gekozen ver klaard de heer B. van Eesteren te Sliedrecht. CRISISAANGELEGENHEDEN. Opheffing Advies-Commissie inzake uitvoe ring distributiewet. Deze Advies-Commissie is door den Minster van L., N. en H. opge heven. De N. O. T. Met het oog op de Paasch- dagen zullen .de kantoren der N. O. T. van a.s. Vrijdag tot Maandag 21 dezer gesloten zijn, met uitzondering van afdeeling 5 cognos sementen welke Zaterdagochtend tot 12 uur zal geopend blijven. Distributie van huisbrand. Het Ned. Cor. bureau meldt: Met ingany van bet nieuwe tijdvak van huisbrand distributie, dat op 1 Mei a.s. aan vangt, zal worden gebroken met het tot dusver gevolgde stelsel van verstrakking van huisbrand bened enden kostenden prijs en zal voor olke brandstoffensoort één prijs gelden. Het laat zich thans niet meer aanzien, dat binnen betrekkelijk korten tijd de huisbrand wederom tegen de vroefeere prijzen geleverd zal kunnen worden. Niet alleen vertoonen in alle kolen produeeerende landen do kolen- pi ijzen een aanzienlijke stijging, welke tus- schen mijn en verbruiker op den huisbrand kGmen, maar zijn aanmerkelijk verhoogd: spoorvrachten, lossingskosten, opslagkosten, bezorgloónen enz. Onder de huidige omstandigheden is het ook niet meer wel verdedigbaar een toestand te bestendigen, waarbij, teneinde aan de huisbrandverbruikers goedkoope brandstof-, fen te verstrekken, aan de overige verbrui kers zeer aanzienlijke lasten worden opge legd. Op grond van een en ander is besloten, na 1 Mei den huisbrand niet meer beneden den kostenden prijs te verstrekken. Mede in verband met deze beslissing zijn de prijzen voor industriekolcn in April reeds met gemiddeld 7 per ton verlaagd. De huisbrandkolenprijzen zullen in het komende distributietijdvak nog in zooverre laag wor den gehouden, dat de huisbrand op basis van de prijzen, welke de Limburgsche kolen kos ten, worden verstrekt. Deze prijs bedraagt thans gemiddeld 24 per ton. Ook wanneer de bóitenlandsche kolen en gascokes voor huisbrand worden gebruikt, zullen deze op l^asis van^ de Limburgsehia prijzen worden geleverd. In de praktijk komt het stelsel hierop neer, dat de buisbrandko len per brandstoffefteenheid gemiddeld 50 ct. goedkooper zullen worden, vergeleken bij de thans geldende liooge prijzen en ongeveer 1 duurder, vei'geleken bij de thans geldende la ge prijzen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de. turf uitsluitend tegen den kostenden prijs zal wor den verstrekt. Do Indische Regcering en de Sarikat Islaim Soewardi, de bekende inlander, over wiens uitzetting uit Indië, in verband met de Sari kat ïslam-beweging zooveel is te doen ge weest, zal, naar het „N. v. d. D."„ verneemt, in den loop der volgende maand met zijn ge zin, naar Indië terugkeeren, voor rekening van het gouvernement en zonder eenige ver bintenis zijnerzijds omtrent zijn in de Moe- komst aan te nemen houding, 'O d Korte vreugde. Dezer dagen waren een paar Winter wijkers. die mot smokkelwaren raar Duitsehland waren getrokken, daar door ,d'e belastingambtenaren aangehouden en gedu rende 14 dagen in Vreden opgesloten. Ze wer- len toen onder storting van een borgstelling van 1000 mnrk weder op vrije voeten gesteld. Pas waren ze naar huis teruggekeerd, of ze werden den daarop volgenden nacht weer ge snapt, door de kommiezen, toen ze 22/4 pond thee trachtten uit te voeren. Ze zijn nu op nieuw in verzekerde bewaring gesteld. Pen chèque van 11,000 francs vermist. Te Amsterdam arriveerde Maandagmorgen aan de Sumatrakade het s.s. „Stuyvesant" met 150 passagiers aan boord. Even vóór de aankomst vermiste de scheepsdokter een chèque van 11,000 francs. Terstond na de aaukomst werd de politie gewaarschuwd. Alle passagiers \ter- deu bij het verlaten van bet sohip gefouilleerd. Do vermiste wissel werd echter niet gevonden. De banken te Amsterdam zijn van de ver missing, op de hoogte gesteld, zoodat de chèque vrijwel waardeloos is. Branil in een kuiperij. In den nacht van 15 op 10 April, omstreeks half vijf bemerkten verschillende bewoners der Valkenburgeretraat te Amsterdam, dat er een ernstige brand was uitgebroken in de kuiperij en fusthandel van O. Filler, gevestigd achter de perceelen 146 en 146a. Toen de brandweervoertuigen van de hoofd wacht Nieuwe Achtergracht en de huipwacht Kattenburg aankamen, sloegen de .vlammen reeds fel bovrni de houten b'ekapping uit. Het bleek, dat het middengedeelte, dat tot het dak gevuld was met fusten en tonnen, van onder tot boven in feilen gloed stond. Met vier stralen op de Veclitleiding werd het vuur onder de deskundige leiding van den waarnemenden commandant, den heer Boele bestreden. Na een half uur was men zoo ver. dat de stoomspuiten, die yoor allo zekerheid waren gerequireerd, konden inrukken. Eenige honderden tonnen en fusten ver brandden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Het gebeurde bracht in deze volkrijke buurt een heele opschudding teweeg. Op het zien der fel oplaaiende vlammen vluchtten tal van be woners, half gekleed, hun huizen uit. Do te Amsterdam ontdekte bommen. De bommen, die ten huize van den anarchist Hofman, Haarlemmerweg 103, in beslag waren genomen, werden gistermorgen van het post uum Willemepoort naar de jpolitieboot ge- rackt, die aan den wal achter de Haarlem mei poort gemeerd lag. Vijf militaire vuurwer- eis, onder leiding van een sergeant, zorgden voor het- transport. Voorzichtig .werden de projectielen en onderdeelen daarvan het trapje naar <le boot fttgodraften. len ©inde explosies door sohokken te voorkomen, werden de voor werpen op matrassen, voor den stuurstoel gezet. Do politieseheikundige ,Van Ledden Hulse bosch, dio een waakzaam oog op het transport naar de Hembrug hield, deelde de meening der politie, dat nog meer personen te Amsterdam zich met die gevaarlijke fabricatie van hommen bezighouden. Hij achtte het wen schel tik. ten einde onheilen te voorkomen, dat de huiseige naars of buren, die vermoedens jegens ver dachte huurdert koesterden, zich onverwijld tot de justitie zouden wenden. Er was veel publiek aau den wallekant, dat bet transport nieuwsgierig gadesloeg. Het Handelsblad" merkt op, dat juist dezer dagen, onder dagteekening van 11 April, een Wetsontwerp is ingediend, houdende nadere voorzieningen op het stuk van „Vuurwapenen en Munitie." In artikel 1 van dat ontwerp wor den bommen uitdrukkelijk onder „Vuurwape nen" begrepen. De strafbedreiging schijnt echter voor bommen-fabrikanten wel wat licht, namelijk hechtenis van ten hoogste twee maan den. De heer Van Ledden Hulseboseh deelt mede, dat in de artilleriewerkplaatsen aan de Hem brug de kleine bom gedemonteerd is. De samen stelling ervan ie vastgesteld. De groote bom is met een springlading in een ontploffiugs- kuil geborgen, waar ze ontploft is. De explo sie was zoo sterk, dat de bom diep in den grond is geslagen, zoodat ze moest worden uit gegraven. Een gemeente zonder politiek. Deze ge meente bestaat in Overijsel, en heet Markelo. Wel ziin daar yoor de gemeenteraadsverkie zing acht lijsten ingeleverd, doch van deze acht zijn slechts twee politieke lijsten, n.l. één Ghristelijk-Historische en één S. D. A. F.-iijst, d.w.z. één orthodox-conservatief van de ;»older- wetsche luu" en een van hen. die, „meer voor die nieuwigheden vuiilt." candidaten op de overige zes lijsten hebben hun candidatuur te danken niet aan hun overtuiging inzake ge meentebeleid of algemeene politiek, maar.... aan hun woonplaats. In pJaats van door poli tieke kiesverenigingen zijn de lijsten ingediend door: le. Groep kiezers Dorp-Markelo; 2. groep kiezers Elzen-Herike3e. groep kiezers-Stok- hum; 4e. groep kiezers Stokkumeibroeköo. groep kiezers Kerspel-Goor; öe, groep kiezers Kerspel Goos-Elsenerbroek. Op al deze lijsten staan heel vertrouwelijk liberalen. "Ohristelijk-Historischen. Vrijz.- Democraten en R-'K-atholieken naast en door elkaar. „Die politiek is maar raorigheid: wieluu kunt goed mit enaor't i8 bie ons een ïiefheb- berieë'', zegt de Markelo er! „Hbld." De klokkenist te Noord-Scharwoude, die reeds geruimen tijd geleden ziin declaratie in diende voor het repareeren, luiden en opwinden van het uurwerk, maar nog steeds geen beta ling kreeg, heeit thans wachtensmoede zijn werk gestaakt. Hij had de betreffende autori teiten er reeds op gewezen, dat deze mogelijk heid stond te gebeuren, maar ook dit dreige ment kon hen niet bewegen 'e mans vordering te betalen. Üf men het lang buiten den open baren tijdwijzer moet stellen? In de electrisohc klompen- en kistenfa briek van de firma Wessels te Vlaardingen had een dor werklieden het ongeluk met ziin hand in een zaagmachine te geraken, waardoor hem vier vingers werden afgezaagd. De ongelukkige werkte voor den eersten dag iu <1© fabriek. Gisternacht ontat oud door onbekende oorzaak brand in do Stoomkuiperij van den heer liller aan do Valkenburgerstraat 132 te Amsterdam. De brandweer vatte het vuur met 2 koolzuur, drie stoomspuiten en twee. slangen op de veehtwaterloiding spoedig aan en wist het vuur te beperken tot het middengedeelte van de loods, dat geheel uitbrandde. Een gezin in de Blaekerstaan te 's Hage was in een zoodanigen toestand van vervui ling, gekomen, dat van gemeentewege werd ingegrepen. De gemeentereiuiging kwam om den boel te reinigen. De vrouwwas daar echter hevig tegen gekant en is ten gevolge van de opwinding overleden. Zij was moe der van twaalf kinderen. De ondernemer- der veenderij nabij het fort Spijkerboor bracht dezer dagen zijn au to voor een kleine reparatie op, dit fort, meldt het Hbld. Toen de auto weer in orde was, gingen de soldaten er een reisje mee naar Amsterdam maken. Dr zeer beschonken toestand reden zij terug. Dat er woest ge reden werd bewijst wel een steenen paal, die meer dan een halven meter in den grond zat, doch totaal omver gereden is. xjü ban den .waren van den auto verwijderd, men reed dus op de vclling'en- Do eigenaar vond den volgenden morgen zijn auto zoo ontredderd op het fort, dat hij haar per sleeperskar naar Purmerend liet vervoeren. Een vervolging tegen de sol daten is ingesteld. Bij den bloemist J. V. W. te Kaalte is een bedrag van 900 ontvreemd. Dit bedrag was door den bestolene in «en broeikast onder den grond verborgen. Onder Ketranckement (Z.) ia een op ihet land werkende vrouw door een kogel getroffen en aan de gevolgen" dterleden. De kogel was afkomstig uit een geweer, waarmee Belgische soldaten aan de overzijde der grens hun sehiet- kunst aan het vertoonen waren. De diamantbewerkensbond heeft ©en terrein ter grootte van ruim 20 H.A. aange kocht, gelegen tusschen Beekbergen en Loenen (Geld.) Er wordt een sanatorium vanwe&o g-g. noemden bond gebouwd, zoodat er binnenkort twee sanatoria van den A. N. D. B. te Beek bergen zullen bestaan. Gistermiddag werd in het St. Jozefgebouw te Utrecht een buitengewone vergadering gehou den van de hoofdbesturen der bij het bureau, voor de R.-K, Vakorganisatie aangesjoten vak bonden. Te ruim 2 uur opende de voorzitter, de heer J. van Rijzewijk, lid der Tweede Katjier, uit Til burg, de vergadering. Spr. deelde mede, dat de tijdsomstandigheden het noodzakelijk gemaakt hebben, deze gecombineerde hoofdbestuursverga dering nu reeds bijeen te roepen. In de eerste plaats wilde spr. de aanwezigen opwekken krach tig mede te werken met 't hóofdcomité van actie ter bestrijding van het revolutiegevaar. Het revolutiegevaar. De actie ter bestrijding van dit gevaar moest sinds November worden uitgebreid, vandaar o. a. dat samenwerking gezocht is met de Chr, Vak beweging. die terzake van de bestrijdino van het revolutiegevaar ook een Hoofdcomité van Actie heeft gesticht, hetwelk op dezelfde wijze geor ganiseerd is als het katholieke hoofdcomité. Bei de comité's zijn thans gevestigd in hetzelfde ge bouw, t. w. Laan 13 te Den Haag. Beide comité's werken thans geregeld samen. Spr. geloofde, dat het plan om aan het einde dezer maand opnieuw te pogen revolutie te doen uitbreken, weer is opgegeven, dank zij de krach tige actie van katholieke en christelijke zijde ge voerd. Toch dienen we waakzaam te blijven, al dus spr., zulks met het Oog op eventueele nieu we revolutieplannen. Het volk zal steeds gewe zen moeten worden op het. revolutiegevaar en de daarmede gepaard gaande ellende, getuige de voorbeelden ons door enkele andere landen reeds gegeven. Kwam hier revolutie, voor langen tijd zou belemmerd worden de uitvoering van het sociaal program der huidige regeering. Met het oog op een en ander heeft het Vakbureau bespre kingen gehouden met de Hanze- en Boerenbon den. Het resultaat dezer onderhandelingen is vastgelegd in een ontwerp-program- hetwelk Maandagmorgen besproken is in een Bureau- vergadering. Bedrij/sraden. De werkgevers uit groot-, klein- en boerenbe drijf willen samenwerken met de werknemers, teneinde te komen tot de stichting van bedrijfs- raden, waarboven komt te staan een Centrale Raad van de bedrijven. Het doel dier bedrijven- raden is, te komen tot het sluiten van collectieve contracten in de diverse bedrijven, van welke con tracten hoofdpunten zullen vormen, medezeggen schap der werknemers in de bedrijvenpolitiek en de prijzenpolitiek en kwesties van ontsldg, rege ling van den arbeidsduur, arbeid der gehuwde vrouw, enz. Het is de bedoeling in Juni een congres van de bedrijfsraden te houden, welk congres zal worden voorbereid door een com missie van vier personen, t. w. de secretarissen, van de vereenigingen van grootwerkgevers, mid denstanders en landbouwers en het Vakbureau. De Christelijke organisaties zijn eveneens bezig bedrijfsraden te stichten, terwijl de neutrale ver moedelijk wel zullen volgen. In de toekomst zul len dan al deze bedrijfsraden kunnen samen werken. Bij wijze van mededeelingen heeft spr. deze zaken willen releveeren. Het defihitief ontwerp- program zal nader worden behandeld. Spr.. hoopte, dat de R.-K. arbeidersbeweging op genoemd congres als een eenheid moge komen. De nieuwe Arbeidswet. In behandeling kwam vervolgens het ontwerp- Arbeidswet van minister Aalberse. Het Tweede Kamerlid, de heer C. J. Kuiper, alhier, hield een korte beschouwing over deze nieuwe wet. Het administratieve gedeelte der wet ,o. a. betrekking hebbend op de arbeidskaar ten, arbeidslijsten enz., is bijna niet gewijzigd. De wijzigingen betreffen hoofdzakelijk de rege ling van den arbeidsduur en de vrouwen- en kinderarbeid. Van groot belang is de wettelijke vastlegging van den 8-urigen arbeidsdag, resp. 45-urige werkweek en ook, dat door deze wet vermoedelijk de regeling van den bakkersnacht- arbeid haar beslag zal krijgen. Het terrein, dat de wet bestrijkt ten aanzien van den arbeid van vrouwen en jeugdige personen, wordt belangrijk uitgebreid. Na deze algemeene opmerkingen weiclen. de voornaamste artikelen door spr. in het kort besproken en waar noodig nader toe gelicht. E'en groot voordeel van deze wet achtte spr. het,-dat zij lenig is samengesteld, d. w. z. aat de nadere uitwerking van de voornaamste arti kelen wordt overgelaten aan algemeene maat regelen van bestuur, zoodat een meer deskundige uitvoering der wet kan worden verwacht. Door het vergevorderd uur en daar de ver gadering begon te verloopen, besloot men ein delijk voor de verdere behandeling van het wets ontwerp een nieuwe gecombineerde vergadering ontwerp een nieuwe gecombineerde hoofdbe- stuursvergadering te houden, doch daartoe eerst over te gaan na het afdeelingsonderzoek van het ontwerp in de Kamer. Inmiddels kunnen de organisaties hare wen- schen ten deze aan Kamer en Minister bekend maken per adres. Daarna ging de vergadering uiteen. NEBERLANDSCHE BONB VAN WONING INRICHTERS. Den Sen April jl. is te Amsterdam de eerste Bondsvergadering-gehouden onder praesidium van den waarnemenden voorzitter, den heer Joh. Nederkoorn. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren; Schoenmakers, Zwolle; Reeser, Den Haag; Fre- deriks, ZaandamHofman, GroningenCorn. V. Niel, Haarlem; Velthuizen, Utrecht; Caderius v. Veen, Haarlem; Egmond, Hilversum, Neder koorn, Haarlem, die onderling de functies zullen verdeelen, terwijl het secretariaat voorloopig nog gevestigd blijft te Haarlem, Parklaan 191, R.-K. ORGANISATIE %VAN MIJN- WERKERS. Wellicht mede in verband met de oprichting van een R.-K. Bond van Mijnbeambten, welke bond in den loop der maand is tot stand geko men, is men than3 bezig te trachten een R.-K. organisatie te stichten van R.-K. mijnwerkers of den bestaanden Christelijken Mijnwerkersbond in een Roomsch-Katholieken om te zetten. Men wenscht los te staan van de „Deutsche Chr. Ge- werkschaften für Bergarbeiter". De nieuw te stichten R.-K. Bond zal, zoo luidt het desbetreffend manifest, aansluiting zoeken bij het Ned. R.-K. Vakverbond, „Msb." Alg. R.-K. Officieren-Vereeniging.. Z. D, H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de Alg. R.-K. Offioie- ren-Vereeniging den Hoofdaalmoezenier bij het "leger te velde, luitenant-kolonel E. J. H. Evers. Salarissen van onderwijzers. Naar de „Nederl." verneemt, is de Memorie van Ant woord betreflende het wetsontwerp salaris sen der onderwijzers dezer dagen te verwach ten, tegelijk met het wetsontwerp tot wijzi ging van de Lager onderwijswet. Paleis van Justitie IK uur Bureau voor Consultatie. A in b etc hts s.c.h.o.o.L 1012 uur en- van 2 4 uur Tentoonstelling van werken Spaarbank St. Rosa - Ra s;iu„ au Geopend van half S—half 9. BisschoppelijkMuseum. Jans- straat /9 geGpend van lo5 uur tegen be taling van 25 cent. Oscar Smit's Bank. Blijkens het uitge brachte verslag over het jaar 1918 bedraagt de bruto winst 57319.75, waarvan 28510.02 op provisie en 28809.73 op interest. Na af trek van onkosten enz. resteert een netto winst van 24478.42, waarvan 5 dividend wordt uitgekeerd tot een bedrag van 13885 en de rest bestemd voor afschrijving en re- sei veering. Van de activa vermelden wij; Kas, coupons en effecten 57813.96, bankgebouwen met Sa- feinrichtingfen 82.000, debiteuren 1091486.03 bankiers 1829000.11, prolongatie u.g. 65600, aandeelen in jiortefeuille 222300, terwijl on dier de passiva vermeld staan crediteuren 270259.67, deposito's en spaarbank 177536.31 bankiers 474989,24, prolongatie o.g. 262500 Kapitaal 500.000. Acte examens L. O. Haarlem, 16 Apri 1919. Geslaaigd 8 candidaten. Geslaagd 'de da mes: A. M. de Kam, Haarlem; G. N. Nix, Haarlem, W. v. Rijnbeek, Zandvoort, G. C. Vos en C. P. de Weerd, to Haarlem. UIT HET POLITIERAPPORT. Op de Groote Hontbrug reed gisteravond op zijn fiets P. K. uit de Kleine Houtstraat. Plotseling brak de voorvork van het rijwiel en de jongen smakte er af. Hij kwam dusdanig op den linkerwang te recht, dat hij bewusteloos bleef liggen. In het hulpbureau van politie wevd de jongen bijge- bracht en verbonden. Later werd bii door eer familielid afgehaald. Er is gisteren één rijwiel gestolen. Door de recherche zijn ten slotte opge spoord J. J. P. en J. L., beiden electriciens die ten nadeele van B. J. L. eleetrisch gelei dingsdraad en pijpen hadden gestolen. Ook is proces-verbaal opgemaakt wegéns heling tegen den koopman C. K., die alles gekocht had. Schj/derspatroons. In de Woens dagavond gehouden bijeenkomst van do al'd. Haarlem van de Ver. v. Schilderspatroons, werd een lezing gehouden door den heer L de Groot, secretaris van den Bond van Ned! fecTiilderspatroons, lid van de 2e Kamer, over het onderwerp: „De 8-uritgen werkdag en de Middenstand". Na een belangwekkende beschouwing over de gevolgen van den wettelijken 8-nrendc|g v-oor de middenstanders: er zal groote stij ging der productieprijzen plaats hebben, waardoor het moeilijk zal vallen met liet bui tenland te concurreeren. Slechts door inten- sieven arbeid en groote productie zal men hieraan kunnen-ontkomen. Vooral moet ge tracht worden zooveel mogelijk machinaal t« produeeer'en. Verder deed spr. 110& verschillende mid delen aan de hand om aan de gevaren en na- deelen van den 8-urendag, in Mehzelf zeer goed, te ontkomen. De interessante rede had veel succes. Een Anti-Kiesvcröcnlging. Hier is opge richt een Anti-Kiesvereeniging, een vereeni- ging van personen, de niet wenschen ta stemmen. Daarvan hebben in het bestujur zitting 2 gedelegeerden van de Vrije Socialist ten-Vereeniging en 2 van de Federatie van Sociaal-Anarchisten. Beëedigd. Heden werd beëedigd als ma kelaar in schepen en machinerieën te Heem stede de heer J. J. Knaap, werktuigkundige en scheepsbouwkundige aldaar en als make laar in alle roerende goederen to Broek in Waterland, de heer P. Heijloo Jr. aldaar. Opgeheven werd het faillissement van P. Libosan, kleermaker te Haarlein, Jacobijne- straat 20, uitgesproken bii vonnis van 1 de zer. Hooger beroep werd aangeteekend door: J. G„ te Haarlem, thans gedetineerd ter zako diefstal door twee vereenigde personen, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Roe/- en Zeilvereen. „Het Spaarne". Tn de gisteravond gehouden ledenvergadering van de Roei- en Zeilvereeniginjg- „Het Spaarne" werd tot secretaris gekozen, in da vacature, ontstaan door het bedanken van den heer M, H. M. Peltenburg, de heer Mr. P. E. Barbas. Deze bedankte daarop als pen ningmeester, Tot penningmeester werd ver volgens in zijn plaats gekozen de lieer TIL Hoogendoorn. Verbetering. Do ingezonden stukken vau den heer M. L. A. Klein in ons nummer van gisteren zijn in verkeerde volgorde geplaatst, Het stuk „Socialistische manieren' was be doeld als nummer één, daarop moest volgen het stukje: „De terreur boven den Moerdijk", Den laatsten zin van eerstgenoemd stukje zul len de lezers nu beter begrijpen, deze luidde* „Ter volledige voorlichting in deze zaak van de lezers der N. H, C. laat ikt M ook li i e r v o 1 cr 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 10