ORDE EN ARBEID in pr»iraia Heerencostuums en Engelsche Petten hebben wij een extra greote keuze tegen zeer lage 0. BLEEKER van hen, die diametraal tegenover hem staan. Het feit dat zich de heer Lasschuit in htin ge zelschap bevindt, moet hen reeds te denken ge ven. Spr. dringt op behandeling aan, want ook de ambtenaren kunnen de verhooging best ge bruiken. De heer HEERKENS THIJSSEN deelt mede dat deze verhoogingen ongeveer f 75000 per jaar meer zullen kosten. Verder wijst spr. er op, dat hier niet de vraag geldt: wat kost het, maar wat komt den menschen toe? Dat is het juiste standpunt. De heer GROENENDAAL houdt aan om de behandeling uit te stellen. De heer GERRITSZ is voor aanhouding, om dat hij te weinig tijd voor overleg heeft gehad. De heer BRUCH: Dat overleg heeft met de organisaties plaats gehad! De heer GERRT1SZ: Ik bedoel het overleg der raadsleden onderling. De heer POPPE dringt nogmaals aan op aanhouding. „Onze raadsfractie heeft nog geen gelegenheid gehad amendementen te maken, zegt hij. De heer KLEIN heeft tijd genoeg gehacl om de zaak onder de oogen te zien en bestrijdt de heeren Poppe en Gerritsz vinnig» Het is niet noodig dat het werkliedemegle- ment tegelijk met dit reglement behandeld wordt. Spr. heeft ze al gecatalogiseerd en wil de geschoolde arbeiders plaatsen in de catagorie van f 1500 tot f 2000. Als dit voor hem eenmaal vaststaat is het niet lastig deze regeling nu te behandelen. De heer WOLZAK bepleit mot warmte be handeling van Let voorstel in deze verfrade- ring. Me f 20^> De heer DE BKAAL verklaart reeds lang vóór die f 200 te zrjn geweest, maar daarmeae niet aan den Raad oi aan B. en W. een votum van wanbeleid geeft als weikgevers. Haarlem stond en staat vooiaan met zijn loonregeling. Hij doet geen verwijten aan B. en W., maar met het oog op den zoig in de gezinnen is hij. voor die 200. Ai is er een goed loon betaald, dan strijdt het toch niet met de rechtvaardigheid om deze f 200 alsnog te geven. De heer KORREN verdedigt eveneens het vooisih Kiein. Hij wil het jaaual 1918 behou den om te doen uitkomen dat de 200 betaald worden voor liet loon m dat jaar. De heer BOMANS wees op zijn artikelen in de Nieuwe Haaxl. Courant Hij heeft daarin ge zegd de zaak zeer hoog op te vatten en hij doet dat nog. Met voor die 200 te stemmen zegt de raad van zichzelf dat de gemeente in 191t^ geen goed werkgeefster is geweest. Dat ontkent apr. en toch wn men daaraan vasthouden, wat ook de heer Koppen bewijst door vast te willen houden aan het jaartal 1918. Tegen deze voor stelling van zaken moet spr. opkomen. De gemeente is wei een goed werkgeefster geweest. De loonen zijn niet te laag geweest en hij wil dat bewijzenVoorop zet spr., dat hij tot de verhoo ging der loonen, vooral in de laatste crisisjaren, hard heeft medegewerkt. Hij deed dat zells on der hoon voor zijn ijveren daarvoor, en spr. is nog bezig met daaraan te werken. Spr. tart iedereen hem iets in uit opzicht te verwijten. Te bewijzen dat de loonen verleden jaar niet te hoog waren is heel moeilijk, spr. geeft dat toe.M aar er is een maatstaf. Dat is die van het gcheele land: de vergelijking met de loonen in andere steden den Haag, Rotter dam, Amsterdam, Arnhem, Amersfoort, Zaan- oam en andere plaatsen. Bij de vergelijking met die andere plaatsen blijkt dat Haarlem zeer goed zijn plicht gedaan. Het heeft meer gedaan. Haarlem, ging van al deze steden vóórop. Het orgaan van „Sint Paulus" plaatste naar aan leiding der loonregeling verleden jaar een triumfartikel over het mooie voorbeeld dat Haar lem gaf, „De Werkman", het orgaan van den modernen Bond, zwaaide Haarlem ook groote lof toe en schreef dat Haarlem aan de spits ging met Zaandam!! (Het zijn de eigen woor den van het orgaan.) Haarlem zou de trekos worden voor de andere gemeenten en het werd de trekos. Maanden daarna las spr. in het laat ste orgaan het eerste stukje reactie. Haarlem stond niet meer vooraan! Velzen was voorop met 21. Maar dat was niet waar. Hier betaalde men ieder raadslid weet het veel meer dan f 21.Kort en goed, concludeert spr., uit dit alles blijkt, als men er nog niet van overtuigd was, dat Haarlem in 1918 een uitstekend figuur maakte en daarom weigert spr. nu ook alle po gingen om dat bedrag van Haarlem in 1918 te rectificeeren. Spr. weigert elk voorstel dat een erkenning zou zijn dat Haarlem niet goed zou hebben ge daan in 1918. De Raad was toen tevreden, B. en W. waren tevreden, iedereen was tevreden met de toen getroffen regelingen. Er werd niets ge vraagd in dat jaar. Als we wat hooren zijn het tevredenheidsklanken. Maar het is opmerkelijk dat de wanklanken ons bereiken toen de ambte naren f 200 kregen. Nog kan ik mij voorstellen dat men een loonregeling in begin 1918 vastge steld goed vindt, het heele jaar door, maar sinds November vindt dat zij niet goed meer is en dan om verhooging vraagt. Maar ziet de politie agenten zouden het dan gevraagd hebben en onmiddellijk daarna op i Januari 1919 gaat een goede nieuwe loonregeling in, voor de ambtena ren is er een vastgesteld met terugwerkende kracht tot 1 Januari, die Haarlem zal stem pelen tot een goed werkgeefster. Dat kan ik u verzekeren en waarvan ik iedereen tart te zeg gen dat zij niet goed is. Ook de werklieden komen weldra aan de beurt. Alle reden ontgaat mij dan echter, waarom dan nog 200 over 1918 verschuldigd zou zijn, over een jaar, waarin niemand iets te klagen had, iedereen te prijzen had en nu met 1 Ja nuari gaat de loonsverhooging weer in. Men praat van loonen van 18. Die worden hier niet betaald, f 22.— per week wordt sporadisch gegeven, het loon is niet f 25.maar aam- zienlijk hooger. Of de werklieden dan geen f 200 meer ver dienen, vervolgde spreker. O zeker, wel f 400, wel f 600 en ik zal 't oogenbli'k zegenen dat zij f 200, 400, f 600 meer krijgen, maar iets anders is het ons in gebreke te stellen als werk geefster het afgeloopen jaar te willen aanvullen, omdat wij onzen plicht niet zouden gedaan hebben. MOMENT-OPNAMEN. prijzen. Aanbevelend, 8984 De staking in de Metaal-industrie Het werk.hervat. Naar wij vernemen, zal in de meeste bedrij ven van de metaalnijverheid te Amsterdam, Vrij dag as. het werk worden hervat. tiet conflict in het ilames- kleedingbedrijf. In verband met de gisteren voorgekome» molestaties te 's-Hage van werkwilligen door stakers, hadden op advies van het werkwilligen- comité een aantal werkwilligen zich gistermor gen verzameld en werden ouder poi egeleide naar de ateliers gebracht. In verschillende ateliers echter, waar in ver band met het kleine aantal werkwilligen dit ge leide niet kon plaats vinden, zijn gistermorgen de werkwillige naaisters en kleermakers wegge bleven, uit vrees voor mishandeling van de zijde der stakers. Voor alle ateliers wordt thans door de stakers druk gepost. Door de Christelijke organisatie worden in overleg met de politie maatregelen genomen, om de werkwilligen te beveiligen. Er zal getracht worden, zooals dit reeds in enkele bedrijven is geschied, om de werkwilligen den nacht ie doen doorbrengen in het gebouw waar zij werkzaam zijn. Deze maatregel wordt daarom overwogen, omdat de werkwilligen zells in hun woningen gemolesteerd worden, zooals in de Jan Steen straat en de Albert Cuypsaaat, waar de politie genoodzaakt was met de blanke sabel de menigte uit elkaar te drijven, die zich voor de woningen van eenige werkwilligen had verzameld. Verschillende staaltjes van mishandeling wer den medegedeeld, o. a. van een werkwillige, die uit een auto, waarmede hij van huis werd ge haald, werd gejaagd. Door de Christelijke organisatie is aan hare leden geadviseerd, om in ateliers, waar ten ge volge van het kleine aantal der werkwilligen het doorwerken op het aan den gang houden van het bedrijf geen invloed uitoefent, Hfet meer werken. Dc werkgevers hebben gisteren aan de werk nemers een cirulaire gezonden, waarin de nieu we loonregeling is bekend gemaakt In deze loonregeling zijn de uurloonen van de meeste groepen van vaklieden wederom verhoogd in Amsterdam heeft gisteren een vergadering plaats gehad van den Bond van Werkgevers in het Kledingbedrijf in verband met een dreigend conflict in het heerenkleedingbedrijf. Nader vernemen wij, dat de samenwerkende organisaties in de kleedingindustrie gisteravond in overleg met de werkgevers besloten hebben, het posten te 's-öravenliage tegen de werkwil lige christelijke arbeiders te doen ophouden. Vrijdag zullen beide partijen verder onder handelen. Het is hoogst waarschijnlijk, dat Vrij dag as. reeds de staking in Den Haag zal wor den opgeheven. Naar men ons mededeelt, zijn in de gister avond gehouden conferentie de werkgevers met de werknemers in de kleedingindustrie te Am sterdam tot overeenstemming gekomen. Dienten gevolge zal geen uitvoering worden gegeven aan het besluit der samenwerkende organisaties om morgen te Amsterdam de staking te proclamee- ST RAPHAEL. „St. Raphael" R.-K. Bond van Spoor- en Trampersoneel, hield gisteren te Utrecht een vergadering van afdeelingsbesturen, die zeer druk bezocht was. De voorzitter waarschuwde tegen het streven van de aanhangers van Wijnkoop om een 24- uur-staking uit te roepen. Spr. wees er voorts op, dat velen in de mijnstreek een bond willen vormen buiten de thans bestaande bonden om. Zeer tegen den wensch van het hoofdbestuur in, werden reeds op enkele plaatsen gemeen schappelijke vergaderingen gehouden. Spreker keurde dit af. De afdeelingen Sittard en Eindhoven verklaar den niet meer buiten het bestuur om te zullen handelen. Enkele afdeelingen meenden, dat de katholie ken niet aan een storing in het spoorwegbedrijf zullen meewerken. 't Volgende program van actie werd opge steld: Een wekelijksche rustdag van 36 uurj 26 vrije Zondagen, 24 uren lang; een 45-urige werkweek met vrijen middag; pensionneering met bezoldiging; verlaging van de pensioen rente en verbetering van de weduwen- en wee- zenverzorging: afschaffing van de afloopende korting; spoedige herziening van de loonrege ling en, reglementen dienstvoorwaarden, Do Leer TIMMER heeft respect voor den grooten arbeid, die aan dit voorstel is ten laste pelend. Spr. zou echter wenschen dat den raadsleden penoep tijd voor overwepinp pe- Roven wordt. l)e heer BOMANS vraapt waarom bet noo- dip is dat deze repelinp tepelijk met die der werklieden wordt behandeld. De heer Poppe wil dat om oen overzicht te krijgen, maar dat overzicht weid al verkregen in de beide Cen trale Commissies van overleg. Spr. ziet het nut en de wensohelijkheid er niet van in. De heor I'oppe sprak van overscbuiven der salarissen. Maar dat systeem is verworpen in de commissie van overlep. Spr. had appreciatie verwacht van den Raad voor den nieuwen koers, die met de bekandelinp van dit voorstel is ingediend. De heer I'oppe had pezepd, dat de haast, waarmede B. en W. dit voorstel willen binnenhalen hem te denken peelt, waar op de heer Bornans zeide, zich te verwonderen dat uit den socialistischen hoek den dranp tot uitstel kwam en dat waar overeenstemminp in de commissie van overlep is verkrepen en waar de ambtenaren zelf op prijs stellen dat de zaak vandaag behandeld wordt. Wanneer van wan trouwen gesproken wordt, dan wil spr. als antwoord op den heer Poppe wel zeppen. dat die drang tot uitstel van de socialisten hem te denken geeft en vervult met wantrouwen. Het wantrouwen is dan wederziidsch. Gestemd werd over het voorstel tot uitstel. Het werd verworpen. Tegen stemden de hoeren Nagtzaam, Tim mer, Lasschuit, Elffer3, Gerritsz, Poppe, Koppen, v. Slooton en Groenendnal Do heeren GERRITSZ en NAGTZAAM verklaarden, niet te zullen stemmen, omdat, rooals de heer Gerritsz het uitdrukte, hem de tijd ontbroken had zich' op de hoogte te kunnen stellen en omdat de Baad zoo buiten gewoon onwelwillend is geweest geen uitstel te geven. De heer SCHJSAM: Hoe klein! De heeren Nagtzaam, Timmer, Koppen, Poppe, Lasschuit, Elfers, Gerritsz, Groenen- daal, verwijderen zich uit de raadszaal, om niet aan de stemming te behoeven deel te no men. Art. 1 der verordening werd daarna zon der stemming aangenomen. De heeren v. d. VELDT, Klein e.a. stelden ▼oor 100 te geven aan de boden als ver goeding voor kleeding. Verschillende heeren, w.o. de heer Bruch, ondersteunden dit voorstel. Hst voorstel werd aangenomen met alge- meene stemmen. 1 Na nog een enkele wijziging werd overge gaan tot de eindstemming. Een protest. De heer v. d. VELDT wenscht vóór deze ■temming een woord van protest te laten booren tegen de sociaal-democratische raads fractie om haar houding bij de behandeling van dit reglement. Een woord van protest, omdat zij daardoor het georganiseerd over leg door den Raad en ook door de 8. D. A. P. Ingesteld, Lebben genegeerd. Door de wijze waarop de S. D. A. P. zioh aan de behandeling onttrok wil zij niet erkennen het goede werk dat door de commissie werd verricht. En dat bet protest niet alleen van deze zijde komt, blijkt wel nit het feit, zegt spr., dat de se cretaris van den „rooien" Bond, hier ter ver gadering aanwezig, als protest tegen do hou ding der S. D. A. P. in dezen, direct bedankt heeft voor den rooien Boud en toegetreden ia tot den neutralen Bond. (Applaus op de isfbune). Do heeren Nagtzaam en Gerritsz kwamen, toen zij den heer v. d. Veldt hoorden, de zaal binnen. Ook de andere heeren volgden. De heer NAGTZAAM stelt er prijs op te verklaren, dat hij bet georganiseerd over- kg op prijs stelt. Hij heeft dat altijd verde digd en was de eerste, die Let denkbeeld in den raad bracht D»j heer KLEIN: Niet waar, dat was ik! De heer NAGTZAAM: Dat was ondergetee- kande. He heer KLEIN: Dat was ik. Ik kan het uit de stukken bewijzen..,. De heer NAGTZAAM: Maar hoezeer ik *t georganiseerd overleK op prijs stel, wilde Ik mijn eigen oordeel over de zaak Lebben on belief ik met te slikken wat de commissie van overleg mij voorzet. Om mijn eigen oor deel te vormen, had ik tijd noodig en dien aeb ik niet gehad. De VOORZITTER: Dan stel ik nn aan do orde de eindstemming over de regeling.... Onder groot gelach, om de malle vertooning, haasten zich nu weer al de heeren, die niet aan de stemming willen deelnemen, de zaal nit.... De verordening wordt mot algemeene stem men aangenomen. De voorzitter stolt voor, om het late unr, verschillende punten aan to houden en alleen te behandelen: Bijdrage Congres NLuw-MuI- tus/an/sme. Den 23en en 24en April a.s. zal te Arnhem een congres worden gehouden tegen het Nieuw-Malthusianisme en tor bespreking van het bevolkingsvraagstuk. Door het bestuur vun dit congres is een uitnoo bgmg tot Je ge meentebesturen gericht, aan bit, congres te willen deelnemen, als beguustgei, lid of toe hoorder. B. en W. stellen don Raad voor, te besluiten als begunstiger aan het Congres deel Ie nomen en ais zoodanig een bijdrage van 2a te goveii. Goedgekeurd. B. en vv'. stellen, voor aan de Commissie voor de feesten ter gelegenheid van de groo- te jaar lij k-sch® keuring van de Nederianüsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde te houden alhier van 24 tot en met 2b April 1919, houdende verzoek om een bij drage van f 1000 uit de gemeentekas ter tegemoetkoming in de kosten aan deze fees ten verhonden. Do heer TIMMER meent dat de Raad met toestemming daarin den verkeerden weg opgaat. Als straks een andere vereeniging komt om subsidie, ziet spr. niet in, waarom hij het dan zou weigeren. De V( mh.y.iTi'Rn. zegt dat het niet de eerste maal is dat de ltaad een bijdrage voor feesten geeft. De heer GERRITSZ vraagt of dit geld ook gegeven wordt voor het cabaret en den dansavond, die op Zondagmiddag en -avond, gegeven worden. De VOORZITTER zegt dat het niet be paald daarvoor gegeven wordt. De heer BAAS wil de vraag dan juister stellen. Dij vraagt of het juist is dat op Zondag oen cabaret en dans gegeven wordt. De v OOliZJ-TTER kan dat niet ontkennen. Bij stemming staken daarna de stemmen over die voorstel» i'unt 9, 10 en 13 der agenda worden daar na aangenomen. De VOORZITTER stelt nu voor de ove rige punten aan te houden, omdat het over half zeven is. De heereu NAGTZAAM en GERRITSZ dringen er echter op aan dat het voorstel- Klein om f 21X) ineens te geven in behande ling wordt genomen. De VOOitZiTTEE heeft bezwaar vanwege het late uur. Do hoer Klein zegt met den trein weg te moeten en dus zijn voorstel niet te Kunnen verdedigen. l>o heeren Uemtsz en Nagtzaam blijven ecliter aandringen. De heer Romans zegt ook geen bezwaar tegen behandeling te heb ben, waarna tenslotte de voorzitter in stem ming brengt of het voorstel-Klein zal bor handeld worden ja dan neen. Besloten wordt tot behandeling. B. en W- adviseeren de verzoeken en adressen en voorstellen om eene uitkeering van f 200 over 1918 in eens aan allen, die in gemeentedienst zijn, van de hand te wijzen De heer KEElN verdedigt met klem zijn voorstel. Dij brengt dank voor het „makke" preadvies van B. en W. Bij de stunken vond noemt spr. zeer- zwak. Bij de stukkeu vond spr. ook geen toeliehting. Öpr. wijst op het gezegde van Mr. lleerkens Thijsseu dat de salarissen naai' recht en billijkneid dienen bepaald te worden. Dat dan naai" geen geld mag worden gezien. De aauleiuing tot zijn voorstel noemt spr. de stemming voor de f 200 der onderwijzers. Anders had spr. nog gewacht met zijn voorstee De consequentie eiaeht nu dat ook aan het overige gemeen- tepersoneei f 200 wordt uitbetaald. V erder witst spr. er op hoe o.m. door de f 2O0, die voor uh ambtenaren werden vastgesteld du verhoudingen werden verbroken en wijst in dit verband op do boden en portiers. Aan de hand van verschillende bewjjzen zet hij uiteen dat de werklieden en agenten een schadepost hadden te boeken en er een ach terstand bestond. Dij wijst op de inwerking treding van 't werkLiedeuregi&ment, waardoor de werklieden een schadepost hadden door liet velschil in verhoogingen. Spr. zal geen ge voelsargumenten voor syjn pleidooi gebrui ken. B. en W. voelen het zelf, want zij doen het idee aan de hand het tekort te dekken door een gunstige regeling in 1919. Ten slotte wijst spr. er op dat nu de f 200 aait d*e ondderwijzers en aan de ambtenaren zijn gegeven, deze ook aan het overige personeel moet worden gegeven. De heer KOPPEN sluit zich aan bü wat in „De Merkman" heeft gedrukt gestaan. Hij lreeft dan ook geen wantrouwen in B. en W. willen uitdrukken. Hjj stelt er priis op, dat le verklaren. Maar de loonen hadden, achteraf bezien, hooger kunnen zijn. Daarvoor dienen dan die 200. De heer BOMlAiNlS leest dan, om te toonen dat de loonen aanzienlijk hooger waren verleden jaar een liistje voor (dat wij in staat werden gesteld te copieeren. Verslag.) van loonen verleden jaar uitbetaald1. Deze loonen zijn voor de vui#t weggenomen uit de kaarten bak. Spr. las voor dat bij de gemeente- reiniging was verdiend verleden jaar door: een schuitenvoerder ongeveer 1400 en 1500; een hulpvuilnisophaler 1 1586; een beltwerker- voorwerker 1518: beltwerker 1612; nog een van f 1700 (deze gre.ep was misschien een exceptie en telt niet menie") <le volgende nog 1700 (misschien weer een exceptie, telt dan ook maar niet mede): een voerman 1.400» 1500 en één van 1620tonnen werker 13001850; los-werkman 130014Ü0; machinist-voerman pijn. f 1600; lompensor teerder pl.m. 1400; straatveger bijna 1400; hoefsmid pl.m. 1700; fabrieksarbeider G. E. B. pl.m. 1850; tremmer id. 16001850; metselaar f 1750; stoker ruim 1800; machi nist bijna 1900; hoogspanningskabelmonteur 2040. Is dat te hoog? Wel neen. zegt spr. Wat zij verdienden, Ls loon naar arbeid. Niemand zal zeggen, dat het buitensporig veel is. De arbeidsweek kwam op 45 uur. Daardoor kwam er overwerk en konden zii die loonen bedingen. Het is Bun van harte gegund. Maar men zegge dan niet dat een loon wordt betaald1 van 20, en 22. Haarlem stond aan do spits, evenals het met de regeling van hedenmiddag aan de spits gaat van heel Nederland. De heer KOPPEN geeft toe. dat dij inder daad loonen van belang zijn- Dat het flinke loonen zijn. Maar Ui wenscht vast te leggen, dat deze loonen alleen door overwerk te berei ken waren. De heer BOMANSIk heb gezegd, dat zij dubbel en dwar6 verdiend zijn» Er is voor overgewerkt. Maar deze loonen zijn dan, toch maar betaald. De heer NAGTZAAM verzekert, dat in de stemming voor het voorstel Kleiu geen votum van afkeuring over het beleid van B. cn W. ligt» Dat beleid ifl Koed geweest. Spr. wenscht dat zelfs te verklaren en wanneer in 1918 de loonen te laag geweest mochten zijn» dan treft den Raad evenveel schuld, want hij had met voorstellen kunnen komen, en deed dat niet. Spr. is dan ook 14 dagen tegen het voorstel-Klein geweest, maar was er tenslotte toch voor gewonnen, toen hii de cijfers zag. De 200 der onderwijzers waren voor hem geen motief. Het voorstel-Klein werd in stemming ge bracht en met 17—11 gtemmeu verworpen. Vóór de Loeren: Nagtzaam, Klein. v. <J. Veldt, de Braai. v. d. KamP- Bregonje, Elffers, Gerritsz. Poppe. Koppen en Groenend aal. Benoemingen. Tot hoofd der opleidingsschool voor jongens, werd benoemd de heer W. Jansen te Rotter dam; tot hoofd van school No. 4, de heer T. Hellinga te IJmuiaen; tot ieden der schattings- oofnmissie voor de r ij ksio komsten belasting werden benoemd de heeren O- J- Oramer, It. J. v. Dieren Bijvoet, J. Wentholt en Joh. de Breuk. Rondvraag. EEN SCHUNNIGE BIOSCOOP, Bij de rondvraag wee» de sociaal-democra tische heer Pop po op de schunnige vertoonin- gen in de bioscoop aan do kleine Houtstraat. Spr. bedoelde de revue's, dia gegeven worden tueschen de filmnummei® in. Die zijn zóó schandelijk, dat apr.'s vrouw, die lid is van de keuringscommissie, daaruit zou zijn wegge- loopen, al» zij met een mannelijk lid der keu ringscommissie daar zou geweest züh. Aange zien zij eohter in de zaal was met nog een vrouwelijk lid der commissie, is zii gebleven. De volgenden avond ziin er eohter twee man nelijke leden der oommissie geweest w.o. de heer Speller. De vond het zoo schandelijk dat hii gewoonweg is weggeloopen. Daarna is op verzoek van den. burgemeester waarschijnlijk, de heer Saeüs er geweest en de heer Noitlïe- sius. Toen was het waarschijnlijk zóó schande lijk niet, want het werd goedgekeurd. Nu be grijpt spr. niet, hoe het toelaatbaar is der zulke schandelijke vertooningen plaats hebben. De keuringscommissie houdt wel toezicht op de films, echter niet op de variété-nummers. Het komt spr. gewenscht voor, de ouders te waar schuwen, hun kinderen niet te zenden naar de bioscoop aan de Kleine Houtstraat. Hij hoopt ook dat zulke dingen voortaan niet meet kunnen gebeuren en vraagt, wat de burgemees ter van plan is te doen. De BURGEMEESTER informeert welke nummers, het ziin en zegt een onderozek toe. Om kwart vóór acht uur werd de vergade ring gesloten. Waar 't voor was. Haar leeftijd was moeilijk te bepalen. 't Was 'n klein, ineengedrongen vrouwtje met 'n leverkleurig gezicht, 'n rooden neus en. vochtige klieroogjes. Do aschkleurige haren zaten in 'n dotje onder 't scheefgeknoeide wollen kapje gefrommeld en waren op verschillende plaatsen door de gaten van het hoofddeksel te voorschijn gekropen. In 'n langen, kaal-uitgevreten cape-mantel stond ze op 'n druk gedeelte van de stad met 'n huilerig gezicht te bibberen; uit 't klee- dingstuk stak 'n vuil-bruine hand, waarin 'n doosje lucifers. Elke voorbijganger werd door haar met 'n zeurderig geprevel begroet.... dan giug 't hoofd scheef, de mond vertrok in 'n droefgees tige plooi en de hand kwam met 'n smeek- gebaar vooruit. De meesten zagen haar niet of deden maar zoo. Bi.i elke mislukte poging keek ze de negee- rende wandelaars grimmig na en verbeet 'n verwensohing. 'n Enkele maal werden haar 'n paar eenten in de handen gedubd, waarop dan 'n zurig laehjo en 'n dankgestamel volgde. 'n Poosje later zocht zo 't iets verder en ging in 'n raamkozijn zitten kleumen. Tegen 'n burgerjuffrouw, die haar even stond aan t® kijken, begon ze 'n treurig ellende- verhaal.... over zoons en dochters, die haar onverzorgd achterlieten, over haar overleden man, over 't gemis aan ondersteuning en nog veel meer narigheid.en opeens begon ze te huilendikke tranen blikkerden neer langs 't grieu-rimpelgezicht, wat ze met 'n mantelpunt afdroogde. t Burgervrouwtje schudde meewarig 't hoofd en gaf 'n kwartje. „Duizendmaal dank, juffrouw, 't zal u ver- golde worde" - dreinde haar stem. Niet lang hierna ging ze weg en dreutelde met-kleine pasjes 'n steegje in waar 'n kroegje was, Met dralende voeten zocht ze 't drempeltje en schoof naar binnen. Direct ging ze op 't toonbankje af.... zonder spreken zetto zo er 'n kopje zonder oortje op. De kastelein zei ook niets-. die wist 't van ouds en vulde het onder 't kraantje waar 'n bordje „jenever" boven bing. Met beide volle beef-handen greep ze 't kopje..,, in een teug slokte de inhoud naar binnen. Smakkend veegde ze haar mond af. I oendiepte ze uit haar zak 'n fleechje op» zetto dit eveneens zwijgend neer. Ook dat werd gevuld en door haar opgeborgen. Z® betaalde en ging weg. 'n Kwartier later zat ze weer in 't raam kozijn en ontving weer centen. „ONZE VLOOT." Gistermiddag bad in de turnzaal van café Brinkmann de jaarvergadering plaats van de afdeeiing Haarlem der Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot." De heer H. M. v. Bemmelen opende de ver gadering met een welkomstwoord, waarna de notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris, Jhr. P. v. Lennep, gaf een ledental aan van 960 leden. Betreurd wordt daarin dat er eenig achteruit gang" valt te bespeuren, hetgeen werd toege schreven aan de droeve gebeurtenissen die in de Novemberdagen bij de marine hadden plaats gegrepen. Verder wordt in het veslag gememoreerd het overlijden van den Eere-voorzitter der af deeiing. burgemeester Jhr. W. B. Sandberg, en van den heer Mr. A. A. Pelerin, die vanaf de oprichting der vereeniging deel uitgemaakt had van het bestuur. Den secretaris gewerd voor zijn keurig geredigeerd verslag een dank woord van den voorzitter. De rekening en verantwoording van den penningmeester gaf een totaal aan inkomsten en uitgaven van 1671,15, met een batig saldo ad J 128.62. Den penningmeester werd décharge verleend. Bij de verkiezing van vijf leden van het af- deelingsDeatuur in de plaat» van de periodiek aftredende leden: J. J. Beynes, J. F. Baron van Heeckeren van Waliën. Jkr. J. T. van Speng- l0r, L. P. do Stoppelaar en Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. werden dezen allen bij acclama tie herbenoemd. Ais lid van het afdeelirigsbe- tuur, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Mr. A. A. Pólérin, werd gekozen de heer Joh. Rahusen. ARnu moest de verkiezing plaats hebben van een voorzitter en 6 leden van het dageliiksch bestuur voor het jaar 1919, die tot resultaat had, dat het tegenwoordige bestuur met alge- stemmen werd herkozen. lot afgevaardigde voor de jaarlüksche alge meene Vergadering te Utrecht op 29 April a.s. werd benoemd de heer W. Dyserinck en tot diens plaatsvervanger de heer Kap. Koning. Nadat de voorzitter hij de rondvraag nog enkele mededeelingen van hnishoudelijken aard had gedaan, »loot deze de bijeenkomst inet een woord van dank voor de opkomst. Zniftielingonzong. Wij ontvingen het tiende jaarverslag van de vereeniging „Zui gelingenzorg". Op het afgeloopen jaar w rdt met groote dankbaarheid teruggezien, hoe wel de vereeniging nog lang niet is waar zij in die 10 jaren hoopte te zijn, omdati dje belangstelling niet zoo groot is als de zuige lingenbescherming verdient. In 1918 weiden 338 kinderen voor d,e eer ste maal ingeschreven en er werden 3390 adviezen verstrekt. Door do huisbezoekater werden 1919 be zoeken afgelegd. In de molkkeuken werden Sreestraaf 156 BEV£RWSJK i 10497 flesschen klaargemaakt. Vati de 31 kinderen werden er 24 met eiwitmelk ge voed: bovendien werd,en nog ruim 1000 fles schen volle en karnemelk verstrekt. Aan 10 moeders werd totaal 581 liter pap oi' melk verstrekt. De financieele toestand is, dank zij d,e gevoerde projmganda, iets gunstiger, zoodat aan het plan tot het instellen van een sticli- tingsionds om daardoor tot een betere be huizing van onze vereeniging te komen, ge volg kon worden gegeven. Eenige giften, die wij mochten ontvangen, werden bij dit stichting-fonds gevoegd zoodat dit nu f 1200 bedraagt, wat wel nog een bescheiden getal is, wanneer men in aanmerking neemt, hoe groot de som moet zijn die voor een verhui zing poodig is. De Gemeenteraad van Haarlem verhoogde het subsidie over 1918 nog met f 150 tot f 900, terwijl voor het jaar 1919 een subsi die van f 1100 werd toegestaan. Ook d,e ge meenten Velsen, Haarlemmeriiede en Schoten gaven subsidies van resp. f 50, f 25 en f 25. Er was einde 1918 een nadeelig saldo van f 74.321/2. Aan het slot van het verslag worden woor den van dank gebracht aan allen, die de vereeniging op eenigerlei wijze steunden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 14