Ee#ig op de wer Van Overal LEGER EN VLOOT. The American Steppage Co. Kerk en School Uit den Omtrek KORTE BERICHTEN ORDE EN ARBEID den worden ^chrrbmidende werkzaarahe- Met het oog op het speciale karakter van de jbuitenlandsche politiek, zal de commissie dezer tfagen een afzonderlijke audiëntie aanvragen bij len Minister van Buitenlandsche Zaken, UIT O^ZE OOST 'O '<J FiliaaS i KRUISSTRAAT 4. ♦oepen. Weldra zal zij, naar wii hopen en ver- Vachten mosren. ook Pruisen en daarmede Ber- Jjjn overstroomen, ja «eheel Duiteahland, kan, al ia liet dan misschien om dezelfde reden als Hongarije, in de naaste toekomst verzwolgen Vorden, om plaats te maken voor de sovjet republiek. „En dan, Partijgenooten. en dan? Wel, dan la ook ons land aan de beurt. Maar ziin WU klaarWij zullen zeggen: ,,Ja." Als het met even zooveel woorden i» gezegd, dat thans „ook ons land aan de beurt' komt, wekt de circulaire op ter bijeenkomst, om ,.de buitenlandsche toestanden met elkaar te be spreken, opdat, wanneer het spoedig noodig mocht zijn, wij als één man daar staan." En dan komt de heer Kolt hek in ,,De Tel." vertellen, dat er ten onzent niemand aan revo lutie denkt!" De Zuiderzee-comniiss/e. Genernal-ma- joor D. G. van dor Voort Maarsehals, kapi tein der genie, F. A. J. L. Bendt en kapitein der genie W. H. Cool, zijn bij ministerieele beschikking Denoemd tot lid van de Zuider- zee-commissie voor defensiebelangen. De eleetWciteitsvoorz/ennig in Nederland. De Minister van Waterstaat heeft een commissie ingesteld, aan w^lke wordt opge dragen, om, uitfeaande van het standpunt, dat de algemeene eleclriciteitsvcorziening van liet land, althans voor zooveel betreft de opwekking van stroom en de voortgelei- ding daarvan onder hocge spanning, in ééne hand en wel Lij liet Rijk zal 'béhooren te wor den gebracht; a. een plan voor die electrici teitsvoorziening voor te stellen met globale begroeting van kosten; b. in verband daar mede aan te geven: in welke gedeelten van net land de uitvoering van dat plan liet eerst dient to worden aangevat; welke bedragen voor do uitvoering van lielfplan in die lands gedeelten direct noodig zullen zijn; op welke wijze de nieuwe talc van dienst dient te wor den ingericht on beheerd, en al wat verder gedaan zou kunnen worden om deze aangele genheid tot een spoedige oplossing te brengen. Benoemd zijn tot lid en voorzitter; dr. C. Lely, oud-minister van Waterstaat, lid der Twetede Kamer; tot leden: Ir. H. Doijer te 's- Gravenhage; Ir. J. J. W. van Loenen Marti net, chef van de afdeeltog electriciteit bij den dienst van tracetie en materieel der H. IJ. S. M., te Amsterdam; dr. W. Lulofs, directeur der Bemeente-electriciteitswerkem te Aruster- dam; prof. Ir. G. J. van Swaaij, lioogleeraar op non-activiteit aan de Technische, Hooge- vehool, lid der Eerste Kamer en tot secreta ris Ir. L. H. N. Duiour, hoofdingenieur in al- gem. dienst bij den dienst van weg en werken van S. S. to Utrecht. Voorts is bepaald, dat de commissie de uit komsten van haren arbeid zal nederleggen in één of meer aan den minister uit te brengen verslagen, De Regeerüig en de Pers De Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Raad van Ministers, heelt Maandag morgen in bijzondere audiëntie ontvangen de heeren D. Hans, nir. J. J. van Bolhuis, S. Bruy- eten, A. Voogd en J. J de Rcode, vormende de publiciteitscommissie van den Nederlandsc'nen Journalisten-Kring, welke commissie de Regee ring zal wijzen op belangrijke aangelegenheden waaromtrent publicatie noodzakelijk wordt ge acht. Het onderhoud werd mede bijgewoond door mr. J. B. Kan, secietaris-generaal in algemee- nen dienst De heer D. Hans, voorzitter der commissie, heeft in deze bijeenkomst de Regeering hartelijk dank gezegd voor de bereidwilligheid, waarmee zij aan de instelling der publiciteitscommissie heeft medegewerkt. Inzonderheid bracht hij den dank aan Minister Ruys de Beerenbrouck, in wien hij een oprecht en overtuigd voorstander van openbaarheid van regeeringsbeleid had lee- xen kennen. Helaas aldus spr. is de prac- tijk niet steedsm et 's Ministers opvatting in over eeustemming geweest, want omtrent belangrijke aangelegenheden werd vaak niets of weinig be licht, terwijl anderzijds ons volk af en toe niet werd ingelicht door de eigen Regeering, maar door het buitenland. Een en ander is zei spr. - een gevolg van het feit, dat de fout der niet openbaarheid tot een systeem is geworden, waar in niet gemakkelijk verandering is te brengen, Spr. vertolkte echter de waardeering en den dank van het bestuur van den Journalistenkring dat de Regeering krachtig wil medewerken om daarin verbetering te krijgen, waarnAde een groot volksbelang wordt gediend. E)e Minister legde van dit laaste nogmaals getuigenis af. De Regeerin^ ziet de noodzake lijkheid van meer publiciteit ten volle in, en Zijne Excellentie sprak de hoop en de verwach ting uit, dat de samenwerking tusschen de Re geering en de commissie tot goede resultaten zal leiden. Daarna werd van gedachten gewisseld over de werkwijze der commissie feu einde te komen tot een behandeling van zaken, die zoo snel en Zoo goed mogelijk tot resultaten zal leiden. In verband hiermee werden omtrent die werk wijze eenige bepaalde beslissingen genomen. Van de zijde der commissie werd er nog eens op gewezen, dat zij een adviseerend karakter zal dragen. Met de verspreiding van de publica ties, die zij uitlokt, belast zij zich niet; die ge schiedt buiten haar om. E>e commissieleden dron gen er ook op aan, dat aan-journalisten, die zich Individueel op de departementen vervoegen tot het verkrijgen van inlichtingen voor hun blad, deze inlichtingen zooveel mogelijk zullen wor den verstrekt. zeê'de in alle opzichten en waar ff Zljn yale medewerking toe. A voi ens de commissie haar taak aanvangt Statenverkiezing van Zu/d-Hol/and. De jOting, Woensdagavond door hot Hoofdstem- bureau te 's-Gravenhage gehouden, heeft tot uitslag gehad, dat de heer D. J. de Geer (Chr. Ilrst.), die op dria plaatsen was gekozen, zit ting zal nemen voor Kieskring II. Dit heeft tengevolge dat van de Christ©ijk-Hi s tor ische tost alsnog gekozen zijn verklaard de heeren jW. den Duik Jacz., te 's-Gra.vciiliag'e on J Schokking te Leiden.Omdat de heer Sohok- jking reeds voor een anderen Kieskring is f ©kozen, is bovendien nog gekozen ver lamd de heer B. van Eegteren te Sliedrecht. CRISIS AANGELEGENHEDEN. Opheffing Advies-Commissie inzake uitvoe ring distributiewet. Deze Advies-Commissie is door den. Minster van L.» N. en H. opge heven. De N. O. T. Met het oog op de Paasch- dagen zullen de kantoren der N. O. T. van a.s. Vrijdag tot* Maandag 21 dezer gesloten zijn, met uitzondering van afdeeling 5 cognos sementen welke Zaterdagochtend tot 12 nur zal geopend blijven. Distributie, van huisbrand. Het Ned. Cor. bureau meldt: Met ingang van bet nieuwe todvak van huisbranddistributie, dat op 1 Mei a.s. aan vangt, zal worden gebroken met lilet tot duiver gevolgde stelsel van verstrekking van huisbrand bened enden kostenden prijs en zal voor elke brandstoffensoort één prijs gelden. Het laat zich thans niet meer aanzien, dat binnen betrekkelijk korten tijd de huisbrand wederom tegen de vroegere prijzen geleverd zal kunnen worden. Niet alleen vertoonen in alle. kolen produceerende landen de kolen- prijzen een aanzienlijke stijging, welke tus schen mijn en verbruiker op den.huisbrand kernen, maar zijn aanmerkelijk verhoogd: spoorvrachten, lossingskosten, opslagkosten, bezorgloonen enz. Onder de huidige omstandigheden ia lvet ook niet meer wel verdedigbaar een toestand te bestendigen, waarbij, teneinde aan de liuisbrandverbruilcers goedkoopm torandstofi feu te verstrekken, aan de overige verbrui kers zeer aanzienlijke lasten worden opge- Op grond van een en ander is besloten, na 1 Mei den huisbrand niet meer beneden den koste»!en prijs te verstrekken. Mede in verband met deze beslissing zijn de prijzen voor industriekolen in April reeds met gemiddeld 7 per ton verlaagd. De huisbrandkolenprijzen zullen in het komende distributietijdvak nog in zooverre laag wor den gehouden, dat de huisbrand op basis van do prijzen, welke de Liinlrargsehe kolen kos ten, worden verstrekt. Deze prijs bedraagt' thans gemiddeld 24 per ton. Ook wanneer do buitenlandsche kolen en gascokes voor huisbrand worden gebruikt, zullen deze op basis van de Limburgscbe prijzen worden geleverd. In de praktijk komt bet stelsel hierop neer, dat de lyjisbrandko- len per brandstoffeneenheid gemiddeld 50 ct. g-oedkooper zullen worden, vergeleken bij de thans geldende hooge prijzen en ongeveer 1 duurder, veigelekon bij de thans geldende la ge prijzen.. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de turf uitsluitend tegen den kostenden prijs zal wor den verstrekt, D© Indische Rescuing en de Sarikat isMn Socwardi, de bekende inlander, over wiens uitzetting: uit Indië, in verband met de Sari kat Islam-beweging zooveel is te doen ge weest, zal, naar he*E „N. v. d. D." verneemt, in deli loop der volgende maand met zijn ge zin, naar Indië terugkeer en, voor rekening van het gouvernement en zonder eenige ver bintenis zijnerzijds omtrent zijn in de toe komst aam te nemen houding, Korte vreugde. 1 Dezer daffen waren een paar Winterwiikers, die met smokkelwaren naar Duitschland waren getrokken, daar door do belastingambtenaren aangehouden en gedu- rendo 14 dagen in Vreden opgesloten. Ze wer den. toen onder storting van een borgstelling van 1000 mark weder op vrije voeten gesteld. Pas waren ze naar huis teruggekeerd, of ze werden den daarop volgenden nacht weer ge snapt, door de kommiezen, toen ze 22,4 pond thee trachtten uit te'voeren. Ze zi.in nu op nieuw in verzekerde bewaring gesteld. Een chèquc van 11,000 -francs vermist. Te Amsterdam arriveerde Maandagmorgen aan de Sumatrakade het s.s. „Stuyveaant" met 150 passagiers aan boord. Even vóór de aankomst vermiste de scheepsdokter een ohèque van 11,000 franés. Terstond na de aankomst werd de politie gewaarschuwd. Alle passagiers wer den. bij het verlaten, van het schip gefouilleerd. Do vermiste wissel werd echter niet gevonden. De banken te Amsterdam zijn van de ver missing op de hoogte gesteld, zoodat de chèque vrijwel waardeloos is. Brand in een kuiperij. In den nacht van 15 op 10 April, omstreeks half vijf bemerkten verschillende iewoners der Valkenburgerstraat te Amsterdam, dat er een ernstige brand was uitgebroken in de kuiperij en fusthandel van O. Piller, gevestigd achter de perceelen 140 en 146a. Toen de brandweervoertuigen van de hoofd wacht Nieuwe Achtergraoht en de hulpwacht Kattenburg aankamen, sloegen de .vlammen reeds fel boven do houten bekapping uit. Het bleek, dat het middengedeelte, dat tot het dak gevuld was met fusten en tonnen, van onder tot boven in feilen gloed stond. Met vier stralen op do Veehtleiding werd het vuur onder de deskundige leiding van den waarnemenden commandant, den heer Boele bestreden. Na een half uur was men zoo ver, dat de stoomspuiten, die voor alle zekerheid waren gerequireerd, konden inrukken. Eepige honderden tonnen en fusten ver brandden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Het gebeurde bracht in deze volkrijke buurt een heele opschudding teweeg. Op het zien der fel oplaaiende vlammen vluohtten tal van be woners, half gekleed, hun huizen uit. De te Amsterdam ontdekte bommen. De bommen, die ten huize van den anarchist Hofman, Haarlemmerweg 103, in beslag waren genomen, werden gietermorgen van het post- nuis Wallemepoort naar de amlitieboot ge- nac t, die aan den wal achter de Haarlem merpoort gemeerd lag. Vijf militaire ydurwer- onder Jeiding van een, «ergeant,' zorgden voor het transport. Voorzichtig werden de projectielen en onderdeelen daarvan het trapje naar de boot afgedragen. ,Ten einde explosies door schokken te voorkomen, werden de voor werpen op matrassen voor den stuurstoel gezet. Do politiescheikundige ,Van Ledden Hulse- bosoh, die een waakzaam oog op het transport ngar de Hembrug hield, deelde de meening der poljtie, dat nog mees- personen te Amsterdam zich' met die gevaarlijke fabricatie van bommen bezighouden. Hjj achtte het wenschelijk, ten einde onheilen te voorkomen, dat de huiseige naars of buren, die vermoedens iegens ver dichte huurders koesterden, zich/ onverwijld tot de justitie zouden wenden. Er was voel publiek aan den wallekant, dat het transport nieuwsgierig gadesloeg. Het .Handelsblad" merkt op. dat juist dezer dagen, onder dagteekening van 11 April, een wetsontwerp is ingediend houdende nadere voorzieningen op het stuk van „Vuurwaponen en Munitie." In artikel 1 van dat ontwei'p wor den bommen uitdrukkelijk onder „Vuurwape nen" begrepen. De strafbedreiging schijnt echter voor bommen-fabrikanten wel wat licht, namelijk hechtenis van ten. hoogste twee maan den. De heer Van LedSden Hulsebosoli deelt mede, dat in de artilleriewerkplaatsen aan de Hem brug de kleine bom gedemonteerd is. De samen stelling ervan is vastgesteld. De grooto bom is met. een springlading in een ontploffings- kuil geborgen, waar ze ontploft is. De explo sie was zoo sterk, dat do bom (diep in den grond is geslagen, zoodat ze moest worden uit gegraven. Een gemeente zonder politiek. Deze ge meente bestaat in Overijse], en heet Markclo. Wel zijn daar voor de gemeenteraadsverkie zing acht lijsten ingeleverd, doch van deze acht zijn slechts tweo politieke lijsten, n.l. één Ohristelijk-Historische en één S. D. A. P.-lijst, d.w.z. één orthodox-conservatief van de ,,older- wetsche luu" en ©en van hen, dip. „meer voor die nieuwigheden vunit." De candidaten op de overige zes lijsten hebben hun candidatuur te danken niet aan hun overtuiging inzake ge meentebeleid of algenieeno politiek, maar aan hun woonplaats. In plaats van door poli tieke kiesvereenigingen zijn de lijsten ingediend door: le. Groep kiezers Dorp-Markelo: 2. groep kiezers Elzen-Heriko8e. groep lciezers-Stok- hum; 4e. groep kiezers Stokkumerbrock5e. groep kiezers Kerspel-Goor; 6e, groep kiezers Kerspel Goos-Elsenerbroek. Op al deze lijsten staan heel vertrouwelijk Liberalen, Cbriste]ijk-Hist0risichen, - Vrijz.- Democraten en R.'Katkolieken naast en door elkaar. kDie politiek is maar raorigheid_wieluu kuift goed mit enaor't is bie ons een Jiefheb- berieë", zegt de Markelo eri „Hbld." De klokkenist te Noord-Scharwoude, die reeds geruimen tiid geleden zijn declaratie in diende voor het reparecren, luiden en opwinden van het uurwerk, maar nog steeds geen beta ling kreeg, heeft thans wachtensmoeclo zijn werk gestaakt. Hii had de betreffende autori teiten er reeds op gewezen, dat deze mogelijk heid stond te gebeuren, maar ook dit dreige ment kon hen niet bewegen 's mans vordering te betalen." Of men het lang buiten den open baren tijdwijzer moet stellen? In de electrisehc klompen- en kistenfa briek van de firma Wessels te VlaarJingen had een der werklieden het ongeluk met ziin hand in een zaagmachine te geraken, waardoor hem vier vingers werden afgezaagd. Do ongelukkige werkte voor den eersten dag in de fabriek. Oisternacht. ontstond door onbekende oorzaak brand in de Stoomkuiperij van den heer Piller aan de Valkenburgerstraat 132 te Amsterdam. De brandweer vatte het vuur met 2 koolzuur, drie stoomspuiten en twee slangen op de vechtwaterleitling spoedjg aan en wist het vuur te beperken tot het middengedeelte van do loods, dat geheel uitbrandde. Een gezin in de Blockers laan te 's Hage was in een zoodanigan toestand van vervui ling gekomen, dat van gemeentewege werd ingegrepen. De gemeentereiniging kwam om den boel te reinigen. De vrouw was daar echter hevig tegen gekant en is ten gevolge van de opwinding overleden. Zij was moe der van twaalf kinderen. De ondernemer der veenderij nabij het fort Spijkerboor bracht dezer dagen zijn au to voor een kleine reparatie op dit fort, meldt het Hbld. Toen do auto weer in orde was, gingen de Boldqten er een reisje mee naar Amsterdam maken. In zeer beschonken toestand reden zij terug. D^t er woest ge reden werd bewijst wel oen steenen paal. die meer dan een halven meter in den grond zat, doch totaal omver gereden is. De ban den waren van den auto verwijderd, men reed dus op d,e 'veilingen- Die eigenaar vond den volgenden morgen zijn auto zoo ontredderd' op hot fort, dat hij haar per eleeperskar naar hunner end liet vervoeren. Een vervolging tegen de sol daten is ingesteld. - Bij den bloemist J. v. o. W« te kaalte is een bedrag van 000 ontvreemd. Dit bedrag was door den bestolene in een broeikast onder den grond verborgen. Onder Retranohement (Z.) is een op het land werkende vrouw dodf een kogel getroffen' en aan do gevolgen overleden. De kogel was afkomstig uit een geweer. w'iarm^e Belgisdhg soldaten aan de overzijde der grens hun schiet- kunst aan het vertoonen wared. De diamantbewerkersbond heeft een terrein ter grootte van ruim 20 H.A, aange kocht, gelegen tusschen Beekbergen en Loenen (Geld.) Er wordt een sanatorium vanwege ge noemden bond gebouwd, zoodat er binnenkort twee sanatoria van den A. N. D. B. te Beek bergen zullen bestaan. i Hef R.K. VakS>ui*eau. Gistermiddag werd in liet St. Jozefgebouw te Utrecht een buitengewone vergadering gehou den van de hoofdbesturen der hij het bureau voor de R.-K. Vakorganisatie aangesloten vak bonden. Te ruim 2 uur opende de voorzitter, de heer J. van Rijzewijk, lid der Tweede Kamer, uit Til burg, de vergadering. Spr. deelde mede, dat de tijdsomstandigheden het noodzakelijk gemaakt hebben, deze gecombineerde hoofdbestuursverga dering nu reeds bijeen te roepen. In de eerste plaats wilde spr. de aanwezigen opwekken krach tig mede te werken met 't hoofdcomité van actie ter bestrijding van het revolutiegevaar. Het revolutiegevaar. De actie ter bestrijding van dit gevaar moest sinds November worden uitgebreid, vandaar o a dat samenwerking gezocht is met de Chr. Vak beweging, die terzake van de bestrijding van het revolutiegevaar ook een Hoofdcomité van Actie heeft gesticht, hetwelk op dezelfde wijze geor ganiseerd is als het katholieke hoofdcomité. Bei de comité's zijn thans gevestigd in hetzelfde ge bouw, t. w. Laan 13 te Den Haag. Beide comité's werken thans geregeld samen. Spr. geloofde, dat het plan om aan het einde dezer maand opnieuw te pogen revolutie te doen uitbreken, weer is opgegeven, dank zij de krach tige actie van katholieke en christelijke zijde ge voerd. Toen dienen we waakzaam te blijven, al dus spr,, zulks met het oog op eventueele nieu we revolutieplannen. Het volk zal steeds gewe zen moeten Worden op het revolutiegevaar en de daarmede gepaard gaande ellende, getuige de voorbeelden ons door enkele andere landen reeds gegeven. Kwam hier revolutie, voor langen tijd zou belemmerd worden de uitvoering van het sociaal program der huiiige regeering. Met het oog op een en ander heeft het Vakbureau bespre kingen gehouden met de Hanze- en Boerenbon den. Het resultaat dezer onderhandelingen is vastgelegd in een otitwerp-program hetwelk Maandagmorgen tesproken is in een Bureau vergadering. Bedrijfsraden. De werkgevers, uit groot-, klein- en boerenbe drijf willen samenwerken met de werknemers, teneinde te komen tot de stichting van bedrijfs raden, waarboven komt te staan een Centrale Raad van de bedrijven. Het doel dier bedrijven- raden is, te komen éot het sluiten van collectieve contracten in de diverse bedrijven, van welke con tracten hoofdpunten zullen vormen, médezeggen schap der werknemers in de bedrijvenpolitiek en de prijzenpolitiek en kwesties van ontslag, rege ling van den arbeidsduur, arbeid der gehuwde vrouw, enz. Het is de bedoeling in Juni een congres van de bedrijfsraden te houden, welk congres -zal worden voorbereid door een com missie van vier personen, t. w,.de secretarissen, van de vereenigingen van grootwerkgevers, mid denstanders en landbouwers en het Vakbureau. De Christelijke organisaties zijn eveneens bezig bedrijfsraden te stichten, terwijl de neutrale ver moedelijk wel zullen volgen. In de toekomst zul len dan al deze bedrijfsraden kunnen samen werken. Bij wijze van mededeelingen heeft spr. deze zaken willen releveeren. Het definitief ontwerp- program zal nader worden behandeld. Spr. hoopte, dat de R.-K. arbeidersbeweging op 1 genoemd congres als een eenheid moge komen. De nieuwe Arbeidswet. In behandeling kwam vervolgens het ontwerp- Arbeidswet van minister Aalberse. Het Tweede Kamerlid, de heer C. J. Kuiper, alhier, hield een korte beschouwing over deze nieuwe wet. Het administratieve gedeelte der wet ,o. a. betrekking hebbend op de arbeidskaar ten, arbeidslijsten enz., is bijna niet gewijzigd. De wijzigingen betreffen hoofdzakelijk de rege ling van den arbeidsduur en de vrouwen- en kinderarbeid. Van groot belang is de wettelijke vastlegging van den 8-urigen arbeidsdag, resp. 45-urige werkweek en ook, dat door deze wet vermoedelijk de regeling vaft den bakkersnacht- arbeid haar beslag zal krijgen. Het terrein, dat de wet bestrijkt ten aanzien van den arbeid van vrouwen en jeugdige personen, wordt belangrijk uitgebreid. Na deze algemeene opmerkingen werden de voornaamste artikelen door spr. in het kort besproken en waar noodig nader toe gelicht. Wat den kinderarbeid betreft, had spr. gaarne gezien, dat de wet wat verder gegaan was, nl. verbod van arbeid door kinderen beneden 14 jaar en in aansluiting daarmede wijziging van de Leerplichtwet. Een groot voordeel van deze wet achtte spr. het, dat zij lenig is samengesteld, d. w. z. dat de nadere uitwerking van de voornaamste arti kelen wordt overgelaten aan algemeene maat regelen van bestuur, zoodat een meer deskundige uitvoering der wet kan worden venvacht. Door het vergevorderd uur en daar de ver gadering begon te verloopen, besloot men ein delijk voor de verdere behandeling van het wets ontwerp een nieuwe gecombineerde vergadering ontwerp een nieuwe gecombineerde hoofdbe- stuursvergadering te houden, doch daartoe eerst over te gaan na het afdeelingsonderzoek van het ontwerp in de Kamer. Inmiddels kunnen de organisaties hare wen- schen ten deze aan Kamer en Minister bekend maken per adres. Daarna ging de vergadering uiteen. NEDERLANDSCHE BOND VAN WONING INRICHTERS. Den 8en April jl. is te Amsterdam de eerste Bondsvergadering gehouden onder praesidium van den waarnemenden voorzitter, den heer Joh. Nederkóorn. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: Schoenmakers, Zwolle; Reeser, Den Haag; Fre- deriks. Zaandam; Hofman, Groningen; Corn. v. Niel, Haarlem; Velthuizen, Utrecht; Cadc-rius v. Veen, Haarlem; Egmond, Hilversum, Neder- koorn, Haarlem, die onderling de functies zullen verdeelen, terwijl het secretariaat voorloopig nog gevestigd blijft te Haarlem, Parklaan 19. R.-K, ORGANISATIE VAN MIJN- WERKERS. Wellicht mede in verband met de oprichting van een R.-K, Bond van Mijnbeambten, welke bojid in den loop der maand is tot stand geko men, is men thans bezig te trachten een R.-K. organisatie te stichten van R.-K. mijnwerkers of den bestaanden Christelijken Mijnwerkersbond in een Roomsch-Katholieken om te zetten. Men wenscht los te staan van de „Deutsche Chr. Ge- werkschaften für Bergarbeiter", De nieuw te stichten R.-K. Bond zal, zoo luidt hel desbetreffend manifest, aansluiting zoeken bij het Ned. R.-K, Vakverbond, „Msb." Alg. B.-K. Officiereu-Vorceuigiag.. Z, D, H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de Alg*B.-K. Officie- ren-Vereeniging den Hoofdaalmoezenier bij het leger te .velde, luitenant-kolonel F. J. H. Evers. i Heeft machines en perso» neol om goed, vlug en goed koop alle Dames-, Heeren- Militaire- en Kerkelijke klee ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. Salarissen van onderwijzers. Naar de „Neder!." verneemt, is do Memorie van Ant woord betreffende het wetsontwerp salaris sen der onderwijzers dezer dagen te verwach ten, tegelijk met het wetsontwerp tot wijzi ging- van de Lager onderwijswet. ZANDVOORT. Gemeenteraad. Bij de Dinsdagavond gehouden openbare raadsver- gadermg waren afwezig de wethouder Col-' lot d Escury en de heer Bluys. Verworpen met 5 tegen 2 stemmen werd het voorstel-Zwaau (waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten) om den gemeente-opzichter in het genot te stellen van kindertoeslag. De heer Molenaar oefent eritiek uit op de uitgaven der huurcommissie, die hij schrikba rend hoog acht. Bij den post advertentie-kos ten acht hij bevoorrechting der „Nw. Haarl. Ct." aanwezig. Hij verzoekt over het laatste punt inlichtingen in de volgende raadsver gadering. Aan net Centraal-Genootschap voor Kin- der-hersteilings- en vaeantiekolonies wordt een subsidie van 200 toegekend. Inzake bet verzoek van den lieer Trom petter om 50 pCt. verhooging zijner vergoe ding voor het opwinden van liet torenuur werk, wordt, op voorstel van den heer Bramson, besloten deze vergoedin2 van 25 op 50 te brengén. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. aan de betrekking van doodgraver een salaris te verbinden van 25 per week, pms vergoeding voor kleeding, onder voorwaarde, dat door- dezen functionaris geeu andere be trekkingen worden ^aangenomen. (Vroeger was de vergoeding 800 per jaar). Tegen stemden de heeren Van der Plas, Koning ot> Siegers. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van den heer K. R. Wiist op wijziging der muziekbelastinig in het belang der hotels. Besloten wordt tot ruiling van eenigen gemeentegrond met eenig terrein van de li- S. M. Bij het punt „Reorganisatie van de Poli tie", spraken de heeren Zwaan, Molenaar 'en v. d. Plas hun leedwezen uit over liet ont breken van een kostenberekening in iet rap port van den inspecteur van politie, mge- diend bij den burgemeester. Do heer Bram- son achtte dit rapport, zonder het in alle op zichten ermee eens te zijn, een knap stuk werk. Hij is, in tegenstelling met het rap port, een voorstander van het vaste in plaats van mogelijke periodieke verhoogingen. Het voorstel van den heer Bramson, om de aanvangsjaarwedde van dep Inspecteur te brengen van 2000 op 2250, vond gcei» steun. Besloten werd gedurende do abnormale tij den het onderhoud der rijwielen voor reke ning der gemeente te nemen, in plaats van 25 per jaar en per rijwiel uit te keeren. De reorganisatie wordt aangenomen met de stem van den heer Molenaar tegen. Bij het punt der agenda „Gchoolbouw", zogt de heer Koning, dat zoowel het advies van den schoolopziener als dat van de hoofden der scholen A en B benevens die der drie plaatsvervangende hoofden hem zeer onbe vredigd hebben gelaten, terwijl het hoofd v. school A de gelegenheid te baal neemt eri tiek uit te oefenen op het onderwijs aan de schobTC. Alleen het hoofd van school C heeft een uitvoerig geargumenteerd advies uii ge bracht, dat aansluit bij de in den raad gevoer de besprekingen. Hij is thans nog te meer overtuigd, dat de luttele voordcelen voor het onderwijs bij nieuwbouw'in de verste verte niet opwegen tegen de finaneieele kosten. Het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een nieuwe opleidingsschool voor H. B. S. en Gymnasium eu tevens om school O. te be stemmen voor het M. U. L. O. worden aan genomen met 5 tegen 3 stemmen; tegen stem den de heeren Koning, Zwaan en Molenaar. B. en W. stellen voor: le. in te trekken do vigeerende instructie van de gemeentegeneesheeren; 2e. vast te stellen een nieuwe instructie voor gemeentelijke geueftsteeren in dienst der gemeente. Doel blijkt te zijn om voor behoeftige pa tiënten te komen tot vrijd-artseukeuze; de ge meente n.l. zal het fondsengeld voor derge lijke patiënten betalen. De voorzitter geeft een overzicht van den huidigen, te wenschen overlatenden toestand en van de wensehen der geneesheeren. Z. h. e. wordt ten slotte ten gunste van de vrije artsenkeuze beslist. De heer Siegers wil de gemeentewerklieden opnemen onder de categorie, die vrije genees kundige behandeling heeft. De heer Koning verklaart zich daar met het oog op andere beambten en de ambtena ren tegen. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W, met algomeene stemmen aangenomen. VELSEN. Na een kortstondige ziekte is ir< den ouderdom van 66 jaar in het Diaoonessen.- huis te Haarlem overleden de heor A. O. M, Hofman. Do heer Hofman i« lange' jaren op* ziehter deze gemeente geweest en werd voor, eenige maanden gepensioneerd. NdvLSEN. Tot lid der Gezondheidscommissie voor deze gemeente is in de vacature Cantee Cremers benoemd, de heer G. Smalhout. ingo1' 'nieiir van don Rijkswaterstaat te IJmuiden. HAARLEMMERMEER. Ook een record! Jongstleden Woensdag werden door den Ambte< naar van den burgerlijken stand dezer ga» meents niet minder dan vijftien paren inonaer< trouw opgenomen; een gstal dat in deze gei* meente nimmer tevoren .werd bereikt-I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2